Kleurrijke akkerranden WIE KRIJGT DE NATIONALE VARKENS-STROFEE '98? Provincie Zeeland Prijsvraag Zeeland Vakantieland Officiële Mededelingen Alle vrijheid zonder autorijbewijs! AbdijNieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 In beroep Boeren in Zeeland kunnen gezamenlijk 1,2 miljoen vergoed krijgen door randen van akkers in te zaaien met bloemen- of graszaad en de natuur een kans te geven. Verkeer en Vervoer Subsidieregeling Stimulering Bedrijfsvervoer Stremming verkeer via brug over het Arnekanaal Ruimtelijke Ordening Concept-Voorontwerp begrenzingenplan Akkerranden Zeeland Streekplanherziening "Vestigingsbeleid intensieve veehouderij" Milieu Melding Hercules B.V. te Middelburg Giro 555 Den Haag .Stichting rWakker Dier Woensdag 25 november 1998 FAAM/VLISSINGER 15 Abdij Wie van beroep (landschaps)- architect of stedenbouwkundige is of daarvoor studeert, kan mee doen aan de prijsvraag Zeeland Vakantieland. De organisatie van deze prijsvraag is in handen van Stichting Het Zeeuwse Gezicht. Aan het toerisme verdienen veel inwoners van de provincie een goede boterham, voor veel ande ren vormt het een welkome aan vulling op het inkomen. En behal ve dat, het niveau van voorzienin gen in veel steden en dorpen zou aanzienlijk minder zijn geweest zonder de komst van toeristen. Kortom, het toerisme is ook een bron van welvaart. Mede dat maakt dat de druk om uit te brei den en of de kwaliteit van het aanbod te verbeteren aanwezig blijft. Volgens het streekplan van de provincie is uitbreiding van campings, vakantiewoningen en hotels in de kuststreek niet meer mogelijk. Wel zijn er nog beschei den mogelijkheden in het zogehe ten achterland. Maar ook daar lie ver niet in de vorm van de geijkte vakantieparken. Vandaar de vraag naar ideeën. De wedstrijd Wie mee wil doen aan de wed strijd heeft dan ook als opdracht: ontwerp een kleinschalige moge lijkheid voor verblijfsrecreatie, inclusief inrichting, die aantrekke lijk is voor de toerist en past in het Zeeuwse landschap. Ook moet het verblijf goed zijn te ver huren. En dat betekent dat vier personen er op een prettige en comfortabele manier tijdens hun vakantie moeten kunnen 'wonen'. De locatie mag met in strijd zijn met het streekplan en dus zeker met liggen aan de kust of aan de rand van de duinen. Ideeen die te bestempelen zijn als luchtfietserij zal de jury onder voorzitterschap van Ashok Bhalotra ter zijde schuiven. Met andere woorden: de ideeen moeten goed zijn te realiseren. Meer weten Wie wil weten hoe de wedstrijdre gels precies in elkaar steken kan contact opnemen met de heer Van Bremen, tel. 0118 - 631941. Een van de regels is dat voor 15 december het inschrijfgeld (vijftig gulden per ontwerp) binnen moet zijn op bankrekening 83.56.36.496 van Stichting Het Zeeuws Gezicht, onder vermel ding van Zeeland Vakantieland. Inzenders moeten ook hun eigen naam en adres goed vermelden. Zij krijgen vervolgens een docu- mentatiepakket, waarin onder meer het streekplan, toege stuurd. De prijsuitreiking gaat gepaard met een expositie van winnaars en eervolle vermeldingen. Aan de eerste prijs is een bedrag verbon den van 10.000,- De adviescommissie bezwaar schriften komt dinsdag 1 decem ber, 15.30 uur, bijeen voor een openbare zitting. Gedeputeerde Staten hebben ATT (Antwerp Team Transport) een vergunning verleend om met ten hoogste zes auto's taxidien sten te verrichten binnen en van uit de provincie Zeeland. De ver gunning is geldig voor een perio de van zes jaar. Taxicentrale Middelburg is het er met mee eens dat dit Antwerpsbedrijf een vergunning heeft gekregen en komt in het geweer tegen dit besluit van GS. De zitting vindt