Auto nr. 1 Actief ijsklimmen in eigen land Beleef het avontuur van zeezeilen Into the deep met Jeepsafari's YMCA, voor ieder wat wils video-primeurs fiimhuisES Hl m is tui Eric Rohmer-cyclus Comedian Harmonists rmmm t) im mm WW. n mm umm THE-feoRY QFMAN WHO BETRAYED JOHN GOTTI Woensdag 10 februari 1999 FAAM/VLISSINGER 17 SPECIAL IONGERENREIZEN Ga je deze zomer lekker plat op je buik ergens in het Zuiden of wordt het iets actiefs? Nu, zo op het eind van de winter, begint het bij haast iedereen al weer te kriebelen: vakantie. Weg van thuis, ergens anders naar toe, even geen school, werk of solliciteren. Gewoon vrijheid, blijheid, andere geuren en kleuren, andere gezichten, ledereen heeft er wel zin in. Bij de reisbureau's is het op dit moment alweer gigantisch druk. ledereen wil boeken. Er vroeg bij zijn is de boodschap: don't miss it! Een groot deel van de vakantiegangers bestaat uit jongeren tussen de 13 en 25 jaar. Ruim 2,5 miljoen Nederlanders vallen in die categorie. Van hen gaat jaarlijks dik 70 procent op vakantie. Ze hebben hun eigen gedrag, ook op het gebied van vrij etijdsbesteding. Wist je bijvoorbeeld dat tweederde deel van de jongeren de voorkeur geeft aan een buitenlandse bestem ming? Vooral de 18/24-jarigen kiezen hun vakantiebestemming over de grens. Driekwart van hen gaat naar het buitenland, ongeacht of ze studeren of werken. Jongens en meisjes tot 17 jaar blijken daarentegen in praktisch alle gevallen nog met hun ouders op vakantie te gaan. Omdat ze van thuis uit moeten en omdat ze vaak nog afhankelijk zijn van het inkomen van hun ouders. Jongeren gaan ove rigens doorgaans minder op vakantie dan andere leeftijdsgroepen. Met name werkende jongeren scoren laag. Niet eens de helft van hen gaat een tweede of derde keer per jaar op vakantie. Het blijft een onrechtvaardige wereld... Wie als jongere in eigen land blijft, komt vaak in Zeeland uit. In populariteit volgen daarna Gelderland, Noord-Holland en Limburg. Vooral strandvakanties blijven het goed doen. Zo'n 30 procent van alle binnenlandse vakanties wordt in de Noordzeebadplaatsen en op de Waddeneilanden doorge bracht. Diezelfde trend zie je ook bij de buitenlandse vakanties. Een derde van alle vakanties brengen jongeren door aan de stran den van de Middellandse Zee, de Adriatische Zee en de Atlantische Oceaan. De Spaanse costa's, Zuid-Frankrijk, Rhodos en Kreta klinken daarbij als muziek in de oren. Van alle landen is Frankrijk veruit de ontbetwiste nummer één. Daarna volgen Spanje en Oostenrijk. Relatief weinig jonge ren trekken naar Duitsland. Binnenlandse vakanties van jongeren zijn voor de helft kampeervakanties. In het buitenland kiezen we vooral de hotel- en pensiohsector en appartementen als onderdak. De auto is het populairste vervoersmiddel om op vakantie te gaan. In eigen land gebruikt driekwart van jullie de heilige koe. Ook voor buitenlandse reizen komen vliegtuig en tou ringcar ver achter de auto. De jeugd is vooral honkvast op vakantie. In eigen land blijft bijna iedereen op dezelfde plaats. In het buitenland trekt zo'n tien procent van de jongeren van de ene naar de andere plaats. Bijna niemand gaat in z'n uppie op reis. Tot 17 jaar gaat meestal iedereen nog met de ouders mee. Bij de 18/24-jari gen is meestal geen ouder meer aanwezig; zij trekken er met leeftijdgenoten of hun partner op uit. Halverwege de jaren negentig gaven jongeren in eigen land rond de veertig gul den per dag uit, in het buitenland meer dan het dubbele (85 gulden). Buitenlandse vakanties duurden gemiddeld twee weken. Karakteristiek voor jongeren is dat ze veel uitgaan naar een café of dancing, gaan zwemmen of zonnebaden en zich op het water vermaken meteen boot of surfplank. In vergelijking met overige leeftijdsgroepen maken jongeren weinig tocht jes met de auto, wordt er weinig gewandeld en kan het bezoek aan attractieparken en cultuurhistorische beziens waardigheden hen ook minder bekoren. Wel signaleren trendwatchers al geruime tijd dat steeds meer jongeren nei gen naar wat meer actieve vakanties. 