WOON- EN TUINMODE 98/99 Herfst, de tuintijd bij uitstek Haal kleur in huis met Bromelia De herfst leeft, leve de herfst Solide slot sluit inbrekers buiten Nazomeren op balkon of terras De tuin, je tweede thuis mm De tuin uw tweede huis De Bromelia op zich bestaat gek genoeg niet. Bromelia is namelijk een verzamelnaam voor een uitgebreide groep jungle-planten, die een aantal zeer in het oog springende kenmerken bezitten: een uitgesproken smaak voor kleur en vorm en een lange bloeitijd. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat interieurstilisten Bro melia tot een gewild groen gebruiks-object hebben gebombardeerd. Want bromelia's kun nen door hun felle kleuren uitgesproken vor men een interieur uitermate goed aankleden. De herfst is een ideale periode om te planten. Bomen en heesters die in dit jaargetijde de grond in gaan, kunnen zich als het ware stellen voordat de winter invalt. In het voorjaar heb ben zij daardoor een dikke streep voor op plan ten, die dan pas worden geplant. We hebben het dan vooral over planten met 'naakte' wor tels zoals dat in vaktermen heet; planten zon der kluit. Hulp van een hovenier De herfst staat niet te boek als een seizoen waarin planten op hun uitbundigst bloeien. Toch zijn er heel wat vaste planten en heesters die juist het najaar met hun bloemen inkleuren. Bekend zijn de chrysanten en de herfstasters. Maar er zijn er meer, denkt u maar aan herfst- anemonen, hemelsleutel of duizendknoop. Zaden en vruchten Tuindecor Tuinideeën Inbrekers hebben een grondige afkeer van licht en oponthoud. En u kunt beide 'ongemakken' op een eenvoudige manier regelen. Een goede (buiten-) sensorverlichting en deugdelijk hang- en-sluitwerk zijn vrijwel altijd afdoende midde len om inbrekers buiten de deur te houden. Wie dacht dat het aan het eind van de zomer gedaan is met het genieten op balkon of terras heeft het mis. Want ook in september en okto ber kan het nog heerlijk zonnig zijn. Laat de éénjarigen op je balkon of terras niet langzaam afsterven, maar vervang ze door heesters, bes- dragende struiken en herfstbloeiende bloem- bolletjes. Er zijn genoeg kleine en laagblijvende struikjes die winterhard zijn, zich prima thuis voelen in potten en bakken en die ook nog eens hun mooiste herfstkleed aantrekken. Steeds meer wordt ook de tuin bij het wonen betrokken, de tuin is een kamer van het huis. In het najaar wanneer de temperatuur daalt, wordt de tuin vooral iets om nog een beetje in te rommelen maar vooral om naar te kijken. Stapje verder Woensdag 14 oktober 1998 FAAM/VLISSINGER 23 Met brom elia 's is veel kleur in huis te halen. IjjlLaat u zich deze maand, de Oktober Tuinmaand eens inspire ren in een tuincentrum of een andere winkel waar tuinartike- ïfcfïfj len te koop zijn, of neem contact op met de vakman bij uitstek, de hovenier. Voor u het weet gaat de tuin in de herfst net zoveel betekenen als in het voorjaar en in de zomer. Geniet in de herfst van uw tuin. Ook in de herfst is uw tuin uw tweede thuis. Hoog in de bomen van het oerwoud groeien duizenden felrode, zuurstokroze, vlam mend oranje of kanariegele bromelia's. Je kunt ze dan ook gemakkelijk aan hun felle kleurtjes herkennen. Tillandsia bijvoorbeeld, bezit een soort zuurstokroze lepel die ook wel wat weg heeft van een mier zoete ijslolly, waaruit een piepklein pimpelpaars accent groeit. De Vriesea heeft daar entegen smalle langgerekte zwaardachtige aren en de bla deren zijn over het algemeen gestreept. Terwijl de Guzma- nia vanuit het centrum een ro de koker heeft die als een fon tein kleur spuwt. Net als alle bromelia's zijn de opvallende kleuren en vormen niet de ei genlijke bloemen, maar