«liliMiaiJl iiiiiilliiiiiWÜIlüliil, II GEMEENTE MIDDELBURG "Grootste winst Kwaliteitsatlas is de duidelijkheid" Leefbaarheidsonderzoek Middelburg-Zuid Verkiezingen Provinciale Staten Beschilderde grafwand naar Stadhuis Kom nu! Collecten Rooivergunningen Paspoort of rijbewijs verlopen? Tentoonstelling in Wandelkerk Week 5 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Op woensdag 3 maart aanstaande wordt de stem- geboden, evens kan het. verzoek om ming gehouden voor de verkiezing van de leden van de Provinciale Staten. Elke Nederlander boven de 18 jaar krijgt in de loop van deze week een oproepings- kaart in de brievenbus van de gemeente. Volmacht Kiezerspas Slechtzienden Stemmachines Telling College Hij staat met beide benen op de grond en ook midden in de samenleving. Hij weet precies wat er in en rond Arnemuiden gebeurt. Niet alleen als medewerker Stadsontwikkeling van de gemeente Middelburg die zich voornamelijk bezighoudt met de ruimtelijke or dening, bestemmingsplannen en het verstrekken van informatie daarover naar het publiek maar ook als actief deelnemer aan het verenigingsleven. Binnen Arnemuiden is Blaas de Ridder dan ook geen onbe kende. Niet in de eerste plaats als inmiddels ex-ge- meenteraadslid voor het CDA, maar ook als penning meester van de Oranjevereniging, bekleder van di verse functies binnen korfbalvereniging TOP, trainer van korfbalvereniging ONDO in Sint Laurens, be stuurslid van het Museum in Arnemuiden en nog veel meer activiteiten. Dat alles vanuit een warme belang stelling voor Arnemuiden en de samenleving. Fasegewijs Entree Koesteren Positief De gemeente Middelburg is bezig met een plan voor de toekomst van de stad. Er zijn allerlei strategische projecten opgestart die de komende jaren gestalte krij gen. Voorbeelden zijn nieuwbouwprojecten, de bouw van een nieuw zwembad en een schouwburg en herstructurering van bepaalde wijken. Om goed op al die za ken te kunnen inspelen, houdt de gemeente momenteel een leefbaarheidsonder zoek in Middelburg-Zuid. Dit onderzoek past goed in de nieuwe stijl wijkbeheer, waarbij de gemeente samen met de bewoners wijkplannen wil maken. Tafeltje Dekje uvv Doel Onderwerpen Uitvoering Kijk in de wijk Bewoners aan zet Enquête Vragen Woensdag 3 februari 1999 FAAM/VLISSINGER Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. internet site: www.middelburg.nl info @middelburg. nl m Omdat de inwoners bepalen welke personen in de Provinciale Staten komen, maken zij ook indirect de beleidsbepalingen in onze provin cie. Op de oproepingskaart staat in formatie over de plaats waar de stem kan worden uitgebracht. De oproepingskaart moet op 3 maart worden meegenomen om te kunnen stemmen. Van 08.00 lot 20.00 uur zijn de stembureaus doorlopend ge opend. Ais iemand niet zelf kan stemmen of anderszins verhinderd is. bestaat de mogelijkheid om bij volmacht te stemmen. Iemand anders die bij hetzelfde stembureau gaat stem men, kan toestemming krijgen om voor een ander te stemmen. Hier voor moet de desbetreffende ver klaring op de achterzijde van de op roepingskaart worden ingevuld. De volgende gegevens zijn van belang: eigen naam en de naam en het adres van de persoon die bij volmacht gaat stemmen. Onderaan moeten beide handtekeningen worden ge zet. De ingevulde en getekende op roepingskaart wordt meegegeven aan de persoon die de stemmen gaat uitbrengen. Als iemand wordt gemachtigd die bij een. ander stem bureau moet stemmen, kan hiervoor uiterlijk 17 februari een schriftelijk verzoek worden ingediend. Blanco formulieren zijn verkrijgbaar bij de sectic Burgerzaken. Stadhuisstraal 2 of op het steunpunt in Arnemui- den, Langstraat 35. Het formulier moet door beide partijen worden ondertekend. Een kiezer mag niet meer dan twee volmachtstemmen