Abeltje Blad© Madelief Saving Private Ryan Cfeadla Minsk vap ,l# ontroerende schoonheid' Injectie van 25 miljoen voor filmindustrie Woensdag 9 december 1998 FAAM/VLISSINGER vmsd sa afijMtag a LESLIE NIELSE N 11 Op zijn eerste dag als lift boy vliegt Abeltje Roef met drie liftgangers, zijn ex- vriendinnetje Laura, de zanglerares Klaterhoen en de in mottenballen hande lende meneer Tump, met lift en al het dak uit van warenhuis Knots. Hoog in de lucht ontdekt Abeltje de besturingsmogelijkheden van de lift. Er volgt een wonderlijke avonturen tocht, die Abeltje en con sorten achtereenvolgens naar New York en 'Perugona' brengt. De film Blade is een futuristische actiethriller, geïnspireerd op één van de eerste Amerikaanse zwarte striphelden, Blade genaamd. De complexe en gekwelde Blade is, net als Batman en Superman, een buitenstaander, maar hij heeft in tegenstelling tot zijn collega's geen twee identiteiten. Bovendien ver tegenwoordigt hij zowel het goede als het kwade omdat hij deels mens, deels vampier is. Hoofd rolspeler en producent Wesley Snipes vond in de jonge Engelsman Stephen Norrington de perfecte regisseur voor de film. Met Madelief - krassen in het tafelblad, maakt het personage Madelief, bekend van de twee door de VPRO uitgezonden tele visieseries, haar debuut op het witte doek. De film is gebaseerd op het populai re gelijknamige boek van Guus Kuijer uit 1979. De regie is wederom in han den van Ineke Houtman. Net als in de televisieseries wordt de rol van Madelief vertolkt door de jonge actrice Madelief Vereist. Centraal in de film staat de relatie tussen Madelief en haar grootvader (Rijk de Gooyer). De Rozendief Inez van Dullemen In het ouderlijk huis van Willem Schenk ruikt het naar tabak, zweet, jene ver, touw en teer. Het zijn de geuren van de zee en de grote vaart die de vader van de hoofdpersoon in Inez van Dullemen's nieuwste roman 'De Rozendief' telkens mee naar huis brengt. Het zijn voor de jonge Willem geen gemakkelijke weken als de zeekapitein thuis is. Want zijn vader ont houdt hem ai te vaak zijn liefde. De Rozendief gaat dan ook eerst en vooral over het zoeken naar liefde en aandacht. Van Dullemen kruipt er voor in de huid van de op leeftijd zijnde naaldkunste naar Willem Schenk. Aan het begin van het boek treffen we hem aan in de dageraad, wer kend aan wat zijn ultieme doek moet worden. Een onmogelijke opdracht, weet de kunstenaar, "omdat het visioen altijd terugwijkt en voor je blijft dansen als een dwaallicht." De Rozendief eindigt aan de vloedlijn in Scheveningen. De oud en moe geworden Schenk snuift er de lucht van touw en teer op, de geur van de huid van de vader die hij nooit echt heeft gekend. De lezer is dan ruim honderdzestig bladzijden lang in de ban geweest van het levensverhaal van Schenk, een relaas over tekort schietende liefde en de eeuwige zoektocht er naar. Net als bij haar uit 1993 daterende en met de Henriëtte Roland Holstprijs bekroonde voorganger 'Het Land van Rood en Zwart' heeft Van Dullemen bij De Rozendief gekozen voorde 'vie romancée'. Een literaire vorm waarbij een autobiografisch aandoend verhaal door de schrijver naar believen kan wor den aangevuld met de eigen fantasie. Het perspectief in De Rozendief is eveneens identiek aan het bekroonde portret van de Zwitserse fotografe en Indianen-voorvechtster Gertrude Blom uit Het Land van Rood en Zwart: ook nu kijkt een ouder iemand terug op zijn leven, maakt de balans op van de weg die achter hem ligt, zaken waar Van Dullemen (1925) waarschijnlijk ook zelf mee bezig is. Met veel gevoel en inlevingsvermogen vertelt ze dan ook het verhaal van Schenk. Jongens Willem Schenk weet al vroeg dat hij eigenlijk van jongens houdt. De hopman bij de padvinders wijdt hem in de liefde in en ook de schoolmeester blijft niet onaangedaan onder zijn prille avances. Op een dag treft hij zijn doodzieke vader in diens slaapkamer aan in de armen van een matroos, een traumatische ervaring voor de jonge Willem. "Ik wilde die jonge zeeman zijn, hij nam mijn plaats in en ontroofde mij van de druk van mijn vaders lippen op mijn mond." De door Willem aanbeden moeder is dan al lang overleden. De volgende vrouw in zijn leven zal Anna zijn, een jeugdvriendin waar hij op zijn dertigste mee trouwt. Het huwelijk maakt geen eind aan zijn diepere verlangens. Eigenlijk blijft hij altijd het jongetje op de zolderkamer dat zich zo graag in de kleren van zijn dode moeder hijst. Een toneelspeler noemt zijn stiefmoeder hem. "Begreep zij dat mijn zucht naar maskerade, naar travestie, verder ging dan