'Zappen' is overigens populair. Voor veel jonge vakantie gangers bestaat de ideale vakantie, behalve uit strand en een leuke spetter opscharrelen, ook steeds meer uit actie en avontuur. Dus niet meer alleen beach nightlife, maar ook een tochtje op de gehuurde mountainbike of een dagje op een rivier raften horen er tegenwoordig bij. Je denkt misschien, dat kan niet: ijsüimmen in Nederland in een flutwinter. Maar het kan wel. Tijdens het Op Pad Beursfestival op 19, 20 en 21 februari in Den Haag is het echt mogelijk. Op een 8 meter hoge ijswand kan iedere beursbe zoeker zich met picket en stijgijzers een weg omhoog banen. Samen met het Banff-Filmfestival is de spectaculaire ijswand hét hoogtepunt van het negende Op Pad Beursfestival. Nog niet eerder was het in ons land voor een groot publiek mogelijk een ijswand te beklimmen. Naast bezoekers zullen ook de wereldberoemde Engelse bergbeklimmer Joe Simpson en zijn klimmaat Ray Delaney een poging wagen de 8 meter hoge ijswand voor het Nederlands Congres Centrum te bedwingen. Simpson geeft tijdens het beursfestival ook lezingen over zijn klimavonturen op de bijna niette verove ren Siula Grande in Peru. Het Banff Filmfestival is een ander groots evenement op de beurs in Den Haag. Drie dagen lang is er een selectie te zien van de beste buitensportfilms die ieder jaar in de Canadese plaats Banff worden getoond. Onderwerpen die aan bod komen zijn o.a. bergbeklimmen, raften, skiën, kanoën en mountainbiken. Op het Op Pad Beursfestival presenteren 250 reisorganisa ties, buitensportspeciaalzaken, verkeersbureaus en boek- en kaartwinkels zich aan jou. Je kunt informatie vergaren over honderden buitensportbestemmingen, maar ook over inen tingen, visa, het kopen van een rugzak en het behandelen van blaren. Daarnaast worden er workshops koken, rugzak inpak ken en kaart- en kompaslezen gegeven. Ook is er een grote testbaan waar je bergschoenen uit kunt proberen. Wie wil kan ook diverse vakantiefietsen testen. Het Op Pad Beursfestival wordt georganiseerd door Op Pad, het ANWB-tijdschrift voor actieve vakanties. Het is de grootste beurs op het gebied van doe-vakanties in Nederland. Het Op Pad Beursfestival wordt gehouden in het Nederlands Congres Centrum in Den Haag. Het festival is op vrijdag 19 februari geopend van 12.00 tot 19.00 uur en op zaterdag 20 en zondag 21 februari van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt f 17,50 (CJP f 15,-). e Eendracht op volle zee. Wie wil dat nu niet? Eén keer in je leven met een mooie driemaster varen op de Noordzee of de Atlantische Oceaan! Vreemde havens aandoen of barbecuen op een Kanaaleiland. Of een pint pakken in een Engelse pub. Het kan allemaal met De Eendracht, een driemast-schoener met ruim 1000 vier kante meter zeil en een prima accommodatie. Op zo'n schip maak je de reis van je leven, samen met een vaste bemanning en jonge mensen zoals jijzelf, waarbij je de zee en elkaar zeer goed leert kennen. Geen vakantie voor watjes natuurlijk. Wacht lopen, aan het roer staan, zeil zetten, dek zwabberen, het leven aan boord van De Eendracht is een echte doe- vakantie. Tijdens de schoolvakanties in zomer en herfst staan er spe ciale jongerenreizen op het programma. De Eendracht is tij dens deze reizen in principe gereserveerd voor jongeren van 15t/m 25 jaar. Het schip doet dan mee aan de grote Cutty Sark Tall Ships'Races, die ieder jaar worden georganiseerd voor schepen uit alle delen van de wereld. De duur van deze jon gerenreizen loopt uiteen van 1 weekt/m maximaal 18 dagen. Uiteraard