HlllMIllt GEMEENTE MIDDELBURG Masterplannen Stationsgebied en Mortiere gepresenteerd Zakjes oliebollen Inkomensvoorziening kunstenaars Stadsdelen met elkaar verbondenwonen en werken in één woonwijk gevestigd Kunstblik in Middelburg De wijktafels in december Herbestrating Voorlichting minimabeleid ook taak Cliëntenraad Week 48 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Middelburg bereidt zich voor op de toekomst. De Kwaliteitsatlas, die onlangs door BVR is gepresen teerd en die aangeeft hoe Middelburg er in 2030 uit zou moeten zien, is daar een duidelijk voorbeeld van. Onderdelen van die Kwaliteitsatlas zijn onder meer de nieuwe woon- en werkwijk 'Mortiere' en de ont wikkeling van de kanaalzone met als deelproject het 'Stationsgebied'. Het Utrechtse stedenbouwkundige bureau BVR van Riek Bakker deed een studie naar beide gebieden. De bevindingen werden vorige week aangeboden aan het gemeentebestuur. Kanaalzone Stationsge bied Stadsfront Tafeltje Dekje Gemeente 2005 Mortiere Boulevard Exclusieve kavels mé® mm i® - Wet Inkomensvoorziening Kunstenaars Disciplines Voorlichtingsdag Informatie Advies Vast plekje Woensdag 25 november 1998 FAAM/VLISSINGER 3 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken-kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. Het toekomstig Stationsgebied van Middelburg dal de stadsdelen met elkaar verbind. lijk aan het kanaal manifesteert als stadsfront van Middelburg. Zolang de aanleg van de N57 nog niet is gerealiseerd, kan er volgens professor Rick Bakker van BVR bij wijze van spreken toch direct wor den begonnen met de ontwikkeling van het stationsgebied. Het sta tionsgebied is al langer onderwerp van studie geweest, maar nu door BVR geactualiseerd. In de smalle strook aan de westzijde van het NS- stationsgebouw, tussen het spoor en de Kanaalweg, zullen kantoren worden gebouwd met maximaal vier woonlagen. Er is bewust voor vrijstaande pan den gekozen, zodat er zicht blijft tussen stad en trein. Ten oosten van het nieuwe stadskantoor komen woningen. Daarbij valt te denken aan vijf appartementengebouwen met vier woonlagen. Verder wordt voorzien in een jachthaven, in com binatie met circa honderd apparte menten en tachtig botenhuizen. In ieder geval woningen met diverse mogelijkheden om direct vanuit huis op of dichtbij het water te zijn. Centraal in de studie staat het ka naal dal niet langer wordt gezien als een scheiding tussen de stadsde len, maar als een stedelijke ruimte binnen de stad. Door twee nieuwe bruggen voor langzaam verkeer over het kanaal aan te leggen en de bestaande bruggen te verbeteren ontstaat er een soort 'netwerk' waardoor Middelburg-Noord direct wordt gekoppeld aan Middelburg- Zuid. Met de aanleg van het aqua duct kan dan ook de Schroeweg worden aangepakt en krijgt die de allure van een parklaan. In de knik van het kanaal, op de plaats van het zwembad komt het nieuwe kantoor van Rijkswaterstaat en in de tweede knik, bij de tunnelbak van de N57, komt een 35-meter hoge woonsilo. Tussen de woonsilo en het gebouw van Rijkswaterstaat moeten het nieuwe stadskantoor aan het ka naal, de nieuwe schouwburg aan de Avro's Kunstblik komt in Mid delburg filmen. De kijk- en opna medag voor het publiek is op zon dag 29 november in de Concert en Gehoorzaal. Het programma wordt gepresen teerd door Angela Groothuizen en Vanaf 27 november tot en met don derdag 3 december (met uitzonde ring van zondag 29 november) wor den in de gemeente Middelburg zakjes met oliebollen huis-aan-huis verkocht. De opbrengst van de actie komt ten goede aan de Paul Krii- gergroep. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 30 november tot en met 6 december Maandag Rundergehaktballen, crème spinazie, aardappelen Dinsdag Varkenslapje, rode bietjes, aardappelen Woensdag Stamppot andijvie, gehaktbal letjes Donderdag Kipschnitzel "Cordon Bleu", wortelen, aardappelpuree Vrijdag Gepaneerde en gevulde visfi let, gemengde groente, aard- appelpreischotel Zaterdag Foe Yong Hai, groente, rijst Zondag Wat de pot schaft Liesbeth Brandt Corstius. Kaarten voor de kijkdag op 29 november zijn te verkrijgen bij de Zeeuwse Theaterstichting, telefoonnummer 659666. Plet publiek maakt met de toegangskaart van 10,00 kans op één van de acht tentoongestelde kunstwerken. Ter plaatse kunnen kaarten worden bijgekocht om op meerdere objecten in te zetten of om de kans op één van de objecten te vergroten. De opbrengst van de kaartver koop komt ten goede aan de ge meente Middelburg, die hiermee de beeldende kunst ondersteunt door kunstaankopen, exposities en het beschikbaar stellen van ateliers. Op maandag 30 november 1998 wordt begonnen met de voorbe reidende werkzaamheden voor het herstraten van de Eikenlaan tussen Kornoeljelaan en de Grif fioenstraat. Voor het herstraten uit worden de nog eventueel aan wezige rioolhuisaansluitingen van gresbuizen onder de rijbaan ver nieuwd met kunststofbuizen. Vanaf 30 november 1998 wordt de bestrating opgebroken. Onder de rijbaan wordt een gebroken puin fundering aangebracht. De aanwe zige klinkers worden hergebruikt. De werken liggen stil tussen 21 de cember 1998 en 3 januari 1999. De aannemer zorgt ervoor dat de straat dicht gelegd wordt en open gesteld wordt voor het verkeer. Op 4 janu ari 1999 worden de werken hervat. Het ligt in de verwachting dat de werken omstreeks 23 januari 1999 voltooid zullen zijn. Met hel noe men van data is er van "werkbaar weer" uitgegaan. Dit houdt in dat met dagen regen en vorst, genoem de data kunnen opschuiven. Afsluiting weggedeelte Voor de uitvoering van de werk zaamheden wordt een gedeelte Ei kenlaan afgesloten. Toegang tot uw woning blijft te voet mogelijk. Indien u nog vragen hebt, kunt u contact opnemen met de heer C. Mouthaan van de dienst Stadsbe heer bereikbaar onder telefoonnum mer 675391. Blauwedijk, kantoren tussen de NS bliotheek en de rechtbank ontstaat en de Schroeweg en woningen ver- bij de Blauwedijk een cluster open- rijzen. Samen met de openbare bi- bare gebouwen dat zich nadrukke- Prioriteit heelt de bouw van een Raadsleden van de gemeente Middelburg bewonderen de maquettes voor toekomstig Middelburg. Foto: Ruben O ree! Mortiere: wonen en werken worden samengebracht nieuwe fielstunnel onder de spoor lijn en de aanleg van een nieuw busstation. Hel nieuwe stadskan toor moet in 2001 gereed zijn en de ontwikkeling van het stationsgebied moet in 2005 een feil zijn. Mortiere, het gebied tussen de A58 en de Torenweg in Middelburg wordt een wijk waar het goed wer ken en wonen is. De ruim tweehon derd hectare grond biedt plaats aan ongeveer zevenhonderd woningen en ettelijke bedrijfslocaties. Zowel de woonwijk als het bedrijventer rein krijgen elk een nieuwe onlslui- tingsroute. Centraal in het nieuwe bedrijven terrein is de Mortiereboulevard die beslaat uil een talud, de verbrede Mannenzeese watergang en bomen. Haaks op de boulevard komen lan ge lanen in noord-zuid richting. Via die lanen zijn de bedrijven te berei ken. In het plan is onderscheidt ge maakt voor hoogwaardige bedrij ven. kantoren