uitbrengen. Een volmachtstem moet gelijktijdig met de eigen stem worden uitge bracht. Het is ook mogelijk om bij een an der stembureau in Zeeland te stem men. Du kan op de achterkant van de oproepingskaart worden aange ven door de gemeente, die de kaart heeft opgestuurd. De sectie Burger zaken vult de achterkant van de kaart in en dan kan op ieder wille keurig stembureau in Zeeland wor den gestemd. Tot en met vrijdag 26 februari aanstaande kan de oproe pingskaart persoonlijk worden aan- De stemmachine Vanaf heden wordt de schildering van de heilige Antonius Abt perma nent tentoongesteld in de Voorhal van het Stadhuis in Middelburg. Tijdens de herinrichtingswerkzaam heden van de Middelburgse Markt in 1998 werden overblijfselen van de middeleeuwse Westmonsterkerk blootgelegd. Met name de vondst van' een aantal grafkelders was erg opval lend. Op de wand van één van de kelders was een schildering van de heilige Antonius Abt aangebracht. De heili ge, gehuld in monnikspij en vergezeld van een varkentje, werd aangeroepen bij besmettelijke ziekten van mens en dier. De grafwand is vorig jaar gelicht en geconserveerd en is nu tentoonge steld in de Voorhal. De grafwand is te bezichtigen tijdens de rondleidingen, die in hel voorjaar weer van start gaan. afgifte van een kiezerspas schrifte lijk worden ingediend. Een schrifte lijk verzoek moet bij de gemeente uiterlijk 17 februari binnen zijn. Bij het verzoek moet ook de oproe pingskaart worden overlegd. Ver volgens stuurt de gemeente een kie zerspas op. Formulieren voor een dergelijk verzoek zijn verkrijgbaar bij de gemeenten. Voor blinden en slechtzienden is de kandidatenlijst beschikbaar in de volgende vormen: - op geluidscassette; - in braille; - in grote letters. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het bureau Verkiezin gen. telefoonnummer 0118-675441 In Middelburg wordt sinds vorig jaar gebruik gemaakt van stemma- chines(-computers). Door de mees te kiezers is reeds ervaring opge daan betreffende hel geautomati seerd stemmen. Voor degenen die nog niet eerder door middel van de stemmachine hebben gestemd, be staat de mogelijkheid om proef te stemmen. Hiertoe wordt een machi ne opgesteld in de publieke ruimte van de sectie Burgerzaken. Overi gens is op de huis-aan-huis biljetten een steminstructie vermeld. Het is geen verplichting om op de lijstaan voerder te stemmen. Het is ook mo gelijk een voorkeurstem uit te bren gen op één van de andere kandida ten. Na afloop van de stemming worden de uitgebrachte stemmen nog de zelfde avond per gemeente bij el kaar opgeteld. Op basis van het to taal aantal uitgebrachte stemmen vindt de zetelverdeling plaats. Dat gebeurt op basis van het zogenoem de evenredigheidsbeginsel. Na de stemming gaan de partijen onderhandelen over het programma en de samenstelling van het college van Gedeputeerde Staten. Dit colle ge is het dagelijks bestuur van de provincie. Het college van Gedepu teerde Staten moet hel vertrouwen hebben van de meerderheid in de Provinciale Staten. Omdat één par tij in de regel niet groot genoeg is om deze meerderheid te bereiken, werken vaak twee of meer partijen samen. Deze samenwerking heet een coalitie. De Gedeputeerde Sta ten worden gekozen uit de leden van de Provinciale Staten. De Pro vinciale Staten bepalen het beleid in de provincie en Gedeputeerde Staten zorgen voor de voorberei ding en uitvoering hiervan. De le den van Provinciale Staten contro leren dit. Stem op 3 maart aanstaande en bepaal mede het beleid in de pro vincie. Hel is dan ook niet zo verwonderlijk dat De Ridder vrij goed weet wat er allemaal leeft onder de mensen. Want er wordt gepraat. Gepraat over hoe Middelburg er anno 2030 uit gaat zien en over de elf zogeheten 'speerpunten' die Middelburg