Abdij Nieuws Vernieuwd museum trekt meer bezoekers De terugkeer van 't Kurkeduutje mosiisoajWL Toeristisch Zeeland presenteert zich op vakantiebeurs 1999 'Walc&enzi fo&zt WOENSDAG 13 JANUARI 1999 JAARGANG 101 - NUMMER 2 JN De informatierubriek van de Provincie staat wekelijks op PAGINA 7 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREÏ Diverse Zeeuwse instanties hebben gezamen lijk een stand ingericht op de Vakantiebeurs 1999 die in de Jaarbeurs in Utrecht wordt ge houden. Het Bureau voor Toerisme Zeeland, de Kust-VVV Walcheren, VVV Schouwen-Dui- veland en het Toeristisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen zijn aanwezig in het zogenaamde Nederlandse Kustpaviljoen. De beurs is 13 ja nuari begonnen en duurt nog tot en met 17 januari. Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle is verbouwd. Onlangs vernieuwde het museum de en tree en het horecagedeelte. Nieuw in de presentatie is een zaal waarin aandacht wordt geschonken aan Zeeland in de ijstijden en de tentoonstelling Wouter Kabouter, voor kinderen van 6 tot 10 jaar is sinds een half jaar te zien. „We krijgen zo'n veertigdui zend bezoekers per jaar", vertelt museumdirecteur Bert van de Hoef. „De helft daarvan zijn kinderen. Sinds de tentoonstelling Wouter Kabouter is het aantal bezoekers met dertig procent gestegen". Kabouter PZC WEEKBLADEN fai Veel zorg Genetische waarde Dichterbij Onderhoud Mastodonten EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 dom en Dom n NIKE -LEVI'S - TRIPPER - ADIDAS - WRANGLER - HELLY-HANSSEN - KAPPi faam vlissinger MEDEDELING Provincie Zeeland De Nederlandse kustprovin cies presenteren zich dit jaar gezamenlijk op de Vakantie beurs met een eigen kustpa viljoen. Het paviljoen is inge richt als een kustlandschap met eilanden, schelpenpa den, vuurtorens, strandstoe len, beachvolleybal, helm gras en strandhuisjes als in formatiebalies. Vanuit het kustpaviljoen loopt de be zoeker fysiek ook naar het achterland van een bepaalde regio. Ook in de Zeeuwse stand wordt de aantrekkelijke com binatie van kust en achter land in beeld gebracht. De verschillende mogelijkheden op het gebied van actie, sport, cultuur, steden, natuur en streekeigen producten die Zeeland rijk is komen aan bod. De deelnemende instanties hebben hiervoor gekozen om zich te onderscheiden van de andere kust-gebieden in Nederland en om het ei gen karakter en identiteit van Zeeland uit stralen. De Va kantiebeurs 1999 wordt ge houden tot en met zondag 17 januari en is geopend van 9.30 tot 17.30 uur. Op don derdag en vrijdag zijn er avondopeningen, dan is de Vakantiebeurs open tot 21.30 uur. De beurs is ook per trein eenvoudig bereikbaar. Voor de beurs is Rail Idee met kor ting op de toegangsprijs van kracht. door Joep Bremmers De vernieuwingen in het Zeeuws Biologisch Museum maken deel uit van de be drijfsfilosofie van het muse um. Van de Hoef: „Onze be zoekers willen een totaalpak ket, niet alleen een bezoek aan het museum maar ook aan de heemtuin, het bos en iets eten of drinken in het horecage deelte van het museum. Nu kunnen we beter aan die wen sen voldoen". Voorheen werd de bezoeker van het museum bij binnenkomst geconfron teerd met een grote balie waarin entree en horeca ge combineerd waren. De twee ingrediënten zijn nu gesplitst wat het geheel overzichtelijker maakt. „Onze medewerkers waren duizendpoten", verklaart Van de Hoef. „Ze moesten niet al leen de toegangskaartjes ver kopen maar ook eten en drin ken en de spulletjes van de museumwinkel. Nu we twee verkooppunten hebben, één voor het museum en één voor de