Imkerij Poppendamme in kerstsfeer Restaurant Bandoeng bestaat vijfentwintig jaar. Alles voor skaters en snowboarders bij The Tube Re-Cars heeft werkplaats voortaan naast de deur Waterstanden 06-9771 Weerbericht 06-9775 Ongedierte De Imkerij in Poppendamme is omgetoverd tot 'christmas fair'. Tot en met 24 december zijn er demonstraties te zien van creatieve vaardighe den als houtsnijden, kerststallen maken, voiks- schilderen, poppen maken, fimo kleien en tiffa ny. Als grote publiekstrekker is dit jaar een ex positie van tweehonderd muizen- en rattenval len te zien. Roha Middelburg uit de Gravestraat is ver huisd naar de Se- geersstraat en heet voortaan The Tube. De winkel is gespeciali seerd in artikelen en kleding voor snow boarders, skaters, in line skaters en golf- surfers. Eigenaars Er nest en Lydia de Put ter hebben hun zaak verhuisd om dichter bij hun andere winkel Yeb Lifestyle, even eens in de Segeers- straat, te zitten. Deze maand precies 25 jaar geleden begonnen Ids en Jissy Leenmans hun Indisch restaurant Bandoeng in Oost-Souburg. Tijd voor een feest je, vinden ze. En tijd voor een terugblik naar hoe een voormalige kruidenierswinkel in de Kanaalstraat omgetoverd werd tot een restau rant met een onvervalste Indische sfeer. Kerstboeket in kerstkleuren Internet via de kabel nu ook in Vlissingen Vijftigduizendste Renault voor cliniclowns Wotson-agenda met gratis internet Cotton Country is Eigenwijz geworden New Beetle eerder in de showroom Woensdag 9 december 1998 FAAM/VLISSINGER 15 In de Gravenstraat in Middelburg heeft Re-Cars Quality Center eindelijk gevonden waar het naar zocht: een goede winkelruimte met een werkplaats er pal naast. Waarom dat zo belangrijk is vertelt Richard Midavaine, bedrijfsleider van de zaak. „We verkopen niet alleen autoradio's en alarminstallaties maar we bouwen ze ook in. Vaak wordt je voor de inbouw naar een andere locatie gestuurd. Bij ons is het nu een kwestie van omrijden naar de achterkant aan het Zusterplein". Maar liefst drie auto's kunnen tegelijk de werkplaats inrij den. „Het inbouwen van een radio of alarm is geen klusje wat je er even bij doet"' vertelt Midavaine. „We hebben daar certificaten voor moeten halen, zonder kom je niet op de lijst van verzekeringsmaatschappijen; We zijn nu een er kend inbouwbedrijf. Er zit zoveel elektronica in auto's dat je met zelf sleutelen snel iets ontregelt. Inbouwen kun je dan beter laten doen door mensen die er verstand van hebben". Re-Cars heeft naast de zaak in Middelburg nog vestigingen in Goes, Heinenoord, Middelharnis en Oud-Beijeriand. Naam gemaakt met autoradio's en alles wat valt onder de noemer autoaccessoires. Midavaine voegt daar aan toe: „Met de komst van de autotelefoon groeide ook de vraag naar het inbouwen van car-kits. Voor een particulier is de bereikbaarheid al belangrijk, maar een ondernemer die zes busjes onderweg heeft moet zijn mensen zonder proble men kunnen bellen. Dan is het voor ons een uitdaging om uit te zoeken wat het beste werkt". Toch neemt de afdeling telefonie maar een bescheiden plaats in de winkel in beslag. „Dat is heel bewust gedaan" weet Midavaine. Als je van alles iets in huis wilt hebben, gaat dat ten koste van je kundigheid. Het is beter om je te concentreren op een paar goede merken die buiten het goedkope segment zitten. Dat geldt ook voor de radio's en eigenlijk voor alle accessoires", besluit hij. voor kinderen is er op woens dag- en zaterdagmiddag een workshop 'werken met bijen was'. „Het poppentheater Pa rabel voert elke woensdag middag een kerstspel op", voegt De Meester toe. Als publiekstrekker heeft Piet de Meester dit jaar een ten toonstelling over muizen- en rattenvallen door de eeuwen heen ingericht. De Meester: „Ik ben er eigenlijk bij toeval aangekomen. In een land- bouwtijdschrift stond een ad vertentie van iemand die oude muizen- en rattenvallen zocht. Dat was Jan Klunder, een Ne derlander die in Frankrijk woont. Ik heb contact met hem opgenomen en hij zag het wel zitten om hier een ten toonstelling in te richten". De hele geschiedenis van de on- Piet