iJhi Grenzen zullen altijd blijven bestaan INFORMATIE VAN DE WALCHERSE GEMEENTEN GEMEENTEVLISSINGEN .GEMEENTE MIDDELBURG RW. STUIJ BESCHRIJFT 1000 JAAR GRENSGESCHIEDENIS MET FRANKRIJK door Jan Kabus Grenzen mogen dan wel visueel vervagen, maar ze zijn er vol gens P.W. Stuij nog wel degelijk. Stuij is de auteur van het boek De lage landen en hun grenzen', dat op donderdag 19 no vember wordt gepre senteerd in Paviljoen Westkant in Terneu- zen. Woensdag 18 november 1998 FAAM/VLISSINGER 17 INFORMATIE T OVERHEID j i jij_. i - ...v. 1 IMlllVIllllllH^lllÉkllVlééliilllllliMlC, ii. VERKEERSMAATREGEL Burgemeester en wethouders ma ken de volgende verkeersmaatre gelen bekend. 1. De voorrangssituatie op het kruispunt Waldammeweg/Her- culesweg wordt gewijzigd. Hier bij krijgt het verkeer op de Wal- dammeweg voorrang op het verkeer van de Herculesweg. 2. In de Zusterstraat wordt een laad- en loshaven ingericht te genover de panden 6b-10. De volledige verkeersbesluiten lig gen van 19 november tot en met 30 december 1998 ter inzage bij de dienst Stadsontwikkeling,Vlis- singsestraat 21 te Middelburg. Bezwaar Indien u het niet eens bent met deze besluiten, kunt u ingevolge de bepalingen van de Algemene wet bestuursrecht binnen zes we ken na de dag van bekendmaking van deze besluiten bij ons be zwaar maken door het indienen van een bezwaarschrift Het bezwaarschrift moet onderte kend zijn en ten minste bevatten: a. de naam en het adres van de indiener; b. de dagtekening; c. een omschrijving van het be sluit waartegen het bezwaar is gericht; d. de gronden van het bezwaar. BESLUIT OPSLAAN IN ON DERGRONDSE TANKS 1998 WAT MOET U WETEN ALS U EEN ONDERGRONDSE OLIETANK HEEFT Het Besluit Opslaan in Onder grondse Tanks (BOOT) is op I maart 1993 in werking getreden. Het besluit is onder meer vastge steld om de bodem en het grond water te beschermen. Onder grondse tanks kunnen lek raken zonder dat iemand het weet. Dit geldt niet alleen voor tanks die worden gebruikt, maar ook voor tanks die niet meer worden ge bruikt. In de jaren tachtig en begin jaren negentig zijn al veel tanks gesaneerd. Het BOOT stelde re gels voor nog niet gesaneerde tanks en nog in gebruik zijnde tanks. WANNEER SANEREN Per augustus 1998 zijn de voor schriften van het besluit BOOT aangescherpt.Tanks die niet lan ger worden gebruikt, moeten wor den leeg- en schoongemaakt en vervolgens worden afgevuld met schoon zand of worden verwij derd. Saneren mag alleen door een KIWA-erkend bedrijf. Het BOOT 1998 geeft u nog tot I januari 1999 de keus om tanks die niet meer in gebruik zijn of niet afdoende gesaneerd zijn schoon te maken en te vullen met zand of te verwijderen. Na I janu ari 1999 is die keus er niet meer en moet de tank verwijderd wor den. De kosten van al deze zaken ko men in principe geheel voor reke ning van de eigenaar. Door aan koop van een perceel met een on dergrondse tank bent u eigenaar geworden van die tank met de daar bijbehorende verplichtingen. De gemeente voert het BOOT 1998 uit en dient er op toe te zien dat de voorschriften ervan worden nageleefd. WANNEER HERSANEREN? Het gaat hierbij alleen om tanks die gesaneerd zijn maar waarvoor geen KIWA-certificaat is afgege ven. Tanks dienen opnieuw gesa neerd of verwijderd te worden in dien in het verleden een tank is geleegd, maar niet of onvoldoende is geschoond. Dit kan zelfs met in stemming van de gemeente ge beurd zijn, omdat de technieken destijds geaccepteerd waren, maar op grond van nieuwe inzich