Natuurherstelplan Westerschelde SENIOREN BEDDEN slapen op comforthoogte Provincie Zeeland De Slag om Zeeland STRAATV REES, ANGSTEN EN SOCIALE FOBIEËN D e Vlijt Officiële Mededelingen AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 C5 De Westerschelde wordt verdiept. Daardoor gaat natuur verloren. Dat gebeurt buitendijks. Om het verlies te compenseren zijn er plannen om zowel buitendijks als binnendijks meer ruimte voor de natuur te maken. Milieuprijs mm. Verkeer en Vervoer Taxivervoer Milieu Ontwerp-vergunningen Boorspecie Westerscheldetunnel. Plan wet op de water kering Glasscherven brengen geluk Giro 18181 NATIONAAL FONDS GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID Vervoerservice B e (1 d e n De Slaapvoorlichler® voor Zeeland Woensdag 9 december 1998 FAAM/VLISSINGER 19 Abdij Nieuws De provincie Zeeland heeft een film laten maken onder de intrige rende titel "De Slag om Zeeland". Hij gaat over een belangrijk epi sode uit de Zeeuwse geschie- dens, namelijk de strijd die de Zeeuwse watergeuzen aan het begin van de 80-jarige oorlog uit vochten met de Spanjaarden. Tussen 1572 en 1576 vonden verschillende zeeslagen plaats: bij Reimerswaal, bij fort Ramme- kens, bij fort Den Haak (Vrouwen polder), bij Lillo (Antwerpen) en bij Zierikzee. Op Zierikzee na wonnen de Zeeuwen alle slagen. Voor het ontstaan van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden waren deze overwinningen bijzon der belangrijk. Men kan stellen dat de Zeeuwen de strijd te water van de Spanjaarden wonnen, zoals Holland de strijd te land won. Het moment van verschijnen van deze film is zeer actueel, nu het dit jaar precies 350 jaar geleden is dat de Vrede van Münster werd getekend, het verdrag dat de basis is van het tegenwoordige Nederland. Kort na de overwinning op de Spanjaarden gaven de Staten van Zeeland opdracht voor de ver vaardiging van een serie wandta pijten waarop de zeeslagen in beeld worden gebracht. Het is een zeer grote, unieke en kostbare collectie geworden: zeven tapijten, tezamen 32 meter lang, vier meter hoog. Ze zijn nog steeds eigendom van de provincie en ze zijn te bezich tigen in het Zeeuws Museum, Abdijplein, Middelburg. Eén tapijt is in Haarlem, waar het wordt gerestaureerd. Pas na het jaar 2000 zal het gereed zijn. Dan zal een restauratieproject voltooid zijn, waar veertig jaar geleden aan begonnen is. Alle '5 tapijten zijn dan weer in de oor spronkelijke staat teruggebracht. "De Slag om Zeeland" gaat niet alleen over de tapijten zelf, maar belicht ook waarom ze werden gemaakt. Met andere woorden, er wordt filmische geschiedenis-, les gegeven over de 80-jarige oorlog. Diverse persoonlijkheden uit die tijd komen aan bod, zoals Willem van Oranje, Alva, land voogd Requesens, de Zeeuwse admiraal Bloisot en niet te verge ten de wevers van de tapijten en de zeeschilder die de ontwerpen maakte, Hendrik Vroom. Te leen De film is bedoeld voor een breed publiek, en zeker voor degenen die geïnteresseerd zijn in de Zeeuwse geschiedenis en cultuurhistorie in het algemeen. Ook in geschiedenislessen kan de film goed worden gebruikt. "De Slag om Zeeland" is een echte film en als zodanig beschik baar voor uitlening (16 mm, optisch geluid; duur 25 minuten). Ook is hij verkrijgbaar op VHS- video. Men kan de film gratis lenen via het Informatiecentrum provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330LA Middelburg, tel. 0118 631400. Groepen kunnen op afspraak de film komen bekijken in de filmzaal van het Informatiecentrum (reser veren via hetzelfde telefoonnum mer). Een combinatie met een bezoek aan het Zeeuws Museum wordt aanbevolen (informatiecen trum en museum liggen beide in het Abdijcomplex). De Stuurgroep Natuurherstel Westerschelde heeft nu het jaar programma 1999 vastgesteld voor de natuurcompensatie die binnendijks moet plaatsvinden. Categorieën Het gaat om categorie B en C projecten. De B categorie be staat uit vier inlagen: Ramme- kenshoek, Margarethapolder, Den Inkel