Licht op maat Recycling wit- en bruingoed Kleur bekennen Ontspannen onder de douche 't Wordt weer tijd om bloembollen te planten op het toilet Koelen met een kleurtje Hinderlijke beeldschermspiegelingen op de computer en televisie? Er is een raamdecoratie op de markt, die u de ergernissen bespaart, zonder helemaal van de buitenwereld te wor den afgesloten! Vanaf 1 januari 1999 wordt in Nederland een nieuw systeem gestart voor de inzameling en ver werking van afgedankte huishoudelijke apparatuur, zoals bijvoorbeeld koelkasten, wasmachines, televisies en videorecorders. Dit systeem is opgezet door de samenwerkende fabrikanten en im porteurs van deze apparaten, verenigd in de VLEHAN {Vereniging Leveranciers van Huishoudelij ke Apparaten in Nederland) en de FIAR {Vereniging van Fabrikanten, Importeurs en Agenten op elektronicagebied). De plannen voor het systeem zijn onlangs ingediend bij het Ministerie van VROM. Ook de verlichting is op afstand bedienbaar. Douchen is al lang niet meer een louter hygië nische noodzaak. Steeds vaker nemen we een douche om lekker te ontspannen. Douche-in stallaties met verschillende straalsoorten, mas sagedouches en geurende douchegels, dat al les moet bijdragen aan een weldadige ontspan ning. „Leuk is het niet als je merkt dat je ou ders moderner zijn dan jezelf. Het zou toch zo moeten zijn dat ze door mij op al lerlei nieuwe ontwikkelingen gewezen worden. En dat ze vervolgens alleen maar kunnen verzuchten hoe knap men tegen woordig wel niet is. Maar bij mijn eerste bezoek aan het nieuwe huis van mijn ou ders was ik het die zich voortdurend ver baasde. Bewegingsmelders, elektronische jaloeziebesturing, veiligheidscontactdo- zen; wat betreft wooncomfort liggen mijn ouders lichtjaren op mij voor". Afstandsbedieningen Innovatief en mooi Installateur Bloeiende bloembolle- Aan de inrichting van het kleinste kamertje wordt steeds meer aandacht besteed. Hoewel wit nog altijd de meest toonaangevende sani- tairkleur is, zien we ook in de toiletruimte steeds meer kleuraccenten verschijnen. Bij voorbeeld in het tegelwerk, op de vloer of in al lerhande accessoires. tjes kunnen heel ver rassend werken als ze op een onverwachte plek in het voorjaar te voorschijn komen. Bij voorbeeld tussen de richels van een tuin muurtje, in een uit sparing van het ter ras, in het gazon, on der hagen of in een aardbeienpot op het balkon. Met kleine bolletjes zoals sneeuwklokjes, blau we druifjes, irisjes, anemonen, narcissen en kleine tulpen maakt u er een verras send kleurrijk voorjaar van. Foto Pergo. In veel keukens wordt niet alleen gekookt maar ook gelééfd. Daarom besteedt men steeds meer aandacht aan de inrichting van dit vertrek. Ook als het om de aanschaf van een koelkast gaat. Vorm en kleur worden steeds belangrijker. Woensdag oktober 1997 FAAM/VLISSINGER 17 Een goede lichtinval is wat ie dereen wenst. Toch kan licht soms vervelend zijn. Als u te levisie kijkt of als u met de computer werkt. U moet zich inspannen om iets te zien, met vermoeidheid en pijnlijke ogen tot gevolg. De raamde coratie, waarvan het bovenste deel van het horizontaal, ge- plisseerde doek volkomen on doorzichtig is en het onderste gedeelte is vervaardigd van voile met een prachtig, diffuus licht en uitzicht naar buiten, laat u ontspannen kijken. Het doek is in paarse en diepblau we aquareltinten leverbaar. Het systeem is gebaseerd op diverse inzameistro- men; enerzijds via de ge meentelijke reinigingsdien sten, anderzijds via winke liers, die oude apparatuur gaan innemen bij aanschaf van een gelijksoortig nieuw apparaat. De samenwerkende produ centen en importeurs zor gen zelf voor inname van alle ingezamelde appara ten bij de winkeliers of de gemeentelijke depots. Vervolgens worden alle apparaten zo veel mogelijk gerecycled, waarbij wordt gestreefd naar een groot hergebruik-percentage en met name de winning van bruikbare grondstoffen, zoals De verwijderingsbijdragen worden steeds apart geheven, naast pen apparaat. In 1999 start de inzameling van grote