Oostdijk in beeld gebracht Informatiemiddag Mantelzorg MEER PLEZIER VAN JE GULDEN Malse hamlappe Rundergehakt Magere yoghurt Slagers achterham 2 kilo Navelina's Wit of bruinbrood 6 kilovat dixan Hollandse appels D.E. Roodmerk Bavaria pils Slagroomtaart Croky chips Eerste fotoboek van klein maar actief Bevelands dorp Honderd jaar Het keerpunt Het boek Zwaarder Er onderdoor Geen eigen leven Vrijwilligers Gouda's glorie tafelmargarine margarine Dubbeldrank Appelmoes Gouda's glorie fritessaus Stroopwafels Gemengd gehakt Schnitzels Kip drumsticks Boterham worst Sn ij worst Dubbelvla Witte puntjes Slagroom Appelflappen Witlof Champignons Soepgroenten Roombrie koffiG sfipiii Roomboter JE- Frikandellen 6 FAAM/VLISSINGER Woensdag 18 november 1998 Samenstellers van het foto boek zijn Joost Nieuwenhuijse en Rien Sinke. Ze zijn beiden geboren en getogen in Oost dijk, gelegen tussen Kruinin- gen en Krabbendijke. Een klein dorp waar geen winkel meer is te vinden. Een jong dorp ook. Joost Nieuwenhuij- se: „Kruiningen, Krabbendijke, Yerseke en Waarde komen op veel oud landkaarten voor. Oostdijk komen we pas veel later tegen. In de jaren 1747 en 1748 - dat is op de kop af 250 jaar geleden - werd Zuid- Beveland in opnieuw in kaart gebracht. Dat gebeurde op last van Prins Willem Friso door W.T. Hattinga. Op deze kaart komen we de naam „De Oost Dyk" tegen, omringd door de Heerlykheden Kruinin gen, Nieuwlande, Crabbendy- ke en Waarden. We zien op die kaart dat de Kruiningse Vliet tot dichtbij Oostdijk komt. La ter werd de Vliet afgesloten van de Oosterschelde. Er ble ven daarbij enkele grote plas sen achter in een laag gelegen gebied. Met de waters noodramp van 1953 zijn ook die plassen verdwenen". De jeugd van Oostdijk in het centrum bij de Klapbank vóór de bakkerij van Zuidweg. De foto werd rond 1920 gemaakt. Oostdijk veel jonge gezinnen wonen. Ook kent Oostdijk een Ondanks het feit dat Oostdijk slechts 400 inwoners telt, is er anno 1998 volop bedrijvigheid. Het dorp is er zelfs in geslaagd een voetbalelftal op de been te brengen, ge sponsord en al Historie Oostdijk is, we zeiden 't al, een jong dorp. Een dorp ook dat al tijd 'n beetje aan de zijlijn heeft gestaan voor wat betreft nieu we ontwikkelingen. In het jaar 1868 werd de treinverbinding tussen Bergen op Zoom en Vlissingen vice versa in ge bruik genomen. Na de aanleg van de spoorlijn over de Kreek- rakdam duurde het tot het jaar 1916 voor er een verkeersweg werd geopend. Daarna nam het autoverkeer snel toe. Rijks weg 58 werd in 1930 openge steld en kwam vlak langs Oost dijk te lopen. In 1970 werd keerde de rust weer voor Oost dijk met de ingebruikname van de huidige A58. Niettemin is het dorp erin geslaagd het hoofd boven water te houden. Joost Nieuwenhuijse vertelt: „Hoewel al weer enkele jaren geleden de laatste winkel dicht ging, is er een aantal zaken waarvan je zegt: hoe bestaat 't in zo'n klein dorp. Ik noem dan bijvoorbeeld de christelijke ba sisschool „De Bornput", die er van profiteert dat er juist in (foto Joost Nieuwenhuijse). jeugdclub, een Oranjevereni ging, een afdeling van de Ned. Christelijker Vrouwenbond, een dorpsraad en we hebben zelfs een voetbalteam. Maar een fo toboek over Oostdijk was er nog niet". Vandaar dat Nieuwehuijse en Sinke zijn gaan spitten om materiaal te verzamelen voor hun fotoboek dat ze de naam „Kijk op Oostdijk" meegaven. „We zijn bij heel wat mensen op bezoek geweest. Dan kwa men de fotoalbums en niet te vergeten de schoenen- en si garendozen voor de dag. Ver halen van vroeger werden op gehaald en herinneringen kwamen boven. De ramp van 1953, die bijna het hele dorp verwoestte. Overigens zal men maar één foto van de watersnood in het boekje te genkomen. Een luchtfoto. „Meer bedoeld om aan te ge ven dat de watersnood een omslagpunt in de geschiede nis van Oostdijk was", aldus de samenstellers. Ze hebben er naar gestreefd om meer een beeld te schetsen van de afgelopen honderd jaar, waar bij zowel de jaren rond de eeuwwisseling als de meer re cente geschiedenis wordt be licht. Nieuwenhuijse: „bij ons dateren de jongste foto's dan ook van dit najaar om het ook voor jongere mensen interes sant te maken". Hoezeer de watersnood van 1953 een keerpunt was voor Oostdijk is