Gimbfère MODEBRADERIE 50-70% GOES Stichting de Godshuizen geeft ton weg Bergers in actie op Westerschelde STUNT Cine City feestelijk geopend in 't land Sinterklaas is weer PRIJZEN GROTE OPRUIMING! WOENSDAG 25 NOVEMBER 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 48 Het mooiste Sinterklaaskado komt van de VAKfotograaf FOTO VERSCHOORE WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN KORTINGEN ZEELANDHALLEN november november Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 PZC WEEKBLADEN f aam/vlis 6 mger Jeroen Krabbé was één van de prominente gasten die afgelopen vrijdag de feestelijke opening van Cine City bijwoonde, 's Middags kwamen meer dan duizend Zeeuwse schoolkinderen met bussen naar de bioscoop om te genieten van de openingsfilm Abeltje met cola en popcorn. Regelmatig is een ber gingsoperatie op zee voorpagina-nieuws. Maar de kundigheid van degenen die de berging moeten kla ren en de risico's die ze lopen zijn vaak on bekend en onbelicht. Vaak is scheepsber- ging een haastklus. „Wie het eerst komt, het eerst maalt". Ge volg: een felle concu- rentiestrijd. „Het is een continubedrijf en de mannen die het werk doen zit de zee in het bloed". Aldus Ellen de Vriend, die samen met haar echt genoot Martin een boek schreef: 'Scheepsbergers in ac tie op de Westerschel de'. Nadat de Goedheiligman vorige week in Mid delburg is aangekomen is de kindervriend af gelopen zaterdag in Vlissingen begroet. Hon derden kinderen waren naar de Koopmansha ven gekomen om de stokoude bisschop te begroeten. Ruim tachtig Zwarte Pieten maak ten het feest compleet. Oprichter Ons katern Breeduit bevat ook deze week weer opvallend veel filmnieuws, waaronder de premieres van Abeltje en The Truman ShowVerder de handige kijkladders van alle films in Midden- Zeeland, exposities, een podium agenda en nog veel meen Relikwieën In Middelburg wordt donderdag een nieuw in structielokaal van de Thuiszorg Walcheren ge opend. De financiering van de ruimte is mede mogelijk gemaakt dankzij een genereuze schenking van de Stichting de Godshuizen. De stichting beheert een vermogen dat is ontstaan uit schenkingen en erfenissen en geeft jaarlijks honderdduizend gulden weg aan een project of investering in de gezondheidszorg dat buiten de reguliere financiering valt. Humor Kapitaal Aanvragen adidas \r\lA NU.... 3 O VLISSINGEN BI Walstraat 109-111. 01 18-414081 [1 Schutterstraat LANGE DELFT MIDDELBURG advertentie mm KRAAMVERHUUR 0164-257521 ZATERDAG 9.00 TOT 17.00 uur ZONDAG PE GEZELLIGSTE RO^ELMARKT VAN NEPERLANP 110.00 TOT 17.00 uur (advertentie) Deze week: Masterplannen Stationsge- Inkomensvoorzieningen bied en Mortiere kunstenaars Voorlichting minimabeleid ook taak Cliëntenraad (advertentie) VLHVOI.r, II R\.Wt!£nC\Mf> fxiu.vtWiö.VËs SI tlt.\VS i>! VsFKOM m «SfifiEINKMA Mna-j. j lu «Wfcl-beijevw/: H.VAJt A.WBOEJIVv ISiKlïL \&-l. KOLKSI.W VW •V BEHtiSHot'H- |!;.vv:boogebt fACPWNBSlBIiinV \lr. D.f VÓS VKiC-R. BfilSKMAN 6 |t SCHOK\ VI AKERS Ui v„/UIF!f.V A I KDI MM VKEtt II S K MO lil tli MÉWt It/S'G M MNKI A.l r>n V\"EEII JM. - v noi i KAïn i sc JM' HI <■- Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569). Redactie: Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Jeroen Krabbé arriveert met zijn echtgenote bij Cine City. (Foto Jaap Wolterbeek Hoofdrolspelers van de film Ricky van Gastel en Soraya Smith waren zelf ook naar Vlissin gen gekomen en plaatsten als eerste hun ster in de Walk of Fame van Cine City. Na de drukte van vrijdagmiddag was het 's avonds wederom volle bak toen in bijzijn van film ster Jeroen Krabbé de opening van Cine City werd gevierd. Het Scheldeloodsenkoor gaf de opening een Vlissings tintje terwijl de mode van de be faamde ontwerper Versace eerder aan Parijs of Milaan deed denken. De feestelijkheden