dktfiiitiiÉMiélHÏltiiiiJK. GEMEENTE MIDDELBURG Maandagavond gemeenteraad Tegemoetkoming schade regenval Middelburg bouwt Toekomst Middelburg u een zorg Jliliiviilt Escher lezing in Zeeuwse Bibliotheek Woningmarktonderzoek van start 4 Avond nieuwe bewoners Herbestrating Statenlaan uw Herinrichting Kruisweg Gemeentelijke diensten gesloten voor Week 42 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Aanstaande maandag 19 oktober vergadert de ge meenteraad vanaf 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. U kunt deze vergadering bijwonen vanaf de publieke tribune, die bereikbaar is via de toren op de hoek Lange Noordstraat/Markt. In samenwerking met De Kunsthal Rotterdam orga niseert de Stichting Vrije Academie voor Kunsthisto risch Onderwijs een eenmalige lezing over de wereld beroemde graficus M.C. Escher. De lezing vindt plaats op woensdag 21 oktober om 14.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7. Tafeltje Dekje Huisvesting Enquête Heimachines dreunen. Middelburg bouwt. Middel burg bouwt zoveel, dat de indruk zou kunnen ont staan dat Middelburg teveel bouwt voor te weinig mensen, zodat er leegstand ontstaat. Is dat beeld te recht? Terug in de tijd Aanpassen Samen met de gemeente Het project Middelburg 2030 is nu in de slotfase: het eindadvies is afge rond. Op 24 oktober is er een stadsconfe- rentie waar BVR, adviesbureau voor stedelijke ontwikkeling, land schap en infrastructuur, het eindad vies presenteert. Onderwerpen die aan de orde ko men zijn: natuur en landschap, ver keer en vervoer, volkshuisvesting en economische ontwikkelingskansen. Informatiemarkt Woensdag 14 oktober 1998 FAAM/VLISSINGER Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. Bent u moeilijk ter been. neemt u dan van te voren contact op met de bodes van het stadhuis, telefoon 675403. De agenda en andere stukken lig gen ter inzage bi j sectie Communi catie, Stadhuisstraat 2. Gesproken wordt over de volgende voorstellen: 1 Intrekken Drank- en Horecaver- ordening en wijziging Algeme ne Plaatselijke Verordening Middelburg 1997. De verordening, dat in 1967 .werd vastgesteld, is deels ver ouderd en deels onverbindend, zodat aanpassing noodzakelijk is. Gekozen is om de nieuwe bepalingen met betrekking tot horeca-inrichting op te nemen in de Algemene Plaatselijke Verordening Middelburg. 2 Aankoop perceel Bouwland aan de Derringmoerweg te Arne- muiden. In verband met de realisering van liet uitbreidingsplan "Ha- zenburg" moeten gronden wor den verworven door de ge meente. 3. Vaststelling voorbereidingsbe- sluiten. 4 Wijzigingen Bouwverordening. 5.Vrijstelling bouwplan Molen water I e fase. 6. Eerste begrotingswijziging 1999 G.G.D. 7.Beheersverordening gemeente lijke Begraafplaatsen en Cre matorium. In verband met de herindeling van Walcheren is een samen voeging van de Beheersveror- dening gemeentelijke begraaf plaatsen en crematorium van de voormalige gemeente Middel burg en Arnemuiden gewenst. 8.Toekomstige afvalinzameling. Om de inzameling van huisvuil te optimaliseren, heeft bureau SPM een nota geschreven. Hierin worden aanbevelingen gedaan. Enkele aanbevelingen zijn: geen gescheiden inzame ling van afval in de rest van de binnenstad; geen gescheiden in zameling bij hoogbouw en de bestaande situatie verbeteren; inzameling oud papier optimali seren; glascontainers onder de grond plaatsen; stoppen met ge scheiden inzamelen van blik; grofvuil één keer per maand in zamelen. Voorts wordt een aan tal opties voor de inzameling van rest- en GFT-afval beschre ven en doorgerekend op hoofd lijnen. De meeste aanbevelin gen kunnen binnenkort worden uitgevoerd. Voorgesteld wordt om een grijze container bij elk huishouden te plaatsen naast de bestaande groene containers. De implementatie hiervan kan pas medio 1999 worden gereali seerd in verband met de uitwer king van nadere details en de vigerende termijnen voor een Europese aanbesteding. 9. Col lectieve ziektekostenverze kering sociale minima. Landelijk gezien is ruim 25% van de minima onvoldoende verzekerd. Dit leidt tot grote problemen, doordat de eigen bijdrage een steeds grotere rol speelt. Om in de duidelijke be hoefte te voorzien kan de bij zondere bijstand als instrument worden gebruikt om een collec tieve verzekering aan de mini ma te bieden. Voorgesteld wordt om een meerjarig contract af te sluiten met een zorgverzekeraar en de premies rechtstreeks af té dragen. 