Horeca Middelburg steunt Stichting Cliniclowns etos Augustijn Souburgs Mannenkoor viert feest Opstelwedstrijd voor jeugd ANNEMAREL Stuiverconcert Vlijt en Volharding modeflitsen Ti/cdcAend 3^cj c WOENSDAG 14 OKTOBER 199B^JSE B!BLIO^>s JAARGANG 100 - NUMMER 42 De grootste goedkoopste Foto/Video Speciaalzaak van Zeeland WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Het Holland International Reisburo aan de Langeviele in Middelburg houdt een opstel wedstrijd voor de jeugd. Wie een opstel in stuurt over zijn of haar meest ideale vakantie maakt kans op fotocamera's, boekenbonnen of een dagje Amsterdam (inclusief rondvaart) voor twee personen. Het winnende opstel wordt bovendien gepubliceerd in de Faam/Vlissinger. Muziekvereniging Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg houdt zaterdag (17 oktober) haar jaarlijkse Stuiverconcert in De Zwaan. De blokfluitklas, slagwerkgroep, jeugdorkest en seniorenfanfareorkest treden op in het wijkcentrum aan de Vlissingsestraat. Door Mieke Roelse Het Souburgs Mannenkoor viert zijn zestigjarig bestaan. Dat wordt uitgebreid gevierd tijdens een jubileumconcert, 24 oktober in gebouw De Zwaan in Oost-Souburg. Samen met de Vlis- singse accordeonvereniging Accordeola laten de mannen vanaf 19.30 uur horen hoe groot hun passie voor muziek is. Bovendien is ter ge legenheid van het jubileum een boekje ver schenen waarin de geschiedenis van het koor wordt belicht. ...vrijwel altijd a capella, zonder begeleiding dus... ...de vergrijzing slaat toe... ...wat meer baritons erbij geeft het repertoire een opkikker... Het Middelburgs Cou vert, een samenwer- PZC WEEKBLADEN faam /"MÊtwker kingsverband tussen negen hoofdstedelijke restaurants, serveert donderdag 29 oktober een negen gangen di ner en wijnveiling in het stadhuis van Mid delburg. De opbrengst van dit diner is volle dig bestemd voor de Stichting Cliniclowns. KIJKERS KIEZEN FOCUS Zie pagina 21 in onze winkel met live-muziek Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Poldernederlands Weet je wat ik docht toen as ik 'oorde van die alternatieve journalisten-groep 'De Poldergeus' Je weet wèf die kwaeme mee dat eerste be richt over de ontvoerders van dat schilderie uut 't muséum. Nou, ik docht eigenlijk eerst van aol: die komme vast nie van 'ier! 't Woord 'Pol der' eit op Walcher traditioneêl mae tweê be- teêkenissen: 'dé Polder' is de ouwe naeme vö 't durp dat de leste paer 'onderd jaer officiéél Vrouwenpolder 'eêt. In de Middeleêuwen 'eêt- te 't gewoon 'de Polder'. In de volksmond dus nog aoltied. Jan Zwemer IV1IRO CENTER 1 BEW. EX. VLISSINGEN 0 Walstraat 109-111.0118-414081 Schutterstraat Peter Borghart van Holland International legt het hoe en waarom van de actie uit: „We hebben hier op kantoor een ingrijpende verbouwing gehad en gaan volgende week 'als nieuw' weer open. Daar wilden we toch wat ex tra aandacht aan geven. Omdat het nu ook nog steeds boekenweek is, leek het ons wel leuk om er een opstelwedstrijd van te ma ken". ledereen die mee wil doen kan bij De Drukkerij op de Markt of Holland Interna tional aan de Langeviele een deelnameformulier op halen. Het opstel mag maximaal twee A4-tjes lang zijn en er zijn prijzen in verschillende leeftijdscategorieën. De op stellen moeten uiterlijk 24 oktober weer worden inge leverd bij het reisbureau. Een jury, bestaande uit Pe ter Borghart van Holland In ternational, Dick Anbeek van De Drukkerij en Ellen de Dreu van de FaamA/lissin- ger, beoordeelt de ingezon den verhalen. Prijswinnaars krijgen in de week na 24 ok tober persoonlijk bericht. Schrijf een opstel over je meest ideale vakantie en win een dagje Amsterdam voor twee personen. Het Stuiverconcert wordt dit jaar voor de 22e keer ge houden. Entree bedraagt, zoals de naam al doet vermoeden, slechts één stuiver. De blokfluitklas wordt aan gevoerd door Truus Wight, die de eerste opleiding van nieuwe leerlingen verzorgt. De blokfluitopleiding duurt ongeveer twee jaar. Daarna gaan de leerlingen gewoon lijk door naar de Zeeuwse Muziekschool. De slagwerkgroep staat on der leiding van Arno Muller, die zijn studie slagwerk aan het Tilburgs Conservatori um voltooide. Vorig jaar vormde hij de