XPOSITIES KAMAHL IN SINT IACOBSKERK ROUW PAST ELEKTRA ODIUM FRANK GROOTHOF SPEELT KONING ARTHUR 1EAN MARTYN AAN HET THEATERORGEL TRY OUT ELS DE SCHEPPER IN RILLAND DONDERDAG 10 DECEMBER AGENDA VRIJDAG 11 DECEMBER ZATERDAG 12 DECEMBER ZONDAG 13 DECEMBER MAANDAG 14 DECEMBER DINSDAG 15 DECEMBER WOENSDAG 16 DECEMBER REGIONALE GOES KATTENDIJKE MIDDELBURG OOSTKAPELLE OOST-SOUBURG SINT LAURENS VLISSINGEN Woensdag 9 december 1998 FAAM/VLISSINGER 9 Donderdag 10 december t/m woensdag 16 december Arsenaaltheater, Vlissingen; Frank Groothof, 'Koning Arthur', 19.30 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Leerlingen van Nehalennia, 'Brueghel', musical over het leven van de Antwerpse schilder, 20 uur. St. Jacobskerk, Vlissingen; Groot Koor Zeeland zingt met Kamahl, 20 uur. P Stadsschouwburg, Middelburg; Leerlingen van Nehalennia, 'Brueghel', musical over het leven van de Antwerpse schilder, 20 uur. Concert- en Gehoorzaal, Middelburg; Orgelconcert door de Engelse or- ganiste Jean Martyn, 20 uur. Podium 't Beest, Goes; Sanne Wallis de Vries met een reprise van 'SOP', cabaret/kleinkunst, 20.30 uur. Imkerij Poppendamme, Grijpskerke; Poppentheater Parabel, kerst schimmenspel 'De vier lichten', 14.30 uur. Arsenaaltheater, Vlissingen; Slagwerkschool Rondomtrom en de Zeeuwse Muziekschool, eindpresentatie djembespelen, 19.30 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Leerlingen van Nehalennia, 'Brueghel', musical over het leven van de Antwerpse schilder, 20 uur. St. Jacobskerk, Vlissingen; Capella Minsk met Russische kerstliederen, 20.15 uur. Podium 't Beest, Goes; Heavy mental dance party met de dj's Robbert en Marcel, 21 uur. De Hooizolder, Westkapelle; Cherwin, winnaar van de Soundmixshow 1998. Open Hof, Vlissingen; Adventsconcert door Mandoline-orkest Con Amo- re en Vocaal Ensemble St. Laurens, 15 uur. Hervormde Kerk, Oost-Souburg; Kerstconcert door Muziekvereniging Caecilia met medewerking van het Zeeuws Byzantijnskoor Sretsenye, 15 uur. Arsenaaltheater, Vlissingen; Dance-BigbandThe Evergreens, 'Christmas swing', kerstmuziek in de Amerikaanse Big-band stijl en een aantal jazzy nummers, 15.30 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Yury Honing Trio, foyerconcert in de se rie 'Jazz op zondag', 15.30 uur. Arsenaaltheater, Vlissingen; The Nylons, 'In concert' a capella, 20.15 uur. Grote Kerk, Goes; Carillonconcert door Sjoerd Tamminga, 13.30 uur. Stadsschouwburg, Middelburg; Het Noord Nederlands Toneel, 'Rouw past Electra', toneelstuk van Eugene O'Neill, 20 uur. Imkerij Poppendamme, Grijpskerke; Poppentheater Parabel, kerst schimmenspel 'De vier lichten', 14.30 uur. Ambachtscentrum, Goes; Poppentheater Sim Bolus, 'Wat een schat', 15 uur. Maria Magdalenakerk, Goes; Strijkersproject Het Zeeuws Orkest en Bart Schneemann (hobo), met werken van Rossini, Bellini, Weber Medelssohn en Shostakovitch, 20 uur. St. Jacobskerk, Vlissingen; Festival of Nine Lessons and Carols met me dewerking van de Zeeuwse Koorschool, 19.30 uur. Arsenaaltheater, Vlissingen; Kerstuitvoering door leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool Vlissingen, 19.30 uur. E Donderdag 10 december t/m woensdag 16 december Kunstuitleen De Bevelanden, Wijngaardstraat 3, Zeeuwse kunstenaars, diverse werken. Wo. t/m za. van 13-17 uur. Stadskantoor, Oostsingel 2, Leerlingen van scholen voor voortgezet on derwijs, schilderijen. Tijdens kantooruren, vrijdag tot 12 uur. Museum voor Zuid- en