en Oosterzwakepolder. Er komt nogal wat bij kijken voor dat de inlagen zijn aangeworven en kan worden begonnen met de uitvoering. Allereerst komt er een begrenzmgsvoorstel, dan een streefbeeld, vervolgens een pro jectplan, uitmondend in een aan koopstrategie. Voor de projecten Margarethapolder en Ramme- kenshoek wordt een projectgroep ingesteld, voor de andere twee inlagen wordt dit nog bekeken. Categorie C projecten zijn gebie den of kreken die tot de NBP-pro- jecten (Natuurbeschermingspro jecten) kunnen worden gerekend. Ze zijn onder te verdelen in vier klassen, waarvan klasse 1 de projecten zijn met een hoge prio riteit die snel kunnen worden uit gevoerd. Het gaat dan om, bij voorbeeld, Schor van Ossen- drecht, Schorretje Ossenisse, Vlaamsche Kreek, Graauwsche Voor de uitvoering van de projec ten is respectievelijk 19 miljoen (categorie B) en 30 miljoen gul den (categorie C) beschikbaar. Tenslotte wordt er een regeling opgesteld waarmee de relatie tussen Rijkswaterstaat (de finan cier), de provincie Zeeland (de budgethouder) en de Dienst Landelijk Gebied (de budgetbe heerder) wordt vastgelegd. Is dit nu allemaal al beklonken? Nee, want het jaarprogramma van de Stuurgroep Natuurherstel Westerschelde moet nog ter toet sing worden voorgelegd aan Rijkswaterstaat, het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij en de Provinciale Commissie voor de Groene Ruimte. Het is de bedoeling dat Gedeputeerde Staten het jaarplan op 22 decem ber vaststellen. Boschkreek bij Koewacht Kreek, Otheense Kreek, Bosch kreek Axel, Axelsekreek, Inlaag Hoofplaat, Groote Gat Oostburg, Sophiapolder, Willem Leopold- polder, Kanaalkruismg West- dorpe. Afgezien van de Graauw sche Kreek zijn dit allemaal klas se 1 projecten. Met deze projec ten wordt in 1999 begonnen. Andere gebieden die later aan de beurt kunnen komen, zijn onder meer Zwaakse Weel, Everinge- polder, Hoedekenskerke, Hengst- dijkse Putting en de Vogel, Aardenburgse Havenpolder, Wallen Sluis, Strijdersgatpolder. Nadat de gebieden zijn verwor ven, zal de uitvoering ter hand worden genomen. Vervolgtraject De inrichting van de gebieden wordt pas uitgevoerd nadat er in spraak heeft plaatsgevonden en die inspraak komt als het streef beeld voor de gebieden bekend is. De provincie Zeeland heeft een Milieufonds. Hieruit kan subsidie worden gegeven aan projecten die ten goede komen aan het milieu in Zeeland. Ook particulieren komen in aan merking. Het moet gaan om concrete ideeën, uitvoerbaar op korte ter mijn. Behalve het milieufonds is er nu ook de Zeeuwse milieuprijs, een initiatief van de statencommissie voor het milieu. Het doel van die prijs is hetzelfde als van het fonds: stimuleren van milieuvriendelijke acties en tech nieken, bij voorbeeld op het gebied van landbouw, de werkwij ze in bedrijven en het vergroten van het bewustzijn over natuur en milieu bij de bevolking. Naar de prijs kan iedereen en elke organisatie meedingen die in 1998 een project heeft vol tooid op het gebied van energie besparing, zuiniger omgaan met grondstoffen, of dat positief uit werkt op het milieuvriendelijk gedragspatroon van de samenle ving. Het begrip "organisatie" moet breed worden gezien: scholen, bedrijven, vrijwilligersorganisa ties, jeugd- en buurtverenigingen enz. Onder een "project" kan veel wor den verstaan, groot en klein. De milieuprijs bestaat uit drie prij zen. De eerste prijs is een uniek kunstwerk, vervaardigd uit herge bruikt/milieuvriendelijk materiaal en gemaakt door een Zeeuws kunstenaar; er is een geldprijs van 4.000 aan verbonden. De tweede prijs is 2.500, plus oorkonde en de derde prijs 1000, plus oorkonde. Voor subsidieaanvragen en voor deelname aan de milieuprijs is een brochure verkrijgbaar, waar bij ook een formulier wordt gele verd. Hierin zijn de precieze voorwaar den beschreven en welke inlever data gelden. Gratis te bestellen bij: Informatie centrum provincie Zeeland, Abdij 9, postbus 6001, 4330LA Middelburg, telefoon 0118 631400 