Serooskerkse autosloper blij met Poortvliet-aquarel De Dijk in Baskensburg Vlaggenschip Michiel de Ruyter keert terug naar Vlissingen Herfstweek Nieuwe Burg Wereldkampioenen op gymnastische show in Sportpunt Zeeland Varen en wandelen in herfstvakantie op en rond Neeltje Jans Chltfoki van beeft eten! Juwelier* 1AN DERJMADEN 3? WOENSDAG 21 OKTOBER 1998 M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN PZC WEEKBLADEN f aam/vMlSÖ%er De Middelburgse S\fliieuwe Burg staat wan 22 tot en met 24 oktober bol van de acti viteiten. Donderdag is er een oude am bachtendag, vrijdag staat de winkelstraat in het teken van dieren. Zaterdag is het .tijd voor de komende wintermode. Die wordt in een aantal shows gepresenteerd. Lees erover op de pagina van de Nieuwe Burg. Door Marijke Vael ...Rien maakte het direct na een telefoontje van zijn achterneef Gerrit Poortvliet... ...ik wilde het kopen als cadeautje voor mijn vrouw... ...ik vond in het museum allerlei herinneringen terug- Woorden van de straat (1) Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: KIJKERS KIEZEN FOCUS Zie pagina 13 BIJZONDER AANBOD JAARGANG 100 - NUMMER 43 faam/ Precies op de plek waar Michiel de Ryyter op elfjarige leeftijd aan het touwslagersrad draaide, staaf over en kele jaren een groot model van zijn vlaggenschip De 7 Provinciën. Het schip wordt nagebouwd op een schaal van één op tien en zal behalve zes meter hoog ook zes meter lang zijn. Het wordt geplaatst in de centrale hal van Het Arsenaal in De Ruyters geboortestad Vlissin gen, waar het voor publiek gratis te bezichtigen is. De 7 Provinciën, het schip waarmee Michiel de Ruyter tot twee keer toe de Engel sen het nakijken liet, wordt op de Bataviawerf in Lely stad op ware grootte nage bouwd. Scheepsbouwer Willem Vos van deze werf bedacht dat het leuk zo zijn tegelijk met het grote schip een op schaal gebouwd model te bouwen. Het plan werd door veel Zeeuwse bedrijven en instellingen met enthousias me ontvangen en binnen een paar maanden werden de benodigde vijftigduizend guldens bijeen gebracht. Coördinator van het 'model project' aan Zeeuwse zijde is Sven van Rijswijk, project manager Zeeland Maritiem van het Bureau voor Toeris me Zeeland. De bouw van het model en de 'echte' 7 Provinciën gaat nu nog gelijk op om uiterlij ke verschillen zo veel moge lijk te voorkomen. Het grote schip wordt in 2006 in Lely stad te water gelaten. Het model dat naar Vlissingen komt, is vier jaar eerder af. Overigens is het in 2007 pre cies vierhonderd jaar gele den dat de nationale volks held werd geboren. Sven van Rijswijk probeert het grote schip dan in Vlissingen te laten afmeren. Willem Vos (rechts) laat Sven van Rijswijk zien hoe het model van De 7 Provinciën vordert. Ontdek de natuur op Neeltje Jans. Met die slogan wor den in de herfstvakantie weer excursies gehouden op en rond het eiland in de monding van de Oosterschei- de. Het gaat om wandel- en vaarexcursies. Op de donderdagen 22, 29 en zondag 25 oktober kan het voormalige werkeiland van de Deltawerken per boot worden bereikt. Het eiland is afgelopen jaren een waar natuurdomein ge worden. Vandaar dat Na tuurmonumenten en het Zeeuwse Landschap er de laatste jaren met grote regel maat excursies organiseren. Bij voldoende deelname vaart de 'Friesland' uit om 11.00 uur vanuit Zierikzee naar Neeltje Jans en terug. Tijdens de reis wordt uitleg gegeven over de Ooster- schelde en de ontwikkelin gen op Neeltje Jans. Ook wordt uitleg gegeven over het uitzicht en wordt gewe zen op vogels en mogelijk ook op zeehonden. Op Neel tje Jans zelf volgt een