Provincie Zeeland Open dag provincie Gebouwen en activiteiten 3 MAART VERKIEZINGEN Met de ZWN gratis naar de open dag Stemwijzer De Abdij van Middelburg AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 PROVINCIALE STATEN Gevonden voorwerpen en andere problemen Open Dag provincie Zeeland De provincie Zeeland houdt zaterdag 20 februari open dag, van 10.00 uur tot 16.00 uur. Het Provinciaal Bestuur en zijn medewerkers heten u van harte welkom. Wie wil kan gratis met de bus naar Middelburg komen. Elders op deze pagina staat aangegeven hoe. Alle bezoekers ontvangen een informatieblad: een soort gids om een keuze te kunnen maken waar u heen wilt en om een route te kunnen uitstippelen. Deze uitgave van AbdijNieuws is vrijwel volledig gewijd aan de open dag. Kinderopvang Busdienst Tholen - Middelburg Mens en Provincie Afstempelen buskaartje Commissies Abdij A Statenzaal/directie Welzijn, Ecofbmie en Bestuur rovineiehuisAinderopvang C Directie Ruimte, Milieu en Wat Studie Centrum Directie Infrastructuur en Ver, I Zeeuws Museum Bushalte Hier ziet u welke gebouwen open zijn en wat in die gebou wen is te zien of te doen. Alle gebouwen zijn met een letter gemarkeerd (A t/m E; deze aanduiding komt overeen met de aanduidingen van de ge bouwen tijdens de open dag. A Statenzaalcomplex Achter deze letter vindt u het Statenzaalcomplex en de directie Welzijn, Economie en Bestuur (WEB). In het Statenzaalcomplex - het woord zegt het al - kunt u de Statenzaal bezoeken. Dit is de zaal waar elke maand de provin ciale volksvertegenwoordiging, oftewel Provinciale Staten, verga dert. Oorspronkelijk was deze zaal de eetzaal van de Abdij. U treft hier ook de politici aan die meedoen aan de Statenverkiezin gen van 3 maart. In de Statenzaal kunt u per com puter een stemadvies krijgen. U geeft antwoord op een aantal vra gen en vervolgens zal de compu ter u antwoorden welk verkie zingsprogramma van welke partij het best aan uw verlangens tege moet komt. De directie Welzijn, Economie en Bestuur geeft op allerlei manieren inzicht in haar taken. Bent u benieuwd naar het sociaal-econo misch beleid? Wilt u weten welke plannen er zijn voor jeugdzorg of ouderenzorg? Wilt u zelf uitreke nen hoeveel u betaalt aan plaat selijke belastingen en hoe dat in een andere gemeente zou zijn? Deze en vele andere vragen kunt u stellen en beantwoord krijgen. Houdt u van surfen over Internet? De provincie-site staat klaar. B Provinciehuis Om te beginnen een praktisch punt: op de begane grond is de kinderopvang ondergebracht. U kint hier met een gerust hart uw kroost achterlaten, want er is professionele begeleiding. Hoewel alle aangegeven gebou wen 'bij het provinciehuis horen' is B 'het provinciehuis', de zetel van het dagelijks provinciebe stuur (Gedeputeerde Staten). Ook de Commissaris van de Koningin heeft hier zijn kantoor. Vanaf de buitenkant kunt u zien waar dat is: achter het balkonnetje, rechts van de hoofdingang. Op de eerste verdieping kunt even aanlopen bij de Commis saris van de Koningin, drs. W.T. van Gelder. In de kamer naast hem kunt u een praatje maken met de Griffier der Staten, mr. J.A. Lander. Ook de kamers van de Gedeputeerden liggen op deze verdieping. Al deze provin ciebestuurders zijn aanwezig, schroom dus niet bij hen binnen te wandelen en ze te bevragen op hun politieke opvattingen. Op de eerste verdieping ligt een van de mooiste zalen van het provinciehuis: de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten. Daar is onder meer de wereldberoem de atlas van Blaauw te bewonde ren en een fraai schilderij van de beroemdste Zeeuw: Michiel de Ruyter. In de ontvangsthal op de begane grond geven de Provinciale Stoombootdiensten acte de pré- sence, onder meer met de uit slag van de foto- en videowed strijd. U kunt verder een kijkje nemen bij de Fotozetterij, waar allerlei