MfiiiitftiivaiéldilhifrIK. ii GEMEENTE MIDDELBURG Kwaliteitsatlas: een duidelijke visie voor Middelburg Opruimen vuurwerk Wijzigingen afvalinzameling Werkgelegenheidsenquête 1998 Controle hondenbelasting Vergaderdata Welstands- en Monumentencommissie Kwaliteitsatlas in inspraak Lezing uit Spaanse Gouden Eeuw Rooivergunningen voor bomen Commissievergaderingen Week 1 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 "We kunnen beginnen aan het Middelburg van morgen Rein van Poppel zal de eerste kennismaking met Riek Bakker van Stedenbouwkundig bureau BVR niet gauw vergeten. "Wij gingen naar haar kantoor in Utrecht en haar eerste reactie op onze uiteenzet ting was: wie zijn jullie? Niet in negatieve zin, maar bedoeld als 'is Middelburg een gemeente die, als ik een visie ga ontwikkelen, daar ook daadwerkelijk mee aan de slag gaat'. Duidelijk was dat Riek Bak ker er absoluut geen zin in had om een kwaliteitsat las te ontwikkelen die bij voorbaat al in een bureau lade zou verdwijnen." Keihard Molen Gezicht Visie Schoonmaakploegen van Stadsreiniging van de ge meente Middelburg gin gen op Nieuwjaarsdag om 07.00 uur op pad met reinigingswagens en veegwagens om het zwerfvuurwerk van de straten te verwijderen. Op 1 januari 1999 zijn verschillende verande ringen met betrekking tot de afvalinzameling in de gemeente Middelburg doorgevoerd. De Welstands- en Monu mentencommissie komt dit jaar weer meerdere malen bijeen. De com missie beoordeelt bouw plannen, reclame, monu menten en dergelijke. Tafeltje Dekje Woensdag 6 januari 1999 FAAM/VLISSINGER 3 internet site: www.middelburg.nl info middelburg, nl Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. Rein van Poppel, projectleider van de toekomstvisie van Middelburg. Foto: Ruben O reel Rein van Poppel is naast hoofd Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening ook projectleider voor de toekomstvisie van Middelburg. Daarvoor was hij hoofd Financiën en gemeentesecretaris van Arne- muiden. "Het bureau van Riek Bakker was één van de vier bureaus die we des tijds bezochten om een visie voor hel Middelburg van de toekomst te ontwikkelen", blikt Van Poppel te rug. Ze was de enige die keihard durfde te zeggen dat ze er niet eens aan wilde beginnen als we geen pijnlijke beslissingen durfden te ne men, als we onze nek niet wilden uitsteken en als we niet bereid wa ren ons open te stellen voor kansen in plaats van ons blind te staren op risico's." Dat een plan alleen niet voldoende is. weet Van Poppel met zijn jaren lange ervaring inmiddels wel. "Veel plannen die worden gemaakt mis sen een analyse van de werkelijke uitgangssituatie en vooral een visie op het te behalen resultaat, zoals de te bedienen doelgroep. Daar komt nog bij dat vaak te veel naar details wordt gekeken, terwijl het nog om de grote lijnen gaat. Eigenlijk is het simpel: geef een goede opdracht en leg een duidelijke koers vast". Voordat de visie van Riek Bakker officieel werd gepresenteerd, is er heel wat water door het Kanaal ge stroomd. "Het begint met een glo bale visie, gevolgd door een invul ling die steeds verfijnder wordt en op haalbaarheid wordt getoetst. Elk voorstel is hier door de molen van de projectgroep dan wel van het projectbureau gegaan. Wal er nu ligt is een prima visie, waarin de bestaande tien strategische projec ten (onder meer het Stationsgebied) zijn ingepast. Elk onderdeel is op zijn waarde en mogelijkheden be oordeeld. Zo waren er toch wel ver schillende versies van het master- plan Stationsgebied nodig, voordat er een duidelijk beter plan op tafel lag. De visie zoals die er nu ligt is een lange termijn visie die draag vlak heeft en ook mogelijk is. De eerste fase tot 2005 is doorgerekend en daar kunnen we zo mee aan de