Ziekenhuis Walcheren verkort de opnametijd patiënten Familie Wisse sluit hoofdstuk af De internist dr. J. Wolterbeek neemt afscheid van zijn praktijk in Ziekenhuis Walcheren. Hij heeft bijna dertig jaar in Vlissingen gewerkt. Vrijdag 18 december is er in het ziekenhuis een receptie, onder meer ook voor zijn patiënten. De receptie begint om 15.15 uur. Als opvolger voor de vertrek kende internist is dr. A.A. Tanis benoemd. Hij ont ving zijn opleiding aan het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotterdam. Eerste hulp? Eerst naar de huisarts Materialen voor De Molukken Samenwerking in de praktijk Zeeuwse ziekenhuizen trekken meer samen op Gratis spreekuur mensen met cara A.ATanis volgt J.Wolterbeek op als internist Prijs voor kwaliteit Woensdag 5 5 f fmb ffllÉWoifWW a PERIODIEK BERICHTVAN HET ZIEKENHUIS WALCHEREN nummer 8, december 1998 Gratis spreekuur voor mensen met cara De boer op Senioren 1998 FAAM/VLISSINGER 21 c p Het Ziekenhuis Walcheren werkt een plan uit om ervoor te zorgen, dat opgenomen patiën ten korter in het ziekenhuis kunnen blijven dan nu het geval is. Daarvoor wordt de samenwerking met de Walcherse huisartsen, de Thuiszorg en de verpleeghuizen versterkt. Opzet is de patiënten één of twee dagen sneller dan nu gebeurt over te dragen naar de zorg, die de Thuiszorg of het ver pleeghuis hen kan bieden. Dat kan zonder dat de kwaliteit van de zorg er onder te lijden heeft. De maatregel past enerzijds in de omvangrijke om buigingen die het tekort van 2 miljoen gulden moe ten terugdringen; daarvoor worden per april vol gend jaar 67 volledige arbeidsplaatsen opgeheven. Anderzijds sporen de aanpassingen met het beleid voor modernisering van de zorg op langere ter mijn. Om de kwaliteit van de zorg te handhaven, moet de organisatie van het werk in het ziekenhuis doelmatiger worden. Directeur patiëntenzorg J.W. van den Blink onder streept dat dit ook kan: „In Nederland gaan we er van uit de patiënten zo kort mogelijk op te nemen. De patiënten in Ziekenhuis Walcheren verblijven hier gemiddeld één tot twee dagen langer dan in ziekenhuizen elders in het land, zo is uit onderzoek gebleken. Kortere opnames betekenen eigenlijk dat de hotelfunctie van het ziekenhuis kleiner wordt. Een snellere overheveling van patiënten naar de Thuiszorg of de overplaatsing naar een verpleeg huis passen in de nauwere samenwerking, die de afgelopen jaren in de zorgketen - van huisarts, Thuiszorg, ziekenhuis en verpleeghuis - is gegroeid. Die krijgt een extra impuls. Van den Blink: „Daar mee wordt op zichzelf niet de werkdruk in de thuiszorg of in verpleeghuizen groter. Het betekent alleen dat mensen er een paar dagen eerder te recht komen: of dat ze een paar dagen eerder thuis zijn." Behalve het verdwijnen van banen van mede werkers en kortere opnames worden nog een aan tal maatregelen genomen. Eén ervan is, dat de me dische afdelingen in het ziekenhuis worden gecon centreerd en opnieuw gegroepeerd. Er komt een afdeling met patiënten, die gebruik moeten maken van 'snijdende' specialismen en een afdeling voor 'interne' patiënten. Ook de twaalf bedden van Ge riatrie worden ondergebracht bij de 'interne' sec tie in het beddenhuis. De dagverpleging wordt uit gebreid. Bovendien komt er een speciale afdeling voor kortdurende opnames. In Middelburg krijgt de polikliniek Oogheelkunde een plek in het Me disch Centrum, waardoor het naastgelegen Jan Ma- tenshuis voor ziekenhuisfuncties dicht kan gaan. In de poli-kliniek van het Vlissingse ziekenhuis houdt een cara-verpleegkundige van Thuiszorg Walcheren sinds enige tijd spreekuur voor cara- patilnten. Door de specifieke kennis is het mogelijk mensen met cara duidelijke uitleg en instructies te geven over het inhaleren van de voorgeschreven medicijnen. Het