ten thans niet meer voldoen. Zo werden bijvoorbeeld tanks met schuim of korrels gevuld, waar door de restanten olie "opgeno men" werden. Nu is duidelijk ge worden dat deze restanten op langere termijn weer vrij kunnen komen en alsnog bodemverontrei niging kunnen veroorzaken. FINANCIËLE BIJDRAGE De minister van VROM heeft be sloten in bepaalde hersanerings- gevallen een éénmalige financiële bijdrage beschikbaar te stellen om tegemoet te komen aan eigena ren die met dubbele kosten zitten, omdat hun tank opnieuw gesa neerd moeten worden. Het gaat hier om tanksane ringen die in het verleden bij de gemeente zijn aangemeld en welke destijds door de ge meente zijn goedgekeurd. Om in aanmerking te komen voor subsidie dient u de tank schrifte lijk aan te melden. De gemeente zal beoordelen of de tank in aan merking komt voor de financiële bijdrage. WAT MOET U DOEN Indien u een tank bezit die NIET met een aktie tankslag gesaneerd is en waarvoor geen KIWA-certifi- caat is afgegeven, dient u deze aan te melden bij de gemeente. De gemeente zal dan aan de hand van de regels van het BOOT bepalen of (her)sanering noodza kelijk is. In sommige gevallen zal een eenvoudig bodemonderzoek nodig zijn. Ook indien u een niet ingebruik zijnde, nog niet gesaneerde tank bezit, dient u deze aan te melden bij de gemeente. Het is van be lang om de aanmelding zo snel mogelijk te doen, omdat na I ja nuari 1999 tanks alleen nog maar verwijderd mogen worden. Verwijdering van de tank kost aanzienlijk meer dan uitsluitend legen, schoonmaken en laten vul len met schoon zand. Voor het aanmelden van tanks, adressen van KIWA-erkende sa- neringsbedrijven en nadere infor matie kunt u contact opnemen met mevrouw A.J. Polderdijk van de afdeling Milieuzaken van de Gemeente Middelburg tel (0118- 675248). BOUWAANVRAGEN (bekendmaking ingevolge art. 41 Woningwet) Aanvragen om bouwvergunning zijn ingekomen voor: - het bouwen van een bedrijfs ruimte op een perceel aan de Voltaweg; - het uitbreiden van de woning op het perceel H. de Hase- straat 29; - het bouwen van een serre op het perceel Belfort 29; - het plaatsen van een tuinhuisje op het perceel Van Cittersstraat 25; - het uitbreiden van de woning op het perceel Noordsingel 38; - het plaatsen van een dakkapel op het perceel Noordsingel 88; - het vervangen van een schut ting en een poort op het per ceel Herenstraat 8; - het bouwen van 31 woningen op een perceel aan de Sint Pie terstraat; - het bouwen van een kantine/toiletruimtes/kantoor en kas op het perceel Van 't Hoffweg 4; - het maken van een platte luifel boven de voordeur op het per ceel Omloop 59; - het uitbreiden van een loods (fase Iop het perceel Boom- dijk I te Nieuw- en Sint Joos- land; - het uitbreiden van een loods/kantine (fase 2) op het perceel Boomdijk I te Nieuw en Sint Joosland. N.B.: Het is mogelijk dat de teke ningen, waarop bij een positieve beslissing de vergunning wordt verleend, afwijken van die welke ter inzage liggen. VERLEENDE VERGUNNINGEN In de week van 2 tot en met 6 november 1998 zijn de volgende vergunningen verleend en/of is met de volgende meldingen inge stemd: - het plaatsen van een reclame op het perceel Lange Delft 63; - het verbouwen van het pand op het perceel Lange Delft 125; - het verbouwen van de garage op het perceel Noordweg 12 7; - het herfunderen en rechtvijze- len van de "Seismolen" op het perceel Seis bolwerk 26; - het bouwen van winkelruimte in het winkelcentrum aan de Vrij landstraat; - het verbouwen en