vor men zogenaamde schutblade ren die de opdracht hebben gekregen om vogels en insec ten te lokken. Ook plantenlief hebbers en zelfs mensen die helemaal geen groene vingers hebben, zullen als magneten worden aangetrokken door de kleurenpracht van bromelia's In ons eigen kikkerlandje voe len bromelia's zich prima thuis, want ze zijn kampioe nen in acclimatiseren. Met hun suikerzoete lolly's, punti ge zwaarden of kokervormige verschijningsvormen zijn bro melia's trendy kamerplanten die prima passen in moderne interieurs. De Vriesea past goed bij uitbundige interieurs met fris blauwe muren, warm oranje accenten en aparte meubelen met ronde vrouwe lijke vormen of juist a-symme- trisch hoekig design. Maar ook in verstilde sobere interi eurs met veel wittinten kan een bromelia, zoals Guzmania door de kleurige noot in het interieur zorgen. Overigens bestaan er diverse Guzmania's die feilloos aansluiten op war me roodbruine kleuren van de herfst. Giet bij voorkeur gekookt kalk- arm water in de koker van de plant en vergeet ook de pot grond niet. Geef bromelia's een lichte plek, maar liever niet in de volle zon. Daarnaast wordt een verfrissende dou che regelmatig op prijs ge steld. Tegenwoordig wordt het gros van de tuinplanten aangebo den in pot. Voor. de consu ment hebben die bomen en heesters in pot een enorm voordeel: ze kunnen het hele jaar door worden geplant. De tuinbezitter kan daarvan pro fiteren. De planten in pot heb ben nog een voordeel, met name in de zomer. Ze staat volop in bloei en eenmaal ge plant groeien deze planten probleemloos door. Dat is heel wat anders dan de bo men en heesters die in de herfst en in het vroege voor jaar met 'naakte' wortels de grond ingaan. Want die kun nen alleen worden verplant wanneer het blad er helemaal af is. Er zijn gelukkig ook planten in pot die in de herfst voor vuur werk kunnen zorgen. Sommi ge kwekers hebben zelfs spe ciale sortimenten samenge steld waarmee de tuinbezitter al het moois dat de herfst te bieden heeft, in de tuin kan halen. Dat betekent dat een tuin die in het najaar wordt beplant, gelijk al goed kan ogen. De beplanting ademt onmiddellijk de onmiskenbare herfstsfeer. Het is daarom niet voor niets dat in het kader van Oktober Tuinmaand zo sterk de nadruk is gelegd op het be grip sfeer. Laat zo'n seizoen niet zomaar voorbij gaan. Er is zoveel te genieten. Komt u er zelf niet uit, praat dan eens met een hovenier. Die kan u een eind op weg helpen. Desgewenst legt hij zelfs een sfeervolle herfsttuin voor u aan. Een hovenier denkt natuurlijk wel verder dan alleen de herfst, daar is hij voor opgeleid. Vaste plan ten, heesters en bomen groei en immers van jaar tot jaar. Daar houdt een hovenier reke ning mee. Een goed aangeleg de en vooral ook goed beplan te tuin zorgt er bovendien voor dat niet alleen in de herfst de tuin een lust voor het oog is, maar dat er ook in andere jaargetijden van alles is te beleven. Straks kan de rijp of sneeuw op uitgebloeide bloemtrossen zitten of op de lege zaaddozen. Verwijder daarom in de herfst niet alles wat verdord en afgestorven is. Dat kan altijd in het vroege voorjaar nog. Kortom, er is zo veel mogelijk in de herfst; zoveel meer dan alleen het winterklaar maken van een tuin. Leef u uit in de tuin, net zoals ook de herfst nog volop leeft. Een vakman zal niets liever doen, dan u daarbij behulpzaam zijn. Planten die in de herfst bloei en hebben een groot voor deel. Neem het voorjaar en de zomer. I n die maanden schreeuwt bij wijze van spreken alles in uw tuin om aandacht. Dat is an ders in het najaar. Planten die in dat jaargetijde bloeien, doen dat tegen een decor van verstilde herfsttinten. De