Nieuw bod: f 7.650,- 'Toezichthouder! is geen arbeidstherapie' Van struusveugel tot Surrender: feêste in Fort Rammetjes! 2 joV* c Zakelijk gezien Laatste kans Dance Masters WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1998 JAARGANG 100 - NUMMER 39 BIJZONDER AANBOD Juwelier \AN DEF&MADEN WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Eenmaal andermaal voor aquarel Rien Poortvliet Door Joep Bremmers Sint Jan Spektakel Door Mieke Roelse PZC WEEKBLADEN faam/^ Anmekoareproater Unplugged Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Trots Onltfokt i/ow km(i eW Vanaf vrijdag 18 september beginnen de lessen in Goes en Middelburg. Er zijn nog plaatsen vrij voor: Volwassenen Jongens van 14/16 jaar op vrijdag en zaterdag. Streetdance. Kidswing. Wi *2f/alc6en& fdat Dorpsdynamiek Marco Evenhuis Woensdag 23 september HEROPENING SPEELCLUB DAGELIJKS GEOPEND VAN 20.00-06.00 UUR GOUDEN RIJRINGEN 'h KARAAT BRILJANT (45 stuks per ring) 895,- I KARAAT BRILJANT (48 stuks per ring) 1560,- KLEINE MARKT! Walstraatpromenude 4381 EJ VUSSINGEN Tel. 0118-412605 Vrijdag koopavond Het opbieden is begonnen, maar het blijft - op dit mo ment - wel een Walcherse aangelegenheid. Huib Stou ten van de gelijknamige autosloperij in Serooskerke op Walcheren bood vorige week op het aquarel van Rien Poortvliet f 5.250,-, maar Wim de Graaf van De Graaf Assurantiën in Middelburg geeft met een bod van f 7.650,- te kennen het schilderij echt te willen hebben. De Gtaaf wil het werk een prominente plaats geven in zijn nieuwe kantoor in Vlissingen, dat eind volgend jaar gerealiseerd wordt. Voor de liefhebbers is deze week de laatste kans om een bod te doen. Het hoogste bod voor de komende week wordt doorgegeven aan de beheerders van het schilderij in Middelharnis, waarna komt vast te staan of de taxa tiewaarde is overboden. De PZC Weekbladen die in di verse edities huis-aan-huis verschijnen op de Zeeuwse eilanden en Goeree-Overflak- kee (Zuid-Holland) verkopen een aquarel van Rien Poort vliet bij opbod. Ze doen dat in samenwerking met de Stichting Omloop Goeree Overflakkee, die jaarlijks rond eind augustus een wandel tocht van 110 km rond de ei landen organiseert. De op brengst van de illustratie is bestemd voor hospice Calan- do in Dirksland, een voorzie ning waar ernstig zieke en lij dende mensen in de laatste fase van hun leven worden verzorgd en begeleid. Rien Poortvliet zelf stelde het aquarel vlak voor zijn dood beschikbaar voor een goed doel in de streek waar de wortels van zijn familie lig gen verankerd, Goeree-Over- flakkee. Hij schonk het via zijn neef Gerrit Poortvliet aan de organisatie van de mara thonwandeltocht. Het aange boden aquarel toont het typi sche (duin)landschap nabij Ouddorp met de alom beken de vuurtoren op de achter grond en meet inclusief lijst 45 bij 50 cm. De illustrator die vooral bekend werd door zijn vele met tekeningen ver rijkte boeken hoopte de ver koop bij opbod zelf mee te maken. Hij overleed echter in 1995 op 63-jarige leeftijd. Om die reden heeft neef Gerrit het doek een tijdje achter ge houden. Overigens dienen geïnteres seerden in het aquarel schrif telijk een bod uit te brengen via de Zeeuwse en Zuid-Hol landse huis-aah-huisbladen. Het doek is evenwel ge taxeerd. De waarde er van is geheim en de gegevens lig gen veilig opgeborgen bij no taris mr. L. de Koning in Goe dereede. Volgens insiders moet er hoog geboden wor den, wil het doek worden verkocht.Het hospitium werd in juli van dit jaar in gebruik genomen. Het ligt in Dirksland naast het Van Weel-Bethesda Zieken huis, maar functioneert ge heel zelfstandig. Het werd gerealiseerd op initiatief van de Stichting Palliatieve Zorg Dirksland. Naast een team professionals wordt dagelijks een aantal vrijwilligers inge schakeld bij het werk in hos pice Ca'ando. Wie een bedrag over heeft voor het schilderij kan dat kenbaar maken door een briefje te sturen naar de centrale redactie van de PZC Weekbla den, Postbus 5017, 4380 AA in Vlissingen. Faxen kan