ODIUM XPOSITIES NIEUW|AARSFESTIVAL MET NIEUWE MUZIEK THEATERGROEP AD HOC SPEELT PARADOX ONS GENOEGEN CONCERTEERT IN SI NT JACOBSKERK GRENSVERLEGGEND DANSTHEATER DANNY DE MUNK IN BLOOD BROTHERS PA G E N D A DINSDAG 29 DECEMBER WOENSDAG 30 DECEMBER VRIJDAG 1 JANUARI ZATERDAG 2 JANUARI DINSDAG 5 JANUARI WOENSDAG 6 JANUARI REGIONALE DOMBURG GOES KATTENDUKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG VLISSINGEN WOLPHAARTSDIJK Maandag 28 december 1998 FAAM/VLISSINGER 11 Dinsdag 29 december t/m woensdag 6 januari Grote Kerk, Goes; Carillonconcert door Sjoerd Tamminga, 13.30 uur, Wijkcentrum De Zwaan, Oost-Souburg; Jubileumshow Clown Slimpie, 14 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Jeugtheater Zuid-Holland, 'Grimmige sprookjes', leerlingen spelen en dansen zeven sprookjes van de gebroeders Grimm, 19 uur. Huize 's Hertogenbosch, Middelburg; Het Icarus Ensemble, met werken van onder andere Dario Castello, Maurizio Cazzati, Francesco Turini en Bia- gio Marini, 20.15 uur. Braai-Tapperij De Mug, Middelburg; Yvonne Walter en kwartet, 21 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Volgens Myra (Amy's View) toneelstuk van David Hare met onder andere Ingeborg Elzevier, 20 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Pianoconcert door Geoffry Dou glas Madge, 16.15 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Muziektheater Quoth, het levens verhaal van Martha Dodd, 17 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Wilma Paalman (zang) en Ramon (gitaar), liedjes voor kinderen, 17 en 20 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Yoko Abe, Maarten Bon, Gerard Bouwhuis, Ellen Corver en Sepp Grotenhuis, 'Een verrassing op vijf vleu gels', 18.30 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Govert Mingelen, vertelt en speelt piano, 18.30 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Xenakis Ensemble en de solisten Elisabeth Chojnacka (clavecimbel), Johan Faber (slagwerk) en Rolande van der Paal (sopraan), 20 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Willem Breuker Kollektief, geïm proviseerde muziek, 21.30 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Geoffry Douglas Madge (piano), masterclass van Bach tot Stockhausen, 13 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; III Productionsz, mix van rap en ragga, 14 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Flamenco dans en zang, 15 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Elsie de Brauw vertelt en violiste Lorre Lynn Trytten met slagwerker Joop van Erven beleven het verhaal op hun in strument, 16 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Govert Mingelen en veertig kinde ren, try-out van de musical Kluts, 17 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Opoyeye Band, swingende para- maribob groove, 17 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Concert voor vier piano's door El len Dijkhuizen, Fred Oldenburg, Polo de Haas en Kees Wieringa, 18 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Francois Vervaet en Oscar Poste- ma spelen een verhaal over vriendschap, 19 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Xenakis Strijkkwartet Plus, 20.30 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg: Bik Bent Braam, het spel van der tien topmusici, 22 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Het Wilma Paalman Trio, 22 uur. Grote Kerk, Goes; Carillonconcert door Sjoerd Tamminga, 13.30 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Danstheater Arena,'Prins van Oranje', danssprookje, 15 uur. Dinsdag 29 december t/m woensdag 6 januari Badhotel Domburg, Doniburgseweg 1a, Jerry Harberink, miniaturen van historische Hollandse gevels. Dagelijks