de Meester van de Imkerij Poppendamme toont een oude gedierte-bestrijding komt in de tentoonstelling aan bod. „Het oudste middel tegen muizen en ratten is bidden", weet De Meester. „Voor dat er vallen waren was bidden de meest gangbare manier. Ook werden er van de twaalfde tot de zeventiende eeuw proces sen tegen muizen en ratten gevoerd in zowel burgerlijke als kerkelijke rechtbanken. Soms werden de muizen door een bisschop geëxcommuni- muizenval. (Foto Jaap Wolterbeek) ceerd, zeg maar buiten de maatschappij gezet. Het is maar de vraag of het onge dierte zich daar ook iets van aan trok". Vanaf ongeveer 1600 is er een enorme techni sche vooruitgang waarneem- De christmas fair van de imke rij in Poppendamme wordt dit jaar voor de zevende keer ge houden. „Het is eigenlijk een soort alternatief op de com merciële kerstmarkten", ver klaart Piet de Meester van de imkerij. „Hier is van alles te zien op het gebied van kerst mis en creativiteit". Tijdens de christmas fair zijn in de imke rij drie kunstenaars aanwezig die niet alleen hun werk tonen maar ook laten zien hoe ze werken. Bram Francke uit Serooskerke laat zien hoe hij zijn beelden maakt, Ina van der Meulen heeft een expositie met aqua rellen ingericht en is ook in de imkerij aan het werk en Willy Neve toont keramiek. Bezoekers die zelf ook creatief aan de slag willen kunnen te recht op een van de diverse workshops die tijdens de christmas fair worden gehou den. Elke dinsdag en donder dag is er een workshop kerst- stroenken maken, een soort kerststukje op een afgezaagde boomstam. Elke vrijdag wordt er zijde beschilderd met be hulp van bijenwas. Speciaal Middelburg: Zaterdag tot 23 uur. F.J.J Buytendijk, Noordweg 419, tel. 639933. Zondag tot 23 uur: C.J.E.M. Albers, Bellmkplein 3, tel. 639933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor drin gende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder af spraak). Vlissingen: Zaterdag tot 24 uur: A.A.M. Termeer en F. van den Berg, Rosenburglaan 1, tel. 465253. Zondag tot 24 uur: F Le ge ma te, Troelstra weg 411, tel. 468021. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder af spraak). Souburg, Nieuw- en St. Joos- land, Arnemuiden, Gezond heidscentrum Middelburg-Zuid (praktijken van P. Kodde, J.C. Ponten, J. Visser): Zaterdag tot 24 uur: Fi. Meijer, Kanaalstraat 70, Oost-Souburg, tel. 461212. Zondag tot 24 uur: C Wattel, Dorpsstraat 19, Pitthem, tel. 461630. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur Grijpskerke, Gapinge, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: Za terdag en zondag: G. Rullens, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 581276. Aagtekerke, Biggekerke, Dom burg, Koudekerke, Meliskerke, Westkapelle en Zoutelande: Van vrijdag 18 uur tot zondag 24 uur: PK. Noorlander, Middel burgsestraat 94, Koudekerke, tel. 551231. West- en Midden-Walcheren: Zaterdag en zondag: A Stutter- heim, Rapenburg 4, Meliskerke, tel. 561760. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag en zondag: J.F.P. Kremer, Pijpstraat la, Middelburg, tel. 612565. APOTHEKEN" Middelburg: van vrijdag tot de vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 18 uur): Apotheek Welsmge, J. W. Thibautstraat 45, tel. 623298. Vlissingen: van vrijdag tot de vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Papegaaienburg, Papegaaienburg 24-26, tel. 466345. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur t/m zon dag 22 uur: H. Hament, tel. 471140. Middelburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 20 uur: K. Boot, tel. 639865 DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschaps dieren): Zaterdag en zondag: Th. Driehuis en A van der Wolf, Ger- brandystraat 151, Vlissingen, tel. 4-66548. Spreekuren zonder af spraak: 11-12 uur en 17-18 uur Dierenartsenpraktijk Middel burg: (grote huisdieren) tel. 633803. Visites aanvragen van 8- 9 uur. Dierenartsenpraktijk Oostka pelle: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 581443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Melisker ke: (kleine huisdieren): Kelder- weg 1, tel. 