Sterren bij opening Cine City Agenten adopteren Souburgse basisscholen Werkelozen maken ondernemersplan Juwelier* VANDERJMADEN 'VKO C WOENSDAfiJLSJNOVEMBER 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 47 GerSfrÓ^eS WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Langdurig werkelozen worden bij het Cen trum Vakopleidingen in Goes klaargestoomd voor een carrière als zelfstandig ondernemer. In een jaar tijd leren cursisten een eigen idee uitwerken en een ondernemersplan schrij ven. Vijftien cursisten doen nu aan het pro ject mee en de eerste zijn inmiddels zover dat hun ondernemersplan ter goedkeuring kan worden voorgelegd. Het Centrum Vakop leidingen houdt donderdag 3 december een open dag. Maxim door Ad Hanneman Maar liefst duizend schoolkinderen uit Beve land en Walcheren worden vrijdagmiddag (20 november) per bus opgehaald voor een vuur doop in het splinternieuwe bioscoop complex in Vlissingen. Ze worden er verrast met een film en talrijke feestelijke toeters en bellen. Diezelfde dag komen 's avonds VIP's voor de officiële ingebruikstelling van de bioscoop die de naam Cine City kreeg opgespeld. Nieuwe generatie Hoofdstuk afgesloten Nieuw fenomeen: pagina's Breed Uit door Mieke Roelse Een politieagent voor PZC WEEKBLADEN faam/vlissmger de klas. Waarschijnlij'k zullen er veel kinderen zijn voor wie dat doodgewoon is. De agent vertelt over het verkeer bijvoorbeeld en de kinderen luiste ren. Bij het school adoptieplan (SAP) gaat het er anders aan toe, héél anders zelfs. De scholen in Oost- Souburg en Ritthem hebben de primeur. In de Rietheim-school in Ritthem wordt de ad optief agent enthou siast begroet met: „Hoi, Ronald". Randstedelijk Pilotproject Sterren Zö maoger as een fal'out Er wordt op dit moment in alle delen van het Nederlandse dialectgebied hard gewerkt aan de verwerking van zo'n 6000 enquête-formulie ren over vergelijkingen in het dialect. De oor spronkelijke enquête van de Stichting Neder landse Dialecten (SND) stond aan het begin van afgelopen zomer in alle regionale dagbla den in Nederland en Vlaanderen. In Zeeland vulden bijna tweehonderd mensen zinnetjes als 'zo sterk als een of 'zo gek als een aan. Een bovengemiddelde score. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: CCAR 3^ Workerjeans 79,- Regularjeans 69,95 TWEE TOPMERKEN IN TROUWRINGEN ZOWEL GLADDE MODELLEN ALS EXCLUSIEVE DESIGNS KLEINE MARKT I 4381 EJ VUSSWGEN Walstraatpromenade Tel. 0118-412605 Vrijdag koopavond Giuseppe Bandieramonte uit Goes is één van de cursisten die zijn ondernemersplan zo goed als klaar heeft. Bandier amonte is van huis uit kok en is voornemens een eigen pa- teringbedrijfje te beginnen. „De meeste plannen die worden gemaakt betreffen éénmanszaken", weet Leny van den Heuvel, projectme dewerker scholing van het Bureau Startende Onderne mers. „In negen modules wordt de cursisten de verschillende vaardigheden bijgebracht. Het plan wordt omschreven inclusief de commerciële aanpak en een liquiditeits prognose. Als het plan hele maal klaar is wordt het voor gelegd aan Syntens, een in stituut dat de plannen op haalbaarheid toetst". Ban- dieramonte's plan voor een eigen cateringbedrijf is in middels voorgelegd aan Syntens. „Mijn bedrijfje richt zich op mensen die uit eten willen in eigen huis", legt Bandier amonte uit. „Ik neem mijn ei gen potten en pannen mee en kook bij de mensen thuis. Bijvoorbeeld voor feestjes of gewoon voor mensen die geen tijd hebben om zelf te koken". Bandieramonte heeft vier jaar als kok