Comité strijdt voor vrijlating Oreel 'Ik ben nog steeds dezelfde Ellen' faam/TAllil^er VUURWERK Weekbladen lijven de Woningkrant in VERVROEGDE AFSLUITING KOOPZONDAG ZONDAG 13 DECEMBER VUURWERKFOLDER WOENSDAG 9 DECEMBER 1998 bew. ex. JAARGANG 100 - NUMMER 50 Het mooiste Kerstkado komt van de ¥AKiotograaf FOTO VERSCHOORE WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN De PZC Weekbladen de Faam/Vlissinger en De Bevelander hebben de Woningkrant voor Midden-Zeeland ingelijfd. Die verschijnt van af de eerste woensdag in januari elke veer tien dagen als extra krant in de krant. De Wo ningkrant voor Midden-Zeeland verschijnt donderdag 24 december voor de laatste keer op weekeindeformaat. Grootse plannen met Soubu door Joep Bremmers Terwijl Cees Priem na vijf maanden touwtrek ken met de Franse justitie eindelijk weer thuis is, vergaat het zijn naamgenoot Kees Oreel uit Oost-Souburg minder goed. Sleepboot-kapitein Oreel zit nu bijna vijf jaar onder erbarmelijke omstandigheden vast in een Franse cel omdat hij onder dwang drugs vervoerde. Na onder meer drie hartinfarcten is zowel de lichamelijke als geestelijke gesteldheid van Oreel zorgwek kend. Vier inwoners van Arnemuiden hebben een steuncomité opgericht om te proberen Oreel vrij te krijgen. Oreel, geboren in Arnemui den, is veroordeeld tot tien jaar gevangenis. door Mariëlle Vleeshouwers Voor Ellen Willaert uit St. Jansteen is 1998 een heel bijzonder jaar. Op vrijdag 9 oktober werd ze uitgeroepen tot Miss Zeeland. Een paar we ken later ontving ze tijdens de Miss Nederland verkiezing ook nog de Miss Beachbody Award. Hoe kijkt de negentienjarige MEAO-studente zelf op haar verkiezing terug? PZC WEEKBLADEN f aam /tM^ilÉger Veel reacties Ellen Willaert In de rubriek 'het jaar van' komen de laatste vier weken van 1998 Zeeuwen aan het woord die in 1998 iets bijzonders hebben meegemaakt. Aanbiedingen Poliepen Vormfouten Verschrikking VAN 13.00 UUR TOT 17.00 UUR a ST Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: gratis parkeren ill ll 111hifhlfifiilliiii Wettelijk goedgekeurd Haal nu de nieuwe Bestel nu en profiteer van de aanbiedingen VLISSINGEN H Walstraat 109-III. Oil8-414081 0] Schutterstraat Het grote voordeel van deze verandering ligt vooral bij de lezers. De oplage van de- Woninkrant wordt straks in januari ruim tweeduizend hoger. Dat komt omdat de weekbladen ook in de polder worden verspreid, mee gaan met SRV-wagens en in de kleine kernen in de super markten zijn af te halen. De Woningkrant blijft een onroerend goed krant waar in nagenoeg alle Midden- Zeeuwse woningbouwcor poraties hun huizenaanbod aan de man brengen. Ook blijft er ruimte voor profes sionele aanbieders van koopwoningen. De kwaliteit van de redactie blijft op het zelfde niveau. Bij de PZC Weekbladen kreeg de redac tie opmerkelijk veel positie ve reacties op de kwaliteit van het journalistieke pro duct in de Woningkrant. De zorgvuldig afgewogen for mule wordt gehandhaafd. Het enige verschil is dat de Woningkrant nu op dagblad formaat in de veel gelezen kranten als de Bevelander en de Faam/Vlissinger wordt opgenomen'. Een krant in de krant is overigens een op merkelijke ontwikkeling. Ja renlang is er een ontwikke ling geweest in de richting van gespecialiseerde bla den. Autokranten en woningkran ten zijn daar voorbeelden van. Her en der in het land zie je nu dat die gespeciali seerde bladen verdwijnen. Ze gaan terug in huis-aan- huisbladen, die een veel ho gere leesdichtheid hebben en dankzij de bekende ja/nee stickers in nagenoeg elk huis komen. Met het katern Breeduit dat sinds enkele weken in de Bevelander en de Faam/Vliésinger mee loopt, hebben beide bladen vanaf de eerste woensdag in januari dus twee extra kran ten in de krant. Het gevolg is dat de informatievoorzie ning in beide edities steeds breder wordt. «nof Mmt Ut »iii\ uotfi x««mww rti# hit row <».vv rspffJïïffiffi - i\nn »m couu'lw 'mawallim'll <>0,y .5,1k De gezondheid van Kees Oreel is gedurende zijn inter nering met sprongen achteruit gegaan. Prina