uitbreiden van het winkelcentrum aan de Vrijlandstraat; - het verbouwen van een kantoor op het perceel Dam 8; - het vernieuwen van de voorge vel/serre op het perceel Markt 21; - het plaatsen van een tuinhuisje op het perceel Seispark 19; - het uitbreiden van de woning op het perceel Seisweg 54; - het bouwen van een serre op het perceel Tarweakker 19 te Arnemuiden; - het plaatsen van een tuinhuisje op het perceel Amnestylaan 41; - het vernieuwen van de voorge vel op het perceel Noordweg 19; - het verbouwen van de woning en het gedeeltelijk slopen van de woning en het slopen van de schuur op het perceel Noord weg 89; - het plaatsen van een dakkapel op het perceel Schoutstraat 24; - het bouwen van een woning op het perceel J. Brasserstraat 20. Tegen deze besluiten kan binnen zes weken na de verzending be zwaar worden gemaakt bij het college van burgemeester en wet houders, Postbus 61, 4330 AB Middelburg. BOUWPLAN - vrijstellingsprocedure RECTIFICATIE De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat er een bouw plan is ontvangen dat niet in over eenstemming is met de voor schriften van het ter plaatse gel dende bestemmingsplan. Het gaat om het verbouwen/uitbreiden van de supermarkt en het ontmoe tingscentrum in het winkelcen trum Dauwendaele aan de Vrij landstraat 51 en 65 en het bou- v/en van een jeugdhonk onder het ontmoetingscentrum. Burgemeester en wethouders wil len op deze aanvraag positief be slissen.Artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en/of ar tikel 50, lid 5 van de Woningwet maken dit mogelijk.Voordat zij dat doen, liggen de bouw- en situatie tekeningen m.i.v. 20 november 1998 twee weken (tot en met 3 december 1998) ter inzage bij de dienst Stadsontwikkeling, sectie Bouwen en Wonen, aan de Vlis- singsestraat 21. In die periode kan een ieder schriftelijk zijn/haar bedenkingen bij hen indienen. Zie voor andere gemeentelij ke informatie de pagina van de gemeente Middelburg in de Faam/Vlissinger van van daag en op Maximaal Text pagina 830. GEMEENT B POSTBUS 1 t 7 p c 4370 AA KOUDEKERKE V EE IV 1 TEL.0118 -555 444 FAX 0118 -553 025 Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 16.00 uur (behalve vrij dagmiddag). De afd. Sociale Za ken is 's middag gesloten en afd. Burgerzaken is donderdag tot 19.00 uur geopend. Ter inzage Stukken die op de gebruikelijke wijze ter inzage liggen kunt u tij dens openingstijden inzien bij Voor lichting, Dorpsplein 28 te Koude- kerke en op de locaties: Melisker- ke, Dorpsstraat 3; Domburg, Markt ISerooskerke, Gapingse- weg I a en Westkapelle, Markt 95. Voor sommige stukken, zoals b.v. bestemmingsplannen, bouwaan- vragen, sloopvergunningen en mi lieuvergunningen geldt een aparte regeling die steeds vermeld wordt. Bezwaar/beroep/voorlopige voorziening Volgens deAlg.Wet Bestuursrecht kan iedereen bezwaar maken te gen overheidsbesluiten (dus ook tegen bouwvergunningen, akkoord bevonden meldingen en vrijstellin gen). Dat moet schriftelijk, gemoti veerd, ondertekend en binnen 6 weken gebeuren. U moet uw be zwaren richten aan het bestuurs orgaan dat de beslissing heeft ge nomen: het college van B&W, de burgemeester of de gemeente raad. Naast het indienen van een bezwaarschrift kunt u de Presi dent van de arrondisementsrecht- bank ook verzoeken om, tegen vergoeding, een voorlopige voorzie ning te treffen. Info: 0118-597569 ART 19 Wet RO Er is een aanvraag binnengeko men om vergunning ingevolge de Woningwet voor: - het bouwen van een overdekte manege op het perceel Geschie- resweg 5 te Aagtekerke. - het verbouwen en uitbreiden van appart-hotel Bommeljé He- renstr. 