illSSèvd Éiiiiiiltviiiiiiiiiliiteil, GEMEENTE MIDDELBURG Middelburg op de borden gezet Statenfracties bezoeken Middelburg Alleen kijken naar jouw situatie is kortzichtig Informatielijn gemeente Wet Inburgering Nieuwkomers Verkeers- afsluiting Leefbaarheidsonderzoek Middelburg-Zuid PvdA stelt prioriteit aan de N57 Scholiere Daniëlle van Rooyen: Woensdag 17 februari 1999 FAAM/VLISSINGER 3 Week 7 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Tafeltje Dekje De gemeente Middelburg is bezig met een plan voor de toekomst. Er zijn allerlei strategische projecten opgestart die de komende jaren gestalte krijgen. Voorbeelden zijn nieuwbouwprojecten, een nieuw zwembad en schouwburg en herstructurering van bestaande woonwijken. Om goed op deze zaken in te kunnen spelen, houdt de gemeente momenteel een leefbaarheidsonderzoek in Middelburg-Zuid. Verkeersstremming Bewonerspanel Knelpunten Enquête Om de toekomstplannen van Middelburg te promo ten ontving het college van Burgemeester en Wethou ders van de gemeente Middelburg de afgelopen twee weken de fracties van de Provinciale Staten van Zee land. Rondrit Plan van niveau CDA PvdA Petje af Samenwerken Positief Uitdaging Verkeer Natuur Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. internet site: www.middelburg.nl info middelburg, nl De nieuwe bewegwijzering wordt in elkcuir gezet. Het nieuwe bord wordt boven de A58 gehesen. Eindelijk. Iemand die nu Zeeland binnen komt rijden, kan eindelijk de weg naar Middelburg op de ANWB-bewegwijzering vinden. Op dins dag 9 februari 1999 heeft Rijkswaterstaat de ANWB-borden op de rijksweg A58 vervangen, met borden waarop Middelburg duidelijk staat aangegeven. Eindelijk is de wens van de Middelburgse burgemeester mr. L.H.B. Spahr van der Hoek in vervulling gegaan. Een hoofdstad van een provincie hoort immers duidelijk op wegwijzers te zijn aangegeven. Middelburg is op de kaart gezet. foto 's: Ruben Oreel De gemeente Middelburg wil haar telefonische bereikbaarheid naar de burger toe vergroten. Om antwoord te kunnen geven op standaardvragen opent de ge meente op 1 maart 1999 een In formatielijn. De Informatielijn geeft 24 uur per dag informatie over openingstijden en adressen van de verschillende diensten. Ook kan er antwoord worden gege ven op de meest gestelde vragen op het gebied van belastingen en bur gerzaken. Voice-mail Naast deze Informatielijn komt er voor de dienst Maatschappelijke Zaken een computergestuurd sys teem dat burgers op een doel treffende wijze, met behulp van een keuzemenu, naar de betreffende af deling en/of persoon binnen deze organisatie zal leiden. Indien de betreffende persoon niet bereikbaar is, kunnen burgers een boodschap achterlaten in een Voice- mailbox. Op vragen die daarin zijn achterge laten kunnen de bellers verwachten dat zij spoedig worden teruggebeld met de antwoorden. Met ingang van 30 september 1998 is de Wet Inburgering nieuwkomers (WIN) van kracht geworden. Om iemand als nieuw komer zo goed mogelijk te helpen bij het opbouwen van een bestaan in Nederland is besloten nieuwe inwoners van Nederland een in- burgeringsprogrmma aan te bie den. Volgens de wet behoort iede re nieuwkomer zich voor dit on derzoek te melden. Voor het opbouwen van een bestaan in Nederland is voldoende kennis van de Nederlandse taal en de sa menleving noodzakelijk. Voor bijna elke opleiding of baan wordt deze kennis gevraagd. En ook in het dagelijks leven komt dit van pas. Nieuwkomers zijn ver plicht om zich voor dit onderzoek aan te melden en moeten de ge sprekken volgen en informatie over hun opleidings- en/of arbeidsverle den geven. Na afronding van hel programma wordt een certificaat gegeven door de gemeente en daar na komt een eind aan de verplich tingen voor inburgering. Mevrouw De Wispelaere van de ge meente kan hier meer informatie over verstrekken. Zij is bereikbaar op telefoonnum mer 0118-675650. Newcomer Integration Act The "Wet inburgering nieuwko mers" (WIN-Newcomer Integration Act) went into force 30 September 1998. To help a newcomer build up a new life in de Netherlands