WÊÊÊÈËÈÊÈÊÊÊÈÊÈÊÊÊËËËÊÊÊÊXÊÏ Tarieven taxivervoer 1999 Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bij besluit van 17 november 1998, nr. 984075/468/37, de tarieven voor het vervoer van personen met taxi's gewijzigd. Per 1 januari 1999 gelden de volgende tarieven: Personenauto Aanslag 5,60 verhoogd met: Tarief I 0,20 voor elke volgende bela den afgelegde of aangevangen afstand van 69,0 meter 2,90 per kilometer). Auto rijdt leeg terug. Tarief II 0,20 voor elke volgende afge legde of aangevangen afstand van 137,9 meter 1,45 per kilometer). Wachttarief 45,40 per uur. Kleinbusvervoer (inclusief rol stoelvervoer) Aanslag 14,70 verhoogd met: Tarief I 0,20 voor elke volgende bela den afgelegde of aangevangen afstand van 53,8 meter 3,72 per kilometer). Auto rijdt leeg terug. Tarief II 0,20 voor elke volgende afge legde of aangevangen afstand van 107,5 meter 1,86 per kilo meter). Wachttarief 45,40 per uur. Rolstoelvervoer (voertuig geschikt voor vervoer van 1 rolstoeler) Aanslag 14,taxitarief. Wachttarief 45,40 per uur. Nachttoeslag 50% (tussen 24.00 en 6.00 uur). Deze aanslag heeft alleen betrek king op de eerste aanslag en het kilometertarief. De besluiten liggen van 9 decem ber 1998 t/m 19 januari 1999 ter inzage op het bureau voor lichting van de provincie Zeeland, Abdij 9 te Middelburg, op werkda gen van 9.30-12.30 uur en van 13.30-16.30 uur en desgevraagd buiten kantooruren (voor het inzien buiten kantooruren kunt u zich wenden tot mevrouw F.C.H. Vos, tel. 0118-631657). Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode een gemoti veerd bezwaarschrift indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middelburg Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aanvragen ont vangen om vergunningen Wet milieubeheer en Wet veront reiniging oppervlaktewateren (met bijbehorend milieu effectrapport) van Kombinatie Middelplaat Westerschelde v.o.f. te Terneuzen (namens Franki N.V., Heijmans N.V., Philipp Holzmann AG, Wayss Freitag AG, Voormolen Bouw B.V. en BAM Infrabouw B.V.) voor het opslaan c.q. verspreiden van boorspecie op een zestal loka- ties in de Westerschelde. Deze boorspecie komt vrij bij de boor- werkzaamheden voor de aanleg van de Westerscheldetunnel tus sen Ellewoutsdijk en Terneuzen. De vergunningaanvragen worden op grond van de Wet milieube heer gecoördineerd behandeld. Gedeputeerde Staten en de Minister van Verkeer en Waterstaat willen de vergunningen verlenen met voorschriften ter bescherming van het milieu. De ontwerp-vergunningen liggen (met uitzondering van de periode tussen 25 december 1998 en 1 januari 1999) van 11 december 1998 tot en met 14 januari 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren; in de centrale balie van het stadhuis van de gemeente Terneuzen, Oostelijk Bolwerk 4, op werkdagen van 9-15 uur en (na telefonische afspraak 0115-642264) van 19-22 uur; in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand, maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.30 uur, op donderdagavond van 17.00- 20.00 uur en in het informatie centrum van Rijkswaterstaat, directie Zeeland, Koestraat 30 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en 13-16 uur. Daarna, tot het einde van de beroepstermijn, liggen de stuk ken ter inzage op bovengenoem de plaatsen en tijden van 9-12 en van 14-16 uur. Een ieder kan tot en met 15 januari schriftelijke bedenkin gen tegen de ontwerp-vergun ningen Wet milieubeheer indienen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie Ruimte, Milieu en Water, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Schriftelijke bedenkingen tegen de ontwerp-vergunnmg Wet ver ontreiniging oppervlaktewateren dienen te worden gericht aan de Minister van Verkeer en Water staat, doch te worden gezonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie Ruimte, Milieu en Water. Hierbij kan worden verzocht om persoonlijke gegevens met be kend te maken. Tot en met 8 januari 1998 kan een ieder verzoeken om een gedachtenwisseling over de ontwerp-vergunnmg(en) (tel: 01180-631769). Bij de gedach- M tenwisseling wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwe zig te zijn en kunnen mondelin ge bedenkingen worden inge bracht. Alleen zij die bedenkingen heb ben ingediend tegen de ontwerp- vergunnmg(en), de adviseurs die advies hebben uitgebracht over de ontwerp-vergunnmg(en) en belanghebbenden aan wie rede lijkerwijs met kan worden verwe ten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp-ver- gunning(en) kunnen later beroep instellen. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. J. Provoost of A. Goud (tel. 0118-631769 of 631955). Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft het door hun vastgestelde plan "Deltaversterking Buitenkeersluis Vlissingen" toege zonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland. Gedeputeerde Staten hebben dit plan overeenkomstig artikel 7, jo artikel 21 van de Wet op de waterkering goedgekeurd. Het plan en het goedkeuringsbe sluit liggen vanaf 10 december 1998 tot en met 20 januari 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8 -17 uur. Voorts ligt het plan, gedurende deze termijn, ter inzage bij de gemeente Vlissingen, Stadhuisplein 2 te Vlissingen en het waterschap Zeeuwse Eilanden, Piet Heinstraat 77 te Goes, op werkdagen van 08.30 tot 16.30 uur. Gedurende de periode van ter inzage legging kunnen belang hebbenden op grond van artikel 24 van de Wet op de waterkering tegen dit goedkeuringsbesluit beroep in stellen bij de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State te Den Haag. Alleen zij die bedenkingen heb ben ingebracht tegen het ont- werp-plan en belanghebbenden die kunnen aantonen dat zij daar toe redelijkerwijs niet in staat waren, kunnen beroep instellen. Glas kan met veel gekletter in scherven vallen Maar het kan ook smelten. Dat gebeurt met de 337 miljoen kilo glasafval die jaarlijks wordt ingezameld. Bijna 90van alle huishoudens - een prachtig hoog getal - brengt gebruikt glas naar de glasbakken. Met veel gerinkel begint daar de cyclus die tot nieuw glas leidt Want bij de produktie van nieuw glas bestaat de helft van de grond stof uit oud glas. Daardoor hoeft er veel minder zand. kalk en soda gebruikt te worden. Dat spaart de natuur. Het is dus waar dat scherven geluk brengen: een kapotte sambalpot kan gewoon weer een ketchupfles worden. Een lege wijnfles een volle. En een groentcpotje een augurkenpot. Zo komt van hel één het ander. Will u meer informatie over recycling'? Bel dan voor een gratis brochure: 079-3449449. EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Velen hebben angst zonder aanleiding. Angst om dood te gaan, gek te worden, de controle over zichzelf te verliezen. Men durft nauwelijks op straat of in drukke ruimtes. Leven is dan een hel. Postbus 5103, 3502 JC Utrecht. Telefoon (030) 297 11 97 pi* sr'~~ viAT' :ST, 'W Het in en uitstappen gaat minder makkelijk, omdat de lenigheid met de jaren afneemt. Afhankelijk van uw lengte is slapen op 55 cm lighoogte de ideale oplossing. Deze hoogte biedt ook tal van uitbreidings- j1 mogelijkheden, zoals een optionele bedlift, verrijdbaar, uitrolbaar en verstelbaar naar eigen omstandigheden. Ook de keuze van het matras vraagt om extra aandacht, i.v.m.drukpunten, doorbloeding en gewicht. Tijdens onze seniorenweken tonen wij u tal van mogelijkheden en opstellingen waaronder deze speciale aanbieding Sleep Dream senioren bed (90x 200 cm) Leverbaar in 3 uitvoeringen, wit, blank en bruin, voorzien van een electrisch verstelbare lattenbodem en een natuurlatex matras nu van 2.143,- voor ƒ1.899, Bent u moeilijk ter been, heeft u geen eigen vervoer en levert het reizen per openbaar vervoer u problemen op, dan zorgen wij ervoor dat u toch de seniorenweken kunt bezoeken. Maak even een afspraak en wij halen u op en brengen u terug. Beestenmarkt 12, Goes. Tel. (011 3) 23 22 1 3 Korte Delft 4, Middelburg. Tel. (0118) 63 38 30

de Faam | 1998 | | pagina 21