DEZE WEEK IN PARTY: EMILY EN ALEX: RUZIE BU SJIEK DINER! GEROMMEL BIJ GTST: OOK KIM WEG! Hakvoort steunt De Zeeuwse Muzikanten Maison Christian al vijfendertig jaar een begrip Brandblusdemonstratie op scheepvaartdag Hubo Koudekerks heeft nieuwe eigenaar SPANGEN-ACTRICE MONIQUE: 'IK WAS ZWAAR DEPRESSIEF' De Citadel maakt zich op voor zomer Woensdag 3 februari 1999 FAAM/VL.ISSINGER 27 Waterstanden 06-9771 Weerbericht 06-9775 Op de jaarlijkse scheepvaartdag van de Hoge school Zeeland worden op de Zeevaartschool in Vlissingen brandblusdemonstraties en de monstraties van reddingsmiddelen gegeven. De scheepvaartdag wordt zaterdag 6 februari gehouden. Rookmelders redden levens Doe-het-zelf zaak Hubo aan de Badhuis straat in Koudekerke heeft een nieuwe ei genaar. De zaak was voorheen eigendom van Bouwbedrijf Flipse en is per 1 februari overgenomen door Adri Davidse uit Melis- kerke. Stephanotis: winterbruid Vaderlandse geschiedenis op telefoonkaarten Vorig jaar om deze tijd opende Hakvoort Hore ca Zeeland BV een nieuw pand op het in dustrieterrein Vrijburg in Vlissingen. Maar in plaats van bloemen en cadeaux ontving direc teur Jo de Kok liever een geldelijke bijdrage op een speciaal rekeningnummer. Ten gunste van De Zeeuwse Muzikanten. Het resultaat was overweldigend. Niveau Geen flutspul Hoewel de wintermaanden nog lang niet voor bij zijn richt woninginrichtingszaak De Citadel in Middelburg z'n blik al naar de zomer. „Nu is de tijd dat we beurzen bezoeken om de nieuwe collectie bij elkaar te krijgen", vertelt eigenares Ellen Klatte. „We gaan deze zomer 'back to ba sic', geen kunststof maar natuurlijke materia len". Van de dames die in 1964 al klant waren van Maison Christian in Middelburg, is een groot deel dat nog steeds. Dat zegt iets over hun band met de zaak. En het zegt zéker iets over de zaak die dat vertouwen al die tijd niet be schaamd heeft. Eigenaresse H.M. Klompé her innert zich dat begin nog goed. Middelburg: van vrijdag 18 uur tot de vrijdagmorgen daaropvol gend (geopend van 8 30 - 18 uur): Apotheek Ringeling, Lange Delft 133, tel. 612538. Vlissingen: van vrijdag 18 uur tot de vrijdagmorgen daaropvol gend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Paauwenburg, Dreesstraat 2a, tel. 470717. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur tot zondaq 22 uur: H. Klompe, tel. 471140. Middelburg' Van donderdag 20 uur tot zondag 20 uur J. Dri/dijk, tel. 626045. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezel schapsdieren): Zaterdag en zon dag: Th Driehuls en A van der Wolf, Gerbrandystraat 151, Vlis singen, tel. 466548 Spreekuren zonder afspraak: 11-12 uur en 17-18 uur. Dierenartsenpraktijk Middel burg: (grote huisdieren) tel. 633803. Visites aanvragen van 8- 9 uur. Dierenartsenpraktijk Oostka- pelle: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 581443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Melisker- ke: (kleine huisdieren): Kelder- weg 1tel 592838. De scheepvaartdag is de jaar lijkse open dag van de middelbare en hogere zee vaartschool op de Boulevard in Vlissingen. Gedurende de ze dag zijn de belangrijkste rederijen en bedrijven aan wezig die met de scheepvaart of logistiek te maken heb ben. Dit jaar verleent ook HZ- Safety haar medewerking door op het terrein aan de Buitenhaven van Vlissingen een brandblusdemonstratie en een demonstratie van ver schillende reddingsmiddelen te verzorgen. Ook zullen er demonstraties van de vrije- val reddingsboot plaatsvin den. Op dit terrein, waar ook de brandweer zijn mensen opleidt, worden de Maritiem Officieren in wording klaar gestoomd om in hun toe komst op zee ook brandblus- en reddingsacties te kunnen ondernemen. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag. J.W.A. v.d. Heijden, Turf kaai 1, Middelburg, tel. 612738. Zondag. D.P Laverman, Meanderlaan 218, Middelburg, tel. 635787. APOTHEKEN Ook in 1998 zijn weer diverse Nederlanders van de dood ge red doordat zij een rookmelder in huis hadden. Rookmelders zijn kleine ronde apparaatjes die waarschuwen bij rook door brand. Bij bijna alle doe-het-zelfzaken en warenhuizen zijn deze melders vanaf 19,95 te koop. Met de bijgeleverde schroefjes is een rookmelder makkelijk zelf te installeren. De rookmelders kunnen vooral 's nachts grote diensten bewijzen. Tijdens de slaap is het reukorgaan uitgeschakeld, alleen het gehoor werkt dan nog. Bij brand veroorzaakt de rook met de giftige gassen juist een diepere slaap. De meeste slachtoffers komen dan ook niet om door het vuur maar door de rook. Een rookmelder waarschuwt door middel van een luid alarmsignaal. First Alert heeft een complete lijn rookmelders welke onlangs een geheel nieuw design hebben gekregen. Op alle rookmelders, die stan daard worden geleverd met batterij en bevestigingsmateriaal, geldt een garantie van tien jaar. Bovendien zijn alle rookmel ders voorzien van een testknop. NIEUWE FEITEN! „Bouwbedrijf Flipse gaat zich steeds meer richten op pro jectontwikkeling", weet Adri Davidse. „En een Flubo-zaak paste niet meer zo goed in het bedrijf. Daarom hebben ze de zaak verkocht, overigens blijft het vertrouwde personeel gewoon in dienst". Voorlopig wordt de Hubo-vestiging ge woon op oude voet voortgezet. Davidse: „Zeker wat betreft service veranderen we niets. Onze klanten kunnen dezelfde service verwachten zoals ze dat altijd al gewend waren. Ook de specialiteit van de zaak, het maken van kozijnen en het op maat zagen van hout en plaatsmateriaal, blijft ge woon gehandhaafd. In onze zaak in Meliskerke hebben we als sterke troef een ruime sortering behang en verf. Als we die sterke punten van de twee zaken combineren kunnen we onze klanten nog beter van dienst zijn". Hubo is een keten doe-het-zelf zaken waarbij de filiaalhou ders meteen aandeelhouder in het concern zijn. „Het is geen franchise-organisatie", legt Davidse uit. „We zijn als zelfstandig bedrijf aangesloten bij Hubo en dat levert na tuurlijk wel bepaalde voordelen op. Zo kunnen we het ons permitteren om interessante aanbiedingen in het assorti ment te hebben". De Hubo-zaak in Koudekerke heeft alles wat de doe-het-zelver zich maar kan wensen. De klanten van de zaak komen dan ook niet alleen uit het dorp zelf maar uit de hele regio. „Er zitten een paar hele grote zaken in Vlissingen en Middelburg maar juist door onze service kunnen wij daar prima mee concurreren", is Davidse van mening. „Hubo is een sterke organisatie met zo'n twee honderdvijftig winkels in heel Nederland". Adri Davidse, de nieuwe eigenaar van Hubo in Koudeker ke. foto Jaap Wolterbeek Met Stephanotis, ook wel bruidsbloem genoemd, haal je een heerlijk geurende kamer plant in huis, die met haar tere witte bloemen de plaats in neemt van alle feest- en kerst versieringen die weer naar zolder zijn verhuisd. Stepha notis is een bijzondere telg uit de grote familie van bloeiende planten. Ten eerste komt Ste phanotis uit Madagaskar. En van dit eiland zijn wel meer gekke, bijzondere of aparte planten afkomstig. Ten tweede worden de bloemen gebruikt in zeer exclusieve bruidsboe ketten, omdat ze een heerlijke geur verspreiden en ten derde is Stephanotis een klimmer. Dit maakt haar erg gewild, omdat ze in haar eentje met behulp van een klimrek een