slag. Dat is geen risico, dal is geen gok dat is beginnen aan het Middel burg van Morgen". Van Poppel beaamt direct dat niet iedereen de Kwaliteitsatlas met open armen ontvangt. "We praten natuurlijk over een langere termijn en dan is het moeilijk om de om vang van de veranderingen in de tijd te plaatsen. Dal grote verande ringen tot een duidelijke verbete ring van de situatie kunnen leiden, zie je ook elders. Neem Rotterdam als voorbeeld. Vroeger reed je met de trein binnen via een verpauperd gebied. Rotterdam is op de schop gegaan en als je nu de stad binnen rijdt en je stapt uit de trein, dan ben je in een totaal andere wereld. Ove rigens voor een groot deel van het werkterrein van Riek Bakker. Een ander voorbeeld is het Goese Meer. Daar werd in het begin wat meesmuilend over gedaan. Ga nu eens kijken. Een aantrekkelijke wijk. die veel inwoners van buiten de regio wist aan te trekken. Mits we de lijnen vasthouden, kan Middelburg een fantastische stad worden, die ook met recht de hoofdstad van Zeeland wordt ge noemd. Een stad die aantrekkelijker wordt om te wonen, wat weer nieu we inwoners en bedrijven aantrekt. Een binnenstad met een winkelbe stand met uitstraling en ook be staande wijken worden niet verge ten. Aan de tien strategische projec ten hebben we een elfde project toegevoegd: het herstructureren van de bestaande woonwijken. Ook dat is werken aan het toekomstig ge zicht van Middelburg". Niet alleen Van Poppel is enthou siast. Iedereen die bij de invulling van de Kwaliteitsatlas is betrokken, zet een extra tandje bij. Van Poppel: "de ambtenaren van Middelburg blijken zeker niet anders te zijn dan andere werknemers. Velen zijn am bitieus en voelen zich met de stad verbonden. Ze geven aan zich graag voor de uitvoering van de plannen te willen inzetten". Op de vraag van waarom deze om slag antwoord Van Poppel: "er is nu een heldere visie en de koers die we willen varen is duidelijk haalbaar. Het is geen hap-snap beleid meer. Er is een college dat actief stuurt en een gemeenteraad die de grote lij nen aangeeft. Er is -en dal blijkt uit de resultaten met de klankboord- groepen- draagvlak en in grote lij nen is duidelijk dat de visie van Riek Bakker een goede visie is. En als je weel dat je met iets goeds be zig bent, wordt je vanzelf wel en thousiast." Jongeren rapen vaak op I januari zwerfvuurwerk op van de straat en steken het opnieuw af, met alle ge volgen van dien. Bijna 40% van het totaal aantal vuurwerkslachtoffers valt op Nieuwjaarsdag. Straten moeten dus vuurwerkvrij worden gemaakt. Dit jaar werd de landelijke 'SIRE Schoonmaakactie Zwerfvuurwerk' georganiseerd. SIRE (Stichting Ideële Reclame) heeft gemeenten aangespoord om mee te doen aan deze actie om zo het aantal vuur werkslachtoffers op Nieuwjaarsdag terug te dringen. Deze wijzigingen worden aangege ven op de afval kalender. Voor alle duidelijkheid worden zij hier nog maals genoemd: Hel basistarief bedraagt: 60.-. Dit is voor hoeveelheden tot 1 kubieke meter. Voor elke kubieke meter af val daarboven komt er 35.- bij. Als iemand wil dat Stadsreiniging dit soort afval toch komt ophalen, kan een afspraak worden gemaakt, telefoonnummer 675322. De chemo-kar rijdt voortaan vier keer per jaar. Tot nu toe reed de chemo-kar negen keer per jaar. Het meeste klein che misch afval (KCA) wordt naar de milieustraat gebracht. Slechts heel weinig KCA wordt nog naar de chemo-kar gebracht. Voortaan rijdt de chemo-kar alleen nog in de maanden maart, juni, september en december. De tijden bij de verschillende halteplaatsen blijven ongewijzigd. Meer inlichtingen over afvalinza meling kunnen worden gekregen op telefoonnummer 675322. In samenwerking met de Nieuwe Kerk in Amsterdam organiseert de