Frans Bauer keert terug in Zeelandhallen Kinderboekenweek: de enige week die tien dagen duurt Slippers in Minitheater Middelburgse 'scheids' geeft strijd niet op aU FOTO VERSCHOORE WOENJ ^odILB^^ LTOBER 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 41 M NU BIJ 1-UUR FOTO SERVICE ALTIJD GRATIS WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHERI PZC WEEKBLADEN „Hé, Fransie", klinkt het over de Vlissingse boulevard. Een groepje jongeren zwaait naar een in het zwart geklede man en laat nog eens horen dat ze weten wie hij is: „Waar is Marian ne?". De man zwaait vrolijk terug en lacht vriendelijk naar het groepje. Ondertussen wijst hij naar een stukje strand. „Kijk, daar ga ik 's zomers altijd naar het strand". Frans Bauer was vorige week heel even in Vlissingen om vast iets te vertellen over de show die hij eind deze maand geeft in de Goese Zeelandhallen. ...we gingen regelmatig stappen in Renesse, echt heel gezellig daar... ...vorige week kwam mijn laatste cd als hoogste binnenkomer in de Duitse hitparade... ...grootste Nederlandstalige show die ooit in Nederland heeft gestaan... KIJKERS KIEZEN FOCUS Zie pagina 19 Al sinds een paar jaar bestaat de Kinderboe kenweek uit tien dagen. En die tien dagen zijn ook wel nodig, want er is tussen 7 en 17 okto ber van alles te beleven. Versjes, liedjes en ge dichten samengevat onder de noemer 'Van Rijm tot Rap' vormen de rode draad. Poëziemuur Bibliobus ...je kunt natuurlijk oneindig kaarten verkopen, maar ik wil er ook een leuke avond van maken... CD SPECIAALZAAK Voorbeeldzinnen Een van de woorden die de laatste maanden regelmatig door m'n hoofd spoken, is voor beeldzin. Wat ei dat noe mee Walchers Plat te maeken, zou je zeie. Bè noe, een berg. Want als redacteur van het vervolg ('t komt dus echt nog een keer!) van het Zeeuws Woordenboek, is op het moment m'n grootste zorg genoeg leuke voorbeeldzinnen verzameld te krijgen. Voorbeeldzinnen zijn de meêst stikgaeve uustuuksels die a je in het ouwe woordenboek zövee tegenkomt en die het Zeeuws Woorcje- boek zö toet leven brienge. Marco Evenhuis Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 BEW. EX. im/vliss v. VLISSINGEN Wolstraat 109-111 fl Schutterijstraat 24 Q MIDDELBURG Lange Delft 115 (Lo. Halfords) Q Damplein Vlnr: Sitah Lampert, Malou Stam, Peter Boot en Johan Bodrij. FOTO HUIB PLOEGAERT In het Minitheater aan de Middelburgse Verwe- rijstraat wordt zaterdag 17 oktober de première ge speeld van het toneelstuk Slippers van de befaamde Engelse auteur Alan Ayckbourn, één van de groot ste blijspelschrijvers van deze tijd. De regie is in handen van Dini Ploegaert, die eerder regis seerde bij het Middelburgs Theater. 'Slippers' is het eerste grote gepubliceerde stuk van de in 1939 geboren Ayck bourn. Het werd in 1965 voor het eerst opgevoerd en had toen als titel 'Meet my father'. Voor de opvoering in Lon don in 1967 werd de titel veranderd in Relativly Speaking. Het stuk is verder onlosmakelijk verbonden met het succes uit de jaren zestig, toen het gespeeld werd door Mary Dresselhuis, Guus Hermus, Jeroen Krabbé en Willeke Al- berti. Hoofdrolspelers in de versie van het Middelburgs Theater zijn Sitah Lampert, Johan Bodrij en Peter Boot. Voor Malou Stam is een gastrol gereserveerd. Slippers gaat over Ginny, die een affaire had maar deze wil beëindigen nu ze in Greg de ware liefde heeft gevonden. Greg bezoekt voor het eerst zijn aanstaande schoonouders Philip en Sheila, om hen om de hand van hun dochter te vragen. Het bezoek loopt echter heel anders dan gepland. Het stuk wordt na 17 oktober nog elf keer opgevoerd: 24 en 31 oktober en 6, 7, 14, 14, 21, 22, 27 en 28 november. Alle avondvoorstellingen, dus ook de première, beginnen om 20.30 uur. De zondagen 15 en 22 november zijn er ma tineevoorstellingen om 14.