kale muur kan begroeien Zo krijg je door de te re witte bloempjes een verrukkelijk schouwspel. In het hele vroege voorjaar is het natuurlijk heerlijk om al zo'n rijkbloeien- de plant in huis te hebben. Plant Stephanotis in een hoge pot en laat de ranken sierlijk over de potrand hangen. De komende drie jaar geeft KPN Telecom elk jaar vijf telefoon kaarten uit die gewijd zijn aan de Nederlandse geschiedenis. De telefoonkaarten besteden aandacht aan de Middeleeuwen, de Gouden Eeuw, de Franse tijd en aan de negentiende en twintig ste eeuw. Met deze serie telefoonkaarten beoogt KPN Telecom, als internationaal opererend bedrijf met een Nederlandse thuis haven, een bijdrage te leveren aan het historisch besef. Dit jaar wordt op de telefoonkaarten aandacht besteed aan belangrijke personen uit het verleden. De portretten van Foris de Vijfde (1254-1296), die nauwelijks achttien maanden oud Graaf van Holland en Zeeland werd, en Johan van Oldenbarnevelt (1547- 1619), landsadvocaat en initiatiefnemer voor de oprichting van de Verenigde Oost Indische Compagnie, staan op de eerste twee kaarten die nu verkrijgbaar zijn. De serie gaat verder met Herman Willem Daendels (1762-1818), generaal en bewinds man, die de Hollandse koloniën tegen de Engelsen moest be schermen en in Indië de grote postweg van Anjer naar Panaru- kan aanlegde. Staatsman Thorbecke (1798-1872) vervolgt dan de serie. Hij was een bekend jurist, hoogleraar, moderniseerde de Nederlandse grondwet en was Minister President in maar liefst drie kabinetten. Een verrassing blijft voorlopig de invulling van de twintigste eeuw, een periode waarin vrouwen een grote rol hebben gespeeld. Op de achterzijde van de telefoonkaarten staat een passend citaat van de persoon in kwestie. (advertentie) door Mieke Roelse „Tot in augustus kwam er nog steeds geld binnen", vertelt De Kok. „Daarna hebben we, in overleg met het orkest zelf, gekeken hoe we het geld gin gen besteden. Hoeveel het was zeg ik niet, maar neem maar aan dat het aanzienlijk was". De feestelijke overdracht is kort geleden geweest. Niet in de vorm van een cheque of envelop. „Nee, dat is nooit de bedoeling geweest", zegt De Kok. „Ten eerste hoef je niet te weten als je een presentje krijgt hoe duur het is. Maar nog belangrijker is dat we voor iedereen persoonlijk iets wilden doen. En dat is gelukt, leder lid van het orkest heeft een poloshirt gekregen met opdruk. Voor iedereen was er ook een goede, stevige waterdichte tas. De drummer zakte bijna door z'n kruk, dus daar moest ook een nieuwe voor komen. En dan nog microfoons voor bij het drumstel. Met muzikale Hakvoort Horeca richt zich als groothandel voornamelijk op, inderdaad, de horeca, project- bouw, sportverenigingen en bedrijfskantines. De keuze voor De Zeeuwse Muzikanten ligt dus niet zo voor de hand. „Toch wel", vindt De Kok. „Zelf heb ik al tijd in de muziek gezeten, als hobby dan. Ook nog eens een drumband met verstandelijk gehandicap ten geleid. Ik vind het gewoon heel belangrijk dat dit soort orkesten kunnen bestaan. Bo vendien, vergis je niet in het niveau hoor, dat ligt behoor lijk hoog". De man die mede zorg draagt voor dat niveau is orkestlei der/dirigent Rene Koelemaij. Wie Zeeuwse Muzikanten zegt denkt daar meestal Arduin achteraan. „Toch is het Regio- Directeur Jo de Kok van Hakvoort Horeca Zeeland. naai Orkest De Zeeuwse Muzi kanten, zoals het voluit heet, zeker niet alleen voor mensen van Arduin. Iedere verstande lijk gehandicapte in de regio kan op onze open repetitie- dagen komen kijken of het iets is", benadrukt Koelemaij. „He lemaal vrijblijvend is het na tuurlijk