Nieuwbouw Ter Veste opgesierd met een schitterende binnentuin 50+ leest voor Koersbal 612004 Telefooncirkel 'HOF TER VESTE' INTRODUCEERT UNIEK TELEFOON-ALARMSYTEEM VOORLEZEN VOOR KINDEREN ANBO PCOB Foto en video Sportgroep 55+ Middelburg 10 jaar Woensdag 21 oktober 1998 FAAM/VLISSINGER 5 18e JAARGANG NUMMER 103 Binnentuin Telefoon-/ alarmsysteem Samen Actief Senioren Hobby computerclub Mee doen Voorbereiding Aanmelden Alarmfunctie Wat kost ons dat? Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur Werking En verder.... Qok uluslu „Hollanda'da Yaslanmak" Ouder worden in multi-cultureel Nederland De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13,' 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 \\ji IKHET'^ WEET® Overzicht van de con tactperso nen van de vrijwillige hulpdien sten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stro- menwijk: mevr. P.M. Den Hollander, tel. 626513. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Dauwen- daele: dhr. W. Kuijl, tel. 623918 en mevr. H. Hehakaya, tel. 626804. Nieuw Middel burg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen I en II: mevr. P. Janse, tel. 637407 en mevr. A. v.d. Leer, tel. 614968. Telefooncirkels: Stromen- wijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 637065, mevr. R. Da- vidse, te'l. 629256. Klusjesdienst: St. Welzijn Ouderen, tel. 627537. Activiteitenwinkel: spreek uur bij de St. Welzijn Ouderen elke 1e woensdag van de maand van 13.30 tot 15.30 en op afspraak tel. 627537. Op 23 september is in St. Lau rens een koersbalgroep van start gegaan met 24 deelne mers. Dankzij subsidie van het Juliana Welijnsfonds konden twee koersbalmatten worden aangeschaft. De heer M. Vin- ke, voormalig wethouder van Middelburg heeft samen met mevrouw A. de Pagter van de Wijkv^reniging St. Laurens de eerste bal laten rollen. Geprobeerd wordt om ook een koersbalgroep op te zet ten in Nieuw- en St. Joosland. Mensen die willen meedoen aan deze snel aan populariteit winnende sport kunnen zich aanmelden bij mevrouw K. de Visser, tel. 602255. seniorenkrant De vele belangstellenden konden zaterdag 10 oktober hun hart ophalen aan de voorzieningen die het ver nieuwde Hof ter Veste binnen afzienbare tijd te bieden heeft. Vooral het centrale deel van het woon-zorg-com- plex, het Atrium, een soort binnentuin, mag als een ver ademing worden gezien voor een omgeving, waar men sen zich moeten vestigen, die door hun gevorderde leef tijd en de veelal daarmee gepaard gaande beperkingen niet meer in hun oude omgeving kunnen blijven wonen. Met de bouw van het nieuwe complex dat twee-en- zestig nieuwe woningen omvat en waaraan binnenkort nog een 'woontoren' van zesentwintig koopwoningen ^al worden toegevoegd, komt er eindelijk een verbete ring van de situatie voor de bestaande aanleunwonin gen, die al jaren voor wat betreft de zorgverlening en (re)creatieve activiteiten in een isolement zijn geraakt. De nieuwe appartementen van Woongoed Middelburg, die beschikken over een grote woonkamer met open keuken, slaapkamer, een kleine logeerkamer, een bad-en douchekamer plus een kelder-box zijn inmiddels alle maal verhuurd. Het Atrium, eigendom de Stichting Protestantse Oude renzorg op Walcheren, zal dienst doen als centrum van waaruit de zorgverlening voor het gehele complex wordt uit gevoerd, zo laat zorgcoördina- tor Annette Tramper weten. En wel op een geheel nieuwe wijze. Met drie medewerkers staat zij voor de taak om de bewoners hulp te