in Zwitser land gewerkt en zwaaide tien jaar lang de scepter in een eigen restaurant in België. „Een eigen restaurant wil ik niet meer", vertelt Bandier amonte. „Ik moet dan perso neel aannemen en zit met de huur van een pand. Op deze manier kan ik wel mijn vak uitoefenen maar heb ik die problemen niet". Behalve het cateringbedrijf van Bandieramonte zijn ook andere aspirant-onderne mers bijna zover dat ze met hun bedrijf van start kunnen gaan. „We houden 3 decem ber van 17 tot 19 uur open dag in het Bureau Startende Ondernemers", vertelt Leny van den Heuvel. „Dan pre senteren ook een groothan del in relatiegeschenken, een zeefdruk-bedrijfje, een deco ratie-schilder en een tweede horecabedrijf hun plannen". De cursisten die aan het pro ject deelnemen zijn geselec teerd door het Arbeidsbu reau. Van den Heuvel: „Het Arbeidsbureau verwijst lang durig werkelozen naar ons door. Wij leren ze hier wat ze alle maal moeten weten voor het ondernemersplan. Alles wordt in de computer inge voerd, de deelnemers leren dus meteen met de compu ter omgaan. Voor veel bedrijven is het di ploma Algemene Onderne mers Vaardigheden, zeg maar het oude midden standsdiploma, vereist. Als dat zo is halen de cursisten dat ook". Bandieramonte heeft inmiddels zijn eerste opdrachten al binnen. „Ik heb verschillende menu's ge maakt waar suggesties op staan. Het varieert van ge vulde auberginerolletjes tot zalm met mozzarella in pestosaus. Maar een gewo ne Hollandse pot is ook mo gelijk", vertelt Bandieramon te. Het bedrijf van de kok heet Maxim, genoemd naar het befaamde Parijse restau rant Maxim. „Ik wacht nu nog tot het ondernemersplan is goedgekeurd", vertelt Ban dieramonte tot besluit. „Dan kan ik pas echt aan de slag". Giuseppe Bandieramonte (links) en Leny van den Heuvel van het Centrum Vakopleidingen. (Foto Anton Dingemanse) Het provinciehoofd drs. W.T. van Gelder en zijn Vlaamse collega professor dr. H. Bal thazar nemen de opening voor hun rekening. Jeroen Krabbé en Johanna Tersteege zijn twee aansprekende ac teurs die de opening sterallu res moeten geven. Hun na men worden in goudkleurige sterren gegraveerd die een plaats krijgen in de Walk of Fame, een pad in de foyer van het complex. Met de opening van Cine City worden de na men Grand Theater (Goes) en Alhambra (Vlissingen) ge schiedenis. Beide theaters wa ren eigendom van Ad West- strate uit Driewegen. Cine City is volgens directeur Weststrate de opening naar de nieuwe generatie biosco pen. Het complex bevat niet alleen zeven zalen waar min stens twee keer daags de meest uiteenlopende films worden gedraaid, maar heeft ook de pretentie meegekregen van enige multifunctionaliteit. „We hebben al een aantal congressen geboekt in sa menwerking met Hotel Arion. Die congressen kunnen hier makkelijk overdag worden ge houden. Het hotel is op kruip- afstand hier vandaan". Centraal in Cine City blijft evenwel de film, hoewel er ook nog een flink deel voor een horeca-afdeling is gere serveerd die een aantal weken later haar geheimen aan het publiek prijsgeeft. Ook zijn er mogelijkheden voor onderne mers om hun noviteiten te to nen. Wie een film bezoekt kan kie zen uit zeven titels per keer. De zeven zalen bieden plaats aan twaalfhonderd toeschou wers die er gerieflijk kunnen genieten van hun voorkeurs film. „Er is een behoorlijke beenruimte tussen de stoelen gelaten". Op de benedenver dieping zijn drie grotere zalen met een capaciteit van om en bij de tweehonderdvijftig stoelen gesitueerd en op de eerste etage