Bij een montuur zit de kwaliteit van binnen Bouwbedrijf Flipse opent nieuw kantoor Café Allez: Middelburgs met een Europees tintje Ten Tije geeft voorlichting over botontkalking Sparen op de markt Abdïjnieuws in trek Waterstanden 06-9771 Weerbericht 06-9775 Een uitbater is niet hetzelfde als een café-eige naar. Hij is meer dan dat. Wat dat meer is valt moeilijk te omschrijven. Herkennen kun je de echte uitbater wel. Ger Langermans is er zo een. Vrijdag 20 november gaat zijn Café Allez aan de Vlasmarkt in Middelburg open. En wie bij 'uitbater' en 'Allez' een Belgisch gevoel krijgt zit al een eind in de goede richting. Het Vlissingse fitnesscentrum Ten Tije staat za terdag 21 november in het teken van osteopo rose. Recente onderzoeken werpen een nieuw licht op de botaandoening die in de volksmond botontkalking wordt genoemd. Tijdens de bij eenkomst geven vertegenwoordigers van de Nederlandse Vereniging voor Osteoporose, Apotheek Van der Sande, fysiotherapiepraktijk Luitwieler en instructeurs van het fitnesscen trum voorlichting over welke preventieve maatregelen er genomen kunnen worden. Op de weekmarkten van Middelburg, Vlis singen en Goes wordt deze maand een spaarkaartenactie ge houden. Bij besteding van vijf gulden ont vangt de klant een stic ker die op een spaar kaart geplakt moet worden. Een volle spaarkaart kan na in levering een interes sante prijs opleveren. Dactylo helpt scholen aan computers Nieuw voor oud bij Tupperware ZekaTel contract met Telfort Meer kans met algemene ondernemers vaardigheden Melkunie komt met feestelijke zuivelproducten Shell verbeterd kwaliteit bloemen Het Koudekerkse bouwbedrijf Flipse heeft haar intrek genomen in een gloednieuw kantoorge bouw aan het Karreveld in Koudekerke. Het be drijf viert niet alleen de ingebruikneming van het nieuwe kantoor maar staat ook stil bij het zeventigjarig bestaan van de onderneming en de ontvangst van het certificaat erkend hoofd aannemer. In het nieuwe gebouwen zijn tal van moderne snufjes verwerkt die het energiever bruik in de kantoren en werkplaats laag moe ten houden. Milieu Woensdag 18 november 1998 FAAM/VLISSINGER 7 Do. 19 november t/m wo. 25 november HUISARTSEN Middelburg: Zaterdag tot 23 uur: S.A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. 639933. Zondag tot 23 uur: J.L.F. Wortelboer, Korendijk 36, tel. 639933. Visites aanvra gen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). Vlissingen: Zaterdag tot 24 uur: E. Kant, Sa ba laan 3, tel. 471017. Zondag tot 24 uur: B. Bosch, Badhuisstraat 81, tel. 412233. Vi sites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende geval len 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St. Joos- land, Arnemuiden, Gezond heidscentrum Middelburg-Zuid (praktijken van R Kodde, J.C. Ponten, J. Visser): Zaterdag tot 24 uur: H.J. Roelof sen, Prins Bernhardstraat 2, Arnemuiden, 601308. Zondag tot 24 uur: H. Meijer, Kanaalstraat 70, Oost- Souburg, tel. 461212. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreek uur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostka pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: Za terdag en zondag: G. Rullens, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 581276. Aagtekerke, Biggekerke, Dom burg, Koudekerke, Meliskerke, Westkapelle en Zoutelande: Van vrijdag 18 uur tot zondag 24 uur: F. van Eede, De Casem- brootstraat 24, Westkapelle, tel. 571234. West- en Midden-Walcheren: Zaterdag en zondag: B. Bouwen- se, Valkenisseweg 42, Biggeker ke, tel. 552190. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag en zondag: A.P. de Looff, Badhuis straat 140, Vlissingen, tel. 413881. APOTHEKEN Middelburg: van vrijdag tot de vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 18 uur): Apotheek Hummelen, Markt 69, tel. 612134. Vlissingen: van vrijdag tot de vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Souburg, C. van Perestraat 1, tel. 461593. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur t/m zon dag 22 uur: S. v.d. Kaaden, tel. 471140. Middelburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 20 uur: K. Boot, tel. 639865. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschaps dieren): Zaterdag en zondag: A.L. Hoogveld en R.B.M. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middel burg, tel. 637077. Spreekuren zonder afspraak: 11-12 uur en 17- 18 uur. Dierenartsenpraktijk Middel burg: (grote huisdieren) tel. 633803. Visites aanvragen van 8- 9 uur. Dierenartsenpraktijk Oostka pelle: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 581443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Melisker ke: (kleine huisdieren): Kelder- weg 1, tel. 592838. Dierenarts A. Meijns, Oostka- pelseweg 12, Grijpskerke, tel. 593060. Zaterdag en zondag: dienst. dat er niet over alles is nage dacht. Uitgangspunt is een gezellig café met, in plaats van het eeuwige bittergarni tuur, een ruime keus uit tapas. Tapas zijn kleine hapjes, oor spronkelijk uit Spanje afkom stig. Geen eetcafé dus, meer een tapasbar. Traditioneel wordt bij tapas een glas sher ry gedronken maar in Café Al lez moet iedereen zelf maar weten wat-ie er lekker bij vindt. Naast België speelt dus ook Spanje een rol in het geheel. „Spaanse kunstenaars als Sal vador Dali en Gaudi hebben me enorm geïnspireerd. Het gebruik van ronde vor men, het spelen met kleur komt terug in de inrichting. Ger Langermans: Je hebt in België van die typische cafés waar iedereen komt. Niks trendy toestanden, gewoon stoelen, banken, tafels en een tap. Zoiets moet Allez ook worden. We hebben zelf wel banken ontworpen en gemaakt, maar de tafels die erbij komen zijn dan weer helemaal anders. Ik wilde ook zeker geen rijtje met allemaal dezelfde lampen bo ven die tafels. Oude lampen zijn het geworden, van her en der verzameld en op de kop getikt. Het hele interieur ademt straks een sfeer van een -wel iswaar georganiseerd- zootje ongeregeld". Dat wil natuurlijk niet zeggen Helaas alleen binnen, want zodra je met je gevel iets leuks wilt doen zijn er zoveel regeltjes dat de lol er gauw af is", vertelt Langermans. Waaruit het publiek straks be staat in Café Allez is voor Lan germans geen vraag, „leder een", verklaart hij bondig. Maar ik verwacht dat top-40 jongeren hun muziek hier niet zullen vinden. Dat zal toch voornamelijk jazzy/blues zijn, met uitstapjes naar wereld muziek. Op het podium zal in ieder ge val iedere eerste zondag van de maand de Grandpa Nick Sessie Band spelen. Daar naast wil ik ook een keer in de week, welke dag weet ik nog niet, akoestische muziek op het podium hebben. Overdag staat de apparatuur standaard op Studio Brussel. Da's trou wens ook mijn sponsor. Ik ken daar mensen en het is ge woon goeie muziek die ze draaien. Zo simpel ligt dat". Overdag betekent in Café Al lez vanaf 11 uur 's morgens. Daarna doorlopend tot 1 uur 's nachts, in het weekend 2 Ger Langermans (links) is nog druk bezig met de verbouwing van zijn zaak. (Foto Jaap Wolterbeek) uur. In het seizoen zeven da gen per