Voorbereidingen 2000 in vergevorderd stadium FEESTELIJKE HEROPENING BIJ HANS ANDERS! SS HANS ANDERS Investeringsplannen voor dit jaar MIDDELBURG, LANGE VIELE 59, TEL. (0118) 638 866 Vergaderdata algemeen bestuur Niet alleen de prijs is anders FAAM/VLISSINGER De stand van zaken in waterschap Zeeuwse Eilanden stuur Inventarisatie rond Aanzienlijke bedragen voor dij ken en wegen Afvalwaterbehandeling Schou- wen-Duiveland verbeterd Aandacht voor waterbeheersing Grotere projecten waterkwali teit Hoofdkantoor MONTUUR MET MEEKLEURENDE GLAZEN' PER PAAR VARIFOCUS GLAZEN INCLUSIEF ONTSPIEGELING* 0800-0075 ^Odaitmseiyke) OPTICIENS MONTUUR MET ONTSPIEGELDE LEESGLAZEN' COMPLETE ZONNEBRIL OP STERKTE' 16 Woensdag 13 januari 1999' aterstand tionele commissies van het waterschapsbe- Met cle vaststelling van de begroting op 18- november verklaarde het algemeen bestuur van het waterschap zich akkoord met het besteden van ruim 18 miljoen gulden aan investeringen. Investeringsvoorstellen wor den nog afzonderlijk besproken in de func- Dat ook het waterschap te maken heeft met het millenniumvraagstuk, ligt voor de hand. Het speelt zich niet alleen op kan- .toor af. waar praktisch iedereen met de computer werkt. Ook veel van de techni sche installaties zijn volledig geautomati seerd, zoals de afvalwaterzuiveringsinstal laties. rioolgemalen en gemalen. Frans van der Maas, hoofd van de afdeling Infor matievoorziening Automatisering: "In theorie is het zo. dat alles wat datuminfor matie bevat in 2000 problemen kan ople veren. ledereen denkt dan meteen aan computerprogrammatuur. Minstens even belangrijk zijn echter de chips en micro- processors, die vrijwel in ieder apparaat, machine of installatie zitten. Vaak is geen rekening gehouden met de eeuwaandui ding, maar staan de laatste twee cijfers vermeld. Iedereen (ook de computer) begrijpt toch wel dat 88 op die plek 1988 betekent. Het gevaar is echter groot dat de computer 00 in plaats van 2000 niet herkent en om die reden het apparaat ten onrechte in- of uitschakelt, ja, en dan kan je in de problemen komen.' Vorig jaar hebben de eigen medewerkers van Automatisering door middel van een Quick Scan de millenniumgevoeligheid van alle programmatuur, apparatuur en installaties verspreid over het hele water- schapsgebied onderzocht. Vervolgens is de zaak getoetst door een extern bureau. Gebleken is, dat de in gebruik zijnde soft ware grotendeels millenniumproof is. Waar dit niet het geval is, wordt hard gewerkt aan een oplossing. Van der Maas: "Het millenniumvraagstuk heeft natuurlijk al veel langer dan een jaar onze aandacht. Zo zijn we bijvoorbeeld een aantal jaren geleden al begonnen met programmatuur te vervaardigen voor het betalingsverkeer rondom de belastingaanslagen, waarin rekening is gehouden met de eeuwwisse ling. Daar zullen geen problemen komen. Duidelijk is ook dat de telefooncentrale niet goed zal functioneren. Die zuilen we dus dit jaar moeten vernieuwen. Het pro bleem schuilt vooral in die besturings systemen waarvan niet met 100% zeker heid te achterhalen is of ze millennium proof zijn. De geautomatiseerde bestu ringssystemen van polder- en rioolgema len en afvalwaterzuiveringsinstallaties val len onder de laatste categorie.' Noodscenario's Om geen enkel risico te nemen is de werkgroep 2000 begonnen met het maken van noodscenario's voor alle kriti sche objecten van het waterschap. De sce nario's bevatten een stappenplan voor het geval een installatie of een onderdeel eivan anders dan normaal reageert. Van der Maas: 'in geval van nood kunnen we al onze kritische objecten handmatig bedienen. Dat is gewoon een kwestie van goed regelen en zorgen dat de juiste mensen op de juiste plaats zijn. Vandaar dat in de werkgroep 2000 niet alleen automatiseringsmensen zitten, maar ook medewerkers van de technische afdelin gen. Daar zit tenslotte de kennis van de installaties en de apparatuur. De nood scenario's zijn begin april klaar. Daarna gaan we. waar mogelijk, programmatuur en apparatuur testen door vooruit te rei zen in de tijd'. Een flinke hap van het geld gaat zoals gewoonlijk in het groot onderhoud aan dij ken en wegen zitten. Voor het vervangen van versleten steenglooiingen van de zee weringen is 1.073.000.— nodig en voor grootschalige reconstructies aan de wegen 3.900.000,Om het werk aan wegen en wegbermen, sloten, duinen en dijken uit te voeren beschikt het waterschap over een uitgebreid machinepark. Voor het op peil houden ervan is een investering van 2.963.000,— begroot. Dit jaar wordt gestart met het ontwerp en het maken van de bestekken voor de uit breiding van de afvalwaterzuiveringsinstal latie De Verseput in Kerkwerve bij Zierik- zee. Studies hebben uitgewezen, dat de huidige situatie met drie kleinere afval waterzuiveringsinstallaties in het midden gebied van Schöuwen-Duiveland niet meer aan de eisen van de tijd voldoet. De awzi's in Brouwershaven en Dreisehor verdwijnen Paraat tijdens jaarwisseling Nu alles in kaart is gebracht, zijn er ook prioriteiten gesteld. Belangrijke zaken als stroom- en noodstroomvoorzieningen, een telefonisch noodnet. beveiliging en dergelijke moeten tijdig in orde zijn. 