Nieuwe polyolenfabriek Vlissingen-Oost krijgt gestalte Weer 'Oproer' in Zierikzee Tuin Expo '99 haalt buitenleven binnen Allerlei Lezing DONDERDAG SNEL GEBOEKT ZONDAG WOENSDAG VRIJDAG MAANDAG ZATERDAG DINSDAG Politiek Cursus Bij KoSa Netherlands, voorheen Hoechst Trevi- ra Vlissingen, is onlangs de reactor voor de nieuwe polyolenfabriek geplaatst.De reactor is het belangrijkste onderdeel van de in aanbouw zijnde fabriek. In de fabriek worden aromati sche polyester polyolen geproduceerd. Dit is een grondstof die gebruikt wordt in PUR-schui- men, die in de bouwwereld vooral als isolatie materiaal toegepast worden. Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland Het vele water in Zeeland vormt een bron van recreatie, transport en inkomsten. De andere kant van de medaille is dat er jaarlijks mensen in verdrinken. Toezicht en activiteiten van red dingsbrigades zijn daarom een vereiste. Vol gens de voorzitter van de Reddingsbrigade Zie rikzee-Duiveland Dick Meeles doet 'zijn' red dingsbrigade veel meer dan alleen het bewa ken van het Oosterscheldestrand bij Ouwer- kerk. Watersnood Veiligheid Redden Sneetjes Een ton De scheiding tussen woning en tuin verdwijnt langzaam, een trend waar de Tuin Expo '99 op inhaakt. Het muzikale openluchtspektakel 'Het op roer van Zierikzee' wordt ook dit jaar op gevoerd in het centrum van Zierikzee. Het is te zien op de vrijdag- en zaterdag avonden van de laatste drie weekeinden van juni. Het betreft dus zes voorstellin gen. Woensdag 27 januari 1999 FAAM/VLISSINGER 21 Wat te melden? Postbus 18, 4380 AA Vlïssingen Aldegonde - De Oudheidkamer Aldegonde in West-Souburg komt 3 februari bijeen voor de afronding van de Marnix-her- denking Vanaf 20 uur wordt in Het Bolwerk, tegenover winkel centrum Papegaaienburg, een videofilm van de Marnix-herden- king vertoont. Daarnaast reikt Omschrijving horizontaal: 1.slang 6.bokaal 11.lof 12.liefkozing 13.rondhout 15.drinkgerei 17.muzieknoot 18.beroep 19.uitgedroogd 20.elasticiteit 22.grond 23.voorzetsel 24.plukje 25.hoofd 27.klaar 28.delfstof 30.bijna 32.paar 33.schrijflijn 34.deel van de voet 35.druppel 37.kleurling 39.watervlakte 41.bestaan 43.ledigen 45.oude maat 47.hoendereigenschap 48.naaldboom 49.rund 50.gevangenis hok 51 .voorzetsel 53.zwarte kleverige stof 54.tussenwerpsel 55.loofboom 57.pakken 59.uitroep 60.open plek in het bos 62.zangstem 64.koude lekkernij 65.kosten voor onderwijs Omschrijving verticaal: l.^afelvaatwerk 2.muzieknoot 3.hoenderras 4.daar 5.tocht 6.nogmaals 7.later 8.uitholling 9.Chinese munt 10.pantoffels 14.voorzetsel 15.melkproduct 16.mannetjesdier 17.spoedig 19.afsluiter 21.keukengerei 24.dwaas 26.hoofddeksel 28.sportar tikel 29.neerslag 30.steen 31.anti 35.peper 36.korte tijd 37.hoofdtelwoord 38.oorzaak 39.onbepaald voornaamwoord 40.spaniel 42.weldoorvoed 44.mal 46.onderricht 49.tussenwerp- sel 52.overblijfsel 53.streek in ons land 56.tijdperk 58.wier 60.motorraces (afk.) 61.water in ons land 62.overblijfsel 63.voorzetsel Er ontstaat de naam van een blaasinstrument wanneer u de let ters uit de hokjes met de volgende nummers in de juiste volgor de plaatst: 7.23.25.33.47.55.60.62. De oplossing van de puzzel van vorige week luidt: panfluit. wethouder Poppe-de Looff de prijzen uit van de door de Cultu rele Raad gejureerde kunstwer- ken Huurdersvereniging - De Huurdersvereniging Middelburg is in oktober 1998 verhuisd naar de Nieuwstraat in Middelburg. Om het publiek met de nieuwe huisvesting kennis te laten ma ken houdt de huurdersvereni ging vrijdag 29 januari van 16 tot 19 uur open huis in het kantoor aan de Nieuwstraat 36b. Artemis - Elke laatste vrijdag van de maand is er bij Artemis in Middelburg van 15.30 tot 17.30 uur een Artemeeting. Vrij dag 29 