week open, daarbui ten de maandag gesloten. Wie regelmatig café 't Schut tershof bezocht zal veel oude bekenden voor èn achter de bar herkennen. Nieuw zal de portrettengalerij zijn. „Ik noem het zelf maar een beetje de Wall of Fame", zegt Lan germans. „Mooie foto's van mensen die hun sporen heb ben verdiend in de jazz, blues of in de politiek. Zeg maar Martin Luther King naast The- lonius Monk, zoiets". Middelburg krijgt er in elk ge val een café bij dat eigenlijk 'nergens op lijkt' en toch heel eigenzinnig is. Of om het op z'n Bels te zeggen: Allez hè, ge moet dat gaan zién. De voorlichtingsbijeenkomst bij Ten Tije maakt deel uit van de landelijke actie ter preven tie van botontkalking die door de Nederlandse Vereniging voor Osteoporose is gelan ceerd. „Er is lang gedacht dat de ziekte alleen bij oudere vrou wen voor komt", vertelt Ger- ben Rodts van het Vlissingse fitnesscentrum. „Nu is echter bekend geworden dat de ziek te al op vijfentwintigjarige leeftijd kan beginnen en ook erfelijkheid een rol speelt. Met een nieuw apparaat kan de botdichtheid worden gemeten Op de spaarkaarten is ruimte voor tien zegels. Als de kaart vol is moet deze ingeleverd worden bij een reclamekraam op de markt. Daar kan aan de hand van het nummer direct worden gezien of de spaarder voor een prijs in aanmerking komt. De hoofdprijzen zijn drie kleurentelevisie's, drie magne tron-ovens en drie fietsen. Daarnaast zijn er maar liefst tweeduizend kleinere prijzen zoals rugzakken, paraplu's, portemonnee's en heuptasjes te winnen. Uit alle spaarkaar ten waarop geen prijs is ge vallen worden aan het einde van de maand de hoofdprijzen getrokken. Op zaterdag 28 no vember wordt de super hoofdprijs verloot, een reis- cheque ter waarde van vijf honderd gulden. Aan deze lo terij doen alle deelnemers die een volle kaart hebben ingele verd mee, ongeacht ze al eer der een prijs hebben gewon nen of niet. De volle spaarkaarten dienen te worden ingeleverd bij de re clame-kraam op de markt. zodat de ziekte al in een vroeg stadium geconstateerd kan worden. Voorheen werd oste oporose meestal geconsta teerd als het al te laat was". Om osteoporose te voorko men of het proces af te rem men zijn vier zaken van be lang. Allereerst is er vitamine D nodig voor de opname van kalk uit de voeding. „Dat is heel eenvoudig", weet Rodts. „Vitamine D krijg je binnen door het zonlicht. Iemand die regelmatig buiten komt hoeft zich wat dit betreft dus geen zorgen te maken". Daarnaast is een calcium-rijke voeding van belang. Calcium houdt het kalkgehalte in de botten op peil en is voornamelijk te vinden in zuivelproducten als kaas, boter, yoghurt en melk. Toch is genoeg calcium niet de sleutel tot de oplossing. „Andere stoffen breken kalk weer af", vertelt Gerben Rodts. „Roken, alcohol en kof fie hebben een negatief effect op de botontkalking. We advi seren dan ook om het gebruik hiervan drastisch te minderen of zelfs helemaal te stoppen". De vierde preventieve maatre gel is beweging. „De botten moeten op een goede manier worden belast", doet Rodts uit de doeken. „Wij hebben daar een aange past trainingsprogramma voor samengesteld. Bijna alle fitness-oefeningen zijn ge schikt voor de behandeling van osteoporose maar we passen het programma aan op de persoon in kwestie". Het personeel van Ten Tije heeft een speciale cursus ge volgd waarin de preventie van osteoporose centraal staat. Afhankelijk van de klachten wordt een trainingsprogram ma samengesteld. „Mensen die nog geen directe