GEMEENTE MIDDELBURG Nieuws uit de wijken Schoolvakanties Circus De hondenregels in Middelburg HOND IN DEGOOT Gemeente stelt gebouw beschikbaar voor les AMA's Actie Zuinig Stoken Toekomst Middelburg u een zorg? Overhandiging Kwaliteitsatlas voor de Toekomst, Middelburg 2030 Rooivergunningen bomen Novib-kalender Week 43 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Asvaltonderhoud Seisplein Tafeltje Dekje Parkeervergunningen maak 'm zindelijk 't Is zo simpel elke hond kan 't leren Middelburg een ondernemende stad met hart voor traditie De meterkaart vandaag bij u in de bus EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Woensdag 21 oktober 1998 FAAM/VLISSINGER 3 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. Vorige week maar ook in de komende weken worden in Middelburg de wijktafels gehouden. Hieronder volgt een kort overzicht van wat er is besproken en wat er nog besproken wordt. Alle wijktafels bespreken de vol gende onderwerpen: hel bijwonen van de bijeenkomsten van de wijk tafels door leden van de CDA-frac- tie: de evaluatie van het wijkbeheer "'wissel op de wijk"; bijeenkomst die in december op de lijst wordt gezel over de uitwerking van wis sel op de wijk, Duurzaam Veilig en speelbeleid Middelburg; de op brengst van de peiling busroutes. Wijktafel Noord Deze wijktafel vond plaats op 12 oktober. Onderwerpen die aan bod kwamen waren: procedure nieuwe voorzitter wijktafel Noord; voorstel Wijkbeheer Nieuw Middelburg om het wijkbeheer te verbeteren; de stand van zaken in de wijken: in/a- ge van een brief over veiligheid openbare speelvoorzieningen; inza ge bedankbrief voorzitter wijktafel Noord. Wijktafel Dauwendaele Deze wijktafel vond plaats op 14 oktober. Onderwerpen die aan bod kwamen waren: de bemanning van WOP Dauwendaele; verslag van de wijkbemiddelaar. Wijktafel Arnemuiden Vandaag 21 oktober vergadert deze wijktafel om 20.00 uur in de bo venzaal van cafetaria "de Krab" in Arnemuiden. Onderwerpen die be sproken worden zijn: informatie convenant vliegveld Midden Zee land: de half-pipe aan de Steiger- weg: aanwenden middelen ten be hoeve van jeugdvoorzieningen; visrechten; afscheid wijkbemidde laar Wim de Vos: integraal plan van aanpak voor speelvoorzieningen Helmkruidstraat; huisvuil-inzame- lingssysteem. Wijktafel Zuid Morgen 22 oktober vergadert deze wijktafel om 20.00 uur in het Zui derbaken. Onderwerpen die aan bod komen zijn: interne verplaat sing WOP Zuid binnen het Zuider baken; folder wijkbeheer Zuid; het krediet dat de gemeente beschik baar heeft gesteld om Poortershove in 1999 open te houden: politie spreekuur Zuiderbaken: ontwikke lingen van de Brede School. Wijktafel West Op 3 november vergadert deze wijktafel om 20.00 uur in het kan toor van de SKWM aan de Arne- laan 57. Onderwerpen die aan bod komen zijn: campagne "Stroomop waarts"; parkeren bij de Aldi; Hooge Plaaten. De wijktafels zijn uiterlijk om 23.00 uur afgelopen. Zoals gebrui kelijk zijn zij openbaar. Om ge bruik te maken van de mogelijk heid een onderwerp ter sprake te brengen, dan moet dit bij de voor zitter worden gemeld.De wijktafels houden zich bezig met de grote lij nen van een wijk. Vragen kunnen worden beantwoord door de be treffende Wijk Ondersteuningspun- ten of bij de coördinator van het wijkbeheer de heer H. Vergeer, te lefoonnummer 0118-6346 li. foto: Andci van Riet Het speelbeleid wordt besproken op alle wijkta fels De stadsschouwburg staat 24 okt. in liet teken toekomstig Middel- Bezoek 24 oktober de stadsconferentie in de Schouwburg Het project Middelburg 2030 is nu in de slotfase: het eindadvies is af gerond. Op 24 oktober is er dan ook een stadsconferentie waar BVR, adviesbureau voor stedelijke ontwikkeling, landschap en infrastructuur het advies aan u presenteert. Onderwerpen die aan de orde komen zijn: werken, wonen, ver keer en vervoer, natuur