producten worden gemaakt met krachtige grafische computers, scanners en fotoprinters. t gevonden) kan terecht bij de receptie van iijt is jot neert ge iehuis, ingang B dere dringende problemen De provincie is overigens niet aansprakelijk voor zoekge raakte en/of beschadigde eigendommen. Wilt u weten hoe de rampenbe strijding is georganiseerd? Hoe een juridische bezwaarprocedure wordt gevoerd. De afdeling KJB speelt dit voor. De overheid ontvangt veel geld en geeft het ook allemaal weer uit. mag vandaag proberen uw persoonlijke 'miljoenenvoorkeur' in te vullen voor het financiële beleid van de provincie. De afde ling Financieel-economische Zaken is benieuwd wat dit ople vert. C Informatiecentrum Via ingang C kunt u de filmzaal bereiken van de afdeling Voor lichting, waar doorlopend beurte lings twee films worden vertoond: de Slag om Zeeland: 25 minu ten, gewijd aan de strijd van de Zeeuwen tegen de Spanjaarden tijdens de Tachtigjarige Oorlog; dit alles vastgelegd op wandta pijten die in het Zeeuws Museum zijn te zien; Zeeland bij Hoog en bij Laag: 16 minuten; een eigentijdse film die in kort bestek een aan tal karakteristieke Zeeuwse beelden laat zien. U kunt bij de filmzaal een kaartje krijgen waarmee u tijdens de open dag gratis het Zeeuws Museum kunt bezoeken. Wie via ingang C rechtdoor loopt, komt terecht in de Wandelkerk. Hier is een grote expositie të zien, gemaakt door de directie Ruimte, Milieu en Water (RMW). Deze directie is niet in de Abdij gevestigd maar aan het Groene Woud in Middelburg. Speciaal voor de open dag is een groot aantal interessante kijk- en doe- dingen overgebracht naar de Abdij. De naam van de directie geeft al aan wat er te zien valt: ongeveer alles wat denkbaar is op het gebied van waterbeheersing, milieutechniek, landschapsverzor ging, planologie en de zorg voor flora en fauna. Men kan zelf een stukje Zeeuws platteland inrich ten; er is een echt apparaat in werking voor het-huis-van-de-toe- komst; de jeugd kan meedoen aan een ballonnenwedstrijd, een blikvanger en de toekomst voor spellen met piepschuim. D Infrastructuur en vervoer Even buiten het Abdijplein vindt u de directie Infrastructuur Ver voer. Hoe zal de Zeelandbrug er over een paar jaar uitzien, hoe ontwerp je een weg, waarom besteedt de provincie zoveel geld aan verkeersveiligheid, hebben kantelwegen toekomst? Laat u verrassen door de techni sche mogelijkheden. Hoe kan iemand een brug in Middelburg openen; kunnen ze in de Abdij echt zien of het verkeerslicht bij Zierikzee op rood staat of dat de temperatuur van het asfalt op de Oesterdam aan 't dalen is? Maak kans op een unieke ont vangst met rondleiding door de binnenste delen van de Zeeland- brug. Verbaast u zich al over het schaalmodel van de boor voor de Westerscheldetunnel? Al eens een proefritje willen maken op een supersonische ligfiets, een moderne step voor volwassenen of een ander futuristisch vervoer middel zonder motor? Vandaag kan het. E Het Zeeuws Museum Het Zeeuws Museum kunt u gra tis bezoeken op vertoon van een kaartje dat u kunt krijgen bij de filmvertoning (zie onder C). F is de bushalte op de Balans (let op: alleen bestemd voor rich ting Tholen). Bon voor openbaar vervoer vanaf woonplaats naar Middelburg. mill! Provincie Zeeland Uitsluitend geldig op zaterdag 20 februari 1999. Deze bon afgeven bij chauffeurs ZWN-bussen. U krijgt van hen een vervoersbewijs. voor terugreis het vervoersbewijs (buskaartje) laten afstempelen in informa tietent op Abdijplein! Zonder stempel is dit vervoersbewijs niet geldig voor terugreis. Geldt voor alle ZWN-bussen die volgens dienstregeling rijden en voor de speciale "Open Dag-bussen". Nieuws De open dag is bedoeld om te laten zien wat een provincie is, wat ze wil, hoe de provincie aan haar geld komt en hoe ze het besteed. De verkiezingen voor Provinciale Staten