Zeeuwse berichten Tractor van Florian van der Wekken iPfiiSBïl Provincie Zeeland Provinciale gebouwen gesloten m -mi-•/. -m. v WÊmmKÊm W wmÊÊMÊÊmm Officiële Mededelingen nam /f&L AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Open dag Nieuwjaarsreceptie Schouwen-West en het Waardevol Cultuurlandschap Zak van Zuid-Beveland: twee fraaie gebieden waarover onlangs weer nieuwsbrieven zijn verschenen. Commissies f Verkeer en Vervoer Taxivervoer Milieu Grondwater heffingsverordening provincie Zeeland 1999 ■■■Hi Bodemverontreiniging Oude Rijksweg 27 te Nieuw- en Sint Joosland Melding Pelt Hooykaas - Vlissingen B.V. Vergunning Thermphos International B.V. Een paarse tractor met een aanhangwagen vol hooi die door het grasland rondom Kerkwerve rijdt. De achtjarige Florian van der Wekken uit Kerkwerve deed zijn uiterste best toen hij dit tafereel tekende en inkleurde en niet zonder re sultaat. Het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ) vond zijn tekening mooi genoeg voor een plaatsje op de jaarkalender waarmee het ROVZ een bijdrage wil leveren aan de verkeersveiligheid. V Ptfp Oma Maandag 21 december 1998 FAAM/VLISSINGER 9 Abdij Nieuws Tussen Kerst en Nieuwjaar zullen alle provinciale kantoren gesloten zijn. Het gaat om het Provinciehuis in de Abdy, waar alle stafafdelingen zijn gevestigd, de directies Wel zijn, Economie en Bestuur en de directie Infrastructuur en Vervoer, inclusief de regiokantoren in Goes, Zierikzee, Terneuzen het kantoor van de Zeelandbrug in Colijnsplaat en dat van vaarwe gen in Vlissingen. Ook gesloten is de directie Ruimte, Milieu en Water aan Het Groene Woud te Middelburg. De sluiting gaat in op Eerste Kerstdag. Op maandag 4 januari 1999 zijn alle gebouwen weer geopend, maar die dag worden ze om 15.30 uur gesloten vanwege eeri nieuwjaarsreceptie. Vanaf dinsdag 5 januari is alles bij het oude. Zaterdag 20 februari houdt de provincie van 10.00 uur tot 16.00 uur Open Dag. Dit gebeurt omdat 3 maart de verkiezingen worden gehouden voor Provin ciale Staten. ledereen kan tijdens de open dag gratis overal rondkijken in de pro vinciekantoren die gevestigd zijn in het mooiste monumentencom plex van Zeeland: de Abdij van Middelburg. Alle provinciale politici zullen aan wezig zijn, alsmede honderden medewerkers van de provincie om het publiek van dienst te zijn. Men kan bijvoorbeeld de verga derzaal van Gedeputeerde Staten bezoeken en de Satenzaal. Overal zullen activiteiten plaats vinden om duidelijk te maken waarmee de provincie zoal bezig is. Wie belangstelling heeft voor het provinciebestuur in al zijn facet- ten, die variéren van de veerdien sten over de Westerschelde tot de bemoeienis met de ziekenhuis zorg en van wegenaanleg tot milieu-onderzoek, kan de datum van 20 februari vast noteren. En het is natuurlijk mooi meegeno men dat de abdijgebouwen met al hun cultuurschatten bekeken kunnen worden. Er komt een speciale regeling om op de Open Dag met het openbaar vervoer naar en van Middelburg te reizen. Meer daarover in volgende afleve ringen van AbdijNieuws. Vrijdag 8 januari, van 16.00 tot 18.00 uur, houdt het provinciaal bestuur receptie ter gelegenheid van Nieuwjaar. Het is voor het eerst dat de Nieuwjaarsbijeenkomst op vrijdag wordt gehouden. Tot 1998 was het traditie dat bestuurlijk en maatschappelijk Zeeland zich op zaterdag trof. ledereen wordt van harte uitge nodigd in het Statenzaalcomplex, Abdij 10, Middelburg om het nieuwe jaar, waarin de verkie zingen voor provinciale staten worden gehouden, informeel te beginnen. Schouwen-West verandert lang zaam volgens een vooropgezet plan. Overheden, bedrijven en particuliere instanties werken er eendrachtig samen aan kwali teitsverbetering van landbouw, natuur en milieu en