592838. Dierenarts A. Meijns, Oostka- pelseweg 12, Grijpskerke, tel, 593060. Zaterdag en zondag: geen dienst. Richard Midavaine voor het nieuwe bedrijfspand van Pe- Cars. (Foto Jaap Wolterbeek) baar in de ongedierte-bestrij- ding. In de loop der jaren zijn er vallen ontwikkeld die de muizen en ratten wurgen, ver pletteren of levend vangen. Niet alleen vallen en klemmen uit vroeger tijden zijn bij de imkerij te zien. Ook de meest moderne vangmethoden krij gen aandacht. „Zelfs nu nog wordt zo'n tien procent van de wereldvoedselproductie opge geten of in elke geval vervuild door muizen en ratten", ver klaart. De Meester. „Er worden dus nog steeds nieuwe vallen ont wikkeld. Zo is er een Ameri kaanse muizenval te zien waarbij de muis niet eens zichtbaar is nadat hij is gevan gen. Het hele apparaatje kan zo in de prullenbak worden gegooid. Een goede methode voor mensen die huiverig zijn van een dood muisje maar wel extra belastend voor het milieu". De tentoonstelling 'muizen en ratten' is ingericht in een oude schuur waar tegelijkertijd een verzameling oude jute zakken met opdruk wordt getoond. De tentoonstelling en de christmas fair zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 12 tot 17 uur geopend. Zaterdags is de imkerij van 10 tot 17 uur geopend. Ruim een jaar geleden heb ben Ernest en Lydia de Putter Roha Middelburg overgeno men. De zaak was toen nog hoofdzakelijk een watersport zaak met veel windsurf-arti- kelen. „Die heb ik niet overge nomen", ver telt Ernest de Putter. „Mijn roots liggen niet in de surf- sport, ik heb me echt toege legd op kleding en attributen voor snow boarders, ska ters, in-line skaters en golf- surfers. We hebben com- snow- skate- en in- skates. voor plete boards, boards line Planken het golfsurfen hebben we niet maar wel de kleding die erbij hoort". De winkel aan de Segeersstraat is ruim ingedeeld en is voorzien van een fraaie 'industriële' in richting. „We zijn twee weken bezig geweest met verbou wen", verklaart De Putter. „Een Amsterdams bedrijf heeft het ontwerp gemaakt en twee Rotterdamse bedrijven hebben de plannen uitge voerd". De kledingrekken van The Tube zijn gemarmerd en midden in de zaak prijkt een roestige pilaar. De Putter: „Dat geeft eigenlijk een beetje de sfeer weer die bij deze fun- sporten past". Met de verhuizing van zijn be drijf naar de Segeersstraat heeft De Putter ook voor een andere naam gekozen. „The Tube past echt prima bij de winkel", is De Putter van me ning. „De naam verwijst naar de half-pipe waar skaters en in-line skaters hun kunsten in vertonen, naar de watertunnel waar golfsurfers in terecht ko men en ook naar de metro in Londen. En dat verwijst dan weer naar de industriële stijl waarin de winkel is ingericht". Het achterste gedeelte van The Tube is gevuld met snow boards. „Die hoek van de zaak is ei genlijk een beetje seizoenge bonden", legt De Putter uit. „Nu zijn het snowboards maar als de zomer weer aan breekt dan komen daar de skateboards en de in-line ska tes". Zelf is De Putter een fer vent snowboarder. „Sinds een jaar of acht doe ik aan snow- boarden. Daarvoor heb ik ook wel ge- skate maar niet echt op een hoog niveau zoals veel jonge ren nu bezig zijn. Ik ga regel matig in de Franse Alpen snowboarden en hier in Ne derland op de kunstbanen in Zoetermeer en Rucphen. We organiseren ook regelmatig uitstapjes. Dan gaan we bij voorbeeld met een hele bus vol skaters naar een groot skate-park bij Antwerpen". Ernest de Putter in zijn nieuwe winkel aan de Segeerstraat. (Foto Jaap Wolterbeek) Blikvanger bij binnenkomst is de wandschildering van Cees de Valk. Een bedrieglijke echte desa met een diepte die er ei genlijk niet is, maar die je wel degelijk ervaart. Een cadeau van de eigenaars aan hun res taurant. Leenmans daarover: Dat wilden we al zo lang. Ei genlijk is er in het interieur niet zo veel veranderd in al die jaren. Je vervangt wat meubilair, maar aan de sfeer hebben we niet getornd. Wel zijn we gestopt met onze af- haal-service. Ten eerste kwa men daar na verloop van tijd steeds meer anderen mee, maar belangrijker