horeca. Het kost iets meer aan perso neel maar het werkt een stuk gemakkelijker". Het horecage deelte van het Zeeuws Biolo gisch Museum is fors uitge breid. Er is een nieuwe keuken geplaatst waarin ook wat gro tere spijzen bereid kunnen worden. Het aantal zitplaatsen is van zesendertig uitgebreid tot zestig. „We krijgen steeds meer bussen en nu kunnen we ook die grotere gezel schappen prima ontvangen", vertelt Van de Hoef. Een van de trekkers waar die grote groepen op af komen is de tentoonstelling Wouter Ka bouter die sinds een half jaar in het museum te zien is. Aan vankelijk zou de expositie tot eind april te zien zijn, maar door het grote succes is Wou ter Kabouter geprolongeerd tot september. „Het is een tentoonstelling die speciaal bedoeld is voor kinderen van 6 tot 10 jaar", doet Van de Hoef uit de doeken. „Gezien het succes is het echt een schot in de roos geweest. De kinderen krijgen bij binnen komst een rode puntmuts en een zaklampje. In het verhaal heeft bosbewoner Wouter Ka bouter een feestje gehad waarbij hij zijn speeldoos is kwijt geraakt. De kinderen moeten in het na gebouwde bos op zoek naar de speeldoos waarbij ze aller lei verschillende dieren tegen komen". Het Zeeuws Biolo gisch Museum heeft de ten toonstelling aangekocht in sa menwerking met musea in IJ- muiden en Tilburg. Tijdens hun zoektocht komen de kin deren op speelse wijze in aan raking met onder meer kik- door Hans Meijer Als 't een beetje meezit hebben we over een tijdje in Zeeland weer volop kurkeduutjes. Kurkeduutjes op Walcheren ook be kend als korpeduutjes) zijn appeltjes met 'n korte steel. Ze groeien daarentegen aan bomen met 'n hoge stam. Hoogstam- fruitbomen dus. Op alle Zeeuwse boerenerven waren ze vroe ger te vinden. Als 't aan de Stichting Landschapsbeheer Zeeland ligt, komen ze terug. Niet om met het fruit ervan de schappen van de supermarkt te vullen. Wél als aankleding van landschap, erf en tuin. In Kapelle start binnenkort een serie bijeenkomsten in het fruitteeltmuseum, waar ver teld wordt hoe hoogstambo- men moeten worden aange plant en onderhouden en wel ke rassen het goed in Zeeland doen.t Kurkeduutje zal ver moedelijk weinig last hebben van het 'millenniumprobleem Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b v Exploitatie: Ch van den Oosterkamp (0118) 484399' Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Lisetta de Witte (0118) 484313 (privé (0118) 471876). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569), Redactie: Joep Bremmers (a.i.), (0118) 484276. Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr (0118)472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10 00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 165.775ex. waarmee onze digitale cultuur bedreigd wordt. Er wordt wel verondersteld dat het ras in de Romeinse tijd al bekend was. Het kloeke appeltje heeft de tands des tijds goed door staan en wordt beschouwd als één van de oudste appelras sen die we kennen. Buiten Zeeland dan weliswaar onder een andere naam: Court Pendu. 'n Franse naam, die als je 'm uitspreekt koer- pendu wordt. Korpeduutje dus. Het is een van de vruchten die onze oude hoogstambomen voortbrachten. Veel van die oude hoogstammen zijn in de jaren veertig en vijftig verd wenen. Waarom? Winant Halfwerk van Landschapsbe heer Zeeland doet dat uit de doeken. Hij vertelt: „Op ieder Zeeuws erf stonden vroeger minstens 'n paar hoogstam- fruitbomen. Wat hoogstam is? Je moet dan uitgaan van fruit bomen die 'n stam hebben van twee tot tweeëneenhalve meter. Waar je dus zo onder door kunt lopen. Na de oorlog