in 1963 opge richte drumband van Vlijt en Volharding om tot slag werkgroep. De jeugd- en de seniorenfanfare worden ge leid door Ger Blom, regiodi recteur van de Zeeuwse Muziekschool op Walche ren. Het jeugdorkest is de kweekvijver van de senio renfanfare. Hier worden jon ge muzikanten klaarge stoomd voor het grotere werk. Ze timmeren echter zelf ook aan de weg en brachten Vlijt en Volharding zelfs een landelijke titel: in 1996 haal de het jeugdorkest het landskampioenschap in de derde afdeling Fanfare. Het Stuiverconcert in De Zwaan begint om 19.30 uur. Toen in 1938 het Souburgs Mannenkoor werd opgericht, stond in artikel 1 van het re glement al direct het meest kenmerkende van de vereni ging: op neutrale grondslag. Huidig voorzitter Wieger van der Schaaf legt het uit. „De meeste verenigingen waren op kerkelijke basis gestoeld. Dat beperkte uiteraard de keuze van het repertoire. Wie daarbij wel graag zong, maar geen lid was van een kerk kon eigenlijk nergens terecht. Nü zingen in ons koor protestan ten, katholieken en niet-kerke- lijken broederlijk met elkaar. Wat ze samenbrengt is de lief de voor muziek en het plezier in zingen. Dat het plezier er altijd al ge weest is blijkt ook uit het aan tal jaren dat men lid is. Wat dat betreft ben ik maar een jonkie met m'n 14 jaar bij het koor, maar jubilea van 30, 40 en 50 jaar zijn geen uitzonde ring!". De twee ereleden van het koor, de heren Francois en Minderhoud, zijn daar voor beelden van. Francois moest door een verhuizing en zijn hoge leeftijd het repeteren vaarwel zeggen. Jos Minder houd, één van de oprichters van het koor, heeft zelfs tot 1996 nog meegezongen tot ook zijn leeftijd en gezond heid hem tot stoppen dwon gen. Dezelfde Minderhoud is vanaf de oprichting 50 jaar achtereen secretaris geweèst. Kees Moison, één van de le den, kon dan ook uit het nauwkeurig bijgehouden ar chief alle gegevens halen om het programmaboekje van het jubileumconcert ge schiedkundig te onderbou wen. Het neutrale karakter van het koor biedt veel mogelijkhe den voor het repertoire. Van der Schaaf pakt het program maboekje er even bij. „Dit is een aardig voorbeeld van wat we zingen", zegt hij. „Zeeuws dialect, gospels, opera- en operette, Duitse drinkliede ren, Latijnse gezangen, kort om: mooie stukken om te zin gen. Bij elk optreden is wat we zingen aangepast aan de gelegenheid. Bij verzorgings- en verpleeghuizen zijn dat vaak oude liedjes en ter af sluiting het Zeeuwse volks lied. Kerstconcerten vragen na tuurlijk een andere uitvoering en bij kerkdiensten waarvoor onze medewerking gevraagd wordt hangt het af van de kerk waarin we zingen. Dat zingen gebeurt vrijwel altijd a capella, zonder begeleiding dus. Waar die begeleiding wel nodig is, verzorgt Johan van Moolenbroek die extra onder steuning". Instrumenten hoeft een zang koor niet te kopen; die nemen de heren van thuis mee. Maar bij uitvoeringen moet het er wel netjes en verzorgd uit zien. Van der Schaaf: „Sinds kort hebben we nieuwe uni formen, of liever gezegd een mooi pak met strikje en al. Gelukkig kregen we een bij drage van de Stichting Moer man Promotie en het Anjer fonds, want zo'n dertig heren in de kleren steken is anders voor een kleine vereniging niet te doen" Het ledenaantal vormt eigen lijk de enige dissonant in het verder zo harmonieuze gezel schap. „Tja hoe gaat dat", verzucht de voorzitter. „De ju bilea geven al aan dat men blijft zingen tot het echt niet meer gaat. De vergrijzing slaat ook binnen ons koor toe. We zijn hard toe aan enthou siaste veertig-plussers die van zingen houden. Vooral baritons en bassen missen we nog. Mensen denken vaak Het Souburgs Mannenkoor begon in de tijd van verzuiling als neutrale vereniging. dat er allerlei technische ei sen gesteld worden, maar dat is voor ons niet zo belangrijk. Ik kon zelf in het begin geen noot lezen, maar door goed te luisteren kom je een heel eind en van lieverlee zijn al die no ten steeds duidelijker gewor den. Natuurlijk hebben we als koor een bepaald niveau, het moet goed klinken. Maar concoursen, stemmen- testen en het elkaar opjutten tot grote hoogte is niets voor ons. Een voorbeeld: toen we afgelopen zomer in de strand- kerk