plaats in het pro vinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Nieuws De vergoeding die boeren kun nen krijgen door de natuur een kans te geven op de randen van de akkers begint bij 28 cent per vierkante meter en kan oplopen tot 40 cent. De hoogte van het bedrag is afhankelijk van de manier waarop de natuur haar gang kan gaan. Vier manieren Het agrarisch natuurbeheer, dat is de officiële benaming voor het z'n gang laten gaan van de na tuur, kan op vier manieren. Maar om te beginnen moet het gaan om een strook van tenminste drie en maximaal 12 meter breed. Wie een rand van de akker gewoon braak laat liggen, spontane ontwikkeling in de vak taal, daar een jaar niets aan doet en een volgend jaar met een andere strook land op dezelfde manier omspringt, ontvangt een vergoeding van 28 cent per vier kante meter. Dezelfde vergoeding is ook beschikbaar voor boeren die de randen van de akkers inzaaien met graan (maïs uitgezonderd) en het vervolgens met bespuiten of bemesten. De boer mag het graan overigens wel oogsten, maar het ook laten staan voor bijvoorbeeld vogels en muizen. Inzaaien met graszaad dat ge schikt is voor verwildering is goed voor een maximale vergoe ding van 40 cent. Tenminste als dat gebeurd voor een periode van vijf jaar. De randen voor een periode van vijf jaar inzaaien met bloemenzaad levert eveneens de maximale vergoeding op van 40 cent per vierkante meter. Boeren bepalen zelf voor welke manier van natuurbeheer ze kie zen en 'voor de periode: vijf jaar op dezelfde plek of jaarlijks wis selen. Kleurrijk Vanaf begin volgend jaar kan een oppervlakte van in totaal 300 ha aan akkerranden op een natuur vriendelijke manier vorm krijgen. Deze oppervlakte is goed voor een totale lengte van 300 kilome ter. De kleurrijke randen van de akkers zijn met alleen een fraai gezicht. Het is ook goed voor onder meer de vogelstand en een belangrijk hulpmiddel voor het tegengaan van vervuiling door mest bestrij dingsmiddelen. Karakteristiek Medewerkers van de provincie en de LTO-raad Zeeland (standsorga nisatie van de boeren) hebben de mogelijkheden voor het beheer van akkerranden in kaart ge bracht. Daarbij bleek dat de Zeeuwse akkers belangrijk zijn voor karakteristieke akkervogels als patrijs, gele kwikstaart, veld leeuwerik, kwartel en grauwe gors. Het leefgebied van deze kwetsbare vogels gaat er aan zienlijk op vooruit als de randen van de akkers zich op een natuur lijke manier kunnen ontwikkelen. Boeren op Schouwen en Tholen hebben ondertussen goede erva ringen met het beheer akkerran den. Spuiten of mesten is er ta boe. Op deze manier kan er een begroeiing ontstaan van hoge grassen en bloemplanten als kamilles, klaprozen en margrie ten. Het beheer blijkt inpasbaar in het bedrijfsplan en werpt resul taat af voor natuur en landschap. Met name de aanblik van de vele kleurrijke linten verspreid in de polders oogst veel waardering. Ook elders in de provincie groeit de belangstelling voor deze vorm van natuurbeheer melden de on derzoekers van provincie en LTO. Overeenkomst Voor het op een natuurvriendelij ke manier vormgeven van de ran den van de akkers kunnen boe ren een beheersovereenkomst afsluiten met de Dienst Landelijke Gebied. Maar voor het zover is moeten Gedeputeerde Staten (GS) eerst het zogeheten Begren zingenplan Akkerranden vaststel len. In dit plan staat onder meer welke gebieden in aanmerking komen voor natuurbeheer. GS vinden heel Zeeland geschikt. Alle boeren kunnen dus meedoen. Wel maken GS een onderscheid tussen gebieden waar boeren individueel een contract kunnen afsluiten en gebieden waar dat volgens de inzichten van GS het best groepsgewijs