rimeurs Ijsbaan op Bergse Grote Markt Wie luistert naar 'Upperground', de onlangs verschenen tweede cd van het Martin Fondse Oktemble, hoort een bont scala aan muzikale stijlen voorbijkomen. JOHNJOODM AM Maandag 21 december 1998 FAAM/VLISSINGER 17 K>JYC»M<*r*0 KENNETH F.MJItTH ROBF.KT DARY1 TOM niUNAC.ll DAVIIJl/ DOWNI Ym HANNAII BERENGC V, RÖOERT DUVALL Ecu film rah ROBERT ALTMAN-' (Tlic Player, Shod Guls) Cibjscctd op «n original wrtml van JOHN GRISHAM (The rim.Thc CHtni) Armageddon Van het team dat de kaskraker 'The Rock' maak te, is ook de grootste actiefilm van het jaar: Armageddon. Explosieve talenten als Bruce Willis (Die Hard), Ben Affleck (Good Will Hunting) en Billy Bob Thornton spelen de sterren van de hemel in deze verpletterende film vol actie en spanning, die als een meteorenregen inslaat. Wanneer NASA-directeur Dan Truman (Thornton) beseft dat de aarde over 18 dagen ver nietigd zal worden door een meteoor zo groot als de staat Texas, ziet hij slechts één mogelijkheid: laat een groep luidruchtige rouwdouwers van een booreiland komen, train ze, laat ze landen op de as teroïde en zorg dat er een atoombom in de kern te recht komt. Spectaculaire special effects, aanstekelijke humor, grootse personages en een boeiend verhaal maken van Armegeddon een op windende reis die je moet meemakenvoordat hette laat is! The Gingerbread Man The Gingerbread Man met in de hoofdrollen Kenneth Branagh, Robert Duvall, Robert Downey jr, Daryl Hannah en Embeth Davidtz is het verhaal over de succesvolle advocaat Rick Magruder die na een one-night-stand volledig verslingerd raakt aan serveerster Mallory. Wanneer Magruder ver neemt dat Mallory geterroriseerd wordt door haar krankzinnige vader Dixon, mobiliseert hij zijn medewerkers om de tirannieke man voor het gerecht te dagen. De ex-man van Mallory getuigt tegen Dixon, waarop deze in een psychiatrische instelling wordt opgesloten. Het duurt echter niet lang voordat hij ontsnapt. Vanaf dat moment is niemand nog vei lig, ook Magruders kinderen niet. The Gingerbread Man is een zinderende film-noir met een beklem mende intrige. The Borrowers Een reusachtig avontuur voor groot en klein: The Borrowers Onder de vloer en achter de muren van het huis van de familie Lender woont in het geheim nog een gezinnetje: een vader, een moederen twee kin deren zo klein als een wijsvinger, de 'bruikieners'. Ze overleven door spulletjes te 'lenen' van de grote mensen. Dat loopt gesmeerd, tot de dag dat de Lenders uit hun huis worden gezet. Nochtans is er een testament waarin geschreven staat dat het huis van de Lenders is, maar de gemene advocaat Ocius Potter (John Goodman) heeft het verstopt. Hij wil het huis namelijk zelf om het te laten slopen en er een appartementenblokte bouwen. Maar de piepkleine mensjes zijn erg dap per en vindingrijk. De eerste indruk is die van een plaatje uit een ver verle den. Schaatsende jeugd met blozende wangen tegen het decor van het middeleeuwse stadhuis van Bergen op Zoom. De Grote Markt van het zich als Bourgondische Markiezenstad afficherende Bergen op Zoom is tot en met zondag 3 januari voorzien van een heus ijsbaantje, omgeven met koek en zopie, draaimolen en een poffertjeskraam. Ijsmeester F. Theuns van Rotaryclub De Brabantse Wal, de initiatiefnemer van de winterse trekpleister, is er mee in zijn nopjes. "Dit kan een mooie traditie worden." Klunen De plaatselijke VVV heeft ter gelegenheid van de ijsbaan een 115 gulden per persoon kostend culinair arrangement samengesteld voor het weekeinde van 26 en 