betere moge lijkheden voor recreatie en land bouw. Het decembernummer van de nieuwsbrief bevat onder meer artikelen over het nieuwe fiets pad langs de zeekant van de dui nen, de discussie over de ontslui ting van het gebied, plannen voor toerisme op het platteland en een sfeerverhaal over de Meeuweduinen met de toekomst van dat gebied. Niet eerder is een fietspad aan gelegd langs de zeekant van de duinen. Het is een ontbrekende schakel in de fietsroutes door het gebied. Natuurorganisaties wilden er niet aan, want het is tenslotte een kwetsbaar gebied. Er waren gebieden in de duinen in gebruik bij campingbedrijven. Die bedrijven krijgen nu grond daarbuiten en hun terreinen wor den teruggeven aan de natuur. Dat was voor de natuurorganisa ties de reden om akkoord te gaan met de aanleg van het fiets pad. Vliedberg Op het terrein van de boerderij van de familie Passchier in Noordwelle is een vliedberg gebouwd met grond uit de even eens nieuw aangelegde veedrink put. De beplanting, ook nieuw, is karakteristiek voor Zeeuwse boe renerven: een hoogstamboom- gaard met peren, appels, kersen, pruimen en walnoten. Het is de bedoeling dat hier vanaf voorjaar 2000 een picknickplaats komt. De vergunning van de gemeente moet nog komen en is gekoppeld aan de uitbreiding van de mini- camping met vier appartementen erbij in de schuur. iü Verdediging Zak In de nieuwsbrief WCI staat een hoofdartikel over verdedigings werken in de Zak. Die geschiede nis begint bij de ringwalburgen uit de late negende eeuw. Schrijver Jan de Ruiter gaat ervan uit dat er twee verdedigingswerken in de Zak zijn geweest, bij de inmiddels verdronken dorpjes Assenburg en Waelburg. Vervolgens passeren de vlied- of kasteelbergen de revue, evenals de kastelen, zoals de Hellenburg in Baarland, waar van de fundamenten nog mooi in het landschap zijn te zien. In een volgende nieuwsbrief komen de redoutes en forten nog aan de orde. Andere artikelen gaan on der meer over plattelandstoeris- me, wandelroutes en het pas ver schenen boekje "Zakboek", over de streekproducten in de Zak. De nieuwsbrieven zijn te verkrij gen bij het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tele foon 0118-631400. Maandag 11 januari, 9.30 uur, vergadert de statencommissie welzijn in het statenzaalcomplex, Abdij 10, Middelburg. De agenda was bij de samenstelling van AbdijNieuws nog met bekend. De commissie waterstaat en verkeer vergadert ook maandag 11 januari. De aanvangstijd is 14.30 uur en plaats van samen komst is provinciehuis, Abdij 6, Middelburg. De reconstructie van de Zeeland- brug, provinciale deelneming in het interregionaal project Eurocorridors en het concept beleidsplan openbaar vervoer staan op de agenda. Andere pun ten zijn de stand van zaken in de financiering van het openbaar ver voer in 1999 en de doeluitkering regionaal verkeersveiligheidsbe- leid. Woensdag 13 januari, vergadert de statencommissie economie in het provinciehuis, Abdij 6, Middelburg. Het concept-beleidsplan 1998- 2008 voor De Grevelmgen komt ter sprake, evenals een subsidie van 160 duizend gulden voor de Hogeschool Zeeland in het tekort van de mastersopleidingen. Subsidievoorstellen zijn er verder voor een vlasonderzoekproject van het hoofdproductschap Akkerbouw (150 duizend gulden) en voor de verbetering van afzet- zetmogelijkheden van Zeeuwse- Keurproducten (ruim 80 duizend gulden). Vrijdag 15 januari, 9.30 uur, ver gadert de statencommissie ruimtelijke ordening in Het Groene Woud 1, Middelburg. Agendapunten zijn de co-financie- ring in het interregionaal pro gramma voor steden aan en bij grote rivieren (75 duizend gulden) en de verontrusting van de werk groep Stop uitbreiding Zeeland Airport nu (Suzan) over eventuele geluidsoverlast van