bij Dishoek zongen, wa ren we maar met een kleine groep. Maar de mannen die er waren deden allemaal hun stinkende best om het zo mooi mogelijk te laten klin ken. Er was een aandachtig gehoor, de sfeer was er en dan gaat het gewoon vanzelf goed. We doen het samen en we doen het graag, dus nieu we leden hoeven niet bang te zijn dat we het onmogelijke van ze vragen". Rond 1950 gaf dirigent San- derse -bakker van beroep- ie dereen die een nieuw lid aan bracht een krentenbrood. „Die tijden zijn voorbij, maar dat mooie pak krijgt ieder nieuw lid wél", zegt Van der Oplage: 51 450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v Exploitatie: Ch van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118)417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044) A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277) Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax nr(0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. De Stichting Cliniclowns Ne derland werd in 1993 opge richt om speciaal opgeleide clowns met wekelijkse regel maat op vaste kinderafdelin gen van een academisch of streekziekenhuis te laten spe len en afleiding te laten bie den. Op deze afdelingen verblijven zieke kinderen vaak voor lan ge tijd of keren steeds weer terug voor opnames. Erwin Wöhler, eigenaar van restaurant In den Zevende Hemel, is één van de initia tiefnemers van het project. Hij legt uit: „Als Middelburgs Couvert houden we regelma tig culinaire wandelingen door Middelburg. Mensen krijgen dan tijdens de wande ling gerechten te eten in ver schillende restaurants. Maar we wilden meer samen gaan doen, ook voor een goed doel. Toen werd het kind van vrien den van ons opgenomen in het Sophia kinderziekenhuis in Rotterdam. Door gesprekken met de ou ders kwamen we erachter wat die clowns betekenen voor de ernstig zieke kinderen in een kinderziekenhuis". Wöhler dacht niet lang na en werd donateur van de Stich ting Cliniclowns. „Op de vergadering van het Middelburgs Couvert waren Erwin Wöhler van het Middelburgs Couvert met het beeldje dat iedere dona teur van de Stichting Cliniclowns krijgt. FOTO JAAP WOLTERBEEK we er ook snel uit. Vervolgens is elk restaurant afzonderlijk donateur geworden". In alle negen restaurants van het Middelburgs Couvert (Café Bommel, Jazz Eetcafé Desafi- nado, De Gespleten Arent, Visrestaurant Bij het Stadhuis, De Herberg, Koperen Ketel, In den Zevende Hemel, De Huif kar en Bistro Provengal) zijn dan ook de kenmerkende clownsbeeldjes te zien die el ke donateur thuisgestuurd krijgt. Stap twee in het plan om de Cliniclowns te steunen was de organisatie van een spon sordiner met wijnveiling. Wöhler: „Mensen kunnen voor honderdvijftig gulden een kaartje kopen voor het di ner, dat uit negen gangen be staat. Het hele menu is ge sponsord, van oester tot kof fie. Ons personeel werkt die avond belangenloos, dus de complete opbrengst is voor de Clini clowns". Aangezien er 110 stoelen beschikbaar zijn in de Burgerzaal, verwacht Wöhler dan ook zeker vijftiendui zend gulden binnen te ha len. Wöhler: „Maar daar naast is er ook een vei ling van wij nen door Bert Witte. Ook de op brengst daar van gaat ge heel naar de stichting. Hoeveel we dus precies zullen bin nenhalen, valt nog niet te zeg gen". Over het menu dat ge presenteerd wordt, wil hij nog niet veel kwijt. „Dat moet na tuurlijk ook wel een beetje een verrassing blijven. In elk geval worden het kleine hap jes waarin zoveel mogelijk Zeeuwse streekproducten zijn verwerkt. Wat dacht je bij voorbeeld van een sushi met Zeeuwse oesters?" Om nog eens de nadruk te leggen op het belang van de Stichting Cliniclowns is een comité van aanbeveling in het leven ge roepen. Hierin nemen de Mid delburgse wethouder J. van Dijk-Sturm, de huisartsen P.F. de Doelder en L.W. van der Meer, de gepensioneerde huisarts J. de la Haijze en de kinderarts Doorn zitting. Wöh ler: „Zij waren allemaal gelijk enthousiast toen we van ons plan vertelden. Het is dan ook de eerste keer dat in Zeeland een dergelijk sponsordiner door de horeca op poten wordt gezet". Kaartjes voor het sponsordi ner op 29 oktober zijn ver krijgbaar bij alle restaurants van het