keuze Nationale creatieve wedstrijd met als thema 'De Tuin' KLOET KORT KORT Woongoed Middelburg betrekt huurders bij groot onderhoud in de Griffioen Sinke Komejan eerste Zeeuwse ISO-makelaar Hoogste punt woontoren Nieuwe Haven Stichting BouwGarant: verbouwing met garantie Aanbod huurwoningen binnenkort ook op internet Bouw Veldzigt gaat nieuwe fase in Groen bastion krijgt vorm Vanaf 3 maart het huuraanbod Midden-Zeeland óók op Internet. Deelname Duidelijkheid, snelheid en een hoge kwaliteit. Dat zijn de speerpunten waarmee makelaars kantoor Sinke Komejan de eisen van het pas verworven ISO-9002 certificaat waarmaakt. Een onafhankelijk bureau heeft de werkwijze van Sinke Komejan het afgelopen jaar doorge licht en besloten dat het makelaarskantoor het begeerde kwaliteitspredikaat mag voeren. In april wordt in de Amsterdamse Rai de Huis houdbeurs Huis en Interieur gehouden. Daar op vooruitlopend kan worden deelgenomen aan een nationale wedstrijd met als titel „Cre atief '99 thema Tuin". Vorig jaar was er ook een dergelijke wedstrijd met ook deelname vanuit Zeeland. door Anita Hoekman Tussen het hart van de stad Goes en het recre atiegebied Goese Sas bouwt de Regionale Wo ningbouwvereniging Samenwerking (RWS) dertien eengezinswoningen in Wilhelminadorp. Het wordt een combinatie van huur en koop. Waar vroeger koopwoningen en huurwoningen strikt gescheiden werden gehouden, worden de twee nu steeds meer met elkaar afgewis seld. Voor de RWS is het project De Schanse de eerste huur-koopcombinatie met eengezinswo ningen. Ideale woonplaats Constante factor (Advertentie) t&tgK&zasla^waettfcare^ Dat kan variëren van kunst voor de tuin tot versierde tuinmeubelen, kussens, ac cessoires, placemats, buiten licht-versieringen of beschil derde plantenbakken, leder een kan meedoen, uitgezon derd beroepskunstenaars. De eerste selectie van werk stukken vindt plaats op basis van kleurenfoto's. Er komt een apart paviljoen op de huishoudbeurs in de Rai waar de geselecteerde inzen dingen worden geëxposeerd. De wedstrijd kent vier catego rieën: tekenen-schilderen, fo tografie, ruimtelijke vormen (zoals keramiek) en textiele werkvormen. Voor iedere ca tegorie zijn er drie prijzen ten bedrage van respectievelijk 750,00, van 500,00 en 250,00. Voor de winnaar van de pu blieksprijs wordt een pakket hobbymaterialen ter beschik king gesteld. Een deskundige jury onder voorzitterschap van de bekende kunstenares Ans Markus beoordeelt de in zendingen. Een inschrijfformulier kan vanaf heden worden aange vraagd bij de Wedstrijd Cre atief Huishoudbeurs van de Rai, tel. 020-5491212. Teveel huiseigenaren zijn nog steeds de dupe van een on deskundig uitgevoerde verbouwing of onverwachte tegen vallers. Dit constateren belangenorganisaties als Vereniging Eigen Huis en het NVOB (Nederland Verbond van Onderne mers in de Bouwnijverheid). Maar hoe kies je nu een be trouwbare aannemer die garant staat voor een succesvol uitgevoerde verbouwing? Daarvoor is de onafhankelijke Stichting BouwGarant in het leven geroepen. BouwGarant is een initiatief van het NVOB, de grootste organisatie van aan nemers in Nederland. BouwGarant staat ervoor dat de aan gesloten NVOB-aannemers aan particulieren garantie verle nen op alle verbouw- en onderhoudswerken die niet boven een aanneemsom van vijfhonderdduizend gulden uitkomen. Daarbij komt dat de NVOB-aannemer uitsluitend werkt met betrouwbare, goed opgeleide vakmensen en onderaanne mers. Vanaf woensdag 3 maart is