3 MAART Koers voor Walcheren DE WERELD IS MISVORMD EN WAT DOEN WIJ? VSO: hulp met opgestroopte mouwen Provincie Zeeland Verharde baan vliegveld VERKIEZINGEN Officiële Mededelingen 'MÊmmmmMmMMmmmgmmmmmm wmmmmwmmmmmm* AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Rectificatie Stemwijzer PROVINCIALE STATEN Versterking van rust en ruimte of samenhang in ecologie en economie, dat zijn de twee thema's waarop de toekomst van Walcheren wordt gebaseerd. Of op een combinatie van die twee. Nieuwsbrief Westerschelde- tunnel Rammekenshoek Open dag provincie Gratis vervoer open dag Verkeer en Vervoer Inhaalverbod op diverse gedeelten prov. weg Taxivervoer Milieu Melding Wet milieubeheer EPZ Gedoogbeschikking Elf Atochem Vlissingen B.V. De wachtkamer van het gehandicaptencentrum Pakkred zit vol jonge patiënten met misvormde ledematen. Onze vrijwilliger Renske Broer (fysiotherapeute) is ter plekke. Een fysio-afdeling met apparatuur en zelfs krukken zijn er. Nu de kennis nog hoe ze te grbruiken. Word donateur voor 35,- en zet die krukken in beweging. Woensdag 3 februari 1999 FAAM/VLISSINGER 7 Abdij Het provinciaal bestuur en Zee land Airport bv hebben een aan zet gegeven voor de baanverhar- ding op het vliegveld Midden- Zeeland. Met de baanverharding moet het gebruik van het vlieg veld worden verbeterd. Er wordt vooral gemikt op een groei van de zakenvluchten en een betere spreiding van allerlei soorten vluchten over de dag en over het hele jaar. Voordat de baanverharding ver wezenlijkt kan worden moet onder meer een milieueffectstu die worden gemaakt. Als aanzet daartoe is de startnotitie milieuef fectstudie gepresenteerd. In de notitie wordt gemeld welke effecten de startbaan op het milieu kan hebben en hoe die effecten nader moeten worden onderzocht en in kaart gebracht. Zo moet aandacht worden besteed aan de milieucomponen ten lucht, geluid en bodem-, grond- en oppervlaktewater. Ook moet duidelijk worden welke effecten die onderdelen hebben op het woon- en leefmilieu en hoe de veiligheidseisen op en rond het vliegveld gestalte moeten krij gen. Andere onderwerpen die aan bod moeten komen zijn een mogelijke toeneming van het wegverkeer naar en van het vlieg veld. In de studie moeten ook alle gebruiksmogelijkheden van het vliegveld de revue passeren: zakenverkeer, ziekenvervoer, recreatie- en lesvluchten en poli tie- en douanevluchten. Inspraak Tot en met 24 februari kunnen bedenkingen worden ingediend tegen de startnotitie bij: Gedeputeerde Staten van Zee land, t.a.v. de heer B. Maring, postbus 165, 4330 AD Middel burg. De startnotie ligt tot dezelfde datum ter inzage in het provinci aal informatiecentrum in Middel burg, in de vergaderzaal van het vliegveld in Arnemuiden en in de gemeentehuizen van Middelburg, Goes, Noord-Beveland en Veere. Een samenvatting van de startno-' titie is verkrijgbaar bij het provin ciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, tel. 0118-631400. Donderdag 11 februari wordt een informatieavond gehouden over de startnotitie baanverharding. De bijeenkomst is in verenigings gebouw De Arne, Rademacher- straat 32, Arnemuiden. De aan vangstijd is half acht. In een eerdere publicatie over deelname aan de foto- en video wedstrijd van de PSD stond abu sievelijk vermeld dat het inleveren van foto- en videomateriaal tot uiterlijk maandag 15 januari, 12.00 uur, mogelijk was. De datum moet zijn: maandag 15 februari. Woensdag 3 maart zijn er verkie zingen voor Provinciale Staten. De politieke partijen hebben zich ondertussen opgemaakt voor het voeren van hun campagnes. De programma's voor de komende periode van vier jaar liggen klaar. Wel/niet/geen mening Twijfelende kiezers die beschik ken over een internetaansluiting op hun computer hoeven niet alle programma's door te lezen om na te gaan welke partij het beste bij hen past. Net als alle andere provincies beschikt ook Zeeland over een provinciale verkiezings site: www.provincies.nl. Voor de Stemwijzer die hierop is te vin den, hebben onderzoekers voor iedere provincie twintig stellingen gemaakt, gebaseerd op de ver kiezingsprogramma's. Na het beantwoorden van de stellingen (eens, oneens, neutraal, geen mening) berekent de computer een stemadvies. Op het overzicht is precies na te gaan hoe de ant