en landschap, voorzieningen en toerisme. Een sa menvatting van het eindadvies wordt beschreven in de huis-aan-huis bro chure die deze week in de brievenbus valt. Tijdens de stadsconferentie is er voldoende gelegenheid voor discussie en kunnen vragen worden gesteld aan deskundigen. Toekomstplannen De gemeente Middelburg en BVR zijn zeer geïnteresseerd in de meningen van de inwoners van Middelburg over de geschetste toekomstplannen. Ie dereen is van harte uitgenodigd voor de stadsconferentie op zaterdag 24 oktober in de Schouwburg aan het Molenwater. Tijdens de stadsconferentie worden de plannen van BVR gepresenteerd en hierop kan gereageerd wor den. Bovendien vindt er een informatiemarkt plaats. Er zijn verschillende stands die bezocht kunnen worden en waar gediscussieerd kan worden met deskundigen die bij het project betrokken zijn. Reacties worden genoteerd en samen met het eindadvies worden zij aangeboden aan de gemeenteraad. De rapporten over het eindadvies zijn vanaf 21 oktober te koop voor 25.- bij boekhandel Fanoy, de Drukkerij aan de Markt. Programma stadsconferentie lokatie: schouwburg. Molenwater 99, Middelburg 13.30 - 14.00 uur ontvangst met koffie en thee 14.00 - 14.30 uur presentatie eindadvies door Prof. R. Bakker (BVR) 14.30 - 15.30 uur informatiemarkt 15.30 - 16.30 uur forumdiscussie en slotwoord 16.30 - 17.30 uur informeel samenzijn met livemuziek De middag staat onder leiding van de heer Joop van Zijl, onder meer be kend van het NOS-journaal. In het algemeen is voor het rooi en van bomen een vergunning nodig. Deze vergunning is niet nodig voor populieren en wilgen langs wegen, vruchtbomen, kweekgoed en uitdunning van groenvoorzie ningen en een boom met een stamdiameter van maximaal 25 cm (gemeten op 1.30 m boven het maaiveld, maximaal 3 bomen per lokatie). Een aanvraag is ontvangen voor: drie meidoorns aan de Oude Kle- verkerseweg twee wilgen aan de Dampoort- weg één wilg aan de Prins Maurits- straat één kastanje aan de Roozenburg- laan één wilg aan de Dorpsstraat (Kle- verskerke) twee berken en één els aan de Michaelsdreef één kastanje aan de Koninginne- laan vijf linden aan de Torentrans/Pi nakel/Minaret zeven eiken aan de Nieuwerve- straat twee kastanjes aan de Breeweg negen iepen aan de Kruisweg negen gleditsia en twee lijsterbes sen aan de B. Smytegeltstraat Voor informatie kunt u terecht bij de heer H. ten Klooster van de af deling Groenbeheer, 0118-675312. Op maandag 19 oktober is begon nen met het asvaltonderhoud aan het Seisplein, een gedeelte van de Seissingel en een gedeelte van de Sandberglaan. Een belangrijke doorgaande route in Middelburg. Het Seisplein en een gedeelte van de Seissingel worden afgesloten voor het verkeer. Verkeersomleidin- gen worden duidelijk aangegeven en de Sandberglaan wordt met ver keerslichten geregeld. De buslijnen 57 en 52/104 worden vanaf de Olmenlaan omgeleid over de Langevielesingel en de Lange- vielebuitenbrug. De bushalte van Hof van Tange wordt tijdelijk ver plaatst naar Langevielesingel, Lan- gevieleweg. Het vakantierooster 1998-1999 voor het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs op Walche ren is als volgt: Herfstvakantie: maandag 26 okto ber 1998 tot en met vrijdag 30 ok tober 1998; Kerstvakantie: maandag 21 de cember 1998 tot en met vrijdag I januari 1999; Voorjaarsvakantie: maandag 22 februari 1999 tot en met vrijdag 26 februari 1999; Goede Vrijdag en Tweede Paas dag: vrijdag 2 april 1999 tot en met maandag 5 april 1999; Meivakantie (inclusief Hemel vaartsdag): vrijdag 30 april 1999 tot en met vrijdag 14 mei 1999: Tweede Pinksterdag: maandae 24 mei 1999; Zomervakantie: maandag 12 juli 1999 tot en met vrijdag 20 augus tus 1999, voor het voortgezet on derwijs: maandag 12 juli 1999 tot en met 27 augustus 1999. Een aantal scholen builen het open baar basisonderwijs, waaronder het voortgezet onderwijs, kiest voor een onderbreking van de meiva kantie en geeft op 11. 