Eindbod: f 15.500,- Privépraktijk voor probleemkinderen zie achterpagina van deze krant MOONUGHTSHOPPING Zeeuwse Komedie brengt laatste productie in Vestzaktheater Oude lagen Woonmode 98/99 Wouter Kabouter op avontuur DE HERENSTRAAT VERWELKOMT WEER EEN NIEUWE ONDERNEMER ZATERDAG 3 OKTOBER 1998 Zie advertentie elders in deze krant WEiflHflHHHHflIHIHHiHHHHHHHHHHHBi JAARGANG 100 - NUMMER 40 Eenmaal andermaal voor aquarel Rien Poortvliet Huib Stouten van de gelijknamige auto sloperij in Seroos- kerke op Walcheren mag zich naar alle waarschijnlijkheid trotse eigenaar noe men van het aquarel van Rien Poortvliet. Op de valreep bood hij f 15.500,-. door Ferdinand Koppejan Hulp op het gebied van ontwikkeling, sociaal emotionele ontwikkeling, gedrag en leerpro blemen. Dat is het terrein waarop de Zeeuwse Praktijk voor Psychologisch Onderzoek en Pe dagogische Advisering, kortweg Zeeuwse Praktijk genoemd, zich sinds begin september bezig houdt. Sarah de Beer en Loes Klooster man runnen de praktijk: „Wij willen vanuit een stuk enthousiasme en zelfstandig zijn onze ei gen opvattingen over kwaliteit in de praktijk brengen". ...natuurlijk houd je altijd opstandige kinderen... ...heel wat mensen voelen zich het bos ingestuurd met standaard adviezen... ...niet iedereen wil naar Emergis... Twee leden van amateur-toneelgroep De Zeeuwse Komedie spelen zaterdag 10 oktober de première van het stuk 'Ockham's Scheer mes' van Titus Tiel Groenestege en Han Römer. Het is waarschijnlijk de laatste productie van de Zeeuwse Komedie die wordt gespeeld in de thuishaven aan het Bellamypark. 02V<zic6en& plat KIJKERS KIEZEN FOCUS Zie pagina 19 Ohitftlkt «Ht km(t «W De wereld wordt steeds kleiner, we leven in een 'global village'. Informatie en invloeden van over de hele wereld bereiken ons via in ternet, tijdschriften, televisie en andere me dia. Culturen vermengen zich en daardoor ook verschillende woontrends. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: PZC WEEKBLADEN fa&m/vraÉ&feer Leerlingen van groep één tot en met vier van basisscholen uit Oostkapelle en Domburg ope nen vrijdagmiddag 9 oktober de tentoonstel ling 'Wouter Kabouter, op avontuur in het herfstbos' in het Zeeuws Biologisch Museum. Een dag later is de tentoonstelling ook voor an der publiek te bezichtigen. Voor de liefhebbers was het de laatste kans om een bod te doen. Het bod is doorge geven aan de beheerders van het schilderij in Middel- harnis. Nu moet nog komen vast te staan of de taxatie waarde is overboden. De PZC Weekbladen die in diverse edities huis-aan- huis verschijnen op de Zeeuwse eilanden en Goe- ree-Overflakkee (Zuid-Hol land) verkochten een aqua rel van Rien Poortvliet bij op bod, in samenwerking met de Stichting Omloop Goeree Overflakkee, die jaarlijks rond eind augustus een wandel tocht van 110 km rond de ei landen organiseert. De op brengst van de illustratie is bestemd voor hospice Calan- do in Dirksland, een voorzie ning waar ernstig zieke en lij dende mensen in de laatste fase van hun leven worden verzorgd en begeleid. Rien Poortvliet zelf stelde het aquarel vlak voor zijn dood beschikbaar voor een goed doel in de streek waar de wortels van zijn familie lig gen verankerd, Goeree-Over- flakkee. Hij schonk het via zijn neef Gerrit Poortvliet aan de organisatie van de mara thonwandeltocht. Het aange boden aquarel toont het typi sche (duin)landschap nabij Ouddorp met de alom beken de vuurtoren op de achter grond en meet inclusief lijst 45 bij 50 cm. De illustrator die vooral bekend werd door zijn vele met tekeningen ver rijkte boeken hoopte de ver koop bij opbod zelf mee te maken. Hij overleed echter in 1995 op 63-jarige leeftijd. Om die reden heeft neef Gerrit het doek een tijdje achter ge houden. Het aquarel is getaxeerd. De waarde er van is geheim en de gegevens liggen veilig op geborgen bij notaris mr. L. de Koning in Goedereede. Vol gens insiders moet er hoog geboden worden, wil het doek worden verkocht. Het hospitium werd in juli van dit jaar in gebruik geno men. Het ligt in Dirksland naast he+ Van Weel-Bethesda Ziekenhuis, maar functio neert geheel zelfstandig. Het werd gerealiseerd op initia tief van de Stichting Palliatie- ve Zorg Dirksland. Naast een team professionals wordt da gelijks een aantal vrijwilligers ingeschakeld bij het werk in hospice Calando. De Zeeuwse Praktijk is er voor kinderen tot en met achttien jaar. Maar de ouders van de kinderen met problemen wor den ook begeleid. „Het belang van het kind staat voorop, maar natuurlijk is dat van de ouders ook belangrijk", vertelt Sarah de Beer. De ambitie om een eigen praktijk te beginnen, hadden de beide vrouwen al tijdens hun studie. Nadat ze eerst brede ervaring in het werk veld hebben opgedaan, is hun eigen praktijk nu gerealiseerd in een verbouwde en schitte rend opgeknapte landbouw- schuur, gelegen in een rustge vende omgeving aan de rand van Middelburg. Eén van de problemen die Loes en Sarah regelmatig te genkomen is ADHD: een aan- dachtstekortstoornis. Kinde ren die dat hebben kunnen hyperactief zijn. „Verder zien we veel emotionele problema tiek; angstige en sombere kin deren. Depressief is een groot woord, maar ze maken wel een depressieve indruk", ver telt Sarah. „En wat je natuur lijk altijd houdt zijn opstandi ge kinderen". Ouders die kin deren hebben met dergelijke problemen en zich afvragen of daar wat tegen te doen is, kunnen bij de Zeeuwse Prak tijk terecht. „Want dat zijn dus opvoedingsvragen waar je echt heel goed wat aan kunt doen". Problemen kunnen op allerlei manieren ontstaan. „Over het algemeen hebben ouders best een goed idee over het opvoe den van hun kind, maar toch komen ze soms voor vragen te staan", weet Loes. „Vroe ger leerde je van je moeder of van een oudere zus hoe je op voedingsproblemen kon op lossen, maar die wonen nu vaak verder weg. Verder is de maatschappij toch wel een stuk ingewikkelder geworden, zowel voor volwassenen als voor kinderen". De huisarts kan doorverwijzen naar de Zeeuwse Praktijk, maar ouders kunnen ook zelf bellen. „Er zijn problemen die wij niet kunnen verhelpen, dat leggen we altijd gelijk uit", vertelt Loes. Ze vervolgt: „Als we denken dat we wel wat aan het probleem kunnen doen, nodigen we de ouders, als het kan allebei, uit voor een eerste gesprek. Samen met hen brengen we de pro blematiek zo veel mogelijk in kaart en dan kunnen we zeg gen of we wat aan het pro bleem kunnen doen". Ook de kosten en duur van de behan deling wordt de ouders tij dens dit eerste gesprek ver teld. „Heel wat mensen zou den zich in het bos gestuurd voelen met standaardadvie zen. leder kind is een individu en uniek", zegt Loes. „Wij kij ken heel goed naar de situatie waarin het kind verkeert en we kijken of we advies kunnen