24-26 te Domburg De bouwplannen zijn in strijd met het ter plaatse geldende bestem mingsplan. Door de gemeenteraad is ver klaard, dat voor desbetreffende bestemmingsplannen een herzie ning wordt voorbereid. De bouw plannen zijn in overeenstemming met de in voorbereiding zijnde herziening. Wij zijn voornemens door toepas- sing van de artikelen 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en 50 lid 6 van de Woningwet de vergunningen te verlenen nadat van Gedeputeerde Staten van Zeeland de verklaringen van geen bezwaar zijn ontvangen. In verband hiermee liggen de bouwplannen van 19-11 t/m 3- 12-98 ter inzage in Serooskerke, zie inzage en openingstijden. Gedurende deze periode bestaat voor u de gelegenheid schriftelijke bedenkingen tegen de bouwplan nen bij het college in te dienen. VRIJSTELLINGS PROCEDURE Er is een aanvraag binnengeko men van Zeeland camping "Ons Buiten", Aagtekerkseweg 2 te Oostkapelle voor het herinrichten van een gedeelte van de camping. Hoewel de capaciteit niet wordt vergroot voldoet het herinrichtings plan niet geheel aan het ter plaat se geldende bestemmingsplan. Wij zijn van plan om hiervoor vrij stelling te verlenen. In verband hiermee ligt het plan van 19-11 t/m 17-12-98 tijdens de opening stijden voor een ieder ter inzage in Serooskerke, zie inzage en ope ningstijden. U kunt schriftelijke be denkingen bij het college indienen. Bouwlsloopaanvragen (bekendmaking ingevolge artikel 41 Woningwet) Aanvragen om bouw-sloop- vergunning zijn ingekomen voor: Aagtekerke - het plaatsen van een opvang plaats voor jongvee Pekelingse- weg; - het plaatsen van 2 dakkapellen Bouwluststr. 3; Biggekerke - het uitbreiden van een zomer huis De Ruiter 31; Domburg - het plaatsen van een dakkapel en topgevelraam Weststr. 13; Oostkapelle - het bouwen van een hobbyruim te Molenweg 13; Veere - het bouwen van een centraal bedieningsgebouw op een per ceel aan de Sluisweg; - het bouwen van een garage/berging Veerseweg 14; - het bouwen van een keuken en bijkeuken B. de Langestr. 12; Vrouwenpolder - het gedeeltelijk slopen van as besthoudende vloerbedekking Kloosterstr. I; - het bouwen van een serre Rijke buurtweg 2; Zoutelande - het bouwen van een garage Steenloper I; - het plaatsen van een sanitaire unit Boudewijnskerke 74; - het slopen van asbest golfplaten Golfslag 21. Wij wijzen u erop dat tegen deze aanvraag om een bouw-/sloopver gunning géén bezwaarschrift inge diend kan worden. Een bezwaar schrift kan pas worden ingediend nadat op de aanvraag is beslist (in principe binnen 13 weken). Verleende (bouw) vergunningen/meldingen In de periode van 30-10 t/m 12- 11-98 zijn de volgende vergun ningen verleend en/of is met de volgende meldingen ingestemd. Aagtekerke - het slopen van van een hangar Zuid weg 2 a; - het slopen van golfplaten Zuid- weg 2a; Biggekerke - het uitbreiden van een zomer huis De Ruiser 31; Domburg - het uitbreiden van een hotel Brouwerijweg 24; Grijpskerke - het uitbreiden van een woning de Keyzerstr. 6; Koudekerke - het plaatsen van een dakkapel Braamweg 8; - het bouwen van een serre, slaapkamer en carport Elle booglaan 8; - het slopen van een asbesthou dende schutting Middelburgs- estr. 84; - het slopen van een woning en en schuur Kaapduinseweg 4; Me lis kerke - het bouwen van een berging C. Jaspersestr. I; - het slopen van twee bijgebou wen Markt 69; - het gedeeltelijk vernieuwen van een woning en schuur Torenstr. 