zijn afgesloten met optredens van een Frank Sinatra-imitator en een Zuid-Amerikaanse showgroep. door Joep Bremmers vermogen bij elkaar kreeg. Er is later weer flink wat van die Uit enkele honderden kin derkeeltjes klonken afgelo pen zaterdag de bekende Sinterklaasliedjes. Het zin gen werd even na een uur beloond toen de 'Spanje' het schip van de Sint in zicht kwam. Om kwart over een was het dan eindelijk zover en kwam de Goedhei ligman aan wal. De Vlissing- se burgemeester J.C.Th, van der Doef was speciaal gekomen om Sint Nicolaas te begroeten. Samen met zijn hoofdpieten, looppie ten, zwartepietenband en paardenpieten trok Sinter klaas daarna de Vlissingse binnenstad in. Het Jeugdor kest van de Koninklijke Har monie Ons Genoegen, de Melody Makers en Show korps Jonge Kracht zorgden voor de muzikale omlijsting van de feestelijkheden. De Zwarte Pieten deelden niet alleen pepernoten uit aan de toegesnelde kinderen maar verrasten veel jonge lingen met hun kunsten en fratsen. Er moest zelfs een hoogwerker van de Vlissing se brandweer aan te pas ko men om de Pieten te helpen het dak op te kunnen. door Hans Meijer Het boek verschijnt dezer da gen en is uitgegeven door De Koperen Tuin in Goes. Jan Bruijns van de Goese uitge verij: ,,Er is de laatste jaren een groeiende belangstelling voor maritieme boeken, voor al ook wanneer ze betrekking hebben op Zeeland. Er zijn er al enkele verschenen. Het bij zondere van dit boek vind ik Sinterklaas is aangekomen in Vlissingen. (Foto Jaap Wolterbeek) Adjunct-directeur Mange was daar niet tevreden over. Dat de krant voor publicatie alle berichten controleerde, dat wilde hij weieens testen. Die kans deed zich voor, toen het ruim van de Corale werd ge sloten en lucht ingepompt. De bergers hadden enkele dagen eerder op een zandplaat een dood walvisachtig zeedier van 8 meter lengte zien liggen. Wout Mange liet het drie ton zware dier meevoeren naar de binnenhaven en het dode beest werd gestoken, zodat het leek alsof er een gevecht was geleverd. Hij lichtte de pers in en de bergers vertel den hun verhaal over de agressieve butskop die duiker Moos in het ruim van de Cora le had aangetroffen. Onder gi gantische publieke belangstel ling werd de butskop met een bok aan wal gehesen. Het hele verhaal kwam breeduit in alle kranten. Ze kopten het sensa tionele nieuws: 'Duiker trof monstervis in wrak van Cora le' en 'Butskop in een wrak voor Vlissingen'. De pers con troleerde blijkbaar niet alles! Wout Mange kon jaren later nog lachen om zijn bergings grapje. De oprichter van het bergings bedrijf, Hannes van den Akker, kwam uit Maassluis. Vader Ary voer met zijn Westlander naar de groenteveilingen en onderhield later met een hengst het veer Brielle-Rozen- burg. Hannes ging op elfjarige leeftijd op haringvangst. Hij werd stuurman en vervolgens bij ons in", vertelt Bogaerts. „We hebben pas weer adver tenties in de lokale kranten geplaatst en nu beginnen de aanvragen voor 1999. We heb ben er al een aantal binnen maar dat zijn aanvragen die het vorig jaar te laat binnen zijn gekomen". Het geld is niet het enige overblijfsel van het rijke verle den van het 'Bestuur der Godshuizen'. „Je komt op ver schillende plaatsen nog zaken tegen die herinneren aan het verleden van de Godshuizen", weet Bogaerts. „Middelburg se straatnamen ais Simpel- huisstraat verwijzen naar vroeger. Daarnaast bestaat het oude archief van de Godshui zen nog. Zo'n honderd strek kende meter papier wordt be waard in het Rijksarchief in Middelburg. Zelf hebben we hier oude houten panelen hangen waar de namen van de regenten van de Godshui zen op staan vermeld". In de werkkamer van Bogaerts in het Streekziekenhuis Walche ren hangen ook enkele reli kwieën van het voormalige 'Bestuur der Godshuizen'. „Ik hou zelf wel van