wan deling van ca. 2 uur. Aan komst in Zierikzee na afloop om ongeveer 16.30 uur. De kosten bedragen 27,50 voor volwassenen en 17,50 voor kinderen t/m 12 jaar. De boot vertrekt vanaf 't Luitje aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. Aanmelden vooraf is nood zakelijk! Telefoon 010- 26.50.296. Na het gereedko men van de stormvloedke ring in 1986 hebben Het Zeeuwse Landschap en Na tuurmonumenten samen ge zorgd voor de aanleg van een gebied, waarin allerlei verschillende duinvormen voorkwamen. Naderhand heeft de natuur zijn gang kunnen gaan en nu wordt het landschap grotendeels gevormd door wind, water en de wortels van het helm gras. Het is fantastisch om te zien hoe de natuur steeds meer haar eigen gang gaat. De gidsen van Het Zeeuwse Landschap en Natuurmonu menten kunnen hier boeiend over vertellen. Volop vogels Tijdens de vaar- en de wan delexcursies kunt u ontdek ken dat juist in deze tijd van het jaar Neeltje Jans een waar vogelparadijs is. Als de vogels naar het zuiden trek ken, volgen ze vaak de kust lijn. Ook is er een aantal vogel soorten, dat overwintert in Zeeland. De zandplaten in de Oosterschelde leveren veel voedsel op voor de vogels en bij hoog water verzame len zij zich op het vogelei land bij Neeltje Jans. Om de vogels goed te kunnen bekij ken is een verrekijker han dig! ledereen, die mee wil, is van harte welkom. Dat geldt in het bijzonder voor men sen die in een rolstoel zitten. Zij kunnen zowel mee aan boord van de 'Friesland' als met de excursie over Neeltje Jans - er zijn verharde paden aangelegd. Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otlerdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Linda Heikoop (0118) 484312 (privé (0118) 641569). Redactie: Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Chef-redacteur: Ad Hanneman, (0118) 484275 of 06-54267115 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Op zaterdag 24 oktober zaB sm Goes ami 'Sport punt ZeeBand' een unie ke gymnastische show plaatsvinden met we reldkampioenen. Uit Houston (Texas) zal de ver maarde Wit-Russin Svetlana Boguinskaïa overkomen. Deze legende in de turnsport is meervoudig Europees, we reld- en olympisch kampioen. Ze won al goud in Seoul en zal meedoen aan de Olympi sche Spelen van Sydney. We reldster Svetlana Boguinskaïa is de grote bezienswaardig heid in Goes. Ook de olympische- en we reldkampioene ritmische sport gymnastiek Elena Vitri- chenko zal deelnemen. In een twee uur durende show met een vierlandenwedstrijd zal de wereldtop op het gebied van trampolinespringen, acrogym- nastiek, tumbling en turnen acte de presënce geven. Tevens zullen de beste turners van Nederland, Frankrijk, En geland en België strijden in een vierlandenwedstrijd. Hier aan doen alle Nederlandse kampioenen mee. Op het gro te gymnastiekgebeuren in Goes doen ook allerlei regio nale sterren mee en zal er on der meer van jazzdans te ge nieten zijn. Ook de Zeeuwse topturnster Monique Nuijten zal deelnemen. Het spektakel in Goes begint zaterdag 24 oktober om 20.00 uur. De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt 15,- en voor kinderen 10,-. Reser veringen via telefoonnummer: 0113 - 342482. „Dit alles is niet mijn sterkste punt. Maar achteraf is het na tuurlijk een leuke herinnering". TV Rijnmond, lokale radio-om roepen, de regionale pers. Huib Stouten uit het Walcherse Se- rooskerke voelde zich niet helemaal op zijn gemak toen de pers hem en zijn gezin in het middelpunt van de belangstelling plaatste. Dat gebeurde omdat de auto sloper uit het Walcherse Se- rooskerke eigenaar werd