kan. Individuele contracten zijn moge lijk in specifieke natuurgebieden. De kreekranden in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn daarvan een voor beeld Met uitzondering van een gebied in het uiterste westen en oosten van dat deel van Zeeland kunnen Zeeuws-Vlaamse boeren individuele contracten afsluiten. Dat geldt ook voor een gebied in het midden van Walcheren, en delen van de Bevelanden, Tholen/ St. Philipsland en Schouwen- Duiveland. Inspraak Het voorontwerp Begrenzingen plan Akkerranden ligt met ingang van 30 november gedurende vier weken ter inzage in het informa tiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, in het kan toor van de provincie aan Het Groene Woud 1 in Middelburg en voorts in alle gemeentehuizen en kantoren van de waterschappen m Zeeland. Tot 10 januari is het mogelijk schriftelijk te reageren bij GS van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Wie meer wil weten kan bellen met de Dienst Landelijke Gebie den (0113 - 237355) of met de provincie (0118 631730). Maar wellicht is het handig eerst maar eens het plan zelf te bekijken. Wie het toegestuurd wil krijgen kan bellen met het informatiecen trum van de provincie, 0118 - 631400. De provincie Zeeland is in het kader van het VERDI-akkoord verantwoordelijk voor de verde ling van de subsidie voor het bedrijfsvervoer die van het rijk vanaf het jaar 1999 wordt over gedragen aan de decentrale overheden. De provincie Zeeland kan vanaf het jaar 1999 aan aanvragers onder bepaalde voorwaarden een bijdrage verstrekken in de kosten van het bedrijfsvervoer in Zee land. In de concept-Subsidieregeling Stimulering Bedrijfsvervoer wor den deze voorwaarden bepaald. De concept-Subsidieregeling Stimulering Bedrijfsvervoer ligt ter inzage van 25 november 1998 tot en met 23 december 1998 bij de Directie infrastruc tuur en vervoer, kamer C 208, Abdij 6, Middelburg, op werkda gen van 8-17 uur en desge vraagd buiten kantooruren (voor het inzien buiten kantooruren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot de heer C. Lindenberg en de heef D.S. Tijmons, telefoon (0118)631616. Belanghebbenden kunnen tot uiterlijk 23 december 1998 schriftelijk of mondeling hun zienswijze op de conceptregeling naar voren brengen bij Gede puteerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middel burg (telefoon (0118) 631616, de heer C. Lindenberg of de heer D.S. Tijmons). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben het voornemen om de volgende tijdelijke verkeers maatregel te treffen. In verband met de vervanging van de ver- keersbrug over het Arnekanaal, zal gedurende de periode van ongeveer half februari tot half mei 1999 de brugverbinding tussen de Nieuwe Kleverskerkseweg en de Doele- weg worden gesloten voor alle verkeer, uitgezonderd (brom)fietsen, lijnbussen van de ZWN en voetgangers. Er zullen met borden omleidings routes worden aangegeven. Het desbetreffende ontwerp-ver- keersbesluit ligt van 26 novem ber tot en met 24 december 1998 ter inzage bij de Directie Infrastructuur en Vervoer te Middelburg, Abdij 6, kamer D006 op werkdagen van 8 -17 uur en desgevraagd buiten kantooruren. Belanghebbenden kunnen tot en met 24 december 1998 hun zienswijze omtrent het ontwerp- verkeersbesluit schriftelijk of mondeling (na een afspraak via tel. 0118-631545) meedelen aan Gedeputeerde Staten van Zee land, Directie Infrastructuur en Vervoer, Postbus 524, 4330 AM Middelburg. Voor het inzien buiten kantoor uren, een mondelinge toelich ting of kopieën van ter inzage gelegde stukken, kunt u zich wenden tot de heer W.L. Houmes, tel. 0118-631545. Inlichtingen over het project (i.e. vervanging brug) kunnen