3,95 8,95 faam vlissinger Een gemeentehuis van glooiende driehoeken Francesco is gevoeliger geworden 2,50 f» LDMAN RUNDERGEHAKT UW MEDIUM BIJ UITSTEK LIEDJES-CD HULSTER CLOWN APPELTAARTJES "Slagerij Veersesingel" IC. de Wolff Tegen inlevering van deze bon 3£leywecj KORTING op het reinigen van uw stoomgoed tel (0118) 639164 fax (0118) 650385 Tegen inlevering van deze bon 1 kg voor KERSTSTOL R00MB0TERSPECULAASJES BRODEN BROOD EN BANKETBAKKERIJ NIEUWE BURG 21 Architect Rau presenteert eerste ontwerp voor nieuw bestuurlijk centrum Vijf glooiende driehoeken die in waaiervorm boven elkaar zijn gerangschikt. Dat is in grote lijnen het, niet alledaagse, ontwerp voor het nieuwe gemeentehuis van Schouwen-Duive- land. Architect T. Rau presenteerde het concept vorige week in het tijdelijke gemeentehuis aan het Hatfieldpark, dat slechts vijf jaar mag wor den gebruikt. Het is dan ook de bedoeling dat de ambtenaren 2001 verhuizen naar hun nieu we onderkomen, dat wordt gebouwd op de hoek van de Nieuwe Kooiweg en de Laan van Saint Hilare in Zierikzee. Tussen land en stad Vides 'Een blij gezicht! Dat is het, denk ik. Als ik erin slaag iemand een glimlach of een lach op zijn gezicht te toveren, dan doet me dat goed. Ik denk dat dat toch mijn belangrijkste drijfveer is. Maar het mag niet ten koste gaan van een ander', staat te lezen op de binnenkant van zijn pas uitgekomen cd 'Beestenboel...'. Frans de Schepper ten voeten uit. Hoe kijkt deze rasech te clown uit Hulst tegen zijn vak aan? Humor Woensdag november 1998 FAAM/VLISSINGER 5 o 0 0 9 O O 0 O O 9 9 9 9 O 0 9 9 O 9 9 0 9 9 9 O 0 9 9 9 9 9 9 9 O 9 9 van-7r5tr voor i.v.m. opbreken van de straat tijdelijk een extra noodwinkel op de Rotterdamse Kaai, tegenover restaurant 'Nummertje 7' Luxe Brood-, Beschuit en Banketbakkerij Brakstraat 24 - tel. 0118-613059 Middelburg 9 9 9 9 O 9 9 9 9 O 9 9 9 9 9 O 9 9 9 9 O 9 9 O 9 9 O 9 9 9 9 9 0 O 0 9 9 9 O O 0 9 TEGEN INLEVERING VAN DEZE COUPON: max. 1 coupon per klant Geldig t/m 31/12 1998 ook elders bij onze depots 9 0 9 9 9 9 O 0 O O 9 9 stomerij wasserij 0 9 O 0 9 9 0 0 0 9 9 9 9 9 0 9 Gortscraat 44a, Middelburg openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.30 tot 18 00 uur zaterdag 9.00 tot 12 30 uur 0 0 0 0 0 0 O 8 0 O 9 9 9 9 0 9 9 0 O O 0 9 9 9 0 O 0 0 O 0 0 0 9 0 9 9 O 0 9 O 0 O 0 O 9 0 9 9 O 0 0 0 0 9 9 O 9 0 9 9 O 0 0 0 0 O 0 9 9 0 9 9 0 0 0 Aanbieding geldig van donderdag 19-11 t/m zaterdag 23-11 J .7 v, V 9 9 9 9 Veersesingel 90 - Middelburg (0118)612343 0 9 0 9 0 0 0 O 9 0 0 0 0 9 9 9 9 0 9 9 0 0 0 9 0 0 0 met zuiver amandelspijs 500 gram A753,95 250 gram 5^953,95 wit/bruin/volkoren ratis gesneden12,50 0 9 0 0 9 9 0 09000900 0 9 9 0 0 9 9 Door Marijke Vael De bouwgrond, waarop nu nog de boerderij van C. J. Hanse staat, werd vorige week officieel overgedragen aan de gemeente. Architect Rau sprak de verwachting uit dat zijn ontwerp, dat nu nog de status 'voorlopig' heeft, in het voorjaar van 1999 defini tief zal zijn. Voor die tijd kan het nog worden 'bijgeschaafd' aan de hand van reacties van diverse organisaties, waaron der Stad en Lande. Ook de bevolking kan tekst en uitleg krijgen over het ont werp, wanneer de plaatselijke dorpsraden het initiatief ne men om wethouder C. W. Veerhoek daarvoor uit te nodi gen. Behalve door zijn basisvorm van driehoeken valt het ont werp van Rau op door gevels, die vijf graden voorover hel len en vegetatiedaken waarop volgens plan kortblijvend gras en kleine bloemen worden ge plant. Glaskappen, die worden aangebracht in het centrum van deze glooiende daken zor gen voor extra lichtval 'van binnenuit'. Aan de kant van de Nieuwe Kooiweg wordt een grote vij ver aangelegd, die aansluit te gen de noordgevel van het gebouw. Rau