ook: 0118-472404. Op de inzending graag vermelden 'Rien Poortvliet schilderij'. Eventueel kunt u ook de reden vermelden waarom u de aquarel graag zou willen hebben. De actie duurt tot 30 september. Het bedrag dat wordt geboden dient altijd te worden afgerond op hele (vijftig)tallen en dient op maandagochtend voor 10.30 uur in ons bezit te zijn. Hoewel de in blauwe uniformen gestoken toezichthouders nog wel eens op onbegrip bij de Walcherse bevolking stuiten, werpt de aanwezigheid van deze vorm van blauw op straat wel vruchten af. Volgens Johan Bodrij, directeur van de Stich ting Stadstoezicht Vlissingen-Middelburg, sluit het werk van de stadstoezichthouders naadloos aan op de taken van de alom vertrouwde politie-agenten. „Het werk dat de toezicht houders doen is werk waar de politie zelf niet aan toe komt", is hij van mening. In totaal zijn er vierenzestig toezichthouders werkzaam op Walcheren. Tot voor kort sur veilleerden de toezichthou ders alleen in de gemeenten Vlissingen en Middelburg maar onlangs zijn er ook twee geüniformeerd in de gemeen te Veere gaan werken. „De toezichthouders hebben een vaste aanstelling in het kader van de Melkert-banen", ver telt Johan Bodrij. „Maar zelf vind ik dat toch wel erg nega tief klinken. Dat heeft teveel weg van werkverschaffing en dat is het absoluut niet. De toezichthouders werken pre ventief en we zijn momenteel bezig met de afronding van een onderzoek waaruit blijkt dat de preventieve werking inderdaad vruchten afwerpt". Het verschil met de politie zit 'm in de bevoegdheden die de toezichthouders hebben. De toezichthouders mogen criminelen als vandalen en verkeersovertreders alleen wijzen op hun gedrag. Een bonnenboekje hebben de toe zichthouders niet op zak dus verbaliseren is er niet bij. De toezichthouders zijn in dienst van de Stichting Stadstoe zicht die afhankelijk is van subsidie van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkge legenheid en de gemeenten Vlissingen en Middelburg. Als enige wapen hebben de voor malige werkelozen een porto foon op zak. „Het is juist goed dat ze alleen met de mond kunnen ingrijpen", vindt Bo drij. „De nadruk in het werk van de toezichthouders ligt nadrukkelijk op preventie. Zodra je gaat verbaliseren is er van preventie geen sprake meer. Als iemand die in de Walstraat fietst door de toe zichthouders wordt gevraagd om af te stappen en de per soon in kwestie rijdt toch door, dan kan met de porto foon de politie worden inge schakeld. In de praktijk werkt dat prima". Bodrij is zelf poli- tie-agent en is door de Wal cherse politie 'uitgeleend' aan de stichting: „Er is prima overleg met de politie en het is ons helemaal duidelijk wie welke taken voor zijn reke ning neemt". De bevolking reageert echter nog al te vaak minder enthou siast op de stadstoezichthou ders. „De meest gehoorde opmerking is 'als je echt niets meer kan dan wordt je maar toezichthouder'", vertelt toe zichthouder John van Zun- dert. Van Zundert is sinds een jaar werkzaam als stadstoe- zichthouder en het werk be valt hem prima. „Het is wel zo dat we in sommige gevallen niet echt veel kunnen doen", vertelt Van Zundert. „Maar dat heeft ook zo z'n voorde len. Zodra je bonnen gaat Toezichthouders nemen een politie over. schrijven worden de mensen ineens een stuk onvriendelij ker. En daarnaast, als ik naar de cijfers van inbraakpreven tie kijk dan is onze aanwezig heid wel degelijk van belang". Van Zundert doelt op het on derzoek dat momenteel gaan de is naar de inbraakpreven tie die de toezichthouders de afgelopen zomermaanden in het Vebenabos bij Koudekerke hebben geleverd. „We heb ben het onderzoek nog niet helemaal afgerond", vertelt Johan Bodrij. „Maar het ziet er nu al goed uit. Het aantal inbraken in de vakantiewonin gen in het park is aanmerke lijk lager als voorgaande ja ren. We zijn nu aan het uitzoe ken of dat louter te wijten is deel van de werkzaamheden van FOTO JANNE WOLTERBEEK aan de toezichthouders of dat er nog meer factoren mee spelen". Ook