woorden scoren bij de politieke partijen die meedoen aan de ver kiezingen. De Stemwijzer geeft in een glijdende schaal aan hoe de programma's van de partijen zich verhouden tot de gegeven ant woorden. De Stemwijzer is natuurlijk ook te gebruiken als een soort toets voor degenen die hun stem al hebben bepaald. Aardig is ook te ontdekken welke partijen het dichtst in de buurt zitten van de partij waar de eerste keus op valt. www.provincies.nl Maar er is meer te vinden op de verkiezingssite: algemene infor matie over taken van de provin cie, bevoegdheden en organisa tie; een profiel van de belangrijk ste kenmerken van de provincie; hoe de statenverkiezingen zijn georganiseerd; welke partijen en kandidaten meedoen en wat de uitslagen waren van de vorige verkiezingen.' Nieuws De stuurgroep Walcheren 2000+ heeft twee scenario's ontwikkeld, waarop de herstructurering van Walcheren, zoals die in het streekplan Zeeland wordt aange kondigd, haar beslag kan krijgen. Rust en ruimte In het scenario Versterking kwali teit rust en ruimte wordt voortge borduurd op de huidige situatie. Het aandeel recreatie blijft gelijk, zij het dat nog enige ruimte wordt geboden via seizoensver lenging en kwaliteitsverbetering. Capaciteitsuitbreiding in de ver- blijfsrecreatie kan alleen worden toegestaan als die nodig is om de kwaliteitsverbetering rendabel te maken. De dagrecreactie wordt geconcentreerd op een aantal plaatsen, die door aanpas singen in het wegennet logisch te bereiken zijn. Andere gebieden worden daarmee autoluw en fietsvriendelijk gemaakt. Het mid dengebied van Walcheren blijft agrarisch; extra impulsen in die richting moeten komen van inno vatieve ontwikkelingen op het gebied van intensivering, zoetwa tervoorziening, ecologische bedrijfsvoering en inplaatsing van rundveehouderijen in de poelge- bieden. Verblijfsrecreatie kan er niet worden uitgebreid. Economie en ecologie Wonen, werken en verblijfsrecre atie krijgen de ruimte in het sce nario Economie en ecologie in samenhang. Voorwaarde is wel dat tegelijkertijd wordt geïnves teerd in natuur en landschap. Kortweg wordt het ontwikkelings beeld daarom wel aangeduid als "rood voor groen". De verblijfsrecreatie is de drager voor het voorzieningenniveau op Walcheren. Het kustgebied wordt opgedeeld in de lijn Vlissingen- Westkapelle en Domburg- Vrouwenpolder. De meeste ruim te wordt geboden tussen Vlissin- gen en Westkapelle. Bekeken moet worden of daar een bunga lowpark of appartementencom plex kan komen óf dat daarvoor ruimte moet worden gezocht bij het Veerse Meer. Een toetsings commissie zal die ontwikkeling begeleiden en kwalitatief bewa ken. Voorwaarde is namelijk dat in en rond het complex natuur en landschap ruimschoots aan bod komen. Intensieve dagrecreatie wordt aan de zuidwestkant van Walcheren ook toegestaan, zij het dat zij geconcentreerd moe ten worden in de recreatiekernen en op de locaties, waarheen de autorijdende dagjesmensen wor den gedirigeerd. In de opzet zit dan ook een recreatieverdeelweg met "slagen" die naar die locaties leiden. Kleinschalige verblijfsre creatie op agrarische bedrijven hoort tot de mogelijkheden. Gezocht wordt naar een combina tie met dagrecreatie, natuur- en landschapsontwikkeling en be houd van cultuurhistorisch waar devolle bebouwing. Het landschap en het groen moe ten steeds in combinatie met de verblijfsmogelijkheden worden ontwikkeld. Dat is op vrij grote schaal bij de grote complexen en de concentratiegebieden en op bescheidener schaal bij boeren- bos- en hofstedencampings. Discussie Op het ogenblik wordt in de diver se bedrijfstakken en belangenor ganisaties over de ontwikkelings mogelijkheden van Walcheren gesproken. Tot 19 februari kan vanuit die instanties bij de stuur groep Walcheren 2000+ worden gereageerd. Aan de hand van de reacties gaat de stuurgroep aan de slag om in de loop van maart de koersbepa ling te presenteren. De koersbe paling wordt de basis voor de regiovisie Walcheren die rond de zomer wordt verwacht. De regio visie wordt op haar beurt het uit gangspunt voor de streekplanuit werking voor Walcheren. Tegen dat die uitwerking er is, wordt in den brede inspraak geboden. Die procedure wordt in het najaar of het begin van de winter verwacht. De stuurgroep Walcheren 2000+ heeft in een nieuwsbrief de twee scenario's voor Walcheren be schreven, inclusief de vraagpun ten die daarbij moeten worden opgelost. De nieuwsbrief is gratis en in abonnement te verkrijgen bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. De nv Westerscheldetunnel heeft een nieuwsbrief: Tunnel uitzicht, met informatie over de voortgang van de bouw en andere wetens waardigheden rond de vaste oeververbinding. Directeur ir. M. Buis van de nv Westerscheldetunnel zegt in Tunnel Uitzicht dat de onderne mingsvorm gemakkelijker werkt dan wanneer een overheidsinstan tie een project als de tunnel zou moeten maken. Ook gaat hij in op de tarievenstructuur. Volgens de huidige berekeningen komt de gemiddelde prijs van een tolkaart- je op tien gulden, waar dan nog BTW aan moet worden toege voegd. Aandacht is er voor de ondertekening van de oprichtings akte van de nv door minster Netelenbos van verkeer en water staat en commissaris van de koningin Van Gelder. Inzicht wordt geboden in de inrichting van het bouwterrein in Terneuzen met informatie over de betonfa- briek en het uitzichtpunt bij het tunnelcentrum, waar iedereen kan zien hoe het werk boven gronds vordert. Er is een inter view met projectmanager Diete over het boorproces en wat daar bij komt kijken. Tunnel Uitzicht is de opvolger van de huis-aan-huiskranten die eer der in Zeeland werden verspreid. De nieuwsbrief wordt drie tot vier keer per jaar gemaakt. Exemplaren ervan en een gratis abonnement zijn gratis verkrijg baar bij het Tunnelcentrum, Willemskerkeweg 1, 4542 NN Hoek/Terneuzen, tel. 0115- 649095. Wie van de hoed en de rand wil weten of zijn of haar mening kwijt wil over de plannen voor natuur- herstel lang de boorden van de Westerschelde rond Rammekens hoek, kan dat doen tijdens een voorlichtings- en inspraakavond, maandag 8 februari, aanvang 19.30 uur in Ons Dorpsleven in de Dorpsstraat in Ritthem. De provincie houdt open dag op zaterdag 20 februari, aanvang 10.00 uur, einde 16.00 uur. Dit betekent dat het gehele Abdij complex wordt opengesteld, dat alle historische vertrekken te bekijken zijn en dat men uitge breid kan kennismaken met het werk van de provincie. Overal zijn exposities ingericht, men kan allerlei informatie inwin nen (mondeling en met compu ters). De politieke partijen die meedoen aan de Statenverkiezingen van 3 maart a.s. zijn aanwezig. Er wordt gezorgd voor professio nele kinderopvang en op tal van plaatsen zijn 'doedingen', zoals uw eigen politieke mening peilen met een stemwijzer, de provincie begroting 'aanpassen' en de modernste fietsen uitproberen. De provincie laat haar nieuwste films zien, men kan gratis naar het Zeeuws Museum enz. enz. enz. De toegang is gratis. Op het Abdijplein staat een grote ontvangsttent, waar men - even eens gratis - een kopje koffie of thee krijgt en waar een folder wordt uitgereikt die precies uit legt wat er achter de geopende provinciedeuren te zien en te doen valt. Hebt u bijvoorbeeld een leuk fotootje van uzelf, uw dochter, uw huis of de poes: neem het mee want de fotozetterij kan er voor niets een prachtige kleuren kopie van maken! Op 10/11 februari verschijnt in deze rubriek uitvoerige informatie over de open dag. ledereen kan op 20 februari gra tis met de ZWN-bus naar de open dag van de provincie. Met de vervoersmaatschappij is namelijk een 'deal' gemaakt die erop neer komt dat op vertoon van een speciale vervoersbon geen strippen nodig zijn. Voor inwoners van Tholen (en ten dele uit Zuid-Beveland) komt er een speciale 'open daglijn' naar de Balans in Middelburg. Vanuit de andere delen van Zeeland kan men gebruik maken van de gewo ne lijndiensten. De gratis vervoersbon zal ver schijnen in Abdijnieuws van 10/11 februari a.s. Ook kan men de bon krijgen in de ZWN-bussen. Vergeet niet de bon voor de terugreis te laten afstempelen in de tent op het Abdijplein. Anders is hij niet geldig! K H Gedeputeerde Staten van Zee land hebben besloten om voor diverse gedeelten van het provin ciale wegennet een inhaalverbod in te stellen, door middel van het aanbrengen van een doorgetrok ken streep in de wegas. Het gaat daarbij enerzijds om wegsituaties met invoegend verkeer op enkel- baanswegen en anderzijds om situaties waar volgens landelijke richtlijnen onvoldoende