te zien aan de ont wikkelingen daarna. De sa menstellers van het boek: „Na de ramp zie je dat de werkge legenheid in de agrarische sector afneemt en dat die in de agro-industrie toeneemt. Vooral in de uienbranche. Vóór de ramp waren er nog bakkers, een fietsenmaker, kruideniers en vele andere zelfstandigen. Alles was ineens anders na 1953. Zeeland werd ontsloten, de mobiliteit nam toe en de media veranderden de maat schappij. Ook in Oostdijk was dat heel duidelijk waarneem baar. We hebben geprobeerd om dat met ons fotoboek tot uitdrukking te laten komen". Een greep uit de inhoud van dit eerste fotoboek dat Oost dijk belicht: oude straatbeel den, handwerk op de boerde rijen, groepsfoto's, de dertiger jaren en de oorlog. Voor wat betreft de oorlog kregen de samenstellers hulp van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie. Voor het overige zijn de foto's afkomstig van ei gen inwoners en professione le fotografen. Verder, zoals gezegd, foto's van de recente geschiedenis, de woningbouw, de nieuwe school, bedrijven, clubs en verenigingen. Totaal 76 pagi na's, waarvan acht in kleur. De uitgave verschijnt begin december. Het boek kost 42,50 en wordt technisch verzorgd door Drukkerij van Velzen te Krabbendijke. Het voorwoord is verzorgd door burgemeester A. Verbree van Reimerswaal. De uitgave is te bestellen bij J.J.Nieuwenhuij se, Lavendeldijk 15-B en M.W. Sinke, Tweede Vlietweg 21, beiden te Oostdijk. Rien Sinke (links) en Joost Nieuwenhuijse die het initia tief namen om ook eens een fotoboek over Oostdijk te la ten verschijnen: het eerste sinds het bestaan van het dorp op Zuid-Beveland. Gezien het succes van vorig jaar, wil de stichting Thuis zorg Nederland ook dit jaar aandacht besteden aan man telzorg. Dat gebeurt in de vorm van een informatiemid dag op maandag 23 november tussen 14.00 en 16.00 uur in De Pijlers aan de Van Dusseldorpstraat te Goes. De middag is bestemd voor mantelzorgers en andere be langstellenden. Aan de orde komen onder meer de oelstel- ling van mantelzorg, de posi tieve kanten, ook de zware kanten en de motivatie voor hét werk. Op de middag zul len folders beéchikbaar zijn over opvangmogelijkheden en tips over verzorging. Een zwaar zieke patiënt wordt steeds vaker thuis verzorgd. Dat geldt ook voor een ge handicapt kind of een demen terende bejaarde. Ook ernstig psychisch zieke mensen blij ven tegenwoordig in hun ver trouwde omgeving. Met even tueel de hulp van een thuis zorg of vrijwilliger kunnen pa- tienten in hun vertrouwde omgeving blijven. We hebben het in dit geval dan over man telzorg, waarbij partner, kinde ren of een goede buur betrok ken kunnen zijn. Allemaal vin den ze het heel vanzelfspre kend om te helpen als er als gevolg van een ziekte of ou derdom zorg moet worden gegeven aan iemand. Er wordt niet over gepraat, het wordt gewoon gedaan. Vaak weet men niet waar men aan begint en blijkt de zorg al leen maar zwaarder te wor den. „Mantelzorg" klinkt zo afstandelijk, maar iedereen is wel eens mantelzorger ge weest of kent wel iemand in zijn omgeving die zorg geeft aan een familielid, kennis of vriend. De situatie van familie Smits kan verduidelijken hoe zwaar het zorgen voor een an der kan zijn. De heer en me vrouw Smits hadden een fijn en actief leven. Onverwachts kreeg meneer Smits een her seninfarct. Hij had veel zorg nodig, knapte wat op, maar de oude werd hij niet meer. Alles wat hij deed kostte veel tijd en geduld. Plotseling was het een man geworden die veel hulp en ge zelschap nodig had. Mevrouw Smits heeft de zorg automa tisch op zich genomen. Dat deed ze graag want zij hield veel van haar man. Ook ieder een in haar omgeving vond het heel normaal. Zelfs in het ziekenhuis en bij de thuiszorg werd er vanuit gegaan dat mevrouw de zorg wel op zich nam. Meneer Smits had het ook moeilijk met zijn situatie. Hij werd veeleisend, toonde weinig dankbaarheid en ging er altijd maar vanuit dat zijn vrouw klaar stond. Mensen in de omgeving van mevrouw Smits vroegen nauwelijks hoe het met haar ging. Ze hadden vaak meer aandacht voor haar man. Zijn situatie was enorm veran derd maar die van haar ook, en dat werd veel minder op gemerkt. Ze moest blij zijn dat ze hem nog had en dat hij thuis kon blijven