Stichting Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs een lezing gewijd aan de spectaculai re tentoonstelling "Schittering van Spanje". De lezing vindt plaats op woensdag 20 januari om 14.00 uur in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Schilderijen, beeldhouwwerken, ta pijten. meubelen, boeken en archeo logische vondsten uit Lalijns-Ame- rika uit de Spaanse Gouden Eeuw zijn te bewonderen in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Tijdens de le zing wordt ingegaan op de cultuur historische ontwikkelingen van het zeventiende-eeuwse Spanje. De le zing is een goede voorbereiding op de tentoonstelling. De toegangsprijs is 12,50 en de le zing is voor iedereen toegankelijk. Ontwikkelingen De sterkste ontwikkelingen in Mid delburg zijn te vinden in de zakelij ke dienstverlening en in de bouw nijverheid. Dalingen zijn te zien bij de sectoren industrie, nutsbedrijven, transport en onderwijs. Stijging Het totaal aantal werkzame perso nen in Middelburg was in 1996 20.515. In 1997 steeg dit tot 21.145 en het afgelopen jaar is dit aantal gestegen tot 21.690. Dit betekent een stijging van respectievelijk 3,1% en 2.6%. Enkele Zeeuwse gemeenten onder vinden een daling in het aantal werkzame mensen. De gemeente Vlissingen ondervond het afgelopen jaar de grootste stij ging in Zeeland, namelijk 2.9%. In Zeeland zijn er absoluut 161.345 personen werkzaam. De gemiddel de stijging in Zeeland is 2.3%. Het grofvuil wordt voortaan één keer per maand ingezameld. Dit verandert, omdat afval zes da gen in de week naar de milieustraat kan worden gebracht. De procedure blijft verder gelijk: - grofvuil wordt uitsluitend op tele fonische afspraak opgehaald. Hier voor kan met de Stadsreiniging worden gebeld, telefoonnummer 675322: - de inzameling is kosteloos; - van maandag tol en met zaterdag kan afval ook worden gebracht naai de milieustraat aan de Waldamme- weg 9. telefoon 651478. De ope ningstijden van de milieustraat zijn: maandag tot en met vrijdag: 10.00 - 17.00 uur en zaterdag van 09.00 tot 13.00 uur. De inzameling van bouw- en sloopafval, puin en grof tuinafval is niet langer gratis. Tot op heden kon dit gratis als grof vuil worden aangeboden. In hel ka der van "de vervuiler betaalt" is dit veranderd en dient voor deze soor ten afval apart te worden betaald. foto: An da van Riet Onlangs heeft het RIBIZ (Regio nale Informatiebank Bedrijven en Instellingen Zeeland) de eerste resultaten van de werkgelegen heidsenquête 1998 bekend ge maakt. De werk- De enquête onderzoekt de ont- gelegenheid in wikkelingen van het totaal aantal Middelburg werkzame personen. In Middel- toort de burg is deze ontwikkeling posi- afgelopen jaren liel- stijgingen. De werkgelegenheid in Middelburg ontwikkelt zich volgens dit onder- fato: zoek al enkele jaren beter dan het Slagboom Zeeuwse gemiddelde en ook beter en Peelers dan bijvoorbeeld de stad Goes. De vergaderingen van de Wel stands- en Monumentencommissie voor het eerste kwartaal van 1999 zijn gepland op: 7 en 21 januari 4 en 18 februari 4 en 18 maart De comnjissie vergadert in het alge meen om de twee weken op don derdagmorgen om 09.00 uur in het gebouw van de dienst Stadsontwik keling, gelegen aan de Vlissingse- straat 21 te Middelburg. De verga deringen zijn openbaar. Secretaris van de commissie is de heer M.J. Kasse, technisch medewerker van de sectie Bouwen en Wonen, tele foonnummer 01 18-675284. Bouwplannen dienen uiterlijk 's maandags om 16.00 uur bij de sectie Bouwen en Wonen te zijn in gediend voor plaatsing op de agen da van de eerstvolgende vergade ring van de Welstands- of Monu mentencommissie. Woningwet Ingevolge artikel 12 van de Wo ningwet mag het uiterlijk en de plaatsing van een bouwwerk of standplaats, niet in strijd zijn met