op de rails heeft gezet. Niet dat De Ridder dagelijks daarover wordt aange schoten, maar zo met enige regel maat komt het toch ter sprake En dan geeft De Ridder zijn visie. "Wat je ook van die kwaliteitsatlas kunt zeggen, het is glashelder. Dui delijk. Duidelijk naar de burger en in begrijpelijk Nederlands. Iedereen kan direct zien en begrijpen hoe de zaken eruit gaan zien en welke be stemming waar komt. En ook nog eens plezierig om te lezen. Dat, die duidelijkheid en de leesbaarheid op zich is al een hele prestatie!" Niette min heeft die duidelijkheid ook zo her en der een schok teweegge bracht, want het is nogal wat. zoals Middelburg er over dertig jaar uit gaat zien. "Op zich niet zo verwon derlijk". verduidelijkt De Ridder. "Er wordt ineens een totaalplaatje gepresenteerd en dan valt zoiets toch wel rauw op je dak. Als je be seft dat alles in fases gaat gebeuren. valt het natuurlijk wel mee, Als we Arnemuiden als voorbeeld nemen, ook dal is de laatste jaren enorm uit gebreid. Fasegewijs geeft de men sen ook de kans om te laten wennen aan de groei. Bovendien denk ik dat dat plotselinge, dat nieuwe, die ver rassing, ons Zeeuwen niet zo ligt. Van nature zijn we nogal behou dend. We willen eerst alles rustig kunnen overdenken en als we even de tijd hebben gekregen om eraan te wennen, dan wordt het eerder geac cepteerd." Dagelijks rijden heel wat Arnemui- denaren richting Middelburg om daar de dagelijkse kost te verdienen. Een route, die nu nog door en langs een industrieterrein voert. De Rid der: "ln de visie wordt die route al leen maar aantrekkelijker doordat daar wonen aan het water wordt ge creëerd. Via die nieuwe woonvorm rijd je dan langs het Maïsbaaige- bied. als entree van de stad. Middel burg binnen. Dat is een plezierig zicht. Vroeger stond daar een don kere Vil rite-fabriek. Wie weet dat nog? De Middelburgse buitenwij ken. Wat was daar voordien? Het is ook de tijd die effect op de ontwik kelingen heeft Niemand staat er Blaas de Ridder nog bij stil dal daar vroeger iets an ders was. Als het nieuw te ontwik kelen stationsgebied eenmaal is ge realiseerd dan heb je een entree: je rijdt een stad met een gezicht binnen, wat ik een positieve bijdra ge aan de stad vind." Ook de toe komstige uitbreiding van 'Arnemui den aan het Veerse Meer' kan de 'goedkeuring' van de Arnemuide- naar wegdragen. "Het kan daar best iets moois worden en hel is belang rijk om het voorzieningenniveau van Arnemuiden op peil te houden. Ik heb met agrariërs gesproken en de reacties zijn wisselend. De één zegt 'het komt zoals het komt', een ander is lel tegen. Dit is afhankelijk van hoe zij de ontwikkeling van hun agrarisch bedrijf zien." Minder positief is De Ridder over de plannen om delen rond Klevers- kerke 'water' te laten worden, hel zogeheten 'eilandenrijk'. "Ik vind dat ze dat niet moeten doen. Voor heel veel Arnemuidenaren en ook daarbuiten is dat stukje bij en rond Klevcrskerke een uniek plekje. Daar wordt heel wat afgewandeld en af gefietst door een mooi agrarisch ge bied. Daar ben je ineens in een heel andere wereld. Eigenlijk vind ik dat we dat stukje moeten koesteren en behouden zoals het nu is. Dat zou een goede zaak zijn." Alles bij elkaar en door toch wel de nodige reacties die De Ridder de af gelopen tijd heeft mogen aanhoren, is zijn indruk dat de visie in de Kwaliteitsatlas positief is ontvan gen. "Maar nu kan men wel 'hoera, we hebben een visie' roepen, in het ver leden heeft Middelburg toch ook wel goede plannen gemaakt", vindt De Ridder. "Alleen gingen deze - Foto: Ruben Oreel soms om politieke redenen- niet al tijd door en dat is jammer. Dat is achter de rug en we zijn als gemeente een nieuwe weg ingesla gen. Als voorbeeld noem ik de Markt; daar is al veel over gezegd. Samen