apparaten. beeldbuisglas en metalen, voorop staat. Voor de financiering wordt een fonds opgericht onder toezicht van accountants en de overheid. Dit fonds wordt gevoed met de ver wijderingsbijdragen, die vanaf 1 januari 1999 ver plicht worden geheven bij de aankoop van nieuwe apparaten. Deze bijdragen lopen uiteen van f 2,50 tot f 40,-, afhankelijk van het soort apparaat, de prijs van elk n ieuw^td1 ko- in 2000 gevolgd door de kin' Toiletzitting in Hewi Blauw. Foto: Pagette. De wereld wordt steeds kleiner, we leven in een 'global villageIn formatie en invloeden van over de hele wereld bereiken ons; via in ternet, tijdschriften, televisie en andere media. Culturen vermengen zich en daardoor ook verschillende trends. Ze beïnvloeden elkaar, overlappen elkaar of hebben gemeenschappelijke kenmerken. Maar soms volmaakt het kleine, oftewel: het zijn de kleine dingen diet hem doen. Op deze pagina wat voorzetten voor wie de perfectie nastreeft. Maar ook hoe geautomatiseerd een huis kan zijn. Geen wonder dat de nieuwste generaties koelkasten niet al leen een prachtige vormge ving hebben, maar ook zeer kleurrijk zijn. En als de fraaie vormgeving dan ook nog gecombineerd wordt met gebruiksgemak, kunt u terecht spreken van een aanwinst voor uw keuken interieur. Een wel heel opvallend model is de Carrozzati van Whirlpool. Deze koel/vriescombinatie is verkrijgbaar in de kleuren: blauw, rood, geel en roestvrij staal. Daarnaast biedt de Carrozzati veel handige extra's, waaron der een flexibele kast- en deurindeling. De koelkast is verder uitgerust met een zogenaamd 'no- frost'-systeem, dat ijsvorming voorkomt. Ontdooien hoeft niet meer en dankzij geschei den temperatuurzones wordt iedere soort voedsel optimaal bewaard. Zitten onder de douche dankzij zitstang of stoeltje. Foto: Hüppe Nu heeft douchen wel één na deel. Je doet 't staand. Voor wie dat te 'vermoeiend' is, zijn er handige douchezitjes in de handel. Soms in de vorm van een klein opklapbaar stoeltje, soms ook als een handige op klapbare stang, die naar de wand toe gedraaid een plaats besparende, stabiele en veili ge greep vormt. Daarmee kunt u tijdens het douchen voortaan lekker gaan zitten! Van september tot november is de beste tijd om bollen te planten Tegenwoordig kan alles automatisch De rondleiding door het nieu we huis van zijn ouders was voor Peter van Muylwijk (28) en zijn vriendin Marietta van der Horst (26) een kijkje in de toekomst. In hun toekomst, want ter plekke vielen ze voor de elektrotechnische inrich ting. „Dat wil ik ook, dacht ik", al dus Peter. „Dat begon al op het moment dat ik binnen kwam. Toen ik de deur open deed ging direct het licht aan. Ik nog kijken of mijn vader achter de deur stond, maar dat was niet zo. Blijken mijn ouders in de gang een bewe gingsmelder te hebben, die ervoor zorgt dat het licht me teen aanspringt. Erg handig als je bijvoorbeeld met je han den vol binnenkomt. Ook op zolder hebben ze zo'n bewe gingsmelder. Dat is niet alleen makkelijk, het bespaart ook energie, want het licht blijft niet langer branden dan nodig is". De bewegingsmelder, die Pe ter als zo'n beetje beschouw de als het toppunt van luxe, bleek nog maar een beschei den begin te zijn. „In de woonkamer dacht ik even bij Chriet Titulaer op bezoek te zijn. Ten eerste vanwege de afstandsbediening voor de lampen, dat vond ik al heel wat. Maar daarna liet mijn va der me de jaloeziebesturing zien. Ook alweer volautoma tisch. Aan de besturing is een zonnesensor gekoppeld en die zorgt ervoor dat als de zon fel op je ramen schijnt, de jaloe zieën vanzelf naar beneden gaan. Vervolgens vraagt mijn vader of ik wel eens van lichtma- nagement gehoord had. Nou niet dus, maar hij was graag bereid even te showen wat dat inhield. Allerlei lichtsa- menstellingen zijn in één sys teem samengebracht. Daar mee kun je met een druk op de knop of via de afstandsbe diening de verlichting bijvoor beeld in de 'romantisch di- ner'-stand zetten' de lamp bo ven de tafel gedimd en verder de kamer sfeervol uitgelicht. Met