Winters Walcheren Uit de kluiten gegroeide wielerwedstrijd 'Ik werd ambassadrice gehandicaptensport' faam Middelburg ZLM verzekeringen DIRECTIE EN MEDEWERKERS VAN DE WENSEN U EEN VOORSPOEDIG EN GELUKKIG 1999 Spoi'tpunt Zeeland MAANDAG 28 DECEMBER 198^^ BIBL/£7fo JAARGANG 100 - NUMMER 53 het womngnieuws tweewekelijks vanaf 6januari in de Faam/Vlissinger en de Bevelander WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN PZC WEEKBLADEN faam, door Marijke Va el Nelli Cooman In de rubriek 'het jaar van' komen de laatste vier weken van 1998 Zeeuwen aan het woord die in 1998 iets bijzonders hebben meegemaakt. Bruidshuis Fiësta uit Middelburg is ver huisd. De verhuizing van het bruidshuis komt gelijk met een nieuwe manier van verkopen. Makelaarskantoor Bek is uitgebreid. Arjen Jeras komt eigenaar en oprichter Hans Bek als nieuwe compagnon versterken. Het Zeeuwse tijdschrift Noe viert haar éénjarig bestaan. En verder: de vertrouwde rubrieken korte informatie en snel geboekt en nuttige informatie van de overheden. De Arjaan de Schipper Trofee is ooit ontsproten uit het brein van een paar fervente wielerliefheb- bers. Het was de bedoeling een wielerwedstrijd te organiseren voor regionale renners en met een omloop van een kilometer of tien a vijftien door het Sloegebied. Van de originele plannen is echter niet veel gekomen. De ZLM-toer om de Arjaan de Schipper Trofee wordt verreden over een 'rondje' van honderdveertig kilometer. En in plaats van regionale renners komt hier de top van de amateurliga aan de start. Zo kan de Ar jaan de Schipper Trofee die 24 april 1999 wordt verreden een uit de kluiten gegroeide wieler wedstrijd genoemd worden. Onlangs werd de nieuwe sponsor ZLM gepresenteerd. Topcompetitie Zeeuwen ^IJMEN-staal WOLPHAARTSDIÜK :«lond ^<^BEW. EX./ \^odelbo5^ Voor informatie kunt u bellen naar: 0118 - 484000 geven. OndfrneMi-nw MJ^HART ¥00 R TRA Dl Tl! Oplage: 51.450 ex Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b v Exploitatie: Ch, van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Lisetta de Witte (0118) 484313 (privé (0118) 471876). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569) Redactie: Joep Bremmers (a.i (0118) 484276 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Voor oud-wereldkampioene Nelli Cooman is 1998 een jaar dat zij niet snel zal vergeten. „Ik ben dit jaar ge trouwd én geridderd", zegt ze stralend. Het jaar heeft voor haar ook een 'gouden randje' omdat ze ambassadri ce werd van Nationale Sport Gehandicapten en omdat in 1998 voor het eerst Nelli Cooman Games werden gehou den, een landelijk evenement om atletiek te promoten, met name bij jonge mensen. De 34-jarige atlete, die eind 1996 een streep zette onder haar succesvolle carrière als hardloopster, woont al zeven jaar in het Zeeuwse Nieuwer- kerk. „Wij hebben heel bewust voor Zeeland gekozen. Er wo nen lieve mensen, echte Zeeu wen die voor je klaar staan wanneer dat nodig is. De pro vincie heeft de meeste zonuren en een prachtig landschap. Vooral Schouwen-Duiveland is een schitterend eiland". De oud-wereldrecordhoudster, die indertijd de zestig meter liep in zeven seconden rond, 'loopt' tegenwoordig alleen nog voor haar plezier. „Samen met de buren jog ik in het polderge bied rondom Nieuwerkerk wat voor de conditie". Sport vult nu op een andere manier haar leven. „Samen met mijn man, Ronald Rosier, heb ik een BV, een promotiebe drijfje. Organisaties en bedrij ven kunnen mij inhuren voor lezingen of trainingen over top sport of mijn naam gebruiken om zichzelf te promoten. Het is heel leuk werk. Er is namelijk veel verband tussen bedrijfsle ven en topsport. In beide geval len is het moeilijker om aan de top te blijven dan er te komen en zowel het bedrijfsleven als topsport worden gekenmerkt door sterke ups en downs". Ook in haar vrije tijd speelt sport een centrale rol voor Nelli Cooman. „Ik word vaak ge- vraagd om aanwezig te zijn bij sportieve activiteiten voor een goed doel. Om dat te reguleren heb ik een keuze gemaakt voor gehandicaptensport. Ik ben dit jaar ambassadrice geworden van de organisatie Nationale Sport - Gehandicapten. Dat houdt in dat ik me nu voor hon derd procent op non-profit ba sis inzet voor gehandicapten sport in Nederland". De oud- hardloopster maakte die keuze omdat de wijze waarop gehan- Middelburg staat aan de voor avond van een nieuw begin. Wét afgelopen jaar zijn er plannen ontwikkeld waar Middelburg trots op mag zijn. Op dit moment wordt een 'groot aantal ambitieuze projecten gestart