zijn veel van die hoogstammen geveld of ger ooid. Er werden op veel boerener ven grote nieuwe schuren ge bouwd. De bomen moesten daarvoor wijken. Op Walche ren hadden we nog met een heel ander verhaal te maken. Daar verdwenen veel van de hoogstamfruitbomen toen Walcheren onder water werd gezet. Op Beveland kwam men er al vrij snel achter dat het veel ef ficiënter was om laagstamfruit te planten en werden de hoogstammen dus gerooid of zó verwaarloosd dat ze van zelf verdwenen. Ook vaak on der het motto: „Fruit, ach dat kun je toch net zo goed in de winkel krijgen". De eerlijkheid gebiedt te zeg gen dat de oude hoogstam men nogal wat zorg nodig hebben. Ze moeten op tijd en vooral ook goed worden ge- Hoogstammen: een lust voor het oog. snoeid. 't Duurt na aanplant jaren voordat ze appels, peren en pruimen geven. En 't pluk ken van dat fruit is een ver haal apart, want daarvoor moet je hoog de boom in. Wi nant Halfwerk: „Ondanks dat zijn er steeds meer mensen die graag 'n paar hoogstam men op hun erf hebben. Wie een grotere tuin heeft kan er enkele planten en je ziet links en rechts ook wel weer wat boomgaardjes met hoogstam men. Daar zijn meerdere redenen voor. De hoogstammen zijn een lust voor 't oog wanneer ze bloeien. Je kunt er in de zo mer onder gaan zitten. In de winter zijn ze trouwens ook heel aantrekkelijk vanwege hun vorm. Bovendien trekken ze vogels en andere dieren aan. Veel mensen zien de hoog stammen dan ook weer graag terug in het landschap ver schijnen. De laatste jaren zijn er, onder meer met hulp van Landschapsbeheer, honder den aangeplant op tal van Zeeuwse erven". Hoewel de fruitkwekers in Zeeland al lang geen brood meer zien in hoogstammen, hebben de oude rassen een grote genetische waarde. „Je kunt zeggen dat de nieuwe rassen ontwikkeld zijn uit de oude", aldus Winant Half werk. In specifieke oude fruit- gebieden elders in Nederland is men daar ook al jaren gele den achter gekomen. In Lim burg bijvoorbeeld, waar de hoogstamfruitbomen van oudsher het gezicht van het landschap hebben bepaald. En dat op sommige plaatsen nog doen. Maar ook in het noorden van ons land. Daar werd tien jaar geleden de Noordelijke Polomologische Vereniging opgericht. Leden van die vereniging reisden 't hele land af om enthout van de laatste hoogstammen te verzamelen. Ze hebben daar mee nu een collectie opge bouwd van bijna duizend ou de fruitrassen. Voor het me rendeel appels, peren en prui men. Ze zijn verzameld in een acht hectaren grote tuin: De Fruithof in Frederiksoord. Maar ook dichterbij, in Zee land, krijgt de hoogstam steeds meer waardering. In Kapelle heeft kweker Leen van Liere met zijn bedrijf aan de Wemeldingse Zandweg zich de laatste jaren gespeciali seerd in het leveren van oude fruitboomrassen. Hij werkt in dat verband bijvoorbeeld sa men met de Stichting Land schapsbeheer Zeeland. Sa men hebben ze een lijst opge steld van de oude rassen die anno 1999 leverbaar zijn en die 't bovendien van oudsher goed doen op Zeeuwse bo dem. Keuze volop. Bij de handappels alleen al zo'n vijf tien rassen, vaak met wellui dende namen, zoals Benoni, Notarisappel, Groninger Kroon en Franse Bellefleur. Verder een tiental zoete appel rassen, te beginnen met Dijk- manszoet tot Zoete Paradijs en Kaneelzoet. Bij de peren kan worden gekozen uit even eens een 25-tal verschillende hoogstamrassen, waaronder zes verschillende soorten stoofperen. We zeiden 't al: hoogstam fruitbomen vragen veel on derhoud. Om goed te floreren moeten ze om de twee tot drie jaar worden gesnoeid. Anders kan er onvoldoende licht en lucht in de