Kern Groene Hart gaat op de schop Dingemanse Makelaardij heeft eigen stek gevonden KORT KORT KORT Plan in Kapelle voor plaquette geboortehuis Annie M.G. Schmidt Kavels Lammerenburg in de verkoop Woningstichting Walcheren bouwt acht sociale huurwoningen Binnenhuis '99 komt met voorjaarstrends Basco gaat flats 'optoppen' Middelburg haalt Vinex- taakstelling Jaargang 3 nummer 3 Woensdag 3 februari 1999 door Joep Bremmers Woonwensen Stadsontwikkeling Kansen Aan het Kerkplein in Kapelle staat het ge boortehuis van Annie M.G. Schmidt. De be kende schrijfster, die enkele jaren geleden overleed, onthulde in haar geboorteplaats destijds al een beeld je van één van haar creaties: Dikkertje Dap. Bert Dingemanse Makelaardij in Middelburg is verhuisd. Het nauwelijks twintig maanden ou de bedrijf beleefde onlangs haar derde verhui zing. „Nu hebben we echt onze stek gevon den", meldt Bert Dingemanse. „We waren ge woon uit onze jas gegroeid, maar hier hebben we echt genoeg ruimte tot onze beschikking". Dingemanse begon zijn bedrijf als eenmans zaak, inmiddels heeft hij drie medewerkers in vaste dienst. het woningnieuws deze week in de Faam/Vlissinger en de Bevelander Basco-directeur doet stap terug Na achttien jaar aan het roer van de Vlissingse woning corporatie Basco te hebben gestaan, doet directeur Adrie Raas een stap terug. Raas heeft de VUT-gerechtig- de leeftijd bereikt maar wil nog geenszins achter de spreekwoordelijke geraniums gaan zitten. De Vlissingse bestuurder heeft voor een periode van drie jaar een con tract gesloten met Basco/Opus, een volle dochter van moederbedrijf Basco die haar activiteiten op het kapittel projectontwikkeling richt. „Ik krijg de leiding over het bedrijf", verklaart Raas. „Eigenlijk net zoals een voet baltrainer wordt ingehuurd om een club goed te laten draaien". Als directeur van de Basco heeft de zestigjarige Adrie Raas de grote omslag in het segment huurwoningen mee gemaakt. Zo stond hij achttien jaar geleden aan het hoofd van een organisatie die zich voornamelijk bezig hield met het stoppen van de woning nood. Inmiddels bevindt de Basco zich in een heel ander vaarwater. Door de verander de conjunctuur is ook de rol van een woningcorporatie veranderd. Zo is de Basco niet langer alleen verhuurder, maar vooral ook projectont wikkelaar. „Toen ik achttien jaar geleden directeur werd, bestond de Basco net twee jaar", herin nert Raas zich. „De Basco kwam voort uit een fusie tus sen drie corporaties: Goed Wonen, Gemeenschappelijk Belang en Sint Willebrord. De één had een FNV-achtergrond, de ander was Protestants- Christelijk en de volgende Rooms-Katholiek. Met de komst van de Basco kwam er een eind aan die verzuiling". De drie fusiepartners opereer den nog vanuit een eigen kan toor. „Dat werkte niet altijd even handig. We zijn direct na de fusie begonnen met de bouw van een nieuw kantoor aan de Hermesweg. En in 1981 zijn we daar naar toe ver huisd". In de jaren tachtig kreeg de Basco te maken met grote leegstand. De situatie op de woningmarkt was zo gewij zigd dat woningen niet langer meer als vanzelfsprekend ver huurd werden. Raas: „Vroeger kon je alles verhuren. Maar door de sterke concurrentie van de koopsector kwamen de woningcorporaties onder druk te staan. Ik heb toen gezegd dat we twee dingen konden doen. Of je alleen blijven rich ten op het verhuren van wo ningen, of meegaan met de ontwikkelingen en de organi satie omvormen. Gelukkig hebben we voor de laatste op tie gekozen. Zo zijn we nu naast verhuurder ook project ontwikkelaar". Met als nieuwe taakstelling projectontwikke ling heeft de Basco twee vlie gen in één klap geslagen. Met de inkomsten van de projec ten kan de woningcorporatie haar bestand huurwoningen op een kwalitatief goed peil houden. „We zijn eigenlijk van kwantiteit naar kwaliteit ge gaan", beaamt Raas. „De woonwensen van de consu ment zijn heel anders gewor den. Wonen is een belangrijke factor in het leven en ons pro duct moet aan die wensen voldoen. Je moet als organi satie midden in de maat schappij staan". De