Middelburgs Couvert. advertentie Wekelijks productinformatie meteen staartje. Deze week multifocaal glazen (advertentie) Zaterdaz a.s. zijn er weer m.m.v. Yvonne van Dam Opril Grote Markt 11, 4461 AK Goes, Tel. 0113-270709 (advertentie) Middelburg bouwt Toekomst Middelburg, u een zorg? Maandagavond gemeenteraad Woningmarkt-onderzoek van start Tegemoetkoming schade regenval Schaaf lachend. Het Sou burgs Mannenkoor is een vier-stemmig koor. Gerard Wortman, sinds 1986 dirigent van het koor, zegt daarover: „Van hoge naar lage stem men zijn dat 1e tenor, 2e te nor, bariton en bas. Het pro bleem is dat sommige popu laire stukken wel om te zetten zijn naar deze vier stemmen, maar dat het koor het soms niet aankan. Als je, zoals nu, maar vier baritons hebt moe ten die steeds harder gaan zingen om die klankkleur tot zijn recht te laten komen. Wat dat betreft zou ik erg graag er meer baritons bij hebben. Dat zou het repertoire ook een op kikker geven". Wortman is de vierde dirigent sinds de oprichting van het koor. Vier dirigenten in 60 jaar is ook weer tekenend voor de verknochtheid met het Sou burgs Mannenkoor. Van Dui venvoorde begon in 1938 en droeg het dirigentenstokje in 1949 over aan de heer San ders, van het krentenbrood. Sanders wilde het koor naar eerste prijzen loodsen. Toen dat niet lukte was er voor hem geen eer meer te beha len en werd A. Goedegebuure zijn opvolger. Na 28 jaar werd deze, voor het koor zo belang rijke dirigent, in 1986 opge volgd door Gerard Wortman, destijds al vaak vervanger en assistent. Wortman zal het koor dan ook leiden tijdens het Jubileum concert dat 24 oktober in ge bouw De Zwaan in Souburg wordt gegeven. Samen met de Vlissingse accordeonver eniging Accordeola zullen zij vanaf halfacht een uitvoering geven. Wie na afloop denkt: da's net iets voor mij, kan bel len naar nummer 478269 (de voorzitter) of gewoon eens kijken op maandagavond tus sen half acht en half tien in de Martinuskerk in West-Sou burg. betrekkelijk uniforme manier afwijkt van wat we vroeger ABN noemden." De belang rijkste afwijking is het uitspre ken van de 'ei' en de 'ij' als 'aai'. Vooral maatschappelijk geslaagde vrouwen van rond de veertig in het Gooi, zeggen steeds meer 'vraaihaaid' en 'taaid' en 'aaigelek'. Ze zitten in het hartje van de media cultuur en hebben dus veel invloed, vooral op jongeren. Het Groen-Links Kamerlid Ma rijke Vos is zo iemand, maar ook bij Paul de Leeuw en zan ger Harry Jekkers (in zijn lied over Berlijn) vind je het Pol dernederlands terug. Jan Stroop denkt dat het Pol dernederlands steeds alge mener zal worden. In Zuid- Hollandse dialecten was de 'aai' er allang, in het Duits en Engels ook, alleen het ABN heeft de vervanging van de 'ij' een paar honderd jaar tegen gehouden. De taalkundige vindt dat soort veranderingen zelf niet zo mooi. Wat hij vindt van de mensen die nog héél ouder wets, zoals de meeste Zeeu wen, op de plaats van de 'ij' een 'ie' zeggen (diek, tied) blijft open. Me bluve 't dus mé gewoon doe zöas aoltied, liek mien... 'De Polder' is verder bie de boeremènsen voraol de nae me vö de bestuursorganisatie die as laeter 't Waeterschap Walcheren 'eêtte en die te genwoordig dus nie mi besta- et. Natuurlijk zijn er polders in Walcheren, vooral rond Vrou wenpolder, Nieuwland en Ar- nemuiden. Daar wordt het woord 'polder' natuurlijk veel meer gebruikt, zoals in de rest van Zeeland ook het geval is. De rest van Walcheren wordt beschouwd als één polder, maar de inwoners noemen dat maar zelden zo. Zo gek is dat nog niet. Wie de geschie denis op lange termijn bekijkt, weet dat Midden-Zeeland in feite een deel is geweest van het (Vlaamse) vasteland en daar pas aan het begin van de jaartelling van gescheiden is geraakt! Geen echte polder, dus. Maar goed, in 'Holland' wordt het woord polder dus veel al gemener gebruikt dan hier in Walcheren. Denk maar aan het 'poldermodel' en sinds kort dus die groep 'polder geus'. Het is blijkbaar een heel modern woord. De nieuwste ontwikkeling in de Nederlandse taal heet dan ook 'Poldernederlands'. Taal kundige dr Jan Stroop ver staat daar onder een variant van het Nederlands die "op (advertentie)

de Faam | 1998 | | pagina 1