het aanbod huurwoningen dat elke twee weken in de Woningkrant wordt gepubliceerd ook op het internet te vinden. De PZC-weekbladen tonen het aanbod in samenwerking met de zes woningcorporaties op Walcheren en de Bevelanden op: http://zeeland.woonkeu- ze.nl. Op de internet-site kunnen woningen worden gezocht op plaats en wijk, naar prijscategorie en op woningtype. Te vens zijn op de site de informatiepagina's van de deelne mende woningcorporaties te vinden. Voor vragen over de internet-activiteit kunt u terecht op het e-mail adres: woon- keuze@pzc.nl. Michael van der Vlies (rechts) van Bureau Veritas Quality Inter national overhandigt het certificaat aan Ingrid Sinke en Anthony Sinke van makelaarskantoor Sinke Komejan. wordt tentoon gesteld tijdens de beurs, die van 9 tot en met 18 april wordt gehouden. Op de komende beurs zal veel aandacht worden besteed aan het thema 'tuin'. En dan met name aan nieuwe trends. Een van de trends is minima lisme, zoals ook te zien is in het interieur- en modebeeld. Tijdens de beurs krijgen be zoekers via de adviesbalie en op Internet suggesties voor de inrichting van de eigen tuin. Er kunnen bijzondere boeket ten worden gemaakt tijdens workshops en er is een expo sitie van kunstobjecten voor de tuin. De organisatoren van de Na tionale Wedstrijd Creatief '99 rekenen op een groot aantal inzendingen, waarin de as pecten van het thema 'De Tuin' aan bod komen. Im mers: iedere Nederlander kan zich daarin uitleven met alles wat in hem of haar aan ideeën opkomt. Na een moeizame start is de bouw van de woontoren aan de Nieuwe Haven in Vlissingen spoedig verlopen. De woonto ren wordt gebouwd door Basco/Opus en biedt ruimte aan vijf enveertig appartementen en maisonnettes. Na aanvang van de bouw kwam de woontoren in opspraak over het feit of er nu wel of niet hoger dan vijftien meter mocht worden ge bouwd. Nu dan eindelijk toch het hoogste punt bereikt is viert Basco/Opus 18 februari om 15.30 uur dit feestelijke feit bij de toren op de hoek van de Gravestraat en de Wilhelminastraat. Basco/Opus viert deze week het behalen van het hoogste punt van de woontoren aan de Nieuwe Haven. De bouw van het plan Veldzigt in Middelburg gaat voor spoedig. Deze maand is het een jaar geleden dat de Middel burgse wethouder P.M. Bruinooge het officiële startsein gaf voor de bouw van Veldzigt. Vrijdag 19 februari luidt Bruinooge de bouw van de woningen van het type Meidoorn en Populier in. De woningen worden gebouwd in opdracht van Woongoed Middelburg. De woningen van het type Meidoorn zijn vrij staande, door een garage geschakelde woningen met drie woonlagen. Op de begane grond zijn een entree, ruime woon kamer met keuken en een garage. De eerste verdieping biedt ruimte aan een grote slaapkamer en twee kleinere slaapka mers en een badkamer. Op de derde verdieping zijn nog een extra slaapkamer, een werkruimte, berging en een groot dak terras. De verkoopprijs van de woningen is tenminste 450.000. De woningen van het type Populier zijn ruime ap partementen met een doordachte indeling. In het appartement zijn een ruime woonkamer, keuken met eethoek, een grote en een kleine slaapkamer en een complete badkamer met moge lijkheid voor een tweede toilet. De appartementen zijn te koop vanaf 321.000. De verkoop van de woningen die woningcor poratie Woongoed Middelburg laat bouwen gebeurt door ma kelaars Bert Dingemanse en Kiewiet en Schutting. Tussen het Koopmansvoetpad en de spoorlijn in Oost-Sou burg