kroon komen en blijft het aantal bloeiende scheuten beperkt. En dat zou jammer zijn, want de volle bloei is nu juist de charme van zo'n statige hoogstam langs de akker, op erf of in de tuin. Goed snoeien bevordert bovendien de levensduur van de boom. Winant Halfwerk daarover: „Wist je trouwens dat een goed onderhouden hoogstampeer tussen de tach tig en negentig jaar kan wor den? Appels tot een jaar of ze stig. Om ze te onderhouden is eni ge kennis nodig. Nu steeds meer mensen in Zeeland hoogstammen zijn gaan aan planten, is er ook behoefte aan een cursus waarin je ver telt hoe die mooie bomen 't best kunnen worden onder houden. Op de cursus in Kapelle wordt iets verteld over de geschie denis van de cultuur van hoogstammen. De landschap pelijke en natuurwaarden ko men aan bod. En natuurlijk het onderhoud zelf, zoals het wegwerken van achterstallig onderhoud, bestuiving, wond verzorging, pluk en verwer king van het fruit. We hebben bij onze stichting twee men sen die er veel van afweten: Peter Maas en Jan Traas, die beiden uit Zeeuws-Vlaanderen komen. Zij verzorgen de cur sus". De cursus „Hoogstammen" omvat twee informatie-avon den: de dinsdagen 26 januari en 2 februari. Zaterdag 6 fe bruari gaan cursisten een dag het veld in tijdens een prak tijkdag snoeien en aanplant. Tot 20 januari is aanmelding mogelijk bij de stichting Land schapsbeheer Zeeland te Goes, tel. 0113-230936. Na af loop zullen de deelnemers on getwijfeld nog met meer ple zier dan voorheen tegen hun eigen of andermans hoge stammen aankijken. En dat niet alle appels en peren van hun hoogstam even blozend en groot zijn als die in de su permarkt zal nauwelijks een probleem zijn. Immers: de hoogstam heeft méér te bie den dan fruit alleen. Directeur van het Zeeuws Biologisch Museum Bert van de Hoef met een van zijn jonge bezoe kers. foto Jaap Wolterbeek kers, een nachtuil, een mie rennest en een wild zwijn. In het decor verwerkte sensors zorgen voor de bijpassende dierengeluiden. Na het bos van Wouter Kabouter is een zaal ingericht met een groot aquarium waarin de onderwa ter-wereld van de Ooster- schelde wordt getoond. Van de Hoef: „Het is een ecolo gisch aquarium dat de flora en fauna laat zien zoals het in het echt is. Er zitten onder meer kwallen, schollen, kabel jauw en zeebaars in". Naast het aquarium is een voelbak waar kinderen bijvoorbeeld een zeeanemoon of een zees ter kunnen aanraken. Een ander nieuwtje in het Zeeuws Biologisch Museum is de zaal die als naam 'sporen uit de ijstijden' heeft gekre gen. De zaal op de bovenverdie ping van het museum is sinds Kerstmis geopend en geeft een overzicht van vondsten uit de ijstijd. „Dan zie je me teen dat het millennium ei genlijk niets voorstelt. De bot ten die we hier tonen zijn van dieren die in Zeeland leefden tijdens het pleistoceen, zeg maar tussen de 1 en 2,3 mil joen jaar geleden. Vissers ko men regelmatig botten uit de ze periode tegen in hun net ten". De presentatie is samen met het Koninklijk Zeeuws Ge nootschap der Wetenschap pen ingericht. De botten zijn afkomstig van dieren als de mastodont, een soort voorloper van de olifant, holenberen, mammoeten en zelfs een sabeltandtijger die in vroeger tijden in Zeeland voorkwam. Aan de hand van dia's is te zien hoe de botten worden opgevist. „In tegen stelling tot Wouter Kabouter is dit een permanente presen tatie", vertelt Van de Hoef. Naast de zaal over de ijstijden heeft het museum ook nog een traditionele opstelling met onder meer opgezette vo gels. Buiten het museum is de heemtuin die in 1996 is geo pend. „In die tuin laten we