vertelde tijdens de pre sentatie dat zijn ontwerp sug gereert dat het nieuwe ge meentehuis op het middel punt van het eiland staat. „Het is niet het stadhuis van Zierik zee, maar het gemeentehuis van Schouwen-Duive-land" De driehoekige onderdelen, waaruit het gemeentehuis wordt opgebouwd lopen in hoogte op tot 17,4 meter. Door de waaiervorm, waarin de driehoeken zijn gerang schikt is het gebouw breed en aandacht trekkend wanneer men de Nieuwe Kooiweg op rijdt vanuit de richting Bruinis- se en rank en slank aan de kant van de Laan van Saint Hi lare. „Het gebouw staat op een gevoelige locatie, precies op de overgang van stedelijk naar landelijk gebied. Het ont werp be-middelt daartussen doordat het brede, lage ge deelte naar het land is gericht en het smalle, hoge naar de stad", aldus de toelichting van de architect. De hoofdingang van het ge bouw komt aan de Laan van Saint Hilare tegenover de Zuidwellebrug. Langs de gracht aan de kant van het Slingerbos worden 175 ver laagde parkeerplaatsen ge creëerd, die ervoor moeten zorgen dat de aanblik van 'blik' geen afbreuk doet aan het ontwerp van het gemeen tehuis. Voetgangers en fiet sers die het plein naar de hoofdingang zijn over gegaan komen in de centrale hal, een grote open ruimte met ver schillende balies en 'winkel tjes'. Daar kan men niet alleen terecht voor een nieuw pas poort, rijbewijs of bouwver gunning, maar ook voor toe ristische informatie, de vesti ging van een nieuw bedrijf en zorgvoorzieningen. Op de eerste verdieping van het gebouw komt een ruime raadzaal en een personeels- restaurant. De drie verdiepin gen daarboven zijn bestemd voor de werkruimten van het gemeentepersoneel, waarbij het college van burgemeester en wethouders een plek is toegedacht op de bovenste verdieping. De verdiepingen zijn onder ling verbonden door vides, die een doorkijkje bieden op de lager gelegen etages van het gemeentehuis. Volgens Rau bestaat straks zo'n veertig procent van het gebouw uit ruimtes die openbaar toegan kelijk zijn. De architect schiep ruimte in het gemeentehuis door de driehoekig bouwele menten boven elkaar te plaat sen en de gevelmuren te la ten hellen. Hoewel het hele gebouw een vloeroppervlakte heeft van zo'n 10.000 vierkan te meter wordt slechts 20 pro cent van de grondkavel aan de Nieuwe Kooiweg 'be-* bouwd'. In de hellende muren worden de ramen wel recht geplaatst. De nis die hierdoor ontstaat zorgt voor natuurlijke scha duw die voorkomt dat het te snel warm wordt in het ge bouw. Om het uitzicht van de ambtenaren te verfraaien wor den de driehoekdaken, waar op zij uitkijken, voorzien van een kortblijvende grassoort en kleine bloemetjes. Ook bij de afwerking van de muren aan de binnenzijde van het ge bouw wordt gebruik gemaakt van de natuur. Zij worden voorzien van leem- stucwerk, waarin klei en stro is verwerkt. Een mengsel dat dertig procent meer vocht vasthoudt en daardoor een gunstige invloed heeft op het vochtigheidsgehalte van het gebouw. Het gemeentehuis, dat 43,5 miljoen gulden gaat kosten, wordt opgetrokken uit duurzame bouwmaterialen. Volgens planning begint de bouw eind 1999 en wordt het gebouw twee jaar later in ge bruik genomen. Het ontwerp voor het nieuwe gemeentehuis van architect Rau. Naast de vijver aan de linkerzijde is de Nieuwe Kooiweg te zien en vooraan de Laan van Saint Hilare. Het gebouw wordt opgebouwd uit driehoekige elementen, heeft voorover hellende gevels en vegetatiedaken waarin lichtkoepels zijn verwerkt. door Mariëlle Vleeshouwers „O, dan kom ik als golfer... Al veertig jaar op de zaak? Zo... Ja, daar gaan we wat leuks van maken!", roept Frans de Schepper enthousiast door de telefoon. Bedrijfsfeestjes, pre sentaties, openingen, Frans verzorgt het allemaal. Bij de