bieden, die kan reiken van eenvoudige adviezen tot zelfs zeer inten sieve verpleegkundige zorg. Dit laatste kent echter zijn grenzen. Zodra mensen zowel lichamelijk als geestelijk lang durig of blijvend veel hulp no dig hebben, dan kan het team daarin niet meer voorzien. Met nadruk wijst zij erop, dat de houding van de zorgverle ners z'odanig moet zijn, dat men nadrukkelijk uitgaat van de hulp en zorg waarom de mensen zélf vragen en welke begeleiding of ontspannings mogelijkheid gerealiseerd kan worden. Voor betutteling of bevoogding mag geen plaats meer zijn. Daarnaast is het de bedoeling dat in het Atrium, dat in zijn opzet kan uitgroeien tot een schitterende binnenplaats, ook diverse activiteiten plaats vinden, zowel voor de bewo ners van het complex zélf als voor mensen van daarbuiten. Een podium in dit zeer aan trekkelijke verblijf staat dan ook bovenaan op het verlang lijstje. De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) heeft al laten weten graag een aantal activiteiten in deze bin nentuin te laten plaatsvinden. Centraal en onontbeerlijk in deze nieuwe opzet van zorg en dienstverlening van l-lof ter Veste staat een uiterst nieuw telefoon-systeem, dat tijdens de open dag werd gedemon streerd. Volgens de heer L. Veel activiteiten voor ou deren hebben iets te ma ken met de gebreken van de ouderdom. Dit keer vra gen we uw aandacht voor een nieuw en verfrissend initiatief, waarbij een be roep wordt gedaan op de levenservaring en de vaar digheden van de 50 ers. Het biedt ook een moge lijkheid om maatschappe lijk actief te zijn. Het gaat om het nieuwe project '50+ leest voor'. Het project wordt gelanceerd door de Zeeuwse Bibliotheek. De bibliotheken willen hier mee het lezen door jonge kin deren, die (te) veel aan de buis zijn gekluisterd en (te) weinig lezen, bevorderen. Een manier daartoe is het voorle zen voor die kinderen. Dat kan heel goed worden gedaan door 50 +ers. Hieronder zijn natuurlijk veel grootouders, die vroeger voor hun kinderen en nu voor hun kleinkinderen prachtige verhalen hebben verzonnen of voorgelezen. In 1996 is in vijf Nederlandse De groep 50+ers „Samen Ac tief" zoekt ondernemende vrouwen en mannen om in groepsverband, in gezamen lijk overleg, activiteiten te or ganiseren die men liever niet alleen doet. Voorbeelden hier van zijn wandel- en fietstoch ten, dagtrips per trein, bus of auto, museumbezoek, kokke rellen, uit eten gaan, vakantie reizen, muziek maken of belui steren enzovoort. Iedere eerste en derde don derdag van de maand om 19.30 uur komt de groep bij elkaar in het gebouw van de SWOM, Molstraat 13. Inlichtingen bij Mevr. J.C. van de Luijster tel: 616904 Op vrijdag 30 oktober wordt om 10.00 uur in het SWOM- gebouw Molstraat 13 de op richtingsbijeenkomst gehou den van de Senioren Hobby computerclub. Deze bijeen komst is bedoeld om in on derling overleg de werkwijze en doelstellingen van de club te organiseren. Informatie bij Martin Jones SWOM tel: 627537 gemeenten een proef geno men met voorlezen op scho len, een peuterspeelzaal en in bibliotheken. De ervaringen waren erg positief. Zowel de 50+ voorlezers als de kinderen waaraan werd voorgelezen waren zo enthousiast, dat werd besloten deze activiteit door het hele land te gaan or ganiseren. In Middelburg wordt voor dit project samen gewerkt door de Zeeuwse Bi bliotheek, de Stichting Kinder opvang en de Stichting Wel zijn Ouderen. Er wordt nu een team van zestien 50+ voorle zers gezocht, om met het