op 3 maart zijn de aanleiding te laten zien waar de provincie zich mee bezighoudt en op welke manie ren dat doet: gewoon, om 'de burgers' te laten zien waar de bestuurders namens hen mee bezig zijn. Vanwege de verkiezin gen zullen de politieke partijen aanwezig zijn in het Statenzaal complex om hun principes uit te dragen en duidelijk te maken welk beleid de provincie de komende vier jaar moet voeren. De provincie heeft 20 februari zo fors uitgepakt, dat het eigenlijk niet te doen is alles in zes uur tijd te bekijken. Het is dus ver standig van tevoren te bepalen waar u in ieder geval naar toe wilt. Vandaar dat elders op deze pagina een plattegrond staat afgedrukt en een overzicht wat er in hoofdlijnen te zien en te doen valt. Provincie in kort bestek Het Provinciaal Bestuur bestaat uit: Provinciale Staten (47 perso nen, rechtstreeks gekozen door de bevolking); men verga dert maandelijks op een vrij dag; Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur; 6 personen die ook Statenlid zijn en die door de Staten zijn gekozen); men vergadert wekelijks op een dinsdag; Commissaris van de Koningin (benoemd door de Kroon, voor zitter van Provinciale en van Gedeputeerde Staten). De Griffier der Staten is de 'eer ste ambtenaar'; hij is altijd aanwe zig in vergaderingen van het Provinciaal Bestuur. Dat bestuur geeft leiding aan de provinciale organisatie die onge veer 1.100 werknemers telt. Het werk is verdeeld over: de directie Ruimte, Milieu en Water; de directie Welzijn, Economie en Bestuur; de directie Infrastructuur en Vervoer; Provinciale Stoombootdiens ten; zes stafafdelingen (Kabinet, Juridische zaken en Bestuurs- ondersteunmg; Voorlichting; Informatieverzorging en Docu mentatie; Service, Inkoop en Gebouwen; Financieel-Econo- mische Zaken; Personeel, Organisatie en Informatie. De provincie is een van de groot ste werkgevers in Zeeland. Honderden medewerkers zullen tijdens de open dag vrijwillig aan de slag zijn om het beeld van de provincie zo compleet mogelijk voor het voetlicht te brengen. Dat betekent informatie verstrekken over de natuur, over ouderen zorg, over havens en industrie, over jeugdzorg, over stads- en dorpsontwikkeling, over ambulan cevervoer, over luchtverontreini ging, over cultuurfestivals, over wegenaanleg, over, en over en over nog veel meer. Kortom: iedereen is welkom. Bsnm wèêH BHnnm Vanuit heel Zeeland kan iedereen gratis met de ZWN-bus naar de open dag. U moet de chauffeur de vervoers- bon geven die op deze pagina is afgedrukt. Deze bonnen zijn op dit moment ook verkrijgbaar in de ZWN-bussen. Van de chauffeur krijgt u een buskaartje. Deze overeenkomst tussen provincie en ZWN is bedoeld om het openbaar vervoer in Zeeland te stimuleren. Vergeet u vooral niet uw bus kaartje voor de terugreis te laten afstempelen in de ontvangsttent op het Abdijplein; anders is hij niet geldig! Voor belangstellenden uit Tholen is een speciale busdienst inge last, die door Zuid-Beveland rijdt. U vindt de dienstregeling elders op deze pagina. Zoals u ziet kun nen ook mensen uit Zuid-Beve land hiervan gebruik maken en degenen die met de PSD-boot in Kruiningen arriveren. (Voor de zekerheid: het personen vervoer met de veerdiensten is gratis). De busdienst vanuit Tholen brengt u naar de Balans, de toe gang tot het Abdijplein. Wie met het gewone openbaar vervoer komt, kan op de regu liere haltes uitstappen. Er is een grote richtingaanwijzer te zien waar u naar toe moet, namelijk de Lange Jan. Mocht u aan één bon niet genoeg hebben, misschien kunnen de buren u van dienst zijn... En volgende week zullen wij nog maals een bon in Abdijnieuws afdrukken. WtÊÊÊBUÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊM Bezoekers van de open dag kunnen desgewenst de kinderen met een gerust hart achterlaten in de crèche. Er is gezorgd voor professionele