van het enige aquarel van schrij ver en illustrator Rien Poort vliet dat ooit te koop werd aangeboden. Bij de 'verkoop bij opbod' actie, die werd ge houden in de vier PZC-week- bladen, bleek Stouten de hoogste bieder. Hij had 15.500 gulden over voor het doek, waarvan de waarde door een gerenommeerd veilinghuis is getaxeerd op 12.500 a 20.000 gulden. Huib Stouten en zijn gezin waren vooral gecharmeerd van de ree die Rien Poortvliet afbeeldde in het duinland schap bij de vuurtoren van Ouddorp. „Zo leuk dat er ook een reetje op staat. Wij heb ben zelf 22 reeën lopen in een weiland bij ons huis. Het zijn prachtige dieren". Het Wal cherse gezin straalde dan ook van blijdschap toen de wedu we van de illustrator, Corrie Poortvliet-Bouwman, hen de aquarel overhandigde. Dat gebeurde tijdens een bijeen komst in het Poortvlietmuse- um in Middelharnis, die werd georganiseerd door de Om loopstichting. Corrie Poortvliet herinnerde zich nog precies hoe de aqua rel tot stand kwam. „Rien maakte het in december 1995 in zijn atelier in ons huis in Soest. Hij begon er direct aan na een telefoontje van zijn achterneef Gerrit Poortvliet.. Die vroeg of hij iets wilde maken dat de Omloopstich ting kon gebruiken om geld bijeen te brengen voor de aanschaf van een CT-scan voor het Dirkslandse zieken huis. Mijn man was dol op het Goereese landschap. Wij heb ben 24 jaar onze vakantieè doorgebracht in Ouddorp. Omdat hij een fotografisch geheugen had kon hij de aquarel zo maken. Het Goe reese landschap stond op zijn netvlies". Het was de bedoe ling van de Omloopstichting om het doek in oktober 1995 in de Grutterswei in Oude- Tonge bij opbod te verkopen. Het evenement werd afgelast toen Rien Poortvliet een maand daarvoor onverwachts overleed. Gerrit Poortvliet borg de aquarel uit piëteit en kele jaren op, maar wilde het doek op den duur toch te gel de maken voor een goed doel gekoppeld aan het ziekenhuis, omdat Rien Poortvliet het daarvoor maakte. Die gele genheid deed zich voor toen de Omloopstichting afgelo pen zomer in contact kwam met PZC weekbladen. Chef-redacteur PZC-weekbla- den Ad Hanneman reageerde direct enthousiast op het plan om de aquarel via de krant bij opbod te verkopen. Hij zette de actie breed op zodat het doek, via de vier PZC-week- bladen, wekelijks in heel Zee land en op Goeree-Overflak- kee was te zien. Na een eerste bod van 500 gulden op 19 au gustus liep het bedrag dat le zers wilden betalen voor de aquarel wekelijks op tot, een eindbedrag van 15.500 gul den. Huib Stouten, bracht twee keer een bod uit. „Eerst heb ik 5.200 gulden geboden. Mijn vrouw vond de aquarel heel apart. Voor we een bod uitbrachten is zij naar Middel harnis gereden om het te be kijken in het Poortvlietmuse- um. Ik wilde het kopen als een cadeautje voor haar en omdat de opbrengst naar een goed doel gaat. Vroeger sponsorde ik de voet bal. Dit is weer eens wat an ders. En het is natuurlijk een mooie reclame voor onze be drijven", aldus de oud-Oos- terlander die niet alleen in Serooskerke een autosloperij heeft, maar ook in Middel burg. Volgens Ad Hanneman paste de actie precies in het beleid van PZC-weekbladen. „Wij willen onderwerpen brengen die dicht bij de mensen staan en aandacht besteden aan nieuwe ontwikkelingen, zoals hospice Calando. Als krant zijn we een medium dat men sen meer informatie kan ge ven over onderwerpen waar mee ze dagelijks worden ge- De weduwe van Rien Poortvliet (rechts) overhandigt de aquarel aan Huib Stouten, zijn echtge note en hun beide dochters. confronteerd". Gerrit Poort vliet was vol lof over de wijze