kinderen is hij beter bekend als Francesco di Creatore - 'Frans de Schepper op z'n Ita liaans' - die als clown al twaalf jaar praktisch elke zondag bij de kinderopvang van Morres Wonen te vinden is. De Schepper, in het dagelijks leven baliemedewerker bij het Hulster postkantoor, houdt niet van half werk. Zijn optre dens bereidt hij zo goed mo gelijk voor. Zo laat hij zich bijvoorbeeld uitgebreid informeren over een jubilaris en begint niet pas de laatste weken aan een buut. Ook in zijn optredens voor kinderen streeft de clown naar perfectie. „Het moet een boeiende clown zijn, een clown zoals de kinderen hem willen zien." Daarom schafte De Schepper al snel nadat hij bij Morres als clown begon nen was, dure clownsschoe nen aan, een pak in de kleuren van het bedrijf en allerlei aan verwante attributen. Ook de 'ballonkunst' maakte hij zich eigen, want "dat maakt het voor kinderen nog spannen der." Daarom ook vulde hij zijn pro gramma aan met liedjes. „Je geeft er dan in mijn ogen meer invulling aan. En ja, hoe groeit zoiets? Op mijn verzoek schreef Misja van Water schoot een liedje, spoedig had hij er twee. Zelf probeerde ik het ook eens. Ja, voor je het weet heb je dan een cd-tje vol." De presentatie van de Bees- tenboel-cd was toch wel een beetje spannend, zegt hij. Maar ook 'leutig'. "Je weet niet wie er allemaal op af ko men." Dat de presentatie een succes was, blijkt wel uit het feit dat binnen een week meer dan 150 cd's werden verkocht! In de twaalf jaar dat clown Francesco di Creatore bestaat, is het figuurtje veranderd, 'geëvolueerd', vindt zijn gees telijke vader. Hij is zachter, ge voeliger geworden. „Als ik een kind zie dat zijn arm in het gips heeft, besteed ik er speci aal aandacht aan. Ook aan ge handicapte kinderen. Dat doet zulke kinderen goed. Ze genie ten ervan. Shows voor kinde ren kun je eigenlijk niet goed voorbereiden, want elk kind reageert anders. Dat is het verrassende eraan. Voor vol wassenen optreden is net zo goed boeiend, want je kunt vaak leuk op situaties inspe len. Ze vormen een heel ander publiek dan kinderen die spontaan reageren. Volwasse nen kijken vaak eerst de kat uit de boom en beginnen dan pas te lachen." Humor is voor Frans de Schepper een'heel breed be grip. Zo kan hij genieten van Mr. Bean, maar ook van Paul de Leeuw. Nieuwe cabaretiers vindt hij vaak nogal ruw in de mond. Ontzag heeft de amateur clown vooral voor professio nals als Youp van 't Hek en Jacques Visser, een aanstor mend aankomende cabaretier. „Het lijkt of ze het zo uit hun mouw schudden", zegt De Schepper bewonderend. "Hun sketches steken knap in el kaar. Ook Jack Spijkerman krijgt van mij een pluim om dat hij zo spontaan en gevat kan reageren op onverwachte dingen. Toon Hermans vind ik vooral sterk in het uitbeelden van verschillende typetjes, iets wat ik zelf ook graag doe. Ik heb ook bewondering voor Herman van Veen, die met weinig veel kan doen. Humor ligt op de straat. Het is een cliché, maar het is waar. Je moet er gevoel voor hebben." Voor De Schepper is iets hu moristisch als mensen erom moeten lachen. Zelf groeide hij op in de tijd van Pipo de Clown, Mamaloe en de Dikke Deur. 'Peppie en Kokkie' kwa men daarna. Ook collega clown Bassie van Bassie Adriaan krijgt een compli ment: "De kinderen vinden hem nog steeds heel leuk. le dereen kent hem. Dat wil toch wel wat zeggen. En kinderen zijn heel eerlijk. Als ze er niks aan vinden, zeg gen ze dat ook." Op de vraag of hij nog ooit een nieuwe cd gaat maken, volgt een schaterlach. „Eerst Francesco di Creatore deze cd maar eens verkopen, woordt hij nuchter. "Als ik by kan blijven combineren, dan zien we wel verder", ant- mijn privé-leven en deze hob- ben ik allang content!"

de Faam | 1998 | | pagina 5