27 december. In het monumentale 3-sterrenhotel De Bourgondiër worden de gasten ontvangen met glühwein, toepasselijk met uitzicht op de ijsbaan. Gratis toegangsbewijzen voor de baan zijn inbe grepen, evenals kaartjes voor het middeleeuwse stadspaleis en museum Het Markiezenhof. Op zondag 27 december is ook een extra koopzondag voorzien en zijn er het hele week einde door activiteiten rond de ijsbaan, variërend van een disco-party tot Tiroler muziek en een concert van de Cultivated Swab Jazz Band. Ook elders in de stad kun je niet om de ijsbaan heen. Zoals bij café De Markies aan de Steenbergsestraat. 'Schaatsen uit en klunen met een stevige borrel', staat te lezen op een bord achter het raam. Overal vandaan Aan de kassa komen vader en zoon Lint ondertussen han den tekort. Ook al omdat ze schaatsen verhuren aan wie zon der glij-ijzers naar de baan komt. ledereen die het ijs op wil, krijgt een button opgespeld. Goed voor twee uur schaatsple zier. Volgens Lint junior en senior heeft de Bergse ijsbaan een uitstraling tot in de verre omtrek. "Ze komen overal vandaan. Tot uit de regio Rotterdam. De sfeer zit er dan ook goed in." De Bergse ijsbaan is tot en met 3 januari elke dag geopend van 10.00 uur tot 23.00 uur. Voorverkoop toegangskaarten bij winkeliers, horeca en de balie van de VVV-Uitwinkel in Bergen op Zoom. Kosten: vijf gulden voor 2 uur. Aan de baan zes gulden. Speciale dagkaarten en gezinskaar- ten aan de kassa van de ijsbaan. Eigenlijk wilden ze in Bergen op Zoom vorig jaar al een ijs baan in het historische hart van de stad. Horeca-onderne- mers en winkeliers slaagden er echter niet om het benodigde geld bij elkaar te krijgen. Bergen op Zoom heeft de laatste jaren een naam op te houden waar het om het mislukken van grootschalige projecten gaat, de ijsbaan leek de zoveelste misser in de rij. Zeker omdat ze in de Markiezenstad altijd al met een beetje naijver kijken naar de grote Vlaamse buurman Antwerpen. In de decembermaand komt aan de boorden van de Schelde steevast een ijsvloer te liggen. Voor veel West- Brabanders een extra reden om de grens over te steken. Dit jaar zette daarom Rotaryclub De Brabantse Wal de schouders onder het project. Niet om er zelf beter van te wor den. De opbrengst van de entreegelden gaat naar het goede doel. Het leeuwendeel komt ten goede aan de Pieter Pen- stichting, die reizen verzorgt voor ernstig zieke kinderen. Daarnaast wordt in dezelfde sfeer nog gezocht naar een plaatselijke invulling van het eventuele batig saldo. Het heeft er alle schijn van dat dit gaat lukken. In de voorverkoop wer den al bijna tienduizend kaartjes aan de man gebracht. Daarmee is de organiserende service-club nagenoeg uit de kosten. Theuns: "Wij zijn dit jaar dan ook de enige kunstijs baan van deze omvang in den lande. De Grote Markt leent zich er met zijn formaat en indeling prima voor. Historische monumenten omgeven de baan en men kan gezellig plaats nemen op de verwarmde terrassen van de horeca. Zeker 's avonds met de verlichting aan is het uiterst sfeervol." MARTIN Bont scala van muzikale stijlen New Orleans, Zuid-Afri kaanse dansmuziek, wal sen, Thelonious Monk, rag time en muziek die vroeger onder stomme films werd 'geplakt'. De inspiraties van jazzpianist- en componist Fondse (31) zijn velerlei. De in het Zeeuwse Tholen opgegroeide en tegenwoor dig in Arnhem woonachtige Fondse gebruikt de essen ties van al die invloeden voor zijn eigen, hoogst oor spronkelijke muziek. "Ik kies uit heel veel historische stij len. Ik hou van variatie, van