wordt de nieuwe wijk Koopmansvoetpad gebouwd. In de nieuwe wijk bouwt de Vlissingse woningcorporatie Basco een aantal woningen. Daarnaast zijn er 21 percelen grond waar particuliere vrijstaande woningen worden gebouwd. Het toe komstige stratenpatroon van de wijk wordt inmiddels zicht baar. Een opmerkelijk patroon: de wijk wordt aangelegd in de vorm van een groen bastion, geïnspireerd op oude Nederland se vestingbouw. Voor de naamgeving van de straten is ge bruikt gemaakt van verschillende vestingbouwkundige ter men. Zo zijn in de wijk Koopmansvoetpad de straten Lunet, Schans, Ravelijn en Bastion te vinden. De vormen van de nieuwe wijk Koopmansvoetpad zijn afge leid van vestingwallen. luchtfoto Peter Buteijn Koop en huur gaan hand in hand Makelaarskantoor Sinke Ko mejan is sinds 1968 actief in het Zeeuws onroerend goed en heeft vestigingen in Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee. Hoewel het bieden van een hoge kwaliteit dienst verlening voor Sinke Komejan altijd al vanzelfsprekend was, zocht het kantoor naar een manier om de dienstverlening continu op een hoog peil te houden. De onafhankelijke in stantie Corbo adviseerde bij het invoeren van een kwali teitssysteem dat voldeed aan de hoge eisen van ISO-9002. Bureau Veritas Quality Inter national beloonde dat met het begeerde certificaat. Voortaan werkt Sinke Komejan dus vol gens vastgestelde procedures en met strenge normen. Voor het makelaarskantoor brengt dat efficiencyvoordelen met zich mee. Maar vooral voor de klanten heeft de certificering belangrijke voordelen. Zo zor gen gestroomlijnde procedu res er voor dat het makelaars kantoor snel en nauwkeurig werkt, worden afspraken na gekomen en wordt er constant met de klant besproken hoe de zaken er voor staan. „Voor al aan dat laatste, een goede communicatie met onze klan ten, hechten wij erg veel waarde", zegt Anthony Sinke van Sinke Komejan. „Het schept duidelijkheid en zorgt voor een prettige samenwer king. Onze klanten weten wel ke inspanningen zij van ons mogen verwachten en kunnen er op vertrouwen dat wij onze afspraken nakomen. Onze klanten komen op die manier nooit voor verrassingen te staan". Anthony Sinke geeft een voorbeeld: „Als iemand via ons z'n huis wil verkopen, gaan we eerst samen de stra tegie bepalen. We bespreken dan welke netwerken we moe ten aanboren, of er geadver teerd moet worden, of een openbare bezichtiging zinvol kan zijn, of het pand via Inter net aangeboden moet wor den, noem maar op. Onze ge structureerde aanpak zorgt er vervolgens voor dat we er het maximale resultaat uit kunnen halen. Want alle netwerken, promotiekanalen en compu tersystemen worden optimaal benut bij het zoeken naar de beste koper, verkoper of huur der". Het behalen van het ISO-certi- ficaat is voor Sinke Komejan geen doel op zich, geeft An thony Sinke aan. „Wij zijn voorlopig het enige gecertifi ceerde makelaarskantoor in Zeeland. Maar in de toekomst zullen er misschien nog enke le andere makelaars kunnen voldoen aan de normen van ISO-9002. Wij blijven daarom streven naar het verder verbe teren van onze dienstverle ning en interne procedures. Op die manier kunnen we on ze leidinggevende positie in het bieden van kwaliteit hand haven". De heer H. F. Bekker, hoofd verhuur en bewonerszaken bij de Regionale Woningbouw vereniging Samenwerking te Goes, noemt het project De Schanse zeer geslaagd. „De woningcorporatie houdt zich al enkele jaren bezig met de ontwikkeling van koopwonin gen. Zo