GOES Open dag bij Ziekenhuis Walcheren en Aquamarijn Terug naar spitse neuzen en hoge hakken Opfriscursus voor verpleegkundigen en ziekenverzorgenden 125, KQUMar Veertien jaar is Koos Janse (47) uit het vak van verpleegkundige geweest, om fulltime voor haar gezin te zorgen. Maar toen haar drie kin deren de tienerleeftijd bereikten, begon het toch weer te kriebelen. Via een herintreders cursus voor verpleegkundigen en verzorgen den pakte ze haar oude vak weer op in een ver zorgingshuis. Moderne technieken Uitdaging ZEELANDHALLEN SEPTEMBER SEPTEMBER pe gezelligste rommelmarkt van neperlanp Waterstanden 06-9771 Weerbericht 06-9775 De Nederlander is verzot op bedrijfsbezoeken, zo blijkt uit de onlangs uitgevoerde studie 'In dustrieel Toerisme' door het Ministerie van Economische Zaken. Het aantal open dagen bij bedrijven neemt toe, evenals de bezoekersaan tallen die daar op af komen. Volgend weekend, 3 en 4 oktober, zijn er in het hele land bedrijven opengesteld voor publiek. Op Walcheren zijn dat 'edelstenenwinkel' De Aquamarijn in Veere en het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Société des Maitres Muziekfestatie voor Jumbo-klanten Patroon tekenen Sauna Middelburg verbouwd Vijftien jaar Corrin's Mode De Onschatbare Klassieker Planten met milieukeur Gallerij der Groten SCHOENMODE NAJAAR '98 Poortvliet-ra ge Woensdag 23 september 1998 FAAM/VLISSINGER 13 „Ik vind het werken met oude ren heel boeiend. Oude men sen hebben allemaal iets unieks", vindt Koos Janse. Vooral de sociale aspecten spreken haar erg aan: „Con tacten buitenshuis leren je verder kijken dan je eigen kringetje". Sinds 1996 begeeft Koos Jan se, uit Middelburg, zich weer op de arbeidsmarkt. In eerste instantie werkte zij als afde lingsassistente in een ver pleeghuis, maar dat gaf haar toch niet de voldoening die ze vroeger in het vak van ver pleegkundige kende. Toen ontdekte ze de herintre derscursus voor verpleegkun dige en ziekenverzorgenden van het Arbeidsbureau. „De cursus is helemaal gericht op mensen die wel ruime erva ring hebben in de zórg, maar (advertentie) Kom bij de Konmar Bloemist het fotoboek met de mooiste bruidsboeketten bekijken! Prachtige bruidsboeketten Met 10 corsages GRATIS Vanaf slechts Wij zijn geopend van maandag t/m woensdag: 8.30 - 20.00 uur. Donderdag t/m vrijdag: 8.30 - 21.00 uur. Zaterdag: 8.00 - 20.00 uur. Zondag: 12.00 - 17.00 uur. Middelburg: Pottenbakkerssingel 2 Tel: 0118 - 637465 niet op de hoogte zijn van alle moderne technieken, de nieu we methoden en de andere aanpak: de bewoner staat cen traal. Het is dus een echte op friscursus", vertelt de Middel burgse. „En ik moet je zeg gen, dat stimuleert echt! Je krijgt weer vertrouwen in je zelf. Je oefent, met de andere cursisten, allerlei handelingen en situaties uit de praktijk. Op Koos Janse (rechts) aan het werk: „Contacten buitenshuis le ren je verder kijken dan je eigen kringetje". j FOTO RUBEN OREE\. een zeker moment zeg je: dit kunnen wij gewoon"! Ze was net drie maanden met de cursus bezig, toen haar oog viel op een personeelsad vertentie van verzorgingshuis Rustenburg. Ze trok de stoute schoenen aan, en solliciteer de. Door haar deelname aan de herintrederscursus, haar vroegere (tien jaar lange) er varing als verpleegkundige en haar aanzienlijke motivatie werd ze aangenomen. Zij begon met een twaalfurige werkweek, die inmiddels is uitgegroeid tot vierentwintig uur. Daar is ze heel tevreden mee. Samen met een andere ver pleegkundige en de hoofdver pleegkundige draagt zij de