het vliegveld. De haven van Kats is ook gespreksonderwerp. De statencommissie milieu vergadert vrijdag 15 januari, 14,00 uur, in het provinciehuis, Abdij 6, Middelburg. De agenda was bij de samenstel ling van AbdijNieuws nog niet compleet. Duidelijk is al wel dat de ontrui ming van het woonwagencentrum De Blikweide in Terneuzen wordt behandeld. De afwijkende vergaderplaats - het provinciehuis in plaats van het kantoor aan Het Groene Woud - houdt verband met de uitreiking van de milieuprijs Voorzien wordt dat de commissie rond 16.00 uur klaar is en dan kunnen de feestelijkheden rond de uitreiking een aanvang nemen. De commissie algemeen bestuur vergadert maandag 18 januari, 13.45 uur, in het provin ciehuis. De agenda was bij de samenstelling van de rubriek nog niet beschikbaar. Alle commissievergaderingen zijn openbaar en beginnen met spreekrecht voor het publiek. De vergaderstukken liggen ter inza ge bij het provinciaal informatie centrum, Abdij 9, Middelburg. Overigens moet er rekening mee worden gehouden dat het cen trum tussen Kerstmis en Nieuw jaar is gesloten (zie elders in deze AbdijNieuws). Volgende week verschijnt AbdijNieuws niet. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een vergunning voor taxivervoer binnen en vanuit de provincie Zeeland gewijzigd: C.V. Taxionderneming LIVO te Middelburg heeft uitbreiding gekregen met 1 auto (was ten hoogste 3 auto's). Taxi de Zwart v.o.f. te Breskens mag 3 auto's extra inzetten tot einde schooljaar 1998/1999 (was ten hoogste 7 auto's) Taxi De Koster v.o.f. te Colijnsplaat mag 1 auto extra inzetten tot einde schooljaar 1998/1999 (was ten hoogste 4 auto's). De besluiten liggen van 23 de cember 1998 t/m 2 februari 1999 ter inzage op het bureau voorlichting van de provincie Zee land, Abdij 9 te Middelburg, op werkdagen van 9.30-12.30 uur en van 13.30-16.30 uur en des gevraagd buiten kantooruren' (voor het inzien buiten kantoor uren kunt u zich wenden tot mevrouw F.C.H. Vos, tel. 0118- 631657). Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij Ge deputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middel burg Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat Provinciale Staten van Zeeland op 11 decem ber 1998 de Grondwaterhef fingsverordening 1999 hebben vastgesteld. Dit besluit treedt in werking op 1 januari 1999. De verordening is bekend ge maakt in het Provinciaal Blad. De verordening ligt ter inzage bij: - het Informatiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, Middelburg, tel. 0118- 631400, geopend op werkda gen van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur - de Stafafdeling Financieel- economische Zaken van de provincie Zeeland, Abdij 6, Middelburg (geopend als infor matiecentrum). ledereen kan tegen betaling van de verschuldigde leges afschrift van de stukken krijgen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een onderzoeksrap port met een voorstel voor een isolatie-sanering ontvangen van mevrouw J.J. van Eenennaam-de Lange met betrekking tot de bodemverontreiniging op de loca tie Oude Rijksweg 27 te Nieuw en Sint Joosland. ÜB— Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ern stig te beschouwen en met de sanering in te stemmen. De ontwerp-beschikking ligt van 23 december 1998 tot en met 20 januari 1999 ter inzage bij de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en in het gemeen tehuis van Middelburg, dienst stadsontwikkeling, afd. milieu zaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op don derdagavond van 18-21 uur. Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze op de aanvraag en de ontwerp-beschik- king naar voren brengen bij Gede puteerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middel burg, tel. 0118-631736. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer G. Schrage (tel. 0118-631736). Gedeputeerde Staten van Zee land geven kennis van de ont vangst op 14 december 1998 van een melding Wet milieube heer van Pelt Hooykaas - Vlissingen B.V. voor het bouwen van een nieuwe werkplaats die zal voldoen aan de huidige maat staven. De nieuwe werkplaats komt ter vervanging van de reeds bestaande werkplaats. De inrichting is gelegen aan de Europaweg Zuid 6 te Vlissingen. De melding kan worden ingezien van 4 januari 1998 tot en met 29 januari 1998 bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118-487204) op woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot P. Beijaard (tel. 0118- 631071). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan Thermphos International B.V. te Vlissingen een vergunning Wet milieube heer met voorschriften ter be scherming van het milieu ver leend voor de bouw van een grit- faciliteit tegen de noordzijde van de sinterfabriek van de inrichting, gelegen aan de Europaweg 4 te Vlissingen. De vergunning ligt van 4 januari tot en met 15 februari 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren en in het het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118-487204) op woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Degenen die bedenkingen heb ben ingebracht tegen de ontwerp- vergunnmg, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerp-vergunning, en belanghebbenden aan wie redelij kerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp-ver gunning kunnen tot en met 16 februari 1999 tegen de vergun ning beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De vergunning wordt op 17 februari 1999 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene wet bestuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voor zitter van de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State (en/of de benodigde bouw vergunning nog niet is verleend). Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot J. Provoost (tel. 0118- 631769). Altijd oppassen wanneer je op de fiets langs zo'n gevaarte moet manoeuvreren is de boodschap die bij de tekening van Florian wordt gegeven. Het ROVZ selecteerde de af beelding uit meer dan duizend inzendingen, die leerlingen van 111 Zeeuwse basisscho len maakten in het kader van de ROVZ-tekenwedstrijd "Kind en verkeersveiligheid'. Doordat zijn tekening bij de twaalf uitverkoren afbeeldin gen hoorde, verdiende Florian voor 'zijn school', christelijke basisschool Samuel uit Kerk werve een cheque ter waarde van 750 gulden. Zelf kreeg hij een cadeaubon, een oorkonde en, evenals alle andere leerlingen van Samu el, een professionele yoyo. Het speeltje dat momenteel een ware rage is. De cadeautjes werden tijdens een bijeenkomst in het schoolgebouw in Kerkwerve overhandigd door J. Bliek en L. geluk-Poortvliet van het ROVZ. Zij gaven de kinderen daarbij de boodschap elke keer wan neer ze met de yoyo spelen eraan te denken dat je in het verkeer niet voorzichtig ge noeg kunt zijn. Tijdens de bijeenkomst werd ook de nieuwe jaarkalender Een tractor met een aanhangwagen vol hooi, getekend door Florian van der Wekken uit Kerkwerve siert de nieuwe jaarka lender van het ROVZ. van het ROVZ gepresenteerd. De tekening van Florian prijkt bij de maand november. De kalender is gedrukt in een beperkte oplage van 1770 exemplaren en wordt ver spreid onder relaties en per soneel van het ROVZ en Rijks waterstaat Zeeland. De scholen van de prijswin naars kunnen, zolang de voor raad strekt een aantal exem plaren bestellen. Op Schouwen-Duiveland is dat alleen basisschool Sa muel. De pauze is voorbij. Leerlingen drom men samen bij hun lokaaldeur. Leraren komen pratend uit de lerarenkamer maar vervolgen hun weg alleen naar hun eigen koninkrijkje. Een meisje komt naar me toe. 