was nog dat het te onrustig was voor de mensen die gewoon aan een tafeltje lekker zaten te eten". „Het is ook niet altijd makke lijk om te weten wat de klant wil", vult zijn vrouw aan. „De mensen zijn snel gewend aan dingen. Het moet steeds maar beter en vooral anders. Toch zijn er ook mensen die juist willen dat alles blijft zoals het is. Ons buffet is daar een mooi voorbeeld van". Het Javaans buffet van Ban doeng is zo langzamerhand een begrip. Jissy Leenmans: „Toen wij er mee begonnen waren we de eerste. Nü heb je overal buffetten, uit alle lan den. Maar toen was dat, zeker in Zeeland totaal onbekend. Ik word dan ook weieens moe deloos als iemand aan de tele foon zegt: o, doen jullie dat ook?. Wat ook, denk ik dan, we doen dat al jaren. Op een bepaald moment vroegen we ons af of we naast de gerech ten van de kaart het buffet nog wel moesten handhaven. Uit een enquête onder de klanten bleek dat vijftig pro cent juist daarvoor kwam. Dat is dan duidelijk hè. Maar soms zie je mensen met zo'n hoog opgeschept bord lopen, dat je de gasten er op wijst dat ze beter twee, drie of vier keer kunnen nemen. Mensen zijn dat niet gewend bij buffetten, want meestal werkt dat niet zo. Wie het eerst komt, het eerst maalt denken ze. Maar wij kennen geen op op. Voortdurend wordt alles aan gevuld. Al wil je zes keer saté nemen, dan kan dat. We heb ben liever dat iedereen geniet van wat men eet, dan dat de helft op het bord blijft liggen omdat er uit angst te veel is genomen". Haar man vult aan: „Ik ben altijd zuinig ge weest. Niet voor onze gasten natuurlijk, maar de kunst is zo in te kopen dat je niets hoeft weg te gooien. Ik heb dat al tijd gedaan, ook toen ik nog voor anderen werkte". Ids is de kok, Jissy de gast vrouw. „Maar zonder onze Ids en Jissy Leenmans van het jubilerende restaurant Bandoeng. (Foto Jaap Wolterbeek) medewerksters zijn we ner gens" benadrukt Jissy Leen mans. „Ids heeft een goede hulp in de keuken en in het restaurant zijn er de meisjes die heel veel werk verzetten. We zijn er echt trots op dat het team dat we nu hebben er al zo lang is. Dat is prettig voor ons en prettig voor onze gasten. Die zien graag een be kend gezicht, dat maakt een bezoek aan ons restaurant tot iets vertrouwds". Trots was het echtpaar Leenmans ook toen een delegatie uit Ambon kwam eten. „Die waren echt stomverbaasd dat de kok een 'blanda' was", vertelt Leen mans lachend. „Gewoon een blanke jongen uit Den Haag, maar wél met kennis van en ervaring in de Indische keu ken. Veel Indische vrienden en overal uitgenodigd worden om te blijven eten. Dan leer je heel veel, dan bouw je een schat aan geuren en smaken op". Kwaliteit in de keuken en interesse in een cultuur die van huis uit niet de jouwe is lijkt het succes van Bandoeng te verklaren. „En de grootste kracht is misschien nog wel, dat we als team een soort fa milie zijn. ledereen die hier werkt voelt dat zo en daardoor voelen de gasten het ook", besluit het echtpaar Leen mans. Voor dat gevoel is een mooi Indisch woord: senang. Je ergens prettig, behaaglijk en thuis voelen. In de maand december kan dat zeven da gen per week bij Bandoeng. Gewoonlijk is de zaak vier da gen open. Onderdeel van het feestje is ook de speciale prijs van het buffet: vijfentwintig gulden. Een gulden voor elk jaar dat de zaak bestaat. Rood en groen zijn de meest traditionele kerstkleuren, denk maar aan de rode kerstster en het groen van dennentakken. Maar ook wit en alle varianten op wit, zoals sneeuwwit en crème-wit of een combinatie van de verschillende tinten, zijn de kleuren voor de komende kersttijd. Natuurlijk zijn de mooiste materialen om het huis in kerstsfeer te brengen, de 'sprekende' en levende kleuren van bloemen zoals bijvoorbeeld dit prachti ge kerstboeket. Een kerstboeket in traditionele rood en groen op een moderne manier ingevuld met verrassende, exotische bloemen. De combinatie van grote rode rozen en de vlinderach tige bloemen van de exotische Gloriosa geven het boeket iets uitbundigs en exotisch. Kerstgroen, zoals den en blauwspar, kerstballetje en dennenappels op