vele siergrassen die pas laat in de zomer in bloei komen zoals het lampepoetsersgras en pampasgras brengen sfeer in de herfsttuin. Met hun fraaie pluimen die wuiven in de wind, zijn ze een belangrijke aanvulling voor de herfstbor- ders. Een plant bloeit om zich te kunnen voortplanten. Na de bloei vormt de plant zaad. Soms valt dat nauwelijks op. Bij andere gewassen levert dat bijzonder karakteristieke zaaddozen op zoals bij de pa paver. In die zin horen die zaaddozen bij het najaar, net zoals de bessen en andere vruchten. Lang niet alle plan ten vestigen op zo'n manier een tweede keer in het jaar de aandacht op zich. Het is bij de aankoop van planten de moei te waard om daar meer op te letten. Planten kunnen in de herfst ook mooi zijn vanwege hun bladverkleuring. Bij het korten van de dagen verandert de kleur soms van de ene op de andere dag. Dan vormt de wil de wingerd een kleurig gor dijn over de schutting of per gola, of komen de vlammende kleuren van de esdoorn je van ver al tegemoet. Het is vaak maar kort dat het blad zo in tens gekleurd is. Maar bij een gevarieerde beplanting zijn het steeds weer andere plan ten die met hun herfstkleuren bijdragen tot die heel speciale sfeer in uw tuin die u alleen in het najaar tegenkomt. Om in het voorjaar nog eerder te kunnen genieten, zou u een kas kunnen plaatsen waarin u al vroeg in het voorjaar kunt uitzaaien en plantjes kweken. Er zijn vele varianten te koop, van zeer eenvoudige kweek kassen tot mooie, prachtig vormgegeven oranjerieën waarin ook kuipplanten kun nen overwinteren. Om uw tuin eens van een an dere kant te bezien, kunt u overwegen een tuinhuis(je) te plaatsen. Een veranda ervoor en u kunt beschut genieten van de herfstzon op het thee- of borreluur. U kunt dan rustig bedenken wat u nog wilt doen in de tuin; de laatste maai- beurt, het strooien van kalk op het gras en de borders voor de broodnodige voeding en het snoeien - denk aan goed gereedschap - van grote strui ken en bomen. De herfst is hiervoor bij uitstek geschikt. Voor het ruimen van blad en vuil uit vijvers zijn al lerlei handige apparaten te koop. En wanneer u houdt van een opgeruimde tuin dan zijn bladblazers en versnipperaars handige middelen! Ook een bezoekje aan de di verse showtuinen bij hove niersbedrijven, leert hoe mooi vaste planten, heesters en bo men in de herfst kunnen zijn. Geef uw ogen de kost en kijk welke planten juist in dit jaar getijde op hun mooist zijn. Het tuincentrum kan u in uw speurtocht bijstaan. Hetzelfde geldt natuurlijk voor de hove nier. Het ontwerpen en aan leggen van een tuin die ook in de herfst de moeite waard is, vormt voor deze vakmensen een uitdaging op zich. Voor u als tuinbezitter heeft het bena deren van een hovenier in de herfst nog een voordeel. Hun werk 'piekt' namelijk in het voorjaar wanneer de meeste tuinbezitters op het idee ko men om iets met hun tuin te doen. Zolang niet iedereen ervan doordrongen is dat je een tuin uitstekend in het najaar kunt aanleggen of veranderen, heeft de hovenier nu iets meer tijd voor u. Echt, het is niet voor niets Oktober Tuin maand. Een voorbeeld van een tuin. Foto Henk Diekman Bij veel woningen zijn uitgere kend de sloten van voor-, ach ter-, schuur- en/of balkondeur vaak zwakke schakels. In deze deuren hoort echt minimaal één solide cilinderslot met vei ligheidscilinder inclusief het bijpassend veiligheidsbeslag en een speciale sluitkom. Ver vangen van de bestaande slo ten door zo'n combinatie is heel goed zelf te doen. Boven dien is het mogelijk voor al deze sloten een 'gelijksluiten- de' cilinder aan te schaffen: al le 'toegangsdeuren' zijn dan met dezelfde sleutel te