REGELS VOOR HET AFSTEKEN VAN VUURWERK GLADHEIDSBESTRIJDING IN VLISSINGEN HERDENKING VIERHONDERDSTE STERFDAG MARNIX VAN SINT ALDEGONDE EXPOSITIE STADHUIS DENK AAN UW REISDOCUMENTEN! GROENPLAN VERKRIJGBAAR BEELDENDE KUNST IN DE BLOEMENLAAN SPORTRAAD Informatiepagina van de gemeente Vlissingen Redactie: Stafbureau Communicatie, stadhuis Vlissingen telefoon (01 18) 487335 halt BURGERZAKEN BEPERKT OPEN kca ijl! box I lip 1 Wist u dat 64% van alle Wikken verpakkingen reeds gerecycled wordt? EVEN BIJPRATEN MET WETHOUDER POPPE-DE LOOFF WAAR EN WANNEER ZIJN WIJ BEREIKBAAR: Woensdag 9 december 1998 FAAM/VLISSINGER 5 GERUITE Op zaterdag 12 december wordt ter nagedachtenis aan de viemonderdste sterfdag van Marnix van Sint Aldegonde in de ge meente een herdenking gehouden. Prins Willem- Alexander zal bij de plech tigheid ter ere van de ver moedelijke schrijver van het Wilhelmus aanwezig zijn. Filips van Marnix, heer van Sint Aldegonde en West-Souburg, leefde aan het eind van de zes tiende eeuw. In één van de woe ligste periodes in de vaderland se geschiedenis was hij een belangrijk man. Als eerste raadgever van Prins Willem van Oranje heeft Van Al degonde een duidelijke histori sche band met de Oranjes. Marnix van Sint Aldegonde schreef op zijn kasteel in West- Souburg zeer waarschijnlijk ook het nationale volkslied, het Wil helmus. Sint Aldegonde was een diplo maat die in het toenmalige Euro- Een portret van een historisch bekende ge meentebewoner pa bij veel vredesbesprekingen onderhandelingen voerde. Zo bemiddelde hij ooit bij een bui tenechtelijke relatie van Willem van Oranje's vrouw Anna van Saksen en trad hij op als diplo maat bij de Pacificatie van Gent. Tussen 1583 en 1585 was Mar nix van Sint Aldegonde burge meester van Antwerpen. Na Spaans beleg tekende hij daar voor capitulatie. Toen de val van de stad hem werd aangerekend, trok hij zich ontgoocheld terug op zijn kas teel in West-Souburg. Daar legde hij zich als schrijver toe op literair-theologische ge schriften. HERDENKING Honderd jaar geleden werd Al degonde voor de eerste keer herdacht. Net als toen zal ook nu een Ant werpse delegatie aanwezig zijn bij de herdenking. Deze begint met een academische zitting in de Sint-Jacobskerk. Verschillende sprekers zullen daarbij het leven en de werken van Sint Aldegon de toelichten. Na het ochtend programma in de Sint-Jacobs kerk vindt er 's middags een plechtigheid plaats bij de ge denknaald in West-Souburg. De traditie om met vuur werk het oude jaar uit te luiden is een goede. Veel overlast wordt echter be zorgd door jongeren die al weken van te voren rotjes op straat afsteken. De feestelijke periode rondom de kerstdagen en de jaarwisseling is voor velen helaas ook een tija van irritatie en ergernis. Het veel te vroeg afsteken van vuurwerk, zodat al vanaf begin december op de meest onverwachte mo menten geknal te horen is, ver oorzaakt overlast. Oudere men sen durven nauwelijks de straat meer op en huisdieren en kinde ren worden de stuipen op het lijf gejaagd. Bovendien veroorzaakt het ge vaarlijk vuurwerkgebruik, zoals het rotjes gooien naar voorbij gangers, elk jaar weer slacht offers. Het Regionaal Halt Buro Walche ren heeft in overleg met Justitie en de politie een vuurwerkpro ject opgesteld dat de overlast moet terugdringen. Jongeren worden daarin gewe zen op de gevaren van