één druk op de knop! Of in de 'op de bank met een boek'-stand. Het is ideaal. Toen ik het zag was ik ver baasd, maar ook stikjaloers". Terwijl Peter met zijn vader de technische installaties door nam, werd Marietta door Pe ter's moeder op sleeptouw ge nomen. Marietta kon al snel constateren dat de nieuwe elektronische inrichting van het huis niet alleen innovatief en handig was, maar vooral ook mooi! Peter: „Marietta kwam naderhand naar mij toe en zei dat wij ook maar eens moesten gaan kijken bij de in stallateur. Vooral de mooie schakelaars in het huis van mijn ouders spraken haar aan. Hoe noem de ze het ook alweer? Oh ja, 'een klein sieraad aan de wand'. Nu zijn die schakelaars ook inderdaad erg mooi. Bo vendien is er zo'n ruime keu ze, dat er altijd wel een serie is die precies past bij je interi eur". Peter en Marietta gingen inderdaad vrij snel na het be zoek aan Peter's ouders naar de elektrospecialist. Die bleek nog veel meer te bieden heb ben. Bovendien kwam Peter er snel achter dat de vakman een betere gesprekspartner dan zijn vader was waar het ging om elektrotechnische toepassingen. „Mijn vader was meer bezig om mij ja loers te maken dan dat hij me probeerde te informeren", al dus Peter. Hij ontdekte hier ook dat het ene stopcontact het andere niet is. „Niet alleen kun je kie zen voor de kleur of de vorm die bij je past, je kunt je keuze ook laten leiden door de be hoefte aan veiligheid. Zo zijn er contactdozen met over spanningsbeveiliging. Daar mee weet ik zeker dat waarde volle apparatuur zoals m'n te levisie of cd-speler niet naar de bliksem gaat bij een...ja, blikseminslag. Of neem zo'n veiligheidscontactdoos tegen foutstroom. Die schakelt bij gevaarlijke situaties de stroom direct uit. Die mag toch eigenlijk in geen enkele badkamer ontbreken". Het bezoek aan de installateur opende Peter zijn ogen. Veel plezier deed het hem om te merken dat er installaties be-' staan waar zijn vader nog niet eens van gehoord had. De zo geheten Europese Installatie bus bijvoorbeeld, waarmee het mogelijk is om praktisch alle technische functies in huis te besturen en te contro leren. De verwarming, verlichting en beveiliging zijn in één sys teem met elkaar verbonden en zijn op afstand - zelfs on derweg - te bedienen. „Het leuke is dat ik mijn vader nu ook iets nieuws te vertellen heb. Overigens niet alleen van de Europese Installatiebus. Marietta en ik zagen bij de in stallateur ook contactdozen met kinderbeveiliging. Dat wij die binnenkort ook hebben zal voor hem en mijn moeder misschien nog wel het groot ste nieuws zijn"! Bent u nieuwsgierig gewor den naar als het nieuws dat uw installateur te vertellen heeft? De Stichting Schakel naar Schoonheid, waarin de be langrijkste fabrikanten van schakelmaterialen zijn ver enigd, heeft de brochure 'Het beste voor uw huis' gratis voor u klaar liggen. Telefoon: 0800-0230005. Ook de closetzitting en -deksel kunnen kleur in het toilet brengen. Sommige fabrikan ten leveren ze in moderne, fel le kleuren, zoals rood of diep blauw. Naast kleur wordt steeds vaker ook gelet op de vorm van pot, zitting en dek sel. Daarmee brengt u niet al leen een stukje design in uw toilet, maar ook functionaliteit. Door vorm en keuze van ma terialen wordt zo enerzijds een ergonomisch verantwoor de zit bereikt en anderzijds het schoonmaken vergemakke lijkt. Kijkt u maar eens bij uw sanitairspecialist. Als u geen prijs stelt op een gazon dat er als een biljartla ken bij ligt, kunt u in het ga zon de bolletjes van crocus planten. Maak met een schop een winkelhaak in de grasmat en til hem gedeeltelijk op. Nadat u de grond eronder wat losser heeft gemaakt, plant u een paar crocusbollen en drukt de grasmat weer goed aan. Ook balkonbezitters kunnen kleine bolgewassen op hun balkon toepassen. In bakken, houten kuipen, zinken em mers, oude emaille potten of aparte aardbeienpotten kun nen bloembollen heel verras send werken. Kleur en vorm worden ook bij koelkasten steeds belang rijker. Foto: Whirlpool.

de Faam | 1998 | | pagina 17