januari komt Coby Dub- bled, drama docente en vor mingswerker. Zij is aan de hand van het thema onderdrukking bezig met kinderen en volwas senen In dramavorm heeft ze het over pesten, vriendschap en andere onderwerpen. Wandtapijten - Donderdag 28 januari geeft Jan WilleM de Kok voor de Stichting Vrienden van het Zeeuws Museum een toelichting bij zijn film 'De Slag om Zeeland', een documentaire over de befaamde Zeeuwse wandtapijten. Na vertoning van de film wordt aansluitend een bezoek aan het Zeeuws Mu seum gebracht waar de tapijten te zien zijn. De bijeenkomst vindt plaats in de filmzaal van het Roosevelt Studie Centrum in de Abdij in Middelburg en be gint om 20 uur. Rozenkruisers - De School van het Gouden Rozenkruis, het Lectorium Rosicrucianum, ver zorgt in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg twee gespreks- avonden Dinsdag 2 februari is het onderwerp 'Ons leven: schijn of werkelijkheid' en dins dag 16 februari gaat het over 'Machten van illusie'. Beide bij eenkomsten beginnen om 20 uur. Kunstverkoop - Vanaf zater dag 23 januari tot en met 27 maart vindt er in de Wandelkerk in de Middelburgse Abdij een kunstverkoopexpositie plaats. De opbrengst komt in zijn ge heel ten goede aan de restaura tie en de herinrichting van de Nieuwe Kerk. Literatuur - De Stichting Lite raire Activiteiten Zeeland (SLAZ) verzorgt de komende maanden drie lezingen over literatuur en beeldende kunst. De eerste le zing in de reeks wordt gehou den door beeldend kunstenaar Sjaak Langenberg op dinsdag 26 januari. Langenbergs lezing begint om 20 uur in de aula van Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 19.30 u. FNV Zeeland: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 13-16 u., tel. 625655. Hof Domburg, trekpoppetjes maken, 10 u. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jamsessie, 20 u. De Parel Domburg, bowlingtoernooi, 16.30 u., aan melden voor 15 u. Hof Domburg, caps schilderen, 10 u. Buurthuis Aldegonde Vlissingen, prijskla- verjassen, 13.30 u. Vlissingen, sjoelclub, 14 u. Bachten Reede Vlis singen, handwerkgroep voor 55 plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50- plussers, 14 u. FNV Zee land: telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10- 12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlis singen, koersbal, 13.30 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, Country Line-dansen, 18.30 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeld videofilm, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlis singen, klaverjassen, 13.15 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, bingo, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur 9.30-12 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, soosmiddag, 13.30 u. Sporthal Bas- kenburg Vlissingen, aangepast sporten voor men sen met Cara, 15.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, sjoelen, 18.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcon- tact, 15 u. Hof Domburg, stoel schilderen, 10 u. Multi Colour Middelburg, theezakjes vouwen, 10 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, ta feltennissen, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Wijkcentrum Open Hof Vlissingen, soosmiddag voor 50 plussers, 13.30 u. Dienstencentrum Ou deren Westkapelle, wekelijkse soos 55-plussers, 19 u.. Midgard Middelburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30-17 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kindermiddag voor kinderen van 6 tot 12 jaar, 14 u. Sportfondsenbad Vlissingen, aange past zwemmen voor mensen met Cara, 12.30 u. Bibliotheek Goes, voorlezen voor kinderen van 5 t/m 8 jaar, 14 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlis singen, wandelmorgen