van 9-23 uur. Kunstuitleen De Bevelanden, Wijngaardstraat 3, Zeeuwse kunstenaars, diverse werken. Wo. t/m za. van 13-17 uur. Stadskantoor, Oostsingel 2, Leerlingen van scholen voor voortgezèt on derwijs, schilderijen. Tijdens kantooruren, vrijdag tot 12 uur (t/m 31 decem ber). Museum voor Zuid- en IMoord-Beveland, Singelstraat 13, Thom Hofman en Wim Lindenbergh, foto's. Di. t/m vr. van 10-17 uur en za. van 13-16 uur. Galerie llona, Dorpsstraat 23-25, llona Schmit, naïeve schilderijen. Za. van 14-17 uur. Depot, 't Zanddorp 68, Willem Pastoor en Raf Verjans; sieraden. Zo. en ma. van 14-17 uur. Galerie Caesuur, Lange Noordstraat 67, Alphonsius Cornelis, installatie 'Zijne zaligheid Alphonsius en zijne zaligheid Cornelis'. 24 uur per dag. Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, 'Mammoeten terug in Zee land'. Wouter Kabouter, 'Op avontuur in het herfstbos'. Marleen van Wolfe- ren, schilderijen en tekeningen. Di. t/m zo. van 12-17 uur. Verzorgingshuis De Zoute Viever, Dongestraat 1, Cursisten van het Theo Doesburgcentrum; diverse technieken. A. Bockkom; tropische schelpen. Tij dens kantooruren. Watertoren, Marcel Bekendaal, Edwin Maas, Zjul Devens, Jan de Vliegher, Maria Blondeel en Phil Niblock, Kunstcentrum Sittard 'On Tour'. Wo. t/m zo. van 12-17 uur, 1 januari gesloten. Iguana, Bellamypark 35, levende reptielen, amfibieën en insekten. Dagelijks geopend van 14-17.30 uur, 1 januari gesloten. Bellamy 19, Bellamypark 19, André Geertse; 'Homo Ludens' installatie. 35 kunstenaars, afscheidstentoonstelling 'Het lijden van de jonge Bellamy. Dood, graf en vooral zoentjes. Duizenden zoentjes!'. Ma. t/m vr. van 10-17 uur. Za en zo. van 13-17 uur. Galerie De Hoekweide, Nazareth 4, Nico Out; aquarellen. Eddy Quite; schilderijen. Anton Heijboer; diverse technieken. Do. van 13-17 uur, za. 12-16 uur. In het Middelburgse Con certgebouw aan de Singel straat wordt vrijdag 1 en zaterdag 2 januari het Nieuwjaarsfestival van de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland gehouden. Tijdens het festival treedt een keur aan binnen- en bui tenlandse artiesten op. Het festival wordt op nieuw jaarsdag om 16 uur geopend met een nieuwjaarstoast. Daarna speelt pianovirtuoos Geoffrey Madge vanaf 16.15 uur in de grote zaal van het Concertgebouw. De pianist speelt variaties op de prélude in c van Chopin en een sonate van Nikolay Medtner, tijdge noot en vriend van Rachmani noff. In de kleine zaal brengt het Muziektheater Qouth om 17 uur de dwergopera Qouth op de planken. De opera is ge baseerd op het levensverhaal van Martha Dodd, de even briljante als vrijgevochten dochter van de VS-ambassa- deur in Berlijn in de jaren der- tig. Na publicatie van haar vlammende memoires werd zij beschuldigd van spionage voor het Kremlin en vluchtte naar Praag. Qouth toont het onderliggende mechaniek van het sprookje Sneeuwwitje dat als archetype voor de levens loop van Martha Dodd geldt. Een danser beweegt live voor, in en tegen een projectie beeld in combinatie met een improviserend jazztrio en elektronica. De opera is ge componeerd door Guus Jans sen. Masterclass Liefhebbers van pianomuziek kunnen vrijdag om 18.30 uur in de grote zaal aan hun trek ken komen. Onder de noemer 'een verrassing op vijf vleu gels' spelen pianisten Yoko Abe, Maarten Bon, Gerard Bouwhuis, Ellen Corver en Sepp Grotenhuis werken van Rob du Bois, Matthijs Vermeu len en Igor Strawinsky. Om 20 uur brengt het Xenakis En semble een nog niet eerder gehoord stuk van de compo nist lannis Xenakis ten geho re. Daarnaast speelt het en semble onder leiding van diri gent Diego Masson stukken van Faidros Kavallaris, Liza Lim, Natasha Bogojewic en Dmitri Yanov-Yanovsky. De eerste dag