stokjes gestoken, zorgen voor de kerstuitstraling. De kleine witte bloemen van sering versprei den een heerlijke geur die precies bij de juiste kerststemming past. ZekaTel MultiCommunicatie en ZeelandNet bieden sinds kort de mogelijkheid om in Vlissingen te internetten via de kabel. Omdat er voor internet via de kabel geen telefoontikken in reke ning worden gebracht, kan de verbinding met het internet per manent open blijven staan. De telefoonlijn blijft vrij, dus tegelij kertijd internetten en bellen is mogelijk. Ook is internet via de kabel sneller dan via de telefoonlijn of ISDN. Er zijn geen piek en daluren, en zodra een pc wordt aangezet is er een verbin ding met het internet. Er zijn een particulier en twee zakelijke abonnementen voor internet via de kabel. Het particuliere abon- nenement kost vijfentachtig gulden per maand. Daarbij is de huur van het kabelmodem, een abonnement bij Internet Service Provider ZeelandNet en vijfhonderd Megabyte dataverkeer in begrepen. Een indicatie van hoeveel vijfhonderd Megabyte is: ruim 170.000 e-mailtjes, ruim 10.000 webpagina's of bijna 370 dagen chatten. Tijdens hun werkzaamheden in het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam zijn twee cliniclowns feestelijk verrast. Piet de Roos, directeur verkoop van Renault Nederland, overhandigde de vijftigduizendste Renault, een gele Renault Kangoo, aan de vrolijk uitgedoste cliniclowns. Met dit 'Sinterklaascadeau' viert Renault een historisch moment in haar bestaan. „Voor Renault is het behalen van vijftigduizend registraties een waar hoogte punt. Sinds 1979 is deze magische grens niet meer overschre den. Reden dus tot feest", aldus De Roos. „Het fantastische werk dat de cliniclowns verrichten en het feit dat ze dit jaar hun vijfjarig jubileum vieren, waren voor ons aanleiding om hen ex tra in het zonnetje te zetten". De cliniclowns zijn duidelijk blij met hun nieuwe Renault. De nieuwste ontwikkeling is de Wotson-agenda 1999 op cd- rom waarmee je met één druk op de knop meteen op een inter netsite komt. De nieuwe agenda is voorzien van een gratis jaar abonnement op internet, waarmee heel 1999 onbeperkt gesurft kan worden op het net tegen locaal tarief. Tegelijk geeft deze Wotson op elk moment van de dag aan wat er allemaal speelt op het gebied van sport, cultuur en vrije tijd. Ook via internet kunnen gratis allerlei evenementen worden gedownload die daarna weer opduiken in de agenda. En omdat Wotson ook alle afspraken en verjaardagen onthoudt, kan iedereen zijn afspra ken afstemmen op gebeurtenissen die men zelf belangrijk vindt. Wotson kost vijfentwintig gulden, inclusief het gratis jaarabon nement met onbeperkt internetgebruik. Cotton Country in de Sint Janstraat in Middelburg is enkele ja ren geleden begonnen als winkel in katoenen kleding. Omdat het assortiment in de loop der jaren dusdanig is veranderd dek te de naam van de zaak de lading niet meer. Eigenaresse San- nie Leijnse heeft de winkel daarom omgedoopt tot Eigenwijz. Het assortiment van Eigenwijz bestaat uit milieu- en klantvrien delijke kleding waarin iedereen zich prettig kan voelen. De New Beetle van Volkswagen, de opvolger van de beroem de kever, is vanaf 9 december in de showroom van de Volkswa gen-dealer te zien. Aangezien de import van de Volkswagens New Beetle vanuit Mexico een kortere tijd bedraagt dan in eer ste instantie werd verwacht en de productie-doorlooptijd verder is geoptimaliseerd is het mogelijk dit nieuwe model eerder bij de Volkswagen-dealer in de showroom te hebben, zodat het Ne derlandse publiek nu al kennis kan maken met deze unieke au to. De Volkswagen New Beetle is een markant nieuw model in de Volkswagen-familie en voldoet vanzelfsprekend aan alle nor men die Volkswagen stelt aan haar modellen. Zo is de New Beetle standaard voorzien van airbag en zij-airbag voor be stuurder en voorpassagier, antiblokkeersysteem en een elektro nisch stabiliteitsprogramma. De Volkswagen New Beetle heeft een zeer uitgebreide standaarduitrusting waaronder een radio inclusief zes luidsprekers.

de Faam | 1998 | | pagina 15