spreekuur is gratis. Het initiatief voor het spreekuur is tot stand ge komen als gevolg van de toenemende samenwer king tussen Thuiszorg en ziekenhuis. In de praktijk blijkt dat het bij astma of COPD voor patilnten moeilijk is inhalatiemedicijnen juist te gebruiken. Tijdens het spreekuur kan dit worden geoefend en kan de verpleegkundige carapatient en familie tal van zinvolle adviezen geven in verband met cara. Een afspraak voor het caraspreekuur kan telefo nisch worden gemaakt bij de caraverpleegkundige op werkdagen tussen 9 en 12 en 13.30 en 16.30 uur op telefoonnummer 0118 672 700. Thuisbe- zoek is ook mogelijk, maar daaraan zijn kosten ver bonden. LJ.Wolterbeek A.A. Tanis Het komt nog steeds voor: mensen komen naar de afdeling Spoedeisende Hulp van het zieken huis in Vlissingen voor zaken, waarmee ze bij de huisarts moeten zijn.Voor eerste hulp immers is de eigen huisarts het aangewezen adres.Alleen in drin gende gevallen, zoals bij verwijzing door de huisarts of letsel na een (verkeers)ongeluk kan men bij Spoedeisende Hulp terecht. Te vaak wordt de afdeling Spoedseisende Hulp in Vlissingen oneigenlijk gebruikt. Niet alleen in de zomermaanden door toeristen, maar ook buiten het zomerseizoen door inwoners van Walcheren. Doordat mensen niet eerst naar hun huisarts gaan, wordt het aanbod in het ziekenhuis zo groot, dat de afdeling Spoedeisende hulp soms 'verstopt' dreigt te raken: het personeel komt aan de noodza kelijke hulpverlening niet meer toe. Zo ontstaan er ook lange wachttijden. Die kunnen vermeden worden als men de juiste weg volgt: eer ste hulp via de huisarts. In de poli-kliniek van het Vlissingse ziekenhuis houdt een cara-verpleegkundige van Thuiszorg Walcheren sinds enige tijd spreekuur voor cara- patiënten. Door de specifieke kennis is het mogelijk mensen met cara duidelijke uitleg en instructies te geven over het inhaleren van de voorgeschreven medicij nen. Het spreekuur is gratis. Het initiatief voor het spreekuur is tot stand geko men als gevolg van de toenemende samenwerking tussen Thuiszorg en ziekenhuis. In de praktijk blijkt dat het bij astma of COPD voor patiënten moeilijk is inhalatiemedicijnen juist te gebruiken.Tijdens het spreekuur kan dit worden geoefend en kan de ver pleegkundige carapatiënt en familie tal van zinvolle adviezen geven in verband met cara. Een afspraak voor het caraspreekuur kan telefo nisch worden gemaakt bij de caraverpleegkundige op werkdagen tussen 9 en 12 en 13.30 en 16.30 uur op telefoonnummer 01 18-672700. Thuisbe- zoek is ook mogelijk, maar daaraan zijn kosten ver bonden. Ziekenhuis Walcheren ondersteunt een project rond de gezondheidszorg op de Molukken in Oost-lndonesië. Het gaat om het verschepen van apparatuur en materialen, die in het ziekenhuis niet meer worden gebruikt, afgeschreven of vervangen zijn: beademingsapparatuur, monitoren, kinderbed jes, behandeltafels. Twee medewerkers hebben er anderhalf jaar geleden het initiatief voor genomen, het ministerie van WVC betaalt de transportkos ten en de gemeente Vlissingen - zusterstad van Am- bon - stelt haar contacten ter beschikking. Veel van deze goederen zijn schaars. Dat geldt ook voor bijvoorbeeld platen en schroeven, nodig voor herstel van botbreuken en dergelijke. De initiatiefnemers vragen mensen die thuis hun platen en schroeven bewaard hebben en bereid zijn er afstand van te doen, deze te schenken voor hulp aan de Molukken. Daar zijn deze materialen schaars en als ze er'al zijn onbetaalbaar. Na herste rilisatie zijn ze prima bruikbaar in de ziekenhuizen De nauwere samenwerking, die de afgelopen ja ren tussen huisartsen, Thuiszorg Walcheren, ziekenhuis en verpleeghuizen in de regio is ont staan, krijgt in de praktijk gaandeweg op verschil lende manieren