ontwikkeling van projecten heeft de Basco ondergebracht in de commerciële dochteron derneming Basco/Opus. „Het is een zelfstandig bedrijf waar van de Basco aandeelhouder is en zodoende het rendement van de onderneming ont vangt. Dat geld wordt gebruikt om de huurwoningen op peil te houden". Adrie Raas neemt na zijn afscheid als directeur van de woningcorporatie de leiding van de dochteronder neming ter hand. Als dirécteur van de Basco wordt hij opge volgd door Ben Baert. Momenteel bouwt Basco/ Opus op verschillende locaties in Vlissingen en neemt het be drijf intensief deel aan de in vulling van het stedenbouw kundige beleid van de stad. „De stadsontwikkeling is een kant van het vak die mij erg aanspreekt", zegt Raas die een stedenbouwkundige op leiding heeft. „En gezien die achtergrond kan ik daar best nog een rol in spelen". Enkele grote projecten die Basco/Opus momenteel reali seert zijn de 'dobberende do zen' en een woontoren aan de Gravestraat, tweeënvijftig koopwoningen aan het Koop mansvoetpad en een woon zorgcomplex bij het voormali- In de snel groeiende Zuid-Be- velandse plaats gaan stem men op om een plaquette te laten aanbrengen in het geboortehuis van Annie Schmidt. Dat is een monumentaal he renhuis, dat al een aantal ja ren in handen is van Bas en Mar de Jager, binnen en bui ten Zeeland bekend vanwege hun collecties exclusieve meubelen. Het voorstel tot het aanbrengen van een pla quette of gedenksteen in de gevel van het fraaie pand is afkomstig van de heer G.J. Lepoeter uit Kapelle, zelf au teur van verscheidene histo rische publicaties. Dezer da gen vergaderde de gemeen teraad van Kapelle en die nam het idee graag over. Er gingen zelfs stemmen op om een straat of zelfs een nieuwe wijk namen te geven die in verband staan met Annie M.G. Schmidt en haar werk. Kapelle is de laatste jaren snel gegroeid en die groei- drang is nog steeds aanwe zig. Wethouder Ganseman van het Groene Hart van Zuid-Be veland: „Dat idee biedt heel wat mogelijkheden. Want misschien krijgen we hier dan nog eens een Petteflat die staat op de hoek van de Dikkertje Dapstraat". Kapelle is de laatste jaren sterk gegroeid. De bouwacti viteiten aan de buitenkant gaan onverminderd voort. Maar ook de oude dorpskern van het Groene Hart van Zuid-Beveland gaat nu op de schop. Adrie Raas neemt afscheid als directeur van de Basco en gaat leiding geven aan de dochteronderneming Basco/Opus. foto Jaap Wolterbeek ge postkantoor in Oost-Sou burg, veertien eengezinswo ningen bij de voormalige Vlis singse Marechausseekazerne en de restauratie en herinrich ting van de Willem-lil kazerne. „Dat bedoel ik met participe ren in stadsontwikkeling", ver klaart Raas. „Bijvoorbeeld de Willem-lil kazerne. Daar reali seren we speciale huisvesting met ateliers voor kunstenaars en nieuwe huisvesting voor het Vestzaktheater. Voor Vliss ingen is zo'n gebouw hele maal nieuw, net als destijds het Theo van Doesburgcen trum". Naast de ontwikkeling van ste denbouwkundige projecten behoren makelaardij, verzeke ringen, hypotheken en ver huur in de vrije sector tot het werkgebied van Basco/Opus. „We stoppen het geld niet in luxe zaken maar anders dan bij andere projectontwikke laars weer terug in de stad. De kansen liggen er en als je ze weet te pakken dan doe je het goed", is Raas van mening. „En mocht de economische si tuatie zich wijzigen, dan draai en we het weer om. Dan ma ken we van de koopwoningen weer huurwoningen, die optie hebben we achter de hand". Projectontwikkelaar Prisma Vastgoed heeft kort geleden een aantal panden aan de Weststraat gekocht voor de bouw van een supermarkt in combinatie met woningen, nieuwe parkeerplaats en an dere winkels. Een voor Kapel le en omgeving ander belang rijk winkelgebied is al te vin den in de Ooststraat en Bieze- lingestraat. De op de hoek van beide straten gevestigde C1000 Supermarkt is kort ge- In het hart van Kapelle wordt drukt gesloopt. Prisma Vastgoed wil hier een nieuwe supermarkt bouwen, waarbij ook woningen en parkeerterrein moeten komen. leden nieuw