redelijke eisen van welstand. Dit geldt vpor een bouwwerk of stand plaats zowel op zichzelf staand als in verband met de omgeving of de te verwachten ontwikkeling daar van. Eisen In verband met die bepaling worden de bij de gemeente ingediende bouwplannen beoordeeld door een onafhankelijke Welstandscommis sie. Deze commissie adviseert het college van burgemeester en wet houders of een bouwplan al of niet voldoet aan redelijke eisen van wel stand. Daarnaast adviseert een onafhanke lijke Monumentencommissie het college over aanvragen om vergun ning tot bijvoorbeeld het afbreken of wijzigen van een beschermd mo nument. foto: Johan Sinke "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag lussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van januari tot en niet 17 januari maandag Rundergehaklballcn, crème spi nazie, aardappelen dinsdag Varkens schnitzel, spruitjes, ge stampte aardappelen woensdag Runderlapje in rode wijnsaus, bloemkool, broccoli, aardappe len donderdag Blokjes kalkoen in kerriesaus met vruchten, rijst vrijdag Visschotel, broccoli, wortelen, bloemkool, aardappelen zaterdag Foe Yong Hai met groente en rijst zondag Wat de pot schaft In het algemeen is voor het rooien van bomen een vergunning nodig. Deze vergunning is niet nodig voor populieren en wilgen langs wegen, vruchtbomen, kweekgoed en uit dunning van groenvoorzieningen en een boom met een stamdiameter van maximaal 25 cm (gemeten op l.30m boven het maaiveld, maxi maal 3 bomen per iokatie). Een aanvraag is ontvangen voor: één berk aan de Kriekenhofstraat drie linden aan het Jan van Hoof- kwartier Voor informatie kunt terecht bij de heer II. ten Klooster van de af deling Groenbehcer, 0118-675312 lijke Zaken op dinsdag 19 januari om 19.30 uur. Secretaris is me vrouw Beije, telefoon 675434. Dinsdag 26 januari om 19.30 uur is er een EXTRA vergadering van de commissie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Finan ciën waarin mondelinge reacties kunnen worden gegeven over de "Kwaliteitsatlas voor de Toekomst, Middelburg 2030". Spreekrecht kan worden verkregen bij de secretaris, mevrouw Vermast, telefoon 675289. Bovenstaande vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het stadhuis, tenzij anders vermeld. De agenda en andere stukken zijn vanaf vier dagen vóór de vergade ring in te zien bij de sectie Commu nicatie en bij de commissiesecreta ris. De gemeenteraad vergadert op maandag 25 januari om 19.30 uur. In de komende periode vergade ren de commissies op de volgende dagen: Commissie Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Finan ciën op dinsdag 12 januari om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw Vermast, telefoon 675289. Commissie Welzijn, Personeelsza ken en Milieu op woensdag 13 ja nuari om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw De Nooijer. telefoon 675531. Commissie Onderwijs, Sport en Infrastructuur op donderdag 14 januari om 19.30 uur. Secretaris is de heer De Wolf. telefoon 675304. Commissie Sociale Zaken, Econo mische Zaken en Cultuur op maandag 18 januari om 19.30 uur. Secretaris is mevrouw De Nooijer. telefoon 675531. Commissie Algemene en Bestuur- Vanaf de derde week van ja nuari tot en met de tweede week februari wordt een con trole Hondenbelasting uitge voerd in de gemeente Middel burg. Dit is op zich niet nieuw. Ieder jaar wordt een deel van de gemeente gecontroleerd. In 1999 wordt echter de gehele gemeente gecontroleerd. In Middelburg moet belasting wor den betaald voor het hebben van een hond. Ruim 2.000 hondenbezit ters betalen deze belasting. Een re gelmatige controle is echter nodig om te zorgen dat iedereen zich aan deze plicht houdt. Controle Vanaf half januari tot en met half februari wordt de gehele gemeente