geven waar de ouders ook echt iets mee kunnen. Mensen moeten het gevoel hebben verder te kunnen. Wij geven meer dan alleen huis-, tuin-, en keukenadviezen". De twee orthopedagogen willen maat werk leveren, dat vormt voor hen de uitdaging. Er zijn een aantal verzekeraars die de kosten van orthopeda gogische hulp vergoeden. In Zeeland is dat nog niet het ge val. Zeeuwse zorgverzeke raars verwijzen naar Emergis. Dat is gratis en daar kan ieder een naar toe. „Maar wij den ken dat mensen een keuze willen kunnen maken. Niet ie dereen wil naar Emergis. En dan moet je ook naar een privépraktijk kunnen", vindt Sarah. Twee acteurs, Henk Geelhoed en Ron Thiry, brengen vanaf zaterdag 10 oktober vanaf 20.30 uur een boeiende avondvoorstelling. De regie is in handen van Katinka van den Dool. Het stuk gaat over de ouder-kind relatie. Wat de ene generatie zelf heeft moe ten ondergaan van hun ou ders, speelt in één of andere vorm weer door in de relatie tot de eigen kinderen. Vader en zoon zijn confronterend aanwezig in Ockham's Scheermes. De mannen heb ben, ondanks alle emancipa tie, moeite met het tonen van emoties en affectie. Dat gege ven wordt door de schrijvers helder en met humor bloot gelegd. Schijnbaar achteloze zinnen, woorden, taalgrapjes, snelheid, ritme en herhaling: allemaal elementen die steeds duidelijker de onmacht tot de werkelijke toenadering en be grip laten zien. Acteurs Geel- hoe en Thiry speelden overi gens in de laatste productie van de Zeeuwse Komedie ook al vader en zoon. Het stuk wordt de zaterdagen 17, 24 en 31 oktober en 7, 14, 21, en 28 november nog eens herhaald. Wie liever op een zondagmid dag naar het theater gaat, kan 1, 14 en 29 november om 15 uur in het Vestzaktheater te recht voor de voorstelling. (advertentie) Als ik met oude Walcherenaren praat, betrap ik mezelf er meer dan eens op, dat ik veel meer naar het praten van mijn gesprekspartner luister, dan naar het verhaal. Ik zit gewoon te wachten tot ik weer iets hoor wat me nog nooit is opgevallen. Een woord, een uitdrukking, een klank of werkwoordsvervoeging. En ik moet zeggen dat ik na drie jaar (zoiets toch) Walchers Plat nog steeds niet uitgeluisterd ben. Al is de netto-opbrengst per ge sprek wel drastisch gekelderd. Maar af en toe kom ik nog wel 's leuke dingen tegen. Zöas onderlesten, toen a dien ou wen bèrgend (Ritthemer) 't aneêns aod over een korrewaegen in plekke van een kruwaegen. In de vuur van z'n verhaal verviel de bes te man in het Zeeuws van zijn jongste jaren. Alle invloeden die de moder ne tijd ongetwijfeld ook op zijn praten heeft, waren even tjes niet bestand tegen zijn en thousiasme. Korrewaegen (of nog ouwer kordewaegen) is trouwens een heel oud Zeeuws woord voor kruiwagen. In Walcheren zijn de meeste mensen het woord allang vergeten, maar elders in de provincie is het woord bij de oudste generatie nog wel bekend. Vooral op de Bevelanden. Ik heb wel eens gelezen dat korde- of koordewagen alles te maken heeft met het koord, dat soms gebruikt werd om de wagen behalve met beide armen ook met de schouders te kunnen ondersteunen. Dat klopt niet. Het middel eeuwse werkwoord croden (krojen zei mae) is een oude vorm van het woord kruien (krujen dus). Croden en crodewagen zijn in de Zeeuwse uitspraak een stukje opgeschoven: kor(d- )ewaegen dus. En er zijn nog meer oudere dialectverschijnselen die ik in oost- en