kinderspel? Voorzag zij dat maskers een bepalende rol in mijn leven zou den spelen, dat vermommingen en leugens een deel daarvan zouden gaan uit maken?" Willem zoekt zijn jon gens overal. In Zierikzee en later in Parijs. In de Franse hoofdstad ontmoet hij de jonge en knappe Marcel. Het zal de liefde van zijn leven worden. De tijd, die wrede meester, berooft hem echter met de jaren van zijn geluk. Marcel ruilt de oud geworden Willem in voor een jongere min naar. Schenk, inmiddels weg bij Anna, blijft alleen met zijn doeken. Heel soms worden zijn zinnen nog geprikkeld door een mooi jongenslijf, maar, zoals de oud geworden kunstenaar treurt, "de bij zoekt geen verdorde bloemen. Aan het eind van het boek zijn alle rozen uitgebloeid. Van Dullemen maakt dit proces van aftakeling en verval in De Rozendief op aangrijpende wijze duide lijk. Ze doet dit in een sober maar krachtig proza, dat vaak opgetuigd wordt met aan de zee en het getij ontleende beelden. Vorm en inhoud vallen zo op knappe wijze samen en maken De Rozendief op de valreep van het jaar tot één van de belangrijkste in 1998 verschenen boeken. Inez van Dullemen, De Rozendief. Amsterdam,Querido, 166 blz., f 37,50. Het Staats Academisch Koor Capella van Wit- Rusland, dat in ons land optreedt onder de naam 'Capella Minsk', is inmiddels voor de vierde keer in Nederland. Zaterdag 12 december treedt het uit vijftig profes sionele zangers en zangeres sen bestaande koor op in de St. Jacobskerk te Vlissingen (aanvang 19.30 uur). Op het programma staan Russische (Kerst)volksliederen. Het koor onder leiding van dirigente Ludmilla Efimova staat steeds weer garant voor een concert van hoog staande a-capella koorzang van een ontroerende schoonheid. Capella Minsk is inmiddels beroemd om de hoge muzi kaliteit, de emotionaliteit, het ensemble-gevoel en de grote expressiviteit, alsmede de combinatie van zang en voordracht. Het repertoire is daarbij bijzonder breed en omvat requiems van Verdi, Schumann, Bruckner, Brahms, missen van Bach en Haydn, oratoria van Shostakovich, Tjaikovski en Prokofiev. Het koor nam deel aan het culturele pro gramma van de Olympische Spelen in Barcelona (1992) en won in 1993 het Internationale Kerkmuziek Festival in Polen. Capella Minsk wordt geroemd om de zachtheid en schoonheid van klank en de zuiverheid van de stem men en intonatie. Met name de dynamiek, die varieert van een fluisterend pianis simo tot een groots fortis simo, en het enorme bereik van de stemmen wordt ven als geprezen. Het koor wordt massief dan ook steevast omschre- 'indrukwekkend, en homogeen' De drie broers van sol daat Ryan zijn allen gesneu veld in de Tweede Wereldoorlog. Op het moment dat dit bericht zijn moeder bereikt, is hij zelf betrokken bij de invasie in Normandië. Kapitein Miller (Tom Hanks) en zeven andere militairen onderzijn bevel, krijgen de opdracht om hem diep in vijandelijk gebied op te sporen en op de boot naar huis te zetten. Het leven van alle acht wordt op het spel gezet om één leven te redden. Saving Private Ryan is de verplette rende visie van Steven Spielberg op het risico en de beproevingen die Amerikaanse soldaten heb ben doorgemaakt tijdens de landing in Normandië. a Quentin Tarantino film Six playors on tin trail nt a halt million In rasti. mam's only ono question— A/T "HP Nlio's ploylrai ivho? ^Tijse-A«5sssaa«5ir^isis£:jraiss^^raw SBatOLStJE'SMStE.'töies: !«gai .Nsasayss:". issar «sas gssm xm JACKIE BROWN Vorige week al gereleased, maar toch goed om nog even bij stil te staan: 'Jackie Brown', één van de beste misdaadfilms van de afgelopen jaren. Jackie Brown (Pam Grier) is een stewardess die haar inkomen probeert aan te zuiveren door zwart geld het land binnen te smokkelen voor wapenhandelaar Ordell. Wanneer Jackie op het vliegveld wordt aangehouden door de FBI, hangt haar een forse gevangenisstraf boven het hoofd. Tenzij ze bereid is de politie te helpen om Ordell achter de tralies te krijgen. John travolta Emma Thompson selectie: videoland Vlissingen r Bob Thornton Adrian Laster Maura Tïemay Paul Guilfoyte Lorry Hagman Kathy Bates What went down on the way to the top. PRIMARY COLORS Vanaf volgende week in de videotheek: Primary Colors. Het verhaal: Jack Stanton (een glansrol van John Travolta) is presidentskandidaat. Hij houdt van mensen en in het bijzonder van mooie vrouwen. Zijn intelligente en even ambitieuze echtgenote Susan (Emma Thompson) steunt hem door dik en dun en tracht zijn zwakheden door de vingers te zien. Maar als plots een seks schandaal de pers haalt, verliest Stanton zijn