waarop PZC-weekbladen de actie bracht. „Het is heel leuk opgepakt. Ik ben blij met de samenwerking waardoor dit mogelijk werd. De aquarel is nu op een goede manier ver kocht". Bij het overhandigen van de aquarel aan Huib Stouten, diens echtgenote en hun twee dochters Martine en Wilma sprak Corrie Poortvliet-Bouw man de wens uit dat de ge zinsleden er lang en in goede gezondheid van mogen ge nieten. De opbrengst van de aquarel werd, in de vorm van een symbolische cheque, overgedragen aan P. J. van Zielst van de stichting VEMA (Verwerving en Exploitatie Medische Apparatuur). De stichting die gelden verwerft voor voorzieningen die ver bonden zijn met het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis in Dirksland. Daarom overhandigde Van Zielst de cheque direct aan de arts van hospice Calando, P. C. van de Velde. In het hospi ce, dat op 300 meter afstand van ziekenhuis ligt, worden sinds juli ernstig zieke en lij dende mensen begeleid tij dens de laatste fase van hun leven. Het was dit goede doel waarvoor de Omloopstichting de aquarel te gelde wilde ma ken. Voor de hospicearts was de bijeenkomst in het Poort- vlietmuseum om meerdere redenen een bijzondere ge beurtenis. Hij herkende in Corrie Poortvliet-Bouwman de buurvrouw uit zijn jeugd in het plaatsje Ketel. „Ik vond hier in het museum allerlei herinneringen terug. Er han gen schilderijen van het kerk je in Ketel, Piet de Plukker en andere dorpsbewoners". (Foto Frans Bakelaar) De Amsterdamse formatie De Dijk treedt zaterdag 31 oktober op in sporthal Baskensburg in Vlissingen. Liefhebbers van de Nederlandstalige band doen er goed aan hun idolen nog één keer te gaan zien, want tot het jaar 2000 zijn de heren niet meer op het podium te bewonderen. In het voorprogramma de zeskoppige Zeeuwse band B.S.U.R., die vanaf 20.30 uur te ho ren zal zijn. Een band als De Dijk behoeft nauwelijks introductie sinds de uitkomst van hun eerste single Bloedend Hart. Deze werd op de radio veelvuldig gehoord, maar voor een echte Top 40 hit bleef het wachten tot 1987, toen het nummer 'Mag het licht uit' wel de weg naar de Top 40 wist te vinden. Onlangs bracht de band nog twee cd's op één dag uit: Voor de Tover - een live cd, en Het Beste - een verzamelaar. Voor de fans geen overbodige luxe, want de heren Huub van der Lubbe (zang), Nico Arzbach (gitaar), Pim Kops (gitaar, toetsen, accordeon en man doline), Hans van der Lubbe (bas) en Antonie Broek (drums) gaan er een jaartje tussenuit om pas in het nieu we millennium weer te den ken aan live-optredens. De Dijk leunt zwaar op Ameri kaanse zwarte muziek: oude R&B stijlen uit Memphis en New Orleans. Gitarist Nico Arzbach liet zich inspireren door Steve Cropper, de man die op haast alle soulplaatjes op het legendarische Stax-la- bel meespeelde. Orgelman/gi tarist Pim Kops is hoorbaar nog steeds trots op zijn ont moeting met Willie Mitchel, de grondlegger van het be roemde geluid van het Hl-la bel, waar bassist Hans van der Lubbe kind aan huis had kunnen zijn geweest. Drum mer (en vaste co-producent van alle De Dijk-platen) Anto nie Broek heeft daarbij de 'se cond line beat' van New Orle ans goed in de vingers. De Dijk wordt in het optreden gesteund door De Hot Haar lemmerdijk Horns, bestaande uit saxofonist Ronald Brunt en de NieuwZeelandse trom pettist Mike Booth. Kaarten voor het optreden in sporthal Baskensburg zijn ver krijgbaar bij de VVV-kantoren in Middelburg, Vlissingen, Terneuzen, Breskens, Goes en bij Videotheek Oost-Souburg, Delta Discs in Zierikzee en Music Store in Bergen op Zoom. Wt Sn VLissingen is onlangs