Lol en verstilde momenten bij PATER MOESKROEN ziek ears PENTAGON WAKS X X FILMS MET Dl KERST X X X S X X X in 'The Nighttrain' J? X geprolongeerd Ze hebben er een gewoonte van gemaakt om in de theaters te overwinteren. Pater Moeskroen, in de zomer de feestband die menige biertent in den Sande met opgewekte stampers op stelten zet, ontvlucht de kou de laatste jaren in de schouwburg. Woensdag 16 december 1998 FAAM/VLISSINGER 13 Mulan Bij de tekenfilm wenoude gekozen, gevochte nieuwste Disney- is voor een eeu- Chinese legende Mulan is een vrij- n meisje dat de plaats van haar vader inneemt in het leger van de keizer, wanneer diens rijk wordt binnengevallen door de gewetenloze Hunnen- voorman Shan-Yu. Ze ver kleedt zich als man en met hulp van Mushu, haar bescherm-draakje, groeit ze uit tot een moedig krijger. Natuurlijkspeelt Mulan in de beslissende slag de helden rol. Ook hebben de makers een heuse love-story in de film verwerkt tussen de hel din en de jonge kapitein Shang. A perfect murder Steven Taylor (Michael Douglas) is een geslaagd zakenman in de financiële wereld van New York en heeft alles wat hij wil. Behalve dan de liefde en trouw van zijn jonge, intelli gente vrouw Emily Bradford Taylor (Gwyneth Paltrow). Zij begint een hartstochte lijke affaire met de kunste naar David Shaw (Viggo Mortensen) en probeert op die manier de leegte in haar huwelijk met Steven op te vullen. Na enkele maanden ontdekt deze de affaire en bedenkt een plan voor een perfecte moord, met Emily als doelwit. Maar de per fecte moord is misschien wel even moeilijk te realise ren als de perfecte liefde. Abeltje Op zijn eerste dag als lift boy vliegt Abeltje Roef met drie liftgangers, zijn ex- vriendinnetje Laura, de zanglerares Klaterhoen en de in mottenballen hande lende meneer Tump, met lift en al het dak uit van waren huis Knots. Hoog in de lucht ontdekt Abeltje de bestu ringsmogelijkheden van de lift. Er volgt een wonderlijke avonturentocht, die Abeltje en consorten achtereenvol gens naar New York en 'Perugona' brengt. Hun nieuwste theaterprogramma '(On)gewenste ultimiteiten' is een samenvatting van het mooiste materiaal uit de vorige drie shows. Folk, rock en country worden afgewisseld met cabareteske sketches en grappen. De van de 'paters' zo bekende lol gaat als vanzelf over in serieuze liedjes vol verstilde momenten. Voor het grote publiek zijn Roodkapje denderde de hit- Pater Moeskroen, '(On)gewenste ultimiteiten'. Nog te zien in Zierikzee (Theater Mondragon), V 30 januari, 20.00 uur. ze natuurlijk vooral bekend van de mega-hit 'Rood kapje'. Het was het jaar 1991. Als voorproefje van hun door Peter Koelewijn geproduceerde CD 'Aan de macht!' kwam de single uit. Het vervolg laat zich vertel len als een sprookje. lijsten binnen. De doorbraak van Pater Moeskroen was een feit. In het najaar van 1994 verlegde het zevental rond leadzanger Marcel Sophie zijn grenzen. Met het muziektheaterstuk 'Psalmen- strand' maakte de groep de overstap naar het theater. Het bood de paters meteen de gelegenheid het repertoi re te verbreden. Inmiddels kunnen ze zich beroemen op een publiek dat zich uitstrekt van de basisschoolleeftijd tot aan het bejaardenhuis. Feestneuzen Bijna 12,5 jaar geleden begon het allemaal voor de voormalige studenten muziektherapie. Als straat muzikanten trokken ze door Frankrijk met voornamelijk traditionele Schotse en Ierse folk, repertoire dat in '(On)gewenste ultimiteiten' nog altijd een belangrijke rol speelt. Op de terugweg van Parijs kwam het gezelschap langs de Belgische stad Moeskroen. Het eerste plan van de feestneuzen was om bier van die naam te gaan brouwen. Het kwam er niet van. De band kreeg wel de naam van het nimmer gebrouwen bier. Het gerstrijk nat zou als een rode draad door hun carrière gaan lopen. Geen feesttent of de paters blie zen het dak eraf. Het succes benauwde. Voor de brood nodige variatie koos Pater Moeskroen voor theater- tournee's in de winter. Of zoals zanger/gitarist Ton Smulders het onlangs kern achtig uitdrukte: "Aan het einde van de zomer ben je het beu om steeds voor zatte mensen op te treden, dan is het heerlijk om hettheater in te kunnen." Breekbaar In '(On)gewenste ultimir téiten' rekent Pater Moeskroen eens te meer af met het halsstarrige imago van pretband alleen. Natuurlijk, de lol en het typi sche Moeskroen-geluid is gebleven. En grappen en grollen zullen altijd wel een wezenlijk onderdeel van hun optredens blijven uit maken, ook in het theater waarin dergelijke frivolitei ten al gauw een beetje banaal worden. Toch is de groep niet bang om de nek uit te steken, een ontwikke ling die ook al in hun vorige theaterproductie 'Spanning Spinazie' hoorbaar was. Thema's als een traumati sche verkrachting, dood, eenzaamheid en ontgoo cheling vormen de leidraad van menig breekbaar lied. Zeker na de pauze is de voorstelling prima in balans. De toegiften liegen er evenmin om. Akoestische versies van hun grootste hits gaan naadloos over in klassiekers uit de rockge- schiedenis. Zo wordt Roodkapje, Susanne van Leonard Cohen, Hele Hola Tuthola verandert in The "House of the Rising Sun (The Animals) en Laat Maar Waaien verandert in, hoe kan het anders, Blowin' in the Wind (Dylan). Het bloedmooie toetje toont andermaal aan hoe veel zijdig en muzikaal Pater Moeskroen is. selectie; videoland Vlissingen VZ-mV ©.ÓisVS'T MEES» A WNK, ViHlKY ,A S&&8&SIC un*»» AtMW M.1* tr Xiv* viuïtu mm* i towo.niar mauunti« yn wn lUMiM NKI NWUMX «UI' W J Wil i- -«r<H 11 M tlL-th kX'WHjji tBHadDBadl fo \o 2© Filmliefhebbers kunnen met en rond Kerst hun hart ophalen in Cine City in Vlissingen. Maar liefst elf verschillende films staan geprogrammeerd. Elke film wordt dagelijks vier maal vertoond. Ook voor een leuk kerstcadeau is de bioscoop trouwens een plek waar je niet omheen kunt: de bekende bioscoop bon is nu verkrijgbaar in een originele verpakking, namelijk in de vorm van een filmblik op miniatuurformaat. "Zo verpakt ziet het er extra feestelijk uit", aldus directeur Ad Weststrate van de Cinema Groep in Vlissingen. Bioscoopbonnen zijn er in verschillende bedragen. De goedkoopste bon kost een tientje, de duurste vijfentwintig gulden. Ook is er een bon van vijftien gul den. Voor het filmblikje als verpakkingsmateriaal moet drie gulden extra wor den neergeteld. De bioscoopbonnen zijn in elke filmzaal in ons land in te wisselen. Het mega-complex Cine City heeft sinds de opening eind november al duizen den filmliefhebbers naar Vlissingen getrokken. "Ze stromen van alle kanten toe", aldus Ad Weststrate. Om de filmliefhebbers ter wille te zijn, worden er in de kerstvakantie dagelijks vier voorstellingen geprogrammeerd. Die frequentie wordt ook nog in de eerste week van het nieuwe jaar aangehouden, 's Middags zijn er twee matinee-voorstellingen achter elkaar. Tot de publiekstrekkers in Cine City