Eindelijk een duidelijke visie voor Middelburg iiiiiiÉiiiiiifiiiliiiiMil. Jl GEMEENTE MIDDELBURG Feestelijke rechtzetting Seismolen «Kiiitfié Aanpak illegaal geplaatste voertuigen Overeenkomst Centrum Werk en Inkomen 1-1 Vinex-taakstelling voor het eerst gehaald Aanmaningen Wet Schuldsanering Natuurlijke Personen Collecte Stichting Kinderleed Bestemmingsplannen Cursus Kunst geschiedenis Nee heb je, ja kun je krijgen "We moeten kijken naar de toekomst" Week 4 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 De medewerkers van de dienst Stadsbeheer van de gemeente Middelburg beginnen binnenkort met een intensievere aanpak tegen illegaal geplaatste voertui gen, zoals aanhangwagens. De laatste paar jaar ko men vanuit de woonwijken steeds meer klachten dat (langdurig) illegaal geplaatste voertuigen onnodig parkeerruimte in beslag nemen. Ontsierend Aanpak Op maandag 25 januari werd de samenwerkings overeenkomst Centrum voor Werk en Inkomen in Middelburg (CWI) in het Stadhuis in Middel burg ondertekend. Passend CWI's Faillissementswet Beweging voör alle wijkbewoners die vijftig zijn geweest! Minimabeleid Het project "Nee heb je, ja kun je krijgen" is in 1998 een groot succes geweest. Wegens dit succes is beslo ten om het project een vaste plaats te geven. De voorlichting is nu onderge bracht bij de Cliëntenraad. Vast plekje PAAR REP JE LEVEIMS MEE Middelburg voldoet voor het eerst aan de Vinex- taakstelling. De belangrijkste bijdragen werden gele verd door plannen als Prooijenspark, Veldzigt en Hof ter Veste. Ook in Sint Laurens en Arnemuiden wer den de afgelopen twee jaar heel wat nieuwe wonin gen gerealiseerd. Met het behalen van Vinex-taak stelling, die is vastgesteld voor 1997/1998, is ook tege moet gekomen aan het Provinciaal Beleid om de ver stedelijking van het platteland tegen te gaan is. Inhaalslag Zij zat in de klankbordgroep voor de ontwikkelingen van de "Kwaliteitsatlas voor de Toekomst, Middelburg 2030". Zij zat in het forum dat discussieerde over de visie van Riek Bakker. Zij is Connie de Lange, onderneemster en mede-eige naar van café-restaurant 'De Vriendschap' in Middelburg. Zij heeft een realisti sche kijk op de zaken, gevoel voor humor en is niet gewend om een blad voor haar mond te nemen. Zij is een vrouw met een mening, met een visie. Net als Riek Bakker en net als Middelburg. Vandaag, woensdag 27 januari, geeft wethouder Bruinooge het feestelijke startsein voor het rechtzet ten van de Middelburgse Seismolen op het Seisbol- werk. De molen staat dan op 24 palen en is klaar voor de totale restauratie. Knaagkever Restauratieplan Wijzer Bewondering Iedereen Visie Eiland Woensdag 27 januari 1999 FAAM/VLISSINGER 3 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatiefolders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. internet site: www.middelburg.nl info middelburg, nl Het betreft meestal aanhangwagens, die in slechte staat zijn, waar dan ook nog rommel op en/of bij ligt. Steeds meer mensen vinden derge lijke voertuigen ontsierend voor hun woonomgeving. Dc gegroeide situatie vraagt om een structurele aanpak. In de Algemene Plaatselijke Veror dening Middelburg is geregeld dat voertuigen, zoals kampeerwagens, caravans, boottrailers, magazijnwa gens, aanhangwagens, keetwagens en dergelijke niet langer dan zeven dagen achtereen op de weg, op par keerterreinen of op groenstroken mogen staan. Deze regeling is op genomen om het langer dan nood zakelijk parkeren van deze voertui gen tegen te gaan. Plaatsing ervan legt vaak een onevenredig beslag op parkeerruimte en is ontsierend voor het uiterlijk aanzien van de omge ving. De dienst Stadsbeheer begint binnenkort met een intensievere aanpak van de illegaal geplaatste voertuigen. Daarbij zal de volgende werkwijze worden gehanteerd. In de "wijken zal gecontroleerd worden op illegaal geplaatste voertuigen. Daarbij wordt de staat van het voer tuig beoordeeld. In eerste instantie zal de eigenaar van hel voertuig in de gelegenheid worden gesteld het voertuig te ver wijderen. Indien daar geen of niet tijdig gevolg aan wordt gegeven zal de gemeente tot verwijdering over gaan. Wrakken worden afgevoerd naar de stortplaats en voertuigen in redelijke of goede staat worden in bewaring genomen (toepassing be stuursdwang). In bewaring genomen voertuigen worden maximaal drie maanden op geslagen en kunnen in