klachten hebben laten we fietsen", legt Rodts uit. „Als er wel al duide lijke klachten zijn is het beter om te lopen. Zo hebben we voor alle gevallen een specia le benadering". Behalve de voorlichting over osteoporose die zaterdag 21 november vanaf 14 uur wordt gegeven kunnen sporters de hele week bij Ten Tije terecht voor een conditietest. „In de week van 23 tot en met 28 no vember houden we een test- week", vertelt Gerben Rodts. „Tegen gereduceerd tarief kunnen zowel leden als niet- leden hun conditie laten tes ten. We maken een 'fitheidsprofiel' waarbij gelet wordt op uithou dingsvermogen, bloeddruk, li chaamslengte en gewicht, vet percentage, lenigheid en long- inhoud. Rodts: „Het is een conditietest die voor iedereen te doen is. Je hoeft geen ervaren sporter te zijn. De één gaat er mis schien een beetje van zweten maar de ander doet zelfs dat niet eens". Maar liefst zestig procent van de Zeeuwse bevolking neemt kennis van de informatie rubriek Abdijnieuws in deze krant. Dat is twintig procent meer dan acht jaar geleden, zo blijkt uit een onderzoek van Scoop, het Zeeuws instituut voor zorg, welzijn en cultuur in Middelburg. De Walchenaren zijn volgens de telefonische enquête met tachtig procent het meest geïnteres seerd in wat de provincie meldt. Ook Beveland; Tholen eh Sint Philipsland scoren volgens het onderzoek hoog, terwijl op Schouwen-Duiveland en Zeeuws-Vla anderen wat minder aandacht is voor de rubriek. In de leeftijdsgroep tussen 45 en 59 jaar is de rubriek het populairst, jongeren hebben nauwelijks belangstelling en scoren met 25 procent zeer laag. Van de lezers van Abdijnieuws vindt tachtig procent dat er voldoende in formatie wordt verstrekt. Ook dat is twintig procent meer dan uit het on derzoek van acht jaar geleden kwam vast te staan. De geboden informatie - aldus de ondervraagden - is bovendien makke lijk te lezen; slechts zes procent heeft er moeite mee. Abdijnieuws is een wekelijks informatie rubriek van de provincie in de PZC Weekbladen Extra Nieuwsblad op Schouwen-Duiveland, de Bevelan der, de Faam/Vlissinger op Walcheren, het Zeeuwsch Vlaams Advertentie blad en het nieuwsblad de Eendrachtbode op Tholen en Sint Philipsland. De afdeling voorlichting van de provincie voert de redactie. Het Middelburgse uitzendbureau Dactylo is samen met de Stichting Computer Bemiddeling Onderwijs een inzamelingsac tie onder de noemer 'computers van bedrijven voor scholen' begonnen. De landelijke actie heeft tot doel het Nederlandse bedrijfsleven gebruikte computers af te laten staan, waardoor zij concreet kan bijdragen aan het goed opleiden van toekomstig personeel. Be drijven die mee willen doen kunnen contact opnemen met het speciale telefoonnummer 0800-0230657. Hoewel de fabrikant van Tupperware er prat op gaat dat de producten van het befaamde merk een leven lang mee gaan heeft Tupperware deze maand een bijzondere actie. Tot en met 29 november kunnen gebruikers van Tupperware hun oude pro ducten omruilen tegen de nieuwste Tupperware-modellen. Spe ciaal voor klanten die een oud artikel willen omruilen heeft Tup perware een gratis telefoonnummer. Op nummer 0800-0228222 kunnen klanten meer inlichtingen krijgen over de omruilactie. ZekaTel Multicommunicatie heeft onlangs een contract afge sloten met Telfort, waarbij ZekaTel haar Zeeuwse glasvezelnet werk beschikbaar stelt voor internationaal verkeer van Telfort. Het telefoonbedrijf is na KPN de grootste aanbieder van zowel vaste als mobiele telefonie in Nederland. ZekaTel