horen ook met Kerst de Disney-tekenfilm Mulan, The Horse Whisperer met en van Robert Redford en natuurlijk de kinderfilm Abeltje. o© o© o© ©fL ©oL O® o© o© o© DE HUNKERING Hij is dik, grofgebekt, controversieel en komt naar Middelburg. Theo van Gogh: filmmaker, columnist en tegenwoordig in brede kring vooral bekend van de geruchtmakende date-show 'De Hunkering'. Aanstaande vrijdagavond 18 december vinden de opnames van het Veronica- programma plaats in de Middelburgse discotheek The Nighttrain. Mede-eige naar Mario Spetic is er mee in zijn nopjes. "Een bewijs dat we ook landelijk interes sant beginnen te worden." Drie maanden geleden werden Spetic en zijn com pagnon Martin Franke dooi de omroep benaderd. Een producer kwam de locatie aan de even buiten het cen trum van Middelburg gele gen Beddewijkstraat bekij ken en raakte onder de indruk. Een wervingsteam van het programma stapte vrijdagavond 4 december op The Second Arrival Wetenschapper Zane Zaminsky sterft aan een hartaanval tijdens zijn verblijf in Alaska. Een paar dagen later ontvangen Jack Addison, stiefbroer van Zane, Bridget Piordan, verslaggeefster, en enkele weten schappers, een geheimzinnig pakketje. Daaruit blijkt dat Zane ontdekt heeft dat bui tenaardse wezens een duivels plan smeden om de onzonlaag te vernietigen en zo de aarde onleefbaar te maken. Als Jack en Bridget ontdekken dat er geen andere uitweg meer is, besluiten ze het hoofdkwartier van de aliens binnen te dringen. Met o.a. Patrick Muldoon, Michael Sarrazin en Jane Sibbett. Pentagon Wars Kolonel James Burton (Cary Elwes) krijgt de leiding over het testprogramma voor de Bradley. Deze nieuwe, superieure en peper dure gevechtsmachine van de Amerikaanse luchtmacht is bijna klaar voor productie. Alles lijkt erop dat de Bradley honderd pro cent in orde is. Dan krijgt Burton onverwacht een vreemd telefoontje. Ergens is er iets niet in orde, maar hij krijgt niet de kans om te ont dekken wat. Zijn superieur generaal Partridge (Kelsy Grammer) probeert niet alleen zichzelf in te dekken, maar is er ook op uit om Burton op het verkeerde spoor ie zetten. Wat kan er mis zijn, vraagt deze zich af. Two Bits Wanneer de twaalfjarige Gennaro ziet dat die dag de grootse opening plaats vindt van de nieuwe bioscoop, heeft hij maar één wens: die hoe dan ook bij te wonen! Als hij vóór zes uur gaat, bedraagt de entree slechts 25 cents. Dat geld heeft Gennaro echter niet. De enige die hem kan helpen is zijn opa, maar die be weert die dag te zullen sterven. Opa wil het geld wel geven, echter op één voorwaarde: Gennaro moet de vrouw opzoeken van wie opa vergiffenis wil krijgen voor een op jonge leeftijd aangedaan verdriet. Dan pas kan hij vredig sterven. Gennaro neemt de opdracht aan, maarde klok (voorde bioscoop) tikt door. Met o.a. Al Pacino en Mary Elisabeth Mastrantonio. Phoenix Harry Rollins (Ray Liotta) is een keiharde, onverschrokken rechercheur in Phoenix- Arizona met één zwak punt: zijn hardnekkige gokverslaving. Ondanks het feit dat hij steeds verliest, blijft hij zijn geluk beproeven. Zowel in het spel als in de liefde (Anjelica Huston) als in z'n werk. Omdat zijn gokschul den de pan uitrijzen, stelt zijn grootste schuldeiser hem voor de keuze: hij moet iemand vermoorden of zal zelf vermoord worden! Harry zoekt verbeten naar een oplossing. Om aan geld te komen beraamt hij zelfs met enkele corrupte collega's een riskant plan om een