IMoord-Beveland, Singelstraat 13, Thom Hofman ep Wim Lindenbergh, foto's. Di. t/m vr. van 10-17 uur en za. van 13-16 uur. GRIJPSKERKE Imkerij Poppendamme, Poppendamseweg 3, Ina van der Meulen; aqua rellen. Bram Francke; beelden. Willy Neve; keramiek. Di. t/m za. van 12-17 uur. Galerie llona, Dorpsstraat 23-25, llona Schmit, naïeve schilderijen. Za. van 14-17 uur. Depot, 't Zanddorp 68, Philippe Disse en Berith Keiser; gebruiksvoorwer pen. Willem Pastoor en Baf Verjans; sieraden. Zo. en ma. van 14-17 uur. Galerie 'T', Turfkaai 25-27, Joop Leliveld; abstract schilder. Elly Leliveld; abstracties in acryl. Do. t/m za. van 11-16 uur. De Vleeshal, Markt, Berend Strik en one architecture, 'Het onderzoek naar de stedelijke conditie van Middelburg'. Di. t/m zo. van 13-17 uur (t/m 13 de cember). Zeeuws Biologisch Museum, Duinvlietweg 6, 'Mammoeten terug in Zee land'. Wouter Kabouter, 'Op avontuur in het herfstbos'. Di. t/m zo. van 12-17 uur. Verzorgingshuis De Zoute Viever, Dongestraat 1, Cursisten van het Theo Doesburgcentrum; diverse technieken. A. Bockkom; tropische schel pen. Tijdens kantooruren. Boerderijgalerie De Osseberg, Singelweg 11, diverse kunstenaars, schil derijen, beeldhouwwerk, keramiek, fotografie, weefkunst en sieraden. Ma. t/m za. van 14-17 uur. Iguana, Bellamypark 35, levende reptielen, amfibieën en insekten. Dage lijks geopend van 14-17.30 uur. Bellamy 19, Bellamypark 19, André Geertse; 'Homo Ludens' installatie. 35 kunstenaars, afscheidstentoonstelling 'Het lijden van de jonge Bellamy. Dood, graf en vooral zoentjes. Duizenden zoentjes!'. Ma. t/m vr. van 10-17 uur. Za en zo. van 13-17 uur. De befaamde Australische zanger Kamahl geeft woens dag 9 en donderdag 10 december samen met het Groot koor Zeeland een kerstconcert in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. De zanger Kamahl, bekend van The Elephant Song is sinds oktober in Nederland voor een groot con cert tournee door het hele land. Hij schenkt, samen met de Nederlandse koren waarmee hij optreedt, een deel van de opbrengst van de tournee aan het kinderfonds Unicef. De Australische zanger Ka mahl is geen onbekende in ons land. Met zijn karakteris tieke warme, donkere stem heeft hij een carrière opge bouwd, die hem naar veel grote concertzalen in de hele wereld bracht. In de afgelopen jaren stond hij vaak nummer één in de hitlijsten, hetgeen hem meer dan tachtig gouden en platina platen opleverde en in Australië werd hij zelfs uit geroepen tot de beste zanger. Zijn grote doorbraak kwam in 1975 met het lied The Elep hant Song, dat speciaal werd gecomponeerd voor het We reld Natuurfonds, en waar mee hij een wereldhit scoor de. Hij werd verschillende ke ren op paleis Soestdijk ont vangen door prins Bernhard Het Noord Nederlands To neel speelt dinsdag 15 de cember het toneelstuk Rouw past Elektra van Eu gene O'Neill in de Stads schouwburg in Middel burg. Het stuk is vertaald door Ger Thijs en de regie is in handen van Agaath Witteman. Rouw past Elek tra wordt gespeeld in een bezetting met Marie-Louise Stheins, Josée Ruiter, Ca rol van Herwijnen, Vincent Croiset, Paul Kooij, Felix Burleson, Mirjam de Rooij en Christo van Klaveren. Rouw past Elektra, geschreven in 1931, is een moderne versie van één van de oudste theaterteksten die we kennen, de Oresteia van Aischylos. Eu gene O'Neill verplaatst de handeling naar het puriteinse New England, direct na de bloedige Amerikaanse burger oorlog. In