vuur- rk. Er woraen bovendien richt- we lijnen gegeven voor het gebruik. Winkels mogpn om de voortijdig gebruik te voorkomen alleen vuurwerk verkopen op 29, 30 en 31 december. Afsteken mag alleen op 31 de cember vanaf 10.00 uur tot 1 ja nuari 02.00 uur. Jongeren die voor of na die tijd worden be trapt op het afsteken van vuur werk kunnen op forse bekeurin gen rekenen. Het vuurwerk wordt in beslag ge nomen. Jongeren kunnen ook kiezen voor een alternatieve straf via bureau Halt in Middelburg. Naast een 'werkstraf' wordt er op een educatieve manier gewe zen op de gevaren van vuur werk. VUURWERK Als u zich aan de voorschriften houdt, kunnen ongelukken vaak worden voorkomen. Koop in ieder geval goedge keurd vuurwerk. Aan goedgekeurd vuurwerk zit altijd een lont. Strijkers - vuurwerk met een strijk- kop - hoort daar dus niet toe! Het vuurwerk moet het liefst aan gestoken worden met een sigaret of sigaar of een in de winkel ver krijgbaar aansteeklont. Vuurwerk dat weigert, moet u bovendien ook niet nogmaals proberen aan te steken. Experi menteer bovendien ook niet met vuurwerk! KLACHTEN Wanneer u klachten heeft in verband met vuurwerk- overlast, kunt u bellen met de politie Vlissingen, tele foon: 424400. De Witrus Alexander Rodin exposeert sinds afaelopen vri|dag in de voorhal van het Vlissingse stadhuis. De voornamelijk surrealis tische doeken zijn te zien tot vrijdag 15 januari 1999. Rodin exposeerde in 1994 met zijn naar het westen geëmigreer de landgenoot Martinchyk in de watertoren HK. opvallend was toen al hoe verschillend de eco nomische achtergronden van de twee kunstenaars waren. Ook nu de situatie onder president Loe- kasjenko slecht is, reist Rodin naar vrije expositieruimten. Als een 'tapijtenkoopman' die zijn waar aan de man probeert te brengen. De tentoonstelling is tij dens kantooruren tussen 9.00 en 17.00 uur te be zichtigen in het stadhuis, Stadhuisplein 2. Voor meer informatie kunt u terecht bij Buro Beelden de Kunst, telefoon 416672. Het stadhuis en de andere gemeentelijke gebouwen zijn vanwege de kerstda gen en de jaarwisseling van 25 december tot en met 3 januari maar be perkt geopend. Volgende week wordt u op deze pa gina precies ingelicht. Omdat de sectie Burgerzaken op het stadhuis alleen oeperkt ge opend is voor geboorte- en over- lijdensaanaifte, wordt mensen die rond die tijd nog een nieuw reisdocument nodig hebben, aangeraden dit voortijdig te doen. Te laat aanvragen voorkomt dat u in de betreffende vakantieweek zonder paspoort of Europese identiteitskaart zit! Hetzelfde geldt overigens ook voor rijbe wijzen. Het vorige week versche nen groenstructuurplan voor Vlissingen is voor be langstellenden gratis ver krijgbaar. Zij kunnen zwart/wit exemplaren krij gen van het originele, (du re) plan in kleur. Het groenstructuurplan is een in ventarisatie van groen en onder houd van groen in de hele ge meente. Het is een plan van net adviesbureau SAB uit Arnhem, gemaakt in opdracht van burge meester en wethouders van Vliss ingen. Het plan vormt momenteel onderwerp van inspraak. B en w nemen een definitief standpunt in na de inspraakperiode. Reacties op het plan kunnen tot 18 januari 1999 worden gericht aan: burgemeester en wethou ders van Vlissingen, Stadhuis plein 2, 4382 LG VLISSINGEN. Het groenstructuurplan ligt ter in zage bij het Stafbureau Commu nicatie in het stadhuis