gestalte. Twee recente voorbeel den: O ziekenhuis en verpleeghuis Der Boede hebben onlangs gezamenlijk een psycholoog benoemd, wat mogelijk was omdat er bij beide instellingen een halve vacature bestond. De nieuwe psycho loog is drs.Tanja van Noort. O tussen de afdeling Patiëntenvoorlichting en de Thuiszorg Walcheren zijn afspraken gemaakt over één informatiepakket aan patiënten. Zo worden dezelfde folders verstrekt. Er is nu één hoofd Patiëntenvoorlichting voor beide in stellingen. In Ziekenhuis Walcheren zorgt de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers voor verschillende diensten aan patiënten en bezoekers. Dagelijks is daar een roulerende groep vrijwilligers mee bezig. Wie in dit werk interesse heeft, kan contact opnemen met de voorzitters van de UVV-afdelingen Middelburg (01 18-626090) of Vlissingen (01 18-416042). Tot de activiteiten horen onder meer het zes keer per week rondbrengen van kanten en tijdschriften bij patiënten aan bed. Drie keer per week worden de verpleegafdelingen bezocht met de rijdende winkel. Ook bezoeken de vrijwilligers de verpleeg afdelingen op woensdagen voor het uitlenen van boeken via de patiëntenbibliotheek. Dan is er de gastendienst van het UW. Deze vrij willigers begeleiden patiënten in het ziekenhuis. Ook op de polikliniek in Middelburg bieden dage lijks twee vrijwilligers de bezoekers hulp en zo no dig ondersteuning. De drie Zeeuwse ziekenhuizen, zullen de ko mende jaren nauwer en vaker met elkaar op trekken dan nu al gebeurt. De ziekenhuisgroepen in Zeeuws-Vlaanderen, Bevelanden/Schouwen-Duive- land en op Walcheren willen hun samenwerking uitbouwen, zodra dat de zorg voor de Zeeuwse patiënt of het functioneren van het ziekenhuis dient. Daarbij wordt er in het bijzonder over gedacht om samen op te trekken als zich nieuwe ontwikkelin gen voordoen, die de patiëntenzorg kunnen verbe teren. De directies van de drie instellingen hebben dit verklaard tijdens een conferentie over de toe komst van de gezondheidszorg in Zeeland naar 2010, die eind november door het provinciebe stuur werd georganiseerd. Directeur patiëntenzorg J.W. van den Blink: „Het Zeeuws Radiologisch Instituut is al jaren een voor beeld van een instelling, die voor de hele provincie werkt. We denken ook nu aan heel concrete zaken. Er zijn chirurgische ingrepen, die zo specialistisch zijn dat ze weinig voorkomen. Slokdarm- of schild klieroperaties zijn er voorbeelden van. De afspraak is nu, dat we dit soort verrichtingen onderbrengen bij een chirurg in een van de ziekenhuizen, die daar al in is gespecialiseerd. Die specialist kan dan beter zijn kennis op peil houden en de patiënt hoeft niet naar Rotterdam of België." De drie ziekenhuizen delen voorts onder meer de visie, dat in Zeeland de zorg zo dicht mogelijk bij de patiënt moet staan en een zo breed mogelijk pakket moet omvatten. Men is het ook eens over de rol van de patiënt als belangrijke partner in het kwaliteitsbeleid en over het streven de ziekenhuis opname zo kort mogelijk te laten duren met be houd van de kwaliteit van de zorg. In hun eigen re gio zullen de ziekenhuizen het voortouw nemen om de samenwerking tussen huisarts, ziekenhuis, thuiszorg en verpleeghuis te versterken en zo een efficiënte 'zorgketen' verder uit te bouwen. De Godshuizen in Middelburg stimuleert het beleid van Ziekenhuis Walcheren de kwaliteit van het werk te verhogen. Daarom heeft men een prijs be schikbaar gesteld voor die afdeling van het zieken huis, waar de kwaliteit van de zorg de meeste aan dacht krijgt of voor een project, waarmee de kwa liteit het best bevorderd wordt. Zoals al eerder gemeld zijn zorginstellingen in Ne derland sinds 1996 verplicht systematisch aan de verbetering van de kwaliteit van de zorgverlening te werken. In het