voor 50-plussers, 9 u. De Drukkery Middelburg, voorleesmiddag, 15 u. de Zeeuwse Bibliotheek Trouw schreef over de kunstenaar: „Zonder in navelstaarderij te vervallen maakt hij zichzelf tot middelpunt van zijn waarnemin gen, die het obligate steeds overstijgen". Lijsttrekkers - Vrijdag 5 febru ari debatteren de lijsttrekkers van VVD, CDA, PvdA, SGP en PVZ in de studio's van Zeeland- Net in Kamperland. Discussielei der Aly Wisse zal aan de hand van een aantal stellingen de po litici 'aan de tand voelen'. Met het debat wordt de aftrap voor de verkiezing van de Provinciale Staten gegeven. Het debat be gint om 20 uur, de zaal gaat een half uur eerder open. De Zee- landNet studios zijn te vinden op het Kamperlandse bedrijven terrein, achter Doeland Kunstbeschouwing - In het Centrum voor Kunsteducatie aan de Brouwenaarstraat in Vlis singen begint maandag 1 febru ari de cursus kunstbeschouwing II. De cursus bestaat uit tien les sen en een dagexcursie onder leiding van docent Nico Out. Het onderwerp van de cursus is 'symboliek in de beeldende kunst'. Mensen die liever zelf aan de slag gaan kunnen vanaf donderdag 4 februari terecht bij de cursus beeldhouwen onder leiding van Martin Mac Namara. In deze cursus wordt een basis gelegd voor het beeldhouwen in steen. Inlichtingen en/of aan melding, tel. 0118-414928. Nederlands - Woensdag 3 fe bruari begint bij de Zeeuwse Volksuniversiteit in Middelburg de cursus 'Nederlands, stijlver schijnselen en leestekens'. In deze cursus komen een aantal stijlproblemen aan de orde waar in het algemeen veel vragen over worden gestel: groter als/dan, mits/tenzij, het leukste wat/dat enzovoorts De cursus wordt gegeven om 20 uur en bestaat uit vijf lesavonden van anderhalf uur en wordt gegeven in het ZVU-bureau aan de Span jaardstraat. Inlichtingen en/of aan melding, tel. 0118-634800. Filmcollege - De Zeeuwse Volksuniversiteit houdt dit jaar samen met de Stichting Cinema Middelburg een reeks filmcolle- ge's. Het eerste college wordt maandag 1 februari om 19.30 uur gegeven in filmtheater 't Schuttershof en gaat over 'De tuin van de Finzi-Contini's'. De film is het relaas van de joden vervolging in fascistisch Italië De film wordt door middei van een college ingeleid door Rad boud Lucassen, coördinator in filmtheater Lieve Vrouwen in Amersfoort en medewerker van het filmtheater Rialto in Amster dam Reserveringen en/of infor matie, tel. 0118-613482. Kunstgeschiedenis - Vanaf 27 januari verzorgt de Vrije Aca demie voor Kunsthistorisch Onderwijs een cursus kunstge schiedenis in de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg. De cur sus geeft de cursist in vogel vlucht inzicht in de samenhang van de verschillende kunsthisto rische periodes en stijlen, vanaf de Grieken tot heden. Men leert de periodes te herkennen en van elkaar te onderscheiden. In lichtingen en/of aanmelding, tel. 020-4185050. In 1996 werd een begin ge maakt met de bouw van de nieuwe fabriek, maar door tegenvallende resultaten van het bedrijf werd het project stopgezet. In deze periode be hoorde de onderneming nog tot het Hoechst concern. Na de reorganisatie in 1997 en de afsplitsing van het Hoechst concern, is opnieuw bekeken of er mogelijkheden waren om de bouw van de fabriek af te ronden. De werkzaamheden zijn derhalve in 1998 hervat. De reactor vormt letterlijk en figuurlijk het hart van de poly olenfabriek. Nu deze is geplaatst, kan wor den gewerkt aan het aanbren gen en completeren van het leidingwerk en de voltooïng van de fabriek. De verwach ting is dat de fabriek in april 1999 in bedrijf kan worden ge nomen. Meer dan redden alleen door Pierre Pourquié De reddingsbrigade, waarvan Dick Meeles behalve voorzit ter ook penningmeester is, werd maart 1970 