GEMEENTE MIDDELBURG Leren of revalideren? Openluchttheater De Mikke Stremming Spijkerbrug Open dag Milieustraat en Stadsbeheer-Uitvoering Afval van burgemeester duikt op in sportpark Japanse delegatie bezoekt Middelburg Start Sportinstuiven Verkeerseducatie krijgt vaste plaats in het vakkenpakket op scholen De puntige brug uit het jaar 1853 Extra voorzieningen voor minima füvvl Week 39 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Een dag achter je afval aan SS doetje versteld staan "Nee heb je, ja kun je krijgen Rioolrenovatie Zaag- molendijk - Gemaal de Grenadier(Elektraweg) Vernieuwen riolering in de Nadorstweg Tafeltje Dekje Woensdag 23 september 1998 FAAM/VLISSINGER Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de sectie Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur, donderdagavond van 18.00 tot 20.00 uur. Afgelopen vrijdag nam vogel- en egelopvang de Mikke het open luchttheater in park Toorenvliedt aan de Koudekerkseweg officieel in gebruik. Wethouder Van Dijk-Sturm ont hulde daar het nieuwe informatie bord. Het voormalig openluchttheater is bedoeld voor allerlei weidevogels, zoals ganzen en zwanen. Op dit veld kunnen de vogels rustig gras eten. Maar het is vooral bedoeld om de vo gels op dit veld te laten revalideren, alvorens zij terug in de natuur wor den geplaatst. De opening van de re- validalieweide werd aangegrepen om aandacht te besteden aan hel vijftien jarig bestaan van de Mikke. Vogelspeurtocht Afgelopen zaterdag hield de Mikke een open dag Op deze wijze kon ie dereen kennis maken met de werk zaamheden van de vogel- en egelop vang. Voor de kinderen was er een vogel- speurtocht en zij konden geschminkt worden. Het wateronderzoek viel let terlijk in het water wegens het natte weer van de afgelopen dagen. Ook waren er rondleidingen en werd de nieuwe video over jonge dieren gepresenteerd. Tevens reed de paardentram speciaal voor deze gelegenheid van het cen trum naar de Mikke. Zaterdag 26 september is het feest op de Waldammeweg op het industrieterrein Arnestein in Middelburg. Daar houden de Milieustraat van het OLAZ (Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijdering Mid den- en Noord-Zeeland) en Stadsbeheer-Uitvoering van de gemeente Middelburg een open dag. De milieustraat is geopend tussen 09.00 en 16.00 uur. Daar kan ieder een zien wat er precies met het af- Is de burgemeester betrokken in een milieuschandaal? Of is hier iets heel anders aan de hand. Ook uw afval duikt misschien wel eens op in een sportpark of plantsoen in de buurt. Gelukkig is het dan al lang geen afval meer. Het groente-, fruit- en tuinafval dat u apart houdt wordt bij composteerbedrijven omgezet in compost. Deze gft- compost wordt in de landbouw en groenvoorziening gebruikt als bodemverbeteraar. Uw gft-afval krijgt een nieuw leven als schone, vruchtbare compost. Bezoek een afvalbedrijf in uw buurt op de Nationale Afvaldag zaterdag 26 september Meer informatie: bel gratis SC00T 0800 7007 of kijk op www.Afvaldag.nl val gebeurt en kennis maken met de mogelijkheden van de milieu- straat. Deze dag. die gekoppeld is aan de eerste Nationale Afvaldag, heeft als motto "een dag achter je afval staan, doet je versteld staan". Compost Weinig mensen welen namelijk wat er precies met hun afval gebeurt als het de sloep voor hun woning ver laat. Bovendien is er nog veel on duidelijkheid over het scheiden van afval. Op deze dag krijgt iedereen de kans om met eigen ogen te zien hoe du allemaal in werkelijkheid gebeurt. Bezoekers krijgen een zakje compost aangeboden en des kundigen leggen liet nut uit van af val regels. Huisvuilwagen De naast gelegen gebouwen van Stadsbeheer-Uitvoering, die on langs officieel in gebruik zijn geno men, zijn ook op deze dag openge steld. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen bezoekers zien hoe het er dagelijks aan toegaat bij de buiten dienst van de gemeente Middel burg. Er worden demonstraties gegeven met een huisvuilwagen. een haak- wagen met een afvalcontainer en andere wagens van de Reinigings dienst en groenbeheer. Bovendien kunnen de nieuwe gebouwen van de dienst worden bezocht. In dit nieuwe complex zijn de bui tendienstmedewerkers van onder andere de afdelingen Stadreiniging, Groenbeheer en Eigendomsbeheer gehuisvest. ledereen is welkom op de open dag op zaterdag 26 september bij de Milieustraat. Waldammeweg 9, te lefoonnummer 651478 en Stadsbe heer-Uitvoering, Waldammeweg 11 telefoonnummer 675322. Hel "puntbruggetje" in Middelburg foto: Ruben Oreel In opdracht van de dienst Stads beheer van de gemeente Middel burg is vanaf maandag 28 sep tember tot en met vri jdag 2 okto ber de Spijkerbrug door werk zaamheden afgesloten voor al het verkeer. De werkzaamheden worden alleen uitgevoerd bij droog weer. De nu aanwezige slijtlaag op het brugdek wordt verwijderd door middel van stofarmstralen. Na het stralen wordt een epoxy (hardwor- dende kunsthars) onderlaag aange bracht. De toplaag wordt met bauxietkorrels ingestrooid. De bauxietkorrels zorgen voor de stroefheid op het brugdek. Geschiedenis De karakteristieke Spijkerbrug is gelegen lussen de Kinderdijk en de Rouaansekaai. De naam van de brug heeft naar grote waarschijn lijkheid betrekking op de vele pak huizen gelegen aan de Kinderdijk. Het is afkomstig van het Latijnse woord spicarium (korenschuur). Met de naam van de brug werd dui delijk gemaakt dal met deze brug een toegang werd gecreëerd vanaf de Rouaansekaai naar de pakhuizen aan de Kinderdijk. De Spijkerbrug is een ontwerp van Gerardus Hen drik Grauss, geboren op I decem ber 1807 te Middelburg. De punti ge brug werd geplaatst in 1853 en werd in 1975 gerestaureerd. De brug is 4,80 m breed en heeft een totale lengte van 36,50 m. De doorvaartwijdte tussen de land- hoofden is 1 1.10 meter. Werking De Spijkerbrug valt onder het type dubbele basculebrug met hellende vallen. Dit type brug is nauwelijks nog te zien in Nederland. Het be hoort tot de categorie beweegbare bruggen dal draaibaar is om een horizontale as. Achter de dichtgemetselde sierbo- gen zijn kelders gestort, waarin de tegengewichten van de hootdlig- gers onzichtbaar zijn, maar uiterst effectief bewegen. De hoofdliggers bestaan uit een voor- en achlerarm. Bij het openen zwaait de achterarm naar beneden en wordt geborgen door de brugkelder. De vloer van deze kelder ligl boven het hoogste waterpeil. Op deze manier werden bouwkosten waarschijnlijk be spaard, omdat het dan niet nodig is om de kelder waterdicht te maken. Tevens moeten bij een diepere kel der de wanden de waterdruk kun nen opvangen. De brug wordt door middel van een elektromotor aan gedreven. De motor wordt bediend door de havenmeester. Het meest opvallend aan de brug zijn de cir- kelsegmenten (de tandreep), die uit het wegdek steken. Spookverhaal Over de brug deden rond 19(M spookverhalen de ronde. Als tegen de avond over de bru zou er een wit hondje aa wandelen dat in het w en de mensen uitlok' volgen. Er zijn m geweest die in 1 om het hondje Verkeersbeeld Reden voor deze samenwerking is dat de scholen net weer zijn begon nen. Dat is overal te zien. Posters, spandoeken, maar vooral grote groepen fietsende schooljeugd ma ken weer deel uit van het verkeers beeld. De eerste weken van het schooljaar wordt daar landelijk en provinciaal veel aandacht aan besteed, want jaarlijks vallen er onder de school gaande jeugd veel verkeersslacht offers. Verkeer is voor de leeftijdsgroep twaalf tol achttienjarigen doods oorzaak nummer één. hierbij wordt ingegaan op de re gelgeving en op de gevaren met betrekking tot het verkeer Straat en huisnummer: Postcode en woonplaats Telefoonnummer: ook ingegaan op het gedrag van de leerlingen. Soms wordt in het kader van dit project een video gemaakt; - een bromfietscursus met mede werking van rijschoolhouders; hierbij wordt nadrukkelijk aan dacht besteed aan de praktijk en het gedrag. Dit gaat verder dan de theoretische voorbereiding op hel CBR-examen. De nadruk ligt op hel voorkomen van onveilige situaties; - alcohol en drugs en verkeer: Enkele voorbeelden die door scho len worden uitgevoerd die al mee doen aan het VEVO -project zijn: - een school-lhuis-route project: met name brugklassers brengen de knelpunten op die route in De schooljeugd schroomt niet om met z 'n allen