RIJBEWIJS IN 10 DAGEN op het montuur In onze OPRUIMING Provincie Zeeland Werkdruk?..Stress?.. Relax! Zeelandbrug WmÊÊmffltëm Officiële Mededelingen Foto/video-wedstrijd PSD Commissies IIP In beroep Diversen Provinciaal Restauratie Uitvoeringsprogramma Milieu Saneringsplan voor een gedeelte van de bodem van het Arnekanaal te Middelburg Bel 0900-89911&1 VRAAG EERST ONZE GRATIS FOLDER VOOR JE ELDERS BEGINT DE GROOTSTE RIJSCHOOL VAN NEDERLAND Giro 999 (X ALFATïtAINING bij aankoop van een komplete bril Woensdag 6 januari 1999 FAAM/VLISSINGER 7 AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Abdij Nieuws De Zeelandbrug krijgt aan weers kanten van de hoofdrijbaan beton nen geleiderails of barriers. De wegbreedte blijft gelijk aan de huidige situatie: 3,90 meter per rijstrook. De middenas van de weg wordt aangegeven met een gescheiden dubbele streep. Het inhaalverbod blijft dus van kracht. Ook de snelheidslimiet van 80 kilometer wordt gehandhaafd. In de aanvankelijke plannen tot reconstructie zouden de rijstro ken versmald worden. Door te kiezen voor smallere barriers kon dit euvel worden verholpen. Straks - in het jaar 2000 - kan een bus of vrachtwagen worden opgevangen van 13.000 kilo gram, een snelheid van 70 kilo meter en een inrijhoek van 20 graden. Die norm past binnen de veiligheidsvoorschriften, die nu met worden gehaald. Voordat gedeputeerde staten tot hun keuze kwamen, zijn drie mogelijkheden tegen het licht gehouden: versmalling van het fietspad tot 2,50 meter met een westelijke leuning buiten de huidi ge breedte van de brug, waar door voor de hoofdrijbaan in totaal 8,20 meter beschikbaar zou zijn; schrappen van het hele fietspad, waardoor eveneens 8,20 meter beschikbaar zou komen voor het snelverkeer met aan weerskanten een strook voor onderhoud aan de brug, en de mogelijkheid waarvoor nu is gekozen: handhaving van de hui dige breedte van zowel de hoofd rijbaan als het fietspad. De drie varianten zijn getoetst in het Centrum voor Omgevings- en Verkeerspsychologie in Gronin gen. Op de brug werden proef- vakken uitgezet. Onder beroeps chauffeurs werd een schriftelijke enquête gehouden. Vastgesteld werd dat de gemid delde snelheid daalde van 86,4 naar 81,4 km per uur en dat in 70 tot 90 gevallen met meer werd ingehaald. In het Centrum in Groningen wer den simulatieproeven gedaan met drie categorieën bestuurders: van vrachtwagens, autobussen en personenauto's. Onderscheid werd gemaakt tussen mensen die bekend dan wel onbekend waren met de situatie op de brug. De drie proefvakken en het oor spronkelijke wegdek van de brug waren in de simulator ingevoerd, net als verschillende snelheidsli- mieten en zijwindgevoeligheden. Uit de proeven bleek dat veel bestuurders de neiging hebben naar de middenas van de weg te sturen, weg van de barriers. Bij het ontmoeten van tegenliggers wijkt men wel weer uit naar rechts. Nagegaan wordt nog of invloed op dit rijgedrag kan wor den uitgeoefend door aanvullende maatregelen, zoals geluidssigna lering op het wegdek en de kleur stelling van de barriers. De barriers zijn onderdeel van diverse reconstructiewerkzaam heden op de brug die gezamen lijk 18 miljoen gulden kosten. Volgend jaar wordt begonnen met het plaatsen van slagbomen aan de noord- en zuidkant en wordt de verkeersinformatie ver beterd. Andere werkzaamheden gebeuren in de kokerliggers, waardoor geen hinder voor het verkeer ontstaat. Het zwaartepunt van de werken ligt in 2000. Dan worden het wegdek vernieuwd en de barriers geplaatst. De betonranden en spankasten worden gerepareerd en de voegovergangen aange past. Tegen die tijd wordt de Zeelandbrug gedurende maxi maal vier maanden totaal