van het nieuw jaarsfestival wordt om 21.30 uur in de grote zaal afgesloten met een optreden van het Wil lem Breuker Kollektief. Het ge zelschap is in 1974 opgericht door saxofonist, componist en improvisator Willem Breuker en heeft een eigen muziek vorm ontwikkeld die zich ont trekt aan alle traditionele scheidslijnen. De tweede dag van het Nieuwjaarsfestival begint met een masterclass 'van Bach tot Stockhausen', gegeven door Geoffrey Madge. De pianist bespreekt onder meer de zes de Franse suite van Bach, Evryali van Xenakis en enkele delen uit Opus Clavicembalis- ticum van Sorabji. Muzikanten en componisten kunnen hun werken aan Madge laten ho ren of door hem laten bespre ken. De masterclass wordt ge geven in de foyer van het Concertgebouw. Rap In de grote zaal betreedt de rap-band III Productionsz om 14 uur het podium. Deze jon ge rap-band staat onder lei ding van Middelburger Neels Smekens en bestaat uit vier muzikanten. De muziek van III Productionsz is zelfverzekerd en vol energie. De band heeft een stevige be zetting en brengt een swin gende, felle mix van rap en ragga. Na III Productionsz is het om 15 uur de beurt aan Flamenco dans en zang, een origineel en afwisselend pro gramma met flamencodans en zang in oorspronkelijke stijl. Meer nieuwe muziek is er om 17 uur in de vorm van de Opoyeye band, de nieuwe band van Eddy Veldman, de creator van de 'Paramaribo groove'. De band bevat alle sporen van wereldmuziek, geïntregeerd in de funk en jazz. Meer pianomuziek is er om 18 uur in de grote zaal met het concert voor vier piano's dat wordt gegeven door Ellen Dijkhuizen, Fred Oltenburg, Polo de Haas en Kees Wierin ga. Het kwartet brengt de compositie Méandres van Si meon ten Holt ten gehore. Het is de eerste keer dat dit stuk voor publiek wordt gespeeld. Na de vier piano's speelt het Willem Breuker Xenakis Strijkkwartet enkele composities die zijn geschre ven in opdracht van Nieuwe Muziek Zeeland. Het festival wordt tenslotte afgesloten met een optreden van Bik Bent Braam om 22 uur in de grote zaal. Tegelijkertijd speelt in de kleine zaal het Wilma Paalman Trio. Danstheater Arena speelt de voorstelling Prins van Oranje. De Prins van Oranje is een modern sprookje, van ro mantiek tot science fic tion. De voorstelling van Danstheater Arena handelt over obstakels overwin nen, gevaren trotseren en grenzen verleggen. Arena brengt de dansvoorstelling voor iedereen vanaf vier jaar woensdagmiddag 6 ja nuari op de planken van de Stadsschouwburg in Mid delburg. De voorstelling Prins van Oranje van het Danstheater Arena gaat over het land Machu waar het donker is en de zon al jaren niet meer schijnt. De bleke prinses wacht op het licht want het is nog niemand gelukt om de zon terug te brengen. De prins uit het land Oranje zoekt de (Foto Maartern Brinkgreve) prinses. Hij zal de zon moeten meebrengen naar Machu. On derweg komt er van alles op het pad van de prins. Al gauw blijkt dat er in Machu rare din gen gebeuren. De Prins van Oranje wordt uitgevoerd door Renato Bertolino, Patricia van Nugteren, Esmeralda Koop man en Gwen Langenberg. De choreografie is in handen van Suzy Blok. De Koninklijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissin- gen treedt zaterdag 9 janu ari op in de Vlissingse Sint Jacobskerk. De harmonie is blij met het nieuwe po dium in de Schefidestad en is voornemens er elk jaar tenminste één keer op te treden. Ons Genoegen speelt 9 januari vooral filmmuziek en populair klassieke muziek die in films is gebruikt. Het concert van Ons Genoe gen in de Sint Jacobskerk be gint om 19.30 uur. Als eerste treedt het leerlingenorkest op met onder meer The Pink Panther van Mancini en The Lion King van Elton John. Na het