Vlissingse ziekenhuis is Peter Cij- souw de functionaris, die dit coördineert. Door Hans Meijer Wie begint er nou een groot hotel op 'n dorp als Wemeldinge? En bovendien nog in een oud bejaar denhuis? Die geluiden waren in 1976 te horen toen Jo Wisse Vrede-Best had gekocht en er een hotel van wilde maken. Hij bleek 'n goeie keuze te heb ben gemaakt. Want Vredebest het streepje ver dween toen het pand aan de Noordelijke Achter weg hotel werd) is afgelopen 22 jaar bekend ge worden in binnen- en buitenland: van Noordwolde tot Zwitserland. De familie Wisse bewandelde daarbij nieuwe paden. Want het hotel verwierf vooral bekendheid omdat het plaats bood aan ge handicapten, zieken en ouderen. Deze week wordt een belang rijke fase in het bestaan van Vredebest afgesloten. Vader Jo Wisse, dochter Annie en zoon Johan zeggen Vredebest vaarwel, 't Hotel is verkocht. De verbouwing is al gestart. Nieuwe eigenaar is Holland Inn Hotel, een keten van vier hotels, waaraan nu Holland Inn Wemeldinge als vijfde wordt toegevoegd. De nieuwe eigenaar mikt daarbij op zowel de zakelijke als toeristische markt. En wat dat laatste be treft zit 't de laatste tijd in en rond Wemeldinge wel goed. Want er is veel gebouwd in de sfeer van de recreatie: 'n nieu we jachthaven, 'n villapark en er staat op en rond het vroe gere sluizencomplex nog meer op stapel. Een heel andere si tuatie dan in de beginjaren ze ventig toen de familie Wisse in Wemeldinge hotel Smits over nam. Johan Wisse daarover: „Oorspronkelijk komen we uit de Zak van Zuid-Beveland, Baakdorp om precies te zijn. Vader heeft jaren op de bin nenvaart gezeten. Hij werd destijds voor de keuze gesteld om voor zichzelf te beginnen of uit de scheepvaart te gaan. Hij koos voor 't laatste, ervan uitgaande dat de gouden tij den in de binnenvaart voorbij waren. De keuze viel op Hotel Smits, iets heel anders dus om aan de kost te komen, 'n Paar jaar later kwam het bejaarden huis hier in Wemeldinge te koop. De familie zag er wel brood in, al verklaarden ze ons wel, zoals gezegd, voor gek. 't Dorp was op sterven na dood door de opening van het Schelde Rijnkanaal. We zijn gaan verbouwen en stukje bij beetje ontstond het Vredebest zoals veel mensen 't nu kennen. Maar er moesten natuurlijk ook gasten komen. We hadden in die jaren al ge merkt, dat veel hotels zieken en gehandicapten liever zagen gaan dan komen. Met die ge dachte als uitgangspunt zijn we de boer opgegaan. Ik her inner me nog dat ik met m'n vader richting Duitsland ben gegaan, naar Keulen. We kwa men daar in contact met men sen van Club 68, een club van gehandicapten aan wie we vertelden dat we ze in Wemel dinge een vakantie konden aanbieden. We hadden er de geschikte ruimte voor. Boven dien konden we helpen bij 't vervoer. Want vve waren in die tijd ook een taxibedrijf gestart. Daar in Keulen dachten ze echt dat we niet goed bij de tijd wa ren. Want in Duitsland waren gehandicapten eigenlijk ner gens welkom. Zo is 't begon nen. We zijn ook naar België gegaan, naar Zwitserland en hebben contacten gelegd in Nederland zelf. Je zou kunnen zeggen dat we een gat in de markt hadden gevonden. En bovendien betrof het mensen die dankbare gasten waren. We realiseerden ons ook dat veel van die mensen niet zwommen in 't geld en heb ben daar ook met onze prijzen rekening mee gehouden, low budget dus, maar toch goed verzorgd, 't Feit dat we 27 ka mers konden bieden aan maximaal 55 gasten hielp daarbij". Maar Vredebest bleek meer te bieden te hebben. Er werd een kegelbaan gebouwd, men beschikte over zalen waar r allerhande clubs konden wor den ondergebracht: van de dansclub van Bras tot kaart clubs, beleggersclub, schaak club enz. En ook was er in de zaal voldoende ruimte voor modeshows, het organiseren van vaarcursussen, beurzen, waaronder de jaarlijkse hob- bybeurs. Dus ook een regiona le functie. Veel ouderen heb ben de laatste jaren de weg naar Vredebest weten te vin den. Er worden regelmatig koersbalwedstrijden gehou den. „Al jaren trouwens", al dus Johan Wisse, „ook al in de periode dat het nog een weinig bekende sport was. Te genwoordig doen er heel veel senioren aan mee, uit heel Zeeland en zelfs tot uit West- Brabant. 