gecontroleerd. Deze con trole wordt gevolgd door steekproefcontroles gedu rende de rest van het jaar. De controle wordt in op dracht van het gemeentebe stuur van Middelburg ge daan. De controleurs bellen bij elk adres in de gemeen te aan. Zij stellefi enkele vragen over hel al of niet hebben van een hond en enkele vragen om gege vens te controleren. De controleurs kunnen zich le- »ilimeren. Informatieplicht ledereen heeft een "informatie plicht" naar de gemeente toe en moet de vragen naar waarheid be antwoorden. Als iemand niet thuis is, beoordeelt de controleur zelf over de aanwezigheid van één of meer honden. Hondenbelasting Veel mensen denken dal de honden belasting wordt gebruikt voor voor zieningen tegen de overlast van hon den. Dit is niet het geval. De honden belasting vloeit naar de algemene middelen. Eventuele voorzieningen worden ook betaald uit de algemene middelen, net als vele andere zaken. De achtergrond van het heffen van hondenbelasting is dat de gemeente raad een drempel wil opwerpen te gen ongeremd hondenbezit. Geef uw hond(en) aan. Tarief Volgens de door de gemeenteraad vastgestelde "Verordening Honden belasting 1999" betaalt iemand 108,- per jaar voor het houden van één hond. Een tweede hond kost het dubbele tarief 216.- per jaar) extra. Voor twee honden be taalt iemand dus: 324,- per jaar. Voor een derde en elke volgende hond betaalt iemand hel tarief van ƒ216,- per jaar extra. Aangifte Iemand die een hond bezit, is ver plicht deze aan te geven bij de sec tie Belastingen van de gemeente. Wellicht zijn er mensen die sinds kort een hond hebben en nog niet in de gelegenheid zijn gesteld om daarvan aangifte te doen. Wij advi seren om niet te wachten totdat de controleurs langs komen. Het niet aangeven van een .hond kan een fikse boete opleveren. Aangifte kan worden ge daan bij de sectie Belas tingen, Helm 3 (de bin nenplaats achter het Stad huis) en kost maar een paar minuten. Voor meer informatie kan contact worden gezocht met onze medewerkers van de sectie Belastingen 0118-675475. Het college van burgemeester en wethouders streelt ernaar om de rol van Middelburg een eigentijdse vorm te geven zonder het eigene van de stad uit het oog te verliezen. Natuurlijk krijgen alle burgers en belanghebbenden de gelegenheid hun zegje over de plannen te doen. Inspraak Vanaf 4 januari 1999 liggen de plannen gedurende vier weken (tot I febru ari 1999) in de inspraak voor de inwoners en andere belanghebbenden bij de sectie Communicatie. Stadhuisstraat 2. de dienst Stadsontwikkeling, Vlissingsestraat 21 en de Wijkqndersteuningspunten Gedurende deze periode kunnen er schriftelijke reacties worden gegeven. Inspraakformulieren zijn verkrijgbaar op de genoemde lokaties. Schriftelij ke reacties kunnen worden gericht aan de gemeenteraad van Middelburg, Postbus 614330 AB Middelburg. Commissie Mondelinge reacties en toelichtingen op schriftelijke reacties kunnen op dinsdag 26 januari 1999 om 19.30 uur in hel Stadhuis van Middelburg tij dens een extra vergadering van de commissie Volkshuisvesting. Ruimtelij ke Ordening en Financiën naar voren worden gebracht. Spreekrecht kan aangevraagd worden bij de secretaris van de commissie, telefoonnummer 01 18-675289. drs. Patricia Huisman verzorgt de lezing in Middelburg Middelburg heeft ambitieu ze plannen voor de toe komst en die zijn vanaf 4 ja nuari in de inspraak. De plannen zijn verwerkt in de "Kwaliteitsatlas voor de Toekomst, Middelburg 2030" en de masterplannen voor liet Stationsgebied en Mortiere. De atlas bevat de toekomstvisie voor Middel burg tot 2030, zoals het stedenbouwkundig bureau BVR die heeft opgesteld. De komende jaren staat heel wat te gebeuren in de stad en haar omgeving.

de Faam | 1999 | | pagina 3