leerlingenorkest is de beurt aan het harmonie-or kest. De werken Theme From Schindler's List, Baby Ele phant Walk en James Bond 007 staan op het repertoire van het harmonie-orkest. Na de pauze speelt Rien Balke nende enkele stukken op de piano waarna wederom het harmonie-orkest Movie Magic ten gehore brengt. Daarna volgt een gezamenlijke uitvoe ring van het pianoconcert nummer 2, deel 1 van Rach maninoff. Als afsluiting speelt het harmonie-orkest Moment for Morricone en 1941 van John Williams uit de gelijkna mige film. De zaal is geopend vanaf 19 uur en kaarten zijn voor aanvang verkrijgbaar aan de zaal. Koninklijke Harmonie Ons Genoegen. Op de bühne van podium 't Beest staat donderdag 7 januari theatergroep Ad Hoc met de voorstelling Paradox. De toneelvoor stelling van performers Jan van den Berg en Rien Stegman begint om 20.30 uur. De eigenzinnige makers van theatergroep Ad Hoe uit Nij megen maken voorstellingen die op een humoristische ma nier een directe communicatie aangaan met het publiek. De wijze waarop Jan van den Berg en Rien Stegman menin gen, feiten en visies met el kaar verbinden is origineel en onnavolgbaar. De Paradox van Pergamon of wel een absurde komedie over misdaad en wetenschap. Een toneelvoorstelling in de vorm van een alternatieve anatomische les. Over varkens met een hartaf wijking, de Pruisische mes- senslikker uit 1635, de Ierse bodysnatcher in Schotland, whisky, de wet op lijkbezor ging, Doodstil, kannibalisme, doktertje spelen, en nog zo het een en ander. Danny de Munk in Blood Brothers. In de Middelburgse Stadsschouwburg wordt zondag 10 januari de musical Blood Brothers opgevoerd. De musical is geregisseerd door Eddy Habbema en in de hoofdrollen schitteren onder meer Danny de Munk en Angela Groothuizen. De musical begint 's middags om 14.30 uur. Na de voorstelling bestaat de moge lijkheid deel te nemen aan het theater buffet. Het verhaal van Blood Brother vertelt de le vensloop van de tweelingbroers Mickey en Eduard die vlak na de geboorte worden ge scheiden. De biologische moeder mevrouw Jonkers, is een arme vrouw die wordt ver laten door haar man. Ze blijft met veel kin deren èn zwanger van de tweeling, al leen achter. Haar ba zin, de rijke mevrouw Van Leeuwen, is on gewild kinderloos. Al snel ontdekt me vrouw Van Leeuwen dat mevrouw Jonkers de tweeling er finan cieel niet bij kan heb ben. Ze haalt me vrouw Jonkers over om er één aan haar af te staan. Niemand mag van deze af spraak weten. Me vrouw Van Leeuwen laat de buitenwereld geloven dat ze zwan ger is, zelfs haar man die in het buitenland is. En ze blijft me vrouw Jonkers onder druk zetten door aller lei bijgeloof-verhalen te vertellen over het niet nakomen van af spraken die op de bij bel zijn gezworen. Als de jongens eenmaal geboren zijn, komt mevrouw Van Leeu wen er één ophalen. Vervolgens ontslaat ze mevrouw Jonkers en maakt haar bang door te zeggen dat de jongens nooit te we ten mogen komen dat ze tweelingbroers zijn omdat er dan iets vreselijks zal gebeu ren. De jongens, Mickey Jonkers en Eduard van Leeuwen, groeien op. Ondanks de pogin gen van de twee moeders om ze uit elkaar te houden, blijven ze elkaar tegenkomen en wor den ze zelfs beste vrienden. Toch zijn er nogal wat verschillen tussen de tweeling die steeds duidelijker worden naarmate ze ouder worden. Eduard is als enig kind opgegroeid in rijkdom, terwijl Mickey in een groot gezin is grootge bracht. Eduard gaat naar een dure school en kan studeren, terwijl Mickey na de middelbare school gaat werken. De lostbestemmingen van de twee jongens lijken mijlenver uit elkaar te liggen. Tot dat het geheim van hun verwant schap verraden wordt... (Foto Bay Christian)

de Faam | 1998 | | pagina 11