20; - het gedeeltelijk slopen van een woning en schuur Torenstr. 20; Westkapelle - het bouwen van een woning met garage Bellinkstr. I - het plaatsen van een dakkapel Noordstr. 42a; Zoutelande - het plaatsen van een tuinhuisje Duinweg 39; - het uitbreiden van een berging Stroming 28; Er is voor belanghebbenden een wettelijke mogelijkheid om schrif telijk, gemotiveerd en ondertekend bezwaar te maken tegen over heidsbesluiten (dus ook tegen bouwvergunningen, akkoord be vonden meldingen en verleende vrijstellingen) bij B&W. Op grond van deAlg.Wet Bestuursrecht kan dat binnen 6 weken. De termijn van het indienen van bezwaren vangt aan op de dag na verzen ding van de vergunning aan de aanvrager. Info: 0118-597635 Algemene Wet bestuursrecht en de Inspraakverordening Gelet op deAlg.Wet Bestuursrecht en de Inspraakverordening ligt van 19-11 t/m 16-12-98 ter inzage (Westkapelle en Koudekerke) de concept 'Verordening Premiebeleid en vrijlating inkomsten gemeente Veere' en het 'Beleidsplan Abw, lo- aw en loaz 1999 gemeente Vee re'. De verordening en het beleids plan treden per 1-1-99 in wer king. Toekomstvisie wonen en werken gemeente Veere. Wij willen voor stellen aan de raad om de volgen de nota's vast te stellen: - de Beleidsoriëntatie kernen; - de Notitie bedrijfsterreinen Vee re; - het Volkshuisvestingsplan Veere, fase I. Op grond van deAlg.Wet Be stuursrecht en de Inspraakveror dening liggen de concepten van deze nota's en toelichting voor ie dereen ter inzage van 19-11-98 t/m 21-1 -99, zie inzage en ope ningstijden. De nota's zijn alle locaties en tij dens de geplande informatiebij eenkomsten te koop voor 5,- per nota - 15,- per set. Deze toekomstvisies presenteren wij tevens op een 13-tal informa tiebijeenkomsten. De planning van de bijeenkomsten ziet er als volgt uit: - Aagtekerke dinsdag 24-11-98 Amicitia, Agathastraat I - Gapinge maandag 30-11-98 De Spil, Schotsehoek 8 - Domburg donderdag 3-12-98 Schuttershof, Kanonweistraat 30 - Oostkapelle maandag 7-12-98 Halve Maan, Schoolstraat 2 - Koudekerke woensdag 9-12-98 De Couburg, Duinstraat 4a - Veere donderdag 10-12-98 Het Accoord, Oudestraat 9 - Grijpskerke maandag 14-12-98 Het Dorpshuis, Kerkring I - Serooskerke dinsdag 15-12-98 De Zandput, Zandput 5 - Meliskerke woensdag 16-12-98 Ons Huis, Burg.Adelaarstr. 26 - Zoutelande dinsdag 5-1-99 Zaal Middendorp, Smitsstraat 16 - Vrouwenpolder woensdag 6-1 - 99 Vrouwenpolder, Dorpsdijk 38 - Westkapelle donderdag 7-1-99 Herrijst, Markt 79 - Biggekerke dinsdag 12-1-99 Dorpscentrum, Schuitvlotstr. 8 Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur Tijdens deze bijeenkomsten geven wij een toelichting op de inhoud van deze beleidsvisies. Daarna be staat in de pauze de gelegenheid om aan de aanwezige collegele den en ambtelijke vertegen-woor- digers vragen te stellen over de in houd van de genoemde nota's. Wij nodigen u van harte uit om deze bijeenkomsten bij te wonen Na de pauze vindt het jaarlijkse werkbe zoek aan de desbetreffende kern plaats. Iedere belanghebbende kan zijn zienswijze over de drie genoemde nota's t/m 21-1-99 kenbaar ma ken. U kunt uw zienswijze schrifte lijk indienen bij B&W van Veere Postbus I te 4370 AA Koudeker ke. U kunt uw mening ook monde ling geven. Daartoe kunt u een af spraak maken met de heer P. Baas (tel. 597646) of de heer F. Streng (tel 597645) over de Be leidsoriëntatie kernen Veere; de heer LJasperse (tel 565572) over de Nota bedrijfsterreinen