as ef fectively as possible, the gover nment has drawn up an integration plan for newcomers to this country. Under the law, every newcomer is obliged to participate in this integ ration programme. Mrs De Wispel aere from the municipality of Mid delburg can give more information, rel. 0118-675650. Het parkeren op de Koren dijk wordt in verband met de slechte staat van de daar aanwezige kademuur verbo den. Het gaat om het par- keergedeelte tussen de Ko- ningsbrug en de Bellinkbrug. Half januari heeft de gemeente een onderzoek laten uitvoeren naar de kwaliteit van de kad emuur aan de Korendijk. Uit het onderzoek blijkt dat de kwaliteit van de kademuur dermate slecht is. dat het niet meer verantwoord is om auto's aan de waterkant te parkeren. De parkeervakken worden door middel van afzetpalen voor het verkeer afgesloten. Er wordt een plan voorbereid om zo spoedig mogelijk de staat van de kademuur te herstellen, zodat de parkeerplaatsen weer in gebruik kunnen worden ge nomen. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (lijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag lussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 22 februari lol en met 28 februari Maandag Gebakken vleesballetjes in pittige saus, snijbonen, gestampte aardappelen Dinsdag Gebraden vlees in fijne saus met appeltjes, rode kool. aard appelpuree Woensdag Dunne plakken rundvlees, gesneden spinazie, aardappelen Donderdag Rundvleeshachee met hutspot Vrijdag Visschotel, broccoli, wortelen, bloemkool, aardappelen Zaterdag Bami Goreng met kipschotel Zondag Wat de pot schaft Het onderzoek is eind januari van start gegaan in Reijershove, De Ma- gistraatwijk en de Erasmuswijk. Sa men vormen deze wijken Middel burg-Zuid. Een gesprek met lokale Op maandag 15 februari 1999 is begonnen met het vernieuwen van de riolering op het kruispunt van de Veerseweg en de Veerse- singel. De werkzaamheden op het kruis punt zullen ongeveer een week in beslag nemen. Het verkeer op de Veerseweg wordt met een verkeers lichtinstallatie geregeld. Gedurende deze periode is het niet mogelijk om de Veersesingel, vanaf de Zacharias Jansenstraat tot aan de Veerseweg via genoemd kruispunt te verlaten. professionals heeft reeds plaatsge vonden. Bij lokale professionals kan worden gedacht aan de architect van de Brede school, directeur scholen, de groenteboer, de tuinman, Woon- goed Middelburg, de wijkagent en de wijkbcmiddelaar. Uit deze bij eenkomst zijn al de nodige knel punten naar voren gekomen. Donderdag 4 februari vond er een wandeling in de wijk plaats met de lokale professionals, de twee wet houders Bruinooge en Van Dijk- Sturm en de wijkvereniging. Op maandag 8 februari jl. was er een bijeenkomst van een panel van bewoners. De bewoners kregen de gelegenheid om hun eigen kijk op de wijk te geven. Het is immers van groot belang dat bewoners de kans krijgen om mee te denken en mee te praten over punten van verbete ring. Bewoners zijn immers de des kundigen bij uitstek. De knelpunten die tot op dit mo ment naar voren zijn gekomen, be treffen voornamelijk: het ontbreken van voorzieningen; de sociale problematiek; te eenzijdige woningbouw; te weinig controle; gevoel van onveiligheid door te weinig controle; ontbreken van verlichting Binnenkort wordt gestart met de laatste fase van het onderzoek. Zeshonderd huishoudens worden vanaf 22 februari 1999 tot 12 maart 1999 telefonisch geënquê teerd. Ook hier worden bewoners on dervraagd over onder andere de kwaliteit van de woonomgeving, verkeersituaties, speelplaatsen en criminaliteit. Kortom: de leef baarheid. Voor vragen en opmerkingen kun nen bewoners terecht bij Jo-Ella Verbeek van de gemeente Middel burg, telefoon 01 8-675676. Op dinsdag 2 februari 1999 kwa men de eerste fracties. Op maandag 8, dinsdag 9. donderdag 11 en dins dag 16 februari kwamen respectie velijk de fracties van D66. CDA. PvdA en VVD. De partijen werden op de hoogte gebracht van de ste denbouwkundige toekomstplannen van Middelburg. Aan het begin van het programma presenteerde de gemeente de plan nen, zoals die