zuid-Walcheren opge tekend heb. Die delen van Walcheren hebben relatief weinig oude woorden be waard. Da spreekt, zö dicht bie Stad. Maar in vervoegingen hoor je hier relatief veel bijzondere dingen. Zo zijn de oude verledentijds vormen van zitten, zien en ge ven er nog niet helemaal ver dwenen: zatte, zagge en gav- ve, waar de rest van Walche ren de (eigenlijk een beetje vernederlandste) vormen zae- te, zaege en gaeve kennen. Ook magge in plaats van mo ge of meuge is er niet onbe kend. Nog niet zo lang geleden hoorde ik onder Nieuwland een paar kinderen (die verder overigens een beetje half- Zeeuws, half-Hollands praat ten) aan hun moeder vragen: 'Ma, magge me nog even bu- tespele?'. Zo zie je maar: ook in de jon ge Nieuwlandse polderklei zijn die ouwe taallagen niet kapot te krijgen. Gelukkig. Marco Evenhuis (advertentie) Wekelijks productinformatie meteen staartje. De2(-< week gratis contactlenzen (advertentie) vnoR 99,~" pp het onze befaamde kreeftemsoep vooraf! nieuwe haven 21. zierikzee telefoon 0111-412156 Het Huis van Kleur is geïnspireerd op de vijftiger, zestiger en zeventiger jaren. Het is één van de vier belangrijkste stromingen die momenteel de woonmode beïnvloeden. In deze FaamA/lissinger vindt u een apart katern vol nieuws over de algemene woontendensen: van badka mermeubels tot behang en accessoires. Het Perscentrum Wonen presenteert de vier belang rijkste stromingen die op dit moment het interieur beïn vloeden: het Huis van Kleur, geïnspireerd op de vijftiger, zestiger en zeventiger jaren; het Huis van Zen, met con trasten tussen licht en don ker, mat en glanzen, Japan se verfijning en westers comfort; het Huis van Licht, waarin openhuis, transpa rantie en mobiliteit een be langrijke rol spelen en het Huis van Weelde, ingeto gen, klassieke vormen ge combineerd met luxueus comfort. (advertentie) Japanse delegatie uit Na- Nieuwe bedrijven indus- gasaki op bezoek, trieterrein Arnestein handelsovereenkomsten worden bekeken 55-plussers in beweging 250 BOVAG OCCASIONS Faam/Vlissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. (advertentie) bosmuis, vos, das, wild zwijn of een ree. Terug in de educa tieve ruimte van het museum wordt er gekleurd en over de dieren gepraat. De tentoonstelling is bedoeld voor kinderen van vier tot en met tien jaar. Hij werd oor spronkelijk gemaakt döor het Noordbrabants Natuurmuse um in Tilburg en is nog tot en met 11 april te zien in het Zeeuws Biologisch Museum. Oplage: 51 450 ex Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.. (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd redactie: maandag 10 00 uur Advertenties: maandag 12 00 uur Een actie van Ondernemers Organisatie Goes Wouter Kabouter ontdekt dieren in het herfstbos. De kinderen krijgen een korte musical te horen over de ka bouter Wouter, opgevoerd door personeel van Natuur museum Nijmegen. Wanneer Wouter een dag na zijn ver jaardagsfeestje ontdekt dat zijn muziekdoosje is verdwe nen, gaat hij samen met de kinderen op zoek naar het klei nood in het donkere herfst bos. Tijdens de speurtocht - compleet met zaklantaarn en puntmuts - komen de kinde ren dieren tegen. In donkere hoekjes zitten wellicht een Sarah de Beer en Loes Kloosterman: „Mensen moeten het gevoel hebben verder te kunnen. Wij geven meer dan alleen huis-, tuin- en keukenadviezen".

de Faam | 1998 | | pagina 1