niet. We kijken vanuit de filosofie: niet benadrukken wat niet kan, maar juist wat iemand wel kan. Maar dan nog zijn er andere dingen die meetellen. Kun je in een groep functioneren. Dat bete kent bijvoorbeeld dat je op je plaats blijft zitten als dat no dig is of dat je de aanwijzin gen van de dirigent kunt op volgen. En in de maat spelen hè, ook heel belangrijk. We hebben een orkest met elkaar en dat orkest moet gewoon foto Jaap Wolterbeek goed klinken. Het niveau dat we kunnen bereiken, willen we ook halen. En dat lukt aardig. Bij optredens, waar we trou wens wel meer uitnodigingen voor zouden willen hebben, merk je dat mensen geraakt worden door de muziek. En dat is natuurlijk waar het bij muziek om gaat. We zijn geen zielige club, maar een groep muzikanten met een eigen ge luid". Over geluid gesproken. Die extra microfoons van Hak voort kwamen dus goed van pas „Nou en of; iedereen in het orkest moet het ritme van de drums goed horen, als houvast voor de maat", ver telt Koelemaij. „Maar ook over de tassen is goed nage dacht. De muziekboeken zaten nu meestal in een plastic tasje of zoiets, maar dat werkt niet. Nu hebben we allemaal een eigen tas met sticker. Kleine ritmische instrumenten pas sen er ook in. En gewoon al het feit dat iedere muzikant zijn of haar eigen tas heeft, dat telt heel zwaar. Dat heb ben De Kok en zijn vrouw heel goed gezien en dat geldt ook voor die shirts. Het is geen flutspul; het is van jezelf en toch hoor je zo dui delijk bij één orkest". Dat het geschenk van Hak voort bij De Zeeuwse Muzi kanten op zijn plaats is, mag duidelijk zijn. Bij Hakvoort zelf zijn ze daar blij mee. Jo de Kok wijst naar de videobeel den van de feestelijkheden. „Zeg nou zelf. Dit is toch hon derd keer leuker dan een zaak met boeketten en bloemstuk- jes die binnen een week in de container liggen. Die mensen, dat orkest is blij vend. Dat is echt!", besluit hij. omlijsting van het orkest zelf en televisie-opnames was het écht een feestje". HUISARTSEN Middelburg: Zaterdag tot 23 uur: C.J.E.M. Albers, Bellinkplein 3, tel. 639933. Zondag tot 23 uur: R.R. Lankhorst, Seisweg 29, tel. 639933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder af spraak). Vlissingen: Zaterdag tot 24 uur' P. Crama, Hogeweg 107, tel. 413459. Zondag tot 24 uur: A A.M. Termeer en F van den Berg, Rosenburglaan 1, tel. 465253. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringen de gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder af spraak). Souburg, Nieuw- en St. Joos- land, Arnemuiden, Gezond heidscentrum Middelburg- Zuid (praktijken van P. Kodde, J.C. Ponten, J. Visser): Zater dag tot 24 uur: H.J. Roelofsen, Prins Bernhardstraat 2, Arnemui den, tel. 601308. Zondag tot 24 uur: J.H. Vervloet, Roozenburg- laan 20, Middelburg, tel. 627664. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende geval len van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostka pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: Za terdag en zondag: R van Tol, Markt 12, Veere, tel. 501271. Aagtekerke, Biggekerke, Dom burg, Koudekerke, Meliskerke, Westkapelle en Zoutelande: Van vrijdag 18 uur t/m zondag 24 uur. AA van der Male, Duinweg 59, Zoutelande, tel 561282. West- en Midden-Walcheren: Zaterdag en zondag: A Stutter- heim. Rapenburg 4. Meliskerke tel. 561760. Ellen Klatte van De Citadel in Middelburg, foto Jaap Wolterbeek De Citadel op de Nieuwe Burg een jaar en blijft constant in in Middelburg bestaat nu ruim beweging. In januari heeft de winkel een grote opruiming gehouden zodat er nu weer ruimte is voor een nieuwe zo mercollectie. „Nu worden de