beschreven staan in de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030. Daarna gingen de fracties op toer door de stad Tijdens de rondrit hebben zij zich op de hoogte kun nen stellen van de plannen voor hel Stationsgebied en Mortiere. Ook bezochten de fracties het bedrijf Hercules. De kleinere fracties die op 2 febru ari waren uitgenodigd hebben posi tief en enthousiast gereageerd op de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030. Unaniem waren de statenleden van mening dat de Kwaliteitsatlas een duidelijke visie is die goed aansluit bij de ambitie die de hoofdstad hoort te koesteren. Er werden wel enkele opmerkingen geplaatst over de samenwerking met andere ge meenten en de provincie. Er waren ook enkele punten die zij niet uitge breid genoeg vonden. Een plan van niveau met bevlogen heid vond D66. Een plan dat wel D66 fractieleden bij het toekomstbeeld van Middelburg. Gedeputeerden D.J.P. Bruinooge en G.L.C.M. de Kok van de PvdA. past bij haar filosofie. Zo verwoord de de heer R. Bastiaanse. lijsttrek ker van de D66 Statenfractie, de kwaliteitsatlas Middelburg 2030. De heer Bastiaanse: "Zeeland moe ten we houden zoals het is. Niet in geklemd tussen de Randstad en de economische bedrijvigheid van Antwerpen. De Kwaliteitsatlas Middelburg 2030 laat zien dat je toerisme en recreatie in Zeeland op een verantwoorde manier kunt ex ploiteren." De fractieleden van de CDA re ageerden zeer positief op de toe komstplannen Zij zijn met name te spreken over het ambitieniveau van de gemeente. Ze staan achter de plannen en zij zullen actief mee denken en steun geven aan de mas- terplannen Stationsgebied en Mor tiere. Ook willen zij meedenken over de voorfinanciering van de N57. Deze Dammenroute is name lijk van cruciaal belang voor de economische ontwikkelingen van Middelburg. De CDA-fractieleden vinden dat de plannen niet alleen uitstralen naai de gemeente Middelburg maar ook zeer zeker naar heel Zeeland. De fractieleden van de PvdA von den de plannen van Middelburg ook zeer ambitieus. D.J.P. Bruinooge: "Je moet een keer de steen in de vijver gooieif'.Zij zijn van mening dat de N57 prioriteit moet krijgen. Op dinsdag 16 februari brachten ook de statenleden van de VVD een bezoek aan Middelburg Foto 's: Ruben Oreel Volwassenen beslissen. Volwasse nen maken beleid. Volwassenen be slissen over het Middelburg van de toekomst. Het Middelburg voor de jeugd van nu. En de jongeren dan? Danielle van Rooyen, de 16-jarige Middelburgse VWO-6 scholiere, boog zich over de Kwaliteitsatlas. Zij maakte deel uit van de forum discussie die vorig jaar over de Kwaliteitsatlas werd gehouden. Haar opmerkingen zijn op z'n minst pittig, soms ook voor de dui delijkheid zwart/wit, maar dat mag. Het gaat per slot van reke ning over de toekomst. Ook haar toekomst. De hele discussie, zoals die bij de presentatie van de Kwaliteitsatlas is gevoerd, heeft haar verbaasd. En dan met name hel individuallisme wat naar voren kwam. Het ging zo'n beetje van morgen wordt er in m'n tuin gespit om ruimte te maken voor het Veerse Meer! M'n huis aan de Blauwe Dijk gaat eraan en die N57 komt op ons stoepje terecht! Nou. petje af, mevrouw Bakker. Tot nu toe heeft niemand Middelburg zo wakker kunnen krijgen en houden. Iedereen slaat op z'n achterste benen nu het om z'n eigen achtertuintje gaat en de ver-van-je-bed-show, gegeven door de politiek, wel erg dichtbij komt. Danielle heeft de Kwaliteitsat las niet voor niets doorgespit en er ui teraard de nodige kanttekeningen bij geplaatst. In mijn ogen zijn er prakti sche problemen. Om het plan tot een goed einde te brengen is een aantal veranderingen vereist. Dan praal ik met name over mentaliteitsverande ringen. Wij, alle bewoners van Wal cheren, moeten kijken naar de per spectieven en positieve aspecten op de langere termijn. Alleen kijken naar jouw huidige situatie is tamelijk kort zichtig, het leidt tot stilstand en dus tot achteruitgang. Bij de presentatie van de Kwaliteitsatlas is jammer ge noeg gebleken dat nog lang niet ie dereen tot die conclusie gekomen is. Een