opvang. De crèche is te vinden op de begane grond van het provin ciehuis, gebouw B. Onderstaand volgen de vertrek en aankomsttijden van de speciale bus lijn van Tholen naar het provinciehuis in Middelburg tijdens de open dag. Allereerst de route: Tholen - Rilland - Krabbendijke - Oostdijk - Kruiningen - Kapelle - Middelburg Balans (toegang tot het Abdijplein). Heenreis Tholen, Ten Ankerweg bushalte V 09.15 uur en 12.15 uur Rilland, Gemeentehuis V 09.34 uur en 12.34 uur Krabbendijke, Dorpsstraat V 09.42 uur en 12.42 uur Oostdijk, Luchtenberg V 09.47 uur en 12.47 uur Kruiningen, Veerhaven V 09.55 uur en 12.55 uur Kruiningen, Zeeuwse Parel V 10.00 uur en 13.00 uur Kapelle, Motel De Caisson V 10.05 uur en 13.05 uur Goes, NS V 10.15 uur en 13.15 uur Middelburg, Balans A 10.50 uur en 13.50 uur Op vrijdagavond, 26 februari, zal de TROS (Ned. 2) een film uitzen den over de provincies en de Statenverkiezingen, onder de titel 'Mens en Provincie'. De uitzending begint tegen de klok van zeven uur en duurt tot na half acht. Er wordt uitgebreid uit de doeken gedaan wat provincies allemaal ondernemen en wat dit betekent voor de Nederlandse bevolking. Het aardige is ook dat men kan zien dat de provincies een eigen beleid voeren, dat per provincie behoorlijk kan verschillen. Uiteraard wordt ook duidelijk gemaakt wie hier verantwoorde lijk voor zijn: Provinciale Staten en Gedeputeerde Staten. En daarom is het heel verstandig om op woensdag 3 maart te gaan stemmen. 'Mens en Provincie' is gemaakt in opdracht van de provincies en ook door de provincies betaald. Middelburg Balans V 13.55 uur en 16.40 uur Goes, NS V 14.30 uur en 17.10 uur Kapelle, Motel De Caisson V 14.37 uur en 17.17 uur Kruiningen, Zeeuwse Parel V 14.45 uur en 17.25 uur Kruiningen, Veerhaven V 14.50 uur en 17.30 uur Oostdijk, Luchtenburg V 14.55 uur en 17.35 uur Krabbendijke, Dorpsstraat V 15.03 uur en 17.43 uur Rilland, Gemeentehuis V 15.11 uur en 17.51 uur Tholen, Ten Ankerweg bushalte A 15.30 uur en 18.25 uur - EHËHB w&auu wm m mk Het buskaartje voor gratis busvervoer is voor de terugreis al geldig na afstempeling; het stempel is verkrijgbaar in de tenl het Abdijplein. Het is verstandig dit meteen te doen bij aankc zodat u zich er voor de rest van de dag niet meer om hoeft bekommeren. Woensdag 3 maart zijn er verkie zingen voor Provinciale Staten. De politieke partijen hebben zich ondertussen opgemaakt voor het voeren van hun campagnes. De programma's voor de komende periode van vier jaar liggen klaar. Wel/niet/geen mening Twijfelende kiezers die beschik ken over een internetaansluiting op hun computer hoeven niet alle programma's door te lezen om na te gaan welke partij het beste bij hen past. Net als alle andere provincies beschikt ook Zeeland over een provinciale verkiezings site: www.provincies.nl. Voor de Stemwijzer die hierop is te vin den, hebben onderzoekers voor iedere provincie twintig stellingen gemaakt, gebaseerd op de ver kiezingsprogramma's. Na het beantwoorden van de stellingen (eens, oneens, neutraal, geen mening) berekent de computer een stemadvies. Op het overzicht is precies na te gaan hoe de ant woorden scoren bij de politieke partijen die meedoen aan de ver kiezingen. De Stemwijzer geeft in een glijdende schaal aan hoe de programma's van de partijen zich verhouden tot de gegeven ant woorden. De Stemwijzer is natuurlijk ook te gebruiken als een soort toets voor degenen die hun stem al hebben bepaald, Aardig is ook te ontdekken welke partijen het dichtst in de buurt zitten van de partij waar de eerste keus op valt. www.provincies.nl Maar er is meer te vinden op de verkiezingssite: algemene infor matie over taken van de provin cie, bevoegdheden en organisa tie; een profiel van de belangrijk ste kenmerken van de provincie; hoe de statenverkiezingen zijn georganiseerd; welke partijen