en in de wijkwinkels Lange Zelke 91, Ho- 3, Alexander Gogel- weg 59, Lindeijerlaan 8 en Ka naalstraat 58. gewec Zwart/wit exemplaren van het groenstructuurplan zijn gratis verkrijgbaar bij het Stafbureau Communi catie in het stadhuis (tele foon 48 73 37). De gemeente wil om de Bloemenlaan 'af' te maken nog iets extra's aan de kwaliteit van de straat toe voegen. Daarbij wordt ge dacht aan het inschakelen van een vormgever of een beeldend kunstenaar. Om ideeën te inventariseren wordt maandag 14 december een informatiebijeenkomst over de voortgang van het plan Bloe menlaan gehouden in basis school 'Het Vlot', Bloemenlaan 49. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De gemeente wil geld beschikbaar stellen om een door een werkgroep gemaakt plan uit te voeren. DE PIEK In september van dit jaar is de Piek overgedragen aan de Raad voor Kunst en Cultuur. Hiermee is een professionelere richting ingeslagen. Tot op heden was De Piek voornamelijk een ontmoetingsplaats voor jongeren. De laatste jaren heeft de Piek zich steeds meer gericht op het poppodium en dat is een richting die de Raad voor Kunst en Cultuur graag wil voortzetten. Naast het huidige rockprogramma zal er aandacht worden besteed aan nieuwe mu ziekstromingen. Bij de huidige gebruikers is er nu enige onrust ontstaan. Ze zijn bang dat de nieu we situatie een hogere drempel voor jongeren opwerpt om de Piek te bezoeken. Binnenkort zal de Raad voor Kunst en Cultuur een overleg met hen arrangeren. aTs por tefeuillehoudster vind ik het wel belangrijk dat de Piek zijn karakter be houdt en het voor ieder een toegankelijk blijft. Om de Piek het beoogde impuls te geven, is een half miljoen gulden be schikbaar gesteld. Dit geld zal voornamelijk ge bruikt worden voor net opknappen van het pand aan de buitenkant en het opknappen van het podi um. Tevens zal er een project leider komen die zich be zig gaat houden met het organiseren van jam-ses sies en workshops, ik ben ervan overtuigd dat een vernieuwde Piek een aan winst zal zijn voor Vlissin gen. MARITIEM MUSEUM Als alles volgens plan loopt, opent net Maritiem Museum in 2001 zijn deu ren. De Rijksgebouwen dienst heeft twee weken geleden het voorontwerp gepresenteerd voor het nieuwe Maritiem Museum in het Lampsinshuis. Voordat de deuren open gaan, moet er nog veel gebeuren. Tot vaststelling van het definitieve plan is er een traject opgesteld om externe fondsen aan te trekken, die nodig zijn om de financiering rond te krijgen. Ik heb goede hoop aat dit gaat Tukken. Voordat er begonnen kan worden met de verbou wing moet er eerst het een en ander worden ge sloopt, zodat de Rijksge bouwendienst een goed zicht kan krijgen op het gebouw en de mogelijk heden. Die werkzaamhe den vinden op dit moment plaats. Door ae inzet van vele vrijwilligers, heb ik er vertrouwen in dat dit allemaal volgens plan zal gaan. Het museum zal uit drie onderdelen gaan bestaan. In het Lampsinshuis komt een historisch maritiem deel. In de aangrenzende nieuwbouw komt onder andere een galerij waar Maritieme Kunst tentoon- festeld zal worden en in e pakhuizen achter het Lampsinshuis kunnen ex posities gehouden wor den. De drie gebouwen zullen zowel Tos als ge schakeld bezocht kunnen worden. LAMMERENBURG Begin volgend jaar zal be gonnen worden met het bouwrijp maken van de nieuw te bouwen wijk Lammerenburg. Deze