en hoogwaardige plus-bedrijven. Dit zijn bedrijven die zich vooral richten op de han del. dienstverlening en moderne productietechnieken en toeleve ringsbedrijven voor het Sloegebied. Daarnaast zijn er een aantal 'sterlo caties' opgenomen. "Alles is mogelijk", zegt Riek Bak ker. "Als er zich een 'big fish' wil vestigen hebben we daar een plek voor en iedere klant kan kiezen, al naar gelang de omvang, functie en architectonische kwaliteit." Tussen de verbrede Mannenzeese watergang en de Torenweg is peri fere detailhandel gepland. Daarbij valt te denken aan meubelzaken. Voor wat de woonwijk betreft: ook daar is in de optiek van Riek Bak ker alles mogelijk. "Zolang het maar heel blijft en niet in elkaar ploft." Kunstenaars die niet genoeg ver dienen, kunnen vanaf 1 januari 1999 een beroep doen op de nieu we wet. Die is gebaseerd op de Wet Inkomensvoorziening Kun stenaars (WIK). De wet is vooral belangrijk voor kunstenaars die nu een algemene uilkering krijgen en voor kunste naars die net rond kunnen komen, maar eigenlijk onder bijstandsni veau leven. Ook is de wel van be lang voor afstuderenden van het kunstonderwijs. Kunstenaars die van de WIK ge bruik gaan maken, krijgen een uit kering op 70% van het bijstandsni veau. Ze mogen daarnaast uil eigen acti viteiten bijverdienen tot 125% van het bijstandsniveau. De WIK heeft betrekking op kunstenaars uit alle disciplines van de kunsten. Dus niet alleen beeldende kunstenaars, maar ook musici, theatermakers, schrij vers, industrieel ontwerpers en der gelijke. Kunstenaars die na 1 januari 1999 geen gebruik willen maken van de WIK. kr ijgen dan weer een strenge sollicitatieprocedure opgelegd. Op woensdag 2 december vindt in de Middelburgse schouwburg aafi het Molenwater een voorlich tingsdag plaats. Op deze dag worden kunstenaars voorgelicht over de WIK, kunnen er vragen worden gesteld en worden er in leidingen gegeven door Sociale Zaken van de gemeente Middel burg, Landelijk Bureau Kunsten en Media, Voorzieningsfonds voor Kunstenaars en Stichting Podium Kunstwerk. Ook de be lastingdienst is hierbij aanwezig. De voorlichtingsdag is bestemd voor alle kunstenaars woonachtig op Walcheren, Noord en Zuid Be veland, Schouwen Duiveland en Tholen. Voor deelname aan deze voorlichtingsdag moet vóór 28 no vember aangemeld worden. De aanmelding kan worden gedaan door naam, adres en de mededeling WIK-infodag, in te spreken op het antwoordapparaat van Angela Ra- via, telefoon 01 18-675685. Per om gaande wordt het dagprogramma toegestuurd. In het woongebied wordt een nieuw in te richten landschap de belang rijkste openbare ruimte. Met dijken, duinen, moerassen en een bos. De vorm van de wijk wordt een lus met in het middengebied ruimte voor betaalbare rijtjeswoningen en vrije bouwkavels Bij de N57 komen dij ken met dijkwoningen. Tussen en naast de dijken is een drassig ge bied gepland. Aan de westzijde, richting bedrij venterrein, komt een glooiend, parkachtig terrein met exclusieve kavels van gemiddeld 1.500 vier kante meter voor woon-werkvilla's. Aan de verbrede watergang verrij zen appartementen. Een deel van Mortiere ligt overigens op Vlissings grondgebied. De gemeente wil dat samen met Vlissingen gaan ontwik kelen. De masterplannen leggen de hoofd zaken vast, maar bieden ruimte voor meer specifieke aanpassingen in het traject van ontwikkeling. Beide plannen liggen ter inzage bij de sectie Communicatie, Stadhuis straat 2 of bij de sectie Bouwen en Wonen van de dienst Stadsontwik keling, Vlissingsestraat 21. De