vier zaaltjes waar iets meer dan honderd stoe len klaarstaan voor het cine- mapubliek. Belangrijkste item voor West strate en zijn medewerkers is evenwel dat de bezoekers zich prettig voelen. „We hebben daarom ook de in- en uitgang van elkaar gescheiden. Zo krijg je geen opeenhoping van mensenmassa's. Dat is alleen maar plezierig. Verdere bijzonderheden over Cine City? De mensen moeten gewoon maar eens komen kij ken". Met de komst van Cine City wordt een bioscopen- hoofdstuk in Midden-Zeeland definitief afgesloten. Het De PZC Weekbladen De Bevelander en de Faam/Vlissinger komen vanaf vandaag wekelijks met een bijlage Breed Uit. Die naam staat voor uitgaan in de meest brede zin van het woord. Film krijgt heel veel aandacht, maar ook stappen in discotheken en natuurlijk een avondje uit in een theater. Er zal een hele pagina worden besteed aan film in de megabioscoop Cine City die vrijdag in Vlissingen wordt geopend, maar ook in de film huizen 't Schuttershof en 't Beest. Op de andere pagina wordt regionieuws vermeld over uitgaan in zijn vele facetten. Op de foto een beeld dat de bezoekers van de Pin Up Danceparty aanstaande zaterdag in Goes kunnen verwachten. FOTO JANNE WOLTERBEEK Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569). Redactie: Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Ronald is in dit geval Ronald Janssen, wijkagent van Oost- Souburg en Ritthem èn de man die het project hier naar toe bracht. Janssen: „Het plan is opgezet en ontwikkeld door de politie Rotterdam-Rijn mond. Het doel is, naast uiter aard voorlichting en preven tie, een ander gezicht van de politie laten zien. Niet alleen die vervelende vent die je ach terlicht nakijkt en je op de bon slingert als je door het rode licht rijdt. Maar net zo goed ie- "mand bij wie je terecht kunt als je even niet meer weet hoe je uit de nesten komt waar je in zit. De afstand tussen de kinderen en de agent moet kleiner wor den. Wat dat betreft is die kreet 'Doe effe normaal!!' goed gekozen. Ik kan dat te gen de kinderen zeggen en als het goed is kunnen ze er on derling ook ongewenst ge drag van anderen mee beant woorden". In de klas, een gecombineerde groep zes, zeven en acht van meester Francois Koole, zitten ze verwachtingsvol met hun lesmap op tafel. Elke les behandelt een ander onderwerp. Deze keer is dat discriminatie. Een blik op de vijftien koppies maakt duide lijk dat rassendiscriminatie hier niet echt speelt. Maar... „Niels is een dikzak", roept een jongen, die echter meteen zijn flaporen terug gekaatst krijgt. De link van discriminatie naar pesten is gauw gelegd. An ders dan anderen zijn kan op veel manieren uitgelegd wor den. In een ontspannen sfeer wordt er samen gezocht naar voorbeelden. Dat leidt soms tot gesprekken die met het onderwerp nog maar zijdelings te maken heb ben. Alle Belgen eten friet is het vooroordeel waarover gespro ken wordt. „Ja, echt wel", weet Patrick. „Vlaamse frieten zijn de bestel". Tim is het daar niet mee eens. „Veel te dik joh", zegt hij met een vies ge zicht. Ronald Janssen loodst de groep behendig door naar de volgende opdracht. Mees ter Koole hoeft niet in te grij pen. „Dat is ook een van de rede nen dat de leerkracht erbij blijft", zegt Janssen. „We hebben een speciale cur sus gevolgd in Rotterdam, maar een klas vol bij de les houden is een vak apart. Dat moet je leren". Een andere re den voor de aanwezigheid is dat de leerkracht natuurlijk wel moet weten wat er be sproken is. Elke les wordt af gesloten met een 