Veere en de heer C.Maas (tel 597633) over het Volkshuisvestingsplan fase De inspraakreacties zullen met de definitieve voorstellen aan de ge meenteraad van Veere aangebo den worden. Koudekerke, 19 november 1998. Burgemeester en wethouders van Veere BOUWAANVRAGEN (bekendmaking ingevolge art. 41 Woningwet) Aanvragen om bouwvergun ning zijn ingekomen t.b.v.: - het bouwen van een serre Wey- evlietweg 35 - het verbouwen van de woning Groenewoud 36 - het bouwen van een berging Jo- sine Reulinglaan 19 - het bouwen van een serre en het uitbreiden van een woning Willem Van De Veldelaan 33 en 35 - het bouwen van een luifel Bou levard Bankert 158 - het bouwen van een pergola Roosje Voslaan 19 - het verbouwen van het portiek hoek Hendrikstraat/Kouden hoek - het verbouwen en uitbreiden van de woning Const. Huijgens- laan 6 Eventuele bedenkingen tegen de ze bouwaanvragen kunnen pas worden ingediend nadat op de aanvragen is beslist N.B.: Het is mogelijk dat de teke ningen waarop, bij een positieve beslissing, de vergunning wordt verleend, afwijken van die welke ter inzage liggen. BOUWPLANNEN - VRIJ- STELLINGSPROCEDURE Wij maken bekend dat bouwplan nen zijn ontvangen die niet in overeenstemming zijn met de voorschriften van het ter plaatse geldende bestemmingsplan en/of waar voor het desbetreffende gebied een voorbereidingsbesluit van kracht is. Het gaat om: bouwaanvragen (art. I9WRO) I.Basco StichtingWoningbeheer voor het verbouwen en uitbrei den van de hoofd-entree bij de 5 Regenboogflats in Paauwen- burg. Wij willen positief beslissen op de aanvraag. Art. 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en/of art. 50 lid 5 van de Woningwet bieden daartoe de mogelijkheid.Voordat wij beslissen liggen de bouw- en si tuatietekeningen m.i.v. 19 no vember 1998 twee weken (dus t/m 2 december 1998) in het stadhuis ter inzage bij de sector Stadsontwikkeling, sectie Bouwen en wonen (hal/tweede verdieping). Gedurende die periode kan ieder een schriftelijk zijn/haar bedenkin gen bij ons indienen. VERLEENDE VERGUNNINGEN In de afgelopen periode zijn de volgende vergunningen verleend: - het bouwen van een fruittermi- naal met kantooraccommodatie Denemarkenweg 18 - het plaatsen van een dakkop- bouw Landregtstraat 14 - het uitbreiden van een woning Paspoortstraat 38 - het plaatsen van een tuinhuisje Westerzicht 636 Tegen deze besluiten kan binnen zes weken na de verzending bezwaar worden gemaakt bij het college van burgemeester en wet houders. EERSTVOLGENDE VERGA DERINGEN VAN DE WEL STANDSCOMMISSIE: 26 november en 17 december 1998. Uw plan moet tenminste 2 dagen voor de vergaderdatum bij bouw en woningtoezicht ingediend zijn. KAPVERGUNNINGEN Wij maken bekend dat er aanvra gen om een kapvergunning (inge volge art 4.5.2. van de Algemene Plaatselijke Verordening Vlissingen) zijn ontvangen van: -W.T. Helbers voor het rooien van een berk in de zijtuin van Berm- weg 63 grenzend aan de Dijk- straat. Wij zijn van plan deze vergunnin gen te verlenen. Nadere informatie over de kapaanvragen kunt u krij gen bij de sector Beheer, sectie Be plantingen,Vredehoflaan 50, tele foon 487373. Vlissingen, 18 november 1998 Burgemeester en wethouders van Vlissingen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissin gen Zie voor meer informatie van de gemeente Vlissingen de in formatiepagina 'In den blauw geruiten kiel' elders in dit blad en teletekstpagina 810 e.v. van Maximaal TV. Het eerste exemplaar zal wor den aangeboden aan de Zeeuwse