op het gebied van win keldiefstal hebben de toe zichthouders al meerdere ma len hun diensten bewezen. Secretaris van de Vlissingse winkeliersvereniging Harry De Middelburgse Sint Janstraat was van oudsher een 'ach teraf' straatje: er waren woonhuizen, opslagplaatsen, een smederij, een brandweerkazerne en zelfs een speelgoedfa briekje, maar geen winkels. Sinds de renovering van de straat, enkele jaren geleden, is dit veranderd. In het straat je tussen de Lange Delft en de Turfkaai bevinden zich in middels verschillende verrassende winkels en horecagele genheden. Wie eens echt goed kennis wil maken met de Sint Jan straat, kan er zaterdag (26 september) een kijkje nemen. De ondernemers in de straat hebben de handen inéén ge slagen en vieren dan het jaarlijkse 'Sint Jan Spektakel'. In het breedste gedeelte van de straat wordt een catwalk op gesteld waar mode- en sportzaken een aantal modeshows houden. Daarnaast zijn er een springkussen, sportschool demonstratie, een klimwand, oude ambachten en live mu ziek. Kinderen kunnen zich laten schminken en er is ie mand die aan 'handpainting' doet. Elders in deze krant een compleet overzicht van de activiteiten. Het eerste Festival Zeêland Noe belooft een door en door Zeeuws feest te worden. Fort Rammekens, bij' Rit- them vormt zaterdag 26 september het decor voor de primeur van Zeêland Noe. Het festival wordt georgani seerd door Stichting Zuudwest 7 (van het tijdschrift Noe). Marco Evenhuis, voorzitter van Zuudwest 7, ver telt over het waarom: „Als het over Zeeland gaat denken veel mensen, ook de Zeeuwen zelf, altijd over gebeurte nissen van ver voor de oorlog. Maar er is zoveel meer dat Zeeland te bieden heeft, vooral veel nieuwe, verras sende zaken. Dat willen we laten zien met dit festival. Er is niks mis met de babbelaars, boerendansen en verha len uit de oude doos, maar het is slechts één deel van Zeeland". Het andere deel, daar gaat het om in Fort Rammekens: het Oplage: 51.450 ex. Uitgave: Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Exploitatie: Ch. van den Oosterkamp (0118) 484399 Privé (0118) 417802 Administratie: PZC Oostsouburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Advertentieverkoop: Jerry Tupanwel (0118) 484316 (privé (0118) 615044). A. Lammers-Van Otterdijk (0118) 484313 (privé (0118) 640277). Redactie: Ad Hanneman, (0118) 484275 en Ellen de Dreu-Erkens, (0118) 484276 privé 0118-641484 Redactie-adres: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen fax. nr.: (0118) 472404 Bezorging: 0800-0231231 Druk: Wegener Nieuwsdruk Zeeland, te Vlissingen. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd redactie: maandag 10.00 uur Advertenties: maandag 12.00 uur Faam/Vtissinger maakt deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan- huisbladen. Totale oplage: 181.000ex. Zeeland van nu. Wat valt daar allemaal onder, wat gaan we zien? Evenhuis: „Het Zeeuws Dialecten woordenboek op CD-rom is een goed voor beeld van hoe oud en nieuw samengaan. Dat is die dag voor iedereen toegankelijk. Een ander verrassend voor beeld is een dans voor trek paard en crossmotor. Dezelf de 'passen' worden beurte lings door de verschillende PK's uitgevoerd. Ligfietsen van Bram Moens zullen er zijn, per slot van rekening zijn die ontwikkeld omdat je in- Zeeland nou eenmaal vaak stevige wind tegen hebt". Een kraampje met babbelaars zal er dus niet staan, maar de inwendige mens wordt ook hier Zeeuws verwend. Er staat zelfs struisvogel op de kaart. Maar sinds wanneer is de struisvogel een Zeeuwse lekkernij? Lachend vertelt Evenhuis: „Ze worden in Zeeuws-Vlaanderen gefokt en geslacht voor restaurants in de provincie. In dat opzicht zijn ze net zo Zeeuws als mos selen. Zo is er ook ijs dat op smaak gebracht wordt met streekproducten, bessen uit Zuid-Beveland bijvoorbeeld. Eric Rotte, de Omroep Zee land-kok, zal die dag met zijn mensen de bistro bemannen waar typisch Zeeuwse ge rechten te vinden zijn maar dan in een modern jasje". Veel te zien, te proeven