IMieuwe Burg in kerstsfeer 30% faam/vis alnjger Paarden met pensioen in Ritthem 'Bevolking was niet voorbereid op orkaan Mitch' li öutte 32Sg VERVROEGDE AFSLUITING UITVERKOOP Let op uui brievenbus! MET KERST EN NIEUWJAAR KQnAtar WOENSDAG 16 DECEMBER 1998 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN JAARGANG 100 - NUMMER 51 ■Hl Vv-, R C BR1LJANTR1NGEN NU 2.500,- NU 950,- De Nieuwe Burg in Middelburg is van 17 tot en met 20 december in kerstsfeer. Achttien ondernemers van de Nieuwe Burg houden hun jaarlijkse kerstmarkt. De winkelstraat wordt helemaal versierd en strandhuisjes die nen als kraampjes. „Dat hebben we vorig jaar voor het eerst gedaan", weet Margreet Rotte van de ANWB. „Die huisjes zijn in de winter maanden toch werkeloos en het ziet er heel gezellig uit". KERSTKAART IN DE BUS GEHAD? O EXTRA KORTING! PZC WEEKBLADEN f aam/iMSÉSliger door Joep Bremmers Bejaarde paarden kunnen in alle rust van hun oude dag genieten in Ritthem. Kim en Claudia Hoogesteger uit Oost-Souburg hebben er on langs hun paardenrusthuis Amon opgericht. Het rusthuis is genoemd naar het eerste paard dat er verzorgd wordt: Amon. „Amon zou an ders naar de slager gaan", vertelt Kim Hooge steger. „Omdat we dat niet wilden zijn we een stichting geworden en is Amon naar hier geko men". Sponsors Rust door Joep Bremmers Westkapelle 1944 Kinderkleding Jan en Hankie Don In de rubriek 'het jaar van' komen de laatste vier weken van 1998 Zeeuwen aan het woord die in 1998 iets bijzonders hebben meegemaakt. Mentaliteit en taal Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: faam/ WÊtk. Jt li Éénmalige Kerstaanbieding: 0,30 crt. 3.350,- 0,16 crt. 1.275,- Juwelier \AN DEH&MADEN KLEINE MARKT 1 438J EJ VLISSINGEN Tel. 0118-412605 Walstraatpromemde) Vrijdag koopavond Margreet Rotte: „Kerstmarkt is vooral bedoeld voor de sfeer De kerstmarkt van de Nieuwe Burg is bedoeld als een leuk extraatje voor het winkelen de publiek. „We heb' en geen kooplie den van buitenaf", vertelt Rotte. „Alleen de winkels uit de straat staan op de kerst markt. In de kraampjes zijn natuur lijk allerhande leuke aanbie dingen te vinden maar ook (Foto Jaap Wolterbeek) de winkels zijn gewoon open". Als extra aankleding hebben de ondernemers hun winkel straat voorzien van een koek- en-zopie-tent. „Om echt in een winterse sfeer te komen", verklaart Rotte. „De hele markt is niet alleen voor de verkoop bedoeld maar vooral om de sfeer. Het is een leuke aanvulling op wat de straat toch al te bie den heeft". De kerstmarkt van de Nieuwe Burg is donderdag 17 decem ber geopend van 9 tot 21 uur, vrijdag van 9 tot 17.30 uur en zaterdag van 9 tot 17 uur. (advertentie) (alleen op vertoon van de kerstkaart) Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch, van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Lisetta de Witte (0118) 484313 (privé (0118) 471876). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569). Redactie: Joep Bremmers (a.i(0118) 484276. Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. ife. Ik, ÉjM fes.. Ik In verband met kerst dient kopij voor de editie van maan dag 21/12 vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor redactie is woensdag 16/12 17.00 uur. advertenties is donderdag 17/12 12.00 uur. In verband met nieuwjaar dient kopij voor de editie van maandag 28/12 vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor redactie is dinsdag 22/12 17.00 uur. advertenties is woensdag 23/12 12.00 uur. Kim en Claudia Hoogesteger kwamen op het idee om een rusthuis voor paarden te be ginnen nadat het lievelings paard op de manege waar Kim werkte een blessure kreeg. „Ik werkte toen op de manege van Arduin", vertelt Kim Hoogesteger. „Amon was mijn lievelingspaard maar kreeg een beenblessure. Het zag er niet best voor hem uit en hij zou waarschijnlijk een spuitje krijgen. Dat zag ik na tuurlijk helemaal niet zitten". Kim vertelde het verhaal van Amon aan haar vriendin Clau dia en het idee voor een rust huis was al gauw geboren. „Het enige probleem was hoe we aan geld moesten ko men", vertelt Claudia Hooge