gestremd voor het verkeer. Er zal dag en nacht worden gewerkt om het oponthoud zo beperkt mogelijk te houden. De statencommissie waterstaat en verkeer bespreekt de maat regelen in haar vergadering van 11 januari. De Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland (PSD) grijpt de open dag van het provinciaal bestuur - 20 februari - aan om een foto/video-wedstrijd te orga niseren. Met het oog op het naderende einde van de dienst - door de komst van de Westerschelde- tunnel - wordt getracht vanuit zoveel mogelijk gezichtshoeken beeldmateriaal van de veerdien sten Kruiningen-Perkpolder en Vlissingen-Breskens te doen ver vaardigen. De wedstrijd kent dan ook geen voorbehoud voor categorieën deelnemers. Van PSD-medewer- kers tot wie zelden of nooit met de boot overgaat, kan meedoen. De video-opnamen mogen met langer duren dan vijf minuten en moeten op VHS afspeelbaar zijn; er wordt eén inzending per deel nemer toegestaan. De foto's kun nen in twee formaten -18x24 en 20x28 cm en zowel in zwart/wit als kleur worden ingezonden; per deelnemer geldt een limiet van twee foto's. In alle gevallen geldt: duidelijk naam en adres (en zo mogelijk telefoonnummer) op het materiaal vermelden. De PSD stelt per categorie drie aantrekkelijke prijzen ter beschik king. De inzending sluit maandag 8 februari, 17.00 uur. Het materi aal wordt verwacht aan het adres: PSD, postbus 171, 4380 AD Vlissingen. De inzendingen worden getoond tijdens de open dag in het provin ciehuis in Middelburg, waarna zij worden geretourneerd aan de makers. Wel vraagt de PSD toe stemming afdrukken/kopieen voor eigen gebruik ter beschik- De lezers van AbdijNieuws heb ben van de komende commissie vergaderingen nog te goed de agenda van de statencommis sie welzijn. De vergadering is maandag 11 januari, 9.30 uur, in het statenzaalcomplex, Abdij 10, Middelburg. Begonnen wordt met spreekrecht voor het publiek. Geagendeerd zijn subsidies voor de restauratie van een schip van de stichting Behoud Hoogaars: de hengst Tholen 49, voor een manifestatie op het Abdijplein: het betoverde plein, en voor de Okkernoot in Schoondijke - een woonvorm voor verstandelijk gehandicapten. De uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg, vorig jaar, wordt geëvalueerd en van de stichting Scoop is er een rapport over de indicatiestelling voor verpleging en verzorging. De vergaderstukken liggen ter in zage in het provinciaal informatie centrum, Abdij 9, Middelburg. De hoorcommissie bestemmings plannen houdt woensdag 6 janu ari, 9.15 uur, zitting Onderwerp is het bestemmings plan Landelijk gebied van de gemeente Noord-Beveland. De subcommissie gemeentelijke bestemmingsplannen adviseert het provinciaal bestuur gedeelte lijk goedkeuring aan het plan te onthouden. Tegen het plan zijn bedenkingen ingebracht door Maral bv, Kamperland, J.G. Tim merman Groenvoerdrogerij bv, Kortgene, de LTO-raad Zeeland en de heren J.H.J. Wouters en W. Timmermans. Alle partijen krijgen gelegenheid hun standpunt toe te lichten. ««■US Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben 15 december 1998 het Concept Provinciaal Restauratie Uitvoeringsprogram ma 1999-2004 vastgesteld. Het programma dient jaarlijks te worden opgesteld ingevolge het Besluit Rijkssubsidieregeling Monumenten 1997 (BRRM-1997). In het BRRM-1997 is een onder scheid gemaakt in budgethou- dende en niet-budgethoudende gemeenten. Voor de niet-budgethoudende gemeenten (met minder dan 100 rijksmonumenten) is nu het Concept Provinciaal Restauratie Uitvoeringsprogramma 1999- 2004 voorlopig vastgesteld. Hierin staat in volgorde van prio riteit aangegeven welke rijksmo numenten voor subsidie in aan merking