Mulan SÉiiHtS A Perfect Murder Saving Private Ryan Ringmaster There's something about Mary Maandag 28 december 1998 FAAM/VLISSINGER 13 Meen Lord Nelson danst niet met New Year's Eve Tot voor enkele jaren geleden was het voor de rechtgeaarde Inwoner van Londen duidelijk. Op het moment dat de beroemde klokkentoren Big Ben het nieuwe jaar inluidde, moest je op Trafalgar Square zijn. Met zijn tienduizenden verzamelden ze zich bij de fontein in de schaduw van het standbeeld van Lord Nelson, en dan erin springen! Met andere woorden het vochtgehalte in het lijf in evenwicht brengen met het water in het bassin van de fontein. De tijden zijn veranderd. Al ruim voor Kerstmis laat het gemeentebestuur het water weglopen om excessen te voorkomen. De tijden zijn in meerdere opzich ten veranderd. Steeds meer jonge Londenaren brengen hun New Year's Eve door in trendy clubs. Om dansend op funky house, garage en reggae het nieuwe jaar in te gaan. Een lange nachtrust is hen niet gegund. Want op 1 januari is er 's ochtends alweer een grootse nieuwjaarsparade rond Piccadilly en Trafalgar Square. Duizenden cheerleaders gaan gil lend en twirlend een onafzienbare reeks veelal extravagant geklede Londenaren voor, een stoet antieke oude auto's sluit de rij. 'We just get drunk" Voor de krantenverkoper bij het altijd drukke Victoria Station ligt het tegenwoordig een beetje anders. De wilde jaren liggen achter hem. Een vrouw, twee kindjes. Ook hij heeft in zijn blote bast onder de fontein op Trafalgar gestaan. Natuurlijk. Nee, de laatste jaren blijft hij thuis. Ook dat is Londen. Binnen de vier muren doet hij wat volgens hem iedereen die avond doet. "We just get drunk." De krantenkoppen om hem heen schreeuwen intussen moord en brand. Irak - Desert Fox - Tony Blair. Zelfs de seksschandalen, de normale opening van bladen als The Sun en andere tabloids, zijn naar de achter grond verdrongen, Het land is min of meer in oorlog. Het legt aan het eind van 1998 een beetje een sluier over oud-en-nieuw in Engeland. Tussen al het papieren bloed ligt Time Out, hèt tijdschrift voor wie weten wil waar Swinging London naartoe gaat om feest te vieren. Het dubbeldikke kerstnummer. De opsom ming van activiteiten loopt door tot en met New Year's Eve. 'Your 15-day guide to a cool Yule', kopt het blad. Yule, een woord dat op Nederlandse scholen niet wordt geleerd. Kersttijd, betekent het. En vooral hèèl vèèl fees ten. Dure feesten ook. Veertig pond moet je al gauw neertellen om er bij te zijn. Toch gauw 130 gulden. Maar dan kun je je ook laten onderdompelen in allerlei stampende muziek op ver schillende verdiepingen en gratis champagne. Rasta, reggae en rap De energie van de grote stad is nergens anders zo voelbaar als op Victoria. Treinen komen er binnen, bussen vertrek ken er. Knoop punt van bijna een handvol me trolijnen. Stre pen in geel, groen en blauw op een stadsplat tegrond. Circle Line, District Line, Victoria Line. Metduizen- den tegelijk wor den ze met de roltrap onder de grond gezogen, de Londenaren. Evenzovelen wor den er uitge spuugd. Mee met de stroom. De blau we lijn naar Brixton. De buurt waar in 1981 de laatste grote rassen- rellen van de hoofdstad plaatsvon den. Nu vooral de wijk van rasta, reg gae en rap. De Cariben in Londen. Bewoners met wortels in Jamaica, Barbados en Trinidad domineren er het straatbeeld. Op de markt in Atlantic Road ruikt het naar exotisch fruit, er liggen onbekende groentes. Feestversiering aan de kramen zorgt voor nog meer kleur. Een slagerij met een bord dat de klanten een gelukkig nieuwjaar toewenst. De hoofden van de verkopers bijna niet te onderschei den tussen de slingers en rijen gestroopte kippen. Platenwinkels opgeschilderd in reggae-kleuren. Op de muren aanplakbiljetten voor New Year's Eve. In het Brixton Recreation Centre aan Station Road staat, hoe kan het anders, een Reggae Eve op het programma. Ook elders in de stad laat de Caribische invloed zich gelden. In de trendy club Salsa in de winkelstraat Charing Cross Road bijvoorbeeld. 