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de zaal en in de voorverkoop bij Bruna-Loeks Boek handel. Marcel Hemmer, de Middelburgse scheidsrechter die dit voorjaar het landelijke nieuws haalde door een kopstoot uit te delen aan een keeper die hem be dreigde, heeft via het televisieprogramma TV BVD (Barend en Van Dorp) een advocaat in de arm geno men. Keie Molenaar, zelf oud-profvoetballer, heeft inmiddels namens Hemmer een gratieverzoek bij de KNVB ingediend. Hemmer werd dit voorjaar voor een jaar geschorst door de voetbalbond. Hij floot tijdens de wedstrijd Apollo-Duive- land (zaterdagvoetbal vierde klasse) en kreeg tijdens de wedstrijd onenigheid met spelers van het destijds op de graderen staande team van Duiveland. Hemmer: „Er waren al wat aanvaringen geweest, maar halverwege de eerste helft ging het echt mis. Ik had een doelpunt van Apollo goedgekeurd en daar waren de spelers van Duiveland het niet mee eens. Terwijl we op de middenstip stonden, zag ik ineens dat de keeper van Duiveland vanuit zijn doel woe dend op me af kwam stormen. Hij bedreigde me daarbij verbaal en ik wist dat ik twee dingen kon doen: mezelf ver dedigen of een rode kaart uitdelen en mezelf laten moles teren". Hemmer koos voor het eerste. „Ik stapte naar hem toe en gaf hem een kopstoot. Die keeper schrok zich rot en ging terug naar zijn doel. De aftrap werd genomen en de wedstrijd ging gewoon door". Na de wedstrijd kreeg Hem mer het bericht dat de zaak onderzocht moest worden. Uit eindelijk besloot de KNVB de scheidsrechter voor een jaar te schorsen. Vorige week verscheen Marcel Hemmer in TV BVD om zijn verhaal te doen. Barend en Van Dorp hadden daarbij ook advocaat-ex-profvoetballer Keje Molenaar uit genodigd. „Die behandelt nu mijn zaak", vertelt Hemmer. „Hij heeft inmiddels een gratieverzoek ingediend. Als dat toegewezen wordt, kan ik weer fluiten en voetballen". Als de KNVB niet ingaat op het gratieverzoek, zal Mole naar waarschijnlijk een kort geding tegen de bond aan spannen. Hemmer: „Het ergst vind ik nog wel dat de keep er van Duiveland vrijuit gaat. Hij was het die mij bedreigde en nu kan ik een jaar lang niet voet ballen en fluiten. Dat steekt me nog het meest". irr l/V Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vllssinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Door Ellen de Dreu Bauer stond vorig jaar ook al in de Zeelandhallen. Dit jaar keert hij, op eigen verzoek, te rug naar Goes. Omdat het vo rig jaar zo gezellig was, legt hij uit. En omdat hij vindt dat veel Nederlandse artiesten Zeeland eigenlijk een beetje links laten liggen. „Terwijl er hier toch ook een heleboel fans wonen. Mijn platen ver kopen hier enorm goed. En ik heb natuurlijk toch wel een bepaalde binding met Zee land". Frans Bauer woont in Fijnaart, een dorpje vlak bij Roosen daal. „Bij mij op school zaten veel leerlingen uit Tholen. Daarbij komt dat we ook re gelmatig gingen stappen in Renesse. Echt heel gezellig daar". 's Zomers is hij bovendien vaak te vinden op de boule vard in Vlissingen. „Daar ga ik naar het strand", vertelt hij. „Heerlijk vind ik dat. Mijn vriendin wil trouwens altijd naar Vlissingen als we naar het strand gaan. En na afloop eten we mosselen in een klein restaurant aan het Bellamy- park, dat is vaste prik". Frans Bauer kan absoluut ge rekend worden tot de bekend ste zangers in Nederland. Waar hij komt draaien stee vast hoofden om, om te kijken of 'ie 't nu ook echt was. Zelf advertentie is hij gewend geraakt aan alle goedbedoelde blijken van her kenning. ,,'t Hoort erbij", vindt