komen voor de gemeen ten Axel, Borsele, Hontenisse, Hulst, Kapelle, Noord-Beveland, Oostburg, Reimerswaal, Sas van Gent en Terneuzen. De overige budgethoudende gemeenten (met meer dan 100 rijksmonumenten) stellen jaarlijks een eigen Ge meentelijk Restauratie Uitvoe ringsprogramma op. Dit zijn Schouwen-Duiveland, Middelburg, Vlissingen, Veere, Goes, Sluis/Aardenburg en Tholen. Het Concept Provinciaal Restau ratie Uitvoeringsprogramma ligt van 7 januari tot 4 februari 1999 ter inzage bij de Directie wel zijn, economie en bestuur, Abdij 6, kamer G 105, Middel burg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kan tooruren, in het Provinciaal Informatiecentrum, Abdij 9, Middelburg, op werkdagen van 9.30-12.30 en 13.30-16.30 uur, bij alle Zeeuwse gemeenten op de voor hen gebruikelijke tijden en in de Zeeuwse Bibliotheek gedurende de openingstijden. Voor het inzien buiten de kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich te wenden tot de Conny Boersma Afdeling welzijn (tel.0118- 631479). Belanghebbenden kunnen hun zienswijze tot 4 februari 1999 schriftelijk kenbaar maken bij het college van Gedeputeerde Staten. In verband met het vervangen van de draaibrug over het Arnekanaal hebben Gedepu teerde Staten van Zeeland een saneringsplan opgesteld voor een gedeelte van de verontreini ging van de kanaalbodem. Gedeputeerde Staten zijn van plan dit saneringsplan (artikel 39 Wet bodembescherming) vast te stellen. De ontwerp-beschikking ligt van 6 januari tot en met 3 februari 1999 ter inzage bij de Directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Middelburg, dienst stadsont wikkeling, afd. milieuzaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op donderdag avond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze over de aanvraag of de ontwerp beschikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Ook bij jou in de buurt autorijopleidingen die 10 dagen duren. Maak gebruik van onze meer dan 30-jarige ervaring. SPECIALF METHODE Vier miljoen Soedanezen op de vlucht in eigen land. Vergeet ze niet. Stlctei/C VliKhMlic. r>ii lUiff ITA taïMfffe- Bent u ook vaak moe, gespannen en onzeker? Nergens meer plezier in? ITA Alfatraining verandert dat radicaal! Een cursus van 12 boeiende lessen, samengesteld uit een doordachte com binatie van ontspanning, opbouwende denkpatronen en effectieve mentale oefeningen zorgt ervoor dat stress verdwijnt, uw gezondheid verbetert en u mentaal veel sterker wordt. Ontspannen, fit cn vol zelfvertrouwen kunt u het leven weer aan! Vraag naar de folder. Bel: 076-542 74 73 Fax: 076-542 33 96 ITA - INSTITUUT VOOR TOEGEPASTE ALFATRAINING. 12X2 jaar basis voor een beter leven Benieuwd? Kom vrijblijvend kennismaken! Beluister en ervaar hoe u vanuit de intense rust van het alfaniveau uw leven fundamenteel kunt verbeteren. Vlissingen - Hotel Piccard, Badhuisstr. 178 do. 14 jan. Goes - Hotel Terminus, Stationsplein 1 za. 16 jan. Bergen op Zoom - Golden Tulip, Gertrudisblvd. 200 wo. 20 jan. Middelburg - Hotel Arneville, Buitenruststr. 22 do. 21 jan. Aanvang 19.30 uur. (Goes 14.00 uur) Toegang gratis. ITA Alfatraining is de meest complete methode voor stressbeheersing, gezonder leven en mentale groei. Mentale winst: -zelfvertrouwen en energie. Beter geheugen - concentratievermogen - studieresultaat. Aanpakken van spanningen - angsten - nervositeit - slaapproblemen - depressiviteit - faalangst - fobieën. Lichamelijke winst: betere gezondheid, psychosomatische klachten zoals vermoeidheid - pijnen - migraine - hoofdpijn - rugklachten - hyperventilatie - allergieën - verdwijnen/verminderen. VAN DE REE brilmode 50% KORTING

de Faam | 1999 | | pagina 7