met mij vinden velen dit een mooie plek. anderen vinden het niet meer dan een grote luier met een pias- goot. Hoe dan ook, zo'n markt heeft mogelijkheden en die moeten wor den ingevuld en uitgebuit. De ge meente schept de voorwaarden Wal er verder met de Markt gebeurt, de invulling, is een zaak van 'de han del'. de middenstand en de horeca. En dat zal natuurlijk in de toekomst steeds meer gebeuren. Het college zet nu al de grote lijnen uit in plaats van zich bezig te hou den met de details. Die kwalileitsatlas is daar ook een voorbeeld van. Gewoon helder en duidelijk. En dat vind ik eigenlijk hel belangrijkste." Het onderzoek is vorige week van start gegaan in Reijershove, de Ma- gistraatwijk en de Erasmuswijk. Sa- "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 8 februari lol en mei 14 februari Maandag Gehaktbal in pepersaus,- sper ziebonen, aardappelen Dinsdag Varkenslapje. rode bietjes, aardappelen Woensdag Witlofschotel met ham een kaas, aardappelen Donderdag Kippenborstfilet in witte wijn saus, groente, rijst Vrijdag Gepaneerde kool visfilet, worte len, gestampte aardappelen Zaterdag Macaronischotel met ham en kaas Zondag Wal de pot schaft Burgemeester en wethouders hebben de volgende instellingen toestemming verleend om in de komende periode een huis-aan- huis collecte te houden: Leger des Hei ls van 22 februari tot en met 6 maart: Nationaal Jeugd Fonds van 8 maart tot en met 13 maart: Nationaal Reumafonds van 15 tot en met 20 maart; Simavi van 22 tot en met 27 maart; Slichting Vogel- en Egelopvang Midden-Zeeland van 29 maart tot en met 3 april. In het algemeen is voor het rooien van bomen een vergunning nodig. Deze vergunning is niet nodig voor populieren en wilgen langs wegen, vruchtbomen, kweekgoed en uit dunning van groenvoorzieningen en een boom met een stamdiameter van maximaal 25 cm (gemeten op l,3üm boven het maaiveld en maxi maal drie bomen per locatie). Een aanvraag is ontvangen voor: 0 één populier aan de Sportlaan één esdoorn aan het Veerse bolwerk één wilg aan de Willem Arondeus- straat elf sierappelbomen aan de Land- luststraat twee populieren aan de Tappershof straat Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met de heer H. ten Klooster van de afdeling Groenbe- heer. 0118-675312. De Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond viert in 1999 zijn 100-jarig bestaan en is daarmee de oudste landelijke vereniging die zich inzet voor het behoud van ons cultureel erfgoed. In hel kader van dit jubileum is een interessante tentoonstelling samenge steld, getiteld Cultureel erfgoed in beeld; 100 jaar KNOB. In ruim honderd foto's wordt een beeld geschetst van de zorg voor monumenten in de twin tigste eeuw en de rol van de KNOB hiervan. Verschillende grote monumen ten hebben hun tegenwoordige bestaan mede aan de KNOB te danken. De tentoonstelling is van 9 april tot 5 mei te bezoeken in de Wandelkerk in Middelburg. Daarna is de tentoonstelling te zien op verschillende locaties in Nederland. Indien uw paspoort, identiteits kaart of rijbewijs binnenkort aan vervanging toe is, is het aan te ra den de aanvraag hiervoor buiten de maanden juni, juli en augustus te doen. Gezien de vele vragen in deze maanden, zijn de wachttijden aan de balie van de sectie Burgerzaken aanzienlijk langer dan buiten deze maanden. Met name bij de avond opening zijn de wachttijden in de genoemde maanden langer dan ge woonlijk. Gaat u in de zomermaan den op reis of verloopt dan uw rij bewijs, kunt u beter in de komende periode dit laten vervangen. De sectie Burgerzaken is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot en met 13.00 uur en op donderdagavond van 18.00 tot en met 20.00 uur. Het bijkantoor in Arnemuiden is op maandag, woens dag en vrijdag geopend van 8,45 