verantwoordelijkheid voor vijfenzeventig bewoners en, als de hoofdverpleegkundige afwezig is, geeft ze leiding aan circa tien helpenden en ver zorgenden. Haar baan geeft haar veel vol doening. „Het vergroot je ge voel van eigenwaarde", vindt ze. En het is een baan die ze prima kan combineren met haar gezin. „Mijn kinderen zijn inmiddels elf, veertien en zes tien jaar oud. Oud genoeg om al heel behoorlijk voor zichzelf te kunnen zorgen. En als er iets is, kunnen ze me bellen. Ik werk namelijk vlakbij huis"! Binnenkort organiseert het ar beidsbureau opnieuw een op friscursus voor herintreders. Voor meer informatie over de mogelijkheden voor herintre ders in de zorgsector kunt u bellen naar Tilly Jongmans, TSO Zeeland, telefoon 0113- 250497. «WKU KRAAMVERHUUR 0164-257521 INFO 0164-235916 ZATERDAG 9.00 tot 17.00 uur ZONDAG 10.00 tot 17.00 uur Heerlijke wijnen bij Gall Gall. John Brakeboer, restaurant manager van Grand Hotel Arion, is deze maand toegetreden tot de Société des Maitres d'Hotel Néerlandaise. In deze organisatie zijn maitre d'hotels van vier en vijfsterren restaurants en managers van betere restaurants samengekomen om te praten over problemen als krapte op de arbeidsmarkt, Europese eenwording, kwaliteit van de dienstver lening en samenwerking tussen verschillende bedrijven en or ganisaties. Klanten van Jumbo Supermarkt kunnen tot 31 oktober sparen voor een entreekaartje van de Jumbo Muziekfestatie die woens dag 4 november wordt gehouden in de Brabanthallen in 's-Her- togenbosch. Bij besteding van vijfentwintig gulden krijgt de klant een zegel tje. Met tien zegeltjes kan voor vijf gulden een entreekaartje worden aangeschaft. Voor ƒ12,50 kan bovendien een busreis vanaf de supermarkt naar de Brabanthallen (en terug) worden geboekt. Tijdens de Muziekfestatie zullen er optredens zijn van C.B. Milton, 4Fun, Close II You, Ruth Jacott en Total Touch. Al- bert West doet de presentatie. Zelf kleren maken is één ding. Zelf patronen maken is echter iets heel anders. Het 'Lutterloh'-systeem biedt keuze uit 280 mo dellen waarvoor de patronen simpelweg te maken zijn. Zater dag 26 september kan het publiek kennis maken met deze me thode van patroon tekenen bij Klestex Stoffen in de Sintjan straat in Middelburg. Om 11.30 en 14.30 uur geeft Josta van Beek er demonstraties van het 'Lutterloh'-systeem. (advertentie) Ziekenhuis Walcheren bijt za terdag 3 oktober het spits af en zet de deuren vanaf 10 uur open voor publiek, dat voor één keer eens een kijkje kan nemen achter de schermen van het hospitaal. Speciaal voor de gelegenheid is er een route door het complex uitge stippeld. Zo zullen bezoekers onder meer geleid worden door een poliklinische operatiekamer, een verloskamer, de gloed nieuwe CT-scan, de ambulan cedienst en fysiotherapie. Ook het Zeeuws Radio-Therapeu tisch Instituut is in de route opgenomen. Op elke afdeling staan mede werkers die de bezoekers te woord staan en daarnaast presenteren verschillende af delingen zich door stands. De route begint overigens niet bij de hoofdingang van het zie kenhuis, maar bij de ingang van de afdeling Spoed Eisen de Hulp. Bezoekers kunnen tot 17 uur terecht in Ziekenhuis Walcheren. Zondag 4 oktober opent De Aquamarijn in Veere haar deuren voor bezoekers. De Aquamarijn is een detailhan delsbedrijf gespecialiseerd op het gebied van mineralen, kristalformaties, kleuredelste- nen en producten die daarvan gemaakt zijn. Daarnaast ver koopt De Aquamarijn fossie len en geodes: versteende la vagasbellen, die na een vul kaanuitbarsting