die periode door de eigenaar, tegen betaling van de kosten, worden opgehaald. Hier voor dient men zich te melden bij de dienst Stadsbeheer, telefoon 0118-675300. De kosten van ver wijdering bedragen minimaal 250,per voertuig. De gemeente gaat ervan uit dat ie dereen mee wil werken, zodat de straat niet vervuild wordt door lang durig geplaatste aanhangwagens, caravans en dergelijke. In de overeenkomst staan afspraken over hoe het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening Zee land. de verschillende uitvoerings instellingen en de gemeenten Veere. Vlissingcn en Middelburg gaan samenwerken om mensen zonder werk en inkomen snel en efficiënt te helpen. Mensen zonder werk en inkomen zoeken met behulp van het CWI werk. Het CWI geeft informatie en advies en helpt bij het zoeken naar een passende vacature. Als er geen vacature beschikbaar is, kan een uitkering worden aangevraagd. In het CWI zijn de verschillende diensten onder één dak samenge bracht. De gemeente Middelburg hecht grote waarde aan de komst van een CWI omdat mensen hier door worden gestimuleerd 0111 meer verantwoordelijkheid te nemen bij het zoeken van passend werk Zij vinden makkelijker hun weg in de wirwar van instellingen. In 1999 moeten in Middelburg en in Vlissingcn twee CWI's worden ingesteld. Het CWI in Middelburg wordt gevestigd aan dc St. Sebasti- aanstraat 12. De gemeente Veere doet mee met het CWI in Middel burg. Vlissingcn ondertekende een aparte overeenkomst voor een twe- de CWI in haar gemeente. Uiterlijk 31 januari 2000 moet een netwerk van CWI's in het hele land operationeel zijn. Binnenkort gaat de gemeente Middelburg aanmaningen verstu ren van alle niet of niet volledig betaalde belastingaanslagen. Door automatiseringsperikelen is hel niet mogelijk geweest om eer der aanmaningen te versturen. Indien er onduidelijkheid is over de betaling van uw belastingaanslagen kan hierover informatie worden verkregen aan het loket van de af deling Financiële Zaken, Helm 3 te Middelburg of op de telefoonnum mers 0118-675473 675478. Per 1 december 1998 is de Wet Schuldsanering Natuurlijke Personen (WSNP) in werking getreden en is er een extra kans op een nieuwe start. Deze wet biedt natuurlijke personen de mogelijkheid om onder speciale condities tot een schuldenvrije situatie te komen. De Gemeen telijke Kredietbank Middelburg (GKB) gaat de bewindvoeringen voor de provincie Zeeland op zich nemen. Momenteel wordt met de Zeeuw se Gemeenten een convenant aangegaan. Uit onderzoek blijkt dat ruim 200.000 huishoudens kampen met hardnekkige, problematische schul den. Zij kunnen niet langer zelf standig aan hun financiële verplich tingen voldoen. Schuldhulp biedt in Van 1 tot en met 6 februari houdt de Werkgroep Dorkas Walcheren een collecte in Arnemuiden ten bate van projecten in Oost-Europa, het Midden-Oosten en Afrika. Stichting Kinderleed gaat in de maand februari kleding inzamelen in de gemeente Middelburg. De tij den van inzameling worden door de stichting bekendgemaakt. veel gevallen een Uitweg en per spectief op een schuldvrije toe komst. Dit gebeurt helaas niet altijd en dan rest voor personen niets an ders dan het uitzichtloze pad van faillissement en jarenlange achter volging door schulden. Om hierbij hulp te bieden is de WSNP in werking getreden. De wet is in feite een wijziging van de Fail lissementswet. De Gemeentelijke Kredietbank Middelburg treedt op als bewindvoerder voor Zeeland. Ook het Bureau voor Rechtshulp en diverse advocatenkantoren zullen deze rol gaan vervullen. Voor meer informatie en gegevens over de minnelijke (zonder tussenkomst van dc rechter) en wettelijke trajec ten van de WSNP kan contact wor den opgenomen met de GKB Middelburg. telefoon 0118- 675643/675583. Poelendaelesingel Het ontwerp bestemmingsplan Poelendaelesingel ligt vanaf 29 januari 1999 gedurende 4 weken ter inzage bij de sectie Communicatie. Stadhuisstraat 2 en de dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21. Het bestemmingsplan heeft betrekking op de terreinen aan de Poelendaelesingel, waar het hoofd kantoor van NV Delta Nutsbedrijven en een gemaal zijn gevestigd Hooge Plaatcn Het ontwerp van het bestemmingsplan "Hooge Plaaten" ligt met ingang van vrijdag 29 januari 1999 gedurende 4 weken ter inzage en in de inspraak bij de sectie Communicatie, Stadhuisstraat 2 en dc dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21. "Tafeltje Dekjc" is een activiteit van dc U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu vim februari lol en mei 7 februari Maandag Gebakken gehaktballen van kip in saus. kool rabbi, aardappelen Dinsdag Stamppot andijvie, krielaardap- pelen Woensdag Zuurkool met worst Donderdag Dunne plakken rundvlees, spinazie, aardappelen Vrijdag Visfilet in kruidensaus, erwten, wortelen, aardappelen Zaterdag Nasi Goreng met kip saté Zondag Wat de pot schaft Dat we moeten blijven bewegen weten we allemaal. U krijgt de kans om in een ongedwongen sfeer lek ker te sporten. Iedere woensdag avond van 19.00 tot 20.00 uur in de gymzaal aan de La Palmastraat 3. Soms met muziek, dan weer met een bal. Dc ervaren lesgever biedt iedere week een afwisselend pro gramma aan. Op woensdag 27 januari start voor het eerst in Middelburg een cursus kunstgeschiedenis van dc Vrije Academie voor Kunsthisto risch Onderwijs. De cursussen worden in de Zeeuwse Biblio theek gegeven aan de Kousteense- dijk. De cursus wordt wekelijks gegeven. De cursus omvat twaalf lessen, waarvan twee een excursie zijn. De kosten zijn 240.-. Inschrijven kan via het secretariaat op telefoonnum mer 020-4185050. Inschrijvingen worden behandeld op volgorde van binnenkomst. Ruim 300 Middelburgers met een uit kering zijn persoonlijk bezocht door vrijwilligers die betrokken waren bij liet project. Zij kregen advies over extra voorzieningen die bestemd zijn voor de sociale minima. Vanwege de grote tevredenheid met de effecten van het project is besloten om het project een structurele plaats te geven. Er is voor de Cliëntenraad gekozen omdat zij voorlichting als taak heb ben, maar ook omdat het werken met vrijwilligers die tot dezelfde doel groep behoren, kan doorgaan. Hier staat de Cliëntenraad volledig achter. Aan de opzet van het project wijzigt niets. Dit houdt in dat vrijwilligers huisbe zoeken blijven uitvoeren. Het is de bedoeling dat het project in de toe komst bij iedereen een vast plekje in het geheugen krijgt. De gemeente Middelburg hecht groot belang aan voortdurende voorlichting en zij vindt belangrijk dat de extra voorzieningen voor de sociale minima duidelijk naar voren worden gebracht en dat ieder een weet waar hij of zij aanspraak op kan maken In 1994 werd door de provincie Zeeland een overeenkomst met het Rijk gesloten over de uitvoering van de woningbouwtaakstelling (Vinex) in het stadsgewest Vlissin- gen/Middelburg tot liet jaar 2005. In het kader van deze afspraak is de bouwopgave voor 1995-2000 be paald op een kleine 400 woningen per jaar in het stadsgewest Vlissin- gen/Middclburg. De gemeente Middelburg moet daarmee de bouw van 200 wonin gen per jaar realiseren Aangezien afrekening plaatsvindt per periode van twee jaar stelde de commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Financiën in augustus 1997 een planning vast op grond waarvan in 1997 en 1998 een kleine 400 nieuwbouwwoningen zouden worden toegevoegd. In 1999 wordt een inhaalslag gele verd om de geringe groei in 1995 en 1996 te compenseren. De eerste fase van de Veersepoort, de tweede fase van de Hooge Plaaten en de af ronding van Veldzigt leveren hier een belangrijke bijdrage aan. Hier mee wordt, samen met de bouw van woningen en appartementen in de binnenstad, het scala aan woningty pen compleet gemaakt. De appartementen bij Veldzigt zijn onderdeel van de Vinex-taakstelling. Foto: Ruben Oreel De scheefgezakte Seismolen De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft in 1992 op verzoek van gemeentewerken een restaura tiebestek opgesteld. Zij heeft een subsidiebedrag toegezegd, mits de restauratie nu start en uiterlijk in het jaar 2001 wordt afgerond. De molen is hard aan een restaura tie toe. De romp van de molen is behoorlijk scheefgezakt en aange tast door de larve van de bonte knaagkever. De molen is 35 cm ver zakt. Dit houdt een scheefstand in van bijna 70 cm. Ook moet de kap met de roeden en andere delen van de molen worden gerestaureerd. De Seismolen is een zogenaamde walmolen. omdat hij op de stads omwalling is geplaatst. Hel is een zeer zware stenen bovenkruier met stelling. In het verleden was dc mo len voorzien van vier koppels ste nen, terwijl er vroeger ook gerst werd gepeld. De molen is verder voorzien van een aantal bijzondere versieringen. Zo bevindt zich in het