opgericht door twee Zierikzeese bad meesters. Zij deden dat om zoveel mogelijk kinderen in aanraking te brengen met 'zwemmend redden'. Volgens Dick Meeles gebruikt de red dingsbrigade deze term in- plaats van 'reddend zwem men', zoals veel mensen zeg gen. Dit om duidelijk te maken dat behalve zwemmend red den ook varend redden moge lijk is. Vanaf de oprichting was de reddingsbrigade actief met de bewaking van het Ooster scheldestrand aan de Zuid bout bij Ouwerkerk en het ver zorgen van opleidingen. Ta ken, die ook nu nog vol over gave worden behartigd. In middels heeft de vereniging zo'n 230 leden, waarvan het grootste aantal (150) tussen zes en veertien jaar oud is. „Onze Reddingsbrigade is a- ngesloten bij de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen (KNBRD). Een bond waar zo'n 180 Nederlandse brigades bij zijn aangesloten en die daardoor ruim 30.000 leden heeft. Ze treedt thans naar buiten onder de naam Red dingsbrigades Nederland. Bij calamiteiten als watersnood en strenge winters zet de bond reddingsbrigades in bij de evacuatie van mensen en goederen. Tijdens de overtro- mingen van de grote rivieren was een ploeg van onze briga de actief bij Hardinxveld Gies- sendam". Dit is volgens Dick Meeles te kenend voor het feit dat red dingsbrigades een onmisbare schakel vormen bij rampenbe strijding en rampenplannen. „Het paraat hebben van een zogenaamde alarmploeg die bij calamiteiten kan worden ingezet is slechts één van on ze basistaken. We werken daarom samen met provinci ale en gemeentelijke overhe den, brandweer, kustwacht, Rode Kruis, EHBO en politie". Zowel de KNBRD als de Red dingsbrigade Zierikzee-Duive land hebben als hoofddoel het bevorderen van het zwem mend en varend redden. „We stimuleren dat kinderen zo jong mogelijk goed leren zwemmen. Pas daarna komt het zwemmend redden van anderen aan de orde. De vei ligheid van de reddende per soon zelf staat namelijk altijd voorop". De brigade oefent deze taak op dinsdagavond uit in zwembad Dol-fijn in Nieuw- erkerk en op vrijdagavond in zwembad Onderdak in Zierik- zee. „ledereen die zonder hulpmiddelen kan zwemmen kan lid worden van de briga de. Men wordt dan getraind op conditie en zwemtechniek. Allengs richt de training zich steeds meer op zwemmend redden". Vanaf vijf-jarige le- ftijd kunnen leden de zwem- brevetten A en B halen. Die staan volgens Dick Meeles on geveer gelijk met het reguliere zwemdiploma. „In de zes jaar daarna kunnen ze de brevet ten 1 tot en met 6 halefi en vanaf het vijftiende jaar de di ploma's A en B. Bij dit laatste is ook het behalen van een EHBO-diploma verplicht. Van af het 6e brevet moet behalve een praktisch, ook een theore tisch examen worden ge daan". Een kind van 12 jaar met bre vet 6 is volgens Dick Meeles al in staat om een drenkeling uit het water te halen. Leden met een hoger diploma moeten zelfstandig een redding kun nen uitvoeren. Tijdens de op leiding komen technieken aan de orde als bervrijdingsgre- pen en vervoersgrepen. Ook wordt geleerd hoe men om gaat met communicatiemid delen als portofoons, zenders en ontvangers. Verder kunnen overlevingsdiploma's als de Survivaldiploma's worden ge haald. De instructie en trai ning van dit alles wordt veelal verzorgd door volwassen le den van de reddingsbrigade, die daar speciaal voor zijn op geleid. „Zij zijn vaak zelf bezig met het behalen van instruk- teursdiploma's of diploma's varend redden. Sommigen stromen door naar een kader functie binnen de vereniging. Eigenlijk zijn alle leden het he le jaar in opleiding en trai ning". Behalve een opleidingstaak heeft de reddingsbrigade een bewakingstaak. „Op het strand bij Ouwerkerk staat on ze portocabine en ligt onze snelle motorboot. Meestal zijn we daar