Provincie Zeeland Noordse woelmuis in beleid Bekendmaking PESTEN 2000 1.95 Bootkaarten Z-Vlamingen VISWINKEL DE BRUINVIS Verse vis Gebakken vis Gerookte vis Stokvis Zoute vis Nieuw haring Garnalen Mosselen Inktvis Vissoep Markt 39 - Middelburg 0118-638380 TOPOCCASIONS NU VOOR m Officiële Mededelingen m mmmm koop nu AUTOPROFIEL en win een clarion autoradio info: 026 - 369 89 20 AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Wil de Noordse woelmuis in Zeeland kunnen voortbestaan dan zijn maatregelen nodig om zijn leefgebied te verbeteren. Aanpassingen in het beleid liggen in de ruimtelijke ordening, het waterbeheer, natuur en landschapsbeheer en de recreatie. Nieuwsbrief archeologie In beroep Verkeer en Vervoer Ontwerp-ontheffing voor aansluiting wegen Westerscheldetunnel Milieu Bekendmaking Milieuverkenning-I Melding Waterschap Zeeuwse Eilanden te Goes Ook verzorgen wij visschotels voor de feestdagen. Wij verzoeken u hiervoor tijdig te reserveren. Desgewenst kunt u uw schotel zelf samenstellen. openingstijden: dinsdag t/m zaterdag 9.30 - 17.30 uur SUPERKWALITEIT TEGEN EEN SCHERPE PRIJS Directoraat-Generaal Rijkswaterstaat VAN DE MERK DEALERS MET FOTO Verkrijgbaar bij A.H. kiosken en benzine stations. Woensdag 16 december 1998 FAAM/VLISSINGER 15 Abdij Nieuws Zeeuwsch-Vlaanderen vervalt dan. Daar tegenover staat dat de WKN niet persoonsgebonden is. Geldoverboekingen kunnen alleen bij de bemande kassa's worden gedaan. De WKZ met de rode sti cker wordt bij die transactie inge nomen. In het informatieblad Hoe de veer man te betalen staan alle be talingsmogelijkheden en de tarie ven bij de PSD. Het blad is ver krijgbaar bij het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Midd.elburg, tel. 0118-631400. Zeeuws-Vlamingen die hun over tocht over de Westerschelde met een meerwaardekaart betalen, moeten er rekening mee houden dat de serie met de rode naam sticker per 1 mei 1999 zijn gel digheid verliest. Vanaf nu kan de kaart al worden omgewisseld tegen een nieuwe die dan weer een aantal jaren meekan. Aanvraagformulieren voor een nieuwe WKZ kunnen worden afge haald bij de bemande kassa's op de veerpleinen in Vlissingen, Breskens, Kruiningen en Perkpol- der en bij de portier van het hoofdkantoor van de Provinciale Stoombootdiensten, Prins Hen- drikweg 10, Vlissingen. De formu lieren worden met toegezonden. De ingevulde papieren worden, samen met een pasfoto met daarop aan de achterkant de naam en het adres, ingediend bij het gemeentehuis van de woon- gemeente. Zodoende kan worden nagegaan of de aanvrager staat ingeschreven bij een Zeeuws- Vlaamse gemeente. Onderdeel van de aanvraag is ook een acceptgiro, waarmee 15 gulden moet worden overge maakt aan de PSD. Eigenaren van meer waardekaar- ten moeten voor elke kaart een apart aanvraagformulier indienen. Zodra bij de PSD het geld en het aanvraagformulier binnen zijn, wordt de nieuwe kaart gemaakt. In de regel duurt het zo'n drie weken voor die dan bij de aanvra ger in bezit is. Het tegoed dat nog op de kaart met de rode sticker staat, kan worden overgeboekt naar de nieuwe. De nieuwe kaart is daar na meteen geldig, ook als de overboeking al voor 1 mei van volgend jaar haar beslag krijgt. Wie geen nieuwe WKZ aanvraagt, kan het tegoed ook laten overzet ten naar een gewone of normale waardekaart - de WKN. De extra korting wegens het wonen in De hoorcommissie bestemmings plannen houdt woensdag 23 december twee keer zitting in Het Groene Woud 1, Middelburg. Om 9.45 uur is bestemmingsplan Buitengebied, zesde herziening, van de gemeente Axel aan de orde. Den Hollander Advocaten in Middelharnis heeft namens de heer M. Knoops in Hulst beden kingen tegen het plan ingediend. De indiener en het gemeentebe stuur worden gehoord. De tweede zitting is om 9.45 uur en betreft het bestemmingsplan Buitengebied, tiende herziening, van de gemeente Oostburg dat vooral is gericht op de intensieve veehouderij. Ook hier zijn er bedenkingen van het advocatenkantoor