'The Ultimate Latin New Year's Eve Carnival', spetteren de letters van de muur. De Latin-DJ Freddy Bravo zal voor de juiste sfeer zorgen. The Mambo Boys treden op. En er zijn tapas, lekkere hapjes, voor wie binnen is. Terug naar Brixton. Want ook The Dogstar is daar gevestigd, één van de meest populaire clubs in het circuit. Wie voor tien uur binnen is, kan zich gratis tegoed doen aan champagne en het buffet. Op drie verschillende ver diepingen kunnen de bezoekers uit hun bol gaan. Funky House, breakbeat en om af te koelen easy listening. Tot zes uur in de ochtend zal de party doorgaan. Cairo Jacks op het in de wijk Soho gelegen Beake Street claimt ook al 'the biggest party night of the year' in huis te hebben. De omvang van hun advertentie in Time Out valt echter in het niet bij die van Absolute Funk: zes arena's met het beste wat Londen te bieden heeft. Dus electronica, R&B, Hip Hop, house/garage, disco/70s/80s Funk. Met een creditcard kun je 24 uur per etmaal je reservering boeken. Het kan altijd nog groter, nog uit bundiger. Belgo Barbarella heeft twee clubs in Londen. 'The end has just begun', schreeuwt de poster. En ook Come Dancing afficheert z'chzelf als de meest spectaculaire nachtclub van de stad. Vijftienhonderd dansers kun nen er binnen. Het programma heet Circus 2000, al vijf jaar een succes met New Years's Eve. Nelson Het duizelt kortom in Londen. Met India-gitaren en funky sitars in The Crossbar bij het metrostation Kings Cross. Met Nieuwjaarsfeesten rond thema's als The Fallen Angels, Sputnik en Universe New Year Extravaganza En dan s er nog de beroemde club The Velvet Underground, die speciaal voor de oudejaarsnacht wordt omgetoverd tot een weelderig wit paleis. Net als bij de voormalige kunstenaarsgroep rond naamgever Andy Warhol is androgy nie er de norm. De homo-scène van Londen heeft ook zo haar eigen feesten met New Year's Eve. Van The Love Muscle New Years's Eve Party in The Fridge in Brixton en de Queer Nation Party bij Substation South in dezelfde wijk, tot New Year's Extravaganza in The Fashion Café nabij Piccadilly. Van daar naar Trafalgar Square is het maar een klein eindje. Ook zonder water in de fontein blijft het plein een grote trek pleister. De oude Nelson trekt er zich in de dagen in de aanloop naar de orgie van feesten maar bar weinig van aan. De held van de Slag van Trafalgar staat dan ook maar liefst 56 meter boven het gepeupel, onaantastbaar op zijn zuil. Ook bij de nieuwste Disney-tekenfilm is voor een eeuwenoude Chinese legende gekozen. Mulan is een vrijge vochten meisje dat de plaats van haar vader inneemt in het leger van de kei zer, wanneer diens rijk wordt binnenge vallen door de gewetenloze Hunnen- voorman Shan-Yu. Ze verkleedt zich als man en met hulp van Mushu, haar bescherm-draakje, groeit ze uit tot een moedig krijger. Natuurlijk speelt Mulan in de beslissende slag de heldenrol. Ook hebben de makers een heuse love- story in de film verwerkt tussen de heldin en de jonge kapitein Shang. In navolging van Pocahontas (indianen) en Hercules (Griekse mythologie) is er in 'Mulan' veel ruimte voor de culturele achtergronden van het verhaal. En ook de zachte kleuren van de prachtig getekende beelden zijn geheel conform de Chinese traditie. Te lachen valt er ook om Mulan. Zeker in de originele Engelstalige versie met Eddie Murphy als het draakje Mushu, Mulan zelf is in de met veel liefde gemaakte film iemand waarvan je gaat houden. (Te zien in originele en Nederlandstalige versie). 'A Perfect Murder', gebaseerd op Alfred Hitchcocks 'Dial M for Murder', belooft een avond vol spanning, Temeer daar Andrew Davis voor de regie tekende, bekend van onder andere 'The Fugitive'. Steven Taylor (Michael Douglas) is een geslaagd zakenman in de financiële wereld van New York en heeft alles wat hij wil. Behalve dan de liefde en trouw van zijn jonge, intelligen te vrouw Emily Bradford Taylor (Gwyneth Paltrow). Want die begint een hartstochtelijke affaire met de kunstenaar David Shaw (Viggo Mortensen) en probeert op die manier de leegte in haar huwelijk met Steven op te vullen. Na enkele maanden ontdekt deze de affaire en bedenkt een plan voor een perfecte moord, met Emily als doelwit. Maar de perfecte moord is misschien wel even moeilijk te realiseren als de perfecte liefde. De drie broers van soldaat Ryan zijn allen gesneuveld in de Tweede Wereldoorlog. Op het moment dat dit bericht zijn moeder bereikt, is hij zelf betrokken bij de invasie in Normandië. Kapitein Miller (Tom Hanks) en zeven andere militairen onder zijn bevel, krij gen de opdracht om hem diep in vijan delijk gebied op te sporen en op de boot naar huis te zetten. Het leven van alle acht wordt op het spel gezet om één leven te redden. 