geschiede nis", zegt Bogaerts terwijl hij naar de antieke notariële ak ten die bij hem aan de muur prijken kijkt. „Het leuke is dat dit een instantie is die al hon derden jaren bestaat en nu nog steeds goed werk kan verrichten. Daarbij is het toch aardig dat zo'n oud begrip als Godshuizen nog steeds kan blijven bestaan". De negenjarige Anne Marijke Caljouw uit Domburg heeft de opstel wedstrijd van reisbureau Holland International uit Middelburg gewonnen. In deze krant leest u het winnende opstel dat zij over haar vakantie in Israel schreef. De Middelburgse rijwielhandelaar Paul van Limbergen heeft zich ingezet voor de verbetering van het imago van scooters. Zijn inzet is door het fabrikant Peugeot beloond met een vliegreis naar Venetië. Verder deze week: handige van dag tot dag informatie en nuttige tips van overheden. Gérard Bogaerts, ambtelijk secretaris van de Stichting de Godshuizen. (Foto Jaap Wolterbeek) vooral dat het is geschreven door iemand die in het vak zit". Martin de Vriend weet er van mee te praten: „Bergings werk wordt geassocieerd met spektakel en avontuur. Man nen bij windkracht tien, die in de aardedonkere nacht de vei lige haven verlaten om hulp te bieden aan mensen en sche pen in nood. Ze staan dag en nacht klaar, hoe gevaarlijk de lading ook is. Het schip moet meteen uit het vaarwater weg". 'Scheepsbergers op de Wes terschelde' gaat over vijftig jaar bergingswerk op en om de Westerschelde. Een van de lastigste klussen was de ber ging van het containerschip Mont Louis. Het was op zater dag 25 augustus 1984, dat de Duitse ferry Olau Britannia te gen de middag met ongeveer 950 passagiers vertrok, op weg naar Sheernes. Ter hoog te van Oostende doemde in dichte mist aan bakboord de uit Duinkerke afkomstige Mont Louis op. Het container schip werd midscheeps onder de brug aangevaren, waarbij de boeg ongeveer acht meter het vrachtschip in drong. De schade was groot. Toen de Ol au Britannia zich om 19 uur uit het geslagen gat trok, zonk de Mont Louis meteen. Pas na meer dan een etmaal erken den de Franse autoriteiten wat Greenpeace al had beweerd: dat er radio-actief materiaal aan boord was. Het Belgische De Banckert die in 1991 werd aangekocht door Van den Akker. Voor die tijd deed de sleepboot annex ankerbehandelaar dienst bij Smit Internatio nale met als thuishaven Willemstad op Curacao. aan boord geno men. Een krant had een paar maanden eerder een flink artikel geschreven over kikvorsman Moos Moeyes, die een Nederlands re cord had geves tigd. De 23-jarige duiker daalde tij dens inspectie- werk in het troe bele en snelstro- mende Wester- scheldewater af tot 61.20 meter diepte. Uitgebreid werd beschreven over Bergingsbe drijf Van den Tak als betrokken aan nemer, terwijl het Van den Akker be trof. Een kleine rectificatie volgde. grond verkocht, we hebben nu nog zo'n dertig hectare verspreid over heel Walche ren". Nog steeds verkoopt de Stichting de Godshuizen nog wel eens een stukje grond. Bogaerts: „Ik kan me herinne ren dat we een aantal jaren geleden bij Arnemuiden nog een stuk hebben verkocht. We hadden daar gronden die net buiten de toenmalige ge meentegrenzen lagen en de gemeente wilde graag uitbrei den". kustreglement en de interna tionale regels waren hierdoor geschonden. Er stroomde ook stookolie in zee. De klus die volgde, was de eerste radio actieve berging ter wereld. Gevoel voor humor is de ber ger ook niet vreemd. Zo werd in november 1957 de Neder landse kustvaarder Corale aangevaren door een Rus sisch vrachtschip. De Corale maakte direct zware slagzij, voer al zinkend op de kust af en verdween binnen tien mi nuten, met nog draaiende schroef, in de golven. Een Bel gische loods had de opvaren den juist op tijd eigenaar-schipper van de Drie Gebroeders. Na de Eerste We