en vooral veel te luisteren. Het Fort leent zich daar goed voor met zijn sfeervolle ruimtes. Doorlopend zullen er verha len te horen zijn van vertellers van naam. Sankie Koster, Jo- pie Minnaard, Bertus Limo- nard en Jan Zwemer nemen dit deel voor hun rekening. Bert van Leerdam van Om roep Zeeland is de 'anmeko areproater' tijdens dit festival. Voorstellingen zijn er ook te zien op het podium. Daar tre den Anja Kopmels, Peter Die- leman en Ries de Vuyst op. Aan theaterspektakel is trou wens toch geen gebrek. Even huis daarover: „Dat begint al als het festival om twaalf uur geopend wordt. Dan zal er een reusachtige ballon opge laten worden. Een idee van Jos van den Broeke, regisseur van de Oostkappelse toneel vereniging. Van den Broeke en kompanen tekenen verder ook voor tal van verwachte, maar vooral onverwachte gebeurtenissen. Verwacht is in elk geval een rondleiding door 'boswach ter' Van den Broeke om het fort. Dat wordt een reis vol verrassingen, geloof dat maar. Vernieuwend theater in een historische omgeving". Dan zijn we weer bij het uit gangspunt, hedendaagse Zeeuwse streekeigen cultuur in al zijn facetten. Muziek valt daar uiteraard ook onder en wat dat betreft heeft het festi val met de dialect-zingende rockers van Surrender natuur lijk wel een hele goede kaart in handen. „Maar", waar schuwt Evenhuis „vlak de (advertentie) Bezoek Japanse Delegatie Leren of revalideren; verkeerseducatie Opendag Milieustraat en Stadsbeheeruitvoering Extra voorzieningen voor minima Openluchttheater "De Mikke" Stremming Spijkerbrug bluesrock van Crash Boogie uit Breskens en de Oostburg- se bluesband Los Tramalfado- res ook niet uit, hoor. Alle drie Zeeuwstalige bands die, om dat Fort Rammekens in een natuurgebied ligt, unplugged zullen spelen. Zonder verster kers dus. Dat is trouwens voor mensen die wel van de muziek, maar niet van hard geluid houden wel zo prettig. De optredens zijn 's avonds en zullen zo ingedeeld wor den dat de 'overkantse' fans het laatste bootje nog kunnen halen". Het is al Zeeuws wat de klok slaat, is dat niet een beetje eng, zoiets als eigen volk eerst? „Zeker niet", reageert Evenhuis, „veel Zeeuwen, vooral jongeren, hebben vaak het idee dat hier niets ge beurt, in de Randstad, daar moet je wezen. Wij willen met dit festival la ten zien dat er juist heel veel te beleven valt. Zeeland is geen ingeslapen provincie waar de tijd heeft stil gestaan. De Zeeuwse cultuur verandert voortdurend, verleden en he den zorgen er samen voor dat er steeds weer initiatieven ontplooid worden waar we best trots op mogen zijn. Als dat lukt met dit festival, dat mensen hun (voor)oordeel over Zeeland gaan bijstellen, dan hebben we ons doel be reikt". Zaterdag 26 september wordt dus een feest voor jong en oud. Voor de kinderen zit Elma van Belzen in de Zeeuw se voorleeshoek; er wordt ge vliegerd op het Fort en theatervoorstellingen zijn voor kinderen altijd een bele venis. Bij slecht weer gaat het festival gewoon door; veel gebeurt binnen of op een an dere manier 'onder dak'. Het (advertentie) Marco Evenhuis: „Als mensen hun vooroordeel over Zeeland door dit festival bijstellen, is ons doel bereikt". FOTO JANNE WOLTERBEEK middagprogramma begint om 12 uur en duurt tot 17 uur. Twee uur later, om 19 uur, start het 'unplugged' festival, maar bezoekers die beide on derdelen willen bezoeken kunnen natuurlijk gewoon blijven. Kaartjes voor het dag gedeelte kosten vijf gulden aan de kassa; voor het avond gedeelte is dat twaalf gulden vijftig aan de kassa en in voorverkoop bij de VVV's in Goes, Middelburg en Vlissin gen. Een passe-partout voor de hele dag kost vijftien gul den.Fort Rammekens ligt bij Ritthem (tussen \/lissingen- Oost en Oost-Souburg) en hoewel er bewegwijzering is kunnen bezoekers volgens Marco Evenhuis „het beste maar al die honderden ande re mensen volgen die weten waar je het Zeeland van nu kunt beleven". VOOR 99,_ P.P. MET ONZE BEFAAMDE KREEFTENSOEP VOORAF! NIEUWE HAVEN 21. ZIERIKZEE TELEFOON 0111-412156 (advertentie) J. VALCKEPLEIN 4 4481 KV GOES KANAALWEG 34 4337 PA MIDDELBURG 0113/220176 0118/836370 van Hal is blij met het 'blauw op straat'. „Als ondernemers zijn we gelukkig met deze vorm van blauw", vertelt Van Hal. „Er gaat in ieder geval een preventieve werking van uit, wij merken dat. Een win keldief bedenkt zich wel twee keer als hij overal met de toe zichthouders wordt gecon fronteerd. Volgens mij heeft het wel als negatief effect dat de echte politie zich nu min der vaak in de binnenstad laat zien. De toezichthouders zou den meer back-up van de po litie moeten krijgen, of net iets meer bevoegdheden". Ondanks de kritiek is Bodrij tevreden over 'zijn' toezicht houders. „De bevolking moet er misschien nog een beetje aan wennen. Het zijn volwaar dige banen, geen arbeidsthe- rapie maar zinvol werk", ver telt Johan Bodrij tot besl.uit. „De toezichthouders dragen bij aan het veiligheidsgevoel van heel veel mensen. Dat lijkt me toch wel erg zinvol". Komend weekend zijn in heel Nederland bedrijven geopend voor publiek. Ook op Walcheren, waar een kijkje genomen kan worden in het ziekenhuis en bij De Aquamarijn in Veere. 't Straatje van Schütz: raad welke omgeving model stond voor dit schilderij en win het boek 'Van den Storm in de Stilte - de Zeeuwse schildersfamilie Schütz, 1817-1933' van Mary Platier. Zie onze Uitpagina Verder deze week: schoenmode najaar '98, restaurant Bleij wordt visrestaurant, opfriscursus voor verpleegkundigen en ziekenverzorgenden, handige van dag tot dag overzichten en nuttige informatie van de overheden. Samen met Jan Zwemer doe ik de redactie van het Zeeuwse tijdschrift Noe. En op die manier krijg ik nogal eens wat reacties over het fenomeen schrij ven in dialect. Veel reac ties gaan over spelling: veel positieve reacties en natuurlijk ook veel vragen en opmerkingen van men sen die er een andere me ning op nahouden. Af en toe krijg ik nog brieven van mensen die vinden dat je het dialect maar een beetje moet laten doen. En dat het ongeschikt is om 'nieuwermoöise diengen' in te beschrijven. Di gae nog aoltied m'n 'aer recht van overende stae, van zukken praot. Met dat soort opmerkingen verklaar je tweederde van de Walcherse plattelandsbevolking voor gek. Want zoveel dialectspre kers hebben we hier nog: twintigduizend op het platte land en zo'n dertigduizend Middelburgers, Vlissingers en Souburgers die 'burger- Zeeuws' praten! Al die mensen zouden dus niet anders als over vroeger kunnen praten, omdat hun taal een taal met geschiedenis is. En niet zoals het randste delijk accent dat we ABN noe men, pas enkele eeuwen gele den min of meer kunstmatig is geconstrueerd en nog kunstmatiger van bovenaf wordt opgedrongen. Het Zeeuws van noe is nog rieke zatters om 't (naebie) eenentwintigste eêuwse leven van aolle dag in te beschrie- ven. Da je 'ier of daer een bit je tekorte komt as 't bievob- beld gaet over computers of zö, da spreekt. Dat eit 't 'Ol- lands ook. Als je benieuwd bent naar de hedendaagse dynamiek van 't Zeeuws, zou je dit najaar eens een Zeeuwse avond moeten bezoeken. De vertellers en muzikanten op zo'n avond la ten heden en verleden vloei end in elkaar overlopen. Een hele bijzondere gelegenheid om van 't Zeeuws te proeven, doet zich kommende zaterdag in Fort Rammekens voor. El ders in deze krant lees je alles over het Festival Zeêland Noe. Overdag krijg je vanaf 12 uur voor vijf gulden vier ver tellers, drie topmuzikanten, een markt met streekproduc ten, theaterspektakel, een Zeeuwse voorleeshoek, etc. En 's avonds kan je voor ƒ12,50 (kaarten bij de VVV's van Vlissingen en Middel burg) gaan luisteren naar drie Zeeuwse topbands, die speciaal voor de gelegenheid akoestisch (dus zonder stek kers) op zullen treden. Los Tr- alma-fadores, Crash Boogie en Surrender op 't gemakje dus en daarom eindelijk ook 's geschikt voor iets 'rustige re' liefhebbers. Toet 'n zaeter- dag dus! (Advertentie) Onder nieuwe leiding Lange Noordstraat 25 - 4331 CB Middelburg

de Faam | 1998 | | pagina 1