Rouw past Elektra wordt generaal Ezra Mannon (Agamemnon) bij thuiskomst vermoord door zijn vrouw Christine en haar minnaar Adam Brant. Daarop weet zijn dochter Lavinia (Elektra) haar broer Orin ervan te overtuigen dat deze moord gewroken moet worden. Rouw past Elektra is een tra gedie vol hartstocht met scherp getekende personages die noodlottig door het verle den worden achtervolgd. In hun gevecht om daaraan te ontkomen staan ze uiteindelijk weer dicht bij de tragiek van de mythische Griekse helden. Agaath Witteman staat be kend om haar grote liefde voor Griekse tragedies. Daar naast is zij een gedreven re gisseur van modern psycholo gisch drama. Juist deze com binatie maakt haar medewer king aan Rouw past Elektra zo interessant. en koningin Juliana, die grote waardering, als zanger en als mens, voor hem hebben. Het Grootkoor Zeeland is een projectkoor dat in 1997 in Zee land is opgezet door de diri gent Nan van Groeningen. Dit koor heeft inmiddels een gro te bekendheid gekregen in de provincie en het bestaat mo menteel uit zo'n driehonderd enthousiaste zangers en zan geressen. Elk jaar worden er twee koor projecten gerealiseerd: één in het voorjaar en één in het na jaar. Het repertoire van het Grootkoor bestaat uit enkele Christmas Carols, een aantal bekende koorwerken, speciaal bedoeld voor dit kerstpro gramma. Natuurlijk zal het koor ook met de Kamahl een aantal be kende kerstliederen zoals When a Child is Born, The Ho ly City, Maiy's Boy Child en Holy Night zingen. De Vlaamse cabaretière Els de Schepper geeft za terdagavond 12 december een try out-voorstelling in dorpshuis „Luctor et Emergo" van haar nieuwe programma „de Witte Ne gerin". Aanvang 20.00 uur Degenen die Els de Schepper eerder gezien hebben zullen dan ook ongetwiijfeld weer van de partij zijn. Een schitte rend mens met een leuk Vlaams accent! Naast Kommil Foo, een van de toonaange vende cabaretiers van Belgiè. Els de Schepper studeerde af aan de Toneelschool "Studio Herman Teirlinck" in Antwer pen. Ze is een multi-talent. Ze presenteerde allerlei program ma's, speelde mee in soap-se ries, werkte mee aan diverse programma's. Momenteel presenteert Els samen met de cabaretgroep "Niet Schieten", het programma 5 Hoog op RTL 5, een programma waarin cabaret centraal staat. Verder heeft ze met veel succes al drie cabaretprogramma's ge maakt en is nu toe aan het vierde. In "De Witte Negerin" zal muziek de overhand krij gen, maar cabareteske onder delen zullen zeker niet ontbre ken, en net als in de vorige programma's zal ze bijgestaan worden door een aantal muzi kanten. Waarom? „Omdat ik een vreemde droom had vannacht. Een jon ge vrouw liep over de straat met een spiegeltje in haar hand. Ze keek erg verdrietig en vroeg voortdurend aan de voorbijgangers: Weet u wie ik ben? Kunt u mij de weg naar de waarheid vertellen? Daarbij hield ze het spiegeltje steeds naar haar gesprekspartner ge richt. De mensen keken in de spiegel en antwoordden dat ze vreugde zagen. Weer ande ren spraken over liefde en ver scheurdheid, over leugens en lachen en troost en zoeken en vallen en opstaan. Maar wie ben ik dan? Bleef de vrouw vragen? Toen merkte een kind op: waarom draait u het spie geltje niet gewoon om? Dat deed de vrouw. Toen zag ze zichzelf. Waarom? Omdat wat je ziet niet altijd is wat je krijgt en wat je krijgt niet altijd is wat het werkelijk is. Uiteinde lijk heb ik zelf gevonden wie ik ben". Kaarten kosten f. 17,50 en met passen f.15,00 en zijn verkrijg baar in het gemeentehuis in Kruiningen (publieksbalie "Bachten Vaete"), bij de VVV in Yerseke en aan de zaal. Te lefonisch kaarten bestellen kan via de nummers 0113 395326 (bureau burgerzaken) en 0113 551552 (Jacques Boonman). Frank Groothof maakt al een groot aantal seizoenen meeslepende bewerkingen van klassieke opera's voor de jeugd. Keer op keer trokken onder meer 'De To verfluit' (naar Mozart). 