in het lava zijn achtergebleven. In de?e tach tig miljoen jaar oude geodes hebben zich de prachtigste kristallen gevormd. Wie er zich één aanschaft, kan toekij ken hoe de bol opengekraakt wordt en de kristallen zicht baar worden gemaakt. Daarna krijgt de koper een certificaat waarop staat aangegeven welke mineralen en kristallen zich precies in de geode be vinden. Dat geldt overigens ook voor de andere mineralen en ste nen die De Aquamarijn ver koopt. Eigenaren Eric en Son- ja Klumpes hebben dan ook beiden een gedegen opleiding in de gemmologie (weten schap der edelstenen) achter de rug. Ziekenhuis Walcheren is zaterdag 3 oktober open voor publiek. Liefhebbers van edelstenen kunnen een dag later terecht bij De Aquamarijn in Veere. FOTO LUIT SCHOKKER De bezoeker aan de open be drijvendag bij De Aquamarijn krijgt uitleg over mineralen, edelstenen en fossielen. Daar naast zijn er de hele dag slijp- demonstraties. Een edelsteenslijper legt daar bij één en ander uit over het maken van cabochon-stenen. De open bedrijvendag bij De Aquamarijn is zondag van 10 tot 17 uur. De open bedrijvendag is over gewaaid uit België en wordt jaarlijks het eerste weekend van oktober gehouden. De deelnemende bedrijven zijn gevarieerd: er zijn kleine, am bachtelijke high-tech bedrij ven, maar ook multinationals te bezoeken. Ziekenhuis Wal cheren is één van de drie zie kenhuizen die meedoen. Be halve Nederland en België kent ook Luxemburg een open bedrijvendag. Vanaf volgend jaar hoort Frankrijk eveneens bij die lijst. HUISARTSEN Middelburg: Zaterdag tot 23 uur: J.K. Dominicus, Dam 30, tel. 639933. Zondag tot 23 uur: S.A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. 639933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor drin gende gevalleh 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder af spraak). Vlissingen: Zaterdag tot 24 uur: W.N. Os ter man, De Kempena er- straat 2, tel. 479791. Zondag tot 24 uur: F.G. Snijder, Burg. van Woelderenlaan 12, tel. 413933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende geval len 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St. Joos- land, Arnemuiden, Gezond heidscentrum Middelburg-Zuid (praktijken van P. Kodde, J.C. Ponten, J. Visser): Zaterdag tot 24 uur: J.C. Ponten, Oude Rijks weg 6, Nieuw- en St. Joosland, tel. 627664. Zondag tot 24 uur: N. Kapteijn, Lekstraat 6, Oost- Souburg, tel. 461630. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreek uur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostka- pelle, Serooskerke, Vrouwen polder, Veere en Zanddijk: Za terdag en zondag: R. Ubels en M. Helmes, 't Plein 2, Seroosker ke, tel. 591212. Aagtekerke, Biggekerke, Dom burg, Koudekerke, Meliskerke, Westkapelle en Zoutelande: Van vrijdag 18 uur tot zondag 24 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuur manstraat 6, Domburg, tel. 581271. West- en Midden-Walcheren: Zaterdag en zondag: B. Bouwen- se, Valkenisseweg 42, Biggeker ke, tel. 552190. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: Zaterdag: R.P Reddingius, Singel 26, Vlissin gen, tel. 412644. Zondag: A.E.B. Schotel, Korte Geere 27, Middel burg, tel. 624169. APOTHEKEN Middelburg: van vrijdag tot de vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 18 uur): Apotheek Rin geling, Lange Delft 133, tel. 612538. Vlissingen: van vrijdag tot de vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Van de Sande, Badhuisstraat 30- 36, tel. 412066. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: Van donderdag 20 uur t/m zon dag 22 uur: H. Hament, tel. 471140. Middelburg: Van donderdag 20 uur tot zondag 20 uur: M. de Jon ge, tel. 616761. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschaps dieren): Zaterdag en zondag: C. Brink, Meanderlaan 326, Middel burg, tel. 611011. Spreekuren zonder afspraak: 11-12 uur en 17- 18 uur. Dierenartsenpraktijk Middel burg: (grote huisdieren) tel. 633803. Visites aanvragen van 8- 9 uur. Dierenartsenpraktijk Oostka- pelle: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 581443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Dierenartsenpraktijk Melisker ke: (kleine huisdieren): Kelder- weg 1, tel. 592838. Dierenarts A. Meijns, Oostka- pelseweg 12, Grijpskerke, tel. 593060. Zaterdag en zondag: dienst. Sauna Middelburg heeft net een behoorlijke verbouwing ach ter de rug. Eigenaar Paul Schoote bouwde eigenhandig een nieuwe bar, buffet, keuken en een anti-slipvloer. Daarnaast heb ben ook de toiletten en het interieur een moderner tintje gekre gen. Wie nog deze maand een kijkje gaat nemen in Sauna Mid delburg, kan dat extra voordelig doen. September is namelijk traditiegetrouw 'Saunamaand', waarin de entreeprijs voor de sauna aanmerkelijk wordt verlaagd. De modezaak Corrin's Mode, aan de Nieuwe Burg in Middel burg, bestond onlangs vijftien jaar. Dat is gevierd met twee mo deshows voor klanten van de modezaak. Bovendien loopt er nog altijd een speciale jubileumactie: iedere klant krijgt bij be zoek aan de winkel behalve een kopje koffie ook een kleine at tentie. Hèt jaarboek voor wie geïnteresseerd is in oldtimers en klas siekers, De Onschatbare Klassieker, bestaat dit jaar voor het eerst uit twee delen. In de nieuwe catalogus zijn nieuwe merken toegevoegd en bovendien bepaalde types overzichtelijker inge deeld. Zo is de Mini bijvoorbeeld een apart hoofdstuk geworden, in plaats van onderdeel te zijn van Austin of Morris. De uitgave is voor bijna een-derde herzien op het gebied van productie-aan tallen en nieuwprijzen. De Onschatbare Klassieker is verkrijg baar bij boekhandel en kiosk. Intratuin verkoopt als eerste winkelketen in Nederland voor taan ook planten met milieukeur. Bij de productie van deze planten zijn hoge eisen gesteld aan de aard en/of omvang van het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen, energie, bemes ting en (grond)water. De normen voor het toekennen van een milieukeur zijn afkom stig van de Stichting Milieukeur, een onafhankelijke organisatie waarin vertegenwoordigers zitten uit consumenten- en milieu organisaties. Intratuin is gestart met een assortiment van vijftien planten, die per seizoen wisselen. In de winkel liggen folders waarin nader wordt ingegaan op planten met milieukeur. Oktober is de belangrijkste maand voor de wijnmaker. De druiven zijn gerijpt en moeten op het juiste moment worden verwerkt om een goede wijn te kunnen maken. Drankenhandel Gall Gall speelt hierop in door het samenstellen van een 'Gal lerij der Groten'. Hierin zijn twintig wijnen opgenomen van veertien gepassioneerde wijnmakers uit Frankrijk, Argentinië, Spanje, Italië, Chili, Australië, Californië en Zuid-Afrika. Alle wij nen zijn voorzien van een speciaal etiket, waarop behalve infor matie over de wijn zelf ook iets wordt uitgelegd over de maker van de wijn. Mits zorgvuldig en met respect geluk en beschermen ze tegen snotgurgen. Tenminste, dat laat zijn 'Kabouter'-boeken. De kabou op ware grootte - verkrijgbaar bi behandeld brengen kabouters kwade invloeden, trollen en Ten Poortvliet ons geloven in ters zoals