pro ject te kunnen beginnen. ledereen die al eerder met veel plezier verhalen heeft verteld aan eigen en/of klein kinderen, kan aan dit voor- leesproject opnieuw veel ple zier beleven. U levert daarmee ook een positieve bijdrage aan de beeldvorming die de jeugd over ouderen heeft. Door belangstelling te wekken voor het lezen van verhalen helpt u mee een dam op te werpen tegen de oprukkende TV-verslaving bij de jeugd. Een prettige bijkomstigheid is dat u kennis kunt maken met de meest moderne jeugdlite ratuur en bovendien kan het heel prettig zijn om samen te werken in een voorleesteam. De mensen die zich aanmel den worden half januari 1999 door deel te nemen aan een 'praktijkdag' of 'workshop' voorbereid op hun taak. Ver der krijgen zij het 'Praktijk- 1 boekje voorlezen' met tips en suggesties voor het voorlezen aan groepen kinderen. Boven dien ontvangen voorlezers een lezerspas voor de jeugd afdeling van de Zeeuwse Bi bliotheek. Ook worden zij bij het kiezen van geschikte boe ken bijgestaan door de jeugd bibliothecaris. In maart en april gaan de voorlezers enkele keren voor lezen op twee peuterspeelza len. In mei 1999 wordt een evalu atie gehouden, om na te gaan wat de ervaringen zijn ge weest. Naar aanleiding van deze evaluatie wordt een rap port opgemaakt. Bij een gun stig resultaat kunnen ieder jaar voorleessessies worden gehouden in de perioden ok tober/november en februari/ maart. Als uw belangstelling voor het voorleesproject is gewekt kunt u zich voor nadere informatie wenden tot de heer Martin Jones van de Stichting Wel zijn Ouderen Middelburg, tel. 627537. U kunt zich bij hem ook aanmelden als deelne mer. U W-Middelburg Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbe zoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen De Boog, Heren gracht 52, dinsdag- en woens dagmiddag, tel. 638570, secre taris: 601971 Harpe, hoofd Facilitaire Dienst van Hof ter Veste is dit, voor zover hij weet, de eerste toe passing van dit systeem in Zeeland. Het wordt nog maar op een tweetal andere plaat sen in Nederland toegepast. Het toestel is in feite een ech te computer. Maar er is geen reden om u te laten afschrikken door deze term en alle technische aspec ten van dit systeem. Het ge bruik is niet moeilijker dan een gewoon telefoontoestel, echter het beschikt over veel meer mogelijkheden. Het gaat schuil onder de naam DECT-NET van de fa. Estafet te in Susteren) en al oogt deze naam op het eerste gezicht wat moeilijk, het DEKT inder daad een aantal zeer belang rijke functies. Het gaat om een 'draadloos' telefoontoestel, dat met een stekker in elk ge woon stopcontact van 220 Volt kan worden gestoken, een zelfde stopcontact als waarin men bijvoorbeeld de stekker van een schemerlamp of haardroger stopt. U kunt het toestel dus gewoon mee nemen en op elk stopcontact aansluiten, (de telefoonver binding zelf is draadloos). Na aansluiting kunt u een tele foonnummer kiezen of een gesprek ontvangen. Dit geldt echter alléén voor het gebruik binnen het complex van Hof ter Veste, dat hiervoor over een aparte zendmast beschikt. Het is dus niet zo, dat het toe stel bijvoorbeeld kan worden meegenomen naar een fami lielid in Middelburg-Zuid, want dan valt u buiten het be reik van de zendmast van ter Veste. Daarvoor is het toestel trouwens ook niet echt ge schikt want het is redelijk zwaar. Het is bedoeld om mee te nemen als u op bezoek gaat bij één van de buren of naar een andere bestemming bin nen het Hof. Het