DEZE WEEI 1 PARTY: Verjongingskuur voor Van Haren in Vlissingen OOK PHIUPIVANOV VERLAAT NU GTST! Sauna Middelburg roept waterverbruik halt toe JOKE BRUIJS ONTHULT: 'IK STELDE MIJN SCHEIDING 7 JAAR UIT!' Rotaract Vlissingen steunt kinderafdeling ziekenhuis Tentoonstelling rouw en trouw in Zeeuwse Bibliotheek Wmmmmmm TOCH WEER BABY VOOR SIMONE KLEINSMA (40)? Van Gogh LEZERS SCHRIJVEN Waterstanden 06-9771 Weerbericht 06-9775 Een facelift. Zó ziet filiaalmanager Marja Koets van de Van Haren schoenenzaak aan de Lange Zelke in Vlissingen de opfrisbeurt van haar fili aal. En inderdaad ziet de zaak er ineens weer uit als duidelijk van deze tijd. Fris, open en kleurrijk. Poortvliet en Seijner sponsort zaalvoetbalteam Ster voor Citybloem Kruidencabine De verhoging van het BTW-tarief voor water heeft Annelies en Paul Schoote van Sauna Middelburg ertoe gedreven zuiniger met water om te springen. Het nog schone water uit de bubbelbaden verdween voorheen in het riool, voortaan wordt het opgevangen en gebruikt om de, overigens nieuwe vloeren, van de sau na schoon te spuiten.Bovendien heeft het be drijf aan de Dam een nieuwe kruidencabine. Hitte en kou De jongerenafdeling van de Rotary, de Rotaract club Vlissingen, heeft een cheque ter waarde van vijftienhonderd gulden overhandigd aan de kinderafdeling van het Streekziekenhuis Wal cheren. Het geldbedrag is de opbrengst van een geslaagde boterstavenactie die de Rotaract eind vorig jaar heeft gehouden. Dragon maakt gerechten anders Rallyrijden met klassieke Citroëns Het Zeeuws Documen tatiecentrum heeft op de tweede verdieping van de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg een tentoonstelling in gericht over huwelijk en begrafenis in Zee land gedurende de laatste vier eeuwen. VERSPANINGSTECHNIEK Woensdag 10 februari 1999 FAAM/VLISSINGER 9 fVlet stomheid geslagen las ik de inleidende tekst van Hans Meijer in de Faam/Vlissinger van 3 februa ri met betrekking tot de kunstgalerie 'de Kaai' in Goes waar geëxposeerd wordt door mensen met een verstandelijke handicap. Deze mensen maken mooi werk en ik gun ze van harte hun 'eigen kunst'. Maar mijn verbijstering geldt dus de dikgedrukte tekst over Vincent van Gogh. Weet de heer Meijer wel waar hij het over heeft? Met een volstrekt idiote ver gelijking stelt hij Van Gogh op één lijn met verstan delijk gehandicapten. Wil hij iedere beeldend kun stenaar, schrijver of dichter die psychische proble men krijgt maar gelijk verwijzen naar een project voor verstandelijk gehandicapten? Weet de heer Meijer niet dat Van Gogh gestudeerd heeft, vloeiend Engels, Duits en Frans sprak en schreef? Homerus, Dickens en Voltaire las? Grieks en Latijn studeerde omdat hij oorspronkelijk priester wildeworden? Pas op 27-jarige leeftijd voor het schilderen koos en alle grote kunstenaars bestudeer de? Dat Vincent van Gogh nu in WIK-regeling zou belanden is wel veel aannemelijker dan in een pro ject voor verstandelijk gehandicapten!! De vergelijking die de heer H. Meijer maakt gaat wel héél mank. Als u iets schrijft, ook al is het in een huis-aan-huis blad, laat het dan geen onzin zijn. K. Castenmfller Singel 126 Vlissingen Naschrift redactie Helaas laat u in de laatste alinea merken dat een Oor deel over een vooroordeel inderdaad een vooroordeel kan zijn. De vergelijking met Vincent van Gogh is niet bedoeld om zijn werk op één lijn te stellen met het werk van verstandelijk gehandicapten. Hans Meijer he ft in zijn verhaal alleen willen aangeven dat kunst een stuk toegankelijker is geworden dankzij de middelen die gehandicapten, in de vorm van een galerie-atelier ten dienste staan. Van Gogh is er bij leven en welzijn niet in geslaagd om zijn werk onder de aandacht te brengen. (advertentie) Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 22 uur: S. v.d. Kaaden, tel. 471140. Middelburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 20 uur: K. Boot, tel. 639865. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezel schapsdieren): Zaterdag en zon dag: C. Brink, Meanderlaan 326, Middelburg, tel. 611011. Spre- kuren zonder afspraak: 11-12 uur en 17-18 uur. Dierenartsenpraktijk Middel burg: (grote huisdieren) tel. 633803. Visites aanvragen van 8- 9 uur. Dierenartsenpraktijk Oostka- pelle: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 581443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Melisker- ke: (kleine huisdieren): Kelder- weg 1tel. 592838. „Dat was ook echt wel nodig", vertelt Koets. „We zaten nog met een beige-bruin interieur, een ouderwetse inrichting ei genlijk. Het was ook een beetje donker, de etalage en in de zaak ook wel. De verlichting is nu aange past; de zaak is opener van buiten af doordat de glazen pui veel meer bij de zaak hoort en dan de kleuren binnen. Het ziet er heel anders uit". Die kleuren binnen betreffen de wanden. Zachtgeel met banen van blauw, roze en paars in pasteltinten. De schuin geplaatste rekken bieden plaats aan schoenen voor de hele familie. „Dat is een heel bewuste keuze van Van Haren. Schoenen voor jong en oud.", legt Marja Koets uit. „Voor de kinderen hebben we een meetapparaat in huis. Niet dat je op die maat altijd blind kunt varen hoor. Veel hangt ook van het model af. Voor ouderen die een goe de schoen met voetbed zoe ken hebben we ook een ruime keus. En dan natuurlijk alles er tussenin. Naast de gewone collectie zijn er trends waar je mee te maken hebt. Het berg schoenmodel is nu, ook voor kinderen, veel gevraagd. De tijd dat iedere jongere zowat in zijn gymschoenen sliep is wel een beetje over. Doordat we tijdens de uitverkoop enke le weken dicht zijn geweest, hebben we nog steeds afge prijsde modellen staan. En dan komt over niet al te lange tijd de nieuwe collectie al weer". Marja Koets zit al ruim tien jaar 'in de schoenen'. Voor haar werk dan. Als dochter van een schoen maker was ze al langer met de geur van leer bekend. Nu staat ze aan het hoofd van een heel team van medewerkers. „Die trouwens allemaal ontzettend hard gewerkt hebben om alles op tijd klaar te krijgen", wil ze wel even kwijt. „Ze waren er allemaal. Normaal zijn we met twee of drie 'man' in de zaak en dat is genoeg. We hebben een voorkeuze winkel, dat wil zeggen dat de klant in principe zelf kijkt en kiest en vrij is om ons advies in te roepen. Dat gebeurt trouwens weer steeds vaker. Klanten vinden het pret tig om persoonlijk geholpen te worden". Vroeger werd de collectie be paald door het seizoen, daar zitten tegenwoordig toch wat verschuivingen in. „Ja, som mige artikelen moet je het he le jaar door in huis hebben", weet Koets. „Sportslippers bijvoorbeeld. En er wordt ook over gedacht om watersandaaltjes perma nent op te nemen. Met af zwemmen worden die veel gedragen, ook in de winter maanden. Maar dat komt alle maal nog". De filiaalmanager heeft er dui delijk zin in. „Het ziet er zo mooi uit. Een moderner kassasysteem, muziek in de winkel en een vernieuwd logo. Allemaal an ders dan het was. Wat onver anderd blijft is onze klant vriendelijkheid. Die was goed en dat houden we zo!", be sluit ze. DRAMATISCH Het bedrijf in verspaningstechniek Poortvliet en Seijner uit Middelburg is sponsor geworden van een zaalvoetbalteam. Het team 'Poortvliet en Seijner' komt uit in de zondag recreatieklas van de zaalvoetbal