gaan bouwen. In de Biezelingestraat zelf is en kele jaren geleden een nieuw winkelcentrum gebouwd. Het gemeentebestuur van Kapelle zou graag zien dat het bood- schappengebied nu ook in westelijke richting wordt uit gebreid, in de Weststraat dus. Het oude Kerkplein met zijn markante middeleeuwse kerk fungeert hierbij dan als scha- kelgebied. Aanvankelijk had ABN Amro Projectontwikkeling plannen om het winkelgebied in de Weststraat, grenzend aan het gemeentehuis, verder te ont wikkelen. Deze heeft zich te ruggetrokken en de gemeente gaat nu verder in zee met Pris ma Vastgoed b.v. uit de Gel derse plaats Putten. Dezer da gen is een begin gemaakt met het slopen van panden. In de tussen Prisma en gemeente gemaakte overeenkomst is be paald, dat de bouw uiterlijk op 1 juli 2001 dient te zijn gestart en dat het totale project 1 ja nuari 2003 moet zijn afgerond. Vermoedelijk gaat alles echter sneller, aldus burgemeester G. de Groot. Het geboortehuis van Annie M.G.Schmidt aan het Kerkplein in Kapelle. De laatste jaren is er een winkel van Bas en Mar de Jager gevestigd. Bert Dingemanse begon zijn makelaarskantoor twintig maanden geleden in zijn wo ning aan de Gortstraat in Mid delburg. „Ik ben klein begon nen", vertelt Dingemanse. „Maar een kantoor aan huis bleek al gauw niet groot ge noeg te zijn". Dingemanse Makelaardij nam zijn intrek in een pand aan de Kromme Weele. Maar ook dit pand bleek na een jaar al te klein geworden te zijn. Een geschik te locatie waar het makelaars kantoor voorlopig vooruit kan heeft Dingemanse gevonden op de Seisdam. „Hier zitten we prima", beaamt Dinge manse. „Het pand is groot ge noeg. We hebben nu alleen de benedenverdieping in gebruik en mocht het in de toekomst nodig zijn dan kunnen we ook nog gebruik maken van de bo venverdieping". Inmiddels heeft Bert Dinge manse drie medewerkers in dienst. „Dat scheelt enorm. Ik sta nu niet meer overal alleen voor, want de eerste periode is wel behoorlijk zwaar ge weest". Dingemanse heeft vertrouwen in de Walcherse huizenmarkt. Hoewel de meest hectische periode voorbij is zit er vol gens de makelaar nog steeds toekomst in de branche. Din gemanse: „Halverwege no vember leek het er even op dat het voorbij was. Het was in tijden niet meer zo rustig geweest. Maar sinds de twee de week van januari gaat het weer prima". Het succes van zijn snelgroeiende bedrijf heeft Dingemanse naar eigen zeggen te danken aan de no- nonsense mentaliteit en de persoonlijke benadering van zijn makelaardij. „De klanten moeten het gevoel hebben dat ze welkom bij je zijn. Zeker in ons nieuwe kantoor is dat het geval. Daarnaast werken we met een jong en enthousiast team, en dat werpt blijkbaar zijn vruchten af". Bert Dingemanse in zijn nieuwe kantoor, foto Jaap Wolterbeek Voor informatie kunt u hellen naar: 0118 - 484000 Vlissingen ontwikkelt een nieuwe wijk met veel water en groen: Lammerenburg. De gemeente is inmiddels begonnen met het bouwrijp maken van de grond, in februari begint de verkoop van woningen en kavels. Het startsein voor de ver dere ontwikkeling van de wijk wordt vrijdag 5 februari gege ven met de onthulling van een groot promotiebord op de bouwlocatie. Het bord geeft een goede indruk van de toe komstige wijk. De plechtigheid begint om 15.30 uur in zaal De Lammerenburcht aan de Zuidbeekseweg. Na een korte ontvangst in De Lammerenburcht wandelen de genodigden naar de locatie van het bord voor de onthulling door de wet houder van volkshuisvesting C. de Keijzer. Aannemingsbedrijf A. Poelman uit Ritthem bouwt in op dracht van de Woningstichting Walcheren begonnen met de bouw van acht sociale huurwoningen aan de Weverijstraat in Domburg. De woningen kunnen worden gerealiseerd dankzij extra subsidies van de gemeente Veere en het Minis terie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Van de acht huurwoningen komen er vier op de begane grond en vier op de eerste en tweede bouwlaag. De vier wo ningen op de begane grond zijn geschikt voor senioren en rolstoelgebruikers. Het ontwerp is van architectenbureau