nieuwe wijk moet nog duidelijker dan andere wijken de uitstraling krij gen van een milieuvrien- aejijke, energiezuinige wijk. De nieuwe wijk zal wor den voorzien van een warmtekrachtkoppeling. Dat houdt in dat er een kleinschalige elektriciteits centrale komt, die het warme water voor de wijk levert. Niet alleen Lammerenburg zal hier op aangesloten worden, maar ook de Regenboog flats in de wijk Paauwen- burg. Een hoog rende ment en minder uitstoot van schadelijke stoffen dragen bij aan de milieu effecten. Bij de bouw van de wo ningen wordt alleen maar gebruik gemaakt van na tuurlijke materialen. Deze eisen gelden ook voor de kavels die de gemeente uitgeeft. Vlissingen zal de eerste in Zeeland zijn met een milieuvriendelijke wijk met waarin gebruik wordt gemaakt van zoge noemde warmtekracht koppeling. Volgende week vergadert de volgende bestuurscom missie: SPORTRAAD Donderdag 10 december, 15.30 uur, stadhuis. De vergadering is open baar. De vergaderstukken kunnen worden bekeken in de gemeentelijke infor- matiehoeken. Een deel van het drieluik: Double standard rig Gemeente Vlissingen Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen telefoon: 0118-487000, fax: 0118-410218 e-mailadres: gemeente@vlissingen.nl stadhuis: ma t/m vr: 08.30 - 17.00 uur. sectie Burgerzaken: ma t/m wo en vr- 08.30 - 15.00 uur, do tot 19.00 uur. Kas: ma t/m vr: 08.30 - 12.30 uur en 13.30 16.00 uur sectie Sociale zaken: (Dokter Gallandatstraat 1): ma t/m do: 08.30 - 12.30 uur en 13.30 - 16.00 uur en vr: 08.30 - 12.30 uur. telefonisch spreekuur: ma t/m vr: 09.00 - 10.00 uur, tel. 441700. sectie Wegen (Stadhuisplein 2): ma t/m vr: 07.30 12.00 uur, en 12.30 - 16,00 uur. sectie Afvalverwijdering (Edisonweg 9): ma t/m vr: 07.30 - 12..00 uur, en 12.30 - 16.00 uur. secties Beplantingen en Accommodaties (Vredehoflaan 50): ma t/m vr: 08.00 - 16.30 uur andere belangrijke nummers: ombudscommissie (tel. 487205 487438), het SOR-team (487464) Voor meer informatie zie de gemeentegids "Kijk op Vlissingen" en Maximaal TV, teletekstpag. 81 De winter liet zich de afgelo pen weken al enige malen zien. Zeker bij wisselvallig weer betekent dat dus uitkij ken voor ijzel en andere glad heid. In Vlissingen wordt gladheid (behal ve die op trottoirs) bestreden door de sectie Afvalverwijdering. Dat gebeurt volgens een vast plan. Begonnen wordt altijd met de busrou tes en de hoofd- en doorgaande we gen sneeuw- en ijsvrij te maken. Onder hoofdwegen worden, om en kele voorbeelden te noemen, ge rangschikt de Paul Krugerstraat, Sloeweg, Koudekerkseweg, Presi dent Rooseveltlaan, Burgemeester Stemerdinglaan, Kanaalstraat, Lek straat en Zandweg. Bij het berijdbaar maken van de hoofd- en doorgaande wegen wor den de belangrijkste fietspaden ui teraard niet vergeten. Een overzicht van die straten en fietspaden staat ook in dit artikel. Overdag zullen bij gladheid bovendien straten rond bushaltes, openbare gebouwen en 'zebrapaden' sneeuw en ijsvrij wor den gemaakt MELDEN Het optreden van gladheid kan men melden aan de sectie Afvalverwijde ring van de gemeente. Deze sectie is van maandag tof en met vrijdag tele fonisch bereikb aar van 07.30 - tot 16 30 uur. Het telefoonnummer is 487452. Tussen 16.30 - en 07.30 uur (de vol gende dag) kan de gladheid gemeld worden bij de politie (telefoonnum mer 424400). Dat is ook het 'aangewezen' nummer