apparaat kan 24 uur stand-by staan zonder verbon den te zijn met een stopcon tact. Daarna moet het abso luut worden opgeladen. Wellicht nog belangrijker dan de bovengenoemde mogelijk heden is het aantal knoppen op het apparaat, die vooral tot taak hebben de hulpverlening in te schakelen en te bespoe digen. U kunt een alarmknop indrukken als U dringend hulp nodig heeft. Het gaat daarbij niet alleen om 'zusterhulp', maar bijvoorbeeld ook om technische problemen in het huis. Daarnaast is er een knop om de buitendeur te openen. Bo vendien beschikt het toestel over een meidfunctie of U wel of niet aanwezig bent. Dit kunt U tevens zien als veiligheids voorziening. Stel dat U wel aanwezig bent maar niet op neemt, dan wordt dat door een computer geregistreerd en kan het aanleiding zijn om te controleren of er iets aan de hand is. Tevens kan er een brand-meldfunctie aan het toestel worden gekoppeld. Over niet al te lange tijd zal ook de mogelijkheid bestaan om door middel van een in- steek-kaart in het toestel pre cies vast te leggen hoeveel hulp er in een bepaalde perio de is verstrekt. Deze hande ling zal straks door het perso neel worden uitgevoerd. Misschien is deze korte op somming van de mogelijkhe den van het toestel voor me nigeen niet duidelijk, maar het gebruik wijst in de praktijk ei genlijk zichzelf. In ieder geval is het een belangrijke stap voorwaarts voor een gemak kelijker telefooncontact, maar vóóral een belangrijke verbe tering voor een goede en snelle hulpverlening. De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg is van plan een cursus op te zetten voor oude ren die kennis willen opdoen over het omgaan met video- apparatuuur. Deze videocur sus wordt in samenwerking met Cees Taal ontwikkeld. Na afloop van de cursus die uit 10 a 12 bijeenkomsten bestaat zullen de deelnemers weten hoe de apparatuur werkt en hoe zelf een videofilm kan worden gemaakt. Informatie bij Martin Jones SWOM tel: 627537 Hof ter Veste met Atrium (puntdak) We zijn gewend om voor meer comfort en dienstverle ning ook meer te moeten gaan betalen. Volgens de heer Harpe is dit nu juist niet het geval. U betaalt ongeveer vijf gulden minder per maand dan u nu gebruikelijk kwijt bent aan de telefoonkosten van de PTT. U huurt het toestel van de Stichting voor 30,- per maand, exclusief de gespreks kosten. Daarnaast, en dit is onlosmakelijk verbonden met de huur van het toestel, be taalt u 25,- per maand voor de Alarm-oproepfunctie. Voor deze Alarmfunctie krijgt u te vens een om de hals draagba re Alarmknop (Medaillon), die voortdurend in contact staat met uw telefoontoestel, als u dit niet bij u hebt of mee wilt nemen. Een computer registreert hier mee via uw telefoon uw op roep. De vaste kosten bedra gen dus in totaal 55,- per maand. Alle gesprekken bin nen het complex van Hof ter Veste zijn gratis. Vanaf het tijdstip dat u een zorgtelefoon hebt gehuurd, betaalt u geen PTT-nota meer. Alle genoemde kosten wor den u door de Stichting in re kening gebracht. U bent als (toekomstig) bewo ner niet verplicht om een der gelijke installatie te huren. Het is echter wel zo dat het sys teem niet los kan worden ge zien van het gehele zorgsys teem binnen het complex, die noodzakelijk is of kan worden. Indien u nu besluit om een abonnement te nemen op de ze zorgtelefoon, betaalt u geen entreekosten. Indien u pas in en een later stadium overgaat tot dit sys teem worden u 300,- aan sluitkosten in rekening ge bracht. Tot slot