preventief bezig, maar jaarlijks moeten we toch een aantal zwemmers helpen die in nood kwamen en zo'n 10 tot 15 duikers. Verder wor den jaarlijks zo'n 100 EHBO- gevallen behandeld, uiteenlo pend van kleine sneetjes door schelpen tot botbreuken en slagaderlijke bloedingen". Behalve op het strand bij Ou werkerk worden leden van de reddingsbrigade ingezet als hulp bij het bemannen van kustbrigades in Westerschou- wen. „Je ziet ons ook bij evene menten als het uitvaren van de mosselvloot tijdens de Havendag in Zierikzee en de intocht van Sint Nicolaas. In principe kunnen we diensten verlenen bij mogelijke evene menten op het water". Behal ve assistentie en bewaking verzorgt de reddingsbrigade daarbij ook voorlichting en demonstraties. „Als Reddingsbrigade krijgen wij geen subsidie. Ons materi aal, dat een waarde van een ton vertegenwoordigd, heb ben we bekostigd uit contribu tie, sponsoring en speciale ac ties. Uit de jaarlijkse contribu tie, die wij heel bewust op 63 gulden per jaar hebben ge houden, worden ook de oplei dingen betaald". Voor dit be drag kunnen de leden ook een keer per week zwemmen. Alle activiteiten bij de reddingsbri gade zijn dan vrijwilligers werk. „Afgezien van een jaarlijks etentje ontvangt niemand hiervoor een vergoeding. Ver der hebben we ieder jaar een gezamenlijk uitje naar bijvoor beeld een zwembad als de Roompot. De sfeer in de vereniging is in elk geval prima. Nieuwe leden zijn altijd welkom en voor een tientje per jaar ben je dona teur". Nadere informatie over de reddingsbrigade is verkrijg baar via telefoonnummer 0111-414924. Op vrijdagvond oefenen de leden van de Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland altijd in zwembad Onderdak. foto Marijke Folkertsma. Dwalend door de fraai aangelegde modeltuinen krijgen we een duidelijk beeld van de onbeperkte mogelijkheden de tuin om te toveren tot een per soontijk paradijs. Tuinaanleg, (exotische) planten en bomen, kerami sche of bronzen tuinbeelden, vijvers, buitenver lichting, tuinboeken en -magazines, vogelhuisjes of siersmeedwerk; ieder item dat kan bijdragen aan de verfraaiing van uw tuin is aanwezig. Tuin Expo '99 biedt een verrasend en inspirerend totaaloverzicht op het gebied van buitencultuur en wordt dit jaar gehouden van donderdag 18 maart tot en met zondag 21 maart in beursge bouw Eindhoven, vlakbij het centraal Station, achter de Bijenkorf in het centrum van Eindho ven. Openingstijdenop donderdag, vrijdag en zaterdag van 12.00 - 22.00 uur, op zondag van 11.00 - 18.00 uur. Toegangsprijzen volwassenen 12,50, voor kinde ren van 10 - 16 jaar, CJP'ers en 65-plussers 10 gulden, kinderen tot 10 jaar mogen gratis binnen. De stichting Historische Spe-ien Zierikzee maakte dit bekend ondanks het feit dat de financiering van de zes opvoeringen nog niet helemaal rond is. Van het benodigde bedrag van 160.000 gulden moet de helft binnenkomen via kaartverkoop. De gemeen te Schou-wen-Duiveland draagt 25.000 gulden bij en 65.000 gulden hoopt de stichting bijeen te brengen via sponsors. Ze werd vorig jaar sep tember opgericht na het succes van de eerste serie opvoeringen van het Op roer, waaraan meer dan honderd amateurspelers, zangers en muzikanten deelnamen. Het doel van de stichting is om jaarlijks een historisch openlucht spel te presenteren in Zie rikzee. Regisseur Cees Mühlman en componist Mar van der Veer, die samen het Op roer schreven en compo neerden, is gevraagd in 2000 met een nieuw histo risch openluchtspel te ko men en later met nog een. De drie spelen, waarin steeds een gebeurtenis uit de historie van Zierikzee centraal staat, kunnen dan om de beurt worden op gevoerd, zodat jaarlijks een ander openluchtspek takel centraal staat.

de Faam | 1999 | | pagina 21