12 en 13 mei 1999 wel les. Het Hof van Tange is enkele da gen niet als parkeerterrein be schikbaar. In verband met de standplaats van het Staatscircus van Moskou wordt het plein afge sloten van donderdag 29 oktober tot en met zondag 1 november 1998. De houders van parkeervergunnin- gen, met als aangewezen locatie het Hof van Tange, zijn schriftelijk in kennis gesteld dat zij met hun par- keervergunning elders mogen par keren. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 26 oktober tot en met I november maandag Runder gehaktballen, crème spi nazie, aardappelen dinsdag Varkenslapje, savooiekool. aard appelen woensdag Stamppot boerenkool met rook worst donderdag Gegrilde kippenpoot, gemengde groente, aardappelpuree vrijdag Gepaneerde en gevulde visfilet, aardappel-prei salade zaterdag Nasi Goreng. kip-satc zondag wat de pot schaft Een hond houden in de stad moet mogelijk zijn en blijven. Honden bezitters moeten wel de verantwoordelijkheden op zich nemen om de overlast door hun hond, met name poep-overlast, te voorkomen. Dit doel wordt uiteraard in de eer ste plaats bereikt door medewer king van de hondenbezitters zelf. Daarnaast heeft de gemeente hierin een taak. Het gemeentebestuur van Middelburg probeert alles in het werk te stellen om een einde te ma- Voor het jaar 1999 worden de hui dige Uitvoeringsregels parkeervergunningen (o.a. voor af gifte parkeervergunningen) gehand haafd. In een later stadium, na besluitvor ming van Burgemeester en wethou ders en de gemeenteraad, wordt een nieuw systeem ontwikkeld. Hierbij wordt gedacht aan het oplossen van de parkeerproblemen in de omge ving Willem Barendtzstraat en de Oostkant van het centrum. De 1999-editie van de Novib-ka lender is verschenen. Een bijzon dere editie. De Novib is al 25 jaar ambassadeur van de Derde We reld. De kalender heeft prachtige kleurenfoto's van de Derde We reld. Het eigenzinnige formaat van de kalender is 26 X 60 cm. Als jubi leumcadeau wordt er een mini-ka- lender bijgeleverd. Samen met col lega-organisaties probeert de Novib in hel jaar 2010 alle meisjes naar school te sturen. Uw kalender zal bijdragen aan deze uitdaging. De kalender voor 1999 42.50) en de set kerstkaarten 16,50) kun nen worden besteld bij Novib. Ant woordnummer 10720, 2501 WB Den Haag. telefoonnummer 070- 3421777. ken aan de hondenpoep-overlast op kinderspeelterreinen, op de stoep en in groengebieden. Dit resulteert in een aantal regels. Infecties Spelen en wandelen moet zonder poep-risico kunnen. Een aangena me wandeling kan een vervelend eind hebben wanneer in de poep wordt getrapt. In de poep stappen is niet alleen vervelend, het is ook ongezond vanwege gevaar voor in fecties. Hel uitlaten van honden in de stad moet kunnen, maai- Middelburg kent de volgende hondenregels: - aanlijnen in de bebouwde kom is verplicht, tenzij dit anders is aan gegeven; - honden mogen niet komen op voor kinderspel bestemde gebie den; - poep moet meteen door de bege leider worden opgeruimd op plaatsen waar voetgangers ko men. Dit geldt niet voor poep in de goot; - uitlaten is niet toegestaan bui ten de paden van parken, plantsoenen en groenstroken. Deze zaken zijn geregeld in de Middelburgse Algemene Poli tieverordening. Er wordt gecon troleerd of deze regels worden nageleefd. Middelburg heeft speciale hondenuillaat- plaatsen aange wezen. Deze zijn door borden herkenbaar. Op twee plaatsen is "los" uitlaten toegelaten. Bui ten de bebouwde kom is "los" uit laten onder toe zicht toegestaan. Middelburg heeft de volgen- hondenuitlaatplaatsen met bor den aangegeven: bolwerken, "los" uitgelaten toe gestaan; Meiveld, "los" uitgelaten toege staan; Segeerssingel, aanlijnen moet; Overloper, aanlijnen moet; Torenweg. aanlijnen moet; J.H. Huyssenstraat, aanlijnen