steger. „We hebben allebei een eigen paard en het kost natuurlijk nogal wat om er een paard bij te nemen". De twee paardenliefhebsters to gen naar de Middelburgse no taris Van Erkel aan wie ze hun plannen voor legden. „De no taris zei dat we een stichting moesten worden maar vroeg zich af of we het dan bij één paard moesten laten", legt Kim Hoogesteger uit. „We hebben toen besloten om do nateurs te gaan werven en echt een rusthuis voor meer dere paarden te beginnen. De notaris was zo aardig om ons helemaal gratis te helpen". Om de verzorging van Amon te kunnen bekostigen hebben Kim en Claudia Hoogesteger een folder gemaakt waarmee donateurs en sponsors wor den aangetrokken. „Veel ken nissen hebben op de folder gereageerd", vertelt' Claudia Hoogesteger. „Het is natuur lijk belangrijk dat er genoeg geld is om Amon ook op de lange termijn te kunnen blij ven verzorgen. We hebben ook sponsors die geen geld geven maar in natura betalen. Zo krijgen we regelmatig een zak voer van Martin's speci aalzaak. Hoefsmid Ruud Evert- se vond het initiatief zo leuk dat hij Amon kosteloos be kapt". Het eerste paard van rusthuis Amon staat op stal bij Ard Geertse en Astrid Hengst aan de Scheeweg in Ritthem. „Er is nog één box leeg, dus we kunnen er nog een paard bij hebben", weet Kim Hoogeste ger. „Er staat nog een oud paard op de manege van Ar duin, die komt misschien ook naar hier. Als er daarna nog meer paarden komen en we hebben genoeg geld dan moeten we uitkijken naar een andere locatie". Kim en Clau dia Hoogesteger gaan dage lijks naar de stallen om voor Amon te zorgen. Claudia Hoogesteger: „Er gaat best veel tijd in zitten maar we hebben onze eigen paarden hier ook staan. We kwamen hier dus toch al elke dag". Prestaties hoeft Amon niet meer te leveren. Het paard gaat elke dag de wei in om zo aan z'n lichaamsbeweging te Kim (links) en Claudia Hoogesteger met het paard Amon. (Foto Jaap Wolterbeek) Een gesprek zo tegen het einde van het jaar over 1998 met Jan en Hankie Don uit Aagtekerke, kan eigenlijk maar over één ding gaan. „Over de laatste drie maan den", maakt Jan Don al meteen duidelijk. Don ontving in de late avond van vrijdag 30 oktober een noodkreet uit Honduras waar orkaan Mitch juist zijn ver woestende kracht had ge toond. Geraakt door de trage die opende Jan Don een bank rekening om geld in te zame len voor het getroffen land. In middels is er maar liefst 132.000 gulden binnen geko men en heeft Don de eerste steun al kunnen geven. Het echtpaar Don woont sinds twee jaar in Aagtekerke. Jan Don heeft in de assurantiën en makelaardij gezeten en werd op de hoogte gebracht over de gebeurtenissen in Honduras door zijn dochter Maja. „Ze woont in Tegeucigalpa, een stad in het noorden van Hon duras", vertelt Don. „Ze do ceert daar aan de universiteit en heeft de orkaan Mitch zelf meegemaakt. Een groot deel van de stad is compleet ver woest". Don werd door de ver ontrustende berichten aan het denken gezet. „Aanvankelijk wist ik niet echt goed wat ik er mee aan moest", herinnert Don zich. „Maar dat er iets moest gebeuren was al gauw duidelijk. Op zondagmorgen heb ik er in de kerk nog eens over na zitten denken, 's Mid dags heb ik meteen de PZC ge beld en de volgende dag heb ik een speciale bankrekening geopend". Onder de naam 'Steun Honduras, Aagtekerke' begon Don met het inzamelen van geld voor het getroffen Honduras. Don: „Ik heb die be wuste zondag nog telefonisch contact met mijn dochter ge had en die vertelde hoe erg men er in Honduras aan toe was". Nadat ook de Zeeuwse televisie aandacht aan het ini tiatief had besteed kwamen de reacties van de Zeeuwse be volking pas goed los. „Vanuit alle hoeken van de pro vincie kwam er geld binnen", doet Don uit de doeken. „De re- Jan en Hankie Don uit Aagtekerke. (Foto Jaap Wolterbeek) acties waren enorm". Don en zijn echtgenote Hankie hadden bijna een dagtaak aan de inza melingsactie. „Het was inder daad een gekkenhuis", zegt ook Hankie Don. „We kregen zo'n zestig telefoontjes op een avond. We hebben de telefoon per toerbeurt opgenomen". Volgens Don was