hij. Echt last heeft hij er niet van: „Wij Nederlanders gaan toch heel nuchter met dit soort dingen om. Ik voel me geen ster, niet anders dan de rest van de wereld". De zanger brak een paar jaar geleden door met het num mer 'Als sterren aan de hemel staan', niet lang daarna ge volgd door het succes van 'De Regenboog', dat hij samen met Marianne Weber zong. Sindsdien breekt hij het ene record na het andere. Zo stond hij als eerste met drie Nederlandstalige cd's in de Album Top 100 en kwam de cd 'Voor jou' in deze lijst bin nen als nummer één. Tegen woordig maakt hij ook furore in het buitenland. Bauer: „Vorige week kwam mijn laatste cd als hoogste binnenkomer binnen in de Duitse hitparade. Maar ook in Oostenrijk gaat het momen teel goed". Bauer spreekt en zingt Duits zonder accent. Ondanks zijn Duits klinkende achternaam spreekt hij nog niet zo lang de Duitse taal: „Die heb ik een paar jaar geleden pas geleerd, in een nonnenklooster in Vught. Dat was wel even blok ken, ja. Maar het gaat nu dan ook goed". Het concert dat Bauer 24 oktober in de Zee landhallen geeft, is het zesde in zijn nieuwe concertreeks 'Frans Bauer in Concert II'. „Het is een nieuwe, uitge bouwde show", licht hij toe. „Met een groot koor, een band, ballet en een orkest erbij. In de Zeelandhallen proberen we een echt theatersfeertje te creëren. Er zijn stoelen zodat niemand de hele avond hoeft te staan. Verder zijn er nieuwe liedjes en een paar verrassin- OhUfakt vmt ibeeft «W VOOR 99,P.P. MET ONZE BEFAAMDE KREEFTENSOEP VOORAF! NIEUWE HAVEN 21, ZIERIKZEE TELEFOON 0111-412156 mttrnm (advertentie) Wekelijks productinformatie met een staartje. Deze week gratis contactlenzen Frans Bauer: „Vorig jaar zongen drieduizend mensen met me mee en was er zelfs een polonai se. Nee, ik kan niet zeggen dat Zeeuwen stug zijn". FOTO RUBEN OREEL Door Mieke Roelse Boekhandel Fanoy in Middel burg (onderdeel van De Druk kerij op de Markt) heeft tradi tiegetrouw een uitgebreid pro gramma. Elke dag wordt er voorgelezen in De Drukkerij. De kinderboekenafdeling, al tijd al een paradijs voor boe kenwurmen, heeft extra ruim te gekregen. Natuurlijk komen er ook dit jaar weer schrijvers. Wim Hofman, die een Gouden Griffel won voor zijn boek Zwart als Inkt, zal er 8 oktober zijn. Met Joke van Leeuwen, die onder meer in 1996 en 1997 Zilveren Griffels kreeg, zal hij tussen 15.30 en 17.40 uur een programma presente ren waarin rijm en rap - het thema van deze Kinderboe kenweek - ruimschoots aan bod komen. Zaterdag 10 okto ber komen er zelfs vier schrij vers naar Middelburg. Abbing en Van Cleef schreven samen De Zwarte Rugzak, een jeugd- thriller. Selma Noort won in 1996 de Vlag en Wimpel van de Griffeljury voor haar boek Geen Gewone Ketting. De vierde schrijver is Wouter Klootwijk, bekend van de boe ken over Adri die samen met Martje en Wim en de oom van Adri gewone en ongewone dingen meemaakt. Wouter Klootwijk schreef ook het boek Mogen wij u ophijsen, me vrouw? Die titel krijgt nog een spannend vervolg in De Druk kerij maar, zoals dat hoort, moet het een verrassing wor den of er écht een dame de lucht ingaat. De Kinderboe kenweek wordt bij Fanoy af gesloten met de bekendma king van de winnaars van de dichtwedstrijd. Een speciaal op het Van Rijm tot Rap thema uitgeschreven wedstrijd waar voor kinderen een lied, ge dicht of versje konden maken. Twintig kinderen zullen vanaf 11 uur strijden om de titel Rapkoning en Rijmkoningin. De winnaars krijgen een boe- kenbon van honderd gulden. De andere achttien net-niet winnaars mogen een bon van vijfentwintig gulden mee naar huis nemen. Of meteen beste den in de winkel natuurlijk. Voor nog geen vijftien gulden heb je