bedie nen. Haal de pen of het schroefje uit te draaien en vervolgens vast te pakken met een (water pomp) tang. Wordt de woning 'opti maal' beveiligd dan komt de 'brandveilig heid' (snelle vluchtrou te) in het geding. Zorg dus voor een vaste plaats voor de huis sleutel en... breng, minstens op elke ver dieping, een rookmel der aan! Voor elke deursoort is een 'Secustrip' ver krijgbaar. Buitendeu ren zijn nog extra te beveiligen door anti-in braakstrips aan te brengen. Deze maken het forceren van deu ren, zelfs met een zwa re schroevendraaier en/of een koevoet vrij wel onmogelijk. Na op maat zagen zijn de strips eenvoudige vast te schroeven op deur en kozijn. van de voorplaat af. Breng ook hiervoor de uitsparing in vorm en op diepte. kunt de uitsparing tijdelijk opvullen met een stukje resthout. Hier door voorkomt u beschadi ging van de binnenzijden van de uitsparing tijdens het bo ren van de benodigde gaten. Plaats het slot tegen de deur - voorzijde voorplaat gelijk aan voorzijde deur - en teken de gaten voor de kruk en de cilin der af. Boor die gaten, werk ze af met een ronde vijl en ver wijder spanen en stof. Veilig heidscilinders zijn aan één zij van die schilden af. Vergeet ook het gat voor het borgen van de cilinder niet! Neem al les weg en boor de benodigde gaten. Ontdoe uitsparing en boorgaten opnieuw van onge rechtigheden. Daarna is het slot definitief te plaatsen. Draai de nachtschoot naar buiten, duw de deur tegen het kozijn en teken boven- en on derzijde van dag- en nacht- schoot daarop af. Breng die hoogten met behulp van de weg en verwijder de deurkruk ken. Schroef dan de schildpla- ten en het slot los en verwij der ze. Een onwillig slot is makkelijk uit te nemen door de nachtschoot met de sleutel Neem het oude slot mee als u een nieuw gaat kopen. Laat in de tussentijd wel iemand op uw huis passen! Probeer of het nieuwe slot soepel in de bestaande uitspa ring past. Is het gat te krap, te ken dan met behulp van slot, winkelhaak en potlood, op de voor- en de smalle zijde van de deur, de hoogte van de slotkast af. Geef ook de breed te aan en maak de uitsparing voorzichtig op maat met een beitel. Blaas of zuig de uitspa ring dan schoon, plaats het slot en teken de contouren winkelhaak over op de bin nenzijde van het kozijn en te ken de contouren van de sluit kom af. Maak de benodigde uitsparing daarna met boor en beitel. Plaats de sluitkom, zet hem met twee (grote) schroe ven vast en monteer daarna de sluitplaat. de (rode punt) beveiligd tegen molest (staalboor). Die zijde hoort dus aan de buitenkant. Plaats slot, schilden, veilig heidscilinder en krukken en te ken - van binnenuit - de gaten voor de bevestigingsbouten Ga eerst met [VUL HIER DE NAAM VAN UW CORPORATIE IN] praten om overleg te plegen c.q. toestem ming te vragen voor dat u het hang-en- sluitwerk vervangt. Een plant die in de herfst zijn vurig rode herfstkleed aan trekt in de Leucothoe ofwel druifheide. De blaadjes van deze compacte wintergroene plant zijn spectaculair felrood, ook de jonge twijgen hebben deze kleur. Op een bijzettafel tje in een hoek van het balkon vormt Leucothoe in een witge schilderde terracottapot een echte blikvanger. Voor een rustige najaarstafe reel kun je Leucothoe met bij voorbeeld groenblijvende planten, zoals klimop en buxus combineren. Ook taxus is een evergreen die het goed doet. Een enkele pluk dophei de (Erica) met witte bloeme tjes, een kistje winterviolen die net beginnen uit te lopen of siergras (Pennisetum) met wollige pluimen maakt het ge heel compleet. Een herfstboe- ket van bronskleurige en goudbruine herfstbladeren met rood-bruine dahlia's, amaranthus of bruinrode