'Van zaken zoals 00 op de fax in plaats van 2000 kan ik niet wakker liggen. Ook kun nen de deuren van het kantoor altijd nog met de sleutel open gemaakt worden. Dat bekend is waar die sleutel ligt. daar gaat het om. Daarom zal een aantal medewer kers van het waterschap de volgende jaar- wisselling op een wat andere wijze mee maken dan anders. Ze zullen paraat zijn op al die plaatsen waar het werk moet kunnen doordraaien en zo nodig maatre gelen nemen', aldus Van der Maas. in de toekomst. Via een nieuw trans portstelsel zal het afvalwater van dié plaat sen naar Kerkwerve vervoerd worden. De voorbereidingen voor de renovatie en uit breiding van De Verseput vragen dit jaar ongeveer 1.000.000, Verder staan er tai van activiteiten in het hele waterschapsgebied op het programma die van belang zijn voor een goede water beheersing. Op diverse plaatsen worden sloten verruimd, duikers aangebracht, stu wen geplaatst en gemalen en stuwen geautomatiseerd. Vaak zijn deze afspraken gemaakt bij het tot stand komen van de thans geldende waterbeheersplannen of in het kader van de diverse ruilverkavelingen. Een van de grotere projecten is de vernieu wing van de vacuüm-eiektrische installatie van de gemalen Dreisehor, Adriaan en Wil lem op Schouwen-Duiveiand. Verwacht wordt, dat hiermee een bedrag van 325.000,-gemoeid is. Ook voor natuurherstel- en saneringspro jecten zijn investeringen nodig. Zo wordt in 1999 begonnen met het baggeren van de Veerse Vest in Middelburg. Het water schapsaandeel in de kosten zal ongeveer 250.000,bedragen. Tenslotte noemen we nog een paar grote investeringen in verband met de zuivering van het afvalwa ter. Een bedrag van 425.000,— zal het dinsdag 19 januari 17.00 uur commissie Waterbeheer 19.30 uur commissie Middelen woensdag 20 januari 19.30 uur commissie Waterkeringen en Wegen 19.30 uur commissie Algemeen Bestuurlij ke Zaken woensdag 3 februari 19.30 uur algemene vergadering Alle bijeenkomsten zijn in het water schapskantoor in Goes. Piet Heinstraat 77. vergen om de mechanische en elektrische Installaties van vier rioolgemalen op Zuld- Beveland te renoveren. Gebleken is, dat de huidige capaciteit ontoereikend is. Verder is nader onderzoek noodzakelijk naar de mogelijkheden voor stikstofverwijdering op de afvalwaterzuiveringsinstallatie Ritthem op Walcheren. Hiervoor is een post van 450.000,gereserveerd. Postbus 114, 4460 AC Goes Piet Heinstraat 77, 4461 GL Goes telefoon (0113)241000 telefax (0113)227528 250: Hans Anders Opticiens aan de Lange Viele 59 te Middelburg is verbouwd. Op zaterdag 16 januari a.s. opent Hans Anders Opticiens feestelijk haar nieuwe filiaal. Ter gelegenheid van de verbouwing heeft Hans Anders een viertal spectaculaire aanbiedingen. U weet nog niet hoe veelzijdig en voordelig Hans Anders is? Dan nodigen wij u graag uit eens langs te komen. Want met een collectie van honderden klassieke en moderne monturen komt u er bij Hans Anders altijd uit. Elke week hebben we maar liefst 75 nieuwe modellen om uit te kiezen. En het mooiste is, dat elk montuur maar 75 gulden kost. U hoeft dus geen honderden VANAF ZATERDAG 16 JANUAR11999 guldens uit te geven om toch modieus voor de dag te komen! Ook over de prijs van de glazen hoeft u niet in te zitten. Of u nu komt voor multifocale, extra dunne of meekleurende glazen: bij Hans Anders betaalt u altijd 25% minder. Onze gediplomeerde opticiens staan bij de aanschaf van nieuwe glazen uiteraard altijd klaar om uw ogen gratis te meten en u van een goed advies te voorzien. Bovendien geniet u altijd van onze 100% tevredenheidsgarantie die er voor zorgt dat niemand spijt krijgt van een bij Hans Anders gekochte bril. En natuurlijk bent u ook verzekerd van alle zorg en service, die u van een gediplomeerd opticien mag ver wachten. Dus kom langs en overtuig uzelf! r*SGWTK^ Alle actie-aanbiedingen zijn geldig t/m 6 februari 1999 en gelden alleen in de vestiging te Middelburg. Niet in combinatie met andere aanbiedingen. Informeer naar de voorwaarden. Waterstand is de informatierubriek van waterschap Zeeuwse Eilanden. Elke maand kunt u deze rubriek in dit blad vinden. Voor vragen over de beschreven onderwerpen kunt u terecht bij afdeling Communicatie: Mariette van Gorkum (eindred.) (01 13-241209). Waterschap Zeeuwse Eilanden

de Faam | 1999 | | pagina 16