de cd 'Van Rijm tot Rap' al te pakken. Veertien gedich ten voor kinderen die verras send vertolkt worden door ar tiesten als Def P, V.O.F. de Kunst en Raymond van het Groenewoud. Speciaal voor de Kinderboekenweek ge maakt en ook alleen te koop in de boekwinkels. De bibliotheken besteden na tuurlijk ook veel aandacht aan de Kinderboekenweek. In Vlis singen en Souburg komt er een Poëziemuur waarop kin deren hun eigen gedicht of raptekst kunnen plakken. Maar een T-shirt met (een regel uit) een gedicht is ook heel apart. Kinderen van zeven tot en met twaalf jaar die een effen T-shirt meenemen naar de bieb (Vlis singen 7 oktober, Oost-Sou burg 14 oktober) kunnen daar met textielverf een eigen tekst of iets uit een favoriet gedicht op schilderen. Voor de kleinste kinderen (van drie tot en met zes jaar) is er een theatervoor stelling. Zaterdag 17 oktober speelt Marian Romkema in het Vestzaktheater 'Knuffelbuikje'. Het gaat over wat een baby beleeft in de buik van de moe der. Kinderen die komen kijken kunnen zelf ook meedoen. Er wordt tweemaal een half uur gespeeld, om 14 uur en om 15.30 uur. Moeders mogen gratis mee, kaartjes voor de kinderen kosten twee gulden vijftig, inclusief consumptie. Ze zijn verkrijgbaar bij de bibli otheken van Vlissingen en Souburg. Natuurlijk zijn er in de bibliotheken aparte tafels met de bekroonde boeken. Daar liggen ook de boeken bij die uitgekozen zijn door de Ne derlandse Kinderjury: Dolfje Weerwolfje van Paul van Loon en Pijnstillers van Carry Slee. Bij de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg staat woensdag middag 7 oktober een speciale poëziebibliobus waarin Jo hanna Kruit vertelt over het schrijven van gedichten. Over gedichten van Johanna Kruit en Daniël Billiet hebben Zeeuwse kunstenaars een kunstwerk gemaakt. Met een speciale kijkwijzer kunnen kin deren die werken in de biblio theek bekijken en er zelf weer een gedicht over maken. Eén van die kunstenaars, Kees Wij- ker, houdt in de Kuiperspoort woensdag 7 oktober een workshop over hoe hij werkt en hoe kinderen zelf een kunstwerk over hun eigen ge dicht kunnen maken. Gratis toegangskaarten zijn af te ha len voor een bijzonder thee- feest. Donderdag 8 oktober zal Teun Theepot onder de titel Kinderboekenthee zijn verhaal doen in Middelburg. Tal van bekende figuren uit rijmpjes en versjes komen er in voor. Natuurlijk krijgt iedereen een kopje thee na afloop. Teun is er vanaf 15.30 uur voor kinde ren van vier tot en met acht jaar. Helena Dahlback en Char lotte Ramel maakten samen het boek De woorden gaan goed vandaag. Ze wonnen er dit jaar een Vlag en Wimpel mee. Dit boek wordt voorgele zen en tegelijk zullen er dia's vertoond worden van de prachtige tekeningen uit het boek. Voor kinderen van vier tot zes jaar, woensdag 14 ok tober. Om 14 uur en om 15.30 uur weer. Wel even een (gra tis) kaartje halen bij de klan tenservicebalie. De Kinderboe kenweek wordt in de Zeeuwse Bibliotheek afgesloten met een optreden van de Zeeuwëe rappers De Stormtroepers. Het optreden is in de aula, kaartjes kosten tweevijftig en begonnen wordt om 13.30 uur. De zaal is al open om 13.15 uur. Tot 16 uur hip-hop beats en je eigen gedicht (le ren) rappen, kortom een swin gend slot van de enige week die tien dagen duurt. gen waar ik nu nog niets over wil vertellen. Maar het is in elk geval de grootste Nederlands talige show die ooit in Neder land heeft gestaan". Overigens wordt niet de hele Zeelandhal gebruikt. „Nee, er is ruimte gemaakt voor drie en een half duizend mensen. We kiezen daarbij toch voor een intieme sfeer en daarom laten we een stuk van de ruimte onbenut. Want iedereen moet, waar hij of zij ook zit, toch het ge