bestaat de mogelijk heid om een mobiel (portable) toestel te huren, waarmee u binnen het zendgebied kunt telefoneren. Het voordeel hiervan is dat deze veel gemakkelijker te vervoeren is. De meerprijs van deze zaktelefoon bedraagt 15,- per maand. Het telefoon-/zorgabonne- ment DECT-NET kan een be langrijke vooruitgang beteke nen in een snelle en sluitende zorgverlening voor ouderen en vergroot de mogelijkheid tot veiligheid en het leggen van contacten, vooral voor diegenen, die minder goed ter been zijn. Menig bezoeker van de open dag in Hof ter Veste zal dit kunnen beamen. vrijwillige thuishulp Middelburg dinsdag 3 november wel komstbijeenkomst voor nieu we leden om 14.00 uur in de wijkpost Het Bastion aan de Nieuw Oostersestraat. donderdag 12 november en donderdag 3 december bingo middagen, in St. Willibrord, Bachtensteene no. 1. Aanvang 14.00 uur. Donderdag 29 oktober vertelt de heer J. Aartsen over de werking van de kaartjesauto maten op de NS-stations. Woensdag 18 november: ver schillende leden zullen een stukje bijdragen, wie doet er nog mee? Woensdag 16 december is het kerstmiddag. Ds Nauta ver zorgt de meditatie. Alle bijeenkomsten worden gehouden in de kleine zaal van de Concert- en Gehoor zaal aan de Singelstraat. De aanvangstijd is 2.15 uur. Op 5 september was het tien jaar geleden dat de sport groep 55+ Middelburg werd opgericht, als één van de acti viteiten van de Stichting Wel zijn Ouderen. De eerste voor zitter was Bram Riemens, die vanaf de oprichting de scepter zwaaide, tot hij die op 1 janu ari 1995 overgaf aan de huidi ge voorzitter, Chris Sloot- mans. Dat de groep in een be hoefte voorzag was al meteen bij het begin duidelijk. Het maximum aantal deelnemers van 50 werd al vlug bereikt en ook nu nog is er een wacht lijst. Mensen die willen gaan deelnemen moeten wel ge duld hebben, want de laatste twee jaar is er geen plaatsje vrijgekomen. Dat zegt wel iets over trouw aan de groep en over het nut van bewegen voor de gezondheid. Er zullen maar weinig sportverenigin gen zijn met zo'n klein ver loop. De groep komt elke maandag middag (behalve in juli en au gustus) tussen 14.30 en 16.00 uur bijeen in sporthal de Kruitmolen. De dames en he ren sporten er onder leiding van de gediplomeerd sportbe geleider Bart v.d. Warf. Na een half uurtje warming up splitst de groep zich in drieën. Een gedeelte doet gymnas tiek, een andere groep speelt badminton, de overigen vol leyballen. Gemiddeld zijn 70% van de groepsleden op de trainingsmiddagen aanwezig. Uit dit hoge percentage blijkt dat niemand zomaar voor een wissewasje wegblijft. De groepsleden hebben het tienjarig bestaan al gevierd, en natuurlijk op een sportieve manier. Op 23 september, toen we even van een mooi nazomertje konden genieten, vierden de leden van de groep hun jubileum met een fiets en wandeltocht, die werd be sloten met een barbecue op het strand. Een prima manier om aan de volgende tien jaar te beginnen. Op dit moment is er in Middelburg alleen nog maar in de stromenwijk een telefooncirkel actief. En dit terwijl de telefoon cirkel een probaat middel is voor mensen die zich al leen of onveilig voelen en bang zijn voor het moment dat hen wat zou kunnen overkomen en zij niet meer in staat zijn iemand te bereiken. Of voor men sen die moeilijk de deur uit kunnen en zodoende niet dagelijks contact met de buitenwereld hebben. Een telefooncirkel wordt ge vormd door een groepje van hooguit 8 deelnemers, die el kaar elke dag op een