uit Middel harnis en wel namens de heer C.C.M. van Sleuwen en Brasser van der Sluis in Retranchement en Zuidzande. Ook de heer A.C. Beyer uit Cadzand-Bad heeft bedenkingen. Partijen, inclusief het gemeentebestuur, worden gehoord. Beide zittingen zijn openbaar. Tot die slotsom komt het Insti tuut van bos- en natuuronderzoek (IBN) in Wageningen na onder zoek naar de populatie van de Noordse woelmuis. De soort komt voor in de Greve- lingen, het Veerse Meer en het Krammer-Volkerak, waar zij op nogal wat eilandjes heer en meester zijn ten opzichte van hun "concurrenten" aardmuis en veldmuis. Van de 27 eilandjes die zijn onderzocht, blijkt 60 procent bevolkt door de Noordse woel muis. Verder is het diertje waar genomen op Schouwen-Duive- land, de noordkant van Noord- Beveland en op het Zuid-Holland- se Goeree-Overflakkee. Sinds de jaren vijftig is de populatie op Noord- en Zuid-Beveland en op het eveneens Zuid-Hollandse Voorne-Putten sterk afgenomen. Hoeveel exemplaren in en rond Zeeland voorkomen is niet te achterhalen, doordat de aantallen per seizoen nogal wisselen. Wel wordt gesteld dat de Noordse woelmuis uitermate zeldzaam is en alleen m Nederland wordt waargenomen. Zompige voorkeur Noordse woelmuizen leven bij voorkeur in moerasgebieden. Daarom voelen zij zich thuis in het Zeeuwse Deltagebied, waar veel eilandjes met rietland en nat grasland voorhanden zijn. De eilandjes in de Deltawateren zijn op zich te klein - minder dan tien hectare - om de populatie levensvatbaar te houden. Alleen rond de Grevelingen zijn de leef gebieden zo dicht bij elkaar ge groepeerd dat uitwisseling kan plaatsgrijpen. Overigens gedijen de knagertjes ook goed langs kreken en in de inlagen en karrevelden. Aan de hand van de onderzoekre sultaten is het provinciaal bestuur doende de Noordse woelmuis op te nemen in de nota soortenbe leid en daaraan een programma van maatregelen te verbinden. De nota wordt half volgend jaar ver wacht. Het IBN begon zijn onderzoek in 1997 in opdracht van het provin ciaal bestuur van Zeeland, rijks waterstaat directie Zeeland, Staatsbosbeheer, stichting Het Zeeuwse Landschap en het minis terie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Vorige week werden de resultaten gepresenteerd. Van de Nieuwsbrief archeologie is het vijfde nummer verschenen. Zoals inmiddels gebruikelijk worden actuele beleidsontwikke lingen afgewisseld met artikelen over vondsten en onderzoeken. Het is de bedoeling volgend jaar te beginnen met het Steunpunt monumentenzorg en archeologie. Hoe dit precies vorm gaat krijgen is nog onduidelijk. Gedacht wordt aan een steunpunt waarin het archeologisch centrum en de consulenten musea en geschied beoefening zijn ondergebracht binnen een stichting. De monu- mentenwacht komt er ook, maar blijft vooralsnog een afzonderlijke stichting. Begin 1999 wordt een discussienota uitgebracht waarop alle belanghebbenden kunnen reageren. In afwachting van de huisvesting van het steunpunt, wordt het archeologisch centrum voorlopig ondergebracht in de gymzaal van de brandweerkazerne in Middel burg. Het adres is Armeniaans Schuitvlot 1, 4331 NL Middel burg. Het telefoonnummer blijft ongewijzigd: 0118-623732. Archeologisch spreekuur Er komen steeds meer vragen bij het archeologisch centrum over archeologie en archeologische monumentenzorg. Om hier goed op te kunnen reageren is beslo ten tot het instellen van een archeologisch spreekuur Vanaf februari 1999 vindt dit spreekuur plaats op iedere eerste dinsdag van de maand van 15.30 uur tot 16.30 uur. In de periode tussen de vorige en deze nieuwsbrief is weer volop aan onderzoek gedaan. Uit booronderzoek in Brouwers haven bleek een brandlaag aan wezig te zijn. Historisch onder- zoek toonde aan dat in het jaar 1545 in Brouwershaven 300 woningen in vlammen opgingen. De brandlaag zou hiermee in verband kunnen worden ge bracht. In Zanddijk werd in de omgeving van de voormalige kerk een brede muur aangetrof fen en - een opmerkelijke vondst - een triptiek van tin/lood, met voorstellingen van Christus' ge boorte en de vlucht naar Egypte (datering 1450-1500). Tussen Axel en Hulst ligt het fort Ferdi- nandus. Drie grachten ervan wer den gereconstrueerd om de bio toop voor salamanders te herstel len. Hierbij kon archeologisch onderzoek plaatsvinden. Triptiek van tin/lood. De Nieuwsbrief archeologie is gratis te verkrijgen bij het infor matiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 0118-631400. Het is ook mo gelijk daar een gratis abonne ment op de nieuwsbrief te verkrij gen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een aanvraag ont vangen van de N.V. Westerschel detunnel voor een ontheffing ingevolge de Wegenverordening Zeeland 1994 voor het aanslui ten van toeleidende wegen naar de tunnel op de provinciale'we- gen N666 en N254 in de ge meente Borsele. Gedeputeerde Staten zijn voorne mens de ontheffing te verlenen met voorschriften ter bescher ming van de veiligheid van weg gebruikers, ter voorkoming van onnodige beperking van de vrij heid van het verkeer en ter ver zekering van de kwaliteit van de te maken wegaansluitingen. De ontwerp-ontheffing ligt ter inzage van 17 december 1998 tot en met 22 januari 1999 bij de Directie Infrastructuur en Vervoer te Middelburg, Abdij 6, kamer Dl03, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren. Voor het inzien bui ten kantooruren, mondelinge toe lichting en kopieën van de ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot de heer F.C. Mol, telefoon (0118)-631554. Belanghebbenden kunnen tot uiterlijk 22 januari 1999 hun zienswijze omtrent de ontwerp- ontheffing schriftelijk naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg of monde ling bij de heer F.C. Mol, Abdij 6, kamer Dl01 te Middelburg, tele foon (0118)-631554. Provinciale Staten van Zeeland hebben op 16 oktober 1998 de Milieuverkenning-I vastgesteld en het milieubeleidsplan Kerend Tij Twee opnieuw (gewijzigd) vastge steld en verlengd. De Milieuverkennihg-I beschrijft de stand van zaken van de uit voering van het milieubeleidsplan Kerend Tij Twee. In de Milieuverkenning-I zijn vooral de knelpunten geanalyseerd. Het algemene beeld is dat de milieu kwaliteit gestaag verbetert, maar er blijft een belangrijk aantal knel punten bestaan. De verlenging van Kerend Tij Twee tot 2001 heeft tot wijzigin gen van dit plan geleid. Deze wij zigingen zijn beperkt en opgeno men in de Milieuverkenning-I. Het Zeeuws milieubeleid zoals omschreven in beide beleidsplan nen geldt tot 1 januari 2001. In de vergadering van 16 okto ber 1998 is eveneens een wijzi ging van de Milieuverkenning-I vastgesteld betreffende het ver vallen van de verbodsbepaling voor gebruik van secundaire grondstoffen in milieubescher- mingsgebieden. Deze wijziging is los opgenomen bij de Milieuver kenning-I. De Milieuverkenning-I ligt van 16 december 1998 tot en met 27 januari 1999 ter inzage bij de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 08.00 -17.00 uur en desge vraagd (0118-631152) buiten kantooruren, in het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9 te Middelburg op werkdagen van 09.30-12.30 en 13.30-16.30 uur en bij de openbare bibliothe ken en de gemeenten tijdens de gebruikelijke openingsuren. Bij de gemeenten is er ook gelegenheid de stukken buiten kantooruren in te zien; nadere informatie kan ter secretarie worden ingewonnen. De Milieuverkenning-I kan worden opgevraagd bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118-631400. Nadere inhoudelijke informatie kan worden verstrekt door drs. L.M. Vermeulen (0118-631969). Gedeputeerde Staten van Zee land geven kennis van de ont vangst op 25 november 1998 van een melding Wet milieube heer van het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden te Goes voor het wijzi gen van de uitvoering van de adsorptielaag die is aangebracht in het baggerspeciedepot Walc.he-ren te Ritthem. De melding kan worden ingezien van 17 december 1998 ot en met 21 januari 1999 (met uizon- dering van 25 december 1998 tot en met 1 januari 1999) bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en het gemeente huis van Vlissingen, op werkda gen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefoni sche afspraak 0118-487204) op woensdagavond van 17.15- 20.15 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P.Wattel (tel. 0118- 631773). Wet verontreiniging oppervlaktewateren Vergunning voor het storten van specie in de Westerschelde De minister van Verkeer en Waterstaat maakt ter voldoening aan de Algemene wet bestuursrecht het volgende bekend. Bij besluit van 7 december 1998, nr. WM 10416 is aan Zeeland Seaports vergunning ingevolge de Wet verontreini ging oppervlaktewateren verleend voor het storten van baggerspecie in de Wester schelde afkomstig uit de buitenhaven te Vlissingen. Terinzagelegging Het besluit, alsmede het ontwerp-besluit en andere van belang zijnde stukken liggen van 16 december 1998 tot en mei 27 januari 1999 ter inzage op de volgende adressen en tijdstippen: 1. Rijkswaterstaat, directie Zeeland, Koestraat 30 te Middelburg op werk dagen van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur (kamer 156). 2. Sectie milieu van de dienst Stadsontwik keling, Stadhuisplein 2 te Vlissingen, op werkdagen - behalve zaterdagen - van 8.30 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 15.00 uur en op woensdagavonden na voorafgaande telefonische afspraak (0118-487204) van 17.15 uur tot 20.15 uur bij de sectie communicatie. Beroep en voorlopige voorziening Tegen het besluit kan tot en met 27 januari 1998 beroep bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State worden ingesteld door: a. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ontwerp, b de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp; c. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp zijn aangebracht, d. degenen aan wie redelijkerwijs met kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ontwerp. Het gemotiveerde beroepschrift dient te worden gezonden aan de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag, met ten minste een vermelding van de naam en het adres van de indiener, de dagtekening van het beroep, een vermelding van het bestuurs orgaan dat het besluit heeft genomen en de datum en het kenmerk van het besluit. Het besluit wordt op 28 januari 1999 van kracht tenzij vóór deze datum beroep is ingesteld en een verzoek wordt gedaan tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het verzoek tot het treffen van een voor lopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van voornoemde afdeling Het besluit wordt niet van kracht voordat op een dergelijk verzoek is beslist. Van de indiener van een beroepschrift/ verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening wordt een bedrag aan griffie- geld geheven. Omtrent de hoogte hiervan, de wijze waarop en de termijn waarbinnen u dit dient te betalen kunt u zich in verbinding stellen met de secretarie van de voornoemde afdeling. Middelburg, 16 december 1998, de minister van Verkeer en Waterstaat, namens deze, de hoofdingenieur-directeur, prof dr. H.L.F. Saeijs Ministerie van Verkeer en Waterstaat "vanuit de praktijk van het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid" Vele kinderen die gepest worden scha- ,nien zich, praten er liever niet over, ook niet met ouders. Kenmerkende signa len: nare dromen, concentratiestoor nissen, angst om naar school te gaan, onverwacht slechte schoolprestaties. Hoofdpijn, buikpijn en vormen van depressie, soms denken ze aan zelf moord. Pesten kan ook later, op vol wassen leeftijd, diepe sporen nalaten. Het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid (NFGV) verstrekt gratis themabrochures. Bel het NFGV: 030 - 297 11 97, of schrijf naar NFGV, postbus 5103, 3502 JC UTRECHT. Erover praten? Bel de Korrelatie Hulplijn: 030 - 2331335 WIELIM iSÏMTEWONDERS clanon nu ook op Internet; www.autoprofiel.nl

de Faam | 1998 | | pagina 15