10. Jaarrekeningen 1997 SSGM/Nehalennia. Aanleiding voor deze lezing is de grootse tentoonstelling "100 jaar M.C. Escher" die momenteel te zien is in de Kunsthal in Rotterdam. Eschers' complete grafische oeuvre is te zien, alsmede talrijke notities, schetsen en tekeningen die aan de litho's en houtsnede voorafgingen. Congruente figuren Tot 1937 was Escher een weinig opvallende kunstenaar die de zicht bare wereld zo getrouw mogelijk probeerde weer te geven. In dat jaar raakte hij echter geboeid door het fenomeen van de regelmatige vlak verdeling; het aan elkaar passen van congruente figuren zonder dat er lege plekken overblijven. Die vlakken bouwde hij op uit herken bare figuren, zoals vogels en vis sen. Tijdens de lezing wordt uitgebreid ingegaan op het rijke oeuvre dat hij heeft nagelaten. Er wordt gewezen op opmerkelijke parallellen van zijn Docent drs. Frank Swagema- kers geeft de Escher-lezing in Middelburg. werk met dat van uiteenlopende kunstenaars. Tevens wordt stilge staan bij de inspiratiebronnen die Escher hebben gestimuleerd bij het creëren van zijn geheel eigen we reld. Lezing In Middelburg wordt de lezing ge geven door de deskundige kunsthis toricus drs. Frank Swagemakers. De lezing is voor iedereen toegan kelijk. De toegangsprijs is ƒ10.00. Reserveren is niet mogelijk. Bezoe kers worden daarom aangeraden om tijdig aanwezig te zijn. Infor matie over het cursus- en excursie aanbod van de Stichting Vri je Aca demie voor Kunsthistorisch Onder wijs is te verkrijgen op telefoon nummer 020-4185050. Dinsdag 20 oktober is er om 20.00 uur een informatie-avond voor nieuwe inwoners in de Burgerzaal van de gemeente Middelburg, die zich hier het afgelopen half jaar hebben gevestigd. Aanmelden kan bij de sectie Communicatie van de semeente. tel. 675450 Op maandag 19 oktober wordt begonnen met de herbestrating van de Statenlaan. Het ligt in de verwachting dat de werkzaamheden op 13 november voltooid zullen zijn. Voor de uilvoering van de werkzaamheden wordt de parallelweg gelegen voor Statenlaan nummer 58 tot en met nummer 126 afgesloten. Toegang tot de woningen zal te voet mogelijk blijven. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een wanne maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 19 oktober tot en met 25 oktober maandag Gehakt in pepersaus, sperzie bonen, aardappelen dinsdag Varkenslapje, tuinbonen, krielaardappelen woensdag Stampot zuurkool, rookworst donderdag Kipschnitzel 'cordon bleu', wortelen, aardappelpuree vrijdag Gepaneerde visfilet, gemeng de groente, aardappelen zaterdag Nasi rames zondag Wat de pot schaft Binnenkort wordt de Kruisweg herstraat en heringericht. Dit is nood zakelijk vanwege de slechte staat van het wegdek. Tevens is het nodig om de snelheid van het verkeer af te remmen. Er wordt een verhoogd kruispunt aangebracht bij de aansluiting Kruis- weg/Adriaen Lauwereyszstraat/Willem Tcclinckstraat en een verkeers drempel ter hoogte van Kruisweg 20. Als extra verkeersremmer wordt de wegbreedte teruggebracht van 7 naar 5,5m. Dit past bovendien beter in een woonwijk, waardoor ook ruimte ontstaat voor het verbreden van het trot toir. De komende maanden worden in Noord- en Midden Zeeland 9.000 personen telefonisch en 12.500 personen schriftelijk genquêteerd over de Zeeuwse woningmarkt. Deze enquête wordt in opdracht van de tien gemeenten in dat ge bied en de provincie uitgevoerd. Woningbouwverenigingen doen ook mee aan het onderzoek. Met de enquête willen de gemeen ten en de provincie informatie ver zamelen over hoe de mensen den ken over hun woon- en leefomstan digheden en welke wensen daarom trent leven. De te verkrijgen infor matie is van belang voor het ge meentelijk en provinciaal beleid op het gebied van de volkshuisvesting. Er zullen onder meer vragen ge steld worden over: de (eventuele) vorige woning; de huidige woning; de (eventuele) toekomstige wo ning; woonlasten; de woonomgeving/leefbaarheid. De