in het weekeinde en op erkende feestdagen. De politie licht dan de leider van de strooiploeg in, die mensen en mate rieel kan inzetten. Eventueel neemt hij eerst contact op met het KNMI over de toestand van het weer. STROOIPLEKKEN De gladheid in de gemeente Vlissin gen wordt bestreden volgens een vast plan. Dat houdt in dat er wordt gestrooid in de straten en op de we gen in Ritthem, Souburg en Vlissin gen, zoals die hieronder genoemd zijn. Om misverstanden te voorko men: dat gebeurt niet volgens de in dit artikel gebruikte alfabetische volg orde. STRATEN EN WEGEN A Aagje Dekenstraat, Adriaen Coor- telaan (tussen Bloemenlaan en Am- brosius Bosschaertstraat), Alexander Gogelweg. B Bachlaan, Badhuisstraat, Beatrix- laan, Bedrijfsweg, Bellamypark, Bermweg, Befje Wolffplein, Beurs plein, Broemenlaan, Bonedijkestraat, Bossenburghweg, Boulevard Bankert, Boulevard De Ruyter, Boulevard Ever- tsen, Brouwenaarstraat, Burchtstraat, Burgemeester Stemerdinalaan, Burge meester Van Woelderenlaan. C Chopinlaan, Commandoweg, Coosje Buskenstraat D Dorpsweg. E Edisonweg, Energieweg. G Gerbrandystraat, Gildeweg, Gla- cisstraat, Gravestraat, Grote Abeele. H Handelsweg, Havenweg (tussen Oostelijke Bermweg en de wijk Windhoek), Hendrick Avercamplaan, Hercules Segherslaan (tussen Bloe menlaan en Hendrick Avercamp laan), Hertzweg, Hogeweg (tussen Bonedijkestraat en Koudekerkse weg). J Industrieweg, Irislaan. K Kanaalstraat, Karolinaenbaan, Ke nau Hasselaarsfraat, Kerklaan, Koop mansvoetpad, Koudekerkseweg, Kromwegesingel. L Lekstraat. M Maanwea, Marconiweg, Marnix- plein, Middelourgsestraat N Nieuwendijk, Nieuwe Zuidbeek- seweg, Noordbeekse weg. O Oostelijke Bermweg, Oude Veer- havenweg, Oranjeplein (doorgaan de route). P Paauwenburgweg (tussen Burge meester van Woelderenlaan en Van Hogendorpweg), Parklaan, Paul Kru gerstraat, Piet Heinkade, Poorters- weg, President Rooseveltlaan, Prins Hendrikweg R Van Raaltestraat, Rammekensweg (tussen Dorpsweg en Ritthemsestraat), Ritthemsestraat (tussen Kromwegesin gel en Oranjeplein), Rosenburglaan. S Scheldestraaf (tussen Aag|e De kenstraat en Paul Krugerstraat), Sloe weg, Smalle Kade, Spoorstraat, Spuikomweg, Spuistraat. T Troelstraweg V Van Dishoeckstraat (tussen Glacis- straat en Paul Krugerstraat), Van Ho gendorpweg, Vlissingsestraat, Volta- weg. W Westerzicht (deel), Weyevliet- weg Z Zandweg, Zeewijksingel, Zuider zeestraat, Zwartezeestraat (door gaande route) FIETSPADEN Bij gladheid worden de volgende fietspaden sneeuw- en ijsvrijge- maakt: A Arnold Appad. B Bachlaan, Badhuisstraat, Baskens- burgplein, Baskenburapad, de straat Bossenburgh, Bossenburghpad, Bui tenhavenpad, Burgemeester Van Woelderenlaan (van Vredehoflaan tot Bachlaan). (van Duinpoortweg tot Kenau Hasse laarstraat). I Industrieweg. K Kleiweg(pad), Koopmansvoetpad, Koudekerkseweg L Langeleenweg, Lekstraat N Noordbeekseweg, fietsroute van Noordbeekseweg door Westerzicht naar Weyevlietweg. O Offenbachpad, Oude Veerhaven- weg. P Papegaaienburgweg, Papegaaien- burgpad, Paul Krugerstraat, Poorters- Raa, President Rooseveltlaan, Prins endrikstraat R Rossinipad. S Fietspad langs Sloeweg. V Verlengde Bonedijkestraat, Vlis singse Kleiweg, Vredehoflaan. C Chopinpad. D Duinpoortweg G Gerbrandystraat, Glacisstraat Z Zuidbeekseweg. W Fietspad Weyevlietpad, Wester- zichtpad.

de Faam | 1998 | | pagina 5