worden gegeven door de heer J. de Klerk, tel. 0118-631553. Het concept-voorontwerp be grenzingenplan Akkerranden Zee land ligt met ingang van 30 no vember 1998 gedurende 4 we ken ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren (na telefonische afspraak met P. van der Reest tel. 0118-631730), alle gemeenten in Zeeland en alle waterschapskantoren in Zeeland, op de voor die gemeenten en waterschappen gebruikelijke tijden van ter inzage legging. Het concept-voorontwerp be grenzingenplan betreft de voor genomen begrenzing van akker randen in Zeeland. Een ieder kan tot en met 10 januari 1999, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg, zijn/haar zienswijze ten aanzien van het voorontwerp begrenzin genplan naar voren brengen. Het concept-voorontwerp plan en nadere informatie is verkrijgbaar bij de Dienst Landelijk Gebied te Goes (Mw. J. van Roekei, tele foon 0113-237241)en bij het secretariaat van de Provinciale Commissie voor de Groene Ruimte (P. van der Reest, tele foon 0118-631730). Provinciale Staten van Zeeland hebben op 13 november 1998 de Streekplanherziening "Vesti gingsbeleid intensieve veehoude rij" en de bijbehorende Antwoord nota vastgesteld. In de Streekplanherziening wordt het provinciale vestigingsbeleid met betrekking tot intensieve vee houderij geformuleerd. Aangegeven wordt in welke ge- digheden nog een verdere ont wikkeling van intensieve veehou derij mogelijk is. De herziening vormt tevens de basis voor de provinciale beoordeling van ge meentelijke bestemmingsplannen. De Streekplanherziening leidt niet tot een aanpassing van het pro vinciale milieubeleidsplan of het provinciale waterhuishoudings plan, omdat deze streekplanher ziening voortvloeit uit de doelstel lingen van beide beleidsplannen. De vastgestelde Streekplanher- ziening wijkt op onderdelen af van het ontwerp. Naar aanleiding van de ingediende zienswijzen zijn enkele wijzigingen aange bracht. Deze hebben in hoofd zaak betrekking op het beleid ten aanzien van de verplaatsing van bedrijven ter oplossing van knel- gevallen. Voorts hebben Provinciale Staten bij de vaststelling besloten een wijziging aan te brengen in het beleid ten aanzien van de uitbrei dingsmogelijkheden van bestaan de bedrijven met een hoofdtak intensieve veehouderij. In de Streekplanherziening zijn als besluit in de zin van artikel 1:3 van de Algemene wet be stuursrecht aangemerkt de in paragraaf 7 van de Streekpla nherziening aangegeven wijzigin gen in de paragrafen 3.7 en 3.8 van het streekplan, alsmede de wijzigingen in paragraaf 4.6.2 van het streekplan met uitzonde ring van de zinnen: "Inplaatsing van melkveehouderijen dient in beginsel positief benaderd te bieden en onder welke omstan- i m - - 'V m worden. Bij inplaatsing van melk veehouderijen dient waar moge lijk een gericht locatiebeleid ge voerd te worden, afgestemd op de lokale milieuruimte en de ove rige functies van het gebied." en "Bestaande bedrijven met een hoofdtak intensieve veehouderij behouden in beginsel de mogelijk heid éénmalig uit te breiden, in dien andere zwaarwegende pla nologische belangen zich daarte gen niet verzetten en de uitbrei ding noodzakelijk is voor de con tinuïteit van het bedrijf, dan wel vereist is ter uitvoering van milieumaatregelen." Met betrekking tot het gestelde in deze twee zinnen kunnen ge=meenten een nadere afwe ging maken. Daardoor wordt met voldaan aan de vereisten van concreetheid, naar plaats en ruimtelijke ingreep, om aange merkt te kunnen worden als een concrete beleidsbeslissing. Die twee zinnen kunnen daarom niet aangemerkt worden als besluit in de zin van de Algemene wet be stuursrecht. De