hij ze tekende zijn - alle GroenRijk vestigingen in Nederland. Er zijn acht ver schillende personages, ieder met de hand vervaardigd. In formatie over de figuurtjes is verkrijgbaar via het Internet adres HTTP:\\www.groen- rijk.nl. Overigens, wie echt helemaal gek is van Rien Poortvliet kan een bod uit brengen op één van zijn aquarellen die op dit mo ment bij opbod wordt ver kocht in de PZC Weekbladen. Meer informatie hierover is te vinden op de voorpagina van dit blad. Een echte Poortvliet-kabou- ter. Al een paar jaar laat de schoenmode ons steeds bredere hak ken en stompere neuzen zien. Ook in de mode van komend na jaar zijn de soms weinig flatteuze blokhakken terug te vinden. Toch is de blokhak op zijn retour, denkt Barbara Stevens, sa men met Herman van Berendonk eigenaar van Palazzo Shoes en Pompidoe Kinderschoenen in Vlissingen. Zij voorspelt dat het niet lang duurt alvorens de spitse neuzen en hakken voor dames weer helemaal terug zijn van weggeweest. Barbara Stevens voor de collectie 'young fashion' in Pallazo Shoes. dus Stevens. De kindercollec tie laat veel overeenkomsten zien met die voor volwasse nen. Stevens: „Ook hier zie je de veelheid aan materialen te rugkomen. Blokhakken heb ben we hier niet, wel verant woorde plateauzolen. Overi gens, ze zijn wel te krijgen, hoor, blokhakken voor kinde ren. Maar doorgaans niet in de betere kinderschoenen zaak. Voor de voet is het toch niet echt goed, natuurlijk". noeg verdwenen. „Moeders vragen me nogal eens of hun kind een jongens- of een meisjesschoen aan het passen is. Moeilijk vind ik dat. Eigen lijk bestaan er alleen nog maar specifieke meisjesschoe nen. De wat stoerdere stap pers die vroeger als jongens schoen werden gezien, wor den tegenwoordig ook ge makkelijk door meisjes gedra gen: lekker onder een spijker broek". Voor de heren verandert er dit seizoen niet zo veel „Kijk, zo'n verandering gaat natuurlijk niet zomaar ineens. Vrouwen zijn gewend geraakt aan het gemak van de brede hak. Die willen niet zomaar te rug naar de naaldhak. Maar ik verwacht dat dat er uiteinde lijk toch van zal komen", ver telt Stevens. „Je ziet dat ook al een beetje in de mode van dit najaar. Als je goed kijkt, zie je dat de hakken al voorzichtig weer wat spitser worden. Je groeit daar als het ware weer langzaam naar toe". Verder valt op dat zowel bij dames-, heren- en jeugdmode gebruik wordt gemaakt van veel verschillende soorten materialen. Stevens: „Wat je nu bijvoorbeeld veel ziet is metallic-leer. Leer met een soort glans erover. Vroeger had je eigenlijk óf schoenen van leer, óf schoenen van suè- de. Nu zie je veel meer varië teiten. Opvallend is trouwens ook het gebruik van rijke ap plicaties". Anders wordt het voor de 'young fashion', zeg maar de tienermode. Hier blijven de blokhak en plateauzool uit de jaren zeventig voorlopig nog favoriet. De schoenen in de collectie tonen vooral de ook bij jongeren populaire kleur zwart. Ook in de herenmode verandert weinig. Stevens: „Voor de heren wordt er ei genlijk een beetje doorgebor duurd op wat er al was. Al hoewel je naast de klassieke neuzen dit seizoen ook carré- neuzen ziet voor de mannen, Stoere stappers zijn er voor jongens èn voor meisjes. heel mooi". Behalve klassieke schoenen beschikken Stevens en Van Berendonk ook over een assortiment 'outdoor'- schoenen. „Ook die zijn voor een groot deel gelijk aan de modellen van vorig jaar", al- Het verschil tussen jongens- en meisjesschoenen is nage- Langzaam wordt de dames schoen eleganter

de Faam | 1998 | | pagina 13