welke een krachtige impuls *aan de leef baarheid van Middelburg zal Graag vliegen wij samen met u de toekomst tegemoet. U zult een dynamische stad zien groeien met veel ruimte voor vernieuwing. Een moderne stad waar mensen zich welkom vocich eh het uitstekend werken, wonen en leven is. Middelburg is onstuitbaar op weg ngaÉdS volgende eeuVy. Nu Kerstmis voorbij is maakt Walcheren zich op voor oud en nieuw en de onver mijdelijke wintermaanden. Ook dit jaar waren de kerstdagen niet wit. De laatste keer dat Walcheren zoals op deze foto met Kerstmis onder een laag sneeuw was bedekt was twee jaar geleden. (Luchtfoto: Peter Buteijn) mm In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT weer heel veel informatie over uitgaan in Midden-Zeeland en natuurlijk handige ladders met films, podiumkun sten en exposities. (advertentie) Deze week onder meer aandacht voor het nieuwjaarsfesti val dat de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland vrijdag 1 en zaterdag 2 januari in Middelburg houdt. Danstheater Arena brengt een grensverleggende dansvoorstelling naar Mid delburg. In podium 't Beest in Goes speelt het tweemans theater Ad Hoe de voorstelling Paradox. In de Stads schouwburg in Middelburg wordt binnenkort de musical Blood Brothers met in de hoofdrol Danny de Munk op de planken gebracht. Verder worden de speelfilms Antz en Enemey of the State besproken die in het begin van het nieuwe jaar in de Nederlandse bioscopen te zien zijn. (advertentie) door Anita Hoekman De heer A.J, de Winter is voorzitter van de ZLM-toer om de Arjaan de Schipper Trofee, maar wil gelijk al benadrukken dat hij niet alleen verantwoor delijk is voor het succes van de wielerklassieker. „Ik ben het eerste aanspreekpunt voor de pers. Dan komt het al snel over of ik dè man van deze wielerwedstrijd ben, maar dat is dus absoluut niet zo. De Ar jaan de Schipper Trofee telt meer dan honderd vrijwilli gers. Ten eerste bestaat het bestuur uit elf wielerfanaten die alles proberen te organiseren en mobiliseren. Daarnaast ben je nog afhankelijk van heel veel anderen. De gemeente, de po litie, de beveiliging op de mo tor die de straten vrij moet houden, de wielercomités uit de plaatsen die we aandoen, want die moeten de straten daar vrij houden en ga zo maar door. Ik ben zeker niet alleen. We doen het met zijn allen. Zonder al die vrijwilli gers zouden we de ZLM-toer nooit kunnen houden." De Arjaan de Schipper Trofee is genoemd naar het vroeger consul van district Zeeland Ar jaan de Schipper. Hij stapte vanuit de Zeeuwse wieler sport over naar de nationale wielersport, bekleedde allerlei functies binnen de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU), keerde vervolgens terug in Zeeland en werd uit eindelijk consul van het dis trict. Een jaar of zeven gele den overleed hij, maar zijn enorme passie voor de wieler sport blijft dankzij de naar hem genoemde wedstrijd be staan. De Winter: „Ik heb zelf ook nog met hem samenge werkt. Het was een man die werkelijk alles voor de wieler sport over had." „Het moest eigenlijk gewoon een leuke en kleine wedstrijd worden. Zo dachten we er met z'n allen over. Een klein rondje van een paar kilometer in het Sloe. Dat veranderde toen we dankzij een sponsor een startplaats kregen in Goes. We moesten dus ook op zoek naar een finish in Goes. Zo is de toer geboren en werd het oorspronkelijke rondje van ongeveer tien kilometer ver groot tot een ronde van hon derdveertig kilometer. In 1996 is hij voor het eerst verreden. Het jaar daarna hebben we dezelfde ronde gereden alleen hebben we er wat schoon heidsfoutjes uitgehaald. Twee jaar achter elkaar was het groot succes. Kennelijk was dat de Koninklijke Nederland se Wielren Unie ook ten geho re gekomen en natuurlijk wa ren wij ons ook behoorlijk aan het profileren en dus zijn we vanaf 1998 ingedeeld bij de topcompetitie binnen de hoogste amateurliga." De stap van regionaal 'wed strijdje' tot topcompetitie bin- nert de hoogste amateurliga was zo gemaakt. „Het grote verschil was dat we eerst al tijd hoopten dat de goede ren- ne.s ook naar ons zouden ko men en nu hoeven we niet meer te hopen. Ze moeten wel komen. Het is verplicht." Vorig jaar werd voor het eerst deze topwedstrijd gereden. Opnieuw was het een groot succes. Maar het bestuur blijft bezig om de toer te verbete ren. „Het is allemaal leuk en mooi, maar er vallen altijd wat schoonheidsfoutjes te verbe teren." Onder die schoonheidsfoutjes valt onder andere de splitsing van de amateurs in twee ver schillende