Honduras zo zwaar getroffen omdat de be volking totaal niet voorbereid was op de orkaan. Don: „Er ko men daar wel vaker stormen met orkaankracht voor maar die komen normaal gesproken niet verder als de kust. Het is sinds mensenheugenis niet meer voorgekomen dat een orkaan het land in is getrokken. De bevolking had dan ook to taal geen voorbereidingen ge troffen". Niet lang na de ramp in Zuid-Amerika is Don zelf naar Honduras gegaan om de ravage in ogenschouw te ne men. „Ik zou toevallig voor za ken naar Florida gaan", vertelt Don. „Ik heb toen kunnen rege len dat ik een dag naar Hond uras kon. Alles bij elkaar ben ik er net vierentwintig uur ge weest". De vierentwintig uur waren genoeg voor Don om een indruk te krijgen van de omvang van de ramp. „Het is onvoorstelbaar", verzucht Don. „Mensen zijn alles wat ze in ja ren hebben opgebouwd kwijt. Grote delen van het land zijn compleet verwoest, het was misschien vergelijkbaar met Westkapelle in 1944". Voor zijn vertrek naar Hond uras hebben Jan en Hankie Don op verzoek van dochter Maja kinderkleding ingeza meld. „Daar was veel gebrek aan", aldus Don. „Ik heb een oproep gedaan op de Diaco nie-school hier in Aagtekerke. Er kwam zestig kilo kinderkle ding binnen. Die heb ik mee genomen naar Honduras en mijn dochter heeft daar letter- lijk en figuurlijk kinderen aan gekleed. Die liepen gewoon naakt rond in de ravage". Ook uit de rest van Zeeland werden massaal kinderkleren naar Aagtekerke gestuurd. Don heeft inmiddels nog honderd dertig kilo kleding opgestuurd naar Honduras. In de korte tijd dat Jan Don in Zuid-Amerika was heeft hij contacten gelegd met een plaatselijke hulporganisatie en videobeelden gemaakt van het verwoeste land. Don: „Ik heb er gesproken met Fundemun, een stichting die zich bezig houdt met stedelijke ontwikke ling. Ze hebben een inventari satie gemaakt van plaatsen waar directe hulp het meest noodzakelijk is. Ik kon ze toen al vijftigduizend dollar over handigen". Uiteraard werd er wel even vreemd opgekeken toen de Zeeuw met een spreekwoorde lijke zak geld bij Fundemun aanklopte. „Ik heb meteen een oorkonde van ze gehad", ver telt Don. „Een van de schrij nende gevallen was bijvoor beeld Nakaome. Een plaatsje in het zuiden van Honduras dat voor vijfenzestig procent in zee is gespoeld". De video beelden die Don in Honduras heeft gemaakt gebruikt hij om in Nederland te kunnen laten zien hoe erg het land er aan toe is. Don: „Volgende week ga ik naar een school in Middel burg. Daar vertoon ik dan de beelden". Op de bankrekening van 'Steun Honduras, Aagte kerke' is inmiddels zo'n 132.000 gulden gestort. „Het lijkt erop dat we naar de 140.000 gulden gaan", voorziet Don. „Maar ik zal de actie toch eens moeten afsluiten en in de krant verantwoording afleggen over de besteding van het geld. Ik heb ook de minister een uitgebreide brief gestuurd met het verzoek het bedrag te verdubbelen, net als de lande lijke actie". Volgens Don is er massaal op het initiatief gere ageerd omdat de mensen ver trouwen hebben in een kleine actie. „De lijnen zijn korter", weet Don. „Mensen hebben meer vertrouwen dat het geld snel op de goede plaats te recht komt. Daarnaast is de naam Don misschien ver trouwd in Zeeland, dat helpt ook". Jan en Hankie Don had den verwacht dat de laatste drie maanden van het jaar er heel anders uit hadden gezien. Don: „Ik heb er niets voor opzij hoeven te zetten maar er komt ontzettend veel bij kijken. We hebben er een complete dag taak aan gehad en zijn eigen lijk de hele periode geleefd. Nu is de rust bijna weer helemaal terug gekeerd. Aan het einde van deze maand komt mijn dochter naar Nederland en zul len we het ook met de actie wel weer wat drukker krijgen". Het rekeningnummer van 'Steun Honduras, Aagtekerke' is 676644724, ten name van J. Don. komen. „We nemen hem ook wel eens mee als we zelf gaan rijden", vertelt Claudia Hooge steger. „Hij vermaakt zich pri ma, veel beter als toen hij op non-actief in de manege stond". De verhuizing van Amon van de manege naar zijn nieuwe stal in Ritthem verliep zonder