verschillende elementen zien die karakteriserend voor het Zeeuwse landschap zijn. Zo'n tuin moet natuurlijk aan beet je groeien voordat je echt kan zien of het wordt zoals je had gedacht. Maar de tuin voldoet prima en trekt steeds meer bezoekers van buiten Zeeland. Precies zoals we het verwacht hadden. En met de nieuwe presentatie en inrichting in het museum zijn we weer he lemaal klaar voor een nieuw seizoen". (advertentie) Deze week: Nieuwjaarstoespraak burgemeester Brede School in Middelburg-Zuid Kwaliteitsatlas in de inspraak Aanbieding Koppermaandagprent breedUIT In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT weer heel veel informatie over uitgaan in Midden-Zeeland en natuurlijk handige ladders met films, podiumkunsten en exposities. Deze week onder meer aandacht voor Ronin, de nieuwe film van regisseur John Frankenheimer met in de hoofdrol Ro bert de Niro. In het Vlissingse Vestzaktheater gaat zaterdag het stuk 'Zonder Gekheid' van de Zeeuwse Komedie in pre mière. Het is het laatste stuk dat het toneelgezelschap in het theatertje aan het Bellamypark opvoert. Een ander Vlissings podium, de Piek, gaat zaterdag weer open met een concert van saxofonist Hans Dulfer. In de gemeente Borsele is de komende drie maanden kin dertheater te zien en cabaretier Victor Bijlo speelt donderdag zijn nieuwe voorstelling 'Scheve Bomen' in de Stads schouwburg in Middelburg. Voor mensen die niet zo heel slim zijn, zijn de tij den door altijd veel woor den en uitdrukkingen ver zonnen en in gebruik ge weest. Misschien omdat de ene vorm van domheid de andere niet is In elk geval hoorde ik laatst een hele ouwe uitdrukking van een oude man: 'Da's ook een koeiewachter Wie vroe ger als kind al van de lagere school gehaald werd om op de koeien van een of meer boeren te passen, aan een dijk of op het vroon, miste natuur lijk veel onderwijs. Dan bleef je vanzelf tamelijk 'ongelet terd', want die 'schade' kon je nooit meer inhalen. De uit drukking had volgens mijn zegsman ongeveer de beteke nis 'een uilskuiken', dus ie mand die iets stoms doet. Kort tevoren praatte ik met een ander over een persoon die opviel door een bepaald soort domheid: 'Die kan wè mee in tuug Op de plaats van de puntjes werd de naam van een dorpsgenoot ge noemd. Met dit commentaar werd bedoeld dat beide per sonen ongeveer dezelfde mankementen vertoonden als het op wakkerheid aankwam. Het beeld dat ervoor gebruikt werd, was dus een 'tuug' paarden. Voor het gelijkmatig bewerken van het land met twee paarden naast elkaar, had je immers twee dieren nodig die elk even snel of even langzaam, even driftig of even gehoorzaam waren Op Arnemuiden hoorde ik ten slotte nog een oud woord voor 'niet goed bij je hoofd zijn': gedroebeleerd. Het woord is verwant aan 'troebel' en komt rechtstreeks uit het Frans. Als je in het Frans zegt dat iemand 'troublé' is, bedoel je precies het zelfde: zo ie mand heeft ze niet allemaal op een rijtje. Dat dat iets an ders is dan gewoon dom zijn, hoef ik natuurlijk niet uit te leggen. Nu we het toch over 'dom' hebben: wist u dat 'de Dom van Veere' eigenlijk hele maal geen Dom is Ik ben daarvoor wel eens op de vin gers getikt door een geleerde heer. De toren van de Grote Kerk in Veere wordt in de volksmond, niet alleen in Wal cheren maar ook in het Wes ten van Zuid-Beveland, de Dom van Veere genoemd. Maar dat is niet terecht: een Domkerk is officieel de hoofd kerk van een aartsbisdom en in Nederland hebben we er daarvan dus maar één: de Dom van Utrecht Jan Zwemer (advertentie) MIDDELBURG - VLISSINGEN - GOES

de Faam | 1999 | | pagina 1