de Nooijer van het steuncomité schrijft al ge ruime tijd met Oreel en vertelt over de toestand waarin hij verkeert. „Hij is zowel geeste lijk als lichamelijk kapot ge maakt. Als je al die verhalen hoort dan vraag je jezelf toch af hoe zoiets mogelijk is in een Europees land. De hele kwestie rond Cees Priem heeft ons al geleerd dat de Franse justitie er soms een potje van maakt, maar dit slaat echt al les". Het steuncomité bestaat naast Prina de Nooijer uit haar zus Jozien de Nooijer, Ans van Mourik en Arno Siereveld. De vier inwoners van Arne muiden hebben al enkele hon derden brieven en faxen naar belanghebbende personen en instanties gestuurd om de aandacht op de zaak Oreel te vestigen. „We hebben politici aangeschreven als Boris Die trich van D66 en Marijnissen van de SP", vertelt Arno Sie reveld. „Het Ministerie van Buitenlandse Zaken oefent druk uit en ook de Nederland se ambassade in Parijs is vol- „Het zag er aan het begin van de avond helemaal niet naar uit dat ik de nieuwe Miss Zee land zou worden", vertelt El len Willaert in de knusse woonkamer van haar ouderlijk huis. „Ik was ziek. Terwijl de andere meisjes aan het oefenen wa ren, lag ik urenlang op de EH- BO-kamer omdat ik flauwge vallen was. Op de foto's zie je hoe wit ik eruit zag, met grote :-IË Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). Lisetta de Witte (0118) 484313 (privé (0118) 471876). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569). Redactie: Joep Bremmers (a.i.), (0118) 484276. Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. kringen onder mijn ogen. Nee, ik had echt niet verwacht dat ik het zou worden." Ellen herinnert zich het mo ment dat ze tot de nieuwe Miss Zeeland werd uitgeroe pen nog heel goed. „Ik was heel blij. Op de achtergrond draaiden ze het nummer 'This is the moment' van René Fro- ger. Heel toepasselijk. Mijn vriend Hans, mijn ouders, zus, andere familie, iedereen was heel blij. Het was een geweldi ge gebeurtenis. Zoiets maak je maar één keer in je leven mee." De volgende dagen stond de telefoon roodgloeiend en stroomden de reacties bin nen. Trots laat ze het fotoal bum zien dat haar moeder maakte over haar missverkie zing. Achterin staan bladzij den vol felicitaties. „Ik had ei genlijk verwacht dat die be langstelling na een week wel zou afzwakken", gaat Ellen verder, „maar het houdt nog steeds aan. Meestal is het wel leuk. Een paar weken geleden werd ik bijvoorbeeld in Breda zomaar op straat herkend. En gisteren kwam er een oud vrouwtje aan mijn moeder vragen 'Zeg, u bent toch de moeder van die Miss Zeeland? Zou ik die eens in het echt mogen zien?' Dat zijn leuke dingen. Maar er is ook wel ja loezie. Zo hing een kranten knipsel over mij aan de wand op school. De volgende dag had iemand er kauwgum op geplakt." Voor de nuchtere Zeeuws- Vlaamse gaat het leven echter Ellen Willaert. (Foto Peter Verdurmen) gewoon door. „Sommige mensen gaan je nu met ande re ogen bekijken, maar ik ben nog steeds dezelfde Ellen. Mijn vriend en mijn ouders zorgen er wel voor dat ik met beide benen op de grond blijf staan", grijnst ze. „Ik heb het nu best druk met school. Door die missverkie zingen heb ik veel gemist. Dat moet ik nu allemaal inhalen. Ik zit in het laatste jaar van de MEAO in Terneuzen en dat wil ik wél graag halen!" Na deze opleiding wil ze het liefst modellenwerk gaan doen. Met modeshows heeft Ellen al enkele jaren ervaring. Om echt de top te bereiken moet je veel jonger beginnen, vindt ze. Maar dat ambieert ze niet. Eigenlijk prijst ze zich ge lukkig dat ze niet Miss Neder land geworden is, want dan had ze samen met Miss Vene zuela en alle andere nationale missen een maand lang van iedereen afgesloten gezeten in Afrika ter voorbereiding van de verkiezing van Miss Uni verse. Ellen: „Dat zou ik niet volhou den. Ik zou mijn familie en vriend niet zo lang kunnen missen. Bovendien denk ik dat de onderlinge concurrentie daar moordend is. Dat was gelukkig niet het geval bij de nationale missverkiezing. Ik heb er leuke contacten