afdeling Walcheren. Het bedrijf aan de Ar- nesteinweg is een machinefabriek die alle soorten machine onderdelen en complete machines maakt voor de industrie. Naast het voetbalteam staan rechts op de foto directeurs Henk Poortvliet en Corne Seijner. De Citybloem bloemdecorateurs uit Middelburg en Vlissingen mogen zich een jaar lang Ster-bloemist noemen. Het team van Citybloem bloemdecorateurs kreeg onlangs het Ster-certificaat uitgereikt van Bloemenbureau Holland, een onafhankelijke mar ketings- en promotieorganisatie voor bloemen en planten uit Nederland. Bij de beoordeling van de bloemenzaken wordt ge let op service, vakkundig personeel en de sortering en kwaliteit van bloemen en planten. Slechts honderd andere bloemisten in Nederland viel dezelfde eer te beurt. Erik Malcorps, eigenaar van Citybloem, is zeer tevreden met de Ster. „Een bevestiging dat we het met onze winkels goed doen. Ik vind het vooral fijn voor het personeel want zij zijn toch een doorslaggevende fac tor in de beoordeling". lukt. We vangen het schone water op in een tank en ge bruiken dat water dan weer voor het grote spuitwerk. Dat hergebruik betekent minder leidingwater, dus minder extra lasten en zo hoeven we de prijs voor een saunabad niet te verhogen". Toen de Schootes eenmaal met het graven voor de water tank bezig waren, bleek er met de ruimte boven die tank nog meer mogelijk. „Daarmee sloegen we eigenlijk twee vlie gen in één klap", vertelt Schoote. „We hebben een stoombad dat eigenlijk te groot is voor gebruik van een of twee personen. En we had den een kruidencabine die veel te klein was voor het aan tal mensen dat er gebruik van wilde maken. Nu hebben we én een grotere kruidencabine én een extra stoomcabine voor gebruik bij weinig personen. Die kruiden cabine is vanaf het begin een schot in de roos geweest. Daarom werd-ie al gauw te klein; mensen stonden soms in de rij om naar binnen te ko men. Het is er lang niet zo heet als in een gewone cabine en het ruikt er inderdaad lek ker kruidig. Die kruidenmeng sels worden elke veertien da gen gewisseld en door ver schillende geuren met onze klanten te hebben uitgepro beerd, zijn we op samenstel lingen gekomen die iedereen prettig vindt". HUISARTSEN Middelburg: Zaterdag tot 23 uur: L. v.d. Meer, Bellinkplein 1, tel. 639933. Zondag tot 23 uur: M.A. de Vries-Prins, Herenstraat 18, tel. 639933. Visites aanvra gen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). Vlissingen: Zaterdag tot 24 uur: B. Bosch, Badhuisstraat 81, tel. 412233. Zondag tot 24 uur: A van der Griek, Badhuisstraat 46, tel. 412950. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder af spraak). Souburg, Nieuw- en St. Joos- land, Arnemuiden, Gezond heidscentrum Middelburg- Zuid (praktijken van J.H. Ver- vloet, J.C. Ponten, J. Visser): Zaterdag tot 24 uur: J.C. Ponten, Oude Rijksweg 4, Nieuw- en St. Joosland, tel. 627664. Zondag tot 24 uur: H. Meijer, Kanaal straat 70, Oost-Souburg, tel. 461212. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringen de gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostka pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: Za terdag en zondag: R. Ubels en M. Helmes, 't Plein 2, Seroosker ke, tel. 591212. Aagtekerke, Biggekerke, Dom burg, Koudekerke, Meliskerke, Westkapelle en Zoutelande: Van vrijdag 18 uur t/m zondag 24 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuur manstraat 6, Domburg, tel. 581271. West- en Midden-Walcheren: Zaterdag en zondag: B. Bouwen- se, Valkenisseweg 42, Biggeker ke, tel. 552190. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag en zondag: J.A.L. Vaessen, Koepo rtstraat 3, Middelburg, tel. 613403. APOTHEKEN Middelburg: van vrijdag 18 uur tot de vrijdagmorgen daaropvol gend (geopend van 8.30 - 18 uur): Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, tel. 612538. Vlissingen: van vrijdag 18 uur tot de vrijdagmorgen daaropvol gend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Papegaaienburg, Papegaaienburg 24-26, tel. 466345. VERLOSKUNDIGEN Heeft u zich ooit afgevraagd wat toch die aparte smaak in bé arnaisesaus is? Dat was ongetwijfeld dragon. In de Nederland se keuken komt dragon niet veel voor, maar in Frankrijk is het een geliefd kruid. Daar wordt het, vaak in combinatie met kervel en bieslook, in allerlei sauzen, soepen, visgerechten en salades verwerkt. Ook de speciale dragon-azijn (vinaigre a l'estragon) en dragon mosterd (moutarde a l'éstragon) zijn in Frankrijk populair. Dra gon heeft een fijne smaak die in de verte op anijs lijkt. Het kruid kan worden meegestoofd, maar ook 'rauw' in een saus of dres sing worden verwerkt. Dragon heeft een subtiele aroma, maar kan snel overheersen. Gebruik het daarom met mate. Klassiek zijn combinaties van dragonsaus met vis, kip of hardgekookte eieren. De basis is een witte saus waaraan wat dragon wordt toegevoegd. De gevel van het monumen- tenpand Dam 45 in Middel burg verraadt, afgezien van het woord SAUNA, niets van de weldadige ontspannings mogelijkheden die zich er ach ter verbergen. Wie er voor het eerst binnenkomt verbaast zich over de enorme ruimte die het pand biedt. Het eerste bezoek aan een sauna is voor veel mensen even een drem peltje over. Annelies Schoote weet wel hoe dat komt: „Het kan onbekendheid zijn met wat sauna precies is, het kan een lichte weerstand zijn te gen het jezelf letterlijk bloot geven of de twijfel of het om medische redenen wel zo'n goed idee is. Op al die ver schillende punten kunnen we iedereen informeren en ge ruststellen. Het eerste bezoek besteden we heel veel aan dacht aan mensen. Daarna ook natuurlijk, maar de regel matige saunagangers weten dan wel hoe het gaat. Vooral dames voelen zich nog wel eens ongemakkelijk als ze naakt zijn. Dan is het een kwestie van een grote bad doek omslaan. Niet in de ca bines natuurlijk, maar daar buiten staat het een ieder vrij zich in een badjas of badlaken te wikkelen. Voor dames die zich dan nog niet prettig voe len in een gemengd gezel schap hebben we elke woens dag een vrouwendag". Het principe van de sauna is het afwisselen van hitte en kou. In een saunacabine wordt het lichaam opgewarmd in droge lucht tussen de veertig (bodem) en honderd (plafond) graden Celsius. Door daarna buiten de cabine af te koelen met koud water trekken de po riën van de huid dicht en het verwarmde bloed stroomt door het lichaam. Niet ieder li chaam reageert op dezelfde manier. Annelies Schoote be aamt dat. „Daarom adviseren we in het begin niet te hard van stapel te lopen. Eerst kij ken wat je lichaam aankan en wat je prettig vindt. Het heeft geen zin om als een soort competitie net zo lang te blij ven zitten als een ander. Het gaat om jezelf. De bedoeling is toch dat je na je 'rondjes' Paul en Annelies Schoote van Sauna Middelburg en hun zonen. lekker in je vel steekt. Aanvul lend op het saunabad zijn er dan nog mogelijkheden om gemasseerd te worden, de zonnebank te gebruiken, een schoonheidsbehandeling en noem maar op. Speciale beau- tydagen combineren die mo gelijkheden. Al vijftien jaar runt de familie Schoote de sauna, maar stil zitten is er niet bij. Annelies Schoote: „Pas geleden heb ben we een grote verbouwing gehad. De vloeren zijn ver nieuwd en voorzien van vloer verwarming en het sanitair is aangepast. De