en kandidaten meedoen en wat de uitslagen waren van de vorige verkiezingen. Als de provincie Zeeland het mooiste provinciehuis van Nederland heeft -en velen vinden dat- dan heeft ze dat te danken aan de Norbertijnen. Die hebben de Abdij gesticht in 1127. De Norbertijnen danken hun naam aan hun stichter, Norbertus van Xanten. Ze worden ook wel 'Witheren' genoemd, naar hun witte habijt. De monniken waren sterk gericht op hun omgeving. Vandaar dat de Abdij grote betekenis heeft gehad voor inpolderingen, onder wijs, landbouw en cultuur in Zeeland. De laatste abt is tot bis schop gewijd en dat maakte van Middelburg een bisschopsstad Willem van Oranje Daar kwam in 1574 een eind aan. De troepen van Willem van Oranje veroverden Middelburg op de Spanjaarden. De Staten van Zeeland namen hun intrek in de Abdij. Allerlei gebouwen en ruim ten kregen een andere bestem ming. Zo was de huidige Statenzaal ooit de refter (eet zaal). De Staten van Zeeland heb ben die ruimte trouwens ook nog een tijd gebruikt als kanonnengie- terij. En het pleintje dat nu Muntplein wordt genoemd, werd de plek waar de Zeeuwse munten werden geslagen. De eigenlijke naam luidt 'Panhof', de kruiden tuin van de Abdij. Vrijwilligers heb ben dat er nu weer van gemaakt. In 1492 brandde het complex bijna volledig af. Toen is ook de bibliotheek verloren gegaan en daarmee een schat aan histori sche gegevens. Ook de recente oorlogsjaren hebben zich doen gelden. Maar als een feniks her rees de Abdij telkens uit haar as, waarbij voorop stond ze zo nauw keurig en authentiek mogelijk te restaureren. Dit maakt de Abdij van Middelburg tot een monu ment van internationale allure. Er zijn trouwens nog 'echte' Norbertijner abdijen te vinden. Die van Averbode ligt niet zo ver hier vandaan. En publiek is er welkom (vanaf Antwerpen richting Hasselt, afslag Geel-West). Het Provinciaal Bestuur van Zeeland onderhoudt uitstekende contacten met deze abdij. ■BBBBmUBMBI il'Mz&iïStémL Komende week vergaderen drie commissies uit Provinciale Sta ten. De vergaderingen zijn open baar en beginnen met spreek recht voor het publiek. Wie wil kan dus het woord voeren over een van de onderwerpen op de agenda. Welzijn De Statencommissie Welzijn ver gadert maandag 15 februari, aan vang 09.30 uur. De volgende onderwerpen staan op de agenda: krediet oplossen millenniumproblemen; ambulance hulpverleningsplan; orkestbegelei ding koren; nota De vrijblijvend heid voorbij; financiering activitei ten ouderenbonden; subsidie Jongeren Advies en Informatie Bureau; flexibel budget jeugdhulp verlening; subsidie jongerenthea- terproject Disco '99; 4e, 5e en 6e wijziging begroting provincie 1999; deelname provincie in bedrijven en gemeenschappelijke regelingen. Waterstaat en Verkeer Woensdag 17 februari, aanvang 14.30 uur, vergadert de Staten commissie Waterstaat en Ver keer. De onderwerpen die aan bod ko men zijn: deelname provincie in bedrijven en gemeenschappelijke regelingen; 4e, 5e en 6e wijzi ging begroting provincie 1999; beleidsplan openbaar vervoer; prioriteiten gebundelde doeluitke ring; Walcheren 2000+startno titie verkenning tunnel Sluiskil; evaluatie verkeersveiligheid; overzicht fietsbeleid; financiële regelingen openbare vervoersbe drijven; programma van eisen fiets-/voetveer Vlissingen- Breskens; MER rondweg Sluis. Economie De statencommissie Economie schuift woensdag 17 februari eveneens aan de vergadertafel, maar dan om 15.30 uur. De commissie praat over: 4e, 5e en 6e wijziging begroting provin cie 1999; Walcheren 2000+; startnotitie verkenning tunnel Sluiskil; deelname provincie in bedrijven en gemeenschappelijke regelingen. De vergaderingen zijn in het pro vinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda's en bijbehorende ver gaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. ë-

de Faam | 1999 | | pagina 7