laten we kopers pro fiteren van de bij ons aanwezi ge kennis op het gebied van bouwen en wonen. We heb ben tenslote al heel wat jaren ervaring. Dit is het eerste pro ject met eengezinswoningen. We hebben wel eerder een project gehad met huur- en koopappartementen, maar tot dusver nog nooit met huizen. Maar het gaat boven verwach ting." De Schanse bestaat uit dertien geschakelde woningen. Zes huur- en zeven koopwoningen die in een hoek zijn gebouwd aan de Lindenberghstraat. Van de koopwoningen zijn er al zes verkocht en daarom spreekt de RWS van een 'succesje'. „De verkoop is begin december ge start en in januari waren de meeste al verkocht." Wilhelmi nadorp is de laatste jaren erg populair bij woningzoeker en is dan ook flink gegroeid. De eerste huizen werden in 1812 gebouwd vlakbij de brug over het kanaal. Binnen drie jaar stonden er twintig wonin gen, telde het dorp honderd twintig inwoners en kreeg de plaats ook een eigen naam: Wilhelminadorp. Sindsdien is het snel gegaan. Tegenwoor dig biedt het dorp onderdak aan ruim zeshonderd inwo ners en telt het 250 woningen. Veel mensen die rustig willen wonen, vlakbij het groen en het water, maar die niet al te ver van de voorzieningen van de stad willen zitten, zien Wil helminadorp als de ideale woonplaats. Het plan De Schanse, met zijn dertien wo ningen, betekent dus een be hoorlijke uitbreiding van het dorp en mag dan ook niet ten koste gaan van het mooie ge zicht van Wilhelminadorp. Juist door de prachtige ligging en de gunstige prijs, heeft de gemeente Goes een aantal voorwaarden gesteld aan de kopers. Ze verwachtten een ware run op de huizen. Bekker: De afgelopen jaren zijn er re gelmatig koopwoningen in het dorp gebouwd, maar omdat de prijzen vaak hoger lagen, waren die niet bereikbaar voor iedereen. Wij hebben dus ge probeerd om mooie koopwo ningen te bouwen voor men sen met een wat lager inko men. Het zijn eenvoudige wo ningen, maar goed geïsoleerd en van alle gemakken voor zien. De verkoopprijs bedraagt 220.000 gulden vrij op naam.." Ook aan de huidige woon plaats worden bepalde voor waarden gesteld door de ge meente. Personen die nu al in Wilhelminadorp wonen, heb ben voorrang op personen van buitenaf. Maar mensen met directe familie in het dorp krijgen ook voorrang. ,Dat gaat om familie in de eerste graad. Dus ouders of kinderen. Voor de huurwoningen gelden an dere regels. Daar mag ieder een zich op inschrijven. De huur zal tussen de zevenhon derd en achthonderd gulden komen te liggen." H. Bekker: „Vroeger wilden ko pers niet in eenzelfde buurt wonen als huurders. Ze dach ten dat die huurders nooit zo goed voor hun woning zorg den en dus was het geen voor uitgang voor de buurt als er veel huurwoningen stonden. Nu gaat dat steeds beter. Huurders en kopers mixen sneller. Dat is ook goed voor de buurt. Niet omdat huurders minder om hun huis zouden Woongoed Middelburg is begonnen met het uitvoeren van groot onderhoud aan de woningen in de wijk Griffioen. Vorig jaar heeft de woningcorporatie al de keukens van de woningen vernieuwd. Dit jaar is het de beurt aan de kozij nen en ramen en worden er schilderwerkzaamheden uitge voerd. Woongoed Middelburg heeft via overleg met de be wonerscommissie de buurtbewoners betrokken in de uit voering van het groot onderhoud. Een van de belangrijkste wen sen van de bewoners van de Griffioen was dat de karakteris tieke uitstraling van de huizen behouden zou blijven. Voor de vervanging van de stalen ra men is