aan overgehouden. Zo belde gis teravond nog Miss Limburg, die op mijn verjaardag wilde komen." Behalve leuke con tacten heeft Ellen Willaert ook interessante aanbiedingen aan haar verkiezing overge houden. Zo zal ze tijdens de kerstmarkt in Axel de mini- playbackshow presenteren en is ze gevraagd voor de prijs uitreiking van een motorweek end in Goes. Begin november assisteerde ze burgemeester Kessen van Hulst bij de huldi ging van sporters die afgelo pen seizoen een bijzondere prestatie hadden geleverd en binnenkort zal ze een bouwbe drijf in België openen. Ook hoopt de jonge Steense het nieuwe gezicht van een be kend lingeriemerk te worden. Als ze het haar onverhoopt niet zou lukken om als model aan de slag te komen, wil ze eerst twee jaar de richting commerciële vaardigheden gaan doen aan de HEAO. El len: „Daar zit het onderdeel hostesserie in met korte bui tenlandse stages, wat mij wel leuk lijkt. Maar eerst wil ik mijn MEAO-diploma halen. Over 1998 ben ik in ieder ge val heel tevreden. Wat ik wil de, heb ik bereikt." ledig op de hoogte. We heb ben zelfs de koningin aange schreven en daar hebben we antwoord van gehad dat ze de zaak laat onderzoeken". Freelance sleepboot-kapitein Kees Oreel nam in 1994 de opdracht aan om een schip van Malta naar Gibraltar te brengen. Oreel klaarde de klus en kwam terug naar Neder land. Daar aangekomen werd hij door dezelfde opdrachtge ver gebeld met het verzoek het schip verder naar Neder land te varen. Terug in Gibral tar wachtte hem echter een onaangename verrassing. Op het moment dat Oreel wilde uitvaren kreeg hij een pistool tegen het hoofd gezet door een gewapende Nederlandse man die hem meedeelde dat er verdovende middelen aan boord waren. Aanvankelijk weigerde Oreel uit te varen maar onder dreiging dat zijn vrouw en twee zoons iets aan gedaan zou worden heeft hij toch het ruime sop moeten kiezen. In Franse wateren is het schip door de douane opgebracht en is Oreel gearresteerd. „Kees is 21 april 1994 gearres teerd en in Brest gevangen gezet", vertelt Yvonne Oreel, de echtgenote van de Sou- burgse zeeman. „De werkelij ke dader is nooit opgepakt. Het is bekend dat hij zich in Portugal ophoudt maar de Portugezen willen hem niet uitleveren. In Frankrijk staat hem een levenslange gevan genisstraf te wachten". Echtgenote Yvonne Oreel en het Arnemuidense steuncomité. V.l.n.r. Arno Siereveld, Jozien de Nooijer, Yvonne Oreel, Prina de Nooijer en Ans van Mourik. Nadat Oreel in afwachting van zijn proces een half jaar in Brest gevangen heeft gezeten is hij naar Lille overgeplaatst. „Dat deden ze omdat hij dan wat dichter bij Nederland zat", weet zijn echtgenote. „Maar al na één dag smeekte hij op z'n blote knieën of hij terug naar Sleepboot-kapitein Kees Oreel. Brest mocht. Wat daar in Lille is gebeurd is vreselijk. Sur veillanten hebben hem van de trap gegooid en ook geestelijk mishandeld. Hij werd bijvoor beeld overgeslagen bij het eten. Als hij er dan iets van zei dan kreeg hij gewoon te ho ren dat hij al gegeten had". Na zes weken gepest en ge treiterd te zijn in Lille is Kees Oreel op verzoek van zijn fa milie en hemzelf terug naar Brest gebracht. Maar in Brest was het al niet veel beter. Oreel: „Daar kreeg hij last van poliepen in zijn darmen. Ze hebben de poliepen zonder verdoving eruit gehaald, met zes man moesten ze Kees in bedwang houden". Over de redenen van de barbaarse methode tast de echtgenote van Oreel volledig in het duis ter. Het proces tegen Oreel begon in december 1997 in Rennes. „Vlak voor het proces kreeg hij last van zijn nierstenen en moest hij behandeld worden in het ziekenhuis", vertelt Yvonne Oreel. „Dat had onder meer tot gevolg dat hij gedu rende zijn eigen proces zwaar verdoofd door de morfine in de rechtszaal zat". Tijdens de rechtszaak werd Oreel bijge staan door twee Franse advo caten. „Het was niet toege staan een Nederlandse advo caat te nemen", vertelt de echtgenote van Oreel. „Alleen de taal heeft al voor de nodige problemen gezorgd. Daar naast zijn er