'Don Giovanni' (naar Mo zart, 'Carmen' (naar Bizet) en 'Boris Godoenov' (naar Moesorgski) volle zalen met een enthousiast pu bliek, Groothof maakt nu een eigentijdse opera van Koning Arthur. Koning Arthur speelt zich af in de zevende eeuw in Engeland. Het is de tijd van kastelen en ridders, de tijd dat er nog tove naars en heksen bestaan. Het is de tijd van het recht van de sterkste. Het zwaard regeert, iedereen die zwak en arm is wordt onderdrukt. De graven en baronnen zijn rijk genoeg om er een kasteel en een har nas op na te houden. Zij heb ben soldaten, zwaarden en speren en zijn de baas in hun eigen gebied. Ze willen voort durend oorlog voeren om hun gebied uit te breiden. Akkers worden platgereden en de boeren moeten mee om te vechten. Vaak worden de hoe ven verbrand, het vee geroofd, de dochters ontvoerd. Het volk kan niet anders dan zwoegen, sloven en weerloos verduren. Is het een wonder dat de men sen de kerk platliepen in zes- honderdzoveel, om te bidden voor betere tijden. Ze hoopten op vrede en een goede koning. Maar om een goede koning te krijgen moest er wel een won der gebeuren. Een heel groot wonder... Nou, voor wonderen had je in zeshonderdzoveel to venaars nodig en voor een heel groot wonder de beste to venaar van de wereld: Merlijn. Merlijn is begaan met het ar me volk en wil wat aan de wantoestanden doen. Hij voedt zelf een kind op, ver van de gewelddadige wereld. Dit kind, Arthur, moet de nieuwe koning van Engeland worden. Door hem zal er een tijd van vrede aanbreken. Maar de rijke baronnen en graven willen hun oude levensstijl niet zo maar opgeven en de ridders van de ronde tafel hebben hun handen vol om de edelen hun slechte gewoonten af te leren. Uiteindelijk gaat Koning Arthur op zoek naar de graal, een mysterieuze kelk die vrede zou kunnen brengen. Maar als hij na een avontuurlijke tocht de graal vindt, staat hij oog in oog met zijn aartsvijand... Frank Groothof brengt zijn ver tolking van Koning Arthur don derdag 10 december op de planken van het Arsenaal theater in Vlissingen. De voorstelling begint om 19.30 uur. Els de Schepper: ik zing de ziel uit mijn lijf. De Engelse organiste Je an Martyn bespeelt vrij dagavond 11 december het Compton-theateror- gel in de Concert- en Ge hoorzaal van Middelburg. Aanvang 20.00 uur. Ze brengt puur populaire muziek. De Engelse be gon haar muziekcarrière al op driejarige leeftijd achter de piano en speel de op latere leeftijd onder meer mee in het orkest van James Last. Ze geeft veel theaterorgelconcer ten in eigen land en daar buiten. Komende vrijdag dus in Middelburg. Kaar ten aan de zaal f 12,50, jeugd tot 16 jaar onder begeleiding gratis toe gang. Kaarten in voorver koop bij Muziekcentrum Middelburg, Lange Delft, f 10,-. Jean Martyn: haar stijl heeft haar veel vrienden over de hele wereld bezorgd. Rouw past Elektra van het Noord Nederlands Toneel. (Foto Karei Zwaneveld) (Foto Miloushka Bokma) Frank Groothof. De Australische zanger Kamahl.

de Faam | 1998 | | pagina 9