keuken is opge knapt en zó praktisch ingedeeld, dat ondanks de kleine ruimte er toch de heerlijkste, verse gerechten klaargemaakt kun nen worden. Soms wil je za ken veranderen en soms móét je wel. Aan onze laatste veran dering is eigenlijk de verho- foto Jaap Wolterbeek ging van het BTW-tarief voor het water debet. Een saunabe- drijf gebruikt natuurlijk veel water, dat hoort er bij. Maar voor het afspuiten van de vloeren en de doucheruimtes gebruikten we altijd gewoon leidingwater. Bovendien ging het gefilterde en gedesinfec teerde water van o.a. het bub belbad zó het riool in. Daarom zijn we gaan kijken of we dat konden oplossen en dat is ge- De Rotaract Club is een ser viceclub voor jongeren van achttien tot dertig jaar, die zich voornamelijk bezighoudt met het organiseren en uit voeren van acties ten behoeve van de gemeenschap. Vorig jaar hebben de leden van de club in het centrum van Vlis singen, het ziekenhuis, bij de Rotary-clubs en huis-aan-huis zoveel mogelijk boterstaven verkocht. Het uiteindelijke aantal van vijfhonderdzeventig botersta ven was goed voor een be drag van vijftienhonderd gul den voor de kinderafdeling van het ziekenhuis. Overigens is de Rotaract nog op zoek naar nieuwe leden. De club vergadert om de twee weken op woensdagavond om 20 uur in het Vlissingse Arsenaalthe ater. Het personeel van de kinderafdeling van het Streekziekenhuis Walcheren ontvangt de cheque uit handen van Nienke van Heulen en Annette Mastenbroek van Rotaract Vlissingen. Oude Citroëns in de Citron Pressé. foto Frank Greiner Le Citron Pressé is een rally over veertienhonderd kilometer waar uitsluitend klassieke Citroëns aan mogen deelnemen. De rally wordt van 22 tot en met 24 april gereden en is georgani seerd door Michel Verbeek Producties in IJmuiden. De deelne mers komen de avond voor de start bij elkaar in Lille. Van daar uit gaan de wagens 22 april via een parcours van vierhonderd vijftig kilometer naar Reims. Van daaruit gaat het 23 april naar St.-Valéry-en-Caux aan de Normandische kust. De laatste route loopt via Frans en Belgisch Vlaanderen naar de finish op de Vrijthof in Hilvarenbeek. Aansluitend is daar het slotdiner met de prijsuitreiking. Deelname staat open voor équipes met een Citroën van twintig jaar of ouder. Het aantal deelnemende auto's is beperkt tot honderdtwintig. De begrafenis van P.L. Tak in Middelburg in 1908. foto Zeeuws Documentatiecentrum Op tien panelen zijn foto's, ge legenheidsgedichten, adver tenties, prentbriefkaarten, rouwbrieven, huwelijksaan kondigingen en bidprentjes te zien. De documentatie heeft betrekking op zowel het vieren van trouwfeesten als op uit vaartplechtigheden van onge- veér 1650 tot 1965. Het materi aal is afkomstig uit alle delen van Zeeland. Door het gebruik van verschil lende kleuren is een duidelijke scheiding aangebracht tussen de panelen over huwelijken en de panelen over begrafenis sen. Zo zijn er enerzijds gedichten en teksten van liederen die op bruiloften voorgedragen wer den, en anderzijds afbeeldin gen van rouwstoeten waar paarden een lijkkoets door de straten trekken. Rouwadver tenties uit de negentiende eeuw contrasteren met familiefoto's ter gelegenheid van huwelijks jubilea uit de periode tussen de twee wereldoorlogen. Al de tentoongestelde materi alen geven een indruk van wat er in de collectie van het Zeeuws Documentatiecentrum te vinden is. De expositie is te zien tot 27 maart en is te bezichtigen tij dens de openingsuren van de Zeeuwse Bibliotheek. Filiaalmanager Marja Koets (tweede van links) en medewerkers van Van Haren in Vlissingen. foto Jaap Wolterbeek

de Faam | 1999 | | pagina 9