naast elkaar te fietsen foto: Ruben Oreel Remweg Naast de projectmatige aanpak wordt ook bekeken hoe verkeerse ducatie opgenomen kan worden binnen bestaande vakken. Hierbij kan gedacht worden aan het nakij ken van een Fiets in het vak tech niek of hel berekenen van de rem weg van een auto in het vak natuur kunde. Tevens kan de zichtbaarheid in het verkeer in de vakken verzorging (kleding) en biologie (oogfunctie, reflectie) worden besproken Het onderbrengen van verkeersedu catie bij gewone, bestaande vakken heeft grote voordelen. Het hoeft geen extra tijd te kosten en ver keerseducatie kan zo een vast on derdeel worden van de jaarlijks te behandelen stof. Aandacht De activiteiten op de deelnemende scholen beperken zich dus niet lol een paar weken aan het begin van het schooljaar. Het hele jaar door wordt regelmatig aandacht besteed aan verkeer en de daarmee samen hangende onveiligheid. Hel VEVO-projecl wordt door de gemeente Middelburg en het ROVZ (Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland) onder steund en gefinancierd. De Stedelijke Scholengemeenschap Nehalennia, het Calvijn College en de Toorenvliedtschool in Middelburg geven verkeerseducatie aan hun leerlingen. Zij werken samen met de gemeente Middelburg in het VE- VO-project (Verkeers Educatie in het Voortgezet Onderwijs). Onder grote belangstelling van de Japanse media legt burgemeester Spahr van der Hoek een krans bij het Atoombom monument in Nagasaki. De gemeente Middelburg ont vangt donderdag 24 september tot en met zaterdag 26 september een Japanse delegatie in het ka der van de uitwisseling met Na gasaki. In het jaar 2000 wordt het 400-jarig bestaan van de Nederlands-Japanse handelsbetrekkingen gevierd. De gemeente Middelburg zal hier sa men met de zusterstad Nagasaki een bijdrage aan leveren Welke bijdrage dit wordt zal tijdens het bezoek worden besproken. De zus terstadrelatie met Nagasaki bestaat dit jaar twintig jaar. Burgemeester Spahr van der Hoek is eerder dit jaar in Nagasaki geweest voor een overleg over de viering met het ge meentebestuur daar. Tijdens zijn bezoek heeft hij het gemeentebestuur van Nagasaki uit genodigd om dit jaar met een dele gatie Middelburg te bezoeken voor een verdere oriëntatie Ontvangst Het gemeentebestuur van Nagasaki heeft positief gereageerd op deze uitnodiging. Vanaf morgen komt een delegatie van ongeveer twintig personen naar Middelburg voor verdere afspraken. Naast de aankle ding van de viering in het jaar 2000 in Nagasaki en hier in Middelburg, komt de uitnodiging van Nagasaki aan Middelburg aan de orde. Het is de bedoeling om volgend jaar met een Zeeuwse delegatie naar Japan te gaan. Het provinciebestuur is ook bij de viering betrokken. Het college van Gedeputeerde Stalen biedt het Ja panse gezelschap morgen een ont vangst aan op het provinciehuis. Om mensen te helpen die van weinig geld rond moeten komen, stelt de gemeente Middelburg extra voorzieningen beschikbaar. Deze voorzie ningen zijn niet alleen voor mensen die te maken hebben met Sociale Zaken van de gemeente, maar ook voor mensen die bijvoorbeeld een WAO-, AOW-uitkering of een ander inkomen op sociaal minimumni veau hebben of te maken hebben met onder andere het GAK. Mensen met een laag inkomen of een uitkering bij welke instantie dan ook kunnen gebruik maken van: kwijtschelding van gemeentelijke belastingen; bijdragen uit het Gemeentelijk Sociaal Fonds: bijdragen uit de bi jzondere bijstand: premie vrijwilligerswerk; wet voorzieningen gehandicapten. Om de persoonlijke situaties van aanvragers te bepalen, leggen vrijwilli gers huisbezoeken af. Voor het aanvragen van een bezoek kan het ant- woordstrookje worden ingevuld en worden opstuurd naar: Gemeente Middelburg, t.a.v. Mevrouw M. Klaver, Antwoordnummer 73. 