voel hebben dicht bij te zit ten. Je kunt natuurlijk on eindig kaarten verkopen, maar ik wil er ook graag een leuke avond van maken". Hij heeft er zelf in elk geval het volste vertrouwen in. „Je hoort wel eens dat Zeeuwen stug en moeilijk enthousiast te krijgen zijn, maar daar heb ik andere ervaringen mee. Vorig jaar zongen drieduizend men sen met me mee en was er zelfs een polonaise. Dus, hoe zo stug?" Kaarten voor het concert van Frans Bauer zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij VVV Goes, de Stadsschouwburg in Middelburg, de Zeeuwse Theater Stichting, De Maagd in Bergen op Zoom, de kassa van de Zeelandhallen en de Nationale Theater Kassa. (advertentie) De enige speciaal zaak van Zeeland gespecialiseerd in metal, hardcore, punk, rock, pop, hip hop en alles wat je in andere CD winkels niet standaard kan vinden...OUD en NIEUW. Scherpe rand van platenland, Aardschok 10 maal eremetaal, OOR 11-tal en Moord' lijst CD'S vindt je bij ons altijd Wij kunnen ALLES leveren, oud en nieuw Acda De Munnik - Naar Huis 32,95 Faithless Sunday 8 PM 38,50 Wu-Tang Killa Bees- Swarm 37,50 Dr. John Anutha Zone 35,60 Sheryl Crow Clobe Sessions 34,95 BI0f Helder Live 2CD 37,50 KISS PsychoCircus 37,50 Fear Factory - Obsolute 34,95 VRIJDAG EN ZATERDAGS ALTIJD GEOPEND. DOOR DE WEEK WISSELENDE OPENINGSTIJDEN. ADRES: WALSTRAAT 20, VLISSINGEN. fdat Een voorbeeldje: het woord gebouw betekent in het Zeeuws niets anders dan in het Nederlands. Alleen wordt het hier volgens het Zeeuws woordenboek wat vaker en al gemener gebruikt dan in 't 'Ollands, bijvoorbeeld voor woonhuis. Niks bijzonders dus en zo op 't eerste oog nogal saai. Maar zo'n woord gaat le ven door de (in dit geval Mid delburgse) voorbeeldzin die erbij staat: 'Z'ebbe öök nog zö'n groot 'uus op de kaoi, ze woue 't wè kwiet, ma da spreekt, van zö'n gebouw kom je in deze tied nie af'. Of bij het woord bedrisse. Dat betekent beredderen, zegt ons woordenboek, en is (of was?) onder meer bekend in Vlissin gen, Grijpskerke en Westkap- pel. Door de Griepskerkse voorbeeldzin komt het woord tot leven: 'Je moeder bluuf mè allêênig, 'oor, noe Sentien ook getrouwd-is. -Jaet, mè ze kom nogal 's af, op 'n achte- middeg en 's morgens ei z'aoltied wat in d'r 'uusje te bedrissen'. Bij het schrijven van het twee de deel van het woordenboek sta ik voor een groot pro bleem: hoe kom ik aan zulke mooie, uit het leven gegrepen voorbeeldzinnen? Een hele berg mensen uit de hele pro vincie helpen al mee: die krij gen iedere zes weken een hoofdstuk thuis en lezen dat door. Als ze iets tegenkomen wat ze aanspreekt, schrijven ze een voorbeeldzin op. Zo kwam ik bijvoorbeeld aan de volgende mooie, eigentijdse zin uit Oud-Vossemeer bij het woord 'achterop' (achteraf): 'Eêst a problêmen mit m'n bougies, toen m'n radiator. En dan achterop oak nog 's m'n uutlaet d'r af'. Voor Walcheren kunnen we nog wel wat hulp gebruiken uit plaatsen met een bijzonder eigen dialect: Middelburg, Vlissingen en vooral Arnemui- den en Westkapelle. Dus as je dienkt, da je kan 'elpe en 't He ken je wè leuk om te doen, schrief dan even een briefje nae de redactie van deze kran- te, o.v.v. Walchers Plat. Een nieuw boek belicht de geschiedenis van de Zeeuwse landbouw tussen 1600 en 1910. Adviesbureau Magnée geopend in Middelburg. Oktober Woonmaand bij Brooymans Van de Gruiter Wonen en Diezijn in Middelburg. Verder deze week: pianopraktijk voor leerlingen uit Domburg en Middelburg, Escher-lezing in Zeeuwse Bibliotheek, handige van dag tot dag overzichten en nuttige tips van de overheid. (advertentie) Deze week: Positieve reactie Japan Toekomstvisie Middelburg 55-plussers in beweging

de Faam | 1998 | | pagina 1