tijdens de rechts zaak tenminste acht vormfou ten gemaakt die in Nederland zouden leiden tot vrijspraak". Hoewel al direct op de eerste dag van het proces beman ningsleden van Oreel ver klaarden dat hij onder dwang met de soft-drugs was uitge varen werd de onfortuinlijke sleepboot-kapitein toch schul dig verklaard. Oreel is veroor deeld tot tien jaar gevangenis straf en daarnaast moet hij 23 miljoen Franse francs boete aan de Franse douane beta len. Oreel: „Die douane-boete hangt hem ook nog boven het hoofd. Dat bedrag komt over een met de straatwaarde van de drugs die aan boord is ge vonden. Overigens hebben de andere bemanningsleden de ze boete ook gehad". Na het proces werd Oreel terug naar het huis van bewaring in Brest gebracht. „Hij kon daar niet te lang blijven", herinnert Yvon ne Oreel zich. „Dat was een huis van bewaring en na zijn veroordeling moest hij naar een andere gevangenis". Oreel kwam terecht in Fres- nes, een soort doorvoer-ge- vangenis waar hij een week zou blijven totdat bekend was waar hij de rest van zijn straf moest uitzitten. In Fresnes stond Oreel een ware hel te wachten. Yvonne Oreel vertelt: „Daar is de knop omgegaan. In plaats van een week heeft hij er zes weken gezeten en Fresnes staat be kend als de meest gruwelijke gevangenis van Frankrijk. Ook ófficiële instanties en advoca ten beamen dat Fresnes een verschrikking is. Kees is er constant gepest en getreiterd door het gevangenisperso neel. Hij is er zonder pardon in zijn gezicht geslagen en op een dag hebben ze hem zijn kleren afgenomen en naakt in zijn cel achtergelaten. Ik ben daar niet bij hem op bezoek geweest, hij wilde het me niet aandoen om hem zo te zien. De ratten liepen er rond". (Foto Jaap Wolterbeek) Yvonne Oreel zag haar echt genoot pas weer toen hij in zijn huidige gevangenis in het Noord-Franse Bapaume is ge plaatst. „Het was een schok om hem weer te zien", vertelt Oreel. „Hij is ontzettend ach teruit gegaan en het is vrese lijk om hem te zien wegglip pen". De eerste zorg van het Arnemuidense steuncomité is dan ook de gezondheid van Oreel. „Als het zo door gaat dan haalt hij het niet", vertelt Prina de Nooijer. „We probe ren op alle mogelijke manie ren de zaak onder de aan dacht te brengen". De Middel burgse advocaat Eduard Smit heeft inmiddels toegezegd zich kosteloos in te zetten om Oreel terug in Nederland te krijgen. „Er is al bijna een jaar geleden een verzoek inge diend om Kees over te plaat sen naar een Nederlandse ge vangenis", vertelt Yvonne Oreel. „Daar is nog steeds geen uitspraak over gedaan. Het verzoek ligt waarschijnlijk gewoon nog ergens in de la van een bureau". Yvonne Oreel zoekt haar man weke lijks op in de gevangenis in Bapaume. „We hopen dat hij eerder vrij komt", verzucht Oreel. „Want dit is niet lang meer vol te houden. Ik ben wel heel blij dat het steunco mité zich zo inzet voor de hele zaak. Want ook ik ben zo lang zamerhand aan het eind van mijn Latijn". (advertentie) In verband met kerst dient kopij voor de editie van maandag 21/12 vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor redactie is woensdag 16/12 17.00 uur. advertenties is donderdag 17/12 12.00 uur. (advertentie) breed In ons overzichtelijke uitkatern BREEDUIT weer heel veel informatie over uitgaan in Midden-Zeeland en natuurlijk de handige ladders met films, podiumkunsten en exposi ties. Deze week onder meer aan dacht voor A Perfect Murder, de nieuwe film met Michael Douglas in de hoofdrol. Cineci- ty in Vlissingen is helemaal in Chinese sfeer met de Walt Dis ney kerstfilm Mulan. Daar naast videoprimeurs en een uitgelezen selectie podium kunsten. Zo speelt Frank Groothof het stuk Koning Ar thur in het Vlissingse Arse naaltheater en bespeelt Jean Martyn het theaterorgel van de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. (advertentie) Amerikaanse interesse monumentale Middelburg voor Middelburg Spekcheques Middelburg Moderne interpratie van Wijziging Afvalinzameling advertentie MIDDELBURG VLISSINGEN GOES D

de Faam | 1998 | | pagina 1