woekeraar te beroven. Maar niets loopt zoals gepland en Harry wordt bedrogen en verraden. de bezoekers van The Nighttrain af, op zoek naar geschikte kandidaten. Een flink aantal goedsmoelende jongens en meiden werd op film gezet. Vrijdagavond wordt duidelijk wie van hen door Van Gogh wordt gekoppeld en zich zo nodig kan afzonderen in de cara van voor een tête-a-tête en wie weet wat nog meer. Volgens Spetic past De Hunkering precies in de stra tegie van The Nighttrain. "We zijn niet bang om zulke uitdagingen aan te gaan. Wat wij willen is zo breed en gedurfd mogelijk program meren voor alle denkbare doelgroepen. En dat met een frequentie die elders in de provincie niet voorkomt. We zijn zodoende voor de con currentie echt de Schrik van Zeeland geworden." Trefcentrum De aanpak van Spetic en Franke werkt. De avonden in The Nighttrain trekken bijna altijd duizend bezoekers, meteen de maximale capaci teit van de zaal. Spetic was voorheen bedrijfsleider van de op dezelfde plek geves tigde discotheek De Stadsdanszaal. Een jaar geleden gingen hij en Franke op eigen benen verder als The Nighttrain. Sindsdien trad er een reeks aan bekende artiesten op. Elke vrijdagavond moet er wat speciaals in The Nighttrain te doen zijn, zo luidt het ada gium van het duo. Total Touch, Trijntje Oosterhuis, Anouk maarook Linda, Roos Jessica traden er al voor het voetlicht. Voor de 25-plussers waren er op tredens van The Tramps, The Fortunes en onlangs nog Boney M. Ook Rhythm Blues en houseparty's staan regelmatig gepro grammeerd. Op zaterdag is het een mix van alle ingrediënten door elkaar. Ook dat is The Nighttrain, vindt Spetic. "We willen een trefcentrum zijn voor alle soorten mensen. Bruin of blank, geel of rood, bij ons komt iedereen over de vloer. Daar staan we om bekend. Sommigen zouden zeggen: berucht. Maar wij kunnen gewoon uitstekend overweg met Marokkanen, Turken, Ambonezen en andere medelanders. Ook al omdat ee-n groot deel van ons beveiligingsteam uit die groepen afkomstig is." Feesten Het interieur van The Nighttrain is een verhaal apart. Niet voor niets nam de Zeeuwse popgroep Blpf er een videoclip op. De kleur zwart domineert, afgewis seld met vrolijke tekeningen. Lasers en andere trendy snufjes kom je in The Nighttrain niet tegen. Een bewuste keuze, aldus Spetic. "Zeeuwen hebben dat niet nodig om het gezellig te maken. Dat opzichtige en moderne hebben we er met opzet uitgelaten. Bij ons is het interieur geschikt om te feesten. Er mag op de ban ken worden gestaan. Het mag bij wijze van spreken gesloopt worden. Niet voor niets hebben wij een tech nisch mannetje voor 40 uur rondlopen. Een beesten bende is het zeker niet bij ons. Het gaat erom wat je tolereert en wat niet." Spetic is met zijn The Nighttrain voortdurend op zoek naar grenzen. Daarom ook staat Paul de Leeuw hoog op zijn verlanglijstje. Er wordt ook hard gewerkt aan het programmeren van een aantal stand-up come dians, de cabaretiers van de messcherpe tong en het ver bale geweld. Eerst dus Van Gogh, nog zo iemand die graag tot het uiterste wil gaan. Als het even kan in het bijzijn van duizend man publiek - u bent dus welkom. Spetic kijkt er naar uit. "Van Gogh is iemand die me intri geert. Ik wil hem graag ont moeten. Ik ben benieuwd naar zijn opstelling in het leven. Of hij echt is zoals hij pretendeert te zijn, of dat het allemaal fake is. Dat ga ik hem vragen ook."

de Faam | 1998 | | pagina 13