tot en met 1 1.45 uur. Sylvia Beenhakkers bood aan namens de wijkvereniging letterlijk en figuurlijk een steentje bij te dragen. men noemen we dal ook wel "Middelburg-Zuid". Een reden om juist hier te beginnen is dat in de Kwaliteitsatlas Middelburg 2030 staat dat er in de toekomst misschien pro blemen kunnen ontstaan in de Ma gistraatwij k. Leefbaarheid speelt daarbij een grote rol. Leefbaarheid in de ruimste zin van het woord. Dal heeft bijvoorbeeld te maken met de woonomgeving maar ook met de voorzieningen, veiligheid en het ver trouwen in de toekomst van de wijk. Uit het leefbaarheidsonderzoek ko men knelpunten naar voren. Bewo ners van de wijk kunnen de gemeente helpen bij hel signaleren van die knel punten. Het is dan ook belangrijk dat bewo ners de kans krijgen om mee te den ken en mee te pralen over punten van verbetering. Bewoners zijn immers de deskundigen bij uitstek. Daarom is het de bedoeling dat de bewoners worden geraadpleegd, net als andere betrokken partijen zoals de wijkver eniging, Woongoed Middelburg en andere deskundigen. Kwaliteit van de woonomgeving, ver keerssituaties. speelplaatsen, crimina liteit: er komt veel aan de orde. Vra gen over de voorzieningen in de wijk en op welke punten die eventueel te kort schieten. Dat zijn immers allemaal zaken die van groot belang zijn voor een leefba re wijk. Vragen waarop duidelijke antwoorden moeten komen. Uil hel totaalbeeld komt uiteindelijk naai vo ren hoe het met de leefbaarheid in Middelburg-Zuid is gesteld en daar binnen met de leefbaarheid in Reijers hove. de Magislraatwijk en de Eras muswijk. Om het onderzoek goed te kunnen uitvoeren is het van belang dat ook bewoners hun mening geven. Het onderzoek bestaat uit verschillen de stappen gesprek met een panel van lokale professionals; wandeling door de wijk met de wijkvereniging als gids: bijeenkomst van panel van bewo ners: enquête onder bewoners over leef baarheid en veiligheid. Begin april zullen de resultaten be kend zijn. In de eerste fase van het onderzoek gaven lokale professionals aan wat volgens hen de sterke en zwakke pun ten van de wijk zijn. Een lokale professional kan bijvoor beeld een buuitwerker, huisarts, leraar of iemand van de woningstichting zijn. Zij zijn dagelijks werkzaam in de wijk en kunnen vanuit hun deskun digheid nuttige informatie inbrengen. Een aantal van deze professionals heeft vorige week donderdag ook deelgenomen aan Kijk in de Wijk. Het bureau Companen ging samen wethouders Bruinooge en Van Dijk- Sturm en professionals een dagje rond kijken en luisteren in Middelburg- Zuid. De wijkvereniging gidste de groep door de wijk en maakte hen op allerlei zaken attent. Tijdens het bewonerspanel krijgen de bewoners de gelegenheid om hun ei gen kijk op de buurt te geven. Aan dit panel kunnen maximaal 20 bewoners deelnemen. Bewoners uit Middelburg-Zuid die aan dit panel willen deelnemen kun nen zich opgeven bij Jo-Ella Verbeek van de gemeente, 0118-675676. Hel adviesbureau Companen zal een selectie maken uit de mensen die zich opgeven. Om een goed beeld te krijgen van wat er leeft in de wijk is het namelijk van belang dat er een gevarieerd panel wordt samengesteld De laatste fase uit het onderzoek be staal uil een bewonersenquête. Deze wordt telefonisch uitgevoerd in de pe riode van 22 februari tot 12 maart. Er worden 600 bewoners gevraagd mee te werken aan de enquête. Zij ontvangen vooraf een brief van de gemeente, waarin wordt uitgelegd wat de bedoeling is van de enquête, welke vragen er gesteld worden en hoeveel tijd de vragenlijst in beslag neemt. Voor vragen en opmerkingen kunnen bewoners terecht bij Jo-Ella Verbeek van de gemeente Middelburg, 0118- 675676." Ook de locatie voor de Brede school werd bezocht.

de Faam | 1999 | | pagina 3