't Mooie is dat er indi vidueel wordt gespeeld en dat maakt zo'n toernooi extra spannend. Er zijn dagen dat we tweehonderd deelnemers in huis hebben. Vredebest was overigens jarenlang ook de thuisbasis voor een stichting die materiële hulp verschafte aan Oost-Europese landen en dan met name aan Polen. Daarbij werden de taxibusjes van het hotel ingezet. Vader Jo Wisse was daarbij een van de grote gangmakers. Johan daarover: „Hij voelt zich erg aangetrokken tot dat land en is er de laatste jaren eigenlijk meer dan in Wemeldinge. Dat is gekomen na een hartaanval, nu een jaar of acht geleden. Dat was een signaal dat we 't wat kalmer aan moesten gaan doen. Want we reisden duizen den kilometers per maand om kleding en andere hulpgoede ren naar Oost-Polen te krijgen. Er werden via de stichting zelfs enkele bungalows in Po len gebouwd. Die worden ook verhuurd aan mensen voor wie normaal gesproken een vakantie tot de onmogelijkhe den behoort. Enkele jaren ge- 4 leden zijn we ons gaan afvra gen of we met ons ploegje wel in hetzelfde tempo door kon den gaan. Vredebest en alles eromheen vraagt een flinke or ganisatie. Je moet het zien als een familiebedrijf. Maar dan wel een waar je 's morgens vroeg al voor in de weer moet zijn, al voordat de eerste gas ten uit bed komen. Waar 't ook 's avonds laat kan worden. Bo vendien kwamen we tot de conclusie, dat we eigenlijk flink zouden moeten gaan in vesteren om voor de komende jaren vooruit te kunnen. Uit eindelijk hebben we de knoop doorgehakt en besloten Vrede best te koop te zetten. Vorige week hebben we akkoord daarover bereikt en we zijn blij dat de de heer Hiemstra van Holland Inn Hotels er geld in wil steken en bovendien het karakter van Vredebest in gro te lijnen wil handhaven". Kort geleden is gestart met verbouwing van een deel van het 2500 vierkante meter grote complex. Holland Inn Hotels is destijds gestart in Noord-Ne derland en mikt met name op de groeiende groep senioren die rust zoeken, willen wande len, fietsen en bovendien wil len slapen in een niet al te grootschalige omgeving. Wie de familie Wisse kent, weet dat nietsdoen er niet bij is. „We gaan 't wel wat rustiger aan doen. Hotel Smits bij de jachthaven is nog in onze han den. Er is daar de laatste jaren ook flink uitgebreid. We heb ben 's zomers bijvoorbeeld honderd terrasstoelen en wie tegenwoordig in de zomer in Wemeldinge komt, ziet dat het veel drukker is geworden dan een jaar of tien geleden. Broer Adrie en moeder hebben daar hun handen vol aan. We gaan wat nauwer samenwerken en proberen de zaak verder te verfijnen. De hal met Vlaamse Spelen die we er onder meer hebben loopt als een trein, het aantal hotelgasten groeit en ook het restaurant brengt veel werk met zich mee. Vredebest is een heel ander soort zaak dan hotel Smits. Die twee bij ten elkaar niet. En dat is voor alle partijen plezierig", aldus de familie Wisse die gisteren, dinsdag, officieel de zaak heeft overgedragen aan Holland Inn. Hotel Vredebest: een begrip in Zeeland en ver daarbui ten. Vanaf deze week eigendom van de Holland Inn groep, (foto Johan de Groene) Annie en Johan Wisse, die samen met vader Jo Wisse Vredebest een heel eigen gezicht gaven en er jarenlang als een der weinige hotels in Europa vakanties konden aanbie den aan gehandicapten, (foto Beppy Everaers)

de Faam | 1998 | | pagina 19