wonen. Me vrouw kwam niet meer aan zichzelf toe. Het middagje kaarten en de handwerkclub had ze al opge zegd. Er kwamen minder er vrienden over de vloer. De re latie kwam ook onder druk te staan. Aan de ene kant was zij echtgenote en aan de andere kant een verpleegkundige die zich zeer verantwoordelijk voelde. Op den duur werd de zorg te zwaar. Heel langzaam ging mevrouw er aan onder door. De zorg voor haar man vergde veel tijd. Het hele leven draai de om haar man. Ze kreeg zelf lichamelijke klachten. Ook psychisch werd het haar te veel. Waarom is het zo zwaar om mantelzorger te zijn? Het is lichamelijk zwaar, bijvoor beeld omdat degene die ver zorgd wordt dagin-daguit van het bed in de rolstoel ge plaatst moet worden. Mantel zorgers kunnen bang zijn voor de toekomst, bijvoorbeeld omdat ze bang zijn zelf ziek te worden. Wie zorgt dan voor hun familielid? Onbegrip van uit de omgeving omdat de ernst van de problemen niet onderkend wordt. Degene die verzorgd wordt kan zijn pro blemen voor het bezoek ver doezelen waardoor het lijkt alsof er weinig aan de hand is. De mantelzorger krijgt dan het verwijt dat ze altijd zo over drijft. Mantelzorgers krijgen nauwelijks waardering of een complimentje. Verwerking van de achteruitgang is moeilijk. De patiënt is plotseling veran derd. Er is niets overgebleven van de man die eerst een rots in de branding was. Mantelzorgers kunnen geen eigen leven meer leiden om dat ze lichamelijk en geestelijk zo in beslag genomen worden door de zorg voor de zieke. Mantelzorgers kunnen last hebben van dubbele gevoe lens. Naast liefde kan men ook gevoelens van agressie, schaamte of wanhoop heb ben. Het is erg moeilijk om met deze tegenstrijdige ge voelens om te gaan. De man telzorger kan het gevoel heb ben dat ze alles half doet, en aan alles en iedereen te wei nig aandacht besteed. Dit kan leiden tot spanningen en ru zies in het gezin. Omdat er veel mensen in vergelijkbare situaties zijn, is het nodig dat mantelzorgers geholpen wor den. Vaak zijn mantelzorgers niet op de hoogte van alle mogelijke hulp. waar zij voor in aanmerking komen. Vaak is men wel op de hoogte van de hulp van de huisarts of de thuiszorg, maar weet men niets over de mogelijkheid van extra ondersteuning voor de zorg voor patiënten in de laatste fase van hun leven. Hierbij kunnen vrijwilligers ook een belangrijke rol spe len. Regelmatig blijkt dat de hulp die vrijwilligers kunnen bieden, zoals karweitjes, boodschappen doen of oppas sen op een gehandicapte of dementerende, over het hoofd gezien wordt. Zieken kunnen tijdelijk opgevangen worden in een verpleeghuis (dagbe handeling) maar ook in een verzorgingshuis (dagopvang of dagverzorging). Ze worden dan met een busje gehaald en gebracht. Maar ook kan ie mand voor een vakantie-op name een week in een ver pleeghuis opgenomen wor den, of alleen voor de nacht in een verzorgingshuis. Er zijn cursussen waar men ervarin gen kan delen en praktische kennis kan opdoen. Verder be staat de mogelijkheid om hulpmiddelen aan te vragen. Bijvoorbeeld een ruggesteun, een looprekje of aangepast bestek. En dit is nog maar een deel van wat er allemaal mo gelijk is. U kunt zich aanmel den voor deze informatiemid dag vóór 20 november bij Ing- rid Meeuwsen of Viona de Vil der van Stichting Thuiszorg Nederland; telefoon: 0113- 229003. kuip 500 gram of pakje 250 gram Vleetvvar&n div. smaken, liter pot 720 ml. emmer 750 ml. 4| bakker joop pak 8 stuks 6kooö/ NIEUWE OOGST GfirOOffto e-Y\ frvlt PiefVrle-S per kilo per kilo div. soorten, 500 gram div. soorten, kilo A 100 gram 100 gram literpak A handsinaasappelen, per net div. smaken, literpak zak 6 stuks beker 0,25 liter vers uit de oven! 1 4 stuks één heel, deze week 500 gram per bakje 250 gram vers gesneden ^1 per zakje deze week jonagold, elstar of golden delicious van de mat, 100 gram pak 250 gram zilverwikkel, pak 250 gram doos 20 stuks kratje 12 flesjes 30 cl. maïtre paul-—«SSI uitdeeldoos, div. smaken 'mm»* week 47. Aanbiedingen geldig tlm zaterdag 21 november, tenzij anders vermeld. Zetfouten, prijswijzigingen en uitverkocht voorbehouden. KOUDEKERKE - BADHUISSTRAAT 6, TEL. 0118 - 551340 VLISSINGEN - PAAUWENBURGWEG 63, TEL. 0118 - 465781 SUPERMARKTEN

de Faam | 1998 | | pagina 6