'Saving Private Ryan' is de verplette rende visie van Steven Spielberg op het risico en de beproevingen die Amerikaanse soldaten hebben doorge maakt tijdens de landing in Normandië. Amerikaanse filmcritici hebben 'Saving Private Ryan' inmiddels uitgeroepen tot beste film van 1998. De Amerikaanse talkshow-host Jerry Springer was ooit burgemeester van Cincinatti, maar stapte enkele jaren gele den uit de politiek en begon met zijn inmiddels beruchte talkshow. De show is een absolute hit en wordt in meer dan 40 landen wereldwijd uitgezonden. Maar daar stopt het verhaal van Jerry Springer niet. Zijn video met ongecensureerde afle veringen van de shows is momenteel de best verkochte van Nederland. 'Ringmaster' is een kleurrijke satire op het fenomeen talkshows. De hoofdrol wordt vertolkt door Jerry Springer, die gestalte geeft aan zijn alter ego 'Jerry Farrelly'. Deze film toont het wel en wee achter de schermen van de succesvolle 'The Jerry Show'. In deze aflevering breekt de hel werkelijk los... Highschool-leerling Ted Stroehmann (Ben Stiller) is het typische voorbeeld van een kluns. In stilte is hij verliefd op de mooie en populaire Mary (Cameron Diaz). Tot zijn verbazing nodigt Mary hem uit voor het eindexamen bal. 'Een klein ongelukje' op de avond zelf stuurt alle plannen van Ted in de war. Mary verhuist, maar Ted blijft in haar ban. Enkele jaren later huurt Ted zelfs een privé-detective in om haar te vinden, een rol van Matt Dillon. Deze komt er achter dat Mary in Miami woont en er een zorgeloos bestaan leidt. Na die ontdekking komt daar echter snel verandering in. Ook de detective valt voor de charmes van Mary en samen met opdracht gever Ted gaat hij snel tot actie over. Dat resulteert in een door Peter en Bobby Farrelly geregisseerde doldwaze komedie. De makers van de film tekenden eerder voor 'Dumb and Dumber' en 'Kingpin'. In Museum Boijmans Van Beuningen Rotterdam is nog tot 17 januari een tentoonstelling van grafisch werk van Henri de Toulouse-Lautrec te zien. Grafisch werk van Toulouse-Lautrec Hoe belandde de grafiek van deze kunste naar (1864-1901) in Nederland en hoe werd het hier ontvangen, is daarbij de leidraad. Henri Marie Raymond comte de Toulouse- I Lautrec-Monfa maakte na een aanvankelijk j impressionistisch begin, faam met zijn levendige, onorthodoxe schilderijen over I vooral de zelfkant van het nachtleven in het Parijse Montmartre. Toulouse-Lautrec woonde er enige tijd samen met de schilde- I res Suzanne Valadon. In 1890 ontwierp hij een affiche voor de Moulin Rouge dat hem in één keer beroemd maakte. En beroemd werden daarna ook zijn geliefde modellen, de danseres La Goulue en Jane Avril. Toulouse-Lautrec, die door groeistoornissen en bot- breuken in zijn jeugd kreupel en onvol groeid bleef (hij was 1.50 meter lang), ging jong aan datzelfde nachtleven en de bege leidende drank ten onder. Voorlopig onderzoek wijst uit dat zijn gra fiek voor het eerst in 1893 in Nederland ten toongesteld werd. Het ging daarbij om Vi: posters die in het bezit waren van een Haagse verzamelaar van zogenaamde 'Fransche reclame-affiches'. In Nederland werd in die jaren een discussie gevoerd of de posters van Toulouse-Lautrec wel tot de kunst gerekend konden worden. De tentoonstelling in Boijmans Van Beuningen haakt daar op in. Niet alleen zullen er eveneens prenten en posters van tijdgenoten worden getoond (o.a. Steinlen, Wilette en Ibels), ook zullen tijdschriften worden getoond met illustraties van deze kunstenaars. Verder wordt aan de hand van foto's en artikelen uit kran ten en tijdschriften aandacht besteed aan het Parijse uit gaansleven van die tijd en aan de vraag in hoeverre Nederland daarvan op de hoogte was. Over Yvette Guilbert, een zangeres van de Moulin Rouge van wie Toulouse-Lautrec in 1896 een album maakte, ver scheen bijvoorbeeld een complete fotoserie en recensie van haar laatste optreden in 'De Amsterdammer', een voorloper van het huidige opinie-weekblad De Groene Amsterdammer. Ook die reportage wordt op de tentoonstelling, die verder uit ongeveer zestig prenten en tekeningen bestaat, getoond.

de Faam | 1998 | | pagina 13