tweede verandering die ik nodig vind. is dat de bestuurlijke instanties beter samenwerken. Hiermee doel ik op alle gemeenten op Walcheren, de provincie en natuurlijk het Rijk. Daardoor zou er een stuk efficiënter, sneller en goedkoper gewerkt kunnen worden. Ik hoop van harte dat de Kwaliteitsatlas een zetje in de mg is, maar ik vrees het ergste. Neem nou bijvoorbeeld het nieuwe zwembad, dat in het Stadsgewest Middelburg/Vlissingen gebouwd moest worden. Ik weet nog steeds niet waar en wanneer het er komt, terwijl het er met een beetje goedwil lende samenwerking al had kunnen staan. Natuurlijk zijn er ook een heleboel positieve aspecten, die door het bo venstaande commentaar dik onderge sneeuwd worden. De opmerking dat het totaalproduct jongeren moet aan trekken, zodat zij in Zeeland willen blijven, sprak mij erg aan. Om ons hier te houden zijn een aantal voor stellen gedaan. Er moet worden ge zorgd voor beroepsopleidingen. Hoe wel die nu aanwezig zijn, kan dit veel beter. Dat zou betekenen dat de men sen tussen de 16 en de 25 jaar niet hoeven weg te trekken vanwege de opleiding. Tevens is als doel gesteld om, als wij klaar zijn met studeren, te zorgen dat er voldoende werkgele genheid is. Ook de groei van het aan tal ouderen en de door hen gewenste voorzieningen zijn aan de orde geko men. Kortom: in de Kwaliteitsatlas is weloverwogen gekeken naar belang rijke aspecten van de sociale struc tuur. Ik kan in de toeristische sector blij ven werken, want aan deze bron van inkomsten is gelukkig niet voorbij gegaan. Hier aan de Zeeuwse kust hebben we genoeg om trots op te zijn: het strand, de bossen en het Veerse Meer. het landschap dus en natuurlijk de mensen zelf. Deze kwa liteiten kunnen we inzetten voor de loeristen. Natuur en landschap spelen een belangrijke rol op Walcheren en dat zullen ze. tot mijn geluk, tevre denheid en geniststelling, ook blijven doen. Toch kunnen we op het toeristi- Daniëlle van Rooyen Foto: Ruben Oreel sche vlak niet achterover leunen en denken dat hier geen verbeteringen meer nodig zijn. Een belangrijke op merking, van mevrouw Bakker, is dat de detailhandel zich nioet vernieu wen: het winkelaanbod moet exclu siever. Ook wordt gesproken over meer aantrekkelijke festivals en eve nementen. Beide zijn in de Kwali teitsatlas ondergebracht bij de voor zieningen. maar ik zie hier een nieu we uitdaging in voor de toeristische sector. Wat mij nog meer aansprak, was het verkeer en de bereikbaarheid op Wal cheren. Ik ben afhankelijk van het openbaar vervoer en zoals het er nu uitziet gaat dit verbeteren. Dat trein tje, de GULT. langs de kustplaatsen vind ik een geweldig plan om de be reikbaarheid van de doipskernen te bevorderen en bovendien is het een toeristische voltreffer. Hoewel veel mensen mopperen over die ringweg van Middelburg, is dit een goede ma nier om het verkeer langs de stad. in plaats van er dwars doorheen, te lei den. Ook die extra brug over het Ka naal voor langzaam verkeer, veilig heid voor scholiertjes op de fiets bo ven alles, is een goed initiatief. Tenslotte het meest gewaagde voor stel: het Veerse Meer. De betovering van een plas water waar nog wel eens wordt gesurft naar een woon- en re creatiegebied. Natuur is voor tevrede nen of legen. En wat is natuur nog in dit land? Een stukje bos ter grootte van een krant, een heuvel met wat villaatjes ertegen, om zangeres Bloem maar eens te citeren? Middel burg heeft de moed om iets met haar natuur te doen en deze tegelijkertijd in z'n waarde te laten. Dit voorstel had er al veel eerder moeten komen. Eindelijk heeft men ingezien wat een potentieel dat gebied heeft en daar gaan we nu eindelijk gebruik van ma ken. Ik weet het: lussen droom en werkelijkheid staan wetten in de weg en er zijn praktische bezwaren. Maar de droom, vertaald in die visie van Riek Bakker, is er in ieder geval. Als de plannen in zijn geheel worden uit gevoerd kom ik na m'n studie graag terug in Middelburg. Het advies, die Kwaliteitsatlas biedt immers goede vooruitzichten en heeft een toekomst perspectief.

de Faam | 1999 | | pagina 3