exploiteert het zestienhonderd kilometer lange glasvezelnetwerk van Delta Nutsbedrijven in Zeeland. Eind september werd een nieuwe zeekabel van BT, genaamd Mondriaan, tussen Alborough en Domburg, aan land gebracht op het strand van Domburg. Daar is de kabel aangesloten op het netwerk van ZekaTel Multi- Communicatie. De verbinding is nog deze maand operationeel. Het internatio nale telefoonverkeer zal dan via het netwerk van ZekaTel Multi- Communicatie verder over het netwerk van Telfort worden ge voerd. Door een slechte voorbereiding struikelt 22 procent van de startende bedrijven in het eerste jaar. Binnen vijf jaar is 60 pro cent van de nieuwe ondernemingen verdwenen. Uit onderzoek blijkt dat nieuwe bedrijven vaak haastig, lichtzinnig en zonder opleiding worden gestart. Kenners merken op dat het diploma Algemene Ondernemers vaardigheden (AOV) de kans van slagen groter maakt. Het di ploma AOV, het oude middenstandsdiploma, is voor veel star ters niet alleen een must om te kunnen beginnen maar kan te vens bijdragen aan het verminderen van het landelijk uitvalper centage van 22 procent in het eerste jaar. Melkunie heeft drie feestelijke zuivelproducten geïntroduceerd die alleen in de maanden november en december op de markt zijn. De Sinterklaasvla is een spekulaasvla die door toevoeging van amandelspijs optimaal appelleert aan het 'Sinterklaasge- voel'. Voor de komende feestdagen heeft het zuivelbedrijf een speciale Kerstvla ontwikkeld. De Kerstvla is een roomvla met advocaatsmaak. De derde feestelijke vla is de Feestyoghurt, een volle romige Zabaglione-yoghurt naar Italiaans recept. Shell heeft de kwaliteit van bloemen en planten die bij de tankstations worden verkocht aanzienlijk verbeterd. Met moder ne, frisse kleuren, een wekelijks wisselend assortiment en een houdbaarheidsgarantie van minimaal vijf dagen wil Shell 'het beste boeket voor onderweg' aanbieden. Een test bij dertig tankstations was zo succesvol, dat deze bloemen binnenkort ook in deze regio verkrijgbaar zijn. De bloemen worden vers in gekocht door een gespecialiseerde, ervaren leverancier, die ge vestigd is naast de bloemenveiling in Honselersdijk. Elke week worden andere bloemen aangeboden in frisse, seizoensgebon den, kleuren. (advertorial) doorsnede van een wilverchroomde veer doorsnede van een zwartvergroomdgjeer Zwart-chroomlaacj Nikkellaag Basis materiaal Brillen zijn aan mode onderhevig. Maar on der die trendy look zit meer. Daar zit de kwali teit van een montuur. Logisch dus, dat bij een kwaliteitszaak als Focus Optiek MD goed wordt gekeken naar het onderhuidse van een brilmontuur. De onderhuid bepaalt de levensduur van een montuur. Daarom wor den meerdere lagen er overheen aangebracht. Dus hoe meer lagen, hoe sterker, hoe langer de levensduur, maar ook hoe duurder een bril is. Laag voor laag wordt de 'opperhuid' aangebracht. Het voor laatste deel is de chroom laag. Die zorgt ervoor dat al le eerdere lagen vaster blijven zitten en dat de toplaag beter hecht. Niet alleen de hoge slijtvastheid van het materiaal maakt het montuur tot een goed product, ook de kwaliteit van de lassen, pasvorm en afwerking van onder meer decoraties, waarborgen de verschillen in kwaliteit en prijs van de monturen. Het is dus aan de consument om een keuze te maken. Het spreekt voor zich dat het vakkundige verkoopteam bij Focus Optiek MD altijd duidelijk maakt hoe de prijs kwaliteitsverhouding van een brilmontuur is opge bouwd. Focus Optiek MD heeft alleen kwaliteitsmerken