'Ik heb een brief, meneer.' Ze tilt haar tas op en zoekt iets op. 'Je laat me zeker de eerste liefdesbrief zien die je gekregen hebt.' Terwijl ze de brief met haar lippen omklemt zet ze de tas weer op de grond. 'Nee,' zegt ze. 'M'n oma is gestorven.' Ik kan me wel voor de kop slaan over dat flauwe mopje. Ik weet niet meer hoe ik moet reageren. De formele weg kie zen, een hand geven en zeggen 'Gecon doleerd, hoor'? Ik heb geen zin zulke grote-mensen-woorden te zeggen en zeg dus maar niets. Het briefje is van haar ouders. Zondagmorgen is oma overleden, of we daar rekening mee wil den houden. Op zoek naar een houding lees ik het briefje nog maar eens door. 'Hoe oud was je oma Ik voel dat ik m'n vragen stel om te proberen alles minder erg te maken dan het is. Misschien is die oma wel negentig jaar geworden, dan kun je gelukkig nog zeggen dat het een mooie leeftijd was. Maar oma was helemaal geen negentig jaar geworden. Ze was nog in de zeventig. 'Was ze erg ziek Ik hoop dat ze zal zeggen dat haar oma al maandenlang ziek was geweest en dat ze nu eindelijk gestorven was. Dan kun je nog zeggen dat het in zekere zin nog wel gelukkig voor oma is. Maar het was helemaal niet gelukkig. Oma was op eens gestorven. Op een zondagmorgen - onverwacht. Wat moet ik zeggen Vind je het erg Nee, ze zou het eens niet erg vinden. De klas dringt om een dichte deur, twee jongens vliegen elkaar in de haren. En ook is er een oma ge storven. Met een rotgevoel loop ik door naar m'n eigen lokaal. Ik heb een kans ge mist, zoals ik er zoveel mis. Een oma overleden op een school van duizendzo- veel leerlingen. Elke week overlijdt er wel een oma of een opa. Maar de schooldrukte gaat door. Er moeten cij fers gegeven worden want de rapporten komen eraan, er moet vergaderd wor den want de vernieuwingen in het on derwijs staan voor de deur. Ja, als er nu een vader of moeder overlijdt. Dan staan we even stil. Dat maakt indruk. Maar een oma of een opa Dat hoor je terloops op de gang. Meestal zijn opa's en oma's oud. Alsof dat minder erg is. Ik had het toch kunnen weten. Het ster ven van een oma of opa grijpt diep in in het leven van een kleinkind. Met opa's en oma's hebben kleinkinderen een spe ciale band. Ze zeuren niet over lage cij fers, ze hebben nog tijd voor je en hoe ven niet, zoals je vader, overal naar toe. Je mag veel meer snoepen dan thuis en ze vertellen hoe ondeugend vroeger pappa wel niet was. En opeens is zo'n oma er niet meer. Het is meestal de eer ste keer dat een kind een dode ziet. Zo vaak zag het de dood op de televisie, maar in het echt is het anders. Het is stiller, bleker en onbeweeglijker. 'Mou- rir' leer je bij Frans en niemand weet dat jij je oma weer ziet liggen. In de middagpauze zie ik het meisje weer lopen, samen met haar vriendin nen. Je kunt niets aan haar merken. En ook niet aan al die andere leerlingen die onlangs een opa of opa verloren. Ze la chen mee, ze stoeien mee. Tot het on verwacht naar buiten komt. Zoals bij dat liedje 'Denk aan mij, blijf aan me den ken, ook na ons vaarwel.' Ik zing het vaak met klassen, omdat ze het zo mooi vinden. Maar dan is er een ander meisje. Met moeite probeert ze de tranen binnen te houden. 'Wat is er 'Ze hebben dat ge zongen toen m'n oma begraven werd.' En zo'n begrafenis is soms al lang gele den. Zelfs oma's beseffen niet wat zij voor hun kleinkinderen betekenen. En ik Even zie ik het, maar het besef wordt snel verdrongen door de waan van alledag. 'Waar is Janneke vraag je aan de klas. 'Naar de begrafenis van haar oma'. 'O,' zeg je en dan: 'zoek maar op bladzijde 12' en: 'wie geeft het huiswerk aan haar door

de Faam | 1998 | | pagina 9