problemen. Kim Hoogesteger: „Ik had ver wacht dat hij wel een tijdje moest wennen. Maar hij had het al meteen vanaf het begin naar zijn zin. Hij loopt in de bak te spelen als een jong paard. En dat is ook de bedoe ling, hij heeft jarenlang hard gewerkt en hij moet nu ge woon van z'n oude dag kun nen genieten". Ook Claudia Hoogesteger is enthousiast over het resultaat. „Je ziet echt dat hij aan z'n tweede jeugd is begonnen, soms komt hij zelfs helemaal be zweet terug op stal. Het aantal paarden dat we zo kunnen verzorgen hangt natuurlijk af van de financiën, maar wat ons betreft mogen er nog wel tien bij". breedU'T In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT weer heel veel informatie over uitgaan in Midden-Zeeland en natuurlijk handige ladders met films, podiumkun sten en exposities. Deze week onder meer aan dacht voor het optreden van 2 Unlimited in de Hooizolder in Westkapelle. De Zeeuwse theatergroep Split brengt de voorstelling Strelingen op de bühne in 't Beest in Goes. In het Oost-Souburgse podium Razzmatazz spelen Zeeuwse groepen Ierse songs. Verder zijn er veel nieuwe films. U kunt voorbeschouwingen le zen van The Mask of Zorro, What dreams may come en The Prince of Egypt. ftiot Soms heb ik het idee dat de diepere lagen van een cultuur, zeg maar de 'men taliteit' van een bevolking, hun weerslag vinden in taal of dialect. 'De taal is gans het volk', zeiden taal kenners in de vorige eeuw al. Ik denk dat de mentali teit van de Walcherse plat telandsbevolking bijvoor beeld geproefd kan wor den in een aantal uitdruk kingen en spreuken die men in het dagelijks leven heel dikwijls in de mond neemt. Die mentaliteit wordt onder andere gekenmerkt door een zekere ironische afstandelijk heid, Nuchterheid met een hu moristische ondertoon. Heel kort gezegd: relativeringsver mogen. En dat is volgens mij een teken van, met een ouder wets woord, een aanzienlijk 'beschavingspeil'. De achter grond ervan is denken op de wat langere termijn, trouwens ook niet meer zo gebruikelijk tegenwoordig. Ik geef nu hier onder een aantal van zulke spreuken die tot op de dag van vandaag veel gebruikt worden. - 't Is toch nie mee een schaer- tje te knippen: Het komt er niet zo op aan. Je kunt nooit het ideale resultaat bereiken, (nuchtere relativering) - 'Oe wou je 't 'ebbe Dinne of deur een doekje Kieskeu righeid komt niet te pas, om dat zogenaamd verschillende mogelijkheden toch op het zelfde neerkomen, (ironische relativering) - Beter een korte piene as een lange piene: Je kunt beter door de zure appel heenbijten. Iets moeilijks of iets pijnlijks kun je beter in één keer oplos sen, dan steeds voorzichtig een minder ingrijpende oplos sing te kiezen. Dat is uiteinde lijk veel zwaarder door de lan ge duur. (nuchterheid) - De kortste pad is vérre ge noeg: Je moet niet moeilijker doen dan nodig is. (nuchter heid) - Wirrom zou je 't moeilijk doee as 't makkelijk kan: Ook weer niet moeilijker doen dan nodig is. (nuchterheid) De uit drukking wordt soms omge keerd en luidt dan heel iro nisch: Wirrom zou je 't makke lijk doee as 't moeilijk kan Ie mand die een te omslachtige werkwijze hanteert wordt zo fijntjes bespot. - Een kleinigheidje 'ouw je toch: Je kunt het nooit hele maal zo krijgen zoals je het ideaal zou vinden, (nuchtere relativering) - Rot m'n 'ooi, dan groeie m'n kooltjes: elke situatie heeft zijn voordelen en zijn nadelen. Geef de moed niet op, want er zal altijd wat mankeren, maar dat hoort bij het leven, (af standelijkheid, relativering) Ik kan deze mentaliteit ieder een aanbevelen. Je blijft er opgewekt bij I 9 Jan Zwemer (advertentie) Pottenmarkt 13, Middelburg 0118-640773 (advertentie) Middelburg neemt Kleverskerkseweg verantwoordelijkheid voor asielzoekers Scholieren openen Eerste Ministersvergade ring in Middelburg Gemeenteraad vergadert advertentie Deze weck ontvangt u de Kerstfolder in uw brievenbus, boordevol aanbiedingen en suggesties voor heerlijke Kerstrecepten. Heeft u de Kerstfolder niet ontvangen? U vindt 'm GRATIS in de Konmar! Of bel 0800-0228898

de Faam | 1998 | | pagina 1