daarom gekozen voor gemoffelde aluminium kozij nen. De nieuwe kozijnen wor den bovendien voorzien van dubbel glas. Woongoed Mid delburg wil de huurders en de bewonerscommissies steeds meer betrekken bij het planma tig onderhoud aan hun wonin gen. De woningcorporatie wil dit bewerkstelligen door vooraf meer met de bewoners te over leggen over wat er aan de wo ningen moet gebeuren en hoe dit gebeurt. Vorige wëek open de Woongoed een modelwo ning zodat de huurders alvast konden zien hoe de woningen er met aluminium raamkozij nen uit komen te zien. Het hou den van een 'open huis' wordt stilaan gewoonte bij Woon goed Middelburg. Vorig jaar richtte de verhuurder ook al een voorbeeld-woning in met een nieuwe keuken. Het voor deel van deze werkwijze is dat de huurders al in een vroeg stadium met eigen ogen kun nen zien wat er met hun wo ningen gaat gebeuren. De op zichter van Woongoed Middel burg geeft in de modelwoning uitleg over wat bewoners kun nen verwachten en welke maatregelen ze zelf het beste kunnen treffen. Bijkomend voordeel voor de huurders is dat dit systeem meer mogelijk heden biedt wat betreft keuze mogelijkheden. Zo kon vorig jaar bij het vervangen van de keukens worden gekozen uit verschillende soorten frontjes, werkbladen en tegels. Ook kun nen de huurders extra uitbrei dingen laten aanbrengen tegen een aantrekkelijke prijs. J. Siemens van Woongoed Middelburg geeft tijdens het 'open huis' in de Griffioen uit leg over de kozijnen aan A. Wierda, lid van de bewoners commissie. foto Ruben Oreel. In verschillende categorieën nemen aan de wedstrijd. Een kan creatief Nederland deel- selectie uit de werkstukken De dertien moderne woningen project in Wilhelminadorp. geven. Nee, het is goed om leegstand tegen te gaan. Een hele rij lege huurhuizen is geen visitekaartje voor de buurt. De kopers zorgen voor een constante factor. Dat werkt veel beter." De huizen van De Schanse moeten een modern uiterlijk krijgen. Ze hebben platte da ken en de voorgevel bestaat uit zwart steen en de achter en zijgevel uit zwart steen en aluminium profiel. Dit strakke moet afgezwakt worden door het vele groen van de omge ving. De meeste woningen kij ken uit over een plantsoen en ze hebben flinke achtertuinen. Het ontwerp is eenvoudig en van De Schanse in aanbouw. praktisch. Van buiten en van binnen. De woningen hebben een open keuken, een behoor lijke woonkamer met een ver binding naar de tuin en een trap naar de verdieping. Boven zijn er drie slaapkamers en een badkamer. De woningen zijn op de hoekwoningen na gelijk. Deze koopwoningen hebben een iets andere indeling en al- letwee een garage. De RWS zet woningen neer waar men in de toekomst alle kanten mee op kan. 'Met prak tische en eenvoudige wonin gen kun je veel doen' lijkt het motto, ledereen kan er zijn ei gen draai aan geven. Zo zijn gecombineerd koop- en huur- foto Anton Dingemanse vier van de zeven koopwonin gen voorzien van een extra grote fundering. De funde- ringsbalken zijn gewoon een paar meter verlengd. Zo kan zonder al te veel moeite de woning worden uitgebreid met een extra stuk woonka mer of een serre. Bekker: „De RWS heeft zo'n zesduizend woningen in eigendom. We draaien ook al heel wat jaren mee en we leren nog veel. Koopwoningen behoren oor spronkelijk niet tot ons tradi tionele takenpakket, maar het komt altijd neer op hetzelfde. Koop of huur. ledereen wil een mooi huis met mogelijkheden om het nog mooier te maken." 4

de Faam | 1999 | | pagina 13