een nieuw café geopend. Café Twee Keer Bellen!, zoals de zaak voluit heet, richt zich vooral op de oudere stapper. Verder deze week: Etos verhuist naar Mirocenter, cd-winkel voor Vlissings platenlabel. Holland International aan de Middelburgse Langeviele ingrijpend verbouwd, healingcentrum op Walcherse bodem, handige van dag tot dag overzichten en nuttige informatie van de overheid. Overlesten 'k een boek gekocht daer a 'k vee plezier an beleefd Het 'Woordenboek van populaire uitdruk kingen, clichés, kreten en slogans' van Mare de Coster. Wat joenge gasten onder mekaore an tael uutslae, sol- daoten, de polletiek, de media, aol bie mekaore vier- duuzend woorden en uutdrukkingen. Vrêêd mooi, as je 't tenminste nie érg vindt dat er is een wat minder fas- soenlijk woord tussen staet (nie zö maer een paer ook, daerom!). Al lezend in het boek van De Coster merk je dat nogal wat ruwere uitdrukkingen (vooral de wat vieze) die je 'de joen- gers van 't durp' vaak hoort gebruiken, eigenlijk algemeen Nederlands zijn. Het gaat dan meestal om uitdrukkingen die volgens De Coster uit het sol datenleven komen. Die zijn door de afgezwaaide dienst plichtigen natuurlijk naar de eigen woonplaats meegeno men en zo over heel Neder land verspreid geraakt. 'Er gens peuken van schijten' is zo een uitdrukking. Soms is er een klein verschil. 'Zeven kleuren stront schijten' bete kent volgens De Coster 'bang zijn'. Maar de loskomende ontlasting kan ook als beeld voor een heel andere emotie gebruikt worden: ergernis. 'Daer schijt je toch ook drie kleuren stront van' (zelf ge hoord op Walcheren) betekent dat je je ergens bijzonder aan ergert. Het staat niet in De Coster, maar wel allerlei sterk verwante uitdrukkingen. Ge ruststellend genoeg, voegt De Coster er aan toe dat dit soort uitdrukkingen al in de Middel eeuwen gebruikt werden. Al lezend in dit woordenboek van-de-straat komen er allerlei uitdrukkingen in je op die je vroeger zelf op straat gehoord hebt. Een paar voorbeelden: 'Gêên gelul in 't blom'of was een uitdrukking waarmee in de jaren zestig zoiets be doeld werd als 'niet te flauw, hè'. Ik herinner me die uit- (advertentie) De Dijk. (Foto Hester Doove) Kwaliteitsatlas voor de Toekomst, Middelburg 2030 Toekomst Middelburg u een zorg? Gemeente stelt gebouw beschikbaar voor les AMA's Actie Zuinig Stoken Nieuws uit de wijken De hondenregels in Middelburg drukking van het schoolplein. Wat later, in de jaren zeventig, was het een tijd lang mode (op de middelbare school) om het stopwoord 'gunstig!' te gebruiken. Het werd te pas en te onpas overal tussendoor gegooid. Ongeveer in diezelf de tijd was het stopwoord (on gekend!' op het platteland bij zonder in zwang. Later maakte ik kennis met 'een gangetje'. Na het eten werd bijvoorbeeld gezegd 'Dat was dan nie een gangetje lekker'. Over een au to of een brommer die erg hard reed werd gezegd: 'Die goeng dan nie een gangetje 'ard'. Ook 'een spaatje zilver' miste ik in De Costers woor denboek. Het is een term voor een glas bier van de tap (die is immers meestal zilverkleurig). Maar het kan best zijn dat dat alléén maar in mijn stamcafé gezegd wordt.... Jan Zwemer (advertentie) Wekelijks productinformatie meteen staartje. Deze week multifocaal glazen (advertentie) VOOR 99,- p, MET ONZE BEFMMOE KREEFTENSOEP VOORAF! NIEUWE HAVEN 21. ZIERIKZEE TELEFOON 0111-412156 GOUDEN RIJRINGEN >/z KARAAT BRILJANT (45 stuks per ring) 895,- 1 KARAAT BRILJANT (48 stuks per ring1560,- KLEINE MARKT I 4381 EJ VLISSINGEN Tel. 0118^12605 (Walsiraaipmjnenade) Vrijdag koopavond

de Faam | 1998 | | pagina 1