afge sproken tijdstip bellen. Meest al is dat 's morgens. De cirkel werkt als volgt: De vrijwilliger die de cirkel be geleidt belt de eerste deelne mer. Deze belt deelnemer 2, die op zijn beurt deelnemer 3 belt, enz. De laatste deelne mer belt dan weer naar de vrijwilliger en de cirkel is rond. Wanneer één van de deelnemers niet opneemt wordt dit direct doorgegeven aan de begeleider, zodat er ie mand kan gaan kijken wat de reden kan zijn van het niet be antwoorden van de telefoon. Dit kan iemand zijn die van te voren door de deelnemer is aangewezen en de sleutel heeft, zoals een familielid, bu ren of vrienden. Het kan ook de cirkel-begeleider zijn. Deelname aan een cirkel kost gemiddeld één telefoontje per dag. Daarnaast dient men op het afgesproken tijdstip thuis te zijn. Een eventuele afwezigheid moet tijdig aan de begeleider worden doorgegeven. De deelnemers aan een cirkel kunnen behalve dat ene tele foontje per dag nog meer met en voor elkaar doen. Zij kun nen bijvoorbeeld van tijd tot tijd eens bij elkaar komen om de gang van zaken in de cirkel te bespreken of alleen maar voor de gezelligheid. De SWOM wil ook in andere wijken van Middelburg een te lefooncirkel opzetten. Perso- ,nen die belangstelling hebben om als deelnemer of als bege leider hieraan mee te doen kunnen contact opnemen met Janke Bak van de SWOM, tel. 627537. Bu isim altmda genjekleijtirilecek olan Türk ve Hollandaii yajlilar i^in hazirlanmi? olan bilgilendinne projesi yakinda ba§hyacaktir. Türk ya$lilanna nisan/mayis, Holiandali ya$hlara ise ocak/§ubat aylarinda ba§lanacaktir. Bu projenin maksadi: a: Türk ya?lilarina kendi oturduklari yerde mevcut olan, yajlilara yönelik ne gibi etkinlikler, yardim ve hizmetler verilmekte oldugunu bildirmek vc onlarmda Holiandali ya$lilar gibi bu tür etkinliklerden, yardim ve hizmetlerden faydalanabileceklerini bildirmek aym /.amanda onlarm bu konulardaki istcklcrine kulak vermektir. b: Holiandali ya§lilara yabanci kökenli ya§lilarin ya$ain $artlari hakkinda bilgi vcrmek ve onlan onlara kanji olan ön yargilar iijin uyarmak ve her iki taraf arasinda güven ve ili?ki kurmalarim saglamaktir. Bu 5ali§ma Stichting welzijn Ouderen Middelburg, Stichting Kultureel Werk Middelburg ve ROC. Afd. ondersteuning, vormings-en ontwikkelingswerk i§birligi ile hazirlanmi§tir. Türk ijgiler demeyininde De Türksc Werknemersvereniging) bu bilgilendirmede önemli yeri olacaktir. Onder deze naam gaat een voorlichtingsproject van start voor zowel Turkse als Neder landse ouderen. De voorlich ting voor Turkse ouderen zal in april/mei 1999 plaatsvin den. De voorlichting voor Ne derlandse ouderen gaat hier aan vooraf in januari/februari 1999. Het doel van het project is om: a. Turkse ouderen basiskennis te geven over activiteiten, hulp en diensten voor ou deren waar zij, net als de Nederlandse ouderen, recht op hebben en tevens hun wensen te horen over activiteiten, diensten en hulp. b. Nederlandse ouderen in zicht te geven in de leefom standigheden van allochto ne ouderen en Nederlandse ouderen bewust te maken van de vooroordelen die er leven, zodat er vertrouwen ontstaat om contacten op te kunnen bouwen. Het project is een samenwer king van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, de Stichting Kultureel Werk Mid delburg en het ROC afd. on dersteuning, vormings- en ontwikkelingswerk. De Turkse Werknemersvereniging zal voor de Turkse voorlichting een belangrijke bijdrage leve ren.

de Faam | 1998 | | pagina 5