gemeenten, woningbouwvereni gingen en de provincie vinden zo'n onderzoek belangrijk omdat er de laatste jaren veel veranderd is bin nen de volkshuisvesting. De wo ningnood bestaal niet meer. Toch is er veel vraag naar nieuwe wonin gen. Dit betekent dat mensen die al een woning hebben graag een ande re. een nieuwe, een grotere of een duurdere woning willen. Het aan bod van woningen sluit (vaak) niet aan bij die wens. Als er toch nieu we woningen worden gebouwd om aan die vraag tegemoet te komen, kan het gevaar dreigen van bouwen voor de leegstand. In dat geval draaien vaak de woningbouwver enigingen en de gemeenten op voor de problemen en de kosten. Het is van essentieel belang om een evenwicht te vinden tussen nieuw bouw en het aanpassen van de be staande woningvoorraad naar de wensen van de consument. Bij het aanpassen van de bestaande wo ningvoorraad moet gedacht worden aan de verkoop van huurwoningen, het aanpassen en verkopen van huurwoningen en hel slopen van huurwoningen. Om dat evenwicht te vinden is informatie nodig over wat de mensen willen. Dat kan via dit woningmarkt-onderzoek in beeld worden gebracht. Om een nauwkeurig beeld te krij gen van de woonwensen en het hui dige oordeel over de woon- en leef omstandigheden wordt de mede werking van een ieder, die in het kader van hel woningbehoefteon derzoek Midden- en Noord Zeeland benaderd wordt, bijzonder op prijs gesteld De tijdsduur van deze enquête be draagt 15 a 20 minuten. Alle gege vens worden vertrouwelijk ver werkt. Dit houdt in dat de antwoor den niet voor andere doeleinden ge bruikt worden of aan derden be schikbaar worden verstrekt. De enquêtes worden in oktober, no vember en december gehouden. De definitieve eindrapportage komt vermoedelijk in september 1999 beschikbaar. Deze eindrapportage geeft inzichten in de ervaren kwali teit van het wonen op zich en de mogelijke gewenste ontwikkelingen daarin. Daarbij wordt per gemeente gelet op bevolkingsontwikkelingen. Door de te hanteren onderzoekme- thodiek is het mogelijk op landelijk niveau gegevens aan elkaar te kop pelen en te vergelijken. Hiermee kan op ontwikkelingen in wonen, in de breedste zin van het woord, ver antwoord worden geanticipeerd. Hierbij altenderen wij de inwo ners van Middelburg erop dat ook zij benaderd kunnen worden om mee te werken aan dit onder zoek. Mensen die kosten hebben gemaakt of schade hebben geleden tijdens de extreme regenval van 13 tot en met 19 september 1998 kunnen on der bepaalde voorwaarden in aanmerking komen voor een tegemoet koming van de overheid. In Zeeland zijn de schadegebieden duidelijk in kaart gebracht. Zo valt on der andere Middelburg in zijn geheel in het schadegebied. Dit niet alleen vanwege de neerslagintensiteit, maar ook omdat het overtollige polderwa ter onvoldoende-kon worden afgevoerd. 100 mm Zoals op onderstaande tekening is aangegeven, heeft het gebied rechts van de lijn zeer ernstige schade opgelopen Op 13 en 14 september viel in dit gebied meer dan 100 mm regen. Flet gedeelte links van de lijn valt buiten het schadegebied. Bij de gemeente zijn formulieren verkrijgbaar waarmee de tegemoetkoming aangevraagd kan worden. Het formulier is bestemd voor particulieren, agrarische bedrijven en overige bedrijven. Voor alle ge deputeerden is een "call-center" (een publieke informatielijn) geopend, waartoe mensen zich kunnen wenden met vragen over de concrete uilvoe- ring. Het call-center van het agentschap LASER (Landelijke Service bij Re gelingen) is op maandag tot en met vrijdag van 8.30 lot 22.00 uur en in het weekend van 8.30 tot 17.30 uur op nummer 0800-0526 bereikbaar. "Absoluut niet", vmdl J. P. Onder- dijk. Dc heer Onderdijk i.s directeur van Stichting Woongo'ed Middel burg. "Wil je hier een helder beeld en oordeel over vormen, dan moet je eerst weten hoe de markt in el kaar zit. Hoe is de bevolking opge bouwd en voor wie zijn de wonin gen bestemd. Uit onderzoek blijkt dat er tol het jaar 2005 minder klei ne en jonge huishoudens zullen zijn. Meer huishoudens van 55 jaar en ouder terwijl het aantal gezinnen met kinderen (18 tot 55 jaar) gelijk blijft Daarnaast is de verhouding kopen of huren momenteel fifty-fif- ty