grote beurzen gehouden waar ik mijn inkopen doe", vertelt Ellen Klatte. „Ik koop veel in het buitenland: België en Frankrijk". De nieuwe trends voor deze zomer zijn voor Ellen Klatte al geen geheim meer. „Het wordt klassiek gecombineerd met oervormen van oermate- rialen. Veel hout en roestige metalen en de kleuren bruin, grijs en zwart zijn weer hele maal terug". Het assortiment van De Citadel bestaat naast meubels als kasten, banken en stoelen uit woonaccessoi res en kleine snuisterijen om het interieur te verfraaien. De naam van de zaak is af komstig van de ligging. „Het heet hier de Nieuwe Burg en een citadel is eigenlijk ook een vestingwerk of een burcht, zo ben ik op De Citadel geko men". In maart hoopt Ellen Klatte haar zaak weer helemaal op orde te hebben voor de nade rende zomer. „Een pandje van zestig vier kante meter in de Segeers- straat was het. Klein maar knus en ook toen al probeer den we iets meer te zijn dan alleen een kapsalon", vertelt ze. „In die tijd was je vooral bezig met touperen, opsteken, permanenten en watergolven. Daar ging de meeste tijd in zit ten. Na de verbouwing in 1975 kwam er ruimte voor kleding en accessoires. Bovendien maakte de föhn het watergol ven praktisch overbodig. Toch konden we nog steeds niet die totale verzorging bieden die ons voor ogen stond. Dat ver anderde in 1980 met de ver plaatsing van de zaak naar de huidige plek aan het Dam plein. Hier zitten we precies goed". Alles wat Maison Christian 'in huis' heeft, en dat is nogal wat, heeft een eigen ruimte. De kapsalon uiteraard met een aparte plek voor het wassen. Vanuit de stoelen die daar staan hebben de klanten hetzelfde uitzicht als in de boetiek op de indrukwekkende tuin. De bovenverdieping biedt plaats aan de schoon heidsafdeling. Massage, pedi cure en complete behandelin gen. Toch lopen die verschil lende onderdelen moeiteloos in elkaar over. „Dat is heel be wust gedaan", weet eigenares Klompé. „We wilden geen zaak in een zaak. We werken allemaal samen voor hetzelf de doel: de klant met een per soonlijke benadering totale verzorging bieden. Dat bete kent ook dat we hoge eisen stellen, aan onszelf en aan on ze medewerkers. Voortdurend volgen we cursussen op ons vakgebied en houden we ook intern de vinger aan de pols". Naast de vaktechnische kwa liteit vinden ze bij Maison Christian ook sociale vaardig heden heel belangrijk. „Een klant, of het nu een vaste klant of een nieuwe klant is, hoort niet begroet te worden met 'hoi' of 'hallo' en evenmin met een amicaal 'doei' de deur uit te gaan. Daar wordt in de op leidingen veel te weinig aan dacht aan besteed", verzucht Eigenares H.M. Klompé van Maison Christian. Klompe. „Leerlingen hebben het daar wel eens moeilijk mee, ze zijn niet anders ge wend. Maar wie hier stage loopt merkt al snel dat het zo moei lijk niet is. Klantvriendelijkheid en respect tonen is onderdeel van je kwaliteit. Dat wordt ge waardeerd, dat merkje". Kwa liteit staat bij Maison Christian foto Jaap Wolterbeek vinden. Het uurloon van een loodgieter betaalt iedereen grif, maar een kapper mag dan ineens niets kosten. Dat is toch vreemd?" Gelukkig zijn er nog genoeg mensen die daar geen bood schap aan hebben. Het vijfen dertig-jarig jubileum van Mai son Christian bewijst hun ge lijk. hoog in het vaandel. Dat geldt zowel voor de behandelingen, de (cosmetica-)producten als voor de kledingcollectie. Klompé beaamt dat. „Na tuurlijk, maar ik vind het wel een misvatting dat daarmee een zaak als de onze als luxe of elitair bestempeld zou wor den. Uiteindelijk gaat het er om wat mensen belangrijk

de Faam | 1999 | | pagina 27