moet; Buitenruststraat, aanlijnen moet. Ruimniiddclen Het is van belang dat poep op be paalde plaatsen direct wordt opge ruimd. Ruimmiddelen maken het opruimen van de poep voor de be geleider eenvoudiger Op plaatsen waar voetgangers komen (denk aan stoep, winkelstraat, oversteekplaats, pad, parkeerplaats, voetgangerstun nel) mag een hond niet poepen. Dit is strafbaar tenzij het onmiddellijk wordt opgeruimd. Er is geen op- ruimplicht voor poep in de goot of op hondenuitlaatplaatsen. Op speelweiden, trapveldjes, speel plaatsen, schoolterreinen en in zandbakken, mogen honden hele maal niet komen. In parken, plant soenen en groenstroken mogen honden de paden niet verlaten. Dit mag wel als het om een met borden aangeduide hondenuitlaatplaats gaat of om groen (bijvoorbeeld de berm) buiten de bebouwde kom. Op paden in het sladsgroen geldt ook een opruimplicht. Binnen de bebouwde kom moeten honden aan de lijn worden gehou den. Alleen op de bolwerken en op het Meiveld mogen honden onder toe zicht losgelaten worden. Deze ter reinen worden met borden aangege ven. Aanlijnen is niet alleen voor de verkeersveiligheid nodig, maar ook om de controle op het hon denpoepgedrag mogelijk te ma ken. Hierdoor wordt het lopen over straat voor iedereen een stuk plezieriger. Vrijdagavond 16 oktober presenteerde Prof. R. Bakker van BRV, adviesbureau voor stede lijke ontwikkeling, landschap en infrastruc tuur, de "Kwaliteitsatlas voor de Toekomst, Middelburg 2030" aan het gemeentebestuur van Middelburg. Het gemeentebestuur heeft BVR de opdracht gegeven de Kwaliteitsatlas te ontwikkelen, waarin de gewenste ontwikkelin gen van Middelburg tot 2030 uiteengezet wordt Conclusie van het advies is dat er voldoende mogelij- heden zijn om Middelburg en Walcheren te laten groei en met behoud en inzet van bestaande waardevolle ele menten. De groei en verandering gaan echter niet van zelf. Daarom moet een actief beleid worden ingezet en is samenwerking, ten minste op schaal van Walcheren, noodzakelijk. Kanaal door Walcheren Een belangrijk aandachtspunt in de Kwaliteitsatlas is het Kanaal door Walcheren. Het kanaal is de drager van de nieuwe ontwikkelingen. Het wordt een element dat de stad verbindt in plaats van scheidt. De bedrij venterreinen aan het kanaal maken plaats voor woon- en recreatiegebieden. Middelburg krijgt een levendige aanblik aan het water, wat nog eens versterkt wordt doordat het Veerse Meer en het stedelijke gebied naar elkaar toegroeien. Middelburg streeft naar groei van de werkgelegenheid. De groei heeft vooral betrekking op de dienstverlening, het bedrijfsleven, de zorgsector en het toerisme. Het nieuw te ontwikkelen woon-werkgebied Mortiere zal hierbij een belangrijke rol spelen. Wonen In het jaar 2030 telt Middelburg 56.000 inwoners. Hiervoor .worden nieuwe woongebieden ontwikkeld De vraag naar woningen zal stijgen aangezien er steeds minder mensen per huishouden zijn. Er worden een he leboel unieke woningen gerealiseerd. Het advies gaat nog verder in op de onderwerpen: ver keer en vervoer, natuur en landschap, voorzieningen en toerisme. Het gemeentebestuur was zeer enthousiast over het rapport en ziet er naar uit om de plannen op 24 ok tober aan de inwoners van de stad en belangstellen den te presenteren. Professor R. Bakker overhandigt de Kwaliteitsatlas aan burgemeester Spahr van de Hoek Foto: Ruben Oreel Nehalennia Stedelijke Scholenge meenschap en de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg zijn met ingang van 1 oktober 1998 begonnen met het samen les geven aan on geveer honderdvijftig alleen staande minderjarige asielzoe kers (AMA's) in de voormalige kazerne in Middelburg. Het ge bouw is door de gemeente Mid delburg beschikbaar gesteld. De twee scholen hebben besloten om samen verantwoordelijk te zijn voor een goed scholingstraject voor deze groep leerlingen. De