plannen zijn samen met de Kwali- teitsatlas voor de Toekomst, Mid delburg 2030 ook te leen bij de sec tie Communicatie. Bij de sectie Communicatie zijn tevens de ma quettes van het stationsgebied en de Mortiere te bezichtigen. De wijktafels van Middelburg ko men in december weer bijeen. In tegenstelling tot eerdere berich ten wordt wijktafel Dauwendaele verschoven van 10 naar 16 de cember en wordt het gehouden in het ontmoetingscentrum Dau wendaele aan de Vrijlandstraat (Winkelcentrum Dauwendaele). Dinsdag 8 december wijktafel Ar- nemuiden in verenigingsgebouw de Arne in Arnemuiden. Woensdag 9 december wijktafel Noord (Nieuw Middelburg, Sint Laurens, Klarenbeek en Centrum) in WOP Nieuw Middelburg. Maandag 14 december wijktafel Zuid in wijkcentrum het Zuiderba ken. Dinsdag 15 december wijktafel West (Stromenwijk, "t Zand en Griffioen) bij het SKWM. Arnelaan 57. Woensdag 16 december wijktafel Dauwendaele in het ontmoetings centrum Dauwendaele. Alle wijktafels starten om 20.00 uur en zijn uiterlijk om 23.00 uur afge lopen. Enkele onderwerpen die in de wijk tafels aan de orde komen zijn: de voortzetting van het wijkbeheer in Middelburg (Wissel op de Wijk), hoe wordt het project "Duurzaam Veilig Verkeer" in Middelburg in de toekomst aangepakt, hoe wordt in de toekomst omgegaan met de (openbare) speelvoorziening in Middelburg, hoe worden de wijkta fels en wijkbewoners betrokken in het plan van Riek Bakker als het gaat om aanpassingen in de be staande wijken. Voor meer informatie over de wijk tafels en wijkbeheer kan contact worden gezocht met de coördinator van het wijkbeheer, telefoonnum mer 634611 Het project "Nee heb je, ja kun je krijgen" is in de laatste fase be land. Het project, dat een jaar de tijd had om zich te ontwikkelen, is een groot succes geworden. Dat jaar is bijna om, maar wegens het grote succes, is besloten om het project voort te zetten en een vaste plaats te geven. De cliënten- raad gaat vanaf 1 januari 1999 de voorlichting aan de minima een voortdurende aandacht geven. Binnenkort worden 90 verschillen de instanties die te maken hebben met hulpverlening in de gemeente benaderd, waarbij het belang van het minimabeleid wordt benadrukt. De instanties omvatten dokters, kerken, advocaten, vrouwenhulp verlening en dergelijke. Op deze manier wordt getracht om de doel groep op een zo breed mogelijke manier te bereiken. Bovendien kun nen deze instanties hun cliënten doorverwijzen naar de Cliënten raad. Tot nu toe zijn bijna 300 Middel burgers met een uitkering persoon lijk bezocht door vrijwilligers die betrokken zijn bij het project. Zij kregen advies over extra voorzie ningen die bestemd zijn voor de so ciale minima. Vanwege de grote tevredenheid met de effecten van het project is beslo ten om het project structureel onder te brengen. Er is voor de Cliënten raad gekozen, omdat zij voorlich ting als taak hebben, maar ook om dat het werken met vrijwilligers die tot dezelfde doelgroep behoren, kan doorgaan. Aan de opzet van het project wij zigt niets. Dit houdt in dat volgend jaar vrijwilligers, die zelf van een uitkering leven, de huisbezoeken blijven uitvoeren. Het is de bedoeling dat het project in de toekomst bij iedereen een vast plekje in het geheugen krijgt. Huis bezoeken werken wel, maar zijn van korte duur. De gemeente Mid delburg vindt van groot belang dat de extra voorzieningen voor de so ciale minima duidelijk naar voren worden gebracht en dat iedereen weet waar hij of zij aanspraak op kan maken.

de Faam | 1998 | | pagina 3