chrysanten geeft je uitzicht vanuit de huiskamer een romantisch tintje. Besjes geven je balkon na tuurlijk meteen een herfst- aanblik. Kies voor de wijnrode glimmende bessen van Skim- mia reevesiana of neem de trossen van de Skimmia japo- nica. Ook Pernettya met vio- letpaarse stevige bessen of het laagblijvende struikje Gaultheria met ronde blaadjes en helder rode bessen zijn pri ma struikjes voor in potten en bakken voor op het balkon of terras. Combineer ze met de borstelige oudroze 'kussen tjes' van Sedum 'Herfbstfreu- de' of kies eens voor herfst bloeiende bolletjes van de Colchicum ofwel herfststij- loos. Deze bloembol die in au gustus geplant kan worden, maar die ook 'droog' bloeit, lijkt een beetje op crocus. Voor hoogteverschil kun je er ook een Viburnum op stam aan toevoegen. Met al deze 'ingrediënten' in mooie terra cotta potten of rieten manden, ontstaat een mooi verloop in rode, gouden en bruine herfst tinten. Overigens is het ook de hoogste tijd om bloembollen te planten voor een kleurrijk voorjaarsbalkon, terras of tuin. Neem het geroeste tafeltje in de tuin. Leg er in het najaar eens pompoenen of kalebas sen op. Of verzamel eens een paar uitgebloeide hortensia's en zet die in een vaas of in een aarden kruik. In de herfst kunnen beplante kuipen en grote potten belangrijke blik vangers op het terras en het balkon worden. Let er alleen even op dat de potten die u koopt vorstbestendig zijn. Dat voorkomt teleurstellingen. Wie aan het najaar denkt, ziet mooie luchten. Laat die luch ten weerspiegelen in een gro te platte schaal waarin een laagje water staat. Geen sfeer volle manier om het herfst- beeld in uw tuin te halen. Over beelden gesproken- Beelden en andere ornamen ten komen in de herfst beter dan ooit tot hun recht. In het voorjaar en in de zomer moe ten deze 'versierselen' immers concurreren met al die uitbun dig bloeiende planten. In het najaar ligt dat heel anders. Juist dan vloeien ornamenten samen met hun omgeving. Ze worden sfeerbepalend voor het decor waarin ze staan. Uw tuin is dan een stilleven waar in van alles gebeurt. U kunt met uw ideen ook een stap verder gaan. Waarom wachten met het perfectione ren van uw tuin tot het weer vo' rjaar is. Geef uw terras t eens die bestrating die u al zo lang op het oog hebt. Uitkij ken op een terras of een tuin pad dat helemaal naar uw wens is bestraat, geeft een plezierig gevoel dan nog een winter uitzicht te hebben op saaie bestrating. Bestrating die hartje zomer al niet tot de verbeelding spreekt, zal u in de koude wintermaanden al leen maar nog triester stem men. Realiseer ook die wens om een pergola aan te leggen. Goed geconstrueerd kan een pergola een plaatje zijn. Bo vendien geeft die vorm en diepte aan een tuin. Ook uw herfsttuin wordt er een stuk spannender .door. In de win ter kunt u er een netje met za den en vet voor de vogels aan hangen. Is er ook een plek voor een nestkastje? Wie in het voorjaar graag een neste lend vogelpaartje in zijn tuin wil hebben, kan beter al in de herfst de 'woning' aanbieden. De hovenier kan u veel werk uit handen nemen, heeft het juiste gereedschap en wellicht aanvullende ideeën. Laat u zich deze maand, de Oktober Tuinmaand eens inspireren in een tuincentrum of een ande re winkel waar tuinartikelen te koop zijn, of neem contact op met de vakman bij uitstek, de hovenier. Voor u het weet gaat de tuin in de herfst net zoveel beteke nen als in het voorjaar en in de zomer. Geniet in de herfst van uw tuin. Ook in de herfst is uw tuin uw tweede thuis. Herfstasters, besjes, heide en struiken in mooie warme tinten geven het balkon meteen een herfstaanblik.

de Faam | 1998 | | pagina 23