kan ook buiten de vakanties worden aangemon sterd. In de winter is de thuishaven Las Palmas op Gran Canaria. In de zonnige zeilomgeving van de Canarische Eilanden, Madeira en de Azoren worden reizen voor iedereen vanaf 15 jaar georganiseerd. Inlichtingen: Stichting Het Zeilend Zeeschip, Postbus 84108, 2508 AC Den Haag, tel. 070-3546261fax. 070-3524183. Duiken is één van de sneTstgroeiende sporten in de wereld en niet voor niets. De onderwaterwereld is uniek en wie er éénmaal van geproefd heeft, wil meer. Steeds meer reisorga nisaties springen nu in het diepe en bieden duikvakanties aan. My Way, een organisatie die is gespecialiseerd in jonge renreizen, biedt bijvoorbeeld scubadiving aan in Griekenland (Rhodos, Corfu en Kreta), Spanje (Cala Llevado), Turkije (Marmaris), Mexico (Cancun) en de Dominicaanse Republiek (Cabarete/Sosua). Als je zo'n reis boekt is het belangrijk om te weten of de reis organisator zaken doet met de Professional Association of Diving Instructors (PADI). Zij verstrekken erkende duikcertifi- caten en staan in voor een veilige vakantie. Als je wilt kennis maken met de duiksport is het vaak mogelijk om voor eén zogenoemde introductieduik te kiezen. Arrangementen bie den dan theorie- en introductietraining, 1 duik en de volledige uitrusting. Later kun je dan ter plaatse altijd nog de begin nerscursus boeken. Sommige bestemmingen zijn absoluut 'gemaakt' om per jeep te doorkruisen. Stoere 4-WD's sturen makkelijk over wegen en 'off the road'. Je komt op plekken waar je met een gewone personenwagen niet of nauwelijks komt. En dat zijn vaak de beste plekken! Jongerenorganisatie My Way biedt dergelijke jeepsafari's aan op de Griekse eilanden Kreta en Sam os, Ibiza en het Turkse Marmaris. Zelf achter het stuur kruipen kan. Wel moet je minimaal 21 jaar zijn en minstens 1 jaar je rijbewijs hebben. Actie, avontuur, uitdaging, internationaal... YMCA Vakanties heeft ook in 1999 weer een uitgebreid programma met kinderkampen en jongerenreizen. Of je nu wilt survival- len in de Ardennen, zeilen in Friesland, in ons eigen Zeeland of het Maasoevergebied, wilt ponyrijden in Leusden, een avonturenkamp op Schiermonnikoog wilt bezoeken, wilt overleven in Ommen, kanoën in Zweden of een kampeertrek- tocht wilt maken in Europa, bij YMCA kun je terecht. De ideale mix van actie, uitdaging en ontspanning vinden 14toten met 17-jarigen op Camp Adventure in Hulshorst. Jongeren uit andere Europese landen ontmoet je op het uitwisselings kamp Philia in Zweden en tijdens werkvakanties in Duitsland en Polen. Spotgoedkoop op weg? Kijk dan ook eens naar de kiussenkampen in de Ardennen en Friesland. De YMCA heeft meer dan 80 jaar ervaring in het organiseren van vakanties voor kinderen en jongeren van 6 t/m 25 jaar en maakt onder deel uit van een internationale oecumenische jongerenorga nisatie. Respect voor mens en omgeving, openheid en ver trouwen vormen de sleutelwoorden. Ongeacht afkomst is iedereen welkom. (Selectie: Videoland Vlissingen/Middelburg) Nicholas^ Turtüriv (NYPDEUurfT Lethal Weapon 4 De rechercheurs Martin Riggs (Mei Gibson), Roger Murtaugh (Danny Glover) en Lorna Cole (Rene Russo) zijn terug, samen met de hyperactieve Leo Getz (Joe Pesci). Het viertal wordt ditmaal bijgestaan door assistent-rechercheur Lee Butters in hun onderzoek naar de mensensmokkel die georganiseerd wordt door een Aziatische misdaadbende. Ze worden al snel gecon fronteerd met Wah Sing Ku, de harde man in die organisatie. Dan blijkt al snel dat het oprollen van deze Chinese maffia-bende een zware, dodelijke klus zou kunnen worden voor Riggs, Murtaugh en hun kameraden. Tom Abe SïzemtoTe Vigoda (Uavinn Priv.ity Rynnl Y (Tl.o Ood».