Streekplanherziening "Vesti gingsbeleid intensieve veehoude rij", de bijbehorende Antwoord nota, de bekendmaking en het vaststellingsbesluit liggen van 26 november 1998 tot en met 7 januari 1999 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1, Middelburg, werkdagen van 8- 17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, in het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, Middelburg, werkdagen van 9.30-12.30 en van 13.30-16.30 uur en bij de gemeenten op de voor hen gebruikelijke tijden. Voor het inzien buiten kantoor uren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de Afdeling ruimtelijke ontwikkeling (tel.0118-631922). ledereen kan tegen deze beslui ten tot en met 7 januari 1999 schriftelijk gemotiveerd be zwaar maken bij Provinciale Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Het bezwaar moet naam en adres van de indiener bevatten, onder tekend en gedagtekend zijn. Ook moet duidelijk zijn tegen welk besluit het bezwaar zich richt. Op grond van artikel 8:81 Alge mene wet bestuursrecht kan degene die bezwaar maakt een verzoek doen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het verzoek dient te worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. De Streekplanherziening en de Antwoordnota kunnen gratis wor den opgevraagd bij het provinci aal informatiecentrum, Abdij 9, Middelburg (tel.0118-631400). Gedeputeerde Staten van Zee land hebben op 11 november 1998 een melding Wet milieu beheer ontvangen van Hercules B.V. te Middelburg voor het per manent opstellen van een sludge- tank in de nabijheid van de Resin esterketel. Deze tank dient voor de opslag van een olie/water/ slib-mengsel afkomstig uit de olie- afscheider van de Hydrogenatie- fabriek. De inrichting is gelegen aan de Herculesweg 35 te Middelburg. De melding ligt van 26 november tot en met 23 december 1998 ter inzage bij de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren en in het gemeentehuis van Mid delburg, dienst stadsontwik keling, afd. milieuzaken, op werkdagen van 8-12 en 13-16 uur en (na telefonische afspraak 0118-675241) op donderdag avond van 18-21 uur. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot dhr. P.Wattel (tel. 0118- 631773). artsen zonder grenzen kerken in aktie/soh memisa mensen in nood nederlandse rode kruis novib stichting vluchteling tear fund terre des hommes unicef nederland samenwerkende hulporganisaties Stichting Wakker Dier zoekt boeren die hun varkens op een diervriendelijke manier behan delen. Dat wil zeggen: de dieren moeten in elk geval in ruime mate licht, lucht en vooral stro krijgen. Weet u zo'n diervriendelijke varkenshouder, meld het dan aan Wakker Dier! De meest diervriendelijke boer wordt door een onafhankelijke jury aangewezen en krijgt naast de Nationale Varkens- Strofee voor ƒ5000.- aan stro. Degene die de winnaar heeft genomineerd, krijgt een set bronzen varkens en een zilveren dasspeld. STUUR UW SUGGESTIE NAAR: Wakker Dier, Postbus 1312, 3500 BH Utrecht en vermeld in elk geval waarom hij/zij volgens u in aanmerking komt voor de Nationale Varkens-Strofee 1998. STICHTING WAKKER DIER GIRO 7741737 UTRECHT TEL. 030 230 6006 FAX 030 234 3886 géén autorijbewijs géén wegenbelasting De JDM-Titane: gaan en staan waar U wilt, zelfstandig, vrij en onafhankelijk van anderen. JDM-Titane, dé betrouwbare reisgenoot, eenvoudig te bedienen en zéér luxe uitgevoerd. Bel ons voor: - gratis brochure en/of proefrit occasions met volledige garantie - financiering, leasing, inruil - invalidenvoertuigen (óók op het fietspad) Joosten Minicars Dorpsstraat 12 Heinkenszand Tel/Fax 0113-567205, mobiel 06-51749704

de Faam | 1998 | | pagina 15