goede reputatie en lijken alle inspanningen van z'n medewerkers voor niets te zijn geweest. Een verhaal kortom a la Bill Clinton en Monica Lewinsky en daardoor meesterlijk actueel. MR. MAGOO In deze doldwaze en onvoorspelbare komedie schittert Leslie Nielsen, de stuntelige komiek uit Spy Hard en The Naked Gun, als de geliefde en klungelige Mr. Magoo, de slechtstziende miljo nairter wereld. Wanneer Mr. Magoo per ongeluk een gestolen edelsteen van onschatbare waarde in handen krijgt, smeden de dieven een onheil spellend plan om dit kostbare kleinood tegen elke prijs terug te krijgen. Zonder zich hiervan bewust te zijn, belandt de onnozele Mr. Magoo daardoor middenin een bijzonder lastige situatie. tri Polar Electro introduceert een nieuwe en innovatieve hartslagmeter, de 'SmartEdge'. Deze hartslagmeter heeft de unieke functies 'OwnZone', die automatisch de juiste trai ningszone bepaalt, en 'OwnCal', die het energieverbruik tij dens het sporten weergeeft. De SmartEdge wordt op de markt gebracht onder de vermelding: 'slim sporten is vooral sporten op uw eigen niveau en in uw eigen tempo'. De SmartEdge is overigens óók een stijlvol sporthorloge met datum-, alarm- en stopwatch-functies, dat makkelijk is af te lezen en te bedienen. De SmartEdge-hartslagmeter maakt het voor iedereen die in zijn welzijn geïnteresseerd is makkelijk om plezierig en tegelijkertijd effectief te sporten. De OwnZone-functie van de SmartEdge bepaalt immers automatisch de juiste trainingszone tijdens de warming-up. Bij het bepalen van deze zone houdt de hartslagmeter rekening met de persoonlijke fysieke conditie en de state-of-mind. De SmartEdge baseert deze bepaling op de variatie in de hartslag of berekent de trainingszone aan de hand van de leeftijd-gerelateerde maximale hartslag. ifiliiiiililllllliliiii De OwnCal-functie op zijn beurt, berekent het aantal verbruikte calorieën tijdens het sporten. Hierbij houdt OwnCal rekening met de hartslag, het gewicht en het geslacht. De berekening begint zodra de hartslag van de gebruiker binnen de OwnZone komt. Dit is tevens de meest effectieve en veilige hartslagzone om calorieën te verbruiken. Als bijvoorbeeld de maximale hartslag van een gebruiker 190 is, dan liggen de boven- en ondergrens van de trainingszone tussen de 124 en 162 hartslagen per minuut. Gebruikers van de SmartEdge hoeven niet zelf deze hartslaggrenzen uitte rekenen, want de hartslagmeter helpt hen automatisch het juiste inspanningsniveau te bereiken. Dat is gelijk aan wat vaak het aerobe inspanningsniveau wordt genoemd. De SmartEdge bepaalt zoals gezegd automatisch de juiste trainingszone door veranderingen in de hartslagvariatie te meten tijdens de warming-up of door de persoonlijke zone te berekenen aan de hand van de leeftijd-gerelateerde maximale hartslag. Op deze manier geeft de SmartEdge de gebruiker een totaal nieuwe en gebruiksvriendelijke manier om het inspanningsniveau te kiezen dat past bij de eigen fitheids doelstelling. Personen die hun algehele fitheid willen verbeteren blijven dichtbij de bovengrens van hun OwnZone en degenen die hun gewicht willen verlagen bereiken dit het snelst door dichter bij de ondergrens van hun OwnZone te blijven. Het is trouwens verstandig om altijd binnen de grenzen van de effectieve en veilige hartslagzone, de OwnZone, te blijven. Het hart wordt dan immers voldoende belast en de inspanning voelt prettig en comfortabel aan. Daarbij zal men eerder het gestelde doel bereiken omdat men het lichaam op dit niveau langer en vaker kan belasten. De SmartEdge-hartslagmeter is ontwikkeld voor iedereen die interesse heeft in beweging en fitheid, inclusief zwemmen. De Nederlandse filmindustrie krijgt een injectie van 25 miljoen gulden. Dat heeft staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur meegedeeld bij de behandeling van de cultuur begroting. Met dat budget kunnen zes tv-films en zeven bioscoopfilms worden gemaakt. De helft van het geld wordt met instemming van de publieke omroepen onttrok ken aan het omroepbudget. Daar staat dan weer tegen over dat de bioscoopfilms enkele maanden na hun pre mière al op de televisie te zien zullen zijn. Overigens zullen zowel de commerciële als publieke omroepen volgend jaar regels opstellen over de tijd stippen waarop extreem geweld en seksuele uitspat tingen op televisie kunnen worden uitgezonden. Het Commissariaat voor de Media gaat toezien op de naleving van deze regels. Deze week al worden de statuten van een zogenaand 'Instituut voor Zelfregulering' vastgesteld.

de Faam | 1998 | | pagina 11