en bij ongewijzigd beleid zal er dus een overschot aan huurwonin gen zijn. In hoofdzaak, maar dat is een voorzichtige conclusie, zullen dat in hoofdzaak meergezinswonin gen zijn." "Maar we moeten ook even terug in de tijd", vervolgt Onderdijk. "De norm van 200 woningen per jaar, zoals die in 1993 door Volkshuis vesting zijn opgesteld hebben we lot vorig jaar niet gehaald en vanaf 1994 zien we een verlrek-overschot omdat er niet kon worden voldaan aan de vraag naar duurdere wonin gen of het aanbod van de koopsec tor voldeed niet aan de kwaliteits vraag. We zijn dus ook bezig met een in haalslag." Uitgaande van de diverse onderzoeken blijkt volgens Onder dijk overduidelijk dat er ruim vol doende belangstelling is om in Middelburg te wonen, mits er maar voldoende aanbod en kwaliteit is voor de doelgroepen." "Dat betekent dat we onze bestaan de woningvoorraad moeten aanpas sen. Neem als voorbeeld een twee kamer-appartement. Daar is geen markt meer voor en leegstand is vervolgens hiervan het gevolg. Dan maak je van dat appartement een andere woning waar wèl vraag naar is. Simpel gezegd: slopen en her bouwen dus. Voor senioren zijn te weinig woningen. Dan gaat het niet alleen om de woning, maar ook om de woonomgeving. Dc consument stelt terecht hoge eisen aan zijn woongenot en wij moeten daar op inspelen. En zo gaat nieuwbouw gepaard met een vermindering van de bestaande woonvoorraad door samenvoeging en sloop. Het resul taat van de sloop van 84 apparte menten in de Stromenwijk is dal er 151 nieuwe woningen voor terug komen. En zo gebeurt dat op meer plaatsen in Middelburg." De samenwerking met het gemeen te gaat volgens Onderdijk prima. "Regelmatig hebben wc een zoge naamd wethoudersoverleg en daar naast is er een ambtelijk overleg. De gemeente stuurt, zorgt voor de faciliteiten en stimuleert. Wij als Woongoed beheren, investeren en ontwikkelen. En met elkaar hebben we prima resultaten bereikt. Vorig jaar zijn alle doelstellingen, zoals het toewijzen van goedkope wonin gen aan doelgroepen, de huisves ting van vluchtelingen en het hand haven van de goedkope woning voorraad ruim gehaald." Leegstand is dus maar een be perkt begrip. Middelburg bouwt en dat is hard nodig. J.P. Onderdijk, directeur Woongoed Middelburg: "prima resultaten door samenwerking Woongoed en gemeente". Foto: Ruben O reel Op maandag 19 oktober zij» de kantoren van de gemeente Middelburg vanaf 13.09 uur ge sloten. De medewerkers van de. gemeente gaan deze middag naar een informatiebijeenkomst over de toekomstvisie voor Middelburg. Het creëren van draagvlak binnen de gemeentelij ke .organisatie voor deze visie is va» groot belang voor de uitvoering van de plannen. Het accent zal liggen op dc presentatie van het aanvalsplan voor de ntetiwé eeuw. Tijdens Oeze middag is de ge meente gewoon telefonisch te bereiken. De mede werkers van het zwembad, de begraafplaats het crematorium, de sporthallen cn parkeerbeheer werken die middag meteen minimale bezetting. Dc Reinigingsdienst zal met man en macht op maandagmorgen bet huisvuil ophalen. Gp dinsdag 29 oktober staan de medewerkers van de gemeente weer voor u klaar. Tijdens de conferentie is er voldoende gelegenheid om vragen te stellen. De middag staal onder leiding van de lieer Joop van Zijl. onder meer bekend van het NOS-journaal. Bovendien vindt er een informatimarkt plaats. Er zijn verschillende stands die bezocht kunnen wor den en waar gediscussieerd kan worden met de des kundigen die bi j het project betrokken zijn. Alle re acties worden genoteerd en samen met het eindad vies aangeboden aan de gemeenteraad. Volgende weck krijgen alle inwoners van Middelburg een brochure in de bus waarin een samenvatting van het advies staat samen met hel programma van dc stadsconferentie. De gemeente en BVR willen graag weten wat in woners van hel advies vinden. Bezoek daarom de stadsconferentie op zaterdag 24 oktober in de Stadsschouwburg. Vanaf 13.30 uur bent u van harte welkom. Middelburg maakt zich op voor de stadsconferentie: gemeente-auto's roepen op om de conferentie te bedoeken. .Foto: Ruben O reel Optimalisatie afvalinzameling is noodzakelijk

de Faam | 1998 | | pagina 3