uitzicht is. Het betreft gedeelten van de vol gende provinciale wegen: - weg Goes - Middelburg (N254) - weg Kats - Kamperland (N255) - weg Grens Noord-Brabant - Grevelingendam (N257) - weg Westdorpe - Hulst (N258) - weg Tholen - Sint Philipsland (N656) - weg Rilland - Tholen (N659) - weg Nisse - Middelburg (N665) - weg Philippine - Terneuzen N682). Het betreffende verkeersbesluit ligt vanaf 5 februari tot en met 19 maart 1999 ter inzage bij de Directie Infrastructuur en Vervoer te Middelburg, Abdij 6, kamer D006 en in de regiokan toren te Zierikzee (Havenpark 8), Goes (Kloetingseweg 46) en Terneuzen (Willem Alexander- laan 45), op werkdagen van 8 - 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien buiten kantoor uren, een mondelinge toelich ting of kopieën van ter inzage gelegde stukken, kunt u zich wenden tot de heer W.L. Houmes, tel. 0118-631545. Belanghebbenden kunnen tot en met 19 maart 1999 tegen'dit verkeersbesluit een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij Ge deputeerde Staten van Zeeland, Directie Infrastructuur en Ver voer, Postbus 524, 4330 AM Middelburg. Alleen zij die een bezwaarschrift hebben ingediend, kunnen tevens bij de president van de Arrondis sementsrechtbank te Middelburg om een voorlopige voorziening vragen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een vergunning voor taxivervoer binnen en vanuit de provincie Zeeland gewijzigd. Taxi-Touringcarbedrijf H. Boehlé V.O.F. te Sint-Jansteen heeft uitbreiding gekregen met 2 auto's; 1 auto voor onbepaalde tijd en 1 auto tot 1 november 1999 (was ten hoogste 8 auto's). ZWN Taxi B.V. te Goes heeft uitbreiding gekregen met 38 auto's, onder andere in verband met beëindiging V.O.F. Taxi Zee land (was ten hoogste 43 auto's). De tenaamstelling van C.J. van Halst is gewijzigd in: C.J. van Halst en M.P. van Halst h.o.n. v.o.f. "Garage C.J. van Halst Zn.", Veerweg 40-42, 4493 AS Kamperland. De besluiten liggen van 3 februari t/m 16 maart 1999 ter inzage op het bureau voorlichting van de provincie Zeeland, Abdij 9 te Middelburg, op werkdagen van 9.30-12.30 uur en van 13.30- 16.30 uur en desgevraagd buiten kantooruren (voor het inzien bui ten kantooruren kunt u zich wen den tot mevrouw F.C.H. Vos, tel. 0118-631657). Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode een gemoti veerd bezwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middelburg Gedeputeerde Staten van Zee land geven kennis van de ont- vangst op 19 januari 1999 van een melding Wet milieubeheer van N.V. Elektriciteits-Produktie- maatschappij Zuid-Nederland EPZ voor het bijstoken van circa 50.000 ton houtpellets per jaar in de kolengestookte eenheid 12 Borssele te Borsele. De melding kan worden ingezien van 4 februari tot en met 3 maart 1999 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werk dagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszand, maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.30 uur, op donderdagavond van 17.00- 20.00 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P.Wattel (tel. 0118- 631773). Gedeputeerde Staten van Zee land staan vooruitlopend op een veranderingsvergunning een hogere emissie van NOx (stiksto foxide) aan Elf Atochem Vlissin gen B.V. toe. Het gaat daarbij om een toename van de emissie van NOx vanuit de verbrandings installatie RUTH-1. Het gedoogverzoek en de ged oogbeschikking liggen van 4 februari 1999 tot en met 18 maart 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen 8-17 uur en desgevraagd buiten kan tooruren. Voor het inzien buiten kantoor uren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot P.J. Mondeel (0118-631958). Belanghebbenden kunnen tot en met 18 maart 1999 tegen de gedoogbeschikking een be zwaarschrift indienen bij Gede puteerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middel burg. Alleen zij die een bezwaar schrift hebben ingediend kunnen om een voorlopige voorziening vragen bij de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Onze goed opgeleide vrijwilligers werken voor concrete duurzame hulpprojecten. Met een bescheiden lokaal inkomen zijn het de idealisten van de jaren 90. VSO Nederland - Hooghiemstraplein 142, 3514 AZ Utrecht. Telefoon 030 - 27 69 237. Gironummer 92

de Faam | 1999 | | pagina 7