een breed spectrum aan kleuren, stijlen en invloeden. Maar het zijn geen stijlcita ten. Mijn muziek lijkt niet op het origineel. Ik noem het lie ver sfeerindicaties." Bijna drie jaar geleden debuteerde Fondse met 'De 8 Baan'. Eén van de stukken daarop leverde hem een Amerikaanse compositie- prijs op. Inmiddels zijn vier van de groepsleden van het eerste uur vervangen. Wat bij hetzelfde is gebleven, is de prominente rol van de blazerssectie. Maar liefst vijf blazers voert Fondse dit maal op, met vooral Eric Vloeimans excellerend op trompet. Voor Fondse is die keuze iets fundamenteels. "Een blaasinstrument is een directe manier van communi ceren. Het is het eerste instru ment na de stem. Door je adem bepaal je het geluid. Het geeft denk ik wel een extra dimensie aan mijn muziek." Fondse is dan ook zeer tevreden over de nieuwe samenstelling van zijn Oktemble. "We zijn met zijn achten een echte band. Er is voor iedereen ruimte om te soleren en om in alle vrijheid mijn composities te interpre teren. De solisten zijn fantas tisch. Er wordt intens en bevlogen gespeeld. In stem mingen die uiteenlopen van intiem tot uitbundig." Martin Fondse mag zich ondertussen tot één van de meest talentvolle en gelau werde jazzmuzikanten van het land rekenen. Eerder dit jaar won hij in Parijs nog de tweede prijs van de Euro Jazz Big Band Association voor zijn compositie 'Even Tomorrow', een op muziek gezet gedicht van Remco Campert. Door toonaange vende critici is het lied, dat ook een plaats heeft gevon den op 'Upperground', al tot het mooiste jazzstuk van het jaar uitgeroepen. Fondse: "Een sereen en rustig num mer, waar ik inderdaad zeer over te spreken ben." Compositie-opdracht De opdrachten stromen binnen bij de Zeeuwse muzi kant die zich na zijn studie Martin Fondse Oktemble, 'Upperground', BVHaast CD 9806. live de bijbehorende muziek ten gehore brengt, zo stelt hij het zich voor. Volgend jaar april wil hij ook weer gaan toeren mot zijn Oktemble. "Ik hoop er stie kem op om dan ook in Zeeland te spelen. Het is gek genoeg de enige provincie waar ik nooit met de groep heb opgetreden." Moeilijk In de jazz en in de moderne geïmproviseerde muziek heeft Fondse zijn taal gevon den. Een ontoegankelijke taal, volgens velen. Ten onrechte, meent de muzi kant zelf. "Het is bijna Kerst en dus mag ik een beetje boodschapperig klinken. Volgens mij is het vooral gemakzucht. Alles waar een groot aanbod van is, wordt genuttigd en verteerd, of het nu muziek is of een televisie programma. Met jazz kan ik op dit moment van mijn leven heel veel uitdrukken, meer dan met een ander soort muziek. Ik hou van de improvisatie, de losse bena dering. Er naar luisteren is vooral een kwestie van aan dacht geven. Het is niet zo moeilijk als het lijkt." aan de Musikhochschule in Köln verder bekwaamde door een masterclass in New York en die aan het begin van dit jaar nog bij de beroemde Louis Andriessen in de leer ging. Fondse hoopt nog voor het eind van het jaar de laat ste hand te leggen aan de door hem geschreven orkest-arrangementen voor de smartlappenrock van De Zingende Fresia's. Onlangs ontving hij ook een composi tie-opdracht van de VPRO voor het in april te houden Sju-Jazzfestival in Utrecht. Ondertussen is Fondse samen met animatie-teke naar Erik van Schaik bezig aan een groot tekenfilmpro ject dat in het jaar 2000 het licht moet zien. De film van Van Schaik op het witte doek in de schouwburg en Fondse met zijn 'The New Millenium Animation Orchestra' die terzelfdertijd I

de Faam | 1998 | | pagina 17