reldoorlog leerde hij het dui kersvak en kocht hij zijn eerste bergingsvaartuig: de Jacomi- na. In 1947 werd het Rotter damse Bergings- en Trans portbedrijf Van den Akker in geschreven bij de Kamer van Koophandel in Zeeland. Spoe dig werd Vlissingen de hoofd vestiging. In 1961 volgde Wout Mange hem op. Op dit moment is de directeur Bert Kleijwegt en werken er 55 per soneelsleden. Intussen is het bergingswerk flink veranderd. Martin de Vriend: „Het springwerk is er bijna niet meer. Drijvende bokken met honderden ton nen hefvermogen worden in gezet, precies volgens een computerprogramma dat bij calamiteiten berekeningen uit voert. Door de walbegeleiding en radar vinden minder ram pen en aanvaringen plaats. Toch blijft de Westerschelde een van de gevaarlijkste vaar waters ter wereld". eeuwenoude orgaan be heert". Door de eeuwen heen hadden de Godshuizen een aardig ka pitaal weten te vergaren. Toen het Middelburgse gasthuis de fusie met het ziekenhuis in Vlissingen aan ging werd overeengekomen dat beide in stellingen hetzelfde geldbe drag zouden inbrengen. „En bij de Godshuizen bleef toen nog geld over", doet Bogaerts uit de doeken. „We hebben toen besloten om dat geld vast te zetten en met de rente jaarlijks iets voor de gezond heidszorg te doen. We hadden het natuurlijk ook in één keer weg kunnen schenken maar dan hadden de Godshuizen nu niet meer bestaan". Het geld dét de stichting in beheer heeft is afkomstig uit schen kingen en erfenissen die soms terug gaan tot de vijftiende eeuw. „Vroeger was het zo dat als iemand bijvoorbeeld in het ziekenhuis overleed, hij veelal zijn grond aan het ziekenhuis naliet", is Bogaerts bekend. „Zo kon het dus dat het Be stuur der Godshuizen in de loop der jaren een behoorlijk Het vermogen van de Stich ting de Godshuizen is zo om vangrijk dat het bestuur jaar lijks honderdduizend gulden uit de opbrengsten van het ka pitaal kan weg geven. „We hebben nadrukkelijk gesteld dat het geld naar een doel moet dat niet uit de reguliere mogelijkheden tot financie ring betaald kan worden. We werken bij voorkeur met een malige projecten en in de praktijk komt het erop neer dat het geld meestal wordt gebruikt voor materiële din gen. Zo wilde de afdeling psy chiatrie van het Streekzieken huis Walcheren een aantal jaar geleden een tafeltennista fel die zowel binnen als buiten kon worden gebruikt. Die heb ben wij toen gefinancierd". Vorig jaar kreeg onder meer de Thuiszorg Walcheren geld voor een nieuwe instructie ruimte in het rayonkantoor aan de Stadhuisstraat in Mid delburg. Het (zogenaamde) skillslab wordt gebruikt om medewerkers van de Thuis zorg Walcheren bij te scholen in verpleegkundig medische handelingen. „De instanties dienen een subsidieverzoek (Advertentie) De Stichting de Godshuizen is voortgekomen uit het bestuur van het voormalige gasthuis in Middelburg. Het 'Bestuur der Godshuizen' beheerde in vroeger dagen de verschillen de vormen van gezondheids zorg in Middelburg. „Voor zo ver is na te gaan komen de Godshuizen voor het eerst voor in een archiefstuk uit 1289", weet Gérard Bogaerts, bestuurslid van de stichting en in het dagelijks leven direc teur algemene zaken van het Streekziekenhuis Walcheren. „Dat Bestuur der Godshuizen was een orgaan dat de wees huizen, simpelhuizen, oude mannen- en vrouwenhuizen en het gasthuis in Middelburg beheerde. Die verschillende instellingen hadden wel een eigen bestuur maar de Gods huizen overkoepelde het ge heel". Het bestuur heeft zo'n zevenhonderd jaar bestaan en kreeg in 1984 een compleet nieuwe functie. „Toen zijn de ziekenhuizen van Vlissingen en Middelburg gefuseerd", vertelt Bogaerts. „Het Bestuur der Godshuizen verloor toen haar bestaansrecht en is ver der gegaan als een stichting die het vermogen van het

de Faam | 1998 | | pagina 1