AMA's behoren tot de categorie leerplichti gen en zij moeten onderwijs aange boden krijgen. Doordat de talen verschillen en het ontwikkelingsni veau grote verschillen vertoont, is het nauwelijks te realiseren dat zij regulier klassikaal onderwijs vol gen. Vorig jaar is gekozen voor een centrale opvang bij het ROC. Aan gezien deze opvang voor het stu diejaar 1998/1999 door financiële en organisatorische redenen niet meer mogelijk was, moest een op lossing worden gevonden Kazerne Vanaf 1 oktober krijgen de AMA's les in de voormalige OCMA kazer ne aan het Molenwater 4a in Mid delburg. Een gebouw dat bijzonder geschikt wordt geacht voor de gestelde on derwijsdoelstelling. Omdat de ge meente Middelburg dergelijk speci aal onderwijs nodig acht, heeft zij speciaal voor dit doel het gebouw ter beschikking gesteld. De lessen worden door docenten gegeven die speciaal voor dit pro ject zijn aangenomen. De lessen worden in het Nederlands gegeven. De AMA's Ieren de taal heel snel en kunnen het nodige al verstaan. Hel gebaar van de gemeente rich ting de scholen om een gebouw be schikbaar te stellen is met open ar men ontvangen. Mede namens de rector van de Nehalennia Stedelijke Scholenge meenschap zei de heer A.P.H. de Munck, voorzitter van de Cen trale Directie van de CSW, "de steun bij onzekerheden over de bekostiging, de complexiteit van de opvang en de problemen rondom het uitzetten van ade quate scholingsweg die wij heb ben gekregen van de betrokken ambtenaren en het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg hebben wij als ontzettend goed ervaren". Ook de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland was zeer blij met dit gebaar en met de mede werking van de gemeente. De Zeeuwse gemeenten houden dit jaar in samenwerking met Delta Nutsbedrijven weer de ac tie 'Zuinig Stoken'. In Middel burg wordt vandaag de meter- kaart huis-aan-huis verspreid. Op 1 november start in ruim een miljoen Nederlandse huishoudens de actie "Zuinig stoken'. Meter- standen kunnen een jaar lang op de nieuwe meterkaart worden geno teerd. Door de meterkaart tips te volgen, is het ook zonder investeren mak kelijk om te besparen op het ge bruik van gas, elektriciteit en wa ter. Door iedere week het weekgebruik te vergelijken met een week-streef- gebruik, krijgt een huishouden in zicht in het stookgedrag. Er zijn een heleboel tips, die vriendelijk zijn voor de portemonnee en bo vendien bijdragen aan een schoner milieu. 1997-1998 Van de Middelburgse gebruikers van de meterkaart voor het stook- seizoen 1997-1998 hebben er 136 hun meterkaart ingestuurd. Uit de ze inzendingen heeft de wethouder voor milieu, mevrouw Van Dijk- Sturm. 10 prijswinnaars getrokken. Zij krijgen binnenkort een prijs thuis gestuurd. Dc prijswinnaars zijn mw/dhr. Andeweg. Sint Laurens- laan 19 mw/dhr. G. Boot. L. van Hamel straat 20 mw/dhr. Jobse, "t Zand- dorp 98 dhr. M.D. Kodde, Hoge Stelle 33 dhr. J.E. Lekatompcssy. Vlissing- schesingel 4 dhr. J.C. Ruseier, Hammarskjöld- laan 5 dhr. G.F. Simons. Benelux laan 23 mw/dhr. M.M. Vergouwe. Oud Ar- nemuidsvoetpad 41 dhr. W.J. Verwoert, Briljant 31 mw/dhr. J Vogel. Veersesingel 33 Dit is overigens de laatste keer dat hier in de gemeente Middelburg een prijsuitreiking aan verbonden wordt. Wij hopen dat dit niemand ervan zal weerhouden om dit jaar weer aan de actie mee te doen. Uit de in zendingen van vorig stookseizoen bleek dal met behulp van de meter kaart meer dan 75 procent van de gebruikers in staat was om onder het streefverbmik te blijven Informatie Kaarten worden niet alleen huis- aan-huis verspreid, maar zijn ook te verkrijgen bij de sectie Commu nicatie. Stadhuisstraat 2. telefoon nummer 675450. Voor meer informatie over energie besparing kunt u bellen met de af deling Voorlichting van Delta Nutsbedrijven, telefoonnummer 882138.

de Faam | 1998 | | pagina 3