-itBop> SDÏJ. i UfiEJ Presents iiÉgviii§> Witness to the mob De New Yorkse maffia wordt volgens oude tradities geregeerd door het keiharde Gambino-syndicaat. Paul Castellano is de meedogenloze baas. Wie zijn wetten niet respecteert, zal dat met de dood bekopen. Sammy Gravano en John Gotti maken snel carrière in deze moordlustige organisatie. Ze spelen een link spel door Castellano uit de weg te ruimen. Nu ligt de absolute macht in handen van de populaire John Gotti, Sammy Gravano is zijn trouwe rechter hand. Terwijl loyaliteit en zwijgzaamheid regel zijn, verzamelt de FBI bewijzen tegen Gotti. Met Nicholas Turturro, Tom Sizemore en Abe Vigoda. Robert de Niro himself was één van de producenten van deze spannen de film. Platvoet en z'n vriendjes 6 Helemaal aan het einde van de Groene Vallei staat de geheimzinnige Dinosaurus rots. Als de driehoorn-tweelingzusjes Dinah en Dana van huis weglopen om de rots te zoeken, staan Platvoet, Cera, Bekkie, Fladder en Punt voor de extra moeilijke taak om hen terug te brengen. Op hun avontuurlijke tocht leren onze dappere helden een heleboel belangrijke dingen. En ze ontdekken dat hel den soms gewoon in je familie kunnen zitten! Platvoet en zijn vriendjes deel 6, een animatiefilm van Universal Cartoon Studios, kreeg als subtitel 'Het Geheim van de Dinosaurusrots'. Het is wederom een fan tastisch verhaal boordevol leuke liedjes, humor en spanning en bovendien Nederlands gesproken en gezongen. Six Days, Seven Nights In deze succesvolle non-stop avonturenhit speelt topacteur Harrison Ford de rol van Quinn Harris. Deze norse vrachtpiloot, type ruwe bolster, woont al jaren op een eilandje in de tropen. Hij is niet te beroerd om snel wat geld te verdienen aan de bijdehante New Yorkse Robin Monroe (Anne Heche). Zij is wanhopig op zoek naar iemand die haar voor een werkopdracht zo snel mogelijk naar Tahiti kan vliegen. De toch al wat stroe ve relatie tussen de twee neemt nog eens een duikvlucht wanneer het oude vliegtuig van Quinn in een storm terecht komt. Ze moeten een noodlanding maken op een naar het lijkt maagdelijk en onbewoond eiland. Al snel ontdekken Quinn en Robin echter dat dit 'paradijs' vol gevaren zit... De cineast Eric Rohmer staat de komende maanden cen traal in filmhuis 't Beest in Goes. Deze week is uit Rohmers serie 'Contes des quatre saisons' de zomervertelling Contesd'Etétezien. Gaspard viert vakantie in Bretagne. Zijn gitaar is zijn enige metgezel. Gaspard hoopt Léna te ontmoeten, op wie hij verliefd denkt te zijn. Hij loopt echter Margot tegen het lijf en samen maken ze wandelingen met diepgaande ge sprekken, zodat zich langzamerhand een vriendschap ontwikkelt. Margot stelt Gaspard voor aan haar vriendin Solene, die hem verleidt. Het leed is niette overzien als ook Léna op komt dagen. Het toeval beslist uiteindelijk in deze vierhoeksverhouding. Van Rohmer is in maart ook nog zijn nieuwste film Contes d'Automne te zien. In april en mei volgen Contes d'Hiver en Contes de Printemps. Contes d'Eté, 't Beest, Goes, donderdag 7 7 en vrijdag 12 februari, 20.30 uur. Deze uit 1997 daterende film van Joseph Vilsmaier is gebaseerd op een waargebeurd verhaal. Centraal staan de turbulente jaren '20 in Berlijn. Harry Frommerman richt in 1927 een zes man sterk vocaal ensemble op: de Comedian Harmonists. Met de opkomst van het nationaal socialisme wordt hun wereldfaam bedreigd. Drie leden zijn namelijk Joods. Wanneer de groep op tournee is in Amerika ont staat er een dilemma: wel of niet terugkeren naar Duitsland? Comedian Harmonists is te zien in Filmtheater 't Schut tershof, do. 7 7 febr. 20.30, vr. 12 febr. 22.00, za. 13 febr. 19.30/22.00, zo. 14 febr. 20.30 en wo. 17 febr. 20.30 uur. Ook in 't Schuttershof te zien: Sons, Zhang Yuan, China (1996), vr. 12 febr. 19.30 uur; Repulsion, Roman Polanski, Groot-Brittannië (1965), ma. 15 en di. 16 febr. 20.30 uur.

de Faam | 1999 | | pagina 17