halfronde bo venlicht boven de ingang een hout snede van een tarwchalm met twee aren. Daarboven een sluitsteen met ver melding van het jaar van oprichting van de molen, 1728. Hierboven hangen twee gevelstenen. Eén van een tweekoppige adelaar en op de andere de wapens van Thesauriers. Om dergelijke monu- Foto: Anda van Riet menten te behouden is het van groot belang om het te restaureren Het restaureren van de molen valt uiteen in twee fasen. In de eerste fa se moet de molen worden rechtge zet. Hiervoor zijn 24 stalen buispa- len nodig. Er wordt tevens een nieuwe beton- vloer gestort In de tweede fase kan de eigenlijke restauratie beginnen. Alle vloeren worden dan vervangen en alle authentieke balkkoppen worden gerestaureerd Ook wordt hel houtwerk speciaal bewerkt en wordt er een nieuwe kap gemaakt compleet met wiekenkruis, staart- balk, schoren enzovoort. Alles wordt weer in de oude staat gebracht. Hierdoor zou het monu ment weer als vanouds koren kun nen malen. De gemeente wil echter een extra bestemming aan de molen toekennen. Gedacht wordt aan een culturele, educatieve of een horeca-bcstem- "Ik had de Kwaliteitsatlas goed door gelezen en ik was goed voorbereid", zegt De Lange. "Alleen viel de dis cussie met het forum me wel wat te gen Zo af en toe kreeg ik het idee dal sommige mensen op de verkeerde plek op het verkeerde tijdstip waren, maar dat heb je overal", relativeert ze. "Eindeloos praten over dc details van de details schiet niet echt op en het le vert ook niets op. Ik had eigenlijk ver wacht dat er door iedereen 'hardop' zou worden gedacht over hel Middel burg van 2030. Dit is niet helemaal uit de verf gekomen. Aan de andere kant was ook niet helemaal duidelijk wat er nu precies van mij werd verwacht. Maar ik ben er toch wel wijzer van geworden." Dat er eens een visie moest komen over het Middelburg van morgen stond voor haar als een paal boven water. "Jarenlang is er nauwelijks enig beleid geweest Niettemin zijn er de afgelopen jaren toch wel goede dingen gebeurd. Maar een duidelijke koers, een soort handvat hoe Middel burg naar de toekomst toe werkt en wat Middelburg wil bereiken is er nooit geweest. Nu ligt er een visie en ik mag die Riek Bakker wel. Als je ziet wat ze in Rotterdam heeft ge daan. dan kun je alleen maar bewon dering hebben Ook daar hadden dc mensen op vaak emotionele gronden de nodige bezwaren, maar als je kijkt hoe hel uiteindelijk heeft uitgepakt...." "We moeten er met z'n allen voor zorgen dat Middelburg aantrekkelijk blijft. Voor de inwoners, voor de be drijven, voor de toerist, voor iedereen. Gebeurt er mets dan gaat de stad op allerlei manieren achteruit en heeft ze weinig meer te bieden. Mensen trek ken weg. bedrijven zien weinig acti viteiten en houden het ook voor ge zien." En ook al is de visie van Riek Bakker een goede, ook al heeft hel gemeentebestuur die visie omarmd, er moet nog heel wat gebeuren. "Veel mensen denken nog niet verder dan hun éigen stoep. Als we als middenstanders allemaal eens lekker positief bezig zijn, wordt Middelburg een prima stad om te winkelen, te wonen en uit te gaan. We moeten niet denken van 'ja. maai' bij mij in de straat...', maar we moeten de grote lijnen zien Heb je een goed winkelbestand, dan komen daar mensen op af. Is er een gezellige horeca, dan gaan de mensen uit. Heb je een aantiekke- lijke stad, dan willen mensen van bui tenaf er wonen. Wonen er veel men sen, dan komt er vanzelf meer bedrij vigheid en ga zo maar door. Het één beïnvloedt het ander. De Kwaliteitsatlas, die de toekomst van Middelburg heeft vastgelegd mag dan nog zo doordacht zijn. of alles tot achter de komma wordt uitgevoerd is iets dat alleen door de tijd kan worden beantwoord. "Die visie, daar teken ik voor. Alleen ben ik zo benauwd voor de uitvoering Als dc gemeente inder daad de lijn doortrekt die nu is inge zet, moet alles lukken en krijgen wij iets moois." "Als ze van de ingezette koers afwijkt en concessies gaat doen, ben ik bang dat het niets wordt. Dit plan is er één dat op zijn minst op Walcherse schaal moet worden aangepakt, zodat we kunnen waken over de kwaliteit van de uitvoering en invulling van de ruimtes. Als dat op een goede manier wordt gedaan, krijgen we op alle vlakken en gebieden een hoogwaardi ge en doordachte groei van ons 'ei land'." Connie de Lange Foto: Ruben Oreel

de Faam | 1999 | | pagina 3