gedeputeerde L. Coppoolse. Het boek wordt uitgegeven door de Heemkun dige Vereniging Terneuzen. Op 24 november wordt deze bijzondere uitgave in Zelzate ten doop gehouden. „Grenzen spelen over het al gemeen een grotere rol dan wordt aangenomen", meent Stuij. „Wat je je wel kunt af vragen is wat het woord grens nu eigenlijk nog inhoudt. Ik ben zelf afkomstig van Wal cheren. Nu woon ik al lange tijd in Zaamslag, en wat zie je dan? Hier is de bevolking overwe gend protestant en drie kilo meter verder is practisch ie dereen katholiek. Je botst dus in feite altijd tegen grenzen aan. Dat soort dingen, dat in teresseert me ontzettend." Stuij houdt zich al lang bezig met de geschiedenis van het fenomeen grens (hij heeft twaalf jaar aan het boek ge werkt). Het is een echte passie geworden. De opvallende hobby van Stuij - in het dage lijks leven fysiotherapeut - is min of meer toevallig ont staan. Eigenlijk voortgekomen uit een andere hobby; de fotogra fie. Toen hij de vele grenspa len in Zeeuwsch-Vlaanderen op de gevoelige plaat vastleg de, werd zijn nieuwsgierig heid opgewekt. Stuij begon zich in de geschiedenis ervan te verdiepen. „Door heel veel te lezen, zoeken van hot naar her. En dat is dan niet alleen maar boeken nalezen, maar ook onderzoek. Via het kadas ter, maar ook op locatie." Zeeuwsch-Vlaanderen zat vol gens Stuij bij de geschied schrijving over de grens 'op de voorste rij'. De grens tussen het zoge naamde Westrijk (Frankrijk) en het Oostrijk (Duitse Rijk) werd in het jaar 980 vastgelegd en kwam gedeeltelijk te liggen dwars door Vlaanderen en wat nu Zeeuwsch-Vlaanderen is. In vroeger tijden bestonden er geen grenzen zoals we die nu (nog) kennen. Stuij ziet de oorsprong van de eerste mo derne grenzen in het Verdrag van Verdun (843). Het rijk van Karei de Grote en zijn opvolger Lodewijk de Vro me werd uiteindelijk verdeeld in een West-, Midden- en Oostrijk.Later zijn hierdoor het Franse en Duitse Rijk onstaan. Het werd de eerste en dus oudste grens in Europa. Door een grenswijziging in 980 kwam een deel van deze grens te liggen tussen Gent en de Honte (Westerschelde). In de loop der eeuwen was er officieel nog altijd sprake van een grens tussen het Franse en Duitse Rijk, maar door de wisselende machtsverhoudin gen speelde die grens volgens Stuij nog maar nauwelijks een rol. Tijdens de Vrede van Kamerijk in 1529 werden nieuwe gren zen vastgelegd. Na de Spaan se Successieoorlog moest ko ning Lodewijk XIV van Frank rijk flink inbinden. Bij de Vrede van Utrecht (1713) werd de definitieve noordgrens van Frankrijk in kaart gebracht. De afscheiding van de zuidelijke Nederlanden (de oprichting van de Belgische staat) veran derde de Nederlands-Franse grens in een grens tussen Ne derland, Belgie en Luxem burg. Hoewel de meeste grenspalen uit die periode dateren uit 1843, zijn er volgens Stuij in Zeeuwsch-Vlaanderen nog twee met elk een ander jaar tal; Het Zwin (1869) en Pros- perpolder (1905). Grenzen zijn door de eeuwen heen altijd een beetje wazig geweest. Tegenwoordig (net nu ze ei genlijk gaan verdwijnen) is de grens volgens Stuij 'tot op de centimeter berekend'. 'De la ge landen en hun grenzen' is vanaf 20 november te verkrij gen bij de boekhandels in Ter- neuzen en op bestelling bij de andere boekhandels in Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorinschrijving kan via de Heemkundige Vereniging Ter- neuzen. Het boek heeft een oplage van 800 exemplaren en kost 39,50.

de Faam | 1998 | | pagina 17