Fierloos uit Goes. Het bouwen tussen bestaande, oude be bouwing in de dorpskern is geen eenvoudige zaak. Het ont werp moet passen in de omgeving en de beschikbare ruimte is beperkt, zeker als voor elke woning één parkeerplaats moet worden aangelegd. Tijdens de bouw is de Wever ijstraat voor doorgaand verkeer afgesloten. Momenteel zijn de bouwvakkers bezig met het boren van de funderingspa len. De betonschroefpalen worden in de grond gevormd omdat heien te veel risico's voor de bebouwing in de omge ving met zich meebrengt. Het is de bedoeling dat de acht woningen deze zomer worden opgeleverd. In Ahoy' Rotterdam wordt van 26 februari tot en met 7 maart de nationale woonideeënbeurs Binnenhuis '99 geor ganiseerd. Onder het motto 'Lentekriebels op Binnenhuis '99' presenteert de beurs de nieuwste woontrends, de nieu we kleuren voor 1999 en de laatste collecties op het woon gebied. In het midden van de beurs staat het Lentepaviljoen. Hierin krijgen cfe bezoekers gratis advies op het gebied van sfeer en inrichting. Er worden tal van workshops georgani seerd: ondermeer Tiffany lampen maken en bloemschikken. De inspiratiebron die aan de geboorte van de beurs ligt is: jong talent, lente en vernieuwing. Hiermee is Binnenhuis '99 de meest omvangrijke en complete beurs op het gebied van wonen. Lekker wonen is de trend van vandaag. Steeds meer mensen kopen een woning en besteden veel aandacht aan de inrichting ervan. Binnenhuis '99 sluit met ruim twintig duizend vierkante meter aan bij de groeiende belangstelling voor wonen en leven met de presentatie van nieuwe woont rends, exposities en advies op het gebied van woninginrich ting, keukens, slaap- en badkamers, open haarden, huizen en tuinen. De beurs is maandag tot en met vrijdag van 11 tot 17 uur en van 19 tot 22.30 uur geopend. Op zaterdag en zon dag is Binnenhuis '99 geopend van 11 tot 17 uur. Woningcorporatie Basco gaat de honderd appartementen in het complex op de hoek van de Spuistraat en de Coosje Buskenstraat in Vlissingen opknappen. De gevels krijgen een nieuwe uitstraling en de balkons worden verbouwd tot een soort serres. Als klap op de vuurpijl heeft Basco het plan om op het dak van het complex zestien nieuwe appartemen ten te bouwen. Momenteel onderzoekt de woningcorporatie de technische mogelijkheden voor het 'optoppen' van de flats. Tegenover het complex worden plannen ontwikkeld om achtentwintig koopappartementen en winkelruimte op de plaats van de voormalige bioscoop Alhambra te bouwen. Alhambra en twee woningen aan de Dam zullen voor deze nieuwbouw moeten wijken. De twee bouwplannen zijn op genomen in de ontwikkelingsvisie Spuistraat-noord en lig gen tot en met 24 februari ter inzage bij de sector Stadsont wikkeling van de gemeente Vlissingen. Op de plaats van Alhambra moeten achtentwintig koopap partementen komen, foto Anda van Riet De gemeente Middelburg voldoet voor het eerst aan de Vinex-taakstelling. In de periode 1997-1998 zijn, zoals ge pland, een kleine vierhonderd nieuwbouwwoningen gereali seerd. In 1997 bedroeg het aantal 144 en in 1998 253 wonin gen. De belangrijkste bijdragen leverden de bouwprojecten Prooijenspark, Veldzigt en Hof ter Veste. Ook is flink ge bouwd in Sint Laurens en in Arnemuiden. In 1994 sloten de provincie Zeeland en het rijk een overeenkomst over de uit voering van de woningbouwtaakstelling (Vinex) in het stads gewest Vlissingen/Middelburg tot het jaar 2005. De bouwop- gave voor 1995 tot 2000 voor Middelburg is bepaald op tweehonderd woningen per jaar. De afrekening vindt plaats per twee jaar. Met de realisatie van de taakstelling, is ook te gemoet gekomen aan het provinciaal beleid om de verste delijking van het platteland tegen te gaan door te bouwen op locaties waar reeds voorzieningen aanwezig zijn. In 1999 wordt een inhaalslag geleverd om de geringe groei in 1995 en 1996 te compenseren. De eerste fase van de Veersepoot, de tweede fase van de Hooge Plaaten en de afronding van Veldzigt leveren hier een belangrijke bijdrage aan.

de Faam | 1999 | | pagina 15