in huis zoals Calvin Klein, Giorgio Armavi, Rodenstock, Sil houette, Lacoste en Nina Ricci. Focus Optiek is te vinden aan de Nieuwe Burg en in het winkelcentrum Dauwen- daele in Middelburg. Voor informatie: 0118-625310. Bouwbedrijf Flipse is opge richt in 1928 door Piet Flipse. Het bedrijf was toen nog een eenmanszaak gespecialiseerd in onderhoud en kleine ver bouwingen en ging al snel ook nieuwe huizen bouwen. In de zestiger jaren werd het bouwbedrijf overgenomen door zoon Chris Flipse. Inmid dels wordt het bedrijf geleid door de derde generatie Flip se, technisch directeur Kees Flipse, en financieel directeur Chris Roose. „We hebben een nieuw kan toor gebouwd omdat we een beetje uit ons oude kantoor aan de Middelburgsestraat gegroeid", vertelt Chris Roo se. „Daarnaast was het in milieu technisch opzicht niet langer van deze tijd. Zowel kantoor als werkplaats lagen tussen de woonhuizen en er waren wat problemen met geluids overlast". Eind vorig jaar is bouwbedrijf Flipse begonnen met de bouw van een nieuw bedrijfspand aan het Karre veld, het oude opslagterrein van Wielemaker. Architectenbureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft tekende het ontwerp van het gebouw en een binnenhuisarchitect van Ahrend schetste de inrich ting van de kantoren. „We hebben hier veel meer ruimte tot onze beschikking", weet Roose. „De kantoren zijn ongeveer even groot gebleven maar na tuurlijk wel een stuk moder ner. De werkplaats is in om vang flink gegroeid. We heb ben nu de beschikking over een werkplaats van achthon derd vierkante meter, onge- sche lak. In onze werkplaats werken we trouwens ook al leen maar met verven op wa terbasis. En in het ventilatie systeem wordt warmte die an ders naar buiten zou vliegen terug naar binnen gehaald". Volgens Roose is niet alleen het milieu gebaad met de energiebesparende maatrege len die zijn getroffen. „Het mi lieu gaat voor een groot deel door de portemonnee", ver klaart Flipse. „Dat is toch meestal nog de beste stimu lans". Het nieuwe kantoor van Flipse is afgelopen vrijdag of ficieel in gebruik genomen. „Maar we zijn al in de zomer verhuisd naar onze nieuwe stek", vertelt Roose. In het nieuwe gebouw gaan dage lijks zo'n vijftig man aan de slag. „We zijn een groeiend bedrijf", weet Roose. „We doen de laatste jaren veel aan projectontwikkeling. Daar naast doen we ook veel utili teitsbouw en renovatie. We hebben een speciale onder- houdsafdeling die ook voor kleinere klussen beschikbaar zijn". In het verleden bouwde Flipse op Walcheren onder meer hotel Arneville in Mid delburg en de Verkeersschool van Freddy Wolf. „Nu zijn we bezig met de nieuwbouw van een complete wijk in Zierikzee en binnenkort gaan we begin nen aan de bouw van wonin gen in Nieuw-West in Goes". Financieel directeur Chris Roose en technisch directeur Kees Flipse voor hun nieuwe bedrijfs pand. veer drie keer zo groot als de oude werkplaats". In het nieuwe bedrijfspand van bouwbedrijf Flipse zijn verschillende noviteiten op het gebied van energiebespa ring verwerkt. „Zo zitten er traploze dimmers op de ver lichting die reageren op het zonlicht dat naar binnen schijnt", legt Roose uit. „Als de zon feller gaat schijnen (Foto Jaap Wolterbeek) wordt de binnenverlichting automatisch getemperd of schakelt zelfs helemaal uit. Daarnaast is alles van natuur lijke materialen gemaakt, dus bijvoorbeeld geen syntheti- VV.XJ.XW. Gerben Rodts (rechts) van fitnesscentrum Ten Tije. (Foto Jaap Wolterbeek)

de Faam | 1998 | | pagina 7