'huiswerk'- opdracht. Daar wordt later in de klas verder mee gewerkt. Regelmatig is er overleg tus sen de adoptief-agent en de meester of juf. „Er zijn ook lesonderwerpen als alcohol, gokken en drugs. Als er in de klas een kind zit waarvan de meester of juf weet dat er thuis problemen op die gebieden zijn, dan kan zo'n kind beter even apart ge nomen worden", vertelt Jans sen. „Op die manier vermijd je na re situaties voor het kind. Andersom werkt het natuurlijk ook. Een leerkracht die van i Agent Ronald Janssen staat voor de klas in Ritthem. (Foto Jaap Wolterbeek) zo'n thuissituatie niets wist, kan tijdens de les uit de reac ties van de kinderen weieens dichter bij de problemen ko men". Als de videorecorder wordt geprogrammeerd, een vast onderdeel van de les, gaat er een hartgrondig „Yes, film pje", door de klas. De film sluit goed aan bij de bele vingswereld van de kinderen. Met Robby, het stripfiguurtje van het hele plan, komen alle onderdelen van het lesonder- werp aan bod, waarbij aan het eind van de film blijkt dat de verschillen tussen kinderen kleiner zijn dan hun overeen komsten, ongeacht hun cultu rele achtergrond. De toch sterk randstedelijke visie is echter onmiskenbaar. Janssen beaamt dat: „Dat is soms echt een probleem. Bij de volgen de les die over het openbaar vervoer gaat, wordt veel aan dacht besteed aan trams, trol leybussen en de metro. Maar dat speelt hier natuurlijk hele maal niet. Dan moet je wei eens wat improviseren". Dat improvisatietalent moet iede re adoptiefagent een beetje in zich hebben. Zelfs in een gemeenschap als Oost-Souburg en Ritthem heb je scholen die qua samenstel ling sterk van elkaar verschil len. Janssen is er zeker van dat zijn collega's andere ant woorden krijgen op de vragen die in deze discriminatieles gesteld worden. „De Burcht/Rietheim en 't Mozaïek zijn mijn scholen, Jona Gas- perz heeft Het Kompas ge adopteerd en De Tweemaster heeft in Rob Pfeifer zijn eigen agent. Hoe multicultureler een school is, des te anders zullen de lessen gaan. Dat gaat na tuurlijk niet op voor alle on derwerpen, maar bij -alweer- discriminatie speelt dat na tuurlijk wel sterk". De Vlissingse scholen doen - nog- niet mee aan het school adoptieplan. „Souburg is een pilotproject. Dat betekent dat we eerst hier kijken hoe het gaat en of het aanslaat. Als dat zo blijkt te zijn, dan volgt invoering in heel Vlissingen", legt Ronald Janssen uit. „Maar nu al zijn de reacties van de scholen, de kinderen en de politie zo positief, dat er veel kans is dat het die kant uitgaat. Zelfs de burgemeester heeft zich al in die richting uitgela ten, dus dan zit het wel goed. Tenslotte betaalt de gemeente het hele project en dat doen ze natuurlijk niet als ze er niets in zien", vertelt Janssen. Ook uit andere regio's is er veel belangstelling. Zeeuws- Vlaanderen is al bezig en de regio Goes volgt met grote in teresse wat er hier gebeurt. Of uiteindelijk de meeste kinde ren de agent wat meer als vriend zullen gaan zien, is moeilijk te voorspellen. Jans sen: „Ik blijf natuurlijk ge woon een politieman. Ik sta ook gewoon in uniform voor de klas. Toch is het wel de bedoeling dat we straks een stukje dich ter bij elkaar komen. Als deze lessen daar bij helpen komt het uiteindelijk ons allemaal ten goede". Als om twaalf uur de les is afgelopen, vliegt ie dereen de deur uit. „Doe effe normaal!!", schalt het nog na over het schoolplein. Die kreet zit er in elk geval al goed in. Grand Theater in Goes is al een tijdje dicht en vandaag (woensdag 18 november) wuift de groep medewerkers van Alhambra de laatste be zoeker uit. Kan Cine City heel Zeeland bedienen? Ad Weststrate is zeker van zijn zaak. Hij peinst: „In de afgelopen jaren hebben we bij Alhambra heel veel be zoekers gehad van buiten Walcheren. Zelfs uit Schou- wen-Duiveland. Vanuit Beve land is de reis per auto hoog uit een klein half uurtje. Als je in de Randstad woont, bij voorbeeld Amsterdam, doe je er gemiddeld veel langer over om in de binnenstad naar een bioscoop te gaan. In deze tijd waarin we uiterst mobiel kun nen zijn, moet het dus geen enkel probleem zijn om van bijvoorbeeld 's Gravenpolder naar Vlissingen op en neer te rijden. Je kunt dan na afloop nog altijd een pilsje gaan drin ken in de buurt van je woon plaats". Overigens passen kij ken en bekeken worden exact onder de noemer sterren zo als die 's avonds af en aange reden worden bij de officiële ingebruikname van Cine City. Het kan in ieder geval vrijdag avond als een groot aantal filmsterren en andere promi nenten van Zeeuwse en ande re bodems per limousine wor den voorgereden in het beeld bepalende complex tegen de rug van de boulevard. Ook 's middags is er volop vertier als de duizend Midden-Zeeuwse kinderen met de bussen aan komen om een lans te breken voor een bioscoopbezoek van Midden- en Noord-Zeeuwen. Het is triest om te moeten zeggen, maar vooral in Zee land kennen nog maar weinig mensen de 'echte' dialectva rianten van die vergelijkingen. Het overgrote deel van de Zeeuwse inzenders kwam niet verder dan verzeeuwste ver gelijkingen als zö erm as de mieren, zö lillijk as de nacht of zö groös (trots) as 'n pauwe. Slechts oudere inzenders ken den 'Zeeuwsere' vergelijkin gen als zö rot as mis of zö dom (of lomp) as 't achterèn- de van een vèrke. Dat over dreven trots een eigenschap is, waar Zeeuwen slecht tegen kunnen, blijkt wel uit de vele rijke vergelijkingen rond dat onderwerp. Uit elke streek van onze provincie daarom een voorbeeld: zö groös as een 'ond mit een 'oed op (Stave- nisse), as een verke mit een beslikte poöt (Haamstede), een puut mie plumen ('s-Hee- renhoek), 'n katte die een derm sleept (Oostkapelle), 'n keniin mee 'n kap'oed (Groe- de) en een kornijn mee krul- lekes in z'n oörkes (Lams- waarde). Het tweede gedeelte van de enquête, waarin ge vraagd werd om in het dialect 'dikke woorden' op te som men, blijkt erg onregelmatig ingevuld te zijn. Sommige deelnemers uit andere delen van het land bezorgden lange lijsten met woorden als knao- ke-dreug, zakkeduuster, slek- kevet, stindoen, schietensbe- naauwd en routduuster (kn- ookdroog, zakduister slakvet, steendronken, schijtensbe- nauwd en roetduister). In Zee- (advertentie) Vernieuwing bij sectie Kunstblik in Middelburg Communicatie Maandagavond gemeen- Organisatieonderzoek ge- teraad meente gepresenteerd Vuurwerkperikelen land zagen de meeste inzen ders deze rubriek over het hoofd of begrepen de opzet verkeerd. Bij de 'goede' Zeeuwse inzendingen treffen we, zoals verwacht, veel woorden met de voorvoegsels stik(ke)- en vreêd-. Aangezien ondergetekende de komende weken volop in de weer zal zijn met de verwerking van de gegevens tot een artikel dat in een bundel moet verschijnen, kunt u de komende tijd nog wel meer 'Walchers Platjes' over dit onderwerp verwach ten. Laten we hopen dat de Zeeuwse oogst nog wat mee valt, want naar mijn idee is die tot dusver zö maoger as 'n tal'out, zoals ze in Vlissingen zeggen. Marco Evenhuis (advertentie)

de Faam | 1998 | | pagina 1