4330 WB Middelburg. Een postzegel is niet nodig. Heeft u vragen naar aanleiding van deze informatie, dan kunt u contact op nemen met Sociale Zaken, tel 675666 of met Mevrouw M. Klaver, tel 675585. Zij is van maandag tot en met donderdag te bereiken tussen 10.00 en 12.00 uur. Gedurende een periode van mini maal drie jaar wordt gezamenlijk bekeken hoe de verkeerseducatie een vaste plaats kan krijgen binnen het voortgezet onderwijs. De SSG Nehalennia en het Calvijn College hebben al twee jaar ervaring met het VEVO-project. De Tooren vliedtschool start dit jaar. beeld, die zij daarna met de do cent bespreken. Hierbij wordt Antwoordstrook Ik wil graag iemand bij mij op bezoek krijgen die uitleg geeft over de verschillende financiële mogelijkheden die de gemeente Middelburg mij kan bieden. Het openluchttheater in Park Toorenvliedt is nu in gebruik bij vogel- en egelopvang de Mikke J'oto: Ruben Oreel Vorige week zijn de sportinstui ven in sporthal de "Kruitmolen" weer begonnen. Ti jdens de instui ven kan onder deskundige lei ding een aantal sporten worden beoefend, zoals badminton en volleybal. Op de woensdagmorgen wordt regelmatig aerobicles gegeven. Op deze ochtend kan tevens een trimcircuit worden afgewerkt. De instuiven vinden plaats op:. maandag van 13.00 tot 14.30 uur en van 21.00 tot 23.00 uur; woensdag van 09.00 tot 10.30 uur. De kosten bedragen drie gulden per keer. Deelname aan de instuiven kan tot mei 1999. Vanaf 21 september tot en met 2 oktober 1998 wordt de riolering vanaf de Zaagmolendijk tot in het gemaal de Grenadier aan de Elektraweg van binnenuit gere noveerd. Gedurende deze werk zaamheden is het verkeer gehin derd en parkeren is op bepaalde plaatsen niet mogelijk. Huishou dens in de omgeving ondervinden ook tijdelijke overlast. Dc werkzaamheden zijn reeds be gonnen bij de Zaagmolendijk Ri- oolputten zijn al opengebroken. Verschillende huisaansluitingen worden de komende tijd afgesloten. Bewoners worden verzocht zo wei nig mogelijk water te gebruiken. Hel hoogstnoodzakelijke gebruik (toilet, wastafels en dergelijke) blijft mogelijk. Tevens kan er stankoverlast worden veroorzaakt. De vrijkomende lucht is ongevaar lijk Bewoners ontvangen een brief met nadere informatie van de firma BEI over wanneer de werkzaamheden precies in de omgeving van hun huizen plaatsvinden. De heer J. Gabriëlse van de dienst Stadsbeheer is met de dagelijkse toezicht op de uitvoering van het werk belast, telefoon 675333. Aansluitend op de werkzaamhe den van Delta Nutsbedrijven aan het elektriciteitsnet begint half oktober het aannemingsbedrijf van Dijck-Pctit met de riolerings werkzaamheden in de Nadorst- weg tussen de Gerrit van der Veenstraat en de Prooijenseweg. Het werk wordt in drie fasen uitge voerd: fase 1 van gemaal Nadorstweg lot aan de ingang van het sportterrein; fase 2 van het sportterrein tot en met huisnummer 39; fase 3 van huisnummer 39 lot aan de Prooijenseweg. Eerst wordt de bestrating opgebro ken vanaf het gemaal tot aan het sportterrein. Daarna worden de hoofdriolering en de huis-en kolk- aansluitingen vernieuwd. Als de riolering vernieuwd is wordt er een puinverharding aangebracht en be gint de aannemer met het aanbren gen van de bestrating. Gelijktijdig met het aanbrengen van dc bestra ting start de aannemer met het uit breken van de bestrating en het ver nieuwen van de riolering in het tweede gedeelte. De riolcrings- werkzaamheden zullen ongeveer zestien weken duren, zodat indien er geen vertraging is door weersin vloeden regen en vorst) deze eind januari 1999 gereed zullen zijn Voor de uitvoering van de werk zaamheden zal dc straat voor het verkeer moeten worden afgesloten. Toegang lol woningen zal te voet mogelijk blijven De werkzaamhe den zullen ongetwijfeld ongemak veroorzaken. Er wordt naar ge streefd het ongemak lot een mini mum te beperken. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met de heer J. Gabriëlse van de dienst Stadsbe heer. telefoon 675333. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag lussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu van 28 september tol en met 4 oktober maandag, rundvlees, erwten, wortelen, aardappelen dinsdag rundergehakt, crème spinazie, aardappelen woensdag gemarineerd rundvlees, rozijn tjes. rodekool, aardappelen donderdag gegrilde kippenpoot, gemengde groente, aardappelpuree vrijdag gepaneerde visfilet, gemengde groente, bechamelsaus, aardap pelen zaterdag nasi goreng, kipsaté zondag wal de pol schaft

de Faam | 1998 | | pagina 3