leeftijdscategorie- en. Wielrenners kunnen mee gaan draaien in de topcompe titie vanaf negentien jaar. Dan moeten ze het opnemen tegen amateurs van dertig, veertig en zelfs vijftig jaar oud die al vele jaren langer in de compe titie meedraaien. De Winter noemt dit oneerlijke concur rentie. „De jongens moeten het opnemen tegen hun oude- dicapten met sport bezig zijn haar bijzonder aanspreekt. „Ik was de afgelopen jaren re gelmatig bij evenementen voor gehandicapten om prijzen uit te reiken. Ik merkte dat die men sen sporten met een inzet die grenst aan liefde. Ze sporten met heftige emoties en een groot doorzettingsvermogen. Dat is echt klasse". Uit hoofde van haar nieuwe functie als am bassadrice is Nelli Cooman voortaan aanwezig bij alle re gionale en nationale wedstrij den gehandicaptensport. Niet alleen om prijzen uit te reiken, maar vooral ook om mee te le ven met de sporters en hen aan te moedigen". Het gaat daarbij niet alleen om atletiek, maar om alle sporten die door ge handicapten worden beoefend. „Dat varieert van paardrijden tot basketbal". Incidenteel steunt zij ook gehandicapte sporters door extra faciliteiten aan te bieden. „In 1999 zijn de Wereldkampioenschappen Ge handicaptensport. Voor spor ters, die daaraan mee doen, heb ik in juli in Port Zélande vijf huisjes gehuurd, zodat ze zich optimaal kunnen voorbereiden op dat evenement". In het Gro ningse Stadskanaal werden dit jaar voor het eerst de Nelli Cooman Games gehouden. Een evenement dat voortaan jaarlijks wordt georganiseerd om atletiek te promoten. „Er deden de eerste keer 700 jonge ren en volwassenen aan mee, voornamelijk uit de noordelijke provincies. Het is de bedoeling dat het eve nement volgend jaar deelne mers uit heel Nederland trekt". De Nelli Cooman Games kwa men voort uit "een jubileum wedstrijd die atletiekvereniging Jahn 2 uit Stadskanaal in 1997 organiseerde ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. „Ze nodigden mij uit om de bokaal uit te reiken die daarbij hoorde. Ik besloot ter plaatse om ook even mee te lopen met de sprint. Het evenement en mijn betrokkenheid daarbij sloegen zo aan dat het idee ontstond voor Nelli Cooman Games. Dit jaar omvatten die één dag, vol gend jaar worden ze gehouden op zaterdag 3 en zondag 4 juli. De eerste dag houden bekende atletiekmensen clinics en is er een informatiemarkt, de tweede dag wordt ingevuld met wed strijden. Op deze manier probe ren we de jeugd te stimuleren om te sporten". Dat is volgens de Nieuwerkerkse sportster be langrijk omdat een aantal jon geren wel begint aan sport, maar na een tijdje afhaakt. „Dat kan worden voorkomen door sporten op een leuke manier te begeleiden". Sport is volgens Cooman een hele goede ma nier om jezelf en andere spor ters te leren kennen en doorzet tingsvermogen te ontwikkelen. „Het is een waardevolle manier om sociale contacten op te bou wen en als mensen wat voor el kaar te betekenen. Dat wil ik graag stimuleren". De Winter en de rondemiss vieren de komst van de nieuwe sponsor van de Arjaan de Schipper Trofee. re broers die door hun erva ring beter zijn. Om dat te voorkomen hebben we een scheiding aangebracht. De ZLM-toer is een wedstrijd voor neo-amateurs onder de vijfentwintig jaar. Dat zijn de mooiste wedstrijden. Wij noe men het 'jonge honden' die nog willen fietsen. Nog willen winnen ook." Nelli Cooman: Door sporten op een leuke manier te begelei den kan worden voorkomen dat jongeren voortijdig afhaken". (Foto Marijke Folkertsma) Doordat de ZLM-toer om de Arjaan de Schipper Trofee nu een topwedstrijd is, komen er nog maar weinig echte Zeeu wen aan de start. Er zijn wel goede Zeeuwse wielrenners, maar die zijn de dertig al ge passeerd en mogen dus niet meedoen aan de wedstrijd voor neo-amateurs. „Het liefst zouden we zien dat twee wiel- renverenigingen, die van Mid delkamp en Zeeuws Vlaande ren, de koppen bij elkaar zou den steken om één ploeg neer te zetten. Dat zou mooi zijn. Een Zeeuws team. Er rijden wel Zeeuwen mee, zoals Ri chard Slabbekoorn, die heel goed kan rijden, maar die komt uit voor een niet-Zeeuw- se ploeg." Het is nog erg ver weg, maar het bestuur is al druk bezig met de voorbereidingen voor die ene zaterdag in april. De Winter zal in